29/08/2024
Да ли сте знали да је преписивање књига у средњем веку, као једини начин њиховог умножавања, било толико важно, да су постојали типици о употреби прибора и поступци при њиховој изради? Књига је од средине VI века постала најважнији предмет унутар црквеног обреда, пре свега Свето Јеванђеље. Такође, свет писара је био и мотив на фрескама, посебно у контексту приказивања јеванђелиста, као што је случај са писарским столом испред Светог Марка у Манастиру Сопоћани, насликаним у XIII веку.
Материјал на коме се писало је у овом случају пергамент, чији је лист затегнут на писарском постољу издигнутом изнад стола, на чијој је средини са десне стране приказан закривљени нож са дршком, који служи за обраду пергамента. Са његове леве стране је каламос – цевчиста од трске, којом се писало и која је била на врху зашиљена. За оштрење овог прибора користио се перорез, којег видимо на столу са десне стране. Мастило су према својим рецептима, правили монаси, а на столу је мастионица са црним и плавим мастилом. Црно је било основно и добијало се од гари и воде, док су се мастила других боја добијала од минералних пигмената. На другом крају стола је стаклена посуду за воду и други прибор.
Детаљ писарског стола испред јеванђелисте Светог Марка у Сопоћанима, чува се као копија у Збирци копија Народног музеја Краљево, коју је израдила Зденка Живковић 60-тих година.