Nasza Gazeta w Irlandii

Nasza Gazeta w Irlandii Jesteśmy polskim, bezpłatnym tygodnikiem w Irlandii.

25/04/2025
Dublin Bus rekrutuje kobiety!Dublin Bus, największy irlandzki dostawca transportu publicznego, rozpoczął kolejną kampani...
25/04/2025

Dublin Bus rekrutuje kobiety!
Dublin Bus, największy irlandzki dostawca transportu publicznego, rozpoczął kolejną kampanię rekrutacyjną „More Mná” („Więcej kobiet”), której celem jest zatrudnienie kobiet jako kierowców autobusów. Proponuje dobrą płacę, dodatki i dobre warunki pracy.

Nadchodzące Dni Otwarte odbędą się w dwie soboty: 3 i 24 maja. Podczas Dni Otwartych Dublin Bus spotkasz się z obecnymi kierowcami autobusów i kobietami zatrudnionymi jako kierowcy, inspektorami, którzy po-dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy, a także omówią proces rekrutacji i korzyści płynące z wykonywania tego zawodu. Będziesz mieć również okazję poprowadzić autobus z jednym z profesjonalnych instruktorów jazdy i zwiedzić Centralne Centrum Kontroli dublińskich autobusów.
Aby uzyskać więcej informacji, dowiedzieć się o podstawie zarobków i zarejestrować się na Dzień Otwarty, odwiedź stronę kariery Dublin Bus (Female Driver Recruitment Open Day): ↗ https://www.dublinbus.ie/ca-reers. Jeśli masz problem z prze-słaniem formularza online, wyślij wiadomość e-mail na adres: [email protected]. Dublin Bus czeka na Ciebie!

Zapraszamy do lektury wydania NG88 (25.04.2025). Możesz złapać nas jeszcze w polskim sklepie lub przeczytać online na st...
25/04/2025

Zapraszamy do lektury wydania NG88 (25.04.2025). Możesz złapać nas jeszcze w polskim sklepie lub przeczytać online na stronie: https://www.ng24.ie/e-wydanie albo kupić swój własny egzemplarz na czytnik za jedyne €1.50!
W tym tygodniu piszemy m.in. o: Wilku – bóstwu mocy księżycowej, nowym Jobseeker’s Benefit – kto może korzystać z nowego świadczenia; spotkaniu przedstawicieli Polonii z delegacją senacką i Marszałek Senatu RP Małgorzatą Kidawą-Błońską. Przypominamy, jak zarejestrować się, aby wziąć udział w wyborach na Prezydenta RP. Marta Adamska podejmuje temat: Menopauza to nie choroba i dlaczego tabletki to za mało. Z okazji 21 lat Polski w Unii Europejskiej w galerii Parlamentu EU w Dublinie trwa wystawa do 16 maja prac 21 polskich ilustratorów i ilustratorek książek dla dzieci: „Tales of Poland”.
Potrzebujesz reklamy wśród irlandzkiej Polonii lub w Irlandii – skontaktuj się z nami – przygotujemy dla Ciebie ofertę 🎯szytą na miarę – skontaktuj się z nami!
Chcesz podzielić się własną historią – opisz i wyślij ją nam, najlepiej 📧: [email protected]. Miłej lektury i udanego weekendu! ☀️

Zapraszamy w imieniu organizatorów.
25/04/2025

Zapraszamy w imieniu organizatorów.

[POL] Chcielibysmy zaprosic wszystkich na koncert fortepianowy w sobotnie popoludnie 3. maja. Wystapi dla nas polski wirtuoso Jakub Chwastyniak, ktory zostal zaproszony do Irlandii przez Ambasadora RP w Irlandii na obchody Narodowego Swieta Polskiego 1.go Maja a takze na weekend majowy. Jakub jest ogromnie utalentowanym polskim pianista i obecnie uczy sie na pierwszym roku studiow w Akademii Muzycznej w Lodzi. Wygral 1. miejsce w Konkursie Fortepianowym w Turznie oraz 1. miejsce na Miedzynarodowym Konkursie w Lomiankach. Uslyszymy mieszanke utworow klasycznych, jazzu, muzyki filmowej oraz starego polskiego popu. Darmowe wejscie. Sobota, 3. maja godz 16:00 w St Mary's Hall, Northgate Street, Athlone, Co Westmeath, N37 N1W3. Serdecznie zapraszamy na muzyczna majowke!
Projekt zostal wsparty przez Ambasade RP w Dublinie w ramach obchodow Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

[ENG] We would like to invite everyone to come and enjoy a musical afternoon with Polish piano virtuoso Jakub Chwastyniak, who has been invited by the Polish Ambassador in Ireland for Polish National Day celebrations (1st May) and May Bank Holiday weekend. Jakub is an extremely talented Polish pianist who is currently in 1st year of his studies at the Academy of Music in Łódź. He won 1st prize at the Turzno Competition and 1st prize at the International Competition in Łomianki. We will hear a variety of classical, jazz, film music and old Polish pop music. Free entry. Saturday 3rd May from 4pm in St Mary's Hall, Northgate Street Athlone, N37 N1W3
This project has been supported by the Polish Embassy in Dublin as part of the Polish Presidency in EU celebrations.
Polish Embassy Dublin

Rusza Festiwal O’Czytani 2025! 📚✨26 maja o 10:00 w BIBLARY w Inchicore spotkamy się na inauguracji tego wyjątkowego świę...
24/04/2025

Rusza Festiwal O’Czytani 2025! 📚✨
26 maja o 10:00 w BIBLARY w Inchicore spotkamy się na inauguracