Vatican News

Vatican News Küldetésünk, hogy hírt adjunk a pápa és a Szentszék tevékenységéről, tudósítsunk a világegyház életéről.
(37)

Pápai üzenet a brazíliai G20 csúcsra: Fel kell számolni az éhínséget a világbanFerenc pápa a nemzetközi gazdasági együtt...
19/11/2024

Pápai üzenet a brazíliai G20 csúcsra: Fel kell számolni az éhínséget a világban
Ferenc pápa a nemzetközi gazdasági együttműködésről szóló G20-csúcstalálkozónak otthont adó Brazilía elnökéhez intézett üzenetében azonnali és egységes erőfeszítésekre szólít fel az éhezés és a szegénység felszámolására a világban.

Ferenc pápa üzenetében felhívta a figyelmet a világméretű éhínség botrányára, amelyet a mai világunkban zajló fegyveres konfliktusok, valamint a fegyverekre és fegyverkezésre költött hatalmas összegek súlyosbítanak, ahelyett, hogy segítenék hárommilliárd ember élelmezését, akik nem jutnak ételhez vagy megfelelő táplálkozáshoz. A pápa szavait Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár olvasta fel, amelyet Brazília elnökének, Luiz Inácio Lula da Silvának címzett. Brazília ad otthont a G20 országok kétnapos vezetői csúcstalálkozójának, amely november 18-án nyílt meg Rio de Janeiróban, 19 tagország, valamint az Afrikai Unió és az Európai Unió vezetőinek részvételével.

Hozzájárulni egy jobb világhoz
Ferenc pápa gratulált Lula da Silva államfőnek, amiért a G20-ak csoportjának jelenlegi elnökeként elősegítette a találkozót. A pápa üdvözölte a résztvevőket és reményét fejezte ki, hogy megbeszéléseik és ezek eredményei valóban hozzájárulnak egy jobb világ és egy virágzó jövő megteremtéséhez az eljövendő nemzedékek számára.

Véget kell vetni a világméretű éhínség botrányának
A pápa hangsúlyozta az éhínség megszüntetésének azonnali és elsődleges szükségességét világunkban, mivel továbbra is sok millióan szenvednek és halnak meg az éhezés miatt, miközben rengeteg élelmiszert dobnak ki. Idézett „Fratelli tutti” (Mindnyájan testvérek) kezdetű enciklikájából, hogy „ez valódi botrány” és hangsúlyozta, hogy „az éhség bűncselekmény; az élelem elidegeníthetetlen jog”.

Meg kell állítani a háborúkat, tartós békét kell építeni
Elismerve a háborúk, a konfliktusok és az igazságtalanságok tartós fennállását okozó problémákat, a pápa rámutatott annak fontosságára, hogy új utakat találjanak a „stabil és tartós béke megteremtésére a konfliktusokkal kapcsolatos valamennyi területen, az érintettek méltóságának helyreállítása céljából”. E háborúk okozta halálesetek és pusztítások is hozzájárulnak az éhínség és a szegénység súlyosbodásához, mert hatással vannak a konfliktusoktól távol eső helyekre is az ellátási láncok megszakadása, és a fegyverekre, illetve a fegyverkezésre fordított hatalmas pénzösszegek által.

Az éhezés tragédiájának kezelése
A pápa szerint manapság nagy aggodalomra ad okot, hogy a világ még mindig nem találta meg a módját az éhezés tragédiája kezelésének, és a társadalom részéről ez a „csendes beleegyezés” „botrányos igazságtalanság és súlyos vétek”. Ez különösen igaz akkor, ha az uzsora vagy a kapzsiság miatt éheztetik testvéreiket, ami annyit jelent, mint „gyilkosságot elkövetni”. Ezért a pápa hangsúlyozta, hogy „minden erőfeszítést meg kell tenni, hogy kiemeljék az embereket a szegénységből és az éhezésből”.

A szegénység hozzájárul az éhínség válságához
A társadalmi és gazdasági igazságtalanságok súlyosbítják az éhínség valóságát, és ez a szegénység állandósíthatja „a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek körforgását, amelyek eluralkodtak globális társadalmunkban”. „Nyilvánvaló tehát, hogy azonnali és határozott lépéseket kell tenni az éhínség és a szegénység felszámolására. Ezt a fellépést közösen és együttműködő módon kell végrehajtani, a teljes nemzetközi közösség bevonásával.” A hatékony intézkedésekhez „konkrét elkötelezettségre van szükség a kormányoktól, a nemzetközi szervezetektől és a társadalom egészétől” – írja a pápa. Ezek közé tartozik az alapvető javakhoz való hozzáférés, a létfontosságú erőforrások igazságos elosztása, amely tiszteletben tartja „minden személy Istentől kapott emberi méltóságát”.

Az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelem
Kollektív fellépést sürgetett a pápa az élelmiszer-pazarlás botrányának megoldásához, hiszen van elegendő élelem, hogy mindenkit tápláljunk, de különböző okok miatt egyenlőtlenül osztják el. Ezeknek a kihívásoknak a kezelésére irányuló erőfeszítések „hosszú távú jövőképet és stratégiát igényelnek… amelyek szükséges az alultápláltság hatékony leküzdéséhez” – figyelmeztetett üzenetében a pápa. Ennek érdekében felajánlotta támogatását, hogy az Éhezés és a Szegénység elleni Globális Szövetség kulcsszerepet játszhasson az éhezés és a szegénység elleni küzdelemben. Egyúttal gyakorlatba ültetheti a Szentszék régóta fennálló javaslatát, amely szerint „a jelenleg fegyverekre és más katonai célokra szánt pénzeszközöket át kell csoportosítani egy globális alapra, amelynek célja az éhezés kezelése és a legszegényebb országok fejlődésének előmozdítása”.

Az „ideológiai gyarmatosítás” elkerülése
A pápa továbbá hangsúlyozta, hogy olyan projektekre van szükség, amelyeket nem kívülről kényszerítenek ki, hanem „az emberek és közösségeik szükségleteire válaszul terveznek és hajtanak végre”. Végül a pápa megerősítette, hogy a Szentszék továbbra is folytatja erőfeszítéseit az emberi méltóság előmozdítására, és felajánlja saját hozzájárulását a tapasztalatok megosztása és a katolikus intézmények részvétele révén a világ minden részén, „hogy a világunkban ne legyen egyetlen olyan Isten által szeretett ember sem, akit megfosztanak mindennapi kenyerétől”. „A Mindenható Isten bőségesen áldja meg az egész emberi család valódi fejlődése érdekében végzett munkátokat és erőfeszítéseiteket” – zárja üzenetét Ferenc pápa a G20 országok brazíliai csúcstalálkozójára.

Ferenc pápa a szeminaristáknak: keressétek föl a vigasztalanság börtöneiben szenvedőket!Spanyol papnövendékekkel találko...
19/11/2024

Ferenc pápa a szeminaristáknak: keressétek föl a vigasztalanság börtöneiben szenvedőket!

Spanyol papnövendékekkel találkozott a Szentatya szombaton a Vatikánban, akiket arra buzdított, hogy kerüljék az anyagi hatalmat vagy a tapsot. Bátran, önzetlenül és fáradhatatlanul vigyék el Isten irgalmasságát válogatás nélkül minden embernek.

Elmenni a börtönök mélyére, hogy elvigyék a vigasz olaját és a remény borát, de nemcsak a büntetésvégrehajtási intézetekbe, hanem minden olyan rabságba, amely társadalmunk tagjait gúzsba köti: legyen az ideológiai, erkölcsi, kizsákmányoló börtön, vagy a vigasztalanság, a tudatlanság, az Isten elfelejtésének rabsága. Ferenc pápa ezt az üzenetet bízta a Pamplona és San Sebástián spanyol egyházmegyék szeminaristáira. A mintegy negyven papnövendékhez anyanyelvén szólt a Szentatya, utalva rá, hogy érsekük azért ragaszkodott ehhez az audienciához, mert tudja, hogy a pápa szívéhez közel állnak a börtönlakók. A szeminárium nem egy börtön – tréfálkozott -, hanem olyan hely, ahol megtanulják, hogy a pap meg akar váltani, a rabok megváltója, mert Jézus élő képmása, aki a nagybetűs Megváltó.

Fontos elmenni a börtönökbe

A pápa több ízben kérte, hogy a papok menjenek el a börtönökbe. Róma püspökeként Nagycsütörtökön a lábmosás szertartását börtönökben végzi. Nekik van a legnagyobb szükségük arra, hogy megmossuk a lábukat. Egy emlékét is felidézte ezzel kapcsolatban: „Egyszer a lábmosás szertartásakor egy nőnek mostam a lábát egy női börtönben. És amikor a következőre áttértem volna, megragadta a kezem, a fülemhez hajolt és azt mondta: „Atyám, én megöltem a fiamat”. Ilyen belső lelkiismereti drámákat élnek meg azok, akik a börtönben vannak. Amikor papok lesztek, menjetek el a börtönökbe, ez elsődleges. És mi mind elmondhatjuk azt, amit én érzek: miért ők és nem én?”

