Vatican News

Vatican News Küldetésünk, hogy hírt adjunk a pápa és a Szentszék tevékenységéről, tudósítsunk a világegyház életéről.

Ferenc pápa részvétét fejezi ki Jimmy Carter halála miattA pápa részvéttáviratában emlékeztet a korábbi amerikai elnökne...
31/12/2024

Ferenc pápa részvétét fejezi ki Jimmy Carter halála miatt
A pápa részvéttáviratában emlékeztet a korábbi amerikai elnöknek, Jimmy Carternek „a mély keresztény hit által motivált szilárd elkötelezettségére a népek közötti kiengesztelődés és béke ügye, az emberi jogok védelme, valamint a szegények és rászorulók jóléte iránt”. 1924. október 1-jén született és 2024. december 29-én hunyt el családja körében a demokrata párti egykori elnök.

Ferenc pápa gyásztáviratában hangsúlyozza, hogy „szomorúan értesült Jimmy Carter korábbi elnök haláláról”. „Őszinte részvétét” fejezi ki és imádkozik azokért, akik gyászolják halálát. A Pietro Parolin bíboros államtitkár által aláírt táviratban a pápa emlékeztet Carter „mély keresztény hit által motivált szilárd elkötelezettségére a népek közötti megbékélés és béke ügye, az emberi jogok védelme, valamint a szegények és a rászorulók jóléte iránt”, és „a Mindenható Isten végtelen irgalmába” ajánlotta.

A szolgáló-vezetés példája
1979-ben Carter volt az első amerikai elnök, aki fogadott egy pápát a Fehér Házban, amikor köszöntötte II. János Pált az Egyesült Államokban. Találkozásukat követően a Szentatya így nyilatkozott: „Megtiszteltetés számomra, hogy kedves meghívására lehetőségem nyílt találkozni Önnel; mert az Amerikai Egyesült Államok elnöki tiszte által az egész amerikai nemzetet képviseli a világ előtt, és Önt terheli az a hatalmas felelősség, hogy ezt a nemzetet az igazságosság és a béke útján vezesse.”

Az atlantai érsek nyilatkozata
Gregory Hartmayer atlantai érsek nyilatkozatában emlékeztetett erre a találkozóra és megjegyezte, hogy a „kölcsönös tisztelet” a két világvezető között „folytatódott az évek során, miközben mindketten a békét és az emberi jogokat védték”. Hartmayer érsek továbbá kiemelte, hogy Carter elnök és felesége, Rosalynn „a keresztény hitet képviselték”. „Akár a földkerekség bejárásáról volt szó, hogy előmozdítsák a demokráciát és az emberi jogokat, vagy házakat építsenek a „Habitat for Humanity” (Lakhely az emberiségnek) globális non-profit szervezet keretében vagy vasárnapi iskolában tanítsanak Plainsben, Georgia államban, a világot jobb hellyé tették” – emlékeztetett az érsek. Utalt a volt elnök számos kitüntetésére, köztük az 1999-es Elnöki Szabadságérdemrendre, valamint a 2002-es Nobel-békedíjra és megjegyezte: „Rosalynnnel az oldalán [Jimmy Carter] mindig kihasználta ezeket a lehetőségeket, hogy példával tanítsa, mit jelent szolgáló-vezetőnek lenni”.

Rendkívüli vezető, államférfi és humanitárius
„Ma Amerika és a világ egy rendkívüli vezetőt, államférfit és humanitáriust veszített el” – írta Joe Biden amerikai elnök közleményében, amelyet röviddel Carter halálának bejelentése után tettek közzé. Elődjét „nagy jellemként és bátor, reménnyel és optimizmussal rendelkező emberként” jellemezve Biden méltatta Carter „együttérzését és erkölcsi tisztaságát”, kiemelve a „betegségek felszámolására, a béke megteremtésére, a polgári és az emberi jogok, a szabad és tisztességes választások előmozdítására, a hajléktalanok otthonteremtésére és a köztünk élő legkisebbek támogatására irányuló tevékenységét”.

Ifjabb James Earl Carter egy ciklust töltött be, 1977 és 1981 között az Egyesült Államok 39. elnökeként. Kormányzása idején megkegyelmezett a vietnami háború idején a sorozást elkerülőknek, elérte tárgyalások útján az Egyiptom és Izrael közötti „Camp David-egyezmény” megszületését, és azt a szerződést, amely a Panama-csatorna panamai ellenőrzését eredményezte. 1979-ben aláírta Leonyid Brezsnyev szovjet vezetővel a Stratégiai Fegyverkorlátozási Szerződést (SALT-II megállapodások), amely korlátozta az Egyesült Államok és a Szovjetunió stratégiai nukleáris fegyvereinek bevetését. A Szent Korona és a koronázási ékszerek Magyarországra történő visszajuttatása is nevéhez köthető.

