03/12/2024
🐜 Czy zjedlibyście świerszcza? A może chrząszcza albo larwę mącznika? Według przeprowadzonego w 2020 roku sondażu European Consumer Organization nie chciałoby tego zrobić 82% Polek i Polaków. Podobnie jak 75% mieszkańców Francji. Jednak w Europie od kilku lat można dość łatwo dostać produkty zawierające mączkę z owadów - które wbrew teoriom spiskowym są dokładnie oznaczone.
🌏 To, co wśród Europejczyków może być żywieniowym tabu, w prowincjonalnej Azji Południowo-Wschodniej od dawna jest częścią kulinarnej tradycji.
-----
👉 Owadzie (a bywa, że i pajęcze) przekąski sprzedaje się na targowiskach i dworcach od Rangunu po Borneo. Jakie na przykład? Ot, smażone i pieczone koniki polne, chrupiące, ośmionogie ptaszniki, larwy różnych owadów, pikantne mrówki i szarańcza. Jeść można je osobno albo jako dodatek do dań z ryżem.
📈🐛Z powodów kulturowych Azja była, jest i prawdopodobnie pozostanie największym rynkiem jadalnych insektów na świecie. A rynek ten staje się masowy. W Tajlandii, która przoduje w produkcji, z więcej niż 20 tysiącami owadzich ferm, oferta daleko już wykracza poza tradycyjne smakołyki z bazarów.
🛒 W sieciach supermarketów dostępne są mrożone świerszcze, larwy jedwabników w różnych formach i przekąski z owadów w opakowaniach przypominających te od czipsów. Mączek owadzich używa się przy produkcji ciast, cukierków, karm dla zwierząt, dodaje się je do jogurtów i napojów. Organizacje branżowe wskazują na obiecujące produkty przyszłości, takie jak gąsienice, chrząszcze, świerszcze, a także mączki i batony proteinowe.
💸 Tajlandzcy producenci z powodzeniem sprzedają swoje wyroby do sąsiednich krajów, takich jak Birma, Laos, Kambodża czy Wietnam. Trafiają też na odleglejsze rynki, takie jak australijski.
-----
🗺️ Korea Południowa i Singapur promują jedzenie produktów pochodzenia owadziego wśród swoich obywateli. Ten ostatni, znany z restrykcyjnych przepisów sanitarnych, latem dopuścił do sprzedaży 16 gatunków insektów. Na liście dozwolonych do sprzedaży owadów są szarańcza, świerszcze, chrząszcze, koniki polne, larwy jedwabników, mącznika i pszczoła miodna. Koreańczycy pomagają swoim przedsiębiorstwom wytwarzającym żywność z owadów subsydiami i ulgami podatkowymi.
-----
🌐 Globalny rynek owadów i produktów spożywczych z nich wytwarzanych jest dziś wart ponad miliard dolarów i systematycznie rośnie. Do 2033 roku wartość branży może sięgnąć niemal 18 mld dolarów.
🇺🇳 Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), przedsiębiorcy i regulatorzy w wielu krajach widzą w owadach przyszłość zrównoważonego żywienia. Dlaczego?
🪳🪲Owady są źródłem ekologicznej i zdrowej żywności bogatej w białko, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Produkcja tego rodzaju żywności wymaga znacznie mniej wody, paszy i przestrzeni niż hodowla tradycyjnego mięsa. Według FAO fermy insektów są aż dwunastokrotnie bardziej wydajne niż gospodarstwa hodujące bydło i czterokrotnie bardziej efektywne niż hodowla trzody chlewnej. Insekty jako źródło białka mają sprostać potrzebom rosnącej populacji świata, która do 2038 roku ma przekroczyć 9 miliardów.
-----
Jeżeli chcecie poznać więcej prognoz dla tego rynku, dowiedzieć się, co jeszcze można zrobić z insektów, czy robaki można zjeść w azjatyckich restauracjach i jak smakowała mi smażona tarantula - przeczytajcie artykuł, który napisałem dla portalu XYZ. Odnośnik poniżej ⬇️