Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak

Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak 🌏 Korespondent w Azji
🎙️"Prosto z Azji" to także podkast! Korespondent w regionie Azji i Pacyfiku. Delhi - Kolombo - Kuala Lumpur - Bangkok i inne miejsca.

Można go wesprzeć tutaj:
👉 https://patronite.pl/prostozazji 👈

Albo postawić kawę autorowi ;)
👉 buycoffee.to/prostozazji 👈

🇻🇦 🌏Papież Franciszek dotarł dziś do Dżakarty, gdzie rozpoczyna swoją najdłuższą i najdalszą zagraniczną podróż: Indonez...
03/09/2024

🇻🇦 🌏Papież Franciszek dotarł dziś do Dżakarty, gdzie rozpoczyna swoją najdłuższą i najdalszą zagraniczną podróż: Indonezja, Timor Wschodni, Papua-Nowa Gwinea i Singapur. Franciszek dokona symbolicznych, łączących religie gestów i chce zabezpieczyć interesy Kościoła w Azji.

-----

🔢 Według Watykanu w Azji mieszka ponad 150 mln katolików, a ich liczba rośnie. Wszędzie poza Filipinami i Timorem Wschodnim są jednak mniejszością. Największe, wielomilionowe społeczności funkcjonują poza tym w Indiach, Indonezji, Chinach, Korei Południowej i Wietnamie

⛪ We wszystkich tych krajach kościelni dyplomaci starają się uzyskać swobodę wyznania dla wiernych i możliwie dużą autonomię dla katolickiej hierarchii. Watykan postrzega to jako część wolności religijnej. To problematyczne w Chinach, ściśle kontrolujących związki wyznaniowe.

🇻🇳 ❌Na trasie azjatyckiej podróży Franciszka zabrakło Wietnamu, choć w ostatnich latach Watykan prowadził negocjacje z rządzącą partią komunistyczną i znacznie ocieplił stosunki z Hanoi. W Rzymie liczą, że mogą być wzorem dla przyszłych relacji z Pekinem.

🌏 ⚔️ Dla władz wielu krajów Globalnego Południa problemem w postrzeganiu Watykanu jest kolonialna przeszłość. Kościół jest tam często widziany jako narzędzie w rękach dawnych kolonizatorów. Ten historyczny bagaż to dla Stolicy Apostolskiej jedno z największych wyzwań. [Grafika: Przybycie na Filipiny figurki Santo Nino, 1521]

🇭🇰 Czy jest jeszcze nadzieja dla wolności słowa w Hongkongu? O tym w nowej odsłonie podkastu  . ✊ Prodemokratyczne prote...
17/07/2024

🇭🇰 Czy jest jeszcze nadzieja dla wolności słowa w Hongkongu? O tym w nowej odsłonie podkastu .

✊ Prodemokratyczne protesty, do których doszło w Hongkongu w 2019 i 2020 roku zostały stłumione i dziś pozostają tylko wspomnieniem. Chiny, które od blisko trzydziestu lat kontrolują to 7.5-milionowe miasto, przekształciły dawniej przodujące globalne centrum finansowe i ostoję wolności słowa w zupełnie inne miejsce. Sterowane przez rząd w Pekinie miejscowe władze kontynuują walkę z wolnymi mediami, które wcześniej - podobnie jak w krajach demokratycznych - informowały obywateli i kontrolowały rządzących.

🪧 📢 Czy wolność słowa w Chinach i Hongkongu całkowicie umarła? Czy jest jeszcze nadzieja dla tamtejszych dziennikarzy i dziennikarek? Czy i jak państwa demokratyczne mogą pomóc pracownikom mediów w Azji Wschodniej?

Gościni odcinka opowiada także o swoim tegorocznym zatrzymaniu i deportacji z Hongkongu oraz o wolności słowa na Tajwanie i gdzie indziej w Azji.

----------
🎙️Gość wydania:

Aleksandra Bielakowska - obrończyni praw człowieka, aktywistka i pracowniczka biura organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF) na region Azji i Pacyfiku. Aleksandra zajmuje się monitoringiem wolności mediów na świecie, forsowaniem wolności słowa i pomocą dziennikarzom. Dawniej dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Chengchi na Tajwanie.

Zapraszam do słuchania! Gdzie? Można to sprawdzić w opisie strony.

🌞 Dzień dobry! Postanowiłem napisać ten post, bo chociaż wiele z Was obserwuje mój profil od dawna, to w ostatnich tygod...
09/07/2024

🌞 Dzień dobry! Postanowiłem napisać ten post, bo chociaż wiele z Was obserwuje mój profil od dawna, to w ostatnich tygodniach dołączyły tu nowe osoby. Z niektórymi z Was znamy się osobiście – z Polski albo z Azji. Z innymi tylko z wymiany komentarzy w sieci.

🌏 Jak wielu i wiele z Was wie, przez kilkanaście lat pracowałem dla polskich i międzynarodowych mediów. Jako korespondent zagraniczny dużo czasu spędzam w terenie: od Delhi po Tajpej.

✍️ Moje teksty, w tym analizy i reportaże, ukazywały się w ramach współpracy z takimi redakcjami jak Tygodnik Powszechny, Polska Agencja Prasowa, wszystkie największe polskie portale internetowe (od blisko dwóch lat trochę bardziej na stałe jest to Interia). Pojawiały się także w takich tytułach jak Polityka, Quartz, Al Jazeera, The Times of India. Czasem komentowałem azjatyckie wydarzenia także dla Polsatu, anten Polskiego Radia, Tok FM i podkastów.

🎙️ Parę tygodni temu rozpocząłem swój własny podkast – „Prosto z Azji” – w którym chcę Wam pokazać azjatycką perspektywę i przekazać to, czego się w ciągu ostatnich 11 lat dowiedziałem i nauczyłem. W programie rozmowy z azjatyckimi insiderami i docelowo – reportaże audio z różnych krajów.

Tylko jak takie przedsięwzięcie w praktyce ogarnąć?

--------
💡 Niezależność od decyzji szefów mediów i ich ograniczeń budżetowych wymaga wsparcia społeczności - w wielu formach.

Stąd moja prośba o komentowanie i "lajkowanie", ale też decyzja o skorzystaniu ze sprawdzonej platformy Patronite. Można tam dołączyć do grona patronów i patronek podkastu, ale także po prostu obserwować profil "Prosto z Azji" i przeczytać więcej o mnie i o przedsięwzięciu.

⚡Nie mogę w tym poście umieścić żadnych linków, bo fejsbukowi spece od algorytmów postanowili, że te algorytmy będą wtedy cięły zasięgi. Ale dajcie proszę lajka i komentarz, a wtedy wyślę Wam wszystkie odnośniki, których będziecie potrzebowali

🏋️ Oczywiście na wspomnianym Patronite można dobrowolnie wesprzeć całą imprezę (bo wiadomo: to dodatkowa motywacja i ostatecznie pomaga w kontynuacji i rozwoju), ale obserwowanie, komentowanie i dzielenie się treściami jest już samo w sobie wielką pomocą - sprawi, że więcej osób dowie się o podkaście.

Dotąd wypuściłem cztery odcinki:

🇮🇳 - Co nieoczekiwany wynik wyborów oznacza dla Indii i świata?
Gość: prof. Piotr Kłodkowski – były polski ambasador w Delhi

🇻🇳 - O buddyjskim duchownym, który stał się kłopotem dla władz Wietnamu
Gość: Giang Nguyen – wietnamski dziennikarz, badacz w singapurskim Instytucie Yusofa Ishaka

🇦🇫 - Zachód przed kluczową decyzją w sprawie Afganistanu
Gość: Jagoda Grondecka – korespondentka w Afganistanie i Iranie. W 2021 roku z Kabulu relacjonowała przejęcie władzy przez Talibów

🇸🇬 - Jak Singapurczycy wymyślili samych siebie?
Gość: Michał Nagłowski – specjalista w dziedzinie bankowości, finansów i projektów doradczych

Kolejne wydanie w drodze. Jestem ciekawy Waszych opinii.

----------
Napiszcie też proszę:

❓– Gdzie jesteście? Czy są wśród Was ekspaci mieszkający w krajach Azji? Dajcie znać, może uda się spotkać i porozmawiać albo wymienić wiadomości o interesujących Was sprawach.

❓– Jakie azjatyckie tematy (i z jakich krajów) Waszym zdaniem warto poruszyć w formie audio?

❓– Gdzie najchętniej słuchacie podkastów?

❓– Gdzie najczęściej szukacie informacji o sprawach zagranicznych i azjatyckich?

Odpowiedź na te pytania jest dla mnie bardzo ważna. Mieszkam poza Europą od ponad dekady i chociaż jestem w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i śledzę polskie media, to czasem nie wiem, co tak naprawdę jest w Polsce istotne i interesujące w danym momencie.

--------
🛜 Jeszcze parę zdań o naszej wspaniałej rzeczywistości platform cyfrowych.

Jesteśmy zawsze od jakiejś zależni. Chodzi głównie o media społecznościowe, kontrolowane przez wielkie korporacje. W zasadzie nie ma od tego ucieczki.

🕸️ Ale możemy się po pierwsze upewnić, że będziemy w kontakcie w różnych miejscach, a nie tylko choćby tutaj. Po drugie możemy dzięki temu budować społeczność ludzi zainteresowanych jakimś tematem - na przykład Azją. Jeśli taka społeczność będzie wychodziła poza jedno konkretne medium, to wygraliśmy! Możemy wtedy razem budować coś wartościowego.

Jeśli możecie, dajcie lajka tutaj i śledźcie "Prosto z Azji" w innych aplikacjach, z których korzystacie. I udostępnijcie proszę ten post!

Znowu - nie mogę dać odnośników, ale porozumiejmy się w komentarzach :)

[📷 Fotka: Dadaocheng, Tajpej, 2023]

🇸🇬 Singapur staje przed nowymi wyzwaniami geopolitycznymi i społecznymi. Jak sobie z nimi poradzi pod rządami nowego pre...
08/07/2024

🇸🇬 Singapur staje przed nowymi wyzwaniami geopolitycznymi i społecznymi. Jak sobie z nimi poradzi pod rządami nowego premiera?

👉 Rozmawiamy o teraźniejszości i historii tego azjatyckiego miasta-państwa. Jak Singapurczycy wymyślili samych siebie? Jak udaje im się utrzymywać harmonię etniczną w swoim wielokulturowym kraju, czy obowiązujący tam system polityczny jest demokracją i co to znaczy być obywatelem Miasta Lwa?

🎙️ O tym wszystkim i o wielu innych aspektach jednego z najmłodszych i najzamożniejszych krajów w najnowszej odsłonie podkastu "Prosto z Azji". Czekam na Wasze komentarze!

----------
Gość wydania:

Michał Nagłowski – specjalista w zakresie finansów, bankowości, fintechu i projektów doradczych. Od 25 lat zajmuje się globalnymi finansami w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Absolwent Akademii Leona Koźminskiego w Warszawie. Doktorant w Asia Pacific University of Technology and Innovation w Kuala Lumpur. W Singapurze mieszka od 2010 roku.

🇮🇳 Czym w najbliższych latach zaskoczą nas Indie – najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecia największa gospodar...
01/07/2024

🇮🇳 Czym w najbliższych latach zaskoczą nas Indie – najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecia największa gospodarka?

W podkaście "Prosto z Azji", rozmawiałem z Piotrem Kłodkowskim, w latach 2009-2014 ambasadorem w Delhi, politologiem i orientalistą. Warto posłuchać tego odcinka w oczekiwaniu na kolejny, który jeszcze w tym tygodniu.