Temetése
Jimmy Carter állami temetését január 9-re tervezik. Előtte az emberek a washingtoni Capitolium Rotundájában róhatják le kegyeletüket a korábbi amerikai elnök földi maradványai előtt. Joe Biden elnök a temetés dátumát gyásznappá nyilvánította.

Évvégi hálaadó szentmise a Szent Péter bazilika magyar kápolnájában a két éve elhunyt XVI. Benedek pápa sírja közelében ...
31/12/2024

Évvégi hálaadó szentmise a Szent Péter bazilika magyar kápolnájában a két éve elhunyt XVI. Benedek pápa sírja közelében

Éppen keddre esik az év utolsó napja, így december 31-én még egyszer felcsendül a magyar szó és az ének, ezúttal a „Dicsőség, mennyben az Istennek” karácsonyi dala.

Csak kevesen vagyunk a kápolnában, két András nevű kispap otthonról és egy család. Először bemutatkozunk egymásnak és a mise kezdetén összegyűjtjük magunkban az év során kapott kegyelmeket. Egyúttal pedig lélekben társulunk a bazilika altemplomának közepén megkezdődött szentmiséhez, melyet Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egység Előmozdítása dikasztériumának prefektusa mutatott be német nyelven. A sekrestyében kértek is, hogy inkább ne énekeljünk, mert Benedek pápa emlékmiséjét a vatikáni televízió közvetíti és az egymásba nyíló terekből könnyen áthallatszik a hangos szó.

A misére jövet a sekrestye előtti folyosón megálltam a nagy márványtábla előtt, mely Szent Pétertől kezdve felsorolja a bazilikában eltemetett pápákat. Ide, Szent Péter kezdetleges sírja mellé temették az első kétszáz év Péter utódait, aztán szakad a szál és 200-tól 461-ig többnyire a katakombák fogadják be az Örök Város elhunyt püspökeit.

Az első pápa, akit immár az ősi konstantini bazilikában temettek el, az éppen 440 és 461 közt szolgált Nagy Szent Leó pápa. Utána a pápák döntő többsége itt nyugszik, Péter apostol sírja közelében. Olvasom a sor végét: II. János Pál 2005 és az utolsó név XVI. Benedek 2022.
Német és latin énekek töltik meg a grottát, ahogy olaszul hívják az altemplomot. Szívemben hála ébred Benedek pápa iránt, aki testamentumként ránk hagyta bölcs írásait melyek összefoglalták az egyház szellemi-lelki örökségét, hogy iránytűként szolgáljanak a mai kor minden alapigazságot kikezdő fősodrával szemben.

Mióta elment az emeritus pápa, sírja zarándokhely lett, ahol mindig megállnak, sokszor le is térdelnek a zarándokok. Kérem az Isten kegyelmét, hogy nagy névadójával, Szent Benedekkel oltalmazzák az öreg kontinenst, hogy az hű maradhasson Urához, Jézus Krisztushoz, aki ugyanaz tegnap, ma és mindörökké.

Az Atya kitárt karja a mennyei Szent Kapu – megnyílt a lateráni székesegyház Szent Kapuja Szent Család vasárnapján, dece...
30/12/2024

Az Atya kitárt karja a mennyei Szent Kapu – megnyílt a lateráni székesegyház Szent Kapuja

Szent Család vasárnapján, december 29-én Baldassare Reina bíboros, a Szentatya római általános helynöke, a pápa római székesegyházának főpapja a délelőtt tíz órai kezdettel bemutatott szentmise keretében megnyitotta a templom szent kapuját, mely a bazilika átriumában a jobboldali első bejárati ajtó, a Porta Sancta. Reina bíboros homíliájában a tékozló fiát kitárt karokkal hazaváró irgalmas Atyjáról elmélkedett.

Családként ismerjük fel magunkat

Nagy örömmel éltük át székesegyházunkban a Szent kapu megnyitását, amivel egyúttal megújítottuk a Krisztusba, az üdvösségünk Kapujába vetett hitünk megvallását – kezdte beszédét a pápa helynöke, aki a Szentatyáról külön megemlékezett, hiszen a lateráni bazilika az ő székesegyháza, az az egyház, melyet szeretetben és közösségben vezet. Ma a Názáreti Szent Családot ünnepeljük, folytatta a bíboros, mely minden családi közösség modellje és a szentháromságos közösség tükre. Az ünnep egyúttal felhívás arra, hogy magunkat Isten családjaként ismerjük fel, melynek hivatása, hogy az egységben növekedjék és imádsággal támogasson minden családot, különösen is a nehézségekkel és szenvedéssel küzdő családokat.

Az irgalomban gazdag atya fiainak története

A bíboros a bevezető gondolat után az irgalomban gazdag atyáról szóló lukácsi evangéliumot értelmezte. Ebben a történetben a tékozló fiú és az otthon maradó bátyja alakját gyakran elkülönítették és szembeállították egymással, mert nem vették észre, hogy valójában mindkét testvér félreértette az atyját. A kisebbik fiú kikéri az örökség reá eső részét és elmegy otthonról ahol született és felnőtt, azzal a meggyőződéssel, hogy végre felelősen saját kezébe veszi az életét és függetlenné válik az apjától. Döntése és helyzete jól tükrözi a mai világunk eltévelyedését, mely szerint Isten ellensége a mi szabadságunknak, akit ezért el kell távolítani, hogy végre saját magunk sorsának kovácsai legyünk – hangsúlyozta Reina bíboros.

