09/07/2024
🌞 Dzień dobry! Postanowiłem napisać ten post, bo chociaż wiele z Was obserwuje mój profil od dawna, to w ostatnich tygodniach dołączyły tu nowe osoby. Z niektórymi z Was znamy się osobiście – z Polski albo z Azji. Z innymi tylko z wymiany komentarzy w sieci.
🌏 Jak wielu i wiele z Was wie, przez kilkanaście lat pracowałem dla polskich i międzynarodowych mediów. Jako korespondent zagraniczny dużo czasu spędzam w terenie: od Delhi po Tajpej.
✍️ Moje teksty, w tym analizy i reportaże, ukazywały się w ramach współpracy z takimi redakcjami jak Tygodnik Powszechny, Polska Agencja Prasowa, wszystkie największe polskie portale internetowe (od blisko dwóch lat trochę bardziej na stałe jest to Interia). Pojawiały się także w takich tytułach jak Polityka, Quartz, Al Jazeera, The Times of India. Czasem komentowałem azjatyckie wydarzenia także dla Polsatu, anten Polskiego Radia, Tok FM i podkastów.
🎙️ Parę tygodni temu rozpocząłem swój własny podkast – „Prosto z Azji” – w którym chcę Wam pokazać azjatycką perspektywę i przekazać to, czego się w ciągu ostatnich 11 lat dowiedziałem i nauczyłem. W programie rozmowy z azjatyckimi insiderami i docelowo – reportaże audio z różnych krajów.
Tylko jak takie przedsięwzięcie w praktyce ogarnąć?
--------
💡 Niezależność od decyzji szefów mediów i ich ograniczeń budżetowych wymaga wsparcia społeczności - w wielu formach.
Stąd moja prośba o komentowanie i "lajkowanie", ale też decyzja o skorzystaniu ze sprawdzonej platformy Patronite. Można tam dołączyć do grona patronów i patronek podkastu, ale także po prostu obserwować profil "Prosto z Azji" i przeczytać więcej o mnie i o przedsięwzięciu.
⚡Nie mogę w tym poście umieścić żadnych linków, bo fejsbukowi spece od algorytmów postanowili, że te algorytmy będą wtedy cięły zasięgi. Ale dajcie proszę lajka i komentarz, a wtedy wyślę Wam wszystkie odnośniki, których będziecie potrzebowali
🏋️ Oczywiście na wspomnianym Patronite można dobrowolnie wesprzeć całą imprezę (bo wiadomo: to dodatkowa motywacja i ostatecznie pomaga w kontynuacji i rozwoju), ale obserwowanie, komentowanie i dzielenie się treściami jest już samo w sobie wielką pomocą - sprawi, że więcej osób dowie się o podkaście.
Dotąd wypuściłem cztery odcinki:
🇮🇳 - Co nieoczekiwany wynik wyborów oznacza dla Indii i świata?
Gość: prof. Piotr Kłodkowski – były polski ambasador w Delhi
🇻🇳 - O buddyjskim duchownym, który stał się kłopotem dla władz Wietnamu
Gość: Giang Nguyen – wietnamski dziennikarz, badacz w singapurskim Instytucie Yusofa Ishaka
🇦🇫 - Zachód przed kluczową decyzją w sprawie Afganistanu
Gość: Jagoda Grondecka – korespondentka w Afganistanie i Iranie. W 2021 roku z Kabulu relacjonowała przejęcie władzy przez Talibów
🇸🇬 - Jak Singapurczycy wymyślili samych siebie?
Gość: Michał Nagłowski – specjalista w dziedzinie bankowości, finansów i projektów doradczych
Kolejne wydanie w drodze. Jestem ciekawy Waszych opinii.
----------
Napiszcie też proszę:
❓– Gdzie jesteście? Czy są wśród Was ekspaci mieszkający w krajach Azji? Dajcie znać, może uda się spotkać i porozmawiać albo wymienić wiadomości o interesujących Was sprawach.
❓– Jakie azjatyckie tematy (i z jakich krajów) Waszym zdaniem warto poruszyć w formie audio?
❓– Gdzie najchętniej słuchacie podkastów?
❓– Gdzie najczęściej szukacie informacji o sprawach zagranicznych i azjatyckich?
Odpowiedź na te pytania jest dla mnie bardzo ważna. Mieszkam poza Europą od ponad dekady i chociaż jestem w kontakcie z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i śledzę polskie media, to czasem nie wiem, co tak naprawdę jest w Polsce istotne i interesujące w danym momencie.
--------
🛜 Jeszcze parę zdań o naszej wspaniałej rzeczywistości platform cyfrowych.
Jesteśmy zawsze od jakiejś zależni. Chodzi głównie o media społecznościowe, kontrolowane przez wielkie korporacje. W zasadzie nie ma od tego ucieczki.
🕸️ Ale możemy się po pierwsze upewnić, że będziemy w kontakcie w różnych miejscach, a nie tylko choćby tutaj. Po drugie możemy dzięki temu budować społeczność ludzi zainteresowanych jakimś tematem - na przykład Azją. Jeśli taka społeczność będzie wychodziła poza jedno konkretne medium, to wygraliśmy! Możemy wtedy razem budować coś wartościowego.
Jeśli możecie, dajcie lajka tutaj i śledźcie "Prosto z Azji" w innych aplikacjach, z których korzystacie. I udostępnijcie proszę ten post!
Znowu - nie mogę dać odnośników, ale porozumiejmy się w komentarzach :)
[📷 Fotka: Dadaocheng, Tajpej, 2023]