Nemcsak fizikai börtönökre utalt beszédében a pápa, hanem elsősorban a mentális, érzelmi és lelki börtönökre, amelyekre ítéltethetünk. A papokat felkenik, hogy szabadulást hirdessenek a raboknak, akiket néha tudtukon kívül is leláncol sok minden: a kultúra, a társadalom, a káros szenvedélyek, a titkos bűnök.
Engedelmesen a Léleknek, a felesleges dolgoktól mentesen
A szeminaristák ne féljenek szembenézni a bálványimádó szolgálat kísértésével, ahol magunkat helyezzük a középpontba, anyagi hatalmat vagy tapsot keresve. Legyenek engedelmesek a Léleknek, a pusztában találkozzanak Istennel, szabaduljanak meg attól a sok dologtól, ami fölöslegesen lehúz minket. Jézus, amikor Názáretbe megy, tudja, hogy ő a világ szemében nem más, mint József fia, egy közülünk. Sose feledjék ezeket a gyökereket, hogy ők a nép fiai. „Apostolkodásunkban nem tehetünk különbséget az emberek között, főleg, ha külföldiek, vagy egyenesen ellenségek, mert Isten szemében mindnyájan gyermekei vagyunk. Amikor a testvérünkre nézünk, felismerjük benne a készséget, hogy megkapja a kegyelmet, amit az Úr kínál neki”.

Az irgalmasság fáradhatatlan hordozói

Egy másik evangéliumi részletre utalt a pápa, amikor az Úr megfeddi szívük keménysége miatt kortársait, akik nem értik, miért akarja gyorsan kiszabadítani a rossz szellem által évek óta megkötözött nőt. „Ti legyetek készen mindig az áldásra, a kiszabadításra”. Bátran, önzetlenül és fáradhatatlanul vigyétek el Isten irgalmasságát mindenkinek – buzdította végül a spanyol papnövendékeket a pápa.

Albán vértanúk boldoggáavatása – „Boldogok vagytok, mert hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam” Ferenc pápa a ...
19/11/2024

Albán vértanúk boldoggáavatása – „Boldogok vagytok, mert hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam”

Ferenc pápa a vasárnapi Úrangyala imájában megemlítette, hogy „szombaton az albániai Shkodra városban boldoggá avattak két vértanút: Luigj Paliq ferences atyát (1877-1913) és Gjon Gazulli (1893-1927) egyházmegyés papot, akik a XX. századi vallásüldözés áldozatai voltak”. Marcello Semeraro bíboros, a Szentek Ügyei dikasztérium prefektusa végezte a szentmise boldoggáavatási szertartását és homíliájában felidézte a tanúságtételüket.

A boldogmondások tehát Jézus arcának szőttesét tárják elénk

Jézus hegyi-beszédében a boldogmondások sora csodálatos és tágas panorámát tár elénk, mint ahogy a zarándok rátekint a galileai tóra a Boldogságok hegyéről. Itt a „boldogok vagytok” kifejezés egy szimfónia vissza-visszatérő akkordjaként hangzik fel és valami benső szépség képeit idézi meg, mint a könnyekben megvigasztalódás, a béke, az igazságosság, az erőszakmentesség és a megbocsátás ereje. Mindahányszor elhangzik a „boldogok” szó, mintha Jézus, a mi Megváltónk arcának egy vonását tárná elénk és mintha Jézus maga mutatkozna meg nekünk, bensőséges vallomásával: „Tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű” (Mt 11,29). A boldogmondások tehát Jézus arcának szőttesét tárják elénk – kezdte homíliáját Semeraro bíboros.

A Jézusért vállalt szenvedés tesz boldoggá

Ám hirtelen megtörik az ígéret és remény e szép sora és mintha minden elhomályosulna, amikor elhangzik: „Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam” (Mt 5, 11). A boldogságok sora végén eljutunk sok-sok keresztény fájdalmainak a történetéhez, melyek kezdettől fogva mindmáig léteznek. És eljutunk annak a ma boldoggá-avatott két vértanú történetéhez, ami azon 38 mártír tanúságához kapcsolódik, akiket nyolc éve itt Shkodrában avattak boldoggá. Egyikük Luigj Paliq ferences atya, a másik pedig Gjon Gazulli egyházmegyés pap. Jézus szava mindkettő sorsává lett: „Boldogok vagytok, ha miattam gyaláznak és üldöznek benneteket és hazudozva minden rosszat rátok fognak énmiattam”. Dermesztő erővel tűnik fel itt egy szó: „hazudozva”. A lukácsi boldogságoknál a keresztényeket hitük miatt üldözik, de itt megrágalmazzák őket, hamis vádakkal. Szent Jeromos egyházdoktor, aki a Földközi-tengernek ebből a térségéből származik, jegyzi meg egyik kommentárjában, hogy éppen ebben az „énérettem” szóban rejlik az evangéliumi boldogság oka. Hiszen sokakat üldöznek és meg is ölnek, de ők nem „boldogok”, ám akiket „Jézus miatt” üldöznek és bántalmaznak, azok éppen ettől boldogok”.

Az üldözés mai formája a kigúnyolás és a nevetségessé tétel

Ferenc pápa az életszentségre szólító egyetemes meghívást értelmező egyik írásában beszél az evangélium boldogságokról és kibővíti a hazudozás és rágalmazás jelentését, hogy sokszor, éppen napjainkban a keresztényüldözés a kigúnyoláson és nevetségessé tételen keresztül történik, mert így akarják eltorzítani a hitünket és nevetségessé tenni a keresztényeket. A pápa azt akarja elmondani, hogy az evangéliumi boldogság szava ott is aktuális, ahol ugyan nincs üldözés, de van közömbösség vagy kigúnyolás. Gondolatának a következtetése, hogy akkor is kövessük az evangélium útját nap mint nap, ha az problémákat is okoz nekünk, mert ez az életszentség útja” (Gaudete et exsultate, 94.).

Mindent vállaltak Jézus szeretetéért

A két boldog noha életében jót cselekedtek, mégis hazugságokkal rágalmazták meg őket és elítélték. Ez történt Paliq ferences atyával is, akinek története az első balkáni háborúig nyúlik vissza, amikor az ország megszállói elnyomó politikát folytattak az albán lakossággal szemben, célzottan erőszakot alkalmazva és végül gyilkosságokat elkövetve. Amikor érezte, hogy sorsa a vértanúság felé tart, így imádkozott: „Ó, Jézusom, legyen ez a te szeretetedért!” Boldog Gazulli egyházmegyés pap meggyilkolása is hamis indíttatású volt, hamis vádak alapján egy kirakatperben elítélték, majd felakasztották Shkodra külvárosában. Jézushoz hasonlóan ő is, mint „hűséges tanú” (Jel 1,5), megbocsátott a gyilkosainak. A két vértanú boldoggá avatása útmutatást és a vigasztalást nyújt nekünk. Szent Pál apostolhoz hasonlóan mi is meg vagyunk győződve arról, hogy „soha semmi sem választhat el minket Isten szeretetétől, amely Krisztus Jézusban, a mi Urunkban van”. Mert az ő szeretete képes arra, hogy a vereségeket győzelmekké változtassa” – zárta homíliáját Marcello Semeraro bíboros, a Szentek Ügyei dikasztérium prefektusa a két albán vértanú boldoggá avatása során.

Pápai levél a szentek, boldogok, tiszteletreméltó személyek, Isten szolgái közös ünnepléséről   November 9-i keltezéssel...
18/11/2024

Pápai levél a szentek, boldogok, tiszteletreméltó személyek, Isten szolgái közös ünnepléséről

November 9-i keltezéssel Ferenc pápa levelet tett közzé, melyben elrendeli, hogy a 2025-ös szentévtől kezdődően a katolikus részegyházak évente egy napon, november 9-én, a Lateráni bazilika felszentelésének évfordulóján közösen emlékezzenek meg saját helyi egyházuk szentjeiről, boldogjairól, tiszteletreméltó személyeiről és Isten szolgáiról.

Minden keresztény ember közös hivatása az életszentség

Levele kezdetén Ferenc pápa a „Gaudete et exsultate” kezdetű apostoli buzdítását idézi, mely a II. Vatikáni Zsinat szellemében minden keresztény ember közös küldetését az életszentségre szóló egyetemes hivatásban látja (LG, 40). Minden keresztény ember arra hivatott, hogy befogadja Isten szeretetét, mely „a Szentlélek által kiáradt a szívünkbe” (vö Róm, 8,5). Az életszentség ugyanis ahelyett, hogy emberi erőfeszítés gyümölcse lenne, inkább teret ad Isten művének az ember életében. Sok emberben felismerhetjük ugyanis a keresztény erényeket, a hit, a remény és a szeretet tanúságtevőit, így a házastársakban, akik hűségesen élték meg szeretetüket, nyitottan az élet felé; azokban a férfiakban és nőkben, akik különböző foglalkozásokban támogatták családjukat és együttműködtek Isten országának terjesztésében; a serdülőkben és fiatalokban, akik lelkesen követték Jézust; a papokban, akik szolgálatuk révén Isten kegyelmi ajándékait árasztották Isten népére; a férfi és női szerzetesekben, akik az evangéliumi tanácsok követésében a Krisztus Jegyes élő képei lettek. A pápa nem feledkezik a szegényekről, betegekről és a szenvedőkről sem, akik gyengeségükben az isteni Mesterben találtak támogatásra. Ez az a „hétköznapi” és „szomszédos” életszentség, amelyben az Egyház az egész világon mindig is gazdag volt.

Merítsünk ösztönzést az életszentség nagyszerű példáiból

Ferenc pápa levele azt kéri, hogy hivatásunk szerint merítsünk ösztönzést a szentség e modelljei által, amelyek közül mindenekelőtt a Krisztusért vérüket ontó vértanúk emelkednek ki, akiket a keresztény élet példájaként és közbenjáróinkként avattak boldoggá és szentté. Gondoljunk továbbá a Tiszteletreméltó férfiakra és nőkre, akiknek hősies erénygyakorlását már elismerték, valamint azokra a különleges körülmények között élőkre, akik életüket az Úrnak és testvéreiknek szentelték, valamint azokra az Isten Szolgáira, férfiakra és nőkre, akiknek boldoggá avatási ügyeik folyamatban vannak. Ezek jól mutatják, hogy az életszentség tanúságtétele jelen van korunkban is, melyben ők fénylő csillagokként ragyognak, miközben megjelölték a helyi egyházak tapasztalatát és egyidejűleg megtermékenyítették a történelmet. Ők mindnyájan barátaink és útitársaink, akik segítenek keresztségi hivatásunk teljes megvalósításában és felmutatják az Egyház legszebb arcát, mely Szent és a Szentek Anyja.

A részegyházak saját és közös tisztelete az életszentség nagy példái iránt

A liturgikus év során az Egyház előre meghatározott időpontokban és módokon nyilvánosan tiszteli a szenteket és a boldogokat. A Pápa számára azonban fontosnak tűnt, hogy az összes részegyház egyetlen napon emlékezzen a szentekre és a boldogokra, a tiszteletreméltó személyekre és Isten szolgáira. A pápa nem kéri, hogy új emléknapot iktassanak be a liturgikus naptárba, hanem hogy a liturgián kívül megfelelő kezdeményezésekkel népszerűsítsük, vagy azon belül – például a szentbeszédben vagy más megfelelőnek ítélt időben – idézzék fel azon személyek tanúságtételét, amelyek a helyi egyház útját és lelkiségét jellemezték. Ezért a Szentatya arra buzdítja a részegyházakat, hogy 2025 következő jubileumi évtől kezdődően minden év november 9-én, a Lateráni Bazilika felszentelésének ünnepén tisztelettel emlékezzenek meg ezen személyek életszentségéről.

Ápoljuk Krisztus rendkívüli tanítványainak emlékét!

Ez lehetővé teszi az egyes egyházmegyei közösségek számára, hogy újra felfedezzék vagy továbbra is ápolják Krisztus rendkívüli tanítványainak emlékét, akik a feltámadt Úr jelenlétének élő jelét hagyták maguk után, és ma is biztos vezetők az Isten felé vezető közös úton, oltalmazva és támogatva bennünket. Ennek érdekében a Püspöki Konferenciák lelkipásztori jelzéseket és iránymutatásokat dolgozhatnak ki és javasolhatnak a hívő közösség számára. A szentek, akikben a sokféle isteni kegyelem csodái ragyognak, ösztönözzenek bennünket az Istennel való bensőségesebb közösségre és szítsák fel bennünk az eljövendő ország vágyát, hogy velük együtt énekeljük a Magasságbeli dicséretét.

Róma, a Lateráni Szent János székesegyháznál, 2024. november 9-én, a Lateráni bazilika felszentelésének évfordulóján Ferenc pápa

Ferenc pápa homíliája a Szegények világnapján: őket szolgálva leszünk egyházzá Az immár nyolcadik alkalommal visszatérő ...
18/11/2024

Ferenc pápa homíliája a Szegények világnapján: őket szolgálva leszünk egyházzá

Az immár nyolcadik alkalommal visszatérő Szegények világnapján Ferenc pápa november 17-én vasárnap délelőtt szentmisét vezetett a Szent Péter bazilikában, melyet Róma városa plébániáinak a szegényei töltöttek meg. Homíliájában Ferenc pápa arra szólította fel az Egyházat, hogy „az Úr könyörületével forduljon a legszegényebbek felé” és „a keresztények a szegényekben lássák meg az Úr jelenlététének jeleit”, mert „csak így lesz az Egyház önmaga, mindenki számára nyitott otthon”.

Amikor minden összeomlani látszik, jön, közeledik az Isten

Az evangéliumnak a világ végét leíró szavai bár szorongást keltenek, de valójában a reményről tesznek tanúságot. Jézus azok lelkiállapotáról szól, akik Jeruzsálem pusztulását látták és most a közeli végre gondolnak, de ő mégis valami rendkívüli dolgot hirdet meg: a sötétség és az elhagyatottság óráján, amikor minden összeomlani látszik, jön, közeledik az Isten, hogy összegyűjtsön és megmentsen minket. Arra hív fel, hogy éles szemmel lássunk és belülről olvassuk a történelem eseményeit és így fedezzük fel, hogy szívünk és korunk mostani gyötrelmében is benne rejlik egy megingathatatlan, felragyogó remény – kezdte beszédét a pápa és a Szegények világnapján a „szorongás” és a „remény” e szempontjaira figyelt.

Jézus az apokaliptikus világ közepén mégis reményt kelt bennünk

A szorongás korunkban is elterjedt érzés, amit a társadalmi kommunikáció csak felerősít, felnagyítva a bajokat és a sebeket, s ettől még bizonytalanabbá válik a világ és benne a jövő. Márk evangéliuma is apokaliptikus képet rajzol, amikor „a nap elsötétül, a hold nem ad többé fényt, a csillagok lehullanak” (Mk 13,24-25), aminek láttán és hallatán gyötrelem lesz úrrá rajtunk. Ugyanezeket a jeleket ma is látjuk, a nap és a hold elsötétülését és sok testvérünk éhségét, akiknek nincs mit enniük, de látjuk a háború borzalmait is, ártatlanok halálát, így könnyen megeshet, hogy elbátortalanodunk és nem vesszük észre Isten jelenlétét a történelem mai drámájában. Ezáltal tehetetlenségre ítéljük magunkat a szegények fájdalmát okozó növekvő igazságtalanság láttán, csatlakozva a lemondók tömegéhez, akik kényelemből vagy lustaságból gondolják, hogy „hát ilyen a világ” és „én nem tehetek semmit ellene”. Így pedig a keresztény hit is hatástalan áhítattá süllyed, amely nem zavarja meg evilág hatalmasait, és nem teremt elköteleződést a szeretetszolgálat iránt. Eképpen amíg egyfelől növekszik az egyenlőtlenség, és a gazdaság a leggyengébbeket bünteti, könnyen előfordul, hogy éppen a szegények és a kirekesztettek nem tehetnek róla semmit, és továbbra is csak várakozniuk kell, ám Jézus ezen apokaliptikus kép közepén mégis reményt nyújt nekünk – bíztatott a pápa.

Vegyük észre a drámai jelekben Isten jelenlétének a jeleit

Az Úr ugyanis feltárja a látóhatárt, kiszélesíti a tekintetünket, hogy a világ bizonytalanságában és fájdalmában is megtanuljuk észrevenni Isten szeretetének jelenlétét, aki közeledik, aki nem hagy el minket, aki üdvösségünkért cselekszik. Merthogy épp, amikor a nap elsötétül és a hold sem ragyog már, a csillagok pedig a földre hullanak az égről, akkor „látják meg az Emberfiát eljönni a felhőkön nagy hatalommal és dicsőséggel”. Mert ő eljön és összegyűjti választottait a világ minden tájáról”. Jézus e szavaival a közeli halálát jelzi előre a Kálvárián, amikor a nap tényleg elsötétül, a világra sötétség borul, de éppen ekkor jön el az Emberfia a felhőkön, mert feltámadásának hatalma széttöri a halál láncait, Isten örök élete feltámad a sír sötétjéből és új világ születik a gonosztól megsebzett történelem romjaiból. Ezt a reményt akarja nekünk adni Jézus a fügefa szép képén keresztül, mert „amikor hajtása már zsendül és levelet hajt, tudjátok meg, hogy közel van a nyár” (Mk 13,28). Nekünk is így kell olvasnunk földi életünk történetét, mert abban is úgy tűnik, hogy az igazságtalanság, a fájdalom és szegénység drámai pillanatában közeledik az Úr, hogy megszabadítson minket a rabszolgaságtól és felragyogtassa az életet. De számunkra nem elég csak aprópénzt vetni a rászorulók kezébe, hanem a szemükbe is kell nézni és meg is kell őket érinteni! – kérte a Szentatya.

Mi ugyanis az ő tanítványai vagyunk, akik a Szentlélek által reményt tudunk elvetni a világban. Ezért mi kapcsolhatjuk fel az igazságosság és a szolidaritás fényeit. Miránk ragyog ugyanis kegyelmének a fénye, a mi életünket járja át együttérzése és szeretete, hogy az Úr jelenlétének jeleivé váljunk, mindig közel a szegények szenvedéséhez, hogy az megenyhítse sebeiket és megváltoztassa a sorsukat.

Olyan mértékben leszünk mi Jézus Egyháza, amennyire a szegényeket szolgáljuk

A Krisztusban született keresztény reménységnek, ami az Országában valósul meg, szüksége van ránk, a mi elkötelezettségünkre, a cselekvő hitre, és szüksége van olyan keresztényekre, akik nem fordulnak félre és nem tekintenek másfelé. De nem csak a globális szegénység nagy problémáit kell szemlélnünk – szögezte le a pápa – hanem azt a látszólag keveset is, amit életstílusunkkal, a környezetünk iránti odafigyeléssel, az igazság kitartó keresésével, a javaink megosztásával, és azzal a társadalmi és politikai elkötelezettséggel teszünk, hogy javítsunk a körülöttünk lévő valóságon. Lehet, hogy apróságnak tűnik ez számunkra, de ez a mi kevéske dolgunk olyan lesz, mint a fügefán felbukkanó első levelek, melyek már a közeledő nyarat idézik.

Végül Ferenc pápa a szegények világnapján Martini bíboros egy gondolatára emlékeztetett. Úgy tartják, hogy előbb az egyháznak önmagában kell szilárdnak és erősnek lennie, hogy aztán a szegényekről gondoskodni tudjon. De valójában olyan mértékben leszünk mi Jézus Egyháza, amennyiben a szegényeket szolgáljuk, mert ez teszi „az Egyházat önmagává”, vagyis mindenki számára nyitott otthonná, mely Isten együttérzésének helye minden emberi élet számára”. Mondom ezt az egyháznak, mondom a kormányoknak, a nemzetközi szervezeteknek és mindenkinek: Kérem, ne feledkezzünk meg a szegényekről! – zárta homíliáját Ferenc pápa, melyet a Szegények világnapján mondott a Szent Péter bazilikában bemutatott szentmisén.

A háború embertelenné teszFerenc pápa végül köszöntötte a római híveket és a számos országból érkezett zarándokokat, meg...
17/11/2024

A háború embertelenné tesz

Ferenc pápa végül köszöntötte a római híveket és a számos országból érkezett zarándokokat, megemlítve a Rómában élő ecuadori közösség tagjait, akik ezekben a napokban tartják a latin-amerikai ország patrónája, a „Virgen del Quinche” – az El Quinche-i Szűz ünnepét.

A Szentatya most is kérte a hívek imáit. Imádkozzunk, hogy legyen béke a meggyötört Ukrajnában, Palesztinában, Izraelben, Libanonban, Mianmarban, Szudánban. A háború embertelenné tesz, elfogadhatatlan bűntények megtűréséhez vezet.

A felelős vezetők hallják meg a békét kérő népek kiáltását – hangzott a pápa újabb felhívása a világ békéjéért.

Minden visszaélés az élet elárulásaFerenc pápa csatlakozott az olasz helyi egyházhoz, amely hétfőn ismét imanapot tart a...
17/11/2024

Minden visszaélés az élet elárulása

Ferenc pápa csatlakozott az olasz helyi egyházhoz, amely hétfőn ismét imanapot tart a visszaélések áldozataiért és túlélőiért. Minden visszaélés a bizalom elárulása, az élet elárulása! Az ima nélkülözhetetlen a „bizalom újjá szövéséhez”.

Mária, a Tenger Csillaga védelmezze a halászokat

A Szentatya továbbá megemlékezett a halászokról is a halászat a jövő csütörtökön esedékes világnapja alkalmából: Mária, a tenger csillaga, védelmezze a halászokat és családjaikat – fohászkodott a Szűzanyához Ferenc pápa.

A szegények nem várhatnakFerenc pápa ezután a Szegények Világnapjáról szólt, amelyet vasárnap ünnepeltünk és amelynek id...
17/11/2024

A szegények nem várhatnak

Ferenc pápa ezután a Szegények Világnapjáról szólt, amelyet vasárnap ünnepeltünk és amelynek idei témája: „A szegények imája felemelkedik Istenhez” (vö. Sir 21,5). A pápa köszönetet mondott mindazoknak, akik az egyházmegyékben és plébániákon támogatták a leginkább rászorulókkal való szolidaritási kezdeményezéseket. Kérte, hogy ezen a napon emlékezzünk meg a közúti balesetek minden áldozatáról is: imádkozzunk értük és családjaikért, valamint kötelezzük el magunkat a balesetek megelőzése mellett.

A Szentatya feltett egy kérdést, amit mindenki feltehet magának: megfosztom-e magam valamitől, hogy azt a szegényeknek adhassam? Amikor alamizsnát adok, megérintem-e a szegény ember kezét, és a szemébe nézek-e? A pápa kérte, hogy ne felejtsük el: a szegények nem várhatnak!

Új boldogokkal gazdagodott az albán és a német helyi egyházFerenc pápa bejelentette, hogy szombaton az albániai Shkodra ...
17/11/2024

Új boldogokkal gazdagodott az albán és a német helyi egyház

Ferenc pápa bejelentette, hogy szombaton az albániai Shkodra városban boldoggá avattak két vértanút: Luigi Palić OFM ferences atyát (albánul Luigj Paliq), a Kisebb Testvérek Rendjének papját (1877-1913) és Gjon Gazulli (1893-1927) egyházmegyés papot, akik a XX. századi vallásüldözés áldozatai voltak.

Vasárnap Freiburg im Breisgau-ban boldoggá avattak egy másik vértanút, Max Josef Metzger papot (1887-1944), a Krisztus Király Világi Intézet alapítóját, aki a nácizmus áldozatává vált vallási és a béke iránti elkötelezettsége miatt. E vértanúk példája nyújtson támaszt sok keresztény számára, akiket napjainkban diszkriminálnak hitük miatt – mondta Ferenc pápa, kérve a hívek tapsát az új boldogok számára.

Minden elmúlik, de Jézus Igéi örökre megmaradnak – Ferenc pápa Úrangyala imájaA megpróbáltatások, válságok, kudarcok ide...
17/11/2024

Minden elmúlik, de Jézus Igéi örökre megmaradnak – Ferenc pápa Úrangyala imája

A megpróbáltatások, válságok, kudarcok idején se féljünk attól, hogy elveszítjük azt, ami véget ér, hanem örüljünk annak, ami megmarad – fejtette ki Ferenc pápa vasárnap délben, az Úrangyala elimádkozása előtt mondott beszédében.

Ne ragaszkodjunk az evilági dolgokhoz, amelyeknek elkerülhetetlenül az a sorsuk, hogy elmúljanak. Minden meghal, de nem veszítjük el azt, amit építettünk és szerettünk, az evangélium az üdvösség és az örökkévalóság ígéretét tartalmazza – tanította a Szentatya.

Mi az, ami elmúlik és mi az, ami megmarad

A vasárnapi evangéliumi szakaszban Jézus egy nagy gyötrelemről ír: „a Nap elhomályosul és a Hold sem áraszt világosságot” (Mk 13,24). Ezzel a szenvedéssel szemben sokan talán a világ végére gondolhatnának, de az Úr megragadja az alkalmat, hogy más értelmezést kínáljon fel nekünk, mondván: „Ég és föld elmúlik, de az én igéim el nem múlnak” (Mk 13,31) – kezdte beszédét a pápa, majd gondolatait a következő két kifejezéshez fűzte: mi az, ami elmúlik, és mi az, ami marad.

Az evilági valóságok elmúlnak

Ferenc pápa először arról elmélkedett, hogy mi az, ami elmúlik. Életünk bizonyos körülményei között, amikor válságon megyünk keresztül, vagy kudarcot élünk át, amikor látjuk magunk körül a háborúk, az erőszak, a természeti katasztrófák által okozott fájdalmat, az az érzésünk, hogy mindennek vége, és úgy látjuk, hogy még a legszebb dolgok is elmúlnak. A válságok és kudarcok, bármilyen fájdalmasak is, fontosak, mert megtanítanak arra, hogy mindennek megadjuk a megfelelő súlyt, ne kössük a szívünket az evilági valóságokhoz, mert azok elmúlnak – mutatott rá a Szentatya.

Jézus Igéi örökre megmaradnak

Ezután az evangéliumi szakasz másik tanítására hívta fel a hívek figyelmét: Jézus arról is beszél nekünk, ami megmarad. Minden elmúlik, de az ő igéi nem múlnak el: örökre megmaradnak. Így arra szólít minket, hogy bízzunk az evangéliumban, amely az üdvösség és az örökkévalóság ígéretét tartalmazza, és ne éljünk többé a haláltól való félelem szorongásában. Mert miközben minden elmúlik, Krisztus megmarad. Őbenne egy napon újra megtaláljuk azokat a dolgokat és embereket, amelyek elmúltak, és amelyek földi létünkben elkísértek bennünket. A feltámadás ezen ígéretének fényében minden valóság új értelmet nyer: minden meghal, és egy napon mi is meghalunk, de semmit sem veszítünk el abból, amit felépítettünk és szerettünk, mert a halál egy új élet kezdete lesz.

Isten az élet és az öröm jövőjét kínálja fel számunkra

Az evangélium arra szólít bennünket, hogy még a megpróbáltatásokban, a válságokban, a kudarcokban is úgy tekintsünk az életre és a történelemre, hogy ne féljünk attól, hogy elveszítjük azt, ami véget ér, hanem örüljünk annak, ami megmarad: Isten az élet és az öröm jövőjét készíti el számunkra.

Az Úr szavai vezetnek bennünket az örökkévalóság felé

Beszéde befejező részében Ferenc pápa ez alkalommal is arra buzdította a híveket, hogy végezzenek lelkiismeretvizsgálatot. „Tegyük fel tehát magunknak a kérdést: a földi dolgokhoz ragaszkodunk-e, amelyek gyorsan elmúlnak, vagy az Úr szavaihoz, amelyek megmaradnak és az örökkévalóság felé vezetnek bennünket? Tegyük fel magunknak ezt a kérdést, segít majd nekünk” – mondta a Szentatya, majd Mária közbenjárásáért fohászkodva zárta beszédét:

„Imádkozzunk a Boldogságos Szűzhöz, aki teljesen rábízta magát Isten Igéjére, hogy járjon közben értünk”.

Indirizzo

Piazza Pia, 3
Rome
00193

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Vatican News pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Contatta L'azienda

Invia un messaggio a Vatican News:

Video

Condividi

Üdvözöljük!

Üdvözöljük a Vatican News magyar Facebook-oldalán!

Köszönettel vesszük, ha megosztják velünk véleményüket, elismerő vagy kritikus hozzászólásaikat. Kérjük Önöket, hogy tartsák tiszteletben mások véleményét és ne használjanak sértő hangnemet.

Fenntartjuk magunknak a jogot, hogy eltávolítsunk minden olyan hozzászólást, amely sértő vagy támadó hangnemű, amely kéretlen reklámüzenetet (spam) vagy hirdetést tartalmaz, illetve személyes adatokat közöl. Azt a felhasználót, aki sértő hozzászólásokat tesz közzé, az oldal adminisztrátora letiltja.

Reméljük, hogy a Vatican News magyar oldala egyre inkább elnyeri tetszésüket! Kövessék honlapunkat és hallgassák továbbra is adásainkat!

Società Di Media nelle vicinanze


Altro Agenzia media/stampa Rome

Vedi Tutte