Od lat głównym celem „Kuriera Wileńskiego” – jedynego dziennika polskiego w Europie Środkowo-Wschodniej wydawanego na Litwie – jest naświetlanie życia społeczności polskiej w tym kraju. Wprost z kronikarską dokładnością na stronach „Kuriera” – gazety, która jest liczącym się dziennikiem wśród mediów całego państwa litewskiego – są odnotowywane wydarzenia, rejestrowane fakty, które w ten lub inny s
posób rzutują na stosunki polsko-litewskie, wpływają na nastroje, kondycję i pozycję społeczności polskiej w kraju nad Niemnem i Wilią.
„Kurier Wileński” jest gazetą uniwersalną. Nie jest dziełem przypadku, że na stronach dziennika znajdziemy młodzieżową kolumnę „Na Luzie”, dziecięcą „Pocopotek”, przegląd najważniejszych wydarzeń w dziedzinach kultury, nauki i sportu, gospodarczych i ze świata, strony poświęcone zdrowiu i sprawom kobiecym. Nadal aktualny pozostaje temat polskiej oświaty, który jest szeroko naświetlany na stronach „Szkolnictwo”. aktualne kursy walut, adresy i telefony polskich organizacji, godziny Mszy św. w języku polskim w kościołach Wilna i Wileńszczyzny, bieżący repertuar teatrów i kin. Stron tematycznych jest więcej, ale główną siłą dziennika są informacje bieżące z życia kraju, reportaże, publikacje na temat teraźniejszości i przeszłości Wilna (strona „Stolica”), wywiady z czołowymi politykami litewskimi i działaczami społeczności polskiej, aktualne komentarze i opinie w tematach budzących odgłos w społeczeństwie. Gazeta nie omija też zjawisk niepożądanych we własnym środowisku i nie hołduje pseudopatriotycznej zasadzie, że wszystko, co polskie, musi być poza krytyką. Sprawujący władzę – niezależnie od narodowości – powinni mieć stałe poczucie, że gazeta nie da im żadnej taryfy ulgowej, jeśli tylko tej władzy zaczną nadużywać. Nie zawsze to może rządzącym się podobać, gazeta jednak tak właśnie rozumie pełnienie swojej misji.