Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak

Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak 🌏 Korespondent w Azji
🎙️"Prosto z Azji" to także podkast! Korespondent w regionie Azji i Pacyfiku. Delhi - Kolombo - Kuala Lumpur - Bangkok i inne miejsca.
(2)

Można go wesprzeć tutaj:
👉 https://patronite.pl/prostozazji 👈

Albo postawić kawę autorowi ;)
👉 buycoffee.to/prostozazji 👈

🐜 Czy zjedlibyście świerszcza? A może chrząszcza albo larwę mącznika? Według przeprowadzonego w 2020 roku sondażu Europe...
03/12/2024

🐜 Czy zjedlibyście świerszcza? A może chrząszcza albo larwę mącznika? Według przeprowadzonego w 2020 roku sondażu European Consumer Organization nie chciałoby tego zrobić 82% Polek i Polaków. Podobnie jak 75% mieszkańców Francji. Jednak w Europie od kilku lat można dość łatwo dostać produkty zawierające mączkę z owadów - które wbrew teoriom spiskowym są dokładnie oznaczone.

🌏 To, co wśród Europejczyków może być żywieniowym tabu, w prowincjonalnej Azji Południowo-Wschodniej od dawna jest częścią kulinarnej tradycji.
-----
👉 Owadzie (a bywa, że i pajęcze) przekąski sprzedaje się na targowiskach i dworcach od Rangunu po Borneo. Jakie na przykład? Ot, smażone i pieczone koniki polne, chrupiące, ośmionogie ptaszniki, larwy różnych owadów, pikantne mrówki i szarańcza. Jeść można je osobno albo jako dodatek do dań z ryżem.

📈🐛Z powodów kulturowych Azja była, jest i prawdopodobnie pozostanie największym rynkiem jadalnych insektów na świecie. A rynek ten staje się masowy. W Tajlandii, która przoduje w produkcji, z więcej niż 20 tysiącami owadzich ferm, oferta daleko już wykracza poza tradycyjne smakołyki z bazarów.

🛒 W sieciach supermarketów dostępne są mrożone świerszcze, larwy jedwabników w różnych formach i przekąski z owadów w opakowaniach przypominających te od czipsów. Mączek owadzich używa się przy produkcji ciast, cukierków, karm dla zwierząt, dodaje się je do jogurtów i napojów. Organizacje branżowe wskazują na obiecujące produkty przyszłości, takie jak gąsienice, chrząszcze, świerszcze, a także mączki i batony proteinowe.

💸 Tajlandzcy producenci z powodzeniem sprzedają swoje wyroby do sąsiednich krajów, takich jak Birma, Laos, Kambodża czy Wietnam. Trafiają też na odleglejsze rynki, takie jak australijski.
-----
🗺️ Korea Południowa i Singapur promują jedzenie produktów pochodzenia owadziego wśród swoich obywateli. Ten ostatni, znany z restrykcyjnych przepisów sanitarnych, latem dopuścił do sprzedaży 16 gatunków insektów. Na liście dozwolonych do sprzedaży owadów są szarańcza, świerszcze, chrząszcze, koniki polne, larwy jedwabników, mącznika i pszczoła miodna. Koreańczycy pomagają swoim przedsiębiorstwom wytwarzającym żywność z owadów subsydiami i ulgami podatkowymi.
-----
🌐 Globalny rynek owadów i produktów spożywczych z nich wytwarzanych jest dziś wart ponad miliard dolarów i systematycznie rośnie. Do 2033 roku wartość branży może sięgnąć niemal 18 mld dolarów.

🇺🇳 Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przedsiębiorcy i regulatorzy w wielu krajach widzą w owadach przyszłość zrównoważonego żywienia. Dlaczego?

🪳🪲Owady są źródłem ekologicznej i zdrowej żywności bogatej w białko, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Produkcja tego rodzaju żywności wymaga znacznie mniej wody, paszy i przestrzeni niż hodowla tradycyjnego mięsa. Według FAO fermy insektów są aż dwunastokrotnie bardziej wydajne niż gospodarstwa hodujące bydło i czterokrotnie bardziej efektywne niż hodowla trzody chlewnej. Insekty jako źródło białka mają sprostać potrzebom rosnącej populacji świata, która do 2038 roku ma przekroczyć 9 miliardów.
-----
Jeżeli chcecie poznać więcej prognoz dla tego rynku, dowiedzieć się, co jeszcze można zrobić z insektów, czy robaki można zjeść w azjatyckich restauracjach i jak smakowała mi smażona tarantula - przeczytajcie artykuł, który napisałem dla portalu XYZ. Odnośnik poniżej ⬇️

🇻🇦 🌏Papież Franciszek dotarł dziś do Dżakarty, gdzie rozpoczyna swoją najdłuższą i najdalszą zagraniczną podróż: Indonez...
03/09/2024

🇻🇦 🌏Papież Franciszek dotarł dziś do Dżakarty, gdzie rozpoczyna swoją najdłuższą i najdalszą zagraniczną podróż: Indonezja, Timor Wschodni, Papua-Nowa Gwinea i Singapur. Franciszek dokona symbolicznych, łączących religie gestów i chce zabezpieczyć interesy Kościoła w Azji.

-----

🔢 Według Watykanu w Azji mieszka ponad 150 mln katolików, a ich liczba rośnie. Wszędzie poza Filipinami i Timorem Wschodnim są jednak mniejszością. Największe, wielomilionowe społeczności funkcjonują poza tym w Indiach, Indonezji, Chinach, Korei Południowej i Wietnamie

⛪ We wszystkich tych krajach kościelni dyplomaci starają się uzyskać swobodę wyznania dla wiernych i możliwie dużą autonomię dla katolickiej hierarchii. Watykan postrzega to jako część wolności religijnej. To problematyczne w Chinach, ściśle kontrolujących związki wyznaniowe.

🇻🇳 ❌Na trasie azjatyckiej podróży Franciszka zabrakło Wietnamu, choć w ostatnich latach Watykan prowadził negocjacje z rządzącą partią komunistyczną i znacznie ocieplił stosunki z Hanoi. W Rzymie liczą, że mogą być wzorem dla przyszłych relacji z Pekinem.

🌏 ⚔️ Dla władz wielu krajów Globalnego Południa problemem w postrzeganiu Watykanu jest kolonialna przeszłość. Kościół jest tam często widziany jako narzędzie w rękach dawnych kolonizatorów. Ten historyczny bagaż to dla Stolicy Apostolskiej jedno z największych wyzwań. [Grafika: Przybycie na Filipiny figurki Santo Nino, 1521]

🇮🇩 Prezydent Indonezji Joko Widodo rozpoczął w mijającym tygodniu pracę w swojej nowo wybudowanej siedzibie. Nie chodzi ...
02/08/2024

🇮🇩 Prezydent Indonezji Joko Widodo rozpoczął w mijającym tygodniu pracę w swojej nowo wybudowanej siedzibie. Nie chodzi tu jednak o kolejną rezydencję w Dżakarcie, lecz o pałac wzniesiony w nieistniejącym jeszcze mieście, pośrodku dżungli. Na wyspie Borneo trwa właśnie najambitniejsze przedsięwzięcie w historii blisko 280-milionowego azjatyckiego kraju.

🏗️ Powstające tam nowe miasto, Nusantara, ma zastąpić zatłoczoną i mierzącą się z problemami środowiskowymi Dżakartę. Tę niemal 11-milionową metropolię coraz częściej nawiedzają powodzie. Zagraża jej też podnoszący się poziom morza. Nowy zespół miejski, liczący docelowo nieco ponad połowę populacji dotychczasowej stolicy, powstaje pomiędzy siedzibą władz prowincji Wschodni Kalimantan, Samarindą, i pobliskim portowym miastem Balikpapan. W całym regionie mieszkają dziś niespełna 4 miliony osób.

🏢 Jeżeli całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, Indonezja dołączy do grona kilkunastu krajów, które w ciągu ostatniego stulecia od podstaw wybudowały sobie nowe stolice. Wśród najsłynniejszych takich projektów są ufundowana w 1960 roku Brasilia, Canberra w Australii, Islamabad w Pakistanie, Abudża w Nigerii i Astana w Kazachstanie. W Azji Południowo-Wschodniej nowe stołeczne ośrodki wzniesiono także w Malezji oraz w Birmie.

Megaprojekt mierzy się jednak z trudnościami. Więcej w moim krótkim tekście. Link dodam w komentarzu.

🇭🇰 Czy jest jeszcze nadzieja dla wolności słowa w Hongkongu? O tym w nowej odsłonie podkastu  . ✊ Prodemokratyczne prote...
17/07/2024

🇭🇰 Czy jest jeszcze nadzieja dla wolności słowa w Hongkongu? O tym w nowej odsłonie podkastu .

