ProUGLJEVIČKI

ProUGLJEVIČKI Portal posvećen Ugljevičanima

08/11/2024

Srcem kroz Srpsku ep.03 nas vodi u opštinu Ugljevik gde ćemo posetiti čak tri svetinje, ali i ljude koje pomažu očuvanju kulture i tradicije ovog kraja.Gleda...

04/11/2024

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ РАТКА ЂУРКОВИЋА
„РАТНИ ДНЕВНИК ЈЕДНОГ МАЈОРА“
СРИЈЕДА 6. НОВЕМБАР У 18.00 САТИ, ПЛАВА САЛА ЦЗК

Књига „Ратни дневник једног мајора“ аутора Ратка Ђурковића, која описује ратни пут официра Војске Републике Српске на мајевичком ратишту и борбу пред Судом БиХ 24 године након рата, биће промовисана у Плавој сали Центра за културу „Филип Вишњић“ Угљевик у сриједу, 6. новембра, са почетком у 18.00 часова.

„Ово је фактографија, моја борба за истину која је и борба свих Срба који су неоправдано оптужени", рекао је Ђурковић новинарима на недавној промоцији у Музеју Семберије.

Осим аутора, на промоцији у Угљевику о књизи ће говорити генерал Будимир Гаврић и рецензенти Слободан Марковић и Мирко Бабић.

17/10/2024
14/10/2024

ПРОМОЦИЈА КЊИГЕ ГОСПАВЕ ПЕТРОВИЋ
„ПРИЧЕ КОЈЕ ЖИВОТ ПИШЕ“
ЧЕТВРТАК, 17. ОКТОБАР У 18.00 САТИ
ПЛАВА САЛА ЦЗК

Поштована публико,
Центар за културу „Филип Вишњић“ Вас позива на промоцију нове књиге Госпаве Петровић из Угљевика. „Приче које живот пише“ су четврта књига учитељице Госпаве, која ће бити представљена у четвртак, 17. октобра 2024. године у 18.00 часова, у Плавој сали ЦЗК.

„Ауторка заогрће топлином и мајчинском љубављу све чега се њено перо дотакне. Писање за њу представља начин проналаска најдубљег смисла и побједу над смртношћу. Из готово сваког ретка текста исијава жеља ауторке да поучи читаоца и упути га на моралан и честит начин живота“, каже рецензент Слободан Јовић који ће, поред ауторке и представника издавача, говорити на промоцији.

Госпава Петровић, рођена 1956. године у Богутовом селу, радни вијек је провела као учитељица са великом љубављу према књизи и писању. Осим нове збирке „Приче које живот пише“, 2019. године је објавила своју прву књигу прозе „Сјећања једне учитељице“, а потом и двије збирке пјесама „Пјесме моје душе“ и „Жубор сјећања“. Издавач је Јавна установа Центар за културу „Филип Вишњић“ Угљевик.

23/09/2024
ДАНАС ЈЕ ОГЊЕНА МАРИЈАСвета великомученица Марина − Огњена Марија била је хришћанска римска светитељка из 3. вијека. Сла...
30/07/2024

ДАНАС ЈЕ ОГЊЕНА МАРИЈА

Света великомученица Марина − Огњена Марија била је хришћанска римска светитељка из 3. вијека. Слави се и у православној, и у католичкој, и у англиканској цркви.

Дан њеног помена по грегоријанском календару је 30. јул. Будући да је светкована усред љета, у српској традицији убраја се у ред огњевитих светаца, заједно са Светим Илијом, Благом Маријом и другима за које се вјеровало да пале огњем и убијају громовима. Вјеровање каже да се на ове дане не смије радити у кући или у пољу, како се на љетину не би навукао њихов гњев.

Марина је рођена у Антиохији, у породици многобожачког свештеника Једесије. О Исусовом животу слушала је од своје дадиље, те се још као дјевојчица зарекла да ће му завјетовати живот и да се неће удавати. Њена одлука разбеснела је Једесију, који затим ћерку одводи код локалног намјесника Олимврија на покору. Марина одбија Олимвријево наређење да принесе жртву идолима и да се одрекне Христа. Одбила је и његову понуду да му буде супруга. Подвргнута је разним мучењима, али је још неко вријеме остала у животу. Избавила се од дављења у води, а ране од спаљивања на ватри тајанствено су се исцјелиле док је лежала у тамници. Олимврије је на крају наредио да јој одсјеку главу мачем. То се десило око 270. године, када је светитељка имала само шеснаест година.

Њено страдање преобратило је у хришћанство око 15.000 људи. Данас се њена рука чува у светогорском манастиру Ватопеду. Један део њених моштију чува се и у Албанији, у селу Ланга, изнад Охридског језера, у манастиру Свете Марине.

Svečanost u Donjoj Trnovi povodom Dana ustanka protiv fašizmaPolaganjem vijenaca i svečanim programom na spomen-groblju ...
26/07/2024

Svečanost u Donjoj Trnovi povodom Dana ustanka protiv fašizma

Polaganjem vijenaca i svečanim programom na spomen-groblju u Donjoj Trnovi obilježena je 83. godišnjica od dana dizanja ustanka naroda BiH protiv fašizma. 27. jula 1941. godine počela je borba za oslobođenje u kojoj je na prostoru Semberije i Majevice palo 3287 boraca i žrtava fašističkog terora čija su imena uklesana na mermernim pločama u spomen-kompleksu u Donjoj Trnovi.

Svake godine, ispred ovog spomenika okupi se mnogo poštovalaca tekovina Narodnoosolobodilačkog rata i antifašizma. Tu su uvijek i gosti iz Vojvodine, naročito Srema, jer su od 3287 imena njih 2205 borci iz Vojvodine.

Skupu su se obratili predsjednik Skupštine SUBNOR-a Ugljevik Ratko Đurković, pomoćnik vojnog atašea pri Ambasadi Ruske Federacije u BiH major Stjepan Jedeljkin, potpredsjednik pokrajinskog odbora SUBNOR-a Vojvodine Predrag Vukmirić i heroj sa Košara Miroslav Višnjić.

Na Dan ustanka 27. jula biće održan vašar na tradicionalnom zborištu u Donjoj Trnovi.

„Mislim da je to lijepo i humano da damo ono što nekome treba. Meni ne treba ova kosa, nekome treba, bolje nekome dati.“
25/07/2024

„Mislim da je to lijepo i humano da damo ono što nekome treba. Meni ne treba ova kosa, nekome treba, bolje nekome dati.“

Trojica dječaka iz Loznice i Republike Srpske donirala su, u jednom danu, kosu koja će biti iskorišćena za izradu perika potrebnih djeci koja se liječe od najtežih bolesti. Godinama su gajili kosu sa istim ciljem da pomognu svojim vršnjacima.

20/07/2024

Nestao Mitar Mićić iz Zagona, sinoć oko 20h. Na sebi je imao zelenu majicu kratkih rukava i trenerku. Info: 066/079-896 Share on FacebookPost on XFollow us

18/07/2024

10. УМЈЕТНИЧКА КОЛОНИЈА „УГЉЕВИК 2024“
ПОЗИВ ДЈЕЦИ ОД 5 ДО 15 ГОДИНА ЗА УЧЕШЋЕ У ШКОЛИ СЛИКАЊА И ШКОЛИ ВАЈАРСТВА

Центар за културу ,,Филип Вишњић“ организује јубиларну десету Умјетничку колонију ,,Угљевик 2024“, која ће бити одржана од 5. до 12. августа. Традиционални дио програма Колоније је школа сликања, а ове године и школа вајарства, за дјецу узраста од пет до петнаест година. Школу сликања водиће академски сликари, учесници Колоније.

