ŠIAIP Podcast

ŠIAIP Podcast Cud nad Wilią, na który wszyscy czekaliśmy.

„Im bardziej ty „walnięty”, tym bardziej jesteś utalentowany”Dlaczego muzyka, będąca tak uniwersalnym językiem, w wileńs...
25/08/2023

„Im bardziej ty „walnięty”, tym bardziej jesteś utalentowany”

Dlaczego muzyka, będąca tak uniwersalnym językiem, w wileńskich realiach kurczy się do propozycji fonograficznych ze Wschodu i Zachodu, a słuchanie polskiej lub litewskiej muzyki jest dla młodych Polaków z Litwy „cringe”? W czwartym odcinku analizujemy tendencje słuchaczy muzyki na Wileńszczyźnie i dzielimy się własnymi rekomendacjami ze współczesnej polskiej i litewskiej sceny muzycznej (lista dostępna również na naszym Spotify). Bariery językowe w odbiorze muzyki, oddzielanie sztuki od artysty w dobie obecnej cancel culture, teorie spiskowe o zachodnich rynkach muzycznych – o tym w najnowszym odcinku Šiaip Podcastu, dostępnym na YouTube.

———

„Kuo labiau esi „trenktas”, tuo labiau talentingas”

Kodėl tokia universali kalba kaip muzika Lietuvos lenkų realijose apribota iki pasiūlymų iš Rytų arba Vakarų, o lenkiškos arba lietuviškos muzikos klausymas jaunai kartai yra „cringe”? Ketvirtoje laidoje analizuojame Vilniaus krašto klausytojų tendencijas ir dalinamės asmeninėmis lokalios muzikos rekomendacijomis (taip pat galima klausytis mūsų Spotify kanale). Kalbos barjeras klausantis muzikos, bandymai atriboti meną nuo kūrėjo šių dienų cancel culture kontekste, sąmokslo teorijos apie Vakarų muzikos rinką – visa tai naujausioje Šiaip Podcasto laidoje YouTube.

„Im bardziej ty „walnięty”, tym bardziej jesteś utalentowany”Dlaczego muzyka, będąca tak uniwersalnym językiem, w wileńskich realiach kurczy się do propozycj...

Pójdźmy wszyscy do stajenki:)„Bóg. Honor. Ojczyzna” - jak to hasło odbieramy dzisiaj w kontekście życia Polaków na Wileń...
17/08/2023

Pójdźmy wszyscy do stajenki:)

„Bóg. Honor. Ojczyzna” - jak to hasło odbieramy dzisiaj w kontekście życia Polaków na Wileńszczyźnie, światowej popkultury, poczucia swojej tożsamości? W trzecim odcinku między innymi o dewocji myślowej i pseudoobrazoburczości tworów (pop) kultury. Co dzieli/łączy Halloween i „Bal Wszystkich Świętych” zorganizowany w parafii pw. św. Ducha w Wilnie? Dlaczego Ye (ex Kanye West) może wydać płytę zatytułowaną „YEEZUS”, a gdy ktoś na Wileńszczyźnie rapuje o Bogu, to jest problem? 🙂

———

„Dievas. Garbė. Tėvynė” (lenk. „Bóg. Honor. Ojczyzna”) - kaip šiandien suprantame šią istorinę lenkišką kolokaciją Vilniaus krašto, pasaulinės popkultūros ir tautinio identiteto kontekste? Trečioje laidoje kalbamės apie davatkiškumą ir religinę veidmainystę analizuojant šiuolaikinius (pop)kultūros kūrinius. Kas skiria/jungia Helovyną ir „Visų Šventųjų puotą”, organizuotą Vilniaus šv. Dvasios parapijoje? Kodėl Ye (ex Kanye West) gali išleisti albumą pavadinimu „YEEZUS”, o kai kas nors Vilniaus krašte ima repuoti apie Dievą, kyla problema? :)

Pójdźmy wszyscy do stajenki :)„Bóg. Honor. Ojczyzna” - jak to hasło odbieramy dzisiaj w kontekście życia Polaków na Wileńszczyźnie, światowej popkultury, poc...

ŠIAIP PODCAST  #2 Czy mężczyzna wybrał stać się człowiekiem? Bolesław Prus „Barbie”The patriarchy leaving my body when I...
09/08/2023

ŠIAIP PODCAST #2 Czy mężczyzna wybrał stać się człowiekiem?

Bolesław Prus „Barbie”

The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.

W drugim odcinku o najbardziej wyczekanym duecie premier filmowych 2023 roku, „Barbienheimerze”, w kontekście naszej (wileńskiej i nie tylko) codzienności. Jak świat męski/żeński jest przedstawiany w tekstach kultury i jak to się wiąże z naszą rzeczywistością? Czy mężczyzna „wybrał zostać człowiekiem”? Czy matriarchat jest rozwiązaniem? Czy filmy warte przypisywanego hype’u?

Nasza propozycja 21 pieśni Barbie(nheimerowskich) już dostępna w playliście Spotify przypiętej w Instagram stories.

———

Bolesław Prus „Barbie”

The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.