A szeretet nélküli engedelmesség veszélye

De az idősebb fiú is egy mélységes félreértés foglya, pedig első látásra a hűség és az engedelmesség mintaképének tűnhetne. Lelkülete akkor tárul fel, amikor öccse visszatértekor apjának keserves szemrehányást tesz: „Lásd csak, én annyi éve szolgálok neked és egyszer sem szegtem meg parancsodat. És nekem még egy gödölyét sem adtál soha, hogy egyet mulathassak a barátaimmal” (Lk 15,29). E szavakból kitűnik, hogy nem szeretetből engedelmeskedett és apját önkényúrnak tartotta, így valójában otthon, de mégiscsak szolgaként élt. Ezekben a szavakban egy szeretet nélküli engedelmesség tárul fel, amelyet egy önkényesnek tartott akarat szolgaságában élünk meg. Egyik fiú sem érzi magát úgy, hogy egy apai házban él, az ő szeretett gyermekeként, hanem mindkettő szolgaként éli meg helyzetét, az idősebb ki is mondja, a kisebbik pedig hazatértekor már csak abban bízik, hogy apja majd a béresei közé fogadja be.

A gyermeki lét az apa feltétlen szeretetén alapuló ajándék

A meglepetés azonban az atya válaszában rejlik, aki félbeszakítja a kisebbik fiú beszédét, és a szolgákhoz fordulva kijelenti: „Ez a fiam halott volt és életre kelt, elveszett és megkerült” (Lk. 15.24). Ugyanakkor a haragját kimutató idősebb fiához is lefegyverző gyengédséggel fordul: „Fiam, te mindig itt vagy velem, és mindenem a tied” (Lk 15,31). Ezek a szavak mélyen emlékeztetnek a gyermeki kapcsolat alapigazságára: A gyermeki lét nem egy megszerzett vagy kiérdemelt állapot, hanem az apa feltétlen szeretetén alapuló ajándék, ezért az atyaság félreértése közvetlen következményekkel jár a testvériségre nézve is. Az idősebb testvér neheztelése az öccsének rendezett lakoma miatt nemcsak a meghívás elutasítását jelenti, hanem szakítást a vérségi kötelékkel: „Most meg, hogy ez a fiad megjött, aki vagyonodat rossz nőkre pazarolta, hizlalt borjút vágattál le neki” (Lk 15,30). Ezekben a keserű szavakban ott bujkál a testvériség megtagadása. Apja hiába is kérleli, ő az arcába vágja: „Ez a te fiad”, ám az apa ennek ellenére őrzi a szívében az igazi köteléket: „Ez a te testvéred” (Lk 15,32) és minden igyekezetével vissza akarja vezetni mindkét fiát a közös családi összetartozás tudatába.
Baldassare bíboros Jézus példázatában egy olyan részletre mutatott rá, mely arra hív minket, hogy a kapu képét vegyük észre, hasonlót ahhoz, amin keresztül áthaladtunk és amin majd sokan átlépnek a szentév során.

Amikor még messze volt

Abban a pillanatban, amikor a fiú elindul hazafelé, az evangélium megindító pontossággal szól az atyáról: „Apja már messziről meglátta és megesett rajta a szíve”. „Amikor még messze volt” (Lk 15,20). Itt az apai szív egy rendkívüli vonása tárul fel: az apa nemcsak várta a fiát, hanem rendíthetetlen reménységgel virrasztott, és fiát messziről meglátva érezte, hogy egész bensője megremeg az együttérzéstől. Cseppet sem késlekedik, hanem eléje siet, átöleli és végtelen gyengédséggel megcsókolja.

A reménység zarándokai szeretnénk lenni

Szemléljük most az apának ezt a sietését, aki fáradhatatlanul szeretett, lássuk kitárt karjait, mert ezek a kitárt karok a Szent Kaput jelentik. Nem számít, milyen messzire mentünk el, nem számít az sem, amit tettünk, amit eltékozoltunk. Abban a pillanatban, amikor úgy döntünk, hogy hazatérünk, soha nem találunk zárt ajtókra, hanem ölelés vár ránk, amely befogad és megáld. A ránk váró ház nem más, mint az Atya háza, az ő szíve, egy olyan hely, ahol akkor is néztek és láttak minket, amikor nekünk már nem sikerült észrevenni azt az otthont. Van tehát egy szív, amely felénk mozdul, amikor még távol vagyunk, mert Ő soha nem vált el tőlünk. A reménység zarándokai szeretnénk lenni, annak a soha el nem fáradó szeretetnek a zarándokai, mely újra rátalál az üdvösségre és az újjáalapított családra. Ezekből a kitárt karokból tanuljuk meg újra, hogy egyházzá legyünk, annak a szentsége, annak az Istennek a családja, aki a jóra szabadítja fel a mi szabadságunkat – szólt a bíboros.

