Той ни даде надежди и идеи
През 2015 г., по време на официалната си визита в САЩ, Си Дзинпин посети гимназия „Линкън“ в град Такома, щата Вашингтон. Той размени подаръци с учителите и учениците от гимназията и покани 100 от тях да посетят Китай през следващата година. В очите на учителите и учениците китайският председател е дружелюбен и приятен човек, който бързо скъсява дистанцията с всички.
Стивън Орлинс: Обменът между двата народа прави техния живот по-добър
„Именно доближаването на двата народа е това, което нееднократно връща отношенията между САЩ и Китай от положение на застой обратно на правилния път“, каза в интервю за Китайската медийна група Стивън Орлинс, председател на Националния комитет за американско-китайски отношения в Сан Франциско. Той сподели историята на установяването на дипломатически отношения между САЩ и Китай, като подчерта, че сътрудничеството между Вашингтон и Пекин е изключително важно за мира в Азия и допринася за благосъстоянието на двата народа.
В кухнята с Катерина - бъркани яйца с домати
Днес ще приготвим още едно от познатите на всички китайци и много чужденци ястие от китайската кухня – бъркани яйца с домати.
Проф. Нако Стефанов: Многоходовите операции в геополитиката около Китай
Разговор на Симеон Миланов с проф. Нако Стефанов:
- Успяват ли САЩ да вкарат Индия в конфронтация с Китай?
- Ще има ли индийско-китайски и китайско-японски конфликт?
- Успешни ли са американските антикитайски съюзи?
- Защо Мао Дзедун започва сближаване с Америка?
- Имало ли е вербувани от ЦРУ съветски генерали, които са навредили на съветско-китайските отношения?
- Ще има ли примирие в Украйна?
Си Дзинпин ще се срещне с Хасанал Болкиах, султан на Бруней
На 16 ноември следобед (местно време) китайският председател Си Дзинпин се срещна със султана на Бруней Хасанал Болкиах.
Си Дзинпин заяви, че между Китай и Бруней съществува дългогодишно традиционно приятелство. Двете страни са приятелски съседи по море и са добри партньори с взаимно доверие и подкрепа.
Си Дзинпин взе участие в работен обяд между лидерите на АТИС и домакините от САЩ
На 16 ноември следобед (местно време) китайският председател Си Дзинпин присъства на работен обяд между лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество и домакините от Съединените щати.
Проф. Нако Стефанов: Ядреният контрол - една важна тема от разговорите между Байдън и Си Дзинпин
Разговор на Симеон Миланов с проф. Нако Стефанов относно срещата на лидерите на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество; срещата между Си Дзинпин и Джо Байдън, както и можем ли да очакваме "размразяваме между САЩ и Китай.
Защо в миналото САЩ инвестираха в Китай и как китайците поддържаха стоките си конкурентни на американския пазар? Може ли да има американско-китайско разбирателство? Какви искания ще поставят САЩ на Китай и обратното? На срещата Си Дзинпин - Байдън, дали ще бъдат поставени въпроси за ядрената сигурност, както и за напрежението около китайската провинция Тайван?
Гавин Нюсъм подари сувенир на Си Дзинпин
Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм подари на Си Дзинпин фланелка на баскетболния отбор Golden State Warriors.
Си Дзинпин: Аз и президентът Джо Байдън водим развитието на китайско-американските отношения
В разговор с американския президент Джо Байдън в Сан Франциско на 15 ноември китайският председател Си Дзинпин посочи, че двамата с президента Джо Байдън водят развитието на китайско-американските отношения, поемайки голяма отговорност за народите, света и историята.
Пекин: Конкуренцията между големите страни няма да разреши проблемите пред Китай, САЩ и света
В разговор с американския президент Джо Байдън в Сан Франциско на 15 ноември китайският председател Си Дзинпин посочи, че конкуренцията между големите страни няма да разреши проблемите пред Китай, САЩ и света. На Земята има място както за Китай, така и за САЩ, а техните успехи предлагат взаимни шансове за развитие.
Китайско-американските отношения трябва да насочват благополучието за двата народа
На 15 ноември в имението „Филоли“ в Сан Франциско Си Дзинпин проведе разговор с американския президент Джо Байдън.