„Barbienheimerio” aptarimas šiandien YouTube pasirodysiančioje serijoje: ar vyras pasirinko tapti žmogumi? Ar martriarchatas yra sprendimas? Ar filmai verti hype’o?

Speciali 21 Barbie(nhaimeriškų) dainų rekomendacija Spotify playliste, prisegtame storiuose.

Bolesław Prus „Barbie”The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.W drugim odcinku o najbardziej wyczekanym d...

Bolesław Prus „Barbie”The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.Odcine...
09/08/2023

Bolesław Prus „Barbie”

The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.

Odcinek o „Barbienheimerze” dzisiaj na YouTube: czy mężczyzna wybrał zostać człowiekiem? Czy matriarchat jest rozwiązaniem? Kluczowe – czy filmy warte przypisywanego hype’u?

Na stories dzielimy się również autorską playlistą – propozycją 21 pieśni Barbie(nheimerowskich). W końcu to nic nie uzupełnia niedopowiedzeń lepiej niż sztuka.

———

Bolesław Prus „Barbie”

The patriarchy leaving my body when I realise that it doesn’t involve horses. Spoiler alert.

„Barbienheimerio” aptarimas šiandien pasirodysiančioje serijoje: ar vyras pasirinko tapti žmogumi? Ar martriarchatas yra sprendimas? Svarbiausia – ar filmai verti viso hype’o?

Storiuose dalinamės specialiu 21 Barbie(nhaimeriškų) dainų playlistu-rekomendacija. Niekas neužpildys nutylėjimų geriau nei menas.

ŠIAP PODCAST. Sezon Letni Smuteczek„I co dalej? Nic”? Czy przyszedł moment, w którym przestaniemy zamykać oczy na to, co...
02/08/2023

ŠIAP PODCAST. Sezon Letni Smuteczek

„I co dalej? Nic”? Czy przyszedł moment, w którym przestaniemy zamykać oczy na to, co ważne? Nie wiemy, skąd i kiedy powinno przyjść owo „przyzwolenie”, dlatego jest to nasz sygnał: najwyższy czas, by rozwiązać się z supełków wstydu.

Jesteśmy absolwentkami polskich szkół na Wileńszczyźnie, Polkami z Litwy, obecnie studentkami kierunków humanistycznych ocierającymi się o krytykę kultury. Wychowałyśmy się w Wilnie i rozumiemy lokalne dynamiki narodowo-społeczno-kulturalne w najgłębszych szczegółach. Widzimy pewną stagnację – byłyśmy jej częścią przez większość naszego życia. „Co dalej?” Więcej nie chcemy dodawać cegieł do muru kolektywnego milczenia.

Zapraszamy do oglądania i obserwowania naszego medium dyskusyjnego ŠIAIP PODCAST na YouTube. Rozmawiamy o tym, co nas niepokoi, wprost i bez tabu. Opowiadamy o życiu młodzieży, (pop) kulturze najnowszych czasów, kwestiach społecznych i wszystkim, co nas tworzy nami – prywatnie, grupowo, kolektywnie.

Robimy to z prywatnej inicjatywy i własnego studenckiego budżetu — jakość produkcji jest najlepszym rozwiązaniem, jaki na dany moment mamy w dostępie. Nie wybrałyśmy tego robić inaczej, choć pewnie byśmy mogły, ponieważ nie chcemy granic stawianych przez centralizowane media (w zamian za resursy) i kolejnego sztucznego wizerunku wyidealizowanej Wileńszczyzny. Mamy nadzieję, że na dany moment będziecie do naszego wyboru wyrozumiali i skupimy się wokół idei poruszonych w odcinkach. Swoją drogą postaramy się, by sezon letnich odcinków się na tym nie skończył. Gdyby się okazało (jak nam się wydaje), że istnieje zapotrzebowanie społeczne na medium takiego formatu – obiecujemy, że będziemy stawiać poprzeczkę produkcyjną coraz wyżej. Tak, wpis do Fejsbuka nic nie kosztuje, lecz chcieliśmy czegoś więcej niż kilka akapitów własnych rozważań.

Pierwszy odcinek jest już dostępny do obejrzenia na streamingu. Rozmawiamy m. in. o „Robcziku”, rzeczywistości polskiej młodzieży na Wileńszczyźnie, fenomenie wstydu i światowych sukcesach tekstów kultury, mówiących o problematyce młodzieżowej. Dlaczego nie potrafimy „wyskoczyć” z własnych ograniczeń?

Zapraszamy do oglądania i obserwowania naszych stron medialnych:
YouTube: https://youtube.com/
Instagram: https://instagram.com/siaippodcast?igshid=MzRlODBiNWFlZA==
Spotify: https://open.spotify.com/user/31tw57f4deeq66r3vfyro5ebdcri?si=yn6vLL1HS22y9Mb5o9sK3w

https://youtu.be/uw50X4azY6w

"I co dalej? Nic"? Czy przyszedł właśnie ten moment, kiedy przestaniemy zamykać oczy na to, co jest ważne? Ponieważ nie wiadomo, skąd i kiedy powinno przyjść...

Address

Vilnius

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ŠIAIP Podcast posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to ŠIAIP Podcast:

Videos

Share

Category