Сви заинтересовани могу се пријавити путем телефона, на бројеве 055/773-640 и 055/772-077, или у просторијама Центра за културу сваког радног дана од 8.00 до 16.00 часова.

Умјетничка колонија „Угљевик 2024“ биће свечано отворена у понедјељак, 5. августа, када ће полазници школе сликања и вајарства имати први информативни час. Радионице почињу 6. августа и биће одржаване у Галерији Центра за културу. Пријављени полазници би требало да понесу прибор – кистове и кантице за воду, а боје и платна су обезбијеђени.

Све информације у вези са ликовним радионицама биће објављиване на Фејсбук страници Цзк.

18/07/2024

ПОЗИВ ЛИКОВНИМ УМЈЕТНИЦИМА 👩‍🎨🧑‍🎨👨‍🎨

Задовољство нам је да упутимо позив академским ликовним умјетницима за учешће у Умјетничкој колонији ''Угљевик 2024'' која ће се одржати у периоду од 05.08. до 12.08. текуће године у Угљевику.

Циљ умјетничке колоније јесте окупљање умјетника различитих генерација и стилских опредjељења који ће кроз вид дружења обиљежити културно љето у Угљевику. Овогодишњи карактер Колоније је и едукативан, јер пружа могућност дјеци узраста од 5 до 15 година да учествују у умјетничким радионицама које ће водити учесници Колоније.

Начин пријављивања:

На мејл Центра за културу ''Филип Вишњић'' Угљевик ([email protected]) послати:
- биографске податке (CV) ;
- фотографије три своја рада настала у току посљедњих пет година.

Организациони одбор Центра ће на основу пристиглих биографија и фотографија радова извршити селекцију и позвати 8 (осам) умјетника.

Коначни списак умјетника биће истакнут на сајту Центра за културу ''Филип Вишњић'' Угљевик до 02.08.2024. године.

Више детаља о колонији можете прочитати у Правилнику о организацији и раду умјетничких колонија на сајту Центра за културу „Филип Вишњић“ Угљевик.

ДАНАС ЈЕ ПЕТРОВДАНСрпска православна црква данас прославља празник Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан. Један је од...
12/07/2024

ДАНАС ЈЕ ПЕТРОВДАН

Српска православна црква данас прославља празник Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан. Један је од 15 највећих хришћанских празника, а посвећен је првим проповједницима хришћанства и најближим ученицима Исуса Христа. Свечари га често узимају за крсну славу, а у црквеном календару уписан је црвеним словом.

Свети Петар је био међу првим Јеврејима који су постали ученици Исуса Христа. О његовом животу говоре приче из Новог завјета. Био је рибар на Тиберијском језеру. Са братом Андрејем одлучио је да постане Исусов ученик и добио је арамејско име Кефа (камен), што је на грчком било Петар. У Матејевом јеванђељу каже се да је Христ сматрао Петра за темељ своје Цркве.

На сајту СПЦ стоји:
„Његова љубав према Господу била је велика, а његова вера у Господа постепено се утврђивала. Када је Господ изведен пред суд, Петар Га се три пута одрекао, но само један поглед у лице Господа – и душа Петрова била је испуњена стидом и покајањем. После силаска Светога Духа Петар се јавља неустрашивим и силним проповедником Јеванђеља После његове једне беседе у Јерусалиму обратило се у веру око три хиљаде душа. Проповедао је Јеванђеље по Палестини и Малој Азији, по Илирику и Италији. Чинио је моћна чудеса: лечио је болесне, васкрсавао мртве, чак и од сенке његове исцељивали су се болесници… По заповести цара Нерона… Петар би осуђен на смрт."

Свети апостол Павле рођен је у Тарсу у јеврејској породици Венијаминовог племена. Најприје се звао Савле, учио код Гамалила и био фарисеј и прогонитељ првих хришћана који су такође били јеврејског поријекла. Када се обратио у хришћанску вјеру, постао је апостол, поборник и проповједник Јеванђеља, од граница Арабије до Шпаније. Страдао је због проповиједања Јеванђеља, такође у вријеме цара Нерона.

"Добио је назив апостола незнабожаца. Колико су страховита била његова страдања, толико је било његово натчовечанско стрпљење. Кроз све године свог проповедања он је из дана у дан висио као о једном слабом кончићу између живота и смрти. Пошто је испунио све дане и ноћи трудом и страдањем за Христа, пошто је организовао цркву по многобројним местима, и пошто је достигао ту меру савршенства, да је могао рећи: “Не живим ја, него Христос у мени”, тада је посечен је у Риму, у време цара Нерона кад и апостол Петар."

Извор: Политика

TRADICIONALNA LILIJADA U DONJOJ TRNOVIU Donjoj Trnovi večeras je održana tradicionalna manifestacija petrovdansko "lilan...
11/07/2024

TRADICIONALNA LILIJADA U DONJOJ TRNOVI

U Donjoj Trnovi večeras je održana tradicionalna manifestacija petrovdansko "lilanje" i izbor najljepše lile koja je okupila 188 mališana.

Crkveni odbor Donje Trnove i Savjet mjesne zajednice organizatori su ove manifestaciju a opština Ugljevik bila je generalni pokrovitelj.

Protojerej Vedran Bardak, sveštenik u Donjoj Trnovi, ukazao je na značaj obilježavanja Petrovdana.

-Proslavljamo naše velike zaštitnike koji su mučenički postradali za vrijeme rimskog Cara Nerona kada su na svaki mogući način hrišćani bili protjerivani i mučeni-rekao je Bardak.


"Lilanju" je prethodilo večernje bogosluženje u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla i pomen ispred spomenika za 24 žrtve Odbrambeno-otadžbinskog rata iz ovoga kraja kao i kulturno-umjetnički program.

Na današnji dan - 1856. godine, rođen je Nikola Tesla.Rođen je u selu Smiljan, nekadašnjoj Vojnoj Krajini Austrijskog ca...
10/07/2024

Na današnji dan - 1856. godine, rođen je Nikola Tesla.

Rođen je u selu Smiljan, nekadašnjoj Vojnoj Krajini Austrijskog carstcva (današnja Hrvatska). Bio je jedan od najpoznatijih srpskih i svjetskih pronalazača i naučnika u oblasti fizike, elektrotehnike i radiotehnike.

Otac Milutin, je bio pravoslavni sveštenik. Volio je da čita i imao je bogatu biblioteku u kojoj je Nikola provodio djetinjstvo i učio strane jezike. Majka Đuka je bila vrijedna žena, od koje je Nikola naslijedio sklonost ka istraživačkom životu.

Nikola Tesla je bio najpoznatiji po svom doprinosu u projektovanju modernog sistema napajanja naizmjeničnom strujom.

Najznačajniji Teslini pronalasci su polifazni sistem, obrtno magnetsko polje, asinhroni motor, sinhroni motor i Teslin transformator. Takođe, otkrio je jedan od načina za generisanje visokofrekventne struje, dao je značajan doprinos u prenosu i modulaciji radio-signala, a ostali su zapaženi i njegovi radovi u oblasti rendgenskih zraka.

Njegov sistem naizmeničnih struja je omogućio znatno lakši i efikasniji prenos električne energije na daljinu. Bio je ključni čovek u izgradnji prve hidrocentrale na Nijagarinim vodopadima.

Jedini je Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica mjere, jedinica za magnetnu indukciju — jedan tesla.

Nikola Tesla je autor više od 700 patenata, registrovanih u 25 zemalja, od čega u oblasti elektrotehnike 112.

Address

Ugljevik

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ProUGLJEVIČKI posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to ProUGLJEVIČKI:

Videos

Share

Nearby media companies


Other News & Media Websites in Ugljevik

Show All