23/05/2024
У нашій уяві існує образ ідеального хворого.
Це тоді, коли ми бачимо себе в оточенні родичів, які турбуються про нас, і завдяки їхній турботі та фаховості лікарів ми одужуємо. Це лише образ.
Насправді такі ситуації існують не завжди, а якщо й існують, то не так, як ми уявляємо.
Навіть за ідеальної та цілковитої підтримки турботливих близьких ми не можемо повністю віддатись лікуванню через почуття сорому, який відчуваємо за себе, за те, що захворіли, за тіло, яке не контролює себе, за те, що «примушуємо» рідних бавитися з нами в той час, коли в них є чимало важливіших справ.
Сором за зірвані плани, за витрачені кошти, за пропущену роботу, за співчутливі погляди сусідів, за раптом зниклих кудись тих, хто був другом.
Сором став дуже не бажаною частиною нашого життя і від нього нікуди не дінешся. Навіть на дружину/чоловіка/маму важко дивитись, коли вони приносять поїсти або поправляють ковдру.
Соромно, бо здається, що ось-ось скажуть: «Та ти вже дістав зі своєю болячкою. У мене немає часу тебе тут обслуговувати» або «Ну, якщо ти хворий, то вже нехай так і буде, але коли видужаєш – розрахуєшся». Свого роду, турбота в кредит.
Чому нам буває соромно? Бо дуже любимо контролювати все на світі, а тут, раптом, втрачаємо цей контроль. Бо не вміємо приймати, лише давати. Бо не звикли бачити свої потреби, а лише задовольняти потреби інших.
Як подолати сором?
1. Сором є субʼєктивною одиницею виміру. Відповідно, він живе лише у вашій голові у вигляді хибних думок.
2. Привчити себе приймати допомогу. Це дуже складно.
3. Поділитися цим почуттям із близькими не заради того, щоб почути щось приємне, а заради того, щоб не залишатися з цими думками наодинці.
4. Бути максимально дієвим. Не для того, щоб переконати близьких в ефективності, а для того, щоб дати собі можливість відчути реальний контроль над ситуацією/тілом.
Дозволити собі бути вразливим та слабким – це про силу. Адже тільки сильні можуть дозволити собі слабкість.
Повірте мені!