Ne tétovázzunk tehát átlépni azon a Kapun, amely Isten szívéhez vezet!

Ne tétovázzunk tehát átlépni azon a Kapun, amely Isten szívéhez vezet, amely az ő karjainak élő képe, amely tárva-nyitva fogad minket. Lépjünk be bizalommal, ízleljük meg és elmélkedjünk, milyen jó az Úr (Zsolt 34,9); és miután megtapasztaltuk ennek a gyermeki összetartozásnak az örömét, legyünk a remény fáradhatatlan megvetői és a testvériség építői!
Átlépni a Szent Kapun azt jelenti, hogy befogadjuk ezt a meghívást, és hogy gyermekként élünk a Fiúban, az Atya tanúiként, aki akkor is vár ránk, amikor „még távol vagyunk” (Lk 15,20). Meghívás ez, hogy nyitott szívvel válaszoljunk Isten kegyelmére, engedjük kiengesztelődni magunkat az ölelésével, amely visszaadja méltóságunkat, és képessé tesz bennünket hiteles testvéri kapcsolatok kiépítésére.

Kitárt karjainkon keresztül Isten szeret

Ma, amikor áthaladunk ezen az ajtón, amely az Atya karja, gondolataink különös együttérzéssel fordulnak azok felé, akik a példázatban szereplő kisebbik fiúhoz hasonlóan távolinak és méltatlannak érzik magukat, és azok felé, akik az idősebb fiúhoz hasonlóan a szívüket mély keserűséggel terhelik meg és már nem érzik úgy, hogy ők is szeretett gyerekek lennének. Gondolunk a betegekre, a foglyokra, azokra, akiket magány, szegénység vagy kudarc érint. Azokra, akik elcsüggedve leengedték a karjaikat; azokra, akik elvesztették a reményüket, akik már felhagytak az Atya karjainak keresésével, mert bezárkóztak önmagukba vagy a világ dolgainak biztonságába. Ebben a háborúktól, viszályoktól és egyenlőtlenségektől szaggatott világban mindenki felé nyújtjuk a karjainkat. Gondoskodjunk arról, hogy kitárt karjainkon keresztül Isten szeretetének tükörképe jusson el hozzájuk. Egyedül soha nem üdvözülünk, hanem csak úgy, mint egy család és ezért a testvériséget kell minden erőnkkel ápolni!

A Fiában fiakká válva, tegyük magunkévá ezt a küldetést, kötelezzük el magunkat, hogy az evangélium örömében éljünk. Elsősorban otthonunk ajtaját átlépve igyekezzünk Istent bevinni családjainkba, mindennapi kapcsolatainkba, gyermekeinkkel való kapcsolatainkba, házassági kötelékeinkbe, az idősek ápolásába. Legyen a mi tanúságtételünk olyan, mint Mária és József fényes és termékeny tanúságtétele, hogy megnyíljon minden bezárt kapu és minden távoli szív utat találjon az atyai házba – zárta homíliáját Baldassare Reina bíboros, a Szentatya római általános helynöke, a Lateráni Szent János székesegyház Szent Kapujának a megnyitásakor.

2024. december 30. Hétfő Karácsony nyolcadában, amikor a szentmise kezdőéneke így szól:  „Mialatt mély csend borult mind...
30/12/2024

2024. december 30. Hétfő Karácsony nyolcadában, amikor a szentmise kezdőéneke így szól:

„Mialatt mély csend borult mindenre, és az éjjel sietős útja közepén tartott,
Mindenható Igéd, Urunk, a mennyből, királyi székedből eljött közénk”

A bontatlan ágy Mária ékessége – Filippo Lippi Madonna képe „…Filippo Lippi Mária bal válla mögött a boltíves lakás egyi...
29/12/2024

A bontatlan ágy Mária ékessége – Filippo Lippi Madonna képe

„…Filippo Lippi Mária bal válla mögött a boltíves lakás egyik szobájába enged bepillantani: a Szűzanya hálószobája, melyben a hitvesi ágy áll, de minthogy bontatlan, érintetlen, így mintegy képies jelét adja Mária tisztaságának. Annak a jele, hogy „férfit nem ismer”…”

„…Ahhoz, hogy gyermeke legyen, nem kellett megbontani az ágyát, elég volt figyelni a Szóra és engedni, hogy a Magasságbeli, a Szentlélek ereje ráboruljon és eltöltse őt…”

A „Mária a gyermekkel”, a „Madonna con il Bambino” kép egyike Itália-szerte a legkedveltebb témáknak. Nincs templom, ahol ne lenne legalább egy valamire-való belőle. Ugyanazt a témát „variálják” végtelen leleményességgel, attól kezdve, hogy Rómában a Priscilla katakomba falán már a harmadik század közepén feltűnik az Anya az ölében tartott Gyermekével.