Китайският председател посочи, че като най-важните двустранните отношения в света, Китай и САЩ трябва да обмислят и планират отношенията, което ще донесе благополучие на двата народа, поемайки отговорност за напредъка на човечеството.
Си Дзинпин ще присъства на прием, организиран от групи за приятелство между САЩ и Китай
Вечерта на 15 ноември (местно време) в Сан Франциско китайският председател Си Дзинпин ще присъства на приветствен прием, организиран от групи за приятелство между Китай и САЩ, и ще произнесе реч.
Технологични иновативни продукти на Форума за сътрудничество между МСП от Китай и ЦИЕ
В Цанджоу, провинция Хъбей, на 13 и 14 ноември се проведе петото издание на Форума за сътрудничество между малки и средни предприятия от Китай и страните от Централна и Източна Европа. Множество нови технологични продукти в сферата на роботиката, изкуствения интелект и новите енергийни източници привлякоха вниманието на форума.
Логистичните центрове в Синдзян свързват Китай с Азия и Европа
В Синдзян към момента се намират 18 огромни международни логистични центъра, които свързват Китай с безброй дестинации в Азия и Европа. 112 товарни жп линии „Китай-Европа“ минават през Алашанкоу, а 80 през Хоргос. Според митническата статистика на местното бюро в Урумчи от януари до октомври тази година кумулативният внос и износ от тези логистични центрове е бил 779,12 милиарда юана, което е увеличение от 24,3% на годишна база.
Хърватска актриса намира своя втори дом в китайския Си‘ан
Витомира Лончар е известна актриса в родната Хърватия. След 30 годишна кариера тя се премества в Си‘ан заедно с мъжа си. Витомира вече е преподавател в един от местните университети, където помага на повече млади хора да отворят по-широко погледа си към света. Тя самата казва, че Си‘ан е нейният втори дом.
Отглеждане на пресни зеленчуци в пустинята Гоби
Пустинята Гоби в Северозападен Китай е с много подходящи климатични условия за отглеждане на зеленчуци. Единственият малък проблем е, че липсва достатъчно вода. С напредъка на съвременните технологии отглеждането на пресни зеленчуци в пустинята вече става възможно.
Американски официални лица посрещнаха Си Дзинпин на летището в Сан Франциско
На 14 ноември следобед китайският председател Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско, където ще участва в 30-ата неформална среща на държавните ръководители на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество и се срещне с американския президент Джо Байдън. На летището Си Дзинпин бе посрещнат от министъра на финансите Джанет Йелън и губернатора на Калифорния Гевин Нюсъм.
Министърът на финансите на САЩ и губернаторът на Калифорния посрещнаха Си Дзинпин на летището
На 14 ноември следобед китайският председател Си Дзинпин пристигна в Сан Франциско. Той бе посрещнат на летището от министъра на финансите Джанет Йелън, губернатора на Калифорния Гевин Нюсъм, посланика на САЩ в Китай Никълъс Бърнс и други високопоставени представители на американската администрация.
Местната китайска общност посрещна Си Дзинпин при пристигането му в Сан Франциско
Хора от китайската общност в Сан Франциско посрещнаха Си Дзинпин при пристигането му там. Те се бяха събрали от двете страни на пътя до хотела, където ще отседне китайския лидер, и отправиха приветствия към кортежа му.
Предстои среща между Си Дзинпин и Джо Байдън
По покана на американския президент Джо Байдън, китайският председател Си Дзинпин ще посети САЩ от 14 до 17 ноември. Двамата държавни глави ще се срещнат в Сан Франциско и ще вземат участие в 30-ата неформална среща на лидерите на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
Отношенията между Китай и САЩ се развиват във множество области, подкрепяни от положителна енергия
Въпреки голямото разстояние между двете държави, между народите на Китай и САЩ има дълга история на обмен и сътрудничество. По време на Втората световна война, двете страни се борят рамо до рамо срещу фашизма. Историята на „Летящите тигри“ – американската авиоескадрила, помагала на Китай за борба срещу японските агресори, разказва за дълбокото историческо приятелство между двата народа.
Напоследък сътрудничеството между Китай и САЩ се развива във все повече области като култура, образование, наука и технологии, медии , туризъм и здраве. Освен това понастоящем двете страни са установили 284 двойки побратимени провинции, щати и градове. Непрекъснатият обмен и сътрудничество в множество различни области инжектира положителна енергия в здравословното развитие на двустранните отношения.
В Цанджоу се проведе 5-ият форум за малки и средни предприятия от Китай и страните от ЦИЕ
В Цанджоу, провинция Хъбей, на 13 и 14 ноември се проведе петото издание на Форума за сътрудничество между малки и средни предприятия от Китай и страните от Централна и Източна Европа. На събитието официално бяха подписани 12 големи проекта в сферите на производство на оборудване, зелена индустрия и др. Официалните гости и представителите на индустрията от двете страни заявиха, че Китай носи все повече възможности за развитие и перспективи за бъдещ успех.
Един белгиец в Синдзян: Дани Камиел
Декамбел (Дани) Камиел е от Белгия и за първи път идва в Китай през 1988 г. Той е специалист по тестване на фуражи и производство на водоразтворими торове. През 2005 г. той се премества в Синдзян, където започва собствен бизнес. Китай отдавна вече е неговият втори роден дом. Нека заедно се запознаем по-отблизо с историята на този белгиец в Синдзян.
Насърчаване на общо развитие чрез сътрудничество
През последните две години Китай внесе дуриан на стойност 6 милиарда долара, което представлява 91% от световното търсене. Този плод идва главно от страни от Югоизточна Азия.
Мостовете в Китай – исторически паметници и модерни инфраструктурни чудеса
Китай е страна с много голяма територия и изключително разнообразен релеф. Множество планини и реки, обаче, значително затрудняват транспорта, затова от древността китайците са започнали да строят мостове.
Печеливши резултати постига китайско-американското търговско и икономическо сътрудничество
Двустранният обем на китайско-американската търговия е достигнал рекордно високо ниво и устойчивост през 2022 г. Обемът на търговията със селскостопански продукти между Китай и Съединените щати надхвърли границата от 50 милиарда щатски долара.
На 6-ото Международно изложени за внос, което приключи наскоро в Шанхай, взеха участие повече от 200 американски компании – най-големият брой от началото на панаира. В същото време повече от 70 000 американски компании са инвестирали и започнали бизнес в Китай, като 90% от тях регистрират печалби.
Всичко това много добре илюстрира факта, че икономическите структури на двете страни се допълват изключително добре, а сътрудничеството е с ясна взаимна изгода и печеливши резултати.
ФАО добави три нови китайски обекта в списъка със световно културно наследство в земеделието
Организацията по прехраната и земеделието на ООН (ФАО) добави три нови китайски обекта към списъка със световно наследство в областта на земеделието. Към момента страната има 22 такива обекта в списъка, поставяйки я на първо място в света.
ФАО започна тази инициатива през 2002 г. с основна цел опазване на световното културно наследство в областта на земеделието и насърчаване на устойчивото развитие на селските райони.
Предприятията с чуждестранно финансиране продължават да увеличават инвестициите си в Китай
През тази година Китай обяви нови политики за привличане на чуждестранни инвестиции и също така обяви пълното премахване на ограниченията за достъп до чуждестранни инвестиции в производствения сектор. През първите три тримесечия в страната са създадени 38 000 нови предприятия с чуждестранно финансиране, увеличение с повече от 32% на годишна база. През периода януари-септември действителното използване на чужд капитал в Китай е 919,97 милиарда юана, което е исторически връх.
Бумът на индустрията за експресни доставки отразява жизнеността на китайския потребителски пазар
11 ноември е най-големият празник за електронна търговия в Китай, който насърчава потреблението в страната. Тази година беше 15-ото издание на „11.11“ в страната. анните от Tmall, една от най-големите вътрешни платформи за електронна търговия в Китай, показват, че за периода на промоциите тази година са били регистрирани продажби от над 100 милиона юана (близо 14 милиона долара). Обемът на бизнеса с експресни доставки също нараства. Данните на Държавното пощенско бюро показват, че за 11-те дни от началото на месеца, в страната са обработени общо 5,264 милиарда колета, увеличение от 23% на годишна база.
Китайският клоазон – официалният национален подарък
Днес искам да ви покажа един прекрасен традиционен китайски занаят. Тази техника за изработка е включена в списъка на нематериалното културно наследство на Китай. Дори бързото развитие на технологията не може да замени ръчната му изработка. Какъв е този занаят? Хайде да го проверим сега!