30/04/2020
HU: 🍃 Ünnepeljünk otthon, családtagjaink körében
A melegedő időjárás, a rég óta tartó bezártság és a majális hatására sokan kívánkoznak a természetbe, csoportos kirándulásokat szervezve. Azonban szeretnénk felhívni a lakók figyelmét, hogy a veszély még nem ült el, a szükségállapot értelmében továbbra is érvényben van a kijárási korlátozás, és így a piknikezésekre sem kerülhet sor.
Arra kérjük Önöket, hogy tartsanak ki és otthon, családtagjaik körében ünnepeljék a majálist, hogy ez a jelenlegi helyzet mihamarabb helyreálljon, és mihamarabb korlátozások nélkül, biztonságosan hagyhassuk el otthonainkat. Tilos a parkok látogatása, illetve a temetőkbe is kizárólag temetés alkalmával mehetnek maximum 8 fős csoportban.
A belügyminisztérium utasítása szerint a nemzeti rendőrség, a helyi rendőrség, a csendőrség, a katonaság és minden ide tartozó rendfenntartó hatóság felügyelni fogja a piknikezésre lehetőséget biztosító helyeket, így kérjük, egészségünk megőrzése érdekében ünnepeljenek otthonaikban.
Ugyanakkor, az utóbbi időben elszaporodott tűzesetek kapcsán felhívjuk a figyelmet a tarlóégetés és egyéb növényi hulladékok égetésének veszélyeire, mivel amellett, hogy szeles időben a lángok könnyedén elterjedhetnek, a folyamat során az emberi egészségre és a környezetre káros anyagok jutnak a légkörbe. Nem ritka ugyanakkor az sem, hogy a zöld hulladékok közé műanyag és egyéb háztartási szemét is kerül, amely tovább növeli a légszennyező anyagok listáját.
A környezetvédelemről szóló 195/2005-ös kormányrendelet 96. cikkelyének 9. pontja kimondja, hogy amennyiben a kompetens hatóság beleegyezése nélkül avart, cserjét, nádat, lágyszárú növényzetet vagy tarlót égetnek, az kihágásnak minősül, és fizikai személyek esetében 3000-től 6000 lejig, jogi személyek esetében pedig 25.000-től 50.000 lejig terjedő pénzbírsággal büntethető.
A székelyudvarhelyi 257/2019-es helyi tanácshatározat kimondja, hogy azon növényi hulladékok égetése, amelyek a zöldövezetek megtisztításából maradtak vissza, illetve a fák és bokrok égetése is kihágásnak minősül, és fizikai, valamint jogi személyek esetében egyaránt 1.500-3.000 lejig terjedő pénzbírságot von maga után.
A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetősége
RO: 🍃 Să sărbătorim acasă împreună cu familia
Odată cu încălzirea vremii și din cauza timpului îndelung petrecut închiși în case, dar mai ales datorită faptului că se apropie 1 Mai, zi de sărbătoare, mulți își doresc să petreacă timpul în natură, organizând excursii colective. Însă atragem atenția locuitorilor, despre faptul că, pericolul nu a trecut și restricțiile impuse de către autorități sunt încă în vigoare, din acest motiv picnicurile nu pot fi organizate.
Vă rugăm să aveți răbdare și să rămâneți acasă, sărbătorind împreună cu familia, pentru a putea trece cât mai curând peste situația actuală, pentru a ne putea părăsi locuințele în siguranță, fără restricții. Este interzis accesul în parcuri și în cimitire, excepție fiind în cazul în care are loc o înmormântare, însă și atunci în grupuri de maxim 8 persoane.
Având în vedere instrucțiunile Ministerului Afacerilor Interne, poliția națională, poliția locală, jandarmeria și armata, precum și celelalte instituții aparținând structurilor de ordine și siguranță publică, vor supraveghea zonele în care există posibilitatea organizării de picnicuri, de aceea vă rugăm să sărbătoriți acasă, mai ales pentru a vă proteja sănătatea.
Totodată, având în vedere că în ultimul timp a crescut numărul incendiilor, atragem atenția despre faptul că, arderea miriștilor și a resturilor vegetale, nu numai că este periculoasă, mai ales când se intensifică vântul, dar este și dăunătoare atât pentru mediul înconjurător, cât și pentru sănătatea oamenilor. De multe ori, pe lângă deșeurile vegetale, ajung să fie arse și deșeuri menajere, fapt ce crește riscul poluării mediului.
Având în vedere prevederile Ordonanței de Urgență nr. 195/2005 privind protecția mediului, în art. 96, alin. 9, este precizat faptul că, în cazul în care, fără aprobarea autorităților competente, se ard miriști, stuf, tufăriș sau vegetație ierboasă, acest fapt constituie contravenție și se sancționează, în cazul persoanelor fizice, cu amendă de la 3.000 la 6.000 lei, iar în cazul persoanelor juridice cu amendă de la 25.000 la 50.000 lei.
În Hotărârea Consiliului Local al municipiului Odorheiu Secuiesc nr. 257/2019, este prevăzut faptul că, arderea deșeurilor vegetale care provin din urma curățării copacilor, a zonelor verzi, a tufișurilor, constituie de asemenea contravenție și se sancționează, atât în cazul persoanelor fizice cât și a celor juridice, cu amendă de la 1.500 la 3.000 lei.
Conducerea Poliției Locale a municipiului Odorheiu Secuiesc