✊ Prodemokratyczne protesty, do których doszło w Hongkongu w 2019 i 2020 roku zostały stłumione i dziś pozostają tylko wspomnieniem. Chiny, które od blisko trzydziestu lat kontrolują to 7.5-milionowe miasto, przekształciły dawniej przodujące globalne centrum finansowe i ostoję wolności słowa w zupełnie inne miejsce. Sterowane przez rząd w Pekinie miejscowe władze kontynuują walkę z wolnymi mediami, które wcześniej - podobnie jak w krajach demokratycznych - informowały obywateli i kontrolowały rządzących.

🪧 📢 Czy wolność słowa w Chinach i Hongkongu całkowicie umarła? Czy jest jeszcze nadzieja dla tamtejszych dziennikarzy i dziennikarek? Czy i jak państwa demokratyczne mogą pomóc pracownikom mediów w Azji Wschodniej?

Gościni odcinka opowiada także o swoim tegorocznym zatrzymaniu i deportacji z Hongkongu oraz o wolności słowa na Tajwanie i gdzie indziej w Azji.

----------
🎙️Gość wydania:

Aleksandra Bielakowska - obrończyni praw człowieka, aktywistka i pracowniczka biura organizacji Reporterzy Bez Granic (RSF) na region Azji i Pacyfiku. Aleksandra zajmuje się monitoringiem wolności mediów na świecie, forsowaniem wolności słowa i pomocą dziennikarzom. Dawniej dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Chengchi na Tajwanie.

Zapraszam do słuchania! Gdzie? Można to sprawdzić w opisie strony.

🌞 Dzień dobry! Postanowiłem napisać ten post, bo chociaż wiele z Was obserwuje mój profil od dawna, to w ostatnich tygod...
09/07/2024

🌞 Dzień dobry! Postanowiłem napisać ten post, bo chociaż wiele z Was obserwuje mój profil od dawna, to w ostatnich tygodniach dołączyły tu nowe osoby. Z niektórymi z Was znamy się osobiście – z Polski albo z Azji. Z innymi tylko z wymiany komentarzy w sieci.

🌏 Jak wielu i wiele z Was wie, przez kilkanaście lat pracowałem dla polskich i międzynarodowych mediów. Jako korespondent zagraniczny dużo czasu spędzam w terenie: od Delhi po Tajpej.

✍️ Moje teksty, w tym analizy i reportaże, ukazywały się w ramach współpracy z takimi redakcjami jak Tygodnik Powszechny, Polska Agencja Prasowa, wszystkie największe polskie portale internetowe (od blisko dwóch lat trochę bardziej na stałe jest to Interia). Pojawiały się także w takich tytułach jak Polityka, Quartz, Al Jazeera, The Times of India. Czasem komentowałem azjatyckie wydarzenia także dla Polsatu, anten Polskiego Radia, Tok FM i podkastów.

🎙️ Parę tygodni temu rozpocząłem swój własny podkast – „Prosto z Azji” – w którym chcę Wam pokazać azjatycką perspektywę i przekazać to, czego się w ciągu ostatnich 11 lat dowiedziałem i nauczyłem. W programie rozmowy z azjatyckimi insiderami i docelowo – reportaże audio z różnych krajów.

Tylko jak takie przedsięwzięcie w praktyce ogarnąć?

--------
💡 Niezależność od decyzji szefów mediów i ich ograniczeń budżetowych wymaga wsparcia społeczności - w wielu formach.

Stąd moja prośba o komentowanie i "lajkowanie", ale też decyzja o skorzystaniu ze sprawdzonej platformy Patronite. Można tam dołączyć do grona patronów i patronek podkastu, ale także po prostu obserwować profil "Prosto z Azji" i przeczytać więcej o mnie i o przedsięwzięciu.

⚡Nie mogę w tym poście umieścić żadnych linków, bo fejsbukowi spece od algorytmów postanowili, że te algorytmy będą wtedy cięły zasięgi. Ale dajcie proszę lajka i komentarz, a wtedy wyślę Wam wszystkie odnośniki, których będziecie potrzebowali

🏋️ Oczywiście na wspomnianym Patronite można dobrowolnie wesprzeć całą imprezę (bo wiadomo: to dodatkowa motywacja i ostatecznie pomaga w kontynuacji i rozwoju), ale obserwowanie, komentowanie i dzielenie się treściami jest już samo w sobie wielką pomocą - sprawi, że więcej osób dowie się o podkaście.

