Gornje Zabrđe

Gornje Zabrđe Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Gornje Zabrđe, Digital creator, Đure Bižića bb, Ugljevik.

Власник странице: НВО Савјет младих

Страница је замишљена као информативни центар преко којег ће млади села Забрђе износити своје слободне идеје. Сви сте позвани да нам се прикључите!

PRETPRAZNIČNA POSJETA BRATU CICANU!Predstavnici regionalnog udruženja logoraša Republike Srpske u posjeti kod logoraša C...
06/01/2025

PRETPRAZNIČNA POSJETA BRATU CICANU!

Predstavnici regionalnog udruženja logoraša Republike Srpske u posjeti kod logoraša Cvjetka Cicana Stankića iz Gornjeg Zabrđa, koji je na smještaju u Staračkom domu "Milošević" prilikom predavanja pečenice i informativnog razgovora o rezultata njegovog boravka u Banji Zotović.

SVEŠTENICI KRŠE USTAV SPC?-"Spisak se izlaže javno na ugled u parohiskoj kancelariji 14 dana u drugoj polovini maja, o č...
23/12/2024

SVEŠTENICI KRŠE USTAV SPC?

-"Spisak se izlaže javno na ugled u parohiskoj kancelariji 14 dana u drugoj polovini maja, o čemu se na vreme izveštavaju parohijani objavom na crkvenim vratima i oglasom od strane sveštenika u crkvi. Svaki parohijanin može za vreme dok je spisak izložen, učiniti svoje primedbe napismeno Crkvenoopštinskom upravnom odboru, koji o tome za osam dana donosi odluku, Protiv ove odluke u roku od 15 dana od dana rešenja može se žaliti preko Crkvenoopštinskog upravnog odbora Eparhiskom upravnom odboru, koji o tom konačno rešava."

USTAV SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE
DRUGO IZDANjE SVETOG ARHIJEREJSKOG SINODA
BEOGRAD 1957

12. Crkvenoopštinski savet i Crkvenoopštinski upravni odbor
a) Crkvenoopštinski savet
Član 179

Crkvenoopštinski savet biraju muški i ženski članovi crkvene opštine, koji su navršili 21 godinu života i koji nisu izgubili crkveno biračko pravo.

Član 180

Biračko pravo za izbor Crkvenoopštinskog saveta gubi ono lice:

1) koje nije pobožnog i moralnog života;
2) koje savesno ne vrši svoje crkvenoverske dužnosti i ne ispunjava svoje obaveze prema Crkvi, porodici i bližnjima;
3) koje je, bilo zbog zločinstva uopšte, bilo zbog kakvog drugog krivičnog dela ako je ovo delo učinilo iz koristoljublja ili protiv vere ili protiv javnog morala, pod isleđenjem ili je zbog toga osuđeno, dok traju posledice te osude;
4) koje živi vanbračno, ili je u braku koji Crkva nije blagoslovila;
5) koje je pod osudom ili posledicama osude izrečene od crkvene vlasti;
6) koje je pod starateljstvom ili stečajem;
7) koje je iz Crkvenoopštinskog saveta ili Crkvenoopštinskog upravnog odbora isključeno po odredbama ovoga Ustava, za vreme koje Eparhiski upravni odbor odredi;
8 ) koje je član kakvog društva ili organizacije čiji je rad uperen protivu pravoslavne vere i interesa pravoslavne Crkve.
Uslovi iz tač. 1, 2 i 8 utvrđuju se odlukom Eparhiskog upravnog odbora na žalbu protiv biračke liste.

Član 181

Svaka parohija ima spisak birača u smislu odredaba ovog Ustava. Ovaj spisak sastavlja paroh sa Crkvenoopštinskim upravnim odborom na osnovu parohiskih knjiga svake godine u prvoj polovini meseca maja.

U spisak se upisuje ime i prezime, godina rođenja, zanimanje i stan svakog birača.

Spisak se izlaže javno na ugled u parohiskoj kancelariji 14 dana u drugoj polovini maja, o čemu se na vreme izveštavaju parohijani objavom na crkvenim vratima i oglasom od strane sveštenika u crkvi. Svaki parohijanin može za vreme dok je spisak izložen, učiniti svoje primedbe napismeno Crkvenoopštinskom upravnom odboru, koji o tome za osam dana donosi odluku, Protiv ove odluke u roku od 15 dana od dana rešenja može se žaliti preko Crkvenoopštinskog upravnog odbora Eparhiskom upravnom odboru, koji o tom konačno rešava.

Spisak se sastavlja u dva primerka, od kojih jedan ostaje u parohiskoj kancelariji, a drugi se podnosi Eparhiskom upravnom odboru.

Član 182

Crkvenoopštinski savet čine 24 do 60 članova i polovina toga broja zamenika, prema broju duša vernih. Broj članova određuje Eparhiski upravni odbor.

Svi parosi starešine hramova članovi su Crkvenoopštinskog saveta po svome zvanju.

Broj članova Crkvenoopštinskog saveta prema broju pravoslavnih duša u crkvenim opštinama biće ovaj: do 2000 duša 24 člana i 12 zamenika; od 24000 — 30 članova i 15 zamenika; od 4—6000 — 40 članova i 20 zamenika, i preko 6000 — 60 članova i 30 zamenika.

Ovaj broj može Arhijerej u sporazumu sa Eparhiskim upravnim odborom prema ukazanoj potrebi smanjiti ili povećati.

Član 183

Za člana Crkvenoopštinskog saveta može biti izabran svaki muški i ženski član parohije:

1) koji ima sve uslove crkvenoopštinskog birača;
2) koji je navršio 25 godina života;
3) koji je državljanin Jugoslavije;
4) koji u dotičnoj crkvenoj opštini stanuje najmanje godinu dana.
Član 184

Crkvenoopštinski savet bira se na šest godina i sastaje se u sedištu crkvene opštine u redovno zasedanje dva p**a godišnje. U ovim zasedanjima, pored ostalih poslova, donosi predračun i pregleda završne račune.

U vanredno zasedanje Crkvenoopštinski savet se sastaje:

a) kada to zaključi Crkvenoopštinski upravni odbor;
b) kada to pismeno zatraži većina članova Crkvenoopštinskog saveta označivši predmete o kojima će se raspravljati;
v) kada to naredi Eparhiski upravni odbor.
U slučajevima iz stava b) i v) sednica se mora sazvati u roku od 30 dana.

Član 185

Radi izbora članova Crkvenoopštinskog saveta birači se sastaju određenog dana u sedištu crkvene opštine.

Dan i mesto izbora određuje Eparhiski upravni odbor po saslušanju Crkvenoopštinskog upravnog odbora. Upražnjena mesta članova Crkvenoopštinskog saveta popunjavaju se zamenicima.

Član 186

Birače saziva Crkvenoopštinski upravni odbor, a izboru pretsedava najstariji po činu, odnosno po rukopoloženju, paroh (starešina crkve), koji predlaže sekretara i dvojicu pismenih birača, sa kojima vrši legitimisanje glasača, prebrojavanje glasova i overava zapisnik o izboru.

Izbor se vrši po listama i to: aklamacijom ili pojedinačnim usmenim glasanjem.

Kandidatsku listu moraju potpisati najmanje onoliko birača, koliko iznosi polovina ukupnog broja crkvenoopštinskih savetnika koji se imaju izabrati. Jedno lice može biti potpisnik samo na jednoj listi.

Kandidati i zamenici moraju pre potvrde kandidatske liste dati lično Crkvenoopštinskom odboru svoj pismeni pristanak da se primaju kandidacije.

Glasanje, kako za članove Crkvenoopštinskog saveta tako i za njihove zamenike, vrši se jednovremeno.

Član 187

Po svršenom izboru pretsednik objavljuje rezultat izbora.

Zapisnik o izboru u overenom prepisu pretsednik podiosi Eparhiskom upravnom odbdru u roku od osam dana od dana izbora.

Žalbe na izbor podnose se preko pretsednika u roku od osam dana od dana izbora Eparhiskom upravnom odboru koji o tom konačno, odlučuje.

Član 188

Izabrane članove Crkvenoopštinskog saveta saziva radi konstituisanja u sednicu i ovoj pretsedava pretsednik izbora, pred kojim članovi saveta osim sveštenoslužitelja polažu zakletvu (čl. 39).

Po položenoj zakletvi, Crkvenoopštinski savet bira tajnim glasanjem svog pretsednika, potpretsednika i sekretara.

Počasni je pretsednik Crkveioopštinskog saveta paroh (najstariji starešina crkve).

Član 189

Kada se Crkvenoopštinski savet konstituiše, odmah pristupa izboru Crkvenoopštinskog upravnog odbora tajnim glasanjem.

Zapisnik o konstituisanju Crkvenoopštinskog saveta i o izboru Crkvenoopštinskog upravnog odbora mora se u overenom prepisu najdalje za osam dana posle izbora podneti na pregled i odobrenje Eparhiskom upravnom odboru.

Član 190

Crkvenoopštinski savet može rešavati punovažno, ako je na sednici prisutno više od polovine njegovih članova.

Odluke se donose većinom glasova prisutnih. Pri jednakoj podeli glasova odlučuje glas pretsedavajućeg.

Ako se na prvoj sedmici ne skupi dovoljan broj članova za punovažno rešavanje, sednica se odlaže za osam dana, kada se punovažno rešava sa onolikim brojem članova koliko ih bude prisutno. Ovo se ima u pozivu za sednicu izrično naglasiti.

Član 191

Crkvenoopštinski savet vrši ove poslove:

1) donosi godišnji predračun rashoda i prihoda i odobrava završni račun za posebne potrebe crkvene opštine, i šalje ih Eparhiskom upravnom odboru na konačnoodobrenje (čl. 153 t. 5);
2) donosi odluke o zaduženju i otuđenju Crkvenoopštinske imovine i sprovodi ih preko Eparhiskog upravnog odbora na odobrenje do sume od 2.000.000 dinara Patrijaršiskom upravnom odboru, a preko te sume Patrijaršiskom savetu;
3) donosi odluke o otpisivanju potraživanja crkvenoopštineke imovine koja se od dužnika ne mogu naplatiti i o rashodovanju stvari te imovine i sprovodi ih Eparhiskom upravnom odboru, koji te odluke za otpisivanje do 50.000 dinara i rashodovanje do 100.000 dinara konačno odobrava, a preko tih suma sprovodi sa svojim mišljenjem na odobrenje Patrijaršiskom upravnom odboru;
4) donosi odluke o vođenju i odustajanju od parnica i o uslovima poravnanja i sprovodi ih Eparhiskom upravnom odboru, koji ih konačno odobrava do vrednosti od 200.000 dinara, a preko te sume dostavlja sa svojim mišljenjem Patrijaršiskom upravnom odboru na odobrenje;
5) donosi odluke o zakupu i dostavlja ih na odobrenje Eparhiskom upravnom odboru, koji ih konačno odobrava do sume od 200.000 dinara, a preko te sume dostavlja sa svojim mišljenjem Patrijaršiskom upravnom odboru na odobrenje;
6) donosi odluke o razrezu na članove svoje crkvene opštine za potrebe svoje crkvene opštine, eparhije i za opšte potrebe Crkve;
7) odlučuje sa odobrenjem nadležne eparhiske vlasti, o predlozima Crkvenoopštinskog upravnot odbora u pogledu održavanja, obnavljanja i podizanja hramova, parohiskih domova, crkvenoopštinskih, fondovskih i zadužbinskih (zakladnih) zgrada i uopšte o osnivanju ustanova u svojoj nadležnosti;
8 ) ustanovljava u granicama ovoga Ustava i uredaba viših crkvenih vlasti mesta svojih službenika i određuje im prinadležnosti;
9) podnosi predloge, molbe i pretstavke nadležnim eparhiskim vlastima o svojim potrebama;
10) stara se prema uputstvima i naređe njima viših crkvenih vlasti o izdržavanju paroha i parohije
Član 192

Ako Crkvenoopštinski savet ne vrši svoju dužnost, ne pokorava se naredbama pretpostavljenih vlasti, ili prekorači granice svoga delokruga, kao i u slučaju da se u njegovoj sredini pojavi takav nered koji bi ometao pravilan tok rada, Eparhiski upravni odbor, po žalbi ili po zvaničnoj dužnosti, naređuje po tome istragu.

Eparhiski upravni odbor može krivce isključiti iz Crkvenoopštinskog saveta, a u slučaju potrebe, i rad obustaviti i poslove Crkvenoopštinskog saveta preneti na Crkvenoopštinski upravni odbor. Ovo privremeno stanje može trajati sve dotle dok Eparhiski upravni odbor ne stekne uverenje da se može pravilan i redovan rad u Crkvenoopštinskom savetu obnoviti.

Član 193

U slučaju neophodne potrebe popunjavanje Crkvenoopštinskog saveta do jedne trećine ukupnog broja članova, vrši se kooptiranjem pod pretsedništvom lica koje odredi Eparhiski upravni odbor. Eparhiski upravni odbor je nadležan da da odobrenje za ovo.

b) Crkvenoopštinski upravni odbor
Član 194

Crkvenoopštinski upravni odbor čine 6 do 12 članova, prema broju članova u Crkvenoopštinskom savetu i ostalim prilikama u crkvenoj opštini.

U Crkvenoopštinski upravni odbor ulaze pretsednik i potpretsednik Crkvenoopštinskog saveta u istom svojstvu po svom položaju, kao i paroh, odnosno najstariji starešina crkve, član Crkvenoopštinskog saveta. Ostale članove Crkvenoopštinskog upravnog odbora, kao i jednak broj zamenika, bira Crkvenoopštinski savet iz svoje sredine na šest godina.

Član 195

Broj članova Crkvenoopštinskog upravnog odbora u pojedinim crkvenim opštinama određuje Eparhiski upravni odbor.

Član 196

Crkvenoopštinski upravni odbor bira sekretara, blagajnika i potreban broj tutora, po potrebi i van svoje sredine.

Član 197

U Crkvenoopštinski upravni odbor ne mogu biti jednovremeno izabrana lica koja su u srodstvu predviđenom u članu 75.

Član 198

Izabrani član Crkvenoopštinskog upravnog odbora ostaje i dalje član Crkvenopštinskog saveta.

Član 199

Crkvevoopštinski upravni odbor sastaje se na poziv pretsednika u sednice najmanje u dva meseca jedanput, a prema potrebama i više p**a.