-----
Kim jest premier Narendra Modi, który właśnie rozpoczął swoją trzecią (!) kadencję u władzy? Czym jest ideologia „hinduskości”? Czy kolejne 5 lat rządów prawicowej Indyjskiej Partii Ludowej Modiego przyniesie pogłębienie podziałów religijnych nad Gangesem?

Rozmawiamy także o pozycji Delhi na arenie międzynarodowej.

-----
Z Profesorem Kłodkowskim znamy się od czasów, kiedy obaj w Indiach mieszkaliśmy. W wielowątkowej rozmowie łączymy punkty widzenia dyplomaty, badacza i dziennikarza.

Piotr Kłodkowski – orientalista i politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ambasador RP w Indiach (2009-2014). Autor wielu publikacji na temat Azji, w tym "Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach" (Znak, 2018). Jesienią ukaże się jego kolejna książka: „Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o regionalną i globalną dominację w XX i XXI wieku.

-----
‼️📢Ważne:

Prosto z Azji to polskojęzyczny podkast, który tworzę z Bangkoku, po blisko 11 latach pracy jako korespondent zagraniczny w różnych krajach regionu.

Na razie są dostępne trzy odcinki:

0️⃣🇮🇳 - Co nieoczekiwany wynik wyborów oznacza dla Indii i świata?
Gość: prof. Piotr Kłodkowski - były ambasador w Delhi

1️⃣🇻🇳 - O buddyjskim duchownym, który stał się kłopotem dla władz Wietnamu
Gość: Giang Nguyen - wietnamski dziennikarz, badacz w singapurskim Instytucie Yusofa Ishaka

2️⃣🇦🇫 - Zachód przed kluczową decyzją w sprawie Afganistanu
Gość: Jagoda Grondecka - korespondentka w Afganistanie i Iranie. W 2021 roku z Kabulu relacjonowała przejęcie władzy przez Talibów

3️⃣ - ❓ kolejne wydanie jeszcze w tym tygodniu!

-----
🌏 Jeżeli, tak jak ja, wierzycie, że tematy z największego kontynentu powinny być częściej obecne w polskim dyskursie, pomóżcie proszę w dotarciu informacji o podkaście do jak najszerszego grona zainteresowanych.

➡️ Zapraszam na profil Prosto z Azji na Instagramie, oczywiście także na YouTube, Spotify i w innych serwisach streamingowych.

➡️Proszę też o "lajkowanie" postów tutaj, na Fejsbuku. Ta platforma dramatycznie ścięła zasięgi i ograniczyła możliwość stosowania skutecznych narzędzi docierania do obserwujących. W efekcie osoby, które od lat mnie tutaj śledzą w praktyce prawie całkowicie straciły możliwość obserwowania fanpejdża - wiele postów po prostu się Wam nie wyświetla. Proszę, rozważcie też śledzenie mnie na innych platformach.

➡️ W serwisie Patronite.pl można obserwować mój profil (wystarczy wpisać tytuł podkastu). Jeżeli czujecie, że warto, możecie tam także materialnie wesprzeć przedsięwzięcie, tworząc przyszłą społeczność patronów i patronek.

➡️ Ale równie dużą pomocą (serio!) co wsparcie poprzez darowiznę jest też: komentowanie i "podawanie dalej" postów (bo zwiększa zasięgi) oraz bezpośrednie polecanie przedsięwzięcia znajomym, których azjatycka tematyka interesuje.

Jeśli potrzebujecie bezpośrednich linków do podkastu, dajcie proszę znać w komentarzach. Jestem też ciekawy, co sądzicie o dotychczasowych odcinkach i o jakich sprawach chętnie posłuchalibyście i posłuchałybyście w przyszłości. Dziękuję!