Dotąd wypuściłem cztery odcinki:

🇮🇳 - Co nieoczekiwany wynik wyborów oznacza dla Indii i świata?
Gość: prof. Piotr Kłodkowski – były polski ambasador w Delhi

🇻🇳 - O buddyjskim duchownym, który stał się kłopotem dla władz Wietnamu
Gość: Giang Nguyen – wietnamski dziennikarz, badacz w singapurskim Instytucie Yusofa Ishaka

🇦🇫 - Zachód przed kluczową decyzją w sprawie Afganistanu
Gość: Jagoda Grondecka – korespondentka w Afganistanie i Iranie. W 2021 roku z Kabulu relacjonowała przejęcie władzy przez Talibów

🇸🇬 - Jak Singapurczycy wymyślili samych siebie?
Gość: Michał Nagłowski – specjalista w dziedzinie bankowości, finansów i projektów doradczych

Kolejne wydanie w drodze. Jestem ciekawy Waszych opinii.

----------
Napiszcie też proszę:

❓– Gdzie jesteście? Czy są wśród Was ekspaci mieszkający w krajach Azji? Dajcie znać, może uda się spotkać i porozmawiać albo wymienić wiadomości o interesujących Was sprawach.

❓– Jakie azjatyckie tematy (i z jakich krajów) Waszym zdaniem warto poruszyć w formie audio?

❓– Gdzie najchętniej słuchacie podkastów?

❓– Gdzie najczęściej szukacie informacji o sprawach zagranicznych i azjatyckich?

Odpowiedź na te pytania jest dla mnie bardzo ważna. Mieszkam poza Europą od ponad dekady i chociaż jestem w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i śledzę polskie media, to czasem nie wiem, co tak naprawdę jest w Polsce istotne i interesujące w danym momencie.

--------
🛜 Jeszcze parę zdań o naszej wspaniałej rzeczywistości platform cyfrowych.

Jesteśmy zawsze od jakiejś zależni. Chodzi głównie o media społecznościowe, kontrolowane przez wielkie korporacje. W zasadzie nie ma od tego ucieczki.

🕸️ Ale możemy się po pierwsze upewnić, że będziemy w kontakcie w różnych miejscach, a nie tylko choćby tutaj. Po drugie możemy dzięki temu budować społeczność ludzi zainteresowanych jakimś tematem - na przykład Azją. Jeśli taka społeczność będzie wychodziła poza jedno konkretne medium, to wygraliśmy! Możemy wtedy razem budować coś wartościowego.

Jeśli możecie, dajcie lajka tutaj i śledźcie "Prosto z Azji" w innych aplikacjach, z których korzystacie. I udostępnijcie proszę ten post!

Znowu - nie mogę dać odnośników, ale porozumiejmy się w komentarzach :)

[📷 Fotka: Dadaocheng, Tajpej, 2023]

🇸🇬 Singapur staje przed nowymi wyzwaniami geopolitycznymi i społecznymi. Jak sobie z nimi poradzi pod rządami nowego pre...
08/07/2024

🇸🇬 Singapur staje przed nowymi wyzwaniami geopolitycznymi i społecznymi. Jak sobie z nimi poradzi pod rządami nowego premiera?

👉 Rozmawiamy o teraźniejszości i historii tego azjatyckiego miasta-państwa. Jak Singapurczycy wymyślili samych siebie? Jak udaje im się utrzymywać harmonię etniczną w swoim wielokulturowym kraju, czy obowiązujący tam system polityczny jest demokracją i co to znaczy być obywatelem Miasta Lwa?

🎙️ O tym wszystkim i o wielu innych aspektach jednego z najmłodszych i najzamożniejszych krajów w najnowszej odsłonie podkastu "Prosto z Azji". Czekam na Wasze komentarze!

----------
Gość wydania:

Michał Nagłowski – specjalista w zakresie finansów, bankowości, fintechu i projektów doradczych. Od 25 lat zajmuje się globalnymi finansami w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Absolwent Akademii Leona Koźminskiego w Warszawie. Doktorant w Asia Pacific University of Technology and Innovation w Kuala Lumpur. W Singapurze mieszka od 2010 roku.