Na zahtev većine članova, pretsednik je dužan sazvati sednicu Upravnog odbora. U tom zahtevu mora biti tačno označen predmet radi koga se traži saziv sednice.

Član 200

Crkvenoopštinski upravni odbor može punovažno rešavati, ako je u sednici prisutna većina članova. Odluke se donose prostom većinom glasova prisutnih članova. Ako su glasovi podjednako podeljeni, odlučuje glas pretsednika.

Član 201

Dužnosti su Crkvenoopštinskog upravnog odbora uglavnom ove:

1) čuva i štiti ugled i interese crkve i crkvene opštine;
2) potpomaže crkvenu vlast u religioznomoralnom i kulturnoprosvetnom podizanju i vaspitanju pripadnika pravoslavne Crkve, a naročito omladine, u čuvanju i negovanju korisnih i lepih običaja, kao i u iskorenjavanju rđavih i štetnih navika;
3) izvršuje odluke Crkvenoopštinskog saveta i naredbe pretpostavljenih crkvenih vlasti;
4) sarađuje sa parohom pri izradi crkvenih biračkih spiskova;
5) postavlja i otpušta crkvenoopštinsko službeno osoblje, sem crkvenog pojca i crkvenjaka (čl. 176 t. 16);
6) pazi da uživaoci Crkvenih dobara ova drže u dobrom stanju;
7) sastavlja inventar pokretnog i nepokretnog imanja, i po jedan primerak svake godine dostavlja Eparhiskom upravnom odboru;
8 ) upravlja crkvenom imovinom i stara se o njenom unapređenju; brine se da se fondovske, zadužbinske (zakladne) imovine upotrebljavaju u svrhe kojima su namenjene;
9) obezbeđuje zakonskim ispravama o pravu svojine crkvenu nepokretnu imovinu i osigurava je od požara, a po potrebi i od drugih elementarnih nepogoda;
10) stara se u sporazumu sa parohom o potrebnim sredstvima za vršenje bogosluženja, održavanje, snabdevanje i ukrašavanje hramova, parohiskih domova, zvonika, groblja i dvorišta; vodi brigu o iznalaženju sredstava i spremanju predračuna i planova, koje podnosi Crkvenoopštinskom savetu, za tim eparhiskim vlastima na konačno odobrenje, za gradnju i podizanje novih hramova, parohiskih domova i drugih crkvenoopštinskih zgrada;
11) vodi brigu o urednom plaćanju poreza i svih drugih obaveznih dažbina, koje su zakonom određene;
12) pregleda svaka tri meseca, a po potrebi i češće, račune blagajnika i tutora, kao i drugih računopolagača, i nastojava da oni vrše svoju dužnost tačno i savesno;
13) sastavlja i predlaže Crkvenoopštinskom savetu godišnje predračune rashoda i prihoda crkvenoopštinskih, a tako isto sklapa i sređuje završne račune, i podnosi ih sa inventarima Crkvenoopštinskom savetu na pregled i dalju nadležnost;
14) čini predloge, molbe i pretstavke višim crkvenim vlastima o svima svojim potrebama;
15) podnosi krajem svake godine izveštaj Crkvenoopštinskom savetu o svome radu, i
16) stara se da suvišan novac ne leži u crkvenoj kasi već da ga iskorišćuje na najsigurniji i najpodesniji način za interese Crkve; o veličini sume koja se može u kasi držati odlučuje sam odbor prema svojim potrebama.
Član 202

Kad Crkvenoopštinski savet raspravlja o računima ili odgovornosti zbog kakve nepravilnosti ili nemarnosti Crkvenoopštinskog upravnog odbora, ovaj je dužan davati Savetu potrebna razjašnjenja, ali u odlučivanju o tim predmetima članovi Crkvenoopštinskog upravnog odbora nemaju prava glasa u Savetu. U tom slučaju pretsedava počasni pretsednik Crkvenoopštinskog saveta.

Ako Crkvenoopštinski savet raspravlja o odgovornosti zbog kakve nepravilnosti ili nemarnosti Crkvenoopštinskog upravnog odbora, u čijem je radu učestvovao i paroh a nije pritom izdvojio mišljenje, ne može paroh pretsedavati u toj sednici Crkvenoopštinskog saveta, već u tom slučaju ima da pretsedava najstariji po godinama starosti član Crkvenoopštinskog saveta.

v) Zajedničke odredbe za Crkvenoopštinski savet i Crkvenoopštinski upravni odbor
Član 203

Paroh, odnosno starešina crkve, dužan je da aktivno sarađuje u svima poslovima (administrativne i materijalne prirode) svoje crkvene opštine i saodgovoran je za ovo poslovanje zajedno sa članovima Crkvenoopštinskog saveta i odbora za sve neurednosti, ako u konkretnom slučaju nije izdvojio svoje mišljenje i protivu nepravilnih odluka i rada izjavio žalbu višim nadležnim crkvenim vlastima.