🇦🇫 W nowym odcinku podkastu "Prosto z Azji" rozmawiamy o Afganistanie, gdzie zbliża się trzecia rocznica przejęcia władz...
01/07/2024

🇦🇫 W nowym odcinku podkastu "Prosto z Azji" rozmawiamy o Afganistanie, gdzie zbliża się trzecia rocznica przejęcia władzy przez Talibów. W czasie rozmów trwających w tych dniach w Katarze zachodni negocjatorzy dojrzewają do decyzji o wejściu z reżimem w Kabulu w konstruktywny dialog.

📝 Ten 40-milionowy kraj, leżący na pograniczu Azji Południowej, Centralnej i Bliskiego Wschodu, ma zaskakująco bogatą historię. Jak przybrał swoją obecną formę islamskiego emiratu? Czy Talibowie zmienili go na gorsze? Jak Zachód powinien wobec nich postępować?

✍️ O Afganistanie opowiada iranistka, dziennikarka i korespondentka w tym kraju - Jagoda Grondecka. Jagoda, która dziś pracuje z Islamabadu, w latach 2020-2023 mieszkała w Kabulu i relacjonowała stamtąd wycofanie wojsk amerykańskich, talibską ofensywę i przejęcie przez Talibów władzy.

🔊 Oprócz obecnej sytuacji w tym trudnodostępnym kraju dyskutujemy także o roli zagranicznych mediów w pokazywaniu prawdy na jego temat i o realiach pracy polskich korespondentów zagranicznych.

🎙 Słuchajcie w głównych serwisach streamingowych i na YouTube. Jeżeli interesują Was tematy z szeroko pojętej Azji - możecie też śledzić mój profil w serwisie Patronite.pl i dobrowolnie wesprzeć tam całe przedsięwzięcie.

Uliczna sprzedawczyni smażonych owadów, robaków i nietoperzy. Battambang, Kambodża, 2023.
26/06/2024

Uliczna sprzedawczyni smażonych owadów, robaków i nietoperzy.

Battambang, Kambodża, 2023.

🇻🇳 W dzisiejszym odcinku podkastu Prosto z Azji o Wietnamie. ☸️ Miliony mieszkańców tego kraju obserwują wielebnego Minh...
21/06/2024

🇻🇳 W dzisiejszym odcinku podkastu Prosto z Azji o Wietnamie.

☸️ Miliony mieszkańców tego kraju obserwują wielebnego Minh Tuệ w mediach społecznościowych, choć sam mnich ich nie używa. Tysiące dołączyły do jego pieszej pielgrzymki z południa na północ i z powrotem.

Buddyjski mnich, idący na przekór władzom cywilnym i duchownym, stał się społecznym fenomenem i wprawił w osłupienie socjologów i dziennikarzy. Sam Thich Minh Tuệ nie mówi wprawdzie wiele, za to inni mówią o nim, że zapoczątkował antykonsumpcyjny ruch społeczny, rzucając wyzwanie usankcjonowanej i kontrolowanej przez państwo hierarchii buddyjskiej. Niespecjalnie podoba się to Komunistycznej Partii Wietnamu.

📝 Jak bardzo religijni są Wietnamczycy i Wietnamki? Czy Minh Tuệ proponuje im odtrutkę na nadmierny konsumpcjonizm? Dlaczego mnich przyprawia o ból głowy rządzącą partię komunistyczną i dlaczego musiał przerwać swoją pielgrzymkę?

👉 O tym rozmawiam z wietnamskim dziennikarzem i badaczem Giangiem Nguyenem.

🎙️ Najnowszego odcinka - a także poprzedniego, o Indiach - można już posłuchać w głównych serwisach streamingowych i na YouTube. Jeśli potrzebujecie linków i instrukcji - skomentujcie proszę ten post. W odpowiedzi prześlę wszystkie potrzebne informacje.