🇮🇳 Czym w najbliższych latach zaskoczą nas Indie – najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecia największa gospodar...
01/07/2024

🇮🇳 Czym w najbliższych latach zaskoczą nas Indie – najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecia największa gospodarka?

W podkaście "Prosto z Azji", rozmawiałem z Piotrem Kłodkowskim, w latach 2009-2014 ambasadorem w Delhi, politologiem i orientalistą. Warto posłuchać tego odcinka w oczekiwaniu na kolejny, który jeszcze w tym tygodniu.

-----
Kim jest premier Narendra Modi, który właśnie rozpoczął swoją trzecią (!) kadencję u władzy? Czym jest ideologia „hinduskości”? Czy kolejne 5 lat rządów prawicowej Indyjskiej Partii Ludowej Modiego przyniesie pogłębienie podziałów religijnych nad Gangesem?

Rozmawiamy także o pozycji Delhi na arenie międzynarodowej.

-----
Z Profesorem Kłodkowskim znamy się od czasów, kiedy obaj w Indiach mieszkaliśmy. W wielowątkowej rozmowie łączymy punkty widzenia dyplomaty, badacza i dziennikarza.

Piotr Kłodkowski – orientalista i politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ambasador RP w Indiach (2009-2014). Autor wielu publikacji na temat Azji, w tym "Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach" (Znak, 2018). Jesienią ukaże się jego kolejna książka: „Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o regionalną i globalną dominację w XX i XXI wieku.

-----
‼️📢Ważne:

Prosto z Azji to polskojęzyczny podkast, który tworzę z Bangkoku, po blisko 11 latach pracy jako korespondent zagraniczny w różnych krajach regionu.

Na razie są dostępne trzy odcinki:

0️⃣🇮🇳 - Co nieoczekiwany wynik wyborów oznacza dla Indii i świata?
Gość: prof. Piotr Kłodkowski - były ambasador w Delhi

1️⃣🇻🇳 - O buddyjskim duchownym, który stał się kłopotem dla władz Wietnamu
Gość: Giang Nguyen - wietnamski dziennikarz, badacz w singapurskim Instytucie Yusofa Ishaka

2️⃣🇦🇫 - Zachód przed kluczową decyzją w sprawie Afganistanu
Gość: Jagoda Grondecka - korespondentka w Afganistanie i Iranie. W 2021 roku z Kabulu relacjonowała przejęcie władzy przez Talibów

3️⃣ - ❓ kolejne wydanie jeszcze w tym tygodniu!

-----
🌏 Jeżeli, tak jak ja, wierzycie, że tematy z największego kontynentu powinny być częściej obecne w polskim dyskursie, pomóżcie proszę w dotarciu informacji o podkaście do jak najszerszego grona zainteresowanych.

➡️ Zapraszam na profil Prosto z Azji na Instagramie, oczywiście także na YouTube, Spotify i w innych serwisach streamingowych.

➡️Proszę też o "lajkowanie" postów tutaj, na Fejsbuku. Ta platforma dramatycznie ścięła zasięgi i ograniczyła możliwość stosowania skutecznych narzędzi docierania do obserwujących. W efekcie osoby, które od lat mnie tutaj śledzą w praktyce prawie całkowicie straciły możliwość obserwowania fanpejdża - wiele postów po prostu się Wam nie wyświetla. Proszę, rozważcie też śledzenie mnie na innych platformach.

➡️ W serwisie Patronite.pl można obserwować mój profil (wystarczy wpisać tytuł podkastu). Jeżeli czujecie, że warto, możecie tam także materialnie wesprzeć przedsięwzięcie, tworząc przyszłą społeczność patronów i patronek.

➡️ Ale równie dużą pomocą (serio!) co wsparcie poprzez darowiznę jest też: komentowanie i "podawanie dalej" postów (bo zwiększa zasięgi) oraz bezpośrednie polecanie przedsięwzięcia znajomym, których azjatycka tematyka interesuje.

Jeśli potrzebujecie bezpośrednich linków do podkastu, dajcie proszę znać w komentarzach. Jestem też ciekawy, co sądzicie o dotychczasowych odcinkach i o jakich sprawach chętnie posłuchalibyście i posłuchałybyście w przyszłości. Dziękuję!

🇦🇫 W nowym odcinku podkastu "Prosto z Azji" rozmawiamy o Afganistanie, gdzie zbliża się trzecia rocznica przejęcia władz...
01/07/2024

🇦🇫 W nowym odcinku podkastu "Prosto z Azji" rozmawiamy o Afganistanie, gdzie zbliża się trzecia rocznica przejęcia władzy przez Talibów. W czasie rozmów trwających w tych dniach w Katarze zachodni negocjatorzy dojrzewają do decyzji o wejściu z reżimem w Kabulu w konstruktywny dialog.

📝 Ten 40-milionowy kraj, leżący na pograniczu Azji Południowej, Centralnej i Bliskiego Wschodu, ma zaskakująco bogatą historię. Jak przybrał swoją obecną formę islamskiego emiratu? Czy Talibowie zmienili go na gorsze? Jak Zachód powinien wobec nich postępować?

✍️ O Afganistanie opowiada iranistka, dziennikarka i korespondentka w tym kraju - Jagoda Grondecka. Jagoda, która dziś pracuje z Islamabadu, w latach 2020-2023 mieszkała w Kabulu i relacjonowała stamtąd wycofanie wojsk amerykańskich, talibską ofensywę i przejęcie przez Talibów władzy.

🔊 Oprócz obecnej sytuacji w tym trudnodostępnym kraju dyskutujemy także o roli zagranicznych mediów w pokazywaniu prawdy na jego temat i o realiach pracy polskich korespondentów zagranicznych.

🎙 Słuchajcie w głównych serwisach streamingowych i na YouTube. Jeżeli interesują Was tematy z szeroko pojętej Azji - możecie też śledzić mój profil w serwisie Patronite.pl i dobrowolnie wesprzeć tam całe przedsięwzięcie.

27/06/2024

Dzień dobry! Na Wasze pytania po ostatniej minipublikacji otwarcie odpowiadam: tak, czasem jadam świństwa! 🕷

Uliczna sprzedawczyni smażonych owadów, robaków i nietoperzy. Battambang, Kambodża, 2023.
26/06/2024

Uliczna sprzedawczyni smażonych owadów, robaków i nietoperzy.

Battambang, Kambodża, 2023.

🇲🇾 Malezja. Wyścigi smoczych łodzi 🌊 Krótkie wiosła, kamizelki, sportowe koszulki i spodenki - wzdłuż tamy niedaleko mie...
22/06/2024

🇲🇾 Malezja. Wyścigi smoczych łodzi

🌊 Krótkie wiosła, kamizelki, sportowe koszulki i spodenki - wzdłuż tamy niedaleko miejscowości Teluk Bahang maszerowały setki wioślarzy i wioślarek. W okolicy, która swoją nazwę bierze od pobliskiej zatoki, z dnia na dzień zaroiło się od sportowców. Na wyspę Penang w północnej Malezji przyjechali, żeby wziąć udział w dorocznych smoczych regatach.

Wokół ustawiono stoiska z jedzeniem, sportowym sprzętem, namioty dla osób biorących udział w turnieju i scenę z telebimem. Przy pontonowej przystani zacumowano długie, starannie udekorowane łodzie - każda ozdobiona rzeźbioną głową i ogonem mitycznego gada.

----------
🐲 Choć wywodząca się z Chin tradycja tych zawodów liczy sobie więcej niż dwa tysiące lat, to wyścigi stały się międzynarodową dyscypliną dopiero kilka dekad temu.

Tradycję uwspółcześniły władze Hongkongu, które w 1976 roku zorganizowały pierwsze międzynarodowe zawody. Pomysł chwycił, czego dowodem był wysyp amatorskich klubów zrzeszających miłośników nowego-starego sportu. W 1991 roku powstała Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi.

🌏 Dyscyplina najbardziej popularna jest w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, ale uprawiana także w innych częściach świata. Smocze drużyny istnieją także w Polsce.

Współczesne międzynarodowe turnieje są podzielone na trzy główne kategorie: open, mieszaną i kobiecą, a zawodnicy i zawodniczki ścigają się w dwóch rodzajach łodzi.

🚣🏻‍♂️ Krótsza mierzy około dziewięciu metrów, a na pokładzie mieści się 12 atletów. Dłuższa ma długość dwunastu metrów, nie licząc głowy i ogona, a jej pełna osada liczy 22 osoby, w tym wioślarza, sternika i wybijającego rytm bębniarza albo bębniarki. Pływa się na dystansach od 200 do 2000 metrów, a zawody przeważnie odbywają się na rzekach albo w zatokach.

O tempie decyduje nie osoba siedząca przy bębnie z tyłu łodzi, tylko para głównych wioślarzy. To do niej bębniarz albo bębniarka dostosowuje częstotliwość uderzeń, co pomaga w synchronizacji ruchów pozostałych wiosłujących.

🛶 Dzisiejsze łodzie są lżejsze i nieco mniejsze od klasycznych pierwowzorów. Wykonane są z włókna szklanego albo węglowego, ale i tak ważą od 250 do blisko 700 kilogramów.

🪘 Każda z nich w czasie zawodów obowiązkowo musi mieć smoczą głowę, imitację łusek i ogon, a na pokładzie bęben, którego odgłos poza nadawaniem rytmu symbolizuje bicie smoczego serca.

----------
🀄 Chociaż we współczesnych zawodach zrezygnowano z niektórych starochińskich tradycji, to zachowano rytuał znany jako “budzenie smoka”. Dawniej to taoistyczny duchowny naznaczał czerwoną farbą oczy zdobiących łodzie gadów, symboliczne przywracając je do życia. Dziś ten zaszczyt często przypada ważnym gościom.

🇻🇳 W dzisiejszym odcinku podkastu Prosto z Azji o Wietnamie. ☸️ Miliony mieszkańców tego kraju obserwują wielebnego Minh...
21/06/2024

🇻🇳 W dzisiejszym odcinku podkastu Prosto z Azji o Wietnamie.

☸️ Miliony mieszkańców tego kraju obserwują wielebnego Minh Tuệ w mediach społecznościowych, choć sam mnich ich nie używa. Tysiące dołączyły do jego pieszej pielgrzymki z południa na północ i z powrotem.

Buddyjski mnich, idący na przekór władzom cywilnym i duchownym, stał się społecznym fenomenem i wprawił w osłupienie socjologów i dziennikarzy. Sam Thich Minh Tuệ nie mówi wprawdzie wiele, za to inni mówią o nim, że zapoczątkował antykonsumpcyjny ruch społeczny, rzucając wyzwanie usankcjonowanej i kontrolowanej przez państwo hierarchii buddyjskiej. Niespecjalnie podoba się to Komunistycznej Partii Wietnamu.

📝 Jak bardzo religijni są Wietnamczycy i Wietnamki? Czy Minh Tuệ proponuje im odtrutkę na nadmierny konsumpcjonizm? Dlaczego mnich przyprawia o ból głowy rządzącą partię komunistyczną i dlaczego musiał przerwać swoją pielgrzymkę?

👉 O tym rozmawiam z wietnamskim dziennikarzem i badaczem Giangiem Nguyenem.

🎙️ Najnowszego odcinka - a także poprzedniego, o Indiach - można już posłuchać w głównych serwisach streamingowych i na YouTube. Jeśli potrzebujecie linków i instrukcji - skomentujcie proszę ten post. W odpowiedzi prześlę wszystkie potrzebne informacje.

🇮🇳 Indie. W “zerowym” odcinku podkastu Prosto z Azji profesor Piotr Kłodkowski, były ambasador w Delhi, opowiada o ideol...
16/06/2024

🇮🇳 Indie. W “zerowym” odcinku podkastu Prosto z Azji profesor Piotr Kłodkowski, były ambasador w Delhi, opowiada o ideologii hindutvy – hinduskości. Idea powstała jeszcze w XIX wieku, a dziś mocno promuje ją rządząca Indyjska Partia Ludowa (BJP) – właśnie rozpoczynająca trzecią kadencję swoich rządów.

🎤 "Indie są ziemią świętą dla wyznawców hinduizmu, a hindutva dotyczy także wyznawców innych religii, które powstały na ziemi indyjskiej: buddystów i dżinistów. Ale poza nimi są też muzułmanie i chrześcijanie, dla których z definicji Indie nie są ziemią świętą" – mówi profesor Kłodkowski.

Chociaż nad Gangesem żyją setki milionów hinduistów, to ponad 200 mln liczy mniejszość muzułmańska. Kolejnych kilkadziesiąt milionów osób wyznaje buddyzm, dźinizm i chrześcijaństwo.

Czy kolejne 5 lat rządów premiera Narendry Modiego przyniesie pogłębienie podziałów religijnych nad Gangesem?

Poza tym z Piotrem Kłodkowskim rozmawiamy również o indyjskim rozwoju i pozycji Delhi na arenie międzynarodowej.

🎙️ Zapraszam do śledzenia podkastu! Kilka linków w komentarzach :)

Sprawdźcie też proszę profil Prosto z Azji na platformie Patronite.pl.

W zerowym odcinku podkastu Prosto z Azji, świeżo po powrocie z Indii, rozmawiam z profesorem Piotrem Kłodkowskim, w lata...
13/06/2024

W zerowym odcinku podkastu Prosto z Azji, świeżo po powrocie z Indii, rozmawiam z profesorem Piotrem Kłodkowskim, w latach 2009-2014 ambasadorem w Delhi.

Z Profesorem znamy się od czasów, kiedy obaj w Indiach mieszkaliśmy. Rozmawiamy o zaskakującym wyniku największego głosowania świata i o tym, co dalej czeka Indie - najludniejsze państwo na Ziemi, a wkrótce trzecią największą gospodarkę.

👉 Będzie o tym, kim jest premier Narendra Modi, o ideologii Hindutvy, szybkim indyjskim rozwoju i o glębszych niż mogłoby się wydawać podziałach między indyjskimi hinduistami i muzułmanami.

-----
Piotr Kłodkowski - orientalista i politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ambasador RP w Indiach (2009-2014). Autor wielu publikacji na temat Azji, w tym "Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach" (Znak, 2018). Jesienią ukaże się jego kolejna książka: „Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o regionalną i globalną dominację w XX i XXI wieku.
-----

🎙️ Podkast jest już dostępny m.in. na Spotify i w aplikacji Headliner - i będzie się pojawiał w kolejnych miejscach.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas w kolejnych odsłonach.

Zapraszam do subskrybowania :) Linki w komentarzu!

W wolnej chwili sprawdźcie też proszę profil Prosto z Azji na platformie Patronite.pl.

13/06/2024

🔊 Dzień dobry, mam dla Was wieści! Prosto z Azji będzie od teraz dostępne jako podkast. Będą wywiady, komentarze do wydarzeń, analizy i reportaże audio z całej Azji!

Sprawdźcie proszę profil Prosto z Azji w serwisie Patronite.pl.

👉 W języku polskim mamy ciągle za mało treści na temat azjatyckiej kultury, polityki i społeczeństw. Takich tworzonych z miejsca wydarzeń - a nie ze studia gdzieś w Krakowie, Warszawie albo Wrocławiu, z dala od opisywanych spraw - nie ma prawie wcale. Ponieważ od wielu lat jestem na miejscu, w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, chciałbym przekazać Wam w nowej formule to, czego się dowiedziałem i nauczyłem.

🌏 Do programu zaproszę osoby, które spędziły w azjatyckich krajach wiele lat i znają je od podszewki. Wśród nich będą badacze i badaczki, dziennikarze, naukowczynie, intelektualiści, przedsiębiorcy, podróżniczki i dyplomaci. Będą polscy ekspaci i miejscowi insiderzy, a na region spojrzymy szeroko – od Delhi aż po Tokio. Będą też dźwiękowe reportaże, nagrane i wyprodukowane w tym ogromnym regionie.

🎤 Formuła podkastu to dla mnie - na razie trochę nieporadny - powrót do moich dawnych, radiowych czasów sprzed kilkunastu lat.

Pierwsze wydanie będzie dostępne jeszcze dzisiaj.

Na razie posłuchajcie mikro-odcinka, w którym wyjaśniam, o co w podkaście Prosto z Azji będzie chodziło!

📊 Z ciekawością przyjmę też Wasze sugestie! O jakich azjatyckich sprawach chcielibyście i chciałybyście usłyszeć i gdzie sami chętnie wybralibyście się z mikrofonem? Napiszcie przez Facebook lub Patronite.pl.

ที่อยู่

Bangkok

เว็บไซต์

แจ้งเตือน

รับทราบข่าวสารและโปรโมชั่นของ Prosto z Azji - Tomasz Augustyniakผ่านทางอีเมล์ของคุณ เราจะเก็บข้อมูลของคุณเป็นความลับ คุณสามารถกดยกเลิกการติดตามได้ตลอดเวลา

ติดต่อ ธุรกิจของเรา

ส่งข้อความของคุณถึง Prosto z Azji - Tomasz Augustyniak:

วิดีโอทั้งหมด

แชร์

ประเภท