13/07/2022
𝗡𝗜𝗘𝗠𝗜𝗘𝗖𝗞𝗜𝗘 𝗥𝗢𝗭𝗟𝗜𝗖𝗭𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗣Ł𝗔𝗖𝗬 (𝗟𝗢𝗛𝗡𝗔𝗕𝗥𝗘𝗖𝗛𝗡𝗨𝗡𝗚)
Dzisiaj z przyjemnością publikujemy przykładowe rozliczenie płacy (Lohnabrechnung), potocznie nazywane "fiszką" czy też "paskiem" wraz z legendą po polsku. Życzymy udanej lektury! 🥸
𝟭. 𝗗𝗮𝗻𝗲 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶𝗸𝗮
Tutaj znajdują się dane osobowe, takie jak data urodzenia, dane dotyczące podatku i ubezpieczenia społecznego.
𝟮. 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗴𝗹𝗮̨𝗱 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 𝗶 𝗱𝗻𝗶 𝘄𝗼𝗹𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗼𝗱 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆
Tutaj wprowadzane są informacje o nieobecnościach (np. choroba) czy o dniach urlopu.
𝟯. 𝗣𝗼𝗹𝗲 𝗮𝗱𝗿𝗲𝘀𝗼𝘄𝗲
Znajduje się tu adres odbiorcy wynagrodzenia, nazwa i adres pracodawcy, numer personalny oraz, jeśli dotyczy, numer działu.
𝟰. 𝗜𝗻𝗳𝗼𝗿𝗺𝗮𝗰𝗷𝗲 𝗱𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲 𝗱𝗼𝘁𝘆𝗰𝘇𝗮̨𝗰𝗲 𝗿𝗼𝘇𝗹𝗶𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮
Tutaj wyświetlane są dodatkowe wartości, np. tygodniowy czas pracy lub wynagrodzenie godzinowe. Można tu również wprowadzić dodatkowe informacje, takie jak przerwy w pracy z powodu choroby lub urlopu rodzicielskiego.
𝟱. 𝗪𝘆𝗻𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗿𝘂𝘁𝘁𝗼
Tutaj możesz zobaczyć, z jakich elementów składa się Twoje miesięczne wynagrodzenie, np. stawka godzinowa, wynagrodzenie za urlop, wynagrodzenie za urlop i dodatek urlopowy.
Każdy z tych składników wynagrodzenia zawiera notatkę na temat zobowiązań podatkowych i z tytułu ubezpieczeń społecznych. Pod symbolem "****" mogą znajdować się informacje od księgowości.
💰 Aby przeliczyć stawkę na godzinę, należy posiłkować się formułą:
𝟯 𝘅 𝗺𝗶𝗲𝘀𝗶𝗲̨𝗰𝘇𝗻𝗲 𝘄𝘆𝗻𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗯𝗿𝘂𝘁𝘁𝗼 ÷ 𝟭𝟯 ÷ 𝘁𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝗼𝘄𝘆 𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗽𝗿𝗮𝗰𝘆 = 𝘀𝘁𝗮𝘄𝗸𝗮 𝗴𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻𝗼𝘄𝗮 (𝗯𝗿𝘂𝘁𝘁𝗼)
📅 Aby móc obliczyć poprawną wysokość wynagrodzenia, ważną rolę odgrywa aktualna dokumentacja czasu pracy, aby móc stwierdzić, za ile godzin pracy zostało wypłacone wynagrodzenie!
𝗢𝗱 𝟬𝟭.𝟬𝟳.𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗻𝗮 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗡𝗶𝗲𝗺𝗶𝗲𝗰 𝗼𝗯𝗼𝘄𝗶𝗮̨𝘇𝘂𝗷𝗲 𝗻𝗼𝘄𝗮 𝗻𝗮𝗷𝗻𝗶𝘇̇𝘀𝘇𝗮 𝘀𝘁𝗮𝘄𝗸𝗮 𝗸𝗿𝗮𝗷𝗼𝘄𝗮 𝘄𝘆𝗻𝗼𝘀𝘇𝗮̨𝗰𝗮 𝟭𝟬,𝟰𝟱 𝗘𝗨𝗥/𝗯𝗿𝘂𝘁𝘁𝗼. Każdemu pracownikowi pracującemu na terenie Niemiec przysługuje ta stawka.
👩✈ W przypadku nieotrzymywania najniższej stawki krajowej, pracodawca dopuszcza się naruszenia ustawy o minimalnym wynagrodzeniu (Mindestlohngesetz), które należy zgłosić w Urzędzie Celnym – Finanzkontrolle Schwarzarbeit.
𝟲. 𝗣𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝗶/𝘂𝗯𝗲𝘇𝗽𝗶𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗽𝗼ł𝗲𝗰𝘇𝗻𝗲
Tutaj wymienione są ustawowe potrącenia (podatek od wynagrodzeń, podatek kościelny i opłata solidarnościowa).
𝟳. 𝗣ł𝗮𝘁𝗻𝗼𝘀́𝗰𝗶 𝗻𝗲𝘁𝘁𝗼
Wymienione tutaj kwoty, zmniejszają lub zwiększają zysk netto. W ten sposób otrzymujemy kwotę wypłaty.
𝟴. 𝗪𝘆𝗽ł𝗮𝗰𝗼𝗻𝗮 𝗸𝘄𝗼𝘁𝗮
W tym miejscu znajduje się kwota, która zostanie Ci wypłacona pod koniec bieżącego miesiąca.
𝟵. 𝗗𝗮𝗻𝗲 𝗯𝗮𝗻𝗸𝗼𝘄𝗲
Pole to zawiera dane banku, do którego przelewana jest kwota płatności.
𝟭𝟬. 𝗖𝗮ł𝗸𝗼𝘄𝗶𝘁𝘆 𝗸𝗼𝘀𝘇𝘁 𝗱𝗹𝗮 𝗽𝗿𝗮𝗰𝗼𝗱𝗮𝘄𝗰𝘆
Księgowość może zdecydować, czy całkowite koszty pracodawcy zostaną tutaj przedstawione. Obejmują one wynagrodzenie brutto pracownika oraz zapłacone koszty pracy, np. składkę pracodawcy na ubezpieczenie społeczne.
𝟭𝟭. 𝗭𝗮𝘀́𝘄𝗶𝗮𝗱𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼 𝘇𝗮𝗿𝗼𝗯𝗸𝗮𝗰𝗵
Tutaj znajdziesz przegląd naliczonych wartości brutto i ustawowych odliczeń od aktualnego stosunku pracy.
𝟭𝟮. 𝗦𝘁𝗼𝗽𝗸𝗮
Tutaj znajdziesz objaśnienia użytych w formularzu skrótów, jak również informacje obowiązkowe. Dlatego też w stopce wyciągu z rachunku znajduje się również wskazanie, że wyciąg ten został sporządzony zgodnie z § 108 ust. 3 niemieckiej ustawy o działalności gospodarczej (Gewerbeordnung).
🟡 𝗪𝗦𝗞𝗔𝗭𝗢́𝗪𝗞𝗔: Zgodnie z § 108 niemieckiej ustawy o działalności gospodarczej (Gewerbeordnung) każdy pracodawca prowadzący działalność gospodarczą w Niemczech jest zobowiązany do wydania swoim pracownikom zrozumiałego rozliczenia płacy w formie tekstowej (Lohnabrechnung). Może to być pismo odręczne lub w formie elektronicznej z wydrukiem.
🟢 𝗨𝗪𝗔𝗚𝗔: Rozliczenie płacy (Lohnabrechnung) nie musi być wystawiane przy każdej wypłacie wynagrodzenia, lecz tylko wtedy, gdy dane ulegną zmianie w stosunku do poprzedniego rozliczenia. Dzieje się tak na przykład w przypadku wypłaty dodatkowej premii świątecznej.
Grafika: Przykładowe rozliczenie płacy, źródło: www.datev.de