Paroh (starešina crkve) ima pravo žalbe nadležnoj vlasti u roku od četrnaest dana protiv odluke Crkvenoopštinskog saveta i Crkvenoopštinskog upravnog odbora koje bi bile donesene protiv crkvenih propisa ili na štetu verskih i moralnih interesa crkvenih, kao i protiv odluka kojima ne bi bili uvaženi njegovi obrazloženi predlozi o podmirenju potreba svetih hramova, groblja i drugih osvećenih mesta.

Član 204

Služba članova Crkvenoopštinskog saveta i Crkvenoopštinskog upravnog odbora počasna je i vrši se besplatno.

Ako bi član Crkvenoopštinskog upravnog odbora vršio dužnost sekretara ili blagajnika može mu se, izuzetno i prema veličini posla, odrediti specijalan honorar za vršenje ove dužnosti, po odobrenju Eparhiskog upravnog odbora.

Član 205

Eparhiski upravni odbor može, na tužbu ili po zvaničnoj dužnosti, isključiti iz Crkvenoopštinskog saveta i upravnog odbora svakog člana:

a) koji izgubi jedan od onih uslova koji se traže po odredbama ovog Ustava za člana Crkvenoopštinskog saveta ili upravnog odbora;
b) koji svoju dužnost zanemari i od sednice tri p**a uzastopce bez opravdanog razloga izostane;
v) koji se ne pokorava naredbama starijih crkvenih vlasti i ometa izvršenje punovažnih odluka.
Član 206

Ako bi Crkvenoopštinski upravni odbor zanemario svoje dužnosti, ili ako bi prekoračio svoj delokrug, ili ne bi izvršio naredbe i odluke pretpostavljenih crkvenih vlasti, ili najzad, ako bi se u njemu pojavili takvi razdori i neredi koji bi ometali uspešno, pravilno i redovno vršenje poslova, a Crkvenoopštinski savet ne bi preduzeo mere protiv takvog rada, Eparhiski upravni odbor ima prava razrešiti Crkvenoopštinski savet i upravni odbor i naimenovati naročito privremeno poverenstvo od pet do dvanaest članova.

Isto tako može se razrešiti Crkvenoopštinski savet i upravni odbor i naimenovati privremeno poverenstvo u slučaju da je broj članova u ovim telima nedovoljac za njihov redovan rad.

Imenovano privremeno poverenstvo otpravljaće sve poslove crkvene opštine dp izbora novog Crkvenoopštinskog saveta i upravnog odbora.

Predlog za razrešenje Crkvenoopštinskog saveta i odbora i naimenovanje privremenog poverenstva podnosi paroh, odnosno starešina crkve, arhijerejskom namesniku, koji isti sa svojim mišljenjem dostavlja Eparhiskom upravnom odboru na odluku. Odluka Eparhiskog upravnog odbora po ovom pitanju je izvršna i protivu nje nema mesta žalbi.

Eparhiski upravni odbor može i po službenoj dužnosti razrešiti Crkvenoopštinski savet i Crkvenoopštinski upravni odbor i postaviti poverenstvo.

Paroh, odnosno najstariji starešina crkve, uvek je član privremenog poverenstva.

Član 207

Eparhiski upravni odbor vlastan je u svaku sednicu Crkvenoopštinskog saveta ili Upravnog odbora, redovnu i vanrednu, izaslati svog izaslanika sa potrebnim uputstvima.

23/12/2024

Низ Растик ко не мора нека не иде....

Поводом избора чланова новог Црквеног одбора црквене општине Горње Забрђе (насеља Малешевци, Богутово Село, Мезграја Кос...
22/12/2024

Поводом избора чланова новог Црквеног одбора црквене општине Горње Забрђе (насеља Малешевци, Богутово Село, Мезграја Косе и Горње Забрђе) удружење грађана СМС (Савјет младих села Забрђе) издало је саопштење за јавност које преносимо у цјелости:

Поштујемо право и одлуку СПЦ да данас сама бира чланове својих одбора. Како су нам наши стари причали у црквене одборе су увијек бирани људи који су могли помоћи својим радом, мишљењем, савјетом. То је важило и за наш храм све до доласка свештеника Срђана. Он је волео са влада аутократски без да чује нечији савјет. Зато је у одбор увијек бирао људе који немају нити идеју, нити креативност. Да смо у праву потврдили су и сами изабраници јер њих ријетко можете видјети у цркви на служби, чак их није било ни на сједници на којој се разматрала прослава за Бадње вече. Мислили смо да ће се доласком новог сввештеника Зорана то промијенити. Да ће он изабрати нове чланове гдје ће бити нови људи који могу допринијети развоју наше црквене заједнице. Преварили смо се. На приједлог бившег свештеника Срђана?! поново су изабрани исти они ћутолози који су били и до сада. Њихов допринос можете видјети сваки пут када погледате у плафон храма док вам мрзну ноге јер нико неће да ложи подно гријање. Такође и мјештани горњег дијела Малешеваца имају огромне примједбе на избор јер су највише дали за изградњу цркве а нико њихов није у одбору. Опет су ту и њихови ћутолози. Није боља ситуација ни у Б. Селу. Самим тиме питање "што млади не долазе чешће у цркву" не могу поставити овакве особе. Храм у Г.Забрђу је од саме изградње био примјер озбиљног рада и залагања за читаву регију. Да су овакви људи тада бирани у црквени одбор још би се наш народ молио око Трпезе и звона на 4 стуба код исте. Изражавамо јавни протест и наш наредни корак је тај да ми нећемо учествовати у организацији паљења бадњака код нашег храма нити ћемо присуствовати истом. О даљим корацима обавјестићемо чланове у наредном периоду.

Савјет младих села Забрђе

Јесте ли знали?
22/12/2024

Јесте ли знали?

"Na groblju u G. Zabrđu se nalazi „Trpeza“ i ona je služila kao molitvište, a 1907. godine pored nje je podignuto na drvenim stubovima jedno zvono, te su se tu obavljala bogosluženja. Po svoj prilici, na tom mjestu je bila crkva, na šta ukazuju sva kazivanja mještana. Kamena trpeza je vjer...

СЕЛО ПОНОСНО!
23/11/2024

СЕЛО ПОНОСНО!

✅ U 135 domaćinstava više od 80 mlađih od osamnaest godina: Gornje Zabrđe - selo puno života!

📷 Foto: Stara škola u naselju Gornje Zabrđe kod Ugljevika (RS).

✍️ Stari spratni objekat škole sagrađen je 1954. godine, a srušen početkom ovog vijeka radi izgradnje novog savremenog obrazovnog objekta. Prva učiteljica u staroj školi bila je Marija Kaćanski. Prije ove škole učenici su časove pohađali u prostorijama koje su bile u privatnom vlasništvu mještanina Steve Mirkovića...

👉 Nekada je ovu školu pohađalo i do 80 učenika u dvije smjene. Sada djeca iz ovog naselja idu u 3 različite škole. PO u G.Zabrđu, centralnu školu u D.Zabrđu i u OŠ u Ugljeviku. Stanovništvo u ovom naselju je izrazito mlado jer u 135 kućnih brojeva ima više od 80 mlađih od 18 godina.

Foto: Arhiva TD

Треба колективну тужбу послати преко заштите потрошача и узети им и гаће са штрика па нека се науче памети!
22/11/2024

Треба колективну тужбу послати преко заштите потрошача и узети им и гаће са штрика па нека се науче памети!

HOĆE LI NEKO NAPOKON ODGOVARATI ZA JAVAŠLUK U ELEKTRO BIJELJINI?!

Kako nam javljaju čitaoci ugljevička naselja Maleševci, Bogutovo selo i Gornje Zabrđe nemaju el. energije već satima. Većina potrošača u ovim naseljima posjeduje centralno grijanje a večeras je najavljen minus i ne znaju šta da rade. Niko im se ne javlja u Elektro Bijeljini. Na pomenutom području živi više od 1.500 stanovnika. Iz sva tri ova naselja se vidi najveća fabrika struje u Srpskoj, Termoelektrana Ugljevik koja je večeras obasjana a gle paradoksa oni oko nje svi u totalnom mraku. Pitaju hoće li neko bar iz moralnih razloga podnijeti ostavku zbog nestručnog rasijecanja rastinja ljetos na području Ugljevičke opštine? Hoće li proraditi savjest bar ovima u Elektro privredi Srpske pa da oni smijene ove ljude ako već sami neće da odu? Pitanja je mnogo, a djelovanja malo. Kako sada opravdati poskupljenje struje? Napominjemo da se mrežarima plaća po najvećim cijenama u regiji. A svjedoci smo kakva nam je mreža.

Foto: arhiva

ПОДСЈЕЋАЊЕ НА 2014 ГОДИНУ И ОБНОВУ НАШЕГ ХРАМА
29/10/2024

ПОДСЈЕЋАЊЕ НА 2014 ГОДИНУ И ОБНОВУ НАШЕГ ХРАМА

Горње Забрђе Храм Светог Илије Угљевик

Обећали су нам из СДС-а ставити расвјету и асфалт. Ставили су нам! А мождa и некад нам ставе и расвјету и асвалт!
20/10/2024

Обећали су нам из СДС-а ставити расвјету и асфалт. Ставили су нам! А мождa и некад нам ставе и расвјету и асвалт!

Данас у 15:00 последњи испраћај нашег бившег комшије Миле Илинкина на гробљу у Горњем Забрђу. Саучешће породици. Лукићи ...
18/10/2024

Данас у 15:00 последњи испраћај нашег бившег комшије Миле Илинкина на гробљу у Горњем Забрђу. Саучешће породици. Лукићи су поријеклом из Тутњевца. Мило се вратио са мајком Илинком (Драгичевић) у Горње Забрђе након смрти оца. 2010 године прешао је да живи у село Балатун.

Последњи поздрав нашем хармоникашу Мићи. Много си весеља одсвирао у нашем крају. Саучешће породици.
08/10/2024

Последњи поздрав нашем хармоникашу Мићи. Много си весеља одсвирао у нашем крају. Саучешће породици.

07/10/2024

Занимљиво запажање има један мој колега овдје у Аустрији. Причамо вечерас о Угљевику и овој промјени власти. И каже он мени "Јебена је ситуација друже. Видиш ови нови су сад фрустирани што су 20 година губили изборе. Да није ово 21 вијек, они би већ ишли од куће до куће и стрељали по списку. Толико су острашћени. Замисли у тако малом Угљевику у поноћ одеш пред зграду и арлаучеш позивајући неку жену да изађе. А при томе ти си нова власт која треба да чува комунални ред. И какав си примјер народу дао? Да су имали машинке и црне капуте вјероватно би ту жену и мужа јој извели испред и стријељали уза зид. Болест брате. Вјешала би они ставили на трг и објесили пар особа да опомињу остале." Замислим се и кажем да не вјерујем да је баш тако. А он ми рече да му његови тако јављају доле из Угљевика. Каже да ће ови бити гори за народ од комуњара када су ушли у Угљевик 1943. Нико не памти комунисте по добру. Надати се да неће бити тако. Да је ово ипак 2024 година. Ајд живјели ви мени

07/10/2024
03/10/2024

😡РИКИЋ ЛАЖЕ!🤬

Више пута смо протеклих 3 мјесеца звали број 773 767 на који нам се јављала особа која је задужена за расвјету. Извјесни Рикић. Тражили смо поправку расвјете на бетонском игралишту испред школе. Исти је то одбио уз ружне ријечи. Када смо контактирали његову начелницу он је њој рекао "Шта се жале била је екипа и поправила расвјету. Раде сва 3 рефлектора" Ево доказа да Рикић лаже! Раде само 2 рефлектора од којих један сија на Марс. Срамота ко све ради у општини!

Савјет младих села Забрђе

ТАЧНО, САЖЕТО И ПРЕЦИЗНОНаш суграђанин о нама:"Nisam bio u planu da se ove godine lično uključujem u poltičke igre stran...
01/10/2024

ТАЧНО, САЖЕТО И ПРЕЦИЗНО

Наш суграђанин о нама:

"Nisam bio u planu da se ove godine lično uključujem u poltičke igre stranaka i partija. Zbog veoma obimnog rada na podizanju info portala čiji sam dio, nemam baš nekog slobodnog vremena da se "ganjam" po selima i naseljima agitujući za ovog ili onog. Ali ono što me potaklo da se oglasim je "udaranje po ušima" onih koji žive u Gornjem Zabrđu od strane onih koji ne žive ni u Ugljeviku. Svjedoci smo da se uvijek Gornje Zabrđe nipodaštavalo kroz istoriju. A zašto je to tako? Evo ja ću vam reći zašto! u tursko vrijeme Zabrđe je imalo bega koji je pokrivao čitav prostor od Suvog Polja do Gornjeg Zabrđa (Gornje Mahale) Tadašnje Gornje Zabrđe bilo je naprednije od ostatka pa je dobilo svog ličnog bega koji je kontrolisao ono što danas zovemo "gornjo-zabrđska parohija". Crkva Svetog proroka Ilije sagrađena je za samo jednu godinu 1913. Dok je u D. Zabrđu građena desetinama godina. Prvi štab četničkog pokreta u Bosni i Hercegovini formiran je 1937 u našem Gornjem Zabrđu u zaseoku "Grojići". Čuveni Stevan Damjanović - Leko (Slijepčevići, 1908 — Majevica, 9. avgust 1945) potpukovnik Jugoslovenske vojske, komandant Majevičkog korpusa i Cersko-majevičke grupe korpusa Jugoslovenske vojske u Otadžbini u Drugom svetskom ratu održao je veliki miting (jedini u BiH) u Gornjem Zabrđu 1942. I onda kreće sunovrat sela. 1941 najbolje domaćine, njih oko 150, koji su se okupili pred crkvom zbog proslave dana Svetog proroka Ilije ustaše odvode u Jasenovac i Jadovno i tamo su svi likvidirani. Zatim 1942 godine partizani iz Donje Trnove napadaju i uništavaju sprske borce koji su čuvali Zabrđe i okolna sela od upada ustaša iz Koraja i Čelića. Iste te ubijene Srbe namjerno zatrpavaju odmah pored crkve u G.Zabrđu i narednih 50 godina na tom mjestu organizuju seoski vašar. Kažu da se najveće kozaračko kolo igralo preko te grobnice. Nikada nisu dozvoli da se to mjesto označi, ogradi i slično. Sve do skora kada je načelnik Perić na inicijativu mještana riješio da se to prekine i da se tu izgradi veliki kameni krst. Pošto Zabrđe više nije imao zaštitu, 1944 nastaje ogroman ratni zločin, poznati "Zabrđski pokolj" koga su počinili muslimani i kosovski albanci u okviru "Handžar divizije". Tada su, 17 marta 1944 za samo jedan dan ugašene zauvijek mnoge familije u Gornjem i Donjem Zabrđu. Od tadašnjih 500 stanovnika samo je 240 preživjelo rat. Za jedan dan ubili su 110 djece. Ugašena je budućnost Gornjeg Zabrđa. Ili su to bar tako oni mislili. Komunisti oduzimaju opštinu Zabrđu i preseljavaju je u radničko naselje Ugljevik. Struja u G.Zabrđe stigla je 10 godina nakon prvog slijetanja na mjesec. Ljudi išli na druge planete a G.Zabrđe nije ni struju imalo. Gradio se Teočak i Trnova. Broj birača u G.Zabrđu neprestano je opadao iako je broj stanovnika rastao. Ulaganja nikakva. I onda dolazi do smjene generacija, dolazi školovana omladina koja "zna za bolje" i počinje da traži što i drugi dobijaju. Podsjetiću na izjavu načelnika opštine Ugljevik Vasilija Perića o Gornjem Zabrđu 2001. godine:
"Prilikom moje prve posjete Gornjem Zabrđu u prvom mandatu prije dvadesetak godina zatekao sam selo bez i jednog metra asfalta, bez vodovoda, ulične rasvjete... A da sada nakon dvadeset godina oko 93% puteva u G.Zabrđu je asfaltirano. Danas Gornje Zabrđe ima nov, moderno opremljen objekat osnovne škole, novosagrađeni Svetosavski dom. Veliki novac uložen je u obnovu hrama Svetog proroka Ilije prije desetak godina. Sagrađen je centralni spomenik za poginule borce Otadžbinskog rata i postavljen je spomen krst na masovnoj grobnici poginulih pripadnika JVuO u Drugom svjetskom ratu. U većini ovog naselja završena je ulična rasvjeta. Ostalo je još 2 zaseoka da se uskoro završi i cijelo selo će biti pokriveno uličnom rasvjetom. Svi mještani, koji su to željeli imaju priključak na gradski vodovod. Sagrađeno je moderno dječije igralište. Osim završetka ulične rasvjete i asfaltiranja preostalih par lokalnih puteva u planu je i adaptacija potkrovnog prostora u objektu u centru naselja u multifukcionalnu salu za održavanje društvenih događaja." Dakle da nije na vlast došao čovjek iz susjednog Tutnjevca mi i dalje ne bi imali ništa.
Sad je najveći problem za naslednike tih koji su nas ponižavali što Gornje Zabrđe se uspravlja. Što smo do juče imali 240 birača a gle danas oko 500. Ponovo im upadamo u oči. Dok su oni ganjali pozicije na RiTE koja je inače sagrađena na zemlji G.Zabrđa mi smo se rađali, umnožavali kao što i nalaže Sveto pismo! U oči im upada što smo zahvaljujući ocu Srđanu Vasiljeviću imali najveću kulturno vjersku manifestaciju "Svetoilinski dani u Gornjem Zabrđu" na kojoj su gostovala najveća imena etno muzičke scene svesrpskih prostora. O toj manifestaciji se priča od Šumadije do Karlobaga. Možda i to što smo jedini na našem području imali crkveni hor. Jedinio smo selo gdje omladina mlađa od 18 godina sama organizuje fudbalski turnir na kojem je ove godine učestvovao i FK Radnik Bijeljina, FK Priboj, FK Majevica i drugi... Upadamo im u oči... ne daju! Udaraju po ušima! Ali vjerujte nećete uspjeti. Gornje Zabrđe nisu uspjeli uništiti ni Osmanlije, ni Austrougari, niti komunisti, pa nećete ni vi! GORNJE ZABRĐE SE USPRAVILO! Šta smo do sada dobili od vlasti u Srpskoj (SNSD-a)? Ništa, nula, krompir. A njihovi dalekovodi nas ubijaju, decenijama. Buka sa RiTE ubi. I sa ponosom vam kažem, o Gornjem Zabrđu će tek da se priča. I ono što niste znali, samo u zadnje 4 godine u G.Zabrđe su se doselile nove 3 porodice, kupile su zemlju. I kako sam od njih saznao još 20 porodica traži da kupi placeve kod nas. Kaže naš narod "Lud živi gdje se rodio a pametan gdje mu je bolje" Dakle ljudi su nas prepoznali kao bolje mjesto življenja. Još je samo preostalo da i mi to sami uvidmo!"

D.Todorović

Address

Đure Bižića Bb
Ugljevik
76333

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Gornje Zabrđe posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Share