W zerowym odcinku podkastu Prosto z Azji, świeżo po powrocie z Indii, rozmawiam z profesorem Piotrem Kłodkowskim, w lata...
13/06/2024

W zerowym odcinku podkastu Prosto z Azji, świeżo po powrocie z Indii, rozmawiam z profesorem Piotrem Kłodkowskim, w latach 2009-2014 ambasadorem w Delhi.

Z Profesorem znamy się od czasów, kiedy obaj w Indiach mieszkaliśmy. Rozmawiamy o zaskakującym wyniku największego głosowania świata i o tym, co dalej czeka Indie - najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecią największą gospodarkę.

👉 Będzie o tym, kim jest premier Narendra Modi, o ideologii Hindutvy, szybkim indyjskim rozwoju i o glębszych niż mogłoby się wydawać podziałach między indyjskimi hinduistami i muzułmanami.

-----
Piotr Kłodkowski - orientalista i politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ambasador RP w Indiach (2009-2014). Autor wielu publikacji na temat Azji, w tym "Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach" (Znak, 2018). Jesienią ukaże się jego kolejna książka: „Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o regionalną i globalną dominację w XX i XXI wieku.
-----

🎙️ Podkast jest już dostępny m.in. na Spotify i w aplikacji Headliner - i będzie się pojawiał w kolejnych miejscach.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas w kolejnych odsłonach.

Zapraszam do subskrybowania :) Linki w komentarzu!

W wolnej chwili sprawdźcie też proszę profil Prosto z Azji na platformie Patronite.pl.

13/06/2024

🔊 Dzień dobry, mam dla Was wieści! Prosto z Azji będzie od teraz dostępne jako podkast. Będą wywiady, komentarze do wydarzeń, analizy i reportaże audio z całej Azji!

Sprawdźcie proszę profil Prosto z Azji w serwisie Patronite.pl.

👉 W języku polskim mamy ciągle za mało treści na temat azjatyckiej kultury, polityki i społeczeństw. Takich tworzonych z miejsca wydarzeń - a nie ze studia gdzieś w Krakowie, Warszawie albo Wrocławiu, z dala od opisywanych spraw - nie ma prawie wcale. Ponieważ od wielu lat jestem na miejscu, w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, chciałbym przekazać Wam w nowej formule to, czego się dowiedziałem i nauczyłem.

🌏 Do programu zaproszę osoby, które spędziły w azjatyckich krajach wiele lat i znają je od podszewki. Wśród nich będą badacze i badaczki, dziennikarze, naukowczynie, intelektualiści, przedsiębiorcy, podróżniczki i dyplomaci. Będą polscy ekspaci i miejscowi insiderzy, a na region spojrzymy szeroko – od Delhi aż po Tokio. Będą też dźwiękowe reportaże, nagrane i wyprodukowane w tym ogromnym regionie.

🎤 Formuła podkastu to dla mnie - na razie trochę nieporadny - powrót do moich dawnych, radiowych czasów sprzed kilkunastu lat.

Pierwsze wydanie będzie dostępne jeszcze dzisiaj.

Na razie posłuchajcie mikro-odcinka, w którym wyjaśniam, o co w podkaście Prosto z Azji będzie chodziło!

📊 Z ciekawością przyjmę też Wasze sugestie! O jakich azjatyckich sprawach chcielibyście i chciałybyście usłyszeć i gdzie sami chętnie wybralibyście się z mikrofonem? Napiszcie przez Facebook lub Patronite.pl.

ที่อยู่

Bangkok

เว็บไซต์

แจ้งเตือน

รับทราบข่าวสารและโปรโมชั่นของ Prosto z Azji - Tomasz Augustyniakผ่านทางอีเมล์ของคุณ เราจะเก็บข้อมูลของคุณเป็นความลับ คุณสามารถกดยกเลิกการติดตามได้ตลอดเวลา

ติดต่อ ธุรกิจของเรา

ส่งข้อความของคุณถึง Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak:

วิดีโอทั้งหมด

แชร์

ประเภท