Dymek Mirosław

Dymek Mirosław Zostałeś poszkodowany? Opisz nam swoją sprawę. Weryfikacja jest całkowicie bezpłatna. Imię i Nazwisko
Miejscowość
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Opis zdarzenia.
(1)

Treść wiadomości

Sankcja kredytu darmowegoKredytodawca nie udzielił Ci potrzebnych informacji lub wprowadził Cię w błąd przy zawieraniu u...
20/05/2024

Sankcja kredytu darmowego
Kredytodawca nie udzielił Ci potrzebnych informacji lub wprowadził Cię w błąd przy zawieraniu umowy? Przysługuje Ci sankcja kredytu darmowego!
Kredyt to dla Ciebie poważne zobowiązanie finansowe. Jednocześnie bez niego często nie jesteś w stanie pozwolić sobie na dom, mieszkanie lub zrealizować innego kosztownego marzenia. Banki i firmy pożyczkowe doskonale o tym wiedzą. Są przy tym profesjonalistami, współpracują z prawnikami i prawdopodobnie mają większą wiedzę od Ciebie z zakresu prawa i finansów. Nie oznacza to jednak, że mogą wykorzystywać tę przewagę, by wzbogacić się Twoim kosztem!
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że przysługuje im sankcja kredytu darmowego. Nie popełniaj tego błędu i nie trać pieniędzy!
Przepisy wprowadzają konkretne obowiązki dla banków i firm pożyczkowych. Przede wszystkim przed podpisaniem umowy musisz otrzymać konkretne informacje. Nie wolno też wprowadzać tzw. klauzul abuzywnych, czyli postanowień, które naruszałyby Twoje prawa i kształtowały umowę w sposób rażąco dla Ciebie niekorzystny.
Czy przy zawieraniu umowy poinformowano Cię o:
rodzaju udzielonego kredytu;
całkowitych kosztach kredytu;
prawie do spłaty kredytu przed terminem;
procedurze takiej spłaty;
RRSO;
kosztach związanych z podpisaniem umowy?
A może bank lub pożyczkodawca wprowadził niekorzystne rozwiązania, takie jak np. wyższe koszty kredytu niż te dozwolone przez przepisy?
Każde z tych działań stwarza Ci szansę na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego!
Spłać kredyt bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów
Sankcja kredytu darmowego ma chronić Twoje interesy, a jednocześnie zniechęcać banki i firmy pożyczkowe do łamania przepisów. Tym samym jeśli dojdzie do naruszeń ze strony kredytodawcy, może to doprowadzić do zmiany treści umowy. Wygasną wszystkie roszczenia – prowizje, opłaty i inne dodatkowe koszty. Otrzymasz więc darmowy kredyt i zwrócisz tylko kwotę odpowiadającą pożyczonemu kapitałowi.
Z sankcji kredytu darmowego możesz skorzystać zarówno, gdy umowa jeszcze trwa, jak i po całkowitej spłacie kredytu. W tym pierwszym przypadku od chwili złożenia specjalnego oświadczenia będziesz zwracać jedynie kwotę kredytu. Z kolei jeśli do tej pory udało Ci się spłacić całe zobowiązanie – możesz domagać się zwrotu wszystkich kosztów kredytu.
Darmowy kredyt to dla banku poważna strata. Możesz się spodziewać, że zrobi wszystko, by tego uniknąć
Teoretycznie do skorzystania z sankcji kredytu darmowego wystarczy odpowiednio sporządzone oświadczenie. Musisz zawrzeć w nim wszystkie istotne informacje. Przede wszystkim udowodnić, że bank nie dopełnił swoich obowiązków i wykorzystał silniejszą pozycję.
Nawet dobrze przygotowane oświadczenie nie gwarantuje Ci sukcesu. Bank prawdopodobnie nie zgodzi się z Twoim stanowiskiem. Nie oznacza to jednak, że ma rację, a sprawa jest dla Ciebie przegrana!
sankcja kredytu darmowego
Zdecydowana większość konsumentów sądzi, że jest na straconej pozycji w walce z instytucją finansową. To nieprawda!
To nieprawda! Wystarczy tylko znać swoje prawa i nie bać się sporu z bankiem lub firmą pożyczkową tylko dlatego, że ma po swojej stronie prawników.
Skorzystanie z sankcji kredytu darmowego to Twoje prawo i rekompensata za to, że druga strona naruszyła Twoje prawa. Nie rezygnuj z tej możliwości!
Nie tocz nierównej walki na własną rękę. Pomożemy Ci uzyskać darmowy kredyt!
Odnalezienie błędów w umowie i procesie udzielania kredytu konsumenckiego pozornie wydaje się proste. W praktyce jednak samodzielne znalezienie wszystkich niedopatrzeń, a potem odpowiednie uargumentowanie swojego stanowiska może okazać się sporym wyzwaniem. Możesz mieć też trudności z oceną, czy odmowa banku jest uzasadniona.
Pamiętaj jednak, że nie musisz działać na własną rękę – ani na etapie sporządzania oświadczenia, ani w ramach późniejszych kroków. Też skorzystaj z pomocy prawnika i zyskaj przewagę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że słusznie domagasz się darmowego kredytu i otrzymasz to, co Ci się należy. Skorzystaj z naszej pomocy, a my:
Dokonamy weryfikacji Twojej sprawy;
Wyszukamy kruczki w umowie i inne naruszenia przepisów przez kredytodawcę;
Powiemy Ci, czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego;
Wyręczymy Cię w kontaktach z bankiem lub pożyczkodawcą;
W Twoim imieniu przygotujemy oświadczenie i dalsze pisma;
Będziemy Cię reprezentować przed sądem;
Wyręczymy Cię we wszystkich formalnościach i zadbamy, by całe postępowanie kosztowało Cię jak najmniej czasu i nerwów.
Nie zwlekaj jednak z tą decyzją. Czas działania jest ograniczony. Masz na to maksymalnie 1 rok od chwili całkowitej spłaty zobowiązania.

Uniważnienie
19/01/2024

Uniważnienie

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym?Pozbawienie wolności z pewnością należało do na...
22/09/2023

Kto może ubiegać się o odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym?
Pozbawienie wolności z pewnością należało do najbardziej dotkliwych represji w czasach PRL-u. Nic więc dziwnego, że za takie doświadczenia należy się rekompensata. Kwoty przyznawane przez sądy obecnie sięgają nawet kilku milionów złotych. Zdecydowanie jest więc o co walczyć. Co więcej, odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym może otrzymać nie tylko sam represjonowany. W razie jego śmierci to uprawnienie przejdzie na najbliższych.
Dlaczego warto ubiegać się o odszkodowanie za więzienie w czasach PRL-u?
Zgodnie z tzw. ustawą lutową orzeczenia wydane w czasie od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1989 roku wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, orzeczenia wydane z powodu takiej działalności oraz za opór przeciwko kolektywizacji wsi i obowiązkowym ustawom uznaje się za nieważne.
Wprawdzie mimo takiego brzmienia przepisów do unieważnienie nie dochodzi automatycznie. Trzeba jeszcze złożyć wniosek i uruchomić całą procedurę przed sądem. Nie zmienia to jednak faktu, że unieważnienie wyroku idzie w parze z uniewinnieniem represjonowanego, a tym samym za niesłuszne skazanie należy się mu rekompensata.
Kwoty, które można otrzymać, nie należą przy tym do najniższych. Wystarczy spojrzeć na wyroki, które już zapadły w wielu podobnych sprawach. O ile jeszcze kilka lat temu zadośćuczynienie i odszkodowanie za więzienie w czasach komunizmu mogło wynieść maksymalnie 25.000 złotych, to teraz przepisy nie narzucają żadnej górnej granicy.
Oczywiście każda tego typu sprawa jest inna, więc i każde zadośćuczynienie i odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym może mieć odmienną wysokość. Sądy coraz częściej przyznają jednak sumy sięgające nawet kilku milionów. Zdecydowanie jest więc o co walczyć.
Odszkodowanie za komunistyczne więzienie – najważniejsze informacje
Odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym można otrzymać na takich samych zasadach jak odszkodowanie za jakiekolwiek inne represje z czasów PRL-u.
W pierwszej kolejności trzeba więc unieważnić orzeczenie, na podstawie którego doszło do pozbawienia wolności. Represjonowany albo inna uprawniona osoba (np. RPO) musi w tym celu złożyć wniosek do właściwego sądu okręgowego. Wtedy uruchomione zostanie postępowanie. Dopiero gdy sąd unieważni wyrok, można wystąpić o odszkodowanie za pobyt w więzieniu w czasach PRL, pozywając Skarb Państwa.
Odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym pełni przy tym konkretną funkcję. Ma za zadanie naprawić wszystkie szkody materialne. Mowa tu więc m.in o utraconym dochodzie, skonfiskowanym mieniu i innych ewentualnych kosztach i stratach. Wypłacona kwota powinna tym samym odpowiadać sumie konsekwencji finansowych niesłusznego pozbawienia wolności.
Jednocześnie oznacza to, że odszkodowanie nie ma nic wspólnego z doznanym cierpieniem psychicznym i fizycznym. Za krzywdy przysługuje osobna rekompensata – zadośćuczynienie. Jako że każde z tych dwóch świadczeń pełni zupełnie inną funkcję, można wystąpić o nie równocześnie i wzajemnie się one nie wykluczają.
Kto może ubiegać się o odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym?
Prawo do ubiegania się o odszkodowanie za więzienie w czasach PRL-u mają przede wszystkim sami poszkodowani. W końcu to oni bezpośrednio doświadczyli skutków pozbawienia wolności – zarówno tych finansowych, jak i związanych z cierpieniem psychicznym i fizycznym.
Przepisy stanowią jednak, że odszkodowania może domagać się także dziecko matki, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia i która przebywała w więzieniu będąc w ciąży lub znajdowała się tam wraz z dzieckiem.
Wszystkie te represje miały jednak miejsce w stosunkowo odległej przeszłości. Obecnie więc wielu poszkodowanych, którzy nie wystąpili o zadośćuczynienie ani odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym, już nie żyje. Nie oznacza to jednak, że prawo do pieniędzy od Skarbu Państwa przepada. W takiej sytuacji uprawnienie przechodzi na najbliższych: rodziców, dzieci i małżonka.
Ile odszkodowania można otrzymać za pobyt w więzieniu komunistycznym?
Jedną z najbardziej interesujących Cię kwestii z pewnością jest odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy możesz otrzymać Ty albo bliska Ci osoba poddawana represjom.
Jak wiesz już z poprzednich akapitów, zadośćuczynienie i odszkodowanie za więzienie w czasach komunizmu ma szanse wynieść nawet kilka milionów złotych. Nie oznacza to jednak, że będzie tak w każdym przypadku ani nawet że kwoty przyznawane poszczególnym represjonowanym będą do siebie zbliżone.
Jeśli chodzi o samo odszkodowanie za więzienie w PRL-u, to tutaj znaczenie będą mieć wszystkie poniesione z tego tytuły szkody majątkowe – wydatki i straty finansowe. Może to być m.in. utracony dochód i skonfiskowane mienie. Żeby określić wysokość odszkodowania, trzeba więc ustalić sumę takich szkód.
Znacznie więcej komplikacji pojawia się w przypadku zadośćuczynienia. Świadczenie wynagradzające szkody niematerialne trudno przecież ściśle wyliczyć. I to z wielu względów. Przede wszystkim nie każda osoba przebywająca więzieniu w czasach PRL-u doznała takich samych krzywd. Poza tym, czas pozbawienia wolności mógł być różny. Po trzecie, różne osoby różnie mogą przeżywać te same doświadczenia. Żeby więc zasądzić zadośćuczynienie adekwatne do indywidualnej sytuacji, sąd musi uwzględnić naprawdę wiele kwestii.
Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu kwoty zadośćuczynienia za pobyt w więzieniu komunistycznym?
Dla ustalenia jak najbardziej sprawiedliwej kwoty zadośćuczynienia znaczenie będzie mieć m.in.:
czas przebywania w więzieniu,
status społeczny poszkodowanego,
stan zdrowia,
jego wiek,
wpływ represji na stan psychiczny i późniejsze życie.
A to wciąż zaledwie kilka czynników, które sąd weźmie pod uwagę. Znaczenie ma także fakt, że od czasów represji minęło mnóstwo czasu. Poszkodowany może więc nie do końca pamiętać, jak mocne były jego krzywdy.
Jeszcze bardziej sprawa komplikuje się, gdy bliska Ci osoba poddawana represjom nie żyje. Wtedy to Ty w jej imieniu ubiegasz się o odszkodowanie za więzienie w czasach PRL-u i ewentualne inne świadczenia. Możesz mieć więc trudności z przedstawieniem wszystkich potrzebnych dowodów na potwierdzenie wysokości poniesionych szkód i krzywd.
Choć ta sprawa z pozoru wydaje się skomplikowana, to wiele wydanych już orzeczeń pokazuje, że uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia jest możliwe. Pamiętaj też, że jeśli nie chcesz działać na własną rękę, zawsze możesz skorzystać z pomocy prawnika. Wtedy to specjalista pozyska archiwalne dokumenty i przygotuje wniosek o unieważnienie orzeczenia. Dzięki doświadczeniu w podobnych sprawach i znajomości orzecznictwa będzie też wiedział, o jak wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie możesz się ubiegać, a przede wszystkim – jak uzasadnić swoje stanowisko.
Odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym – podsumowanie
Odszkodowanie za pobyt w więzieniu komunistycznym ma naprawić wszystkie szkody materialne – np. utracony dochód czy skonfiskowane mienie. Prawo do tego świadczenia przysługuje przede wszystkim samemu represjonowanemu. Jeśli jednak ten nie żyje, o pieniądze mogą wystąpić najbliżsi: małżonek, rodzice i dzieci.
W pierwszej kolejności konieczne będzie unieważnienie orzeczenia, na podstawie którego doszło do pozbawienia wolności. Dopiero na tej podstawie można domagać się rekompensaty.
Oprócz odszkodowania represjonowany może wystąpić także o zadośćuczynienie, które wynagrodzi mu doznane krzywdy (cierpienia psychiczne i fizyczne).
Wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania będzie różnić się w zależności od konkretnej sprawy, m.in. z uwagi na rozmiar poniesionych szkód, doznane krzywdy czy czas pozbawienia wolności. W wielu przypadkach kwoty przyznawane przez sądy sięgają nawet kilku milionów złotych.

Nazwa pochodzi od tego, że w tym miejscu mają swój początek trzy morza: Czarne, Północne i Bałtyckie. Szlak turystyczny ...
17/09/2023

Nazwa pochodzi od tego, że w tym miejscu mają swój początek trzy morza: Czarne, Północne i Bałtyckie. Szlak turystyczny łączy Polskę i Czechy, a na szczycie znajduje się wieża widokowa.

Dlaczego moje odszkodowanie po pożarze jest za niskie? 6 najczęstszych powodówPrawniczka Joanna Szymanowska | 31.08.2022...
01/07/2023

Dlaczego moje odszkodowanie po pożarze jest za niskie? 6 najczęstszych powodów
Prawniczka Joanna Szymanowska | 31.08.2022

zaniżone odszkodowanie po pożarze
Z tego wpisu dowiesz się:

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za pożar?
Zaniżone odszkodowanie po pożarze – jakie są najczęstsze przyczyny?
1. Błędna opinia co do przyczyn pożaru
2. Zła wykładnia ogólnych warunków ubezpieczenia
3. Uwzględnienie amortyzacji
4. Niedoubezpieczenie
5. Niedokładne sporządzenie protokołu szkody
6. Nieuwzględnienie w kosztorysie niektórych wydatków
Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze?
Ubezpieczyciel zaproponował Ci kwotę, która nie wystarcza na naprawę wszystkich szkód wywołanych przez pożar? Nie należysz do odosobnionych przypadków. Od lat pomagamy poszkodowanym i z naszego doświadczenia wynika, że zaniżone odszkodowanie po pożarze najczęściej ma źródło w 6 konkretnych przyczynach. Sprawdź, czy któraś z nich dotyczy też Ciebie. Być może masz szansę uzyskać brakującą kwotę.
Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za pożar?
Warto zacząć od tego, że szkody po pożarze mogą zostać naprawione w ramach 4 różnych ubezpieczeń:

pożar w gospodarstwie rolnym wiąże się z wypłatą odszkodowania w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarczych. Oznacza to, że nie musisz posiadać żadnej dodatkowej polisy, by uzyskać pieniądze od towarzystwa ubezpieczeniowego,
pożar domu, mieszkania, firmy itp. to już przypadki, w których odszkodowanie za szkody na mieniu spowodowane przez pożar otrzymasz tylko pod warunkiem, że masz wykupioną odpowiednią, nieobowiązkową polisę. Co więcej, ubezpieczyciel może stosunkowo swobodnie decydować, w jaki sposób uregulować warunki umowy. Oznacza to, że w zależności od konkretnego TU zasady wypłaty odszkodowania będą się różnić,
pożar samochodu – w tym przypadku sytuacja jest o tyle skomplikowana, że wiele zależy od przyczyny pożaru. Jeśli Twoje auto zajmie się ogniem od innego samochodu, możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC właściciela tego pojazdu. Z kolei jeśli przyczyna pożaru tkwiła w Twoim samochodzie (podpalenie, samozapłon itd.), pieniądze otrzymasz tylko jeśli masz wykupione AC i o ile Twoje ubezpieczenie obejmuje tę konkretną sytuację.
Zaniżone odszkodowanie po pożarze – jakie są najczęstsze przyczyny?
Po tym wstępie czas przejść już do konkretów. Od 2009 roku pomagamy poszkodowanym w pożarach i spotkaliśmy się już z wieloma przyczynami zaniżania odszkodowań. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że najczęściej jest to rezultat takich czynników:

Błędna opinia co do przyczyn pożaru,
Zła wykładnia ogólnych warunków ubezpieczenia,
Uwzględnienie amortyzacji,
Niedoubezpieczenie,
Niedokładne sporządzenie protokołu szkody,
Nieuwzględnienie w kosztorysie niektórych wydatków.
1. Błędna opinia co do przyczyn pożaru
Odszkodowanie za pożar nie będzie Ci przysługiwać, jeśli do całego zdarzenia doszło z Twojej winy. Przykładowo, ubezpieczenie domu od ognia zwykle nakłada na Ciebie obowiązek regularnego sprawdzania stanu budynku – instalacji, przewodów wentylacyjnych, komina itd. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może odmówić Ci wypłaty odszkodowania. Jest jednak pewne „ale”. Znaczenie zawsze ma związek przyczynowo-skutkowy.

Niedawno prowadziliśmy sprawę klienta, któremu ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Wszystko dlatego, że pożar rzekomo rozpoczął się od komina, a ubezpieczony nie wykonywał regularnych przeglądów kominiarskich. Pozornie sprawa była przegrana – zaniedbanie przekreślało szansę na uzyskanie jakichkolwiek pieniędzy.

Po wykonaniu ekspertyzy na temat przyczyny pożaru okazało się jednak, że budynek zajął się od instalacji elektrycznej. Zaniedbanie naszego klienta w żaden sposób nie doprowadziło więc do pożaru. W efekcie udało się nam uzyskać należne mu pieniądze.

Oczywiście samodzielnie nie będziesz w stanie ocenić, co wywołało pożar. Możesz jednak skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zrobią to za Ciebie.

2. Zła wykładnia ogólnych warunków ubezpieczenia
Kiedy ubiegasz się o odszkodowanie za pożar, często możesz spotkać się z sytuacją, w której ubezpieczyciel odmawia wypłaty pieniędzy albo nie uwzględnia Twojej reklamacji, powołując się na OWU. To właśnie tam znajdują się główne zasady związane z wypłatą odszkodowania, a także przypadki zwolnienia ubezpieczyciela od odpowiedzialności.

Czasami jednak twierdzenia towarzystwa ubezpieczeniowego tylko pozornie są uzasadnione. Otrzymujesz decyzję napisaną poważnym językiem, w której TU powołuje się na konkretne podpunkty OWU. Gdy natomiast prawnik przeczyta uzasadnienie i zestawi je z OWU, może się okazać, że ubezpieczyciel zinterpretował przepisy nieprawidłowo i – jak możesz się spodziewać – na Twoją niekorzyść.

Warto więc dokładnie przeanalizować warunki OWU. Nieraz spotkaliśmy się już z sytuacją, gdy ubezpieczyciel nie tyle proponował zaniżone odszkodowanie za pożar, co bezzasadnie w ogóle odmawiały wypłaty jakichkolwiek pieniędzy. Podjęcie dalszych kroków – złożenie odwołania od decyzji, a czasem postępowanie sądowe – pozwoliło jednak uzyskać pełne odszkodowanie.

3. Uwzględnienie amortyzacji
Wśród najczęstszych przyczyn zaniżania odszkodowań znajduje się również bezprawne dokonywanie amortyzacji. Kiedy korzystasz z budynku, samochodu czy gospodarstwa, poszczególne elementy z czasem się zużywają. W dniu pożaru nie są więc tyle warte, co w momencie zakupu. A przecież kosztorys popożarowy zawsze sporządza się, biorąc pod uwagę ceny nowych części.

Teoretycznie amortyzacja mogłaby się więc nawet wydawać uzasadniona. Problem w tym, że nie da się przeprowadzić jej sprawiedliwie – tak, by rzeczywiście odzwierciedlała stan tuż przed całym zdarzeniem. Z tego powodu jeśli zobaczysz, że ubezpieczyciel w kosztorysie po pożarze uwzględnił amortyzację, koniecznie odwołaj się od jego decyzji.

4. Niedoubezpieczenie
Prowadziliśmy również sprawy, w których agent od lat ubezpieczał budynek na tę samą kwotę, nie dostosowując jej do aktualnej sytuacji – wzrostu cen, przeprowadzonego remontu zwiększającego wartość nieruchomości itd.

W efekcie okazywało się, że po pożarze suma ubezpieczeniowa (maksymalna kwota, jaką można otrzymać) jest za niska. W takim przypadku nie była to jednak wina samego ubezpieczonego, ale właśnie agenta. A to z kolei dawało już podstawę do ubiegania się o kwotę, która pokryje wszystkie szkody.

5. Niedokładne sporządzenie protokołu szkody
Kolejny często powtarzający się scenariusz po pożarze to ten, gdy poszkodowany zgłasza szkodę, a na miejsce przyjeżdża likwidator mobilny. Teoretycznie wykonuje niezbędne zdjęcia, sporządza protokół i przesyła go do ubezpieczyciela, by ten mógł następnie przygotować kosztorys. Finalnie jednak ubezpieczyciel proponuje mocno zaniżone odszkodowanie po pożarze.

Kiedy następnie analizujemy cały protokół wraz ze współpracującymi z nami rzeczoznawcami, okazuje się, że problem tkwi w protokole szkody. W tym zakresie dochodzi do wielu różnych błędów:

likwidator mobilny nieprawidłowo obsługuje program do szkody,
wykonuje niedokładną dokumentację fotograficzną – np. jedynie zdjęcia długości, szerokości i wysokości pomieszczenia. W efekcie nie sposób następnie sprawdzić, z jakich materiałów wykonany był uszkodzony dach. A przecież co materiał, to inna cena,
likwidator nie dysponuje odpowiednim sprzętem, który pozwoli mu ocenić szkody – np. spaleniu ulega dach, ale osoba przyjeżdżająca na miejsce nie ma drona ani innych narzędzi, które pomogłyby jej w rzetelnej dokumentacji szkód,
i wreszcie – choć współcześnie może się to wydawać nie do pomyślenia – likwidatorzy mobilni czasem wykonują zdjęcia czarno-białe. A jak możesz się domyślać, z takich fotografii trudno nawet wywnioskować, jakie materiały zostały zastosowane w budynku – np. czy na dachu była blacha falista, czy eternit. A to oczywiście znów wpływ na sam kosztorys.
W takich przypadkach trudno nawet winić samego kosztorysanta, że wykonał niezgodny z rzeczywistością kosztorys. Możesz jednak udowodnić, że szkody były większe, budynek wykonany był z innych materiałów albo likwidator pominął niektóre zniszczenia i na tej podstawie odwołać się od decyzji.

6. Nieuwzględnienie w kosztorysie niektórych wydatków
Za niskie odszkodowanie za pożar może być nie tylko konsekwencją źle sporządzonego kosztorysu albo protokołu, a po prostu Twojej niewiedzy.

Jak możesz się domyślać, ubezpieczyciel dobrowolnie nie przypomni Ci o kosztach, które pominiesz we wniosku o odszkodowanie za pożar. W takiej sytuacji wypłaci Ci po prostu sumę, o którą się ubiegasz. On skorzysta więc na tym, że nie znasz przepisów i przysługujących Ci praw, Ty natomiast stracisz i to niemało.

Jest wiele takich kosztów, które możesz uznać za niewchodzące w skład odszkodowania. Wśród przykładów znajdują się chociażby:

koszty uprzątnięcia nieruchomości po pożarze,
koszty osuszenia budynku,
spalone środki obrotowe – np. pożar strawi magazyn.
Zanim więc wystąpisz o pieniądze do ubezpieczyciela, najlepiej więc gdy dokładnie zapoznasz się z przepisami.

Oczywiście to nie wszystkie przyczyny zaniżania lub odmowy wypłaty odszkodowania po pożarze. W naszej praktyce spotkaliśmy się jeszcze m.in. z sytuacją niedoszacowania niektórych kosztów (np. kosztów tapetowania).

Czasami też zdarzało się, że ubezpieczyciel odmawiał pokrycia równowartości spalonych środków obrotowych (np. towaru w magazynie) z tego powodu, że poszkodowany nie posiadał odpowiednich faktur.

Jak więc widzisz, powodów, z których odszkodowanie za pożar nie wystarcza do naprawienia szkód, może być naprawdę wiele. Zawsze jednak to od Ciebie zależy, czy ostatecznie otrzymasz wszystkie przysługujące Ci pieniądze.

Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze?
Z poprzednich akapitów wiesz już, że najczęstsze przyczyny zaniżania odszkodowania za pożar wiążą się z Twoją niewiedzą oraz nieprawidłowo sporządzonym kosztorysem. Aby więc mieć pewność, że dostaniesz wszystko, co Ci się należy, najlepiej jeśli:

uważnie przeanalizujesz OWU,
sprawdzisz kosztorys,
upewnisz się, że zgłaszasz wszystkie roszczenia,
zadbasz o zgromadzenie dokumentów potwierdzających wszelkie koszty i straty.
Oczywiście trudno o to wszystko zadbać na własną rękę, szczególnie gdy nie jesteś prawnikiem, a tym bardziej nie masz żadnego doświadczenia w tego typu sprawach. Zawsze możesz jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Decydując się na pomoc prawników-praktyków w zakresie uzyskiwania odszkodowań za pożar, masz szansę dużo zyskać.

W naszej kancelarii przeprowadziliśmy już wiele takich spraw i co za tym idzie – nie tylko znamy procedury związane ze sporządzeniem kosztorysów i protokołów. Regularnie współpracujemy także z doświadczonymi inżynierami budownictwa i pożarnictwa. Z ich pomocą przeanalizujemy przyczyny pożaru, Twój kosztorys i decyzję ubezpieczyciela, a potem zadbamy o uzyskanie pieniędzy, które Ci się należą – czy to w drodze ugodowych ustaleń, czy też na sali sądowej.

Jeśli więc chcesz otrzymać pełne odszkodowanie za pożar, nie czekaj i skontaktuj się z nami.



Zaniżone odszkodowanie po pożarze – podsumowanie
Odszkodowanie za pożar możesz otrzymać w ramach obowiązkowego ubezpieczenia budynków gospodarczych, dobrowolnego ubezpieczenia domu, mieszkania czy firmy, a w przypadku pożaru samochodu – z OC lub AC (w zależności od przyczyny pożaru).
Kwoty wypłacane przez ubezpieczyciela bardzo często okazują się niewystarczające – i to niezależnie od tego, jaka była przyczyna pożaru i na podstawie której polisy ubiegasz się o pieniądze.
Najczęstsze przyczyny zaniżonego odszkodowania za pożar to: błędne określenie przyczyny pożaru, zła wykładnia OWU, uwzględnienie amortyzacji, niedoubezpieczenie, niedokładnie sporządzony protokół szkody oraz nieuwzględnienie niektórych szkód w kosztorysie.
Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje odszkodowanie jest zaniżone albo ubezpieczyciel odmawia Ci jego wypłaty, dokładnie przeanalizuj OWU, kosztorys, a także przyczyny pożaru. Najlepiej, gdy skorzystasz przy tym z pomocy kancelarii, która nie tylko doskonale zna przepisy i procedury pożarowe, ale także współpracuje z inżynierami budownictwa i pożarnictwa. To znacznie zwiększy Twoje szanse na uzyskanie pełnego odszkodowania.

Najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar – sprawdź, czy ich nie popełniaszZ tego wpisu dowiesz się:Jaki...
30/06/2023

Najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar – sprawdź, czy ich nie popełniasz
Z tego wpisu dowiesz się:
Jakie są najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar?
1. Brak zabezpieczenia miejsca pożaru przed powiększeniem szkód
2. Niewłaściwe określenie wysokości szkody
3. Niewłaściwe ustalenie przyczyn powstania szkody
4. Niepełne przedstawienie szkód
5. Brak odpowiedniej kontroli rzeczoznawców
Pożar domu, mieszkania czy przedsiębiorstwa zwykle niesie za sobą duże straty, a naprawienie szkód pochłania naprawdę ogromne kwoty. Jeśli masz wykupione ubezpieczenie, to teoretycznie nie ma powodów do zmartwień – wszystkie koszty pokryje ubezpieczenie. Ale czy na pewno? Prowadziliśmy już wiele spraw dotyczących pożarów i z naszego doświadczenia wynika, że często odszkodowanie za pożar jest zaniżone nie tylko w wyniku działań ubezpieczyciela, ale także z uwagi na błędy samych poszkodowanych. Przyjrzyjmy się więc tym najczęściej popełnianym.
Jakie są najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar?
Każda pożar to odmienna historia i inne niedopatrzenia, które można popełnić przy zgłoszeniu szkody. Jako kancelaria, która już od lat pomaga poszkodowanym w wyniku pożaru, widzimy jednak, że 5 z nich można zaliczyć do najpopularniejszych. Te najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar to:
Brak zabezpieczenia miejsca pożaru przed powiększeniem szkód;
Niewłaściwe określenie wysokości szkody;
Niewłaściwe ustalenie przyczyn powstania szkody;
Niepełne przedstawienie szkód;
Brak odpowiedniej kontroli rzeczoznawców.
1. Brak zabezpieczenia miejsca pożaru przed powiększeniem szkód
Kiedy dojdzie do pożaru, najbardziej logicznym rozwiązaniem wydaje się pozostawić miejsce zdarzenia nietknięte. Wszystko po to, by nie utrudniać ubezpieczycielowi oceny szkód i ustalenia przyczyn pożaru.
To jednak tylko część prawdy. Rzeczywiście – po pożarze domu nie możesz od razu zabrać się do sprzątania. W ten sposób utrudnisz, a czasem nawet uniemożliwisz sporządzenie kompletnego protokołu szkód. Jednocześnie ciążą jednak na Tobie pewne obowiązki – nie wolno Ci pozwolić, by szkoda po pożarze się powiększyła.
Jeśli w wyniku pożaru powstała np. pokaźna dziura w dachu, przez którą będzie przedostawał się deszcz i wilgoć, to niezakrycie jej spowoduje, że nieruchomość po pożarze będzie w coraz gorszym stanie. Zresztą dziury w dachu to nie wszystko. Wysoka temperatura podczas pożaru powoduje wydzielanie się związków chemicznych, które osiadają na powierzchni nieruchomości i znajdujących się tam elementów. Do tego dochodzi jeszcze duża ilość wody użyta w trakcie gaszenia pożaru i w efekcie mamy środowisko idealne do zalegania wilgoci, powstawania korozji i powiększania się szkód.
Nie tylko możesz, ale nawet musisz reagować w takich sytuacjach. Zasada jest prosta – ubezpieczyciel ma obowiązek pokryć zwykłe następstwa pożaru. Nie możesz jednak wymagać od niego, by ponosił koszty, których dało się uniknąć. To Ty musisz dopilnować, by szkoda po pożarze się nie powiększała. Jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, możesz mieć pewność, że odszkodowanie nie pokryje pełnych kosztów przywrócenia nieruchomości do stanu sprzed pożaru. Kwotę wynikającą z Twoich własnych zaniedbań dopłacisz z własnej kieszeni.
2. Niewłaściwe określenie wysokości szkody
Kolejne błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar związane są z niewłaściwą reakcją poszkodowanych podczas oceny szkód przez ubezpieczyciela.
W praktyce wygląda to tak, że na miejsce zdarzenia przyjeżdża rzeczoznawca, którego zadaniem jest ocena szkód (ich rozmiaru, rozległości) i uwzględnienie w protokole danych, na podstawie których można następnie ustalić przyczyny pożaru.
Większość poszkodowanych ma w tym zakresie pełne zaufanie do ubezpieczyciela. W końcu jeśli ten wysyła na miejsce kogoś określanego mianem „rzeczoznawcy” lub „likwidatora szkody”, to można się spodziewać, że jest on specjalistą w zakresie szkód pożarowych. Tym bardziej, że to przecież na podstawie sporządzonego przez taką osobę protokołu potem ustala się m.in. wysokość odszkodowania oraz przyczyny pożaru, czyli czynniki decydujące w kwestii decyzji o wypłacie odszkodowania.
A jak to wygląda w praktyce? Prowadząc przez lata sprawy z zakresu dochodzenia odszkodowań po pożarze, nieraz mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy rzekomi rzeczoznawcy nie byli profesjonalistami. Nie tylko trudno ich było nazwać ekspertami w zakresie szkód pożarowych, ale co więcej – nawet nie mieli jakichkolwiek uprawnień inżynierskich. Oczywiście nie można generalizować i twierdzić, że żaden z rzeczoznawców na pewno nie zna się na swojej pracy. Istnieje jednak spora szansa, że trafisz na osobę niekompetentną.
Jakie będą tego efekty – prawdopodobnie jesteś w stanie przewidzieć. Jeśli osoba bez doświadczenia w tym zakresie ma ocenić rozległość szkód, materiały, z których był wykonany np. dach i jeszcze zwrócić uwagę na wszystkie kwestie mogące mieć znaczenie przy ustalaniu przyczyn pożaru, to prawdopodobnie część istotnych kwestii pominie, a część (np. te dotyczące właśnie materiałów wykorzystanych do budowy nieruchomości) określi nieprawidłowo.
To Ty jako osoba poszkodowana musisz zatroszczyć się, by rzeczoznawca odnotował wszystkie szkody – każdą, najmniejszą rzecz, która może mieć znaczenie w Twojej sprawie – i zajrzał w każdy zakamarek. W ten sposób znacznie zwiększysz szanse, że protokół zostanie sporządzony prawidłowo.
3. Niewłaściwe ustalenie przyczyn powstania szkody
W tym podpunkcie trudno mówić wprawdzie ściśle o błędach popełnianych przez samych poszkodowanych. Oczywistym jest, że możesz nie mieć dostatecznej wiedzy, by samodzielnie stwierdzić, co spowodowało pożar.
Nie zmienia to jednak faktu, że przyczyna pożaru ma wpływ na zasady wypłaty odszkodowania. W ogólnych warunkach ubezpieczenia TU zwykle wskazuje, jakich sytuacji nie obejmuje Twoja polisa mieszkaniowa. Krótko mówiąc – zaznacza, że jeśli do pożaru doszło w wyniku sytuacji X,Y i Z, żadne odszkodowanie Ci nie przysługuje.
Jak możesz się więc domyślać, błędne ustalenie przyczyn powstania szkody (powodów, z których doszło do pożaru) nieraz przesądzi o tym, że nie otrzymasz pieniędzy, do których w praktyce jak najbardziej masz prawo.
Najgorszym więc, co możesz zrobić, to po prostu zaufać ubezpieczycielowi na słowo, gdy wskaże przyczynę pożaru. W artykule dotyczącym zaniżonego odszkodowania po pożarze wspominaliśmy, że nieraz prowadziliśmy już sprawy klientów, którzy z pozoru nie mogli otrzymać odszkodowania, bo do pożaru – zdaniem ubezpieczyciela – doszło w wyniku zaniedbań samego ubezpieczonego.
Po dokładnym sprawdzeniu nieruchomości i protokołu okazywało się jednak, że to nieprawda – przyczyna odszkodowania była inna i ubezpieczyciel jak najbardziej powinien wypłacić odszkodowanie. Co więcej, takie przypadki wcale nie należą do odosobnionych. Jeśli więc otrzymasz odmowną decyzję ubezpieczyciela, koniecznie sprawdź, czy ustalona przyczyna pożaru jest prawidłowa i czy przypadkiem nie możesz złożyć odwołania.
4. Niepełne przedstawienie szkód
Z punkt 2. wiesz już, że ważnym elementem sporządzenia pełnego protokołu i otrzymania odszkodowania po pożarze pełnej wysokości jest przedstawienie wszystkich szkód. Z jednej strony musisz więc zadbać, by rzeczoznawca zapoznał się ze wszelkimi skutkami pożaru. Z drugiej – musisz jeszcze upewnić się, że właściwie określił wysokość tych szkód.
Bo przecież co z tego, że rzeczoznawca zauważy każde, najmniejsze zniszczenie i uwzględni je w protokole, kiedy później osoba sporządzająca kosztorys popełni znaczące błędy przy ustalaniu wartości tych szkód. Jeśli źle określi rodzaj materiału zastosowanego przy budowie, źle oszacuje koszty robocizny, dokona nieuprawnionych amortyzacji itd., wynik tych ustaleń i tak będzie nieprawidłowy.
Kolejnym błędem przy zgłaszaniu szkód po pożarze jest więc ufanie, że wyliczenia ubezpieczyciela są poprawne. Tymczasem może być wręcz przeciwnie i nieraz otrzymasz znacznie mniej, niż naprawdę Ci się należy. Efekty szybko i boleśnie odczujesz na własnej skórze, gdy wypłacona kwota okaże się niewystarczająca na przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed pożaru.
5. Brak odpowiedniej kontroli rzeczoznawców
Właściwie 3 poprzednie punkty można określić jednym zbiorczym hasłem „kontroluj działania ubezpieczyciela i jego likwidatorów”. Ten punkt jest więc pewnego rodzaju powtórzeniem poprzednich, a jednocześnie największym błędem popełnianym przez poszkodowanych w wyniku pożaru.
Stawka jest ogromna – koszty naprawy nieruchomości można liczyć w tysiącach, a nawet setkach tysięcy. Zaniżone odszkodowanie po pożarze oznacza więc dla Ciebie naprawdę ogromne wydatki, których wcale nie trzeba byłoby ponosić, gdyby:
rzeczoznawcy na miejscu zdarzenia zostali dopilnowani – sprawdziliby każdy element i każdy szczegół uwzględnili w protokole;
przyczyna pożaru została prawidłowo ustalona;
kosztorys został wyliczony poprawnie.
Sprawdzanie prawidłowości działań ubezpieczyciela leży w Twoim interesie.
Pewnie zastanawiasz się, jak to zrobić. Możesz wprawdzie chodzić za rzeczoznawcą i kontrolować, co wpisuje w protokół. Jako osoba bez wiedzy z zakresu szkód pożarowych nie wiesz jednak, że pewne elementy trzeba sprawdzić (niektóre szkody na pierwszy rzut oka są niewidoczne). Poza tym to wciąż nie rozwiązuje kwestii nieprawidłowego kosztorysu.
Odpowiedź jest prosta – jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do działań ubezpieczyciela, najlepiej skorzystaj z pomocy rzeczoznawców. Ale nie rzeczoznawców towarzystwa ubezpieczeniowego, a inżynierów budownictwa i ekspertów z zakresu bezpieczeństwa pożarowego. To ludzie, którzy na pewno dokonają trafnego ustalenia przyczyn pożaru, rozmiaru szkód i wysokości odszkodowania. Takiego, które rzeczywiście pozwoli Ci przywrócić nieruchomość do stanu sprzed pożaru.
Jako kancelaria, która już od 2009 roku świadczy pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań po pożarze, nawiązaliśmy wieloletnie współprace z profesjonalnymi rzeczoznawcami. Z ich pomocą niejednokrotnie dowiedliśmy racji poszkodowanych i uzyskaliśmy pełne odszkodowania po pożarze. Korzystając z naszej pomocy, możesz mieć więc pewność, że zaufani specjaliści z odpowiednią wiedzą skontrolują działalność mobilnych przedstawicieli ubezpieczyciela i ustalą, ile tak naprawdę Ci się należy.
Czy to wszystkie błędy popełniane przez poszkodowanych ubiegających się po odszkodowanie za pożar? Zdecydowanie nie. Abstrahując już od niekontrolowania obliczeń i protokołów przygotowywanych przez przedstawicieli towarzystwa ubezpieczeniowego, jednym z najpoważniejszych błędów jest strach przed walką o swoje. W ten sposób możesz jedynie stracić i to naprawdę pokaźne sumy. Spór z ubezpieczycielem z pewnością wydaje się stresujący i możesz w nim czuć się niepewnie. Ale pamiętaj, że nie musisz działać samodzielnie – możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Najczęstsze błędy w zgłoszeniach o odszkodowanie za pożar – podsumowanie
Do najczęstszych błędów popełnianych przez poszkodowanych zgłaszających się po odszkodowanie za pożar należy: brak zabezpieczenia miejsca pożaru przed powiększeniem szkód; niewłaściwe określenie wysokości szkody; niewłaściwe ustalenie przyczyn powstania szkody; niepełne przedstawienie szkód oraz brak odpowiedniej kontroli rzeczoznawców.
Jako poszkodowany masz obowiązek nie dopuścić do sytuacji, gdy szkoda będzie się powiększać. Oznacza to, że choć wprawdzie nie powinno się sprzątać miejsca pożaru, to już jak najbardziej musisz np. zabezpieczyć dziurawy dach tak, by wilgoć nie przedostawała się do wnętrza nieruchomości.
Odszkodowania nieraz są zaniżone także w wyniku nieprawidłowego sporządzenia protokołu – np. nieodnotowania wszystkich szkód lub nieprawidłowego określenia przyczyn pożaru. Niestety to Ty musisz zadbać o to, by wszystkie, nawet najmniejsze istotne informacje zostały uwzględnione w protokole. Sprawy nie ułatwia fakt, że likwidatorzy mobilni wysyłani przez TU nieraz są osobami bez odpowiedniego wykształcenia i niezbędnej wiedzy.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wysokości odszkodowania lub przyczyn pożaru, możesz skorzystać z pomocy niezależnych rzeczoznawców. Nasza kancelaria już od lat współpracuje z ekspertami: inżynierami budownictwa i bezpieczeństwa pożarowego, z których pomocą wielokrotnie wywalczyliśmy pełne odszkodowania dla naszych klientów.

Address

57-500, Bystrzyca Kłodzka, Strażacka 12
Banská Bystrica
57-500

Telephone

+48793857584

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Dymek Mirosław posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Dymek Mirosław:

Videos

Share


Other News & Media Websites in Banská Bystrica

Show All