Ezek a Madonna képek nemcsak templom-díszek, hanem máig élő tisztelet övezi az Anyát és Gyermekét. Megállnak előtte, elmondanak egy Áve Máriát, gyertyát gyújtanak, majd végül kedves csókot küldenek nekik.

A legszebb Madonna képeket ma már persze múzeumokban őrzik, de mindig örvendetes, ha alkalomról alkalomra egy-egy festmény időlegesen visszakerül eredeti helyére, mert ekkor abban a környezetben lehet látni, ahová a képet eredetileg megrendelték és ahová a festő beillesztette alkotását.

Az idei Karácsony egyik ilyen „ajándéka” Filippo Lippi Madonna képének a „zarándoklata” az eredeti helyére, a római Barberini palota Nemzeti Múzeumából az ősrégi etruszk város, Tarquinia Vitelleschi palotájának egykori kápolnájába.

Filippo Lippi 1406-ban született Firenzében, korán beadták a karmeliták kolostorába és a rend Carmine templomában már egészen fiatalon segédje lehetett a nagyhírű Masaccio mesternek. Firenzében ekkor működik a reneszánsz első nagy generációja és így a tehetséges karmelita festő Beato Angelico, Domenico Veneziano, Donatello, Luca della Robbia és Botticelli mellett tanul. Első időszakában még erősen plasztikus, szoborszerű alakokat fest, mint a Gyermek a „Tarquiniai Madonna” képen, melyet a helyi várkapitány és későbbi firenzei érsek, Giovanni Vitelleschi rendelt előkelő palotájának kápolnájába.

A Szűzanya méretes márvány trónuson ül és miközben termetes Gyermekét tartja, valójában csendesen elmélkedik, nyitott szemei nem is az ölében hozzá felkapaszkodó Fiát látják, hanem az Indulást, a Kezdetet. Ez a Kezdet oly erős, hogy a hitvallásunk 1700 éve vallja: „natus ex Maria Virgine, született Szűz Máriától”.

Ennek a „virginitas”-nak, szűzességnek ősi bizánci jele a Mária kendőjére rajzolt három csillag – jobb és bal vállán, illetve a homloka fölött – melyet aztán a késő-gótika és a kora-reneszánsz sokféle formában fejezett ki. Mária zárt térben imádkozik, mögötte a hortus conclusus, a zárt kert, az imaszoba felső rácsos ablakán az Atyaisten küldte kegyelmi fénysugár, „útközben” sokszor a galamb képében ábrázolt Szentlélekkel.

Filippo Lippi Mária bal válla mögött a boltíves lakás egyik szobájába enged bepillantani: a Szűzanya hálószobája, melyben a hitvesi ágy áll, de minthogy bontatlan, érintetlen, így mintegy képies jelét adja Mária tisztaságának. Annak a jele, hogy „férfit nem ismer”. Ez a Kezdet misztériuma, melyet ő maga is megkérdez az örömhírhozó Angyaltól, mire a válasz: „A Szentlélek száll rád és a Magasságbeli ereje borít el” (Lk 1, 35). A Szűzanya töprengő, elmélkedő, hitét átélő és értelmező okos asszony. Ez persze nem véletlen, hanem annak is következménye, hogy Fia az Örök Logosz, így ő maga a Bölcsesség Széke.

Mária bal karja mögött egy nyitott ablak, párja a thalamosz-, nász-szobának, ez pedig maga az Élet, ahová elengedi a fiát: tizenkétévesen, majd a názáreti zászlóbontást követően, egészen addig, míg utána menvén, meg nem áll a keresztje tövében.

Végül egy pillantás a Mária trónusa jobb karfáján nyugvó nyitott hórás-könyvre. Jó tenyérnyi vastag kapcsos imakönyv ez, melyről az Anya leoldotta a kapcsos bőrpántot és amelyből öt-hat zsinóros könyvjelző csüng alá. Az evangélium nem szól erről a jelentről, hanem többről tesz említést. Nem mondja általánosságban, hogy Mária imádkozott, hanem elmondja a Szűzanya imáját, mely az Úr imádsága után a legmagasztosabb fohászunk: Hálaadás, mert az Úr, az Üdvözítő Isten tekintetre méltatta őt, az Úr alázatos szolgáló leányát. Mária köszöni, hogy az Úr olyan nagy dolgot művelt vele, amiért attól fogva minden nemzedék boldognak mondja őt.

Ahhoz, hogy gyermeke legyen, nem kellett megbontani az ágyát, elég volt figyelni a Szóra és engedni, hogy a Magasságbeli, a Szentlélek ereje ráboruljon és eltöltse őt.
Végül egy apró érdekesség arról a bontatlan ágyról! A kép alján a Mester megfestette az évszámot, szép római betűkkel: 1437. Nem írja alá, csak rögzíti: AD, Anno Domini, az Úr 1437-ik esztendejében.

Mondom nektek, azóta Itáliában máig pontosan így, ilyen gonddal vetik be az ágyat. Szép brokáthuzatot terítenek az ágyra, és a párnát külön beburkolják vele, majd kicsit visszahúzzák. Nekem olyan szépen soha nem sikerül…!

(vl)

Nyitva az Úr házának kapuja, a kicsinyek lépnek át rajta…  A karácsonyi éjféli szentmise kezdetén megnyílott a Szent Pét...
29/12/2024

Nyitva az Úr házának kapuja, a kicsinyek lépnek át rajta…

A karácsonyi éjféli szentmise kezdetén megnyílott a Szent Péter bazilika Szent Kapuja, majd az év vége felé egyre másra föltárulnak Róma hét főtemplomának jubileumi kapuszárnyai, hogy az év során befogadják Isten zarándok népét. Roberto Pasolini atya, a Pápai Ház újonnan kinevezett kapucinus szónoka Karácsony előtt egyik elmélkedésében a kapun-átlépés lelkületéről beszélt és ennek lényeges elemeként említette a „kicsinységet”, mely tudatosan választja az Úr által javasolt istengyermeki lelkületet, amit ő mindvégig hitelesen képviselt.

A kicsinység a Kinyilatkoztatás jellemző vonása, mely vezérfonalként végigsuhan az Ó- és az Újszövetség lapjain. Első és felületes megközelítésben a kicsinység az emberi törékenység megjelenésének tűnik, ami jelentéktelenné és alkalmatlanná teszi a „nagyra hivatott embert”. Igen, ez az ember logikája, ám Isten másképp gondolja mindezt. Mintegy keretbe foglalja a kinyilatkoztatást két finom, apró mozzanat. A Teremtés hajnalán az Isten első megnyilvánulásának jele az a „hajnali lágy szellő”, a lombok susogása, melyre ráfelel az Olajfák kertjének nagypénteki délutáni sötétjében felhangzó „sóhaj”: Isten Fiának az az utolsó lélegzete már a Lélek elevenítő ajándéka mindazoknak, akik fogékonyak rá. Akik észlelik és észreveszik a kicsinységben rejlő belső lelki nagyságot és eszerint próbálják megélni az életüket…

Karácsony van, Betlehem neve tölti be szívünket, annak az falucskának a neve, mely mégis sokatmondó: Béth-Lechem, a Kenyér Háza. Mikeás próféta megérezte a benne rejlő mustár-magnyi lehetőséget és kimondja: „Te pedig Betlehem, Efrata földje, bár a legkisebb vagy Júda nemzetségei között, mégis belőled születik majd, aki uralkodni fog Izrael felett” (Mik 5,1). „Jákob maradékáról” szól, mely „olyan lesz majd a sok nép között, mint a harmat, amely az Úrtól jő, mint az esőcsepp a zöldellő mezőn”. Harmat és esőcsepp! – nemde ennek adventi ígéretén nőttünk fel, mert ez az Úr betlehemi érkezése! Nemde pásztorok veszik észre a Betlehem kicsinységében rejlő különleges nagyságot, amit aztán angyalok karával együtt dicsőítenek?! Jelet kapnak a pásztorok, pontosít Lukács: „Kisdedet találtok pólyába csavarva és jászolba fektetve” (Lk 2,12”.

Önmagában véve a pólya, mint jel, nemde minden újszülöttnek kijár? Nincs benne semmi különleges, sőt ha hiányozna, lenne egy „ágrólszakadt” állapotnak a jele. A pásztorok azonban ezt a jelet az angyal-hozta hír egészében keresik, olvassuk csak újra a karácsonyi evangéliumot: „Azon a vidéken pásztorok tanyáztak kinn a szabadban és éjszaka őrizték a nyájukat. Egyszerre csak ott állt előttük az Úr angyala és az Úr dicsősége beragyogta őket. Nagyon megijedtek. De az angyal bátorította őket: „Ne féljetek! Nagy örömet hirdetek nektek és az egész népnek: ma született az Üdvözítő Dávid városában. Ő a Messiás és az Úr.” (Lk 2,8-11). Az a szegényes, kicsinyke jel, a pólya a Dávid városából való Üdvözítőnek – aki Messiás és Úr – lesz a jele. Így már beszédes, mert kezdettől fogva pontosítja az emberi elképzelést, mely Istennek isteni rangú eljövetelt képzel.

A pólya tehát „korrekciós jel”, módosítja az „a priori”, eleve adottnak tűnő elképzelésünket. Isten úgy jön el, ahogy akar, nem pedig ahogy mi azt – legnagyobb jószándékunk mellett is – elgondoljuk. Ennek a jelnek a különlegessége tehát éppen az, hogy nem fér össze az elvárásunkkal és lukácsi történet pontosan erről tájékoztat: „Odasiettek és megtalálták Máriát, Józsefet és a jászolban fekvő kisdedet. Miután látták, elhíresztelték azt is, amit már előbb megtudtak a gyermekről. Aki csak hallotta, csodálkozott a pásztorok elbeszélésén. Mária pedig szívébe véste szavaikat és el-elgondolkodott rajtuk.” Lk 2,16-19). A Szűzanya mutatja a helyes utat: ezt az isteni történést a szívbe kell helyezni – en té kardia – és ott jól megforgatni, meditálni fölötte. Ha ő a maga makulátlan szeplőtelenségében élt vele, mennyire inkább rászorulunk mi is erre a sajátos „szíveskedésre!

Valójában apró, kicsinyke jelek kísérik végig az Úr egész nyilvános életét, ahogy bemutatkozásakor a názáreti zsinagógában egyszerűen felolvas egy jól ismert szöveget Izajás könyvtekercséből, ahogy észreveszi a templom nagyperselyénél az egész megélhetését az Istennek ajándékozó szegény asszony két fillérjét (Mk 12,41-44), ahogy Kafarnaum mezején megszaporítja az „öt kenyeret és két halat” annak az ötezer éhes embernek (Jn 6,1-15), ahogy megérzi a legkisebb hitbéli érintést még a köntöse szegélyén is és ahogy azon a szamárcsikón felkocog Jeruzsálembe.

Azt hiszem ez a jézusi kicsinység nemcsak lehetőség, hanem szent kötelesség, jele az Iránta hűséges szeretetünknek.

(vl)

Kép
Jézus bemutatása a templomban - Giovanni Bellini, 1460 körül, Fondazione Querini Stampalia, Velence

Ferenc pápa köszöntései és felhívásai az Úrangyala elimádkozása utánSzent Család vasárnapján a pápa köszöntött minden cs...
29/12/2024

Ferenc pápa köszöntései és felhívásai az Úrangyala elimádkozása után

Szent Család vasárnapján a pápa köszöntött minden családot, majd kérte a hívek imáit a háborúkban szenvedő családokért. Imáiról biztosította a repülőgép-szerencsétlenség miatt gyászoló dél-koreai családokat, végül békés évvégét kívánva búcsúzott el a Szent Péter teret megtöltő nemzetközi hívőseregtől.

A család értékes kincs, amelyet védeni kell

Az Úrangyala elimádkozását követően Ferenc pápa szeretettel köszöntötte a napfényes Szent Péter téren összegyűlt rómaiakat és zarándokokat, külön üdvözölve a jelenlévő és az imát a médián keresztül követő családokat. A család a társadalom alapsejtje; értékes kincs, amelyet támogatni és védeni kell! – hangsúlyozta a Szentatya.

Imádkozzunk a háborúban élő családokért

Ferenc pápa ezután gondolatban a dél-koreai családok felé fordult, akik a vasárnap reggel történt drámai repülőgép-szerencsétlenséget követően gyászolnak. A pápa imádkozik a túlélőkért és az elhunytakért.
Imáiról biztosította továbbá a háborúk miatt szenvedő családokat is: a meggyötört Ukrajnában, Palesztinában, Izraelben, Mianmarban, Szudánban, a kongói Észak-Kivu tartományban. „Imádkozzunk mindezekért a háborúban élő családokért” – kérte a híveket Ferenc pápa.

Végül köszöntötte az olaszországi zarándokokat, a bérmálkozó fiatalok csoportjait, majd mindenkinek szép vasárnapot és békés évvégét kívánva búcsúzott el a Szent Péter teret megtöltő hívektől, kérve, hogy ne felejtsenek el imádkozni érte.

Tanuljuk meg a Szent Családtól egymás kölcsönös meghallgatását – Ferenc pápa Úrangyala imájaA Názáreti Család példát mut...
29/12/2024

Tanuljuk meg a Szent Családtól egymás kölcsönös meghallgatását – Ferenc pápa Úrangyala imája

A Názáreti Család példát mutat az egymásra figyelés értékére – tanította beszédében a Szentatya, hangsúlyozva, hogy „Az a család, amely nem kommunikál, nem lehet boldog család”.

A Karácsony ünnepét követő vasárnapon a Názáreti Szent Családot ünnepeljük, amely igazi életmodell a családjaink számára – fejtette ki Ferenc pápa, utalva egymás meghallgatásának fontos elemére, amely azt jelenti, hogy jelentőséget tulajdonítunk a másiknak, elismerjük a létezéshez és az önálló gondolkodáshoz való jogát. Hallgassátok meg gyermekeiteket, szükségük van rá – javasolta a pápa a szülőknek. Szűz Máriától pedig kérjük a meghallgatás ajándékát.

Mária kérdéssel, nem szemrehányással fordul Jézushoz

Ma a Názáreti Szent Családot ünnepeljük – kezdte beszédét Ferenc pápa. Az evangéliumi szakaszra utalva felidézte, hogy Mária és József, szokásos évi jeruzsálemi zarándokútjuk végén elveszítették a tizenkét éves Jézust, és a templomban találtak rá a tanítókkal vitatkozva (vö. Lk 2,41-52). Lukács evangelista feltárja Mária lelkiállapotát, aki megkérdezi Jézust: „Fiam, miért tetted ezt velünk? Látod, atyád és én bánkódva kerestünk téged”. Jézus pedig így válaszol neki: „Miért kerestetek? Nem tudtátok, hogy Atyám házában kell lennem?”.

A Szent Család tagjai párbeszédet folytatnak egymással

Szinte egy mindennapos tapasztalatról van szó egy olyan családban, amelynek élete váltakozóan nyugodt és drámai pillanatok között zajlik. Egyfajta családi válságnak tűnik, napjaink története egy problémás serdülőről és két szülőről, akik nem képesek megérteni őt – mondta a Szentatya, majd feltette a kérdést: tudjátok, hogy miért példakép a Názáreti Szent Család? Mert ez egy olyan család, amelynek tagjai párbeszédet folytatnak, beszélgetnek egymással. A párbeszéd fontos elem egy család számára! Az a család, amelyik nem kommunikál, nem lehet boldog család – állapította meg Ferenc pápa.

A családban fontosabb a meghallgatás, mint a megértés

Elmélkedését folytatva nagyon szépnek nevezte, amikor egy anya nem szemrehányással kezdi, hanem kérdéssel fordul gyermekéhez. Mária nem vádol és nem ítélkezik, hanem megpróbálja megérteni, hogyan fogadja be a meghallgatás által ezt a Fiút, aki annyira különbözik a többiektől. Ennek az erőfeszítésnek az ellenére az evangéliumi szakasz szerint Mária és József „nem értették”, hogy mit akart mondani (50. v.), ami azt mutatja, hogy a családban fontosabb a meghallgatás, mint a megértés. A meghallgatás azt jelenti, hogy jelentőséget tulajdonítunk a másiknak, elismerjük a létezéshez és az önálló gondolkodáshoz való jogát. A gyermekeknek erre van szükségük – szögezte le Ferenc pápa. Gondolkozzatok el rajta, hallgassátok meg gyermekeiteket, szükségük van rá – tanácsolta a szülőknek.

A párbeszéd kiváltságos ideje a családban az étkezés

A párbeszéd és a meghallgatás kiváltságos ideje a családban az étkezés. Jó együtt lenni az asztalnál és beszélgetni. Ez sok problémát megoldhat, és mindenekelőtt egyesíti a nemzedékeket: a gyerekek beszélgetnek a szüleikkel, az unokák a nagyszüleikkel... Soha ne maradjunk magunkba zárkózva, vagy ami még rosszabb, a mobiltelefonra szegezett fejjel. Ez soha nem jó – mondta a pápa, majd javasolta, hogy „Beszélgessetek, hallgassátok meg egymást, ez az a párbeszéd, ami jót tesz, és ami által növekedni, érlelődni fogtok!”

Magunkba zárkózás helyett szánjunk időt a párbeszédre

Jézus, Mária és József családja szent. Mégis láttuk, hogy még Jézus szülei sem mindig értették meg Őt – utalt az evangéliumi szakaszra a pápa. Elgondolkodhatunk ezen, és ne csodálkozzunk, ha velünk is előfordul néha a családban, hogy nem értjük meg egymást. Amikor ez velünk történik, tegyük fel magunknak a kérdést: meghallgattuk-e egymást? Úgy nézünk-e szembe a problémákkal, hogy meghallgatjuk egymást, vagy bezárkózunk a némaságba, a neheztelésbe, a büszkeségbe? Szánunk-e időt a párbeszédre?

Amit ma megtanulhatunk a Szent Családtól, az az egymás kölcsönös meghallgatása – tanította Ferenc pápa, majd beszéde végén arra buzdított, hogy bízzuk magunkat Szűz Máriára, és kérjük a meghallgatás ajándékát családjaink számára.

Indirizzo

Piazza Pia, 3
Rome
00193

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Vatican News pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Contatta L'azienda

Invia un messaggio a Vatican News:

Video

Condividi

Üdvözöljük!

Üdvözöljük a Vatican News magyar Facebook-oldalán!

Köszönettel vesszük, ha megosztják velünk véleményüket, elismerő vagy kritikus hozzászólásaikat. Kérjük Önöket, hogy tartsák tiszteletben mások véleményét és ne használjanak sértő hangnemet.

Fenntartjuk magunknak a jogot, hogy eltávolítsunk minden olyan hozzászólást, amely sértő vagy támadó hangnemű, amely kéretlen reklámüzenetet (spam) vagy hirdetést tartalmaz, illetve személyes adatokat közöl. Azt a felhasználót, aki sértő hozzászólásokat tesz közzé, az oldal adminisztrátora letiltja.

Reméljük, hogy a Vatican News magyar oldala egyre inkább elnyeri tetszésüket! Kövessék honlapunkat és hallgassák továbbra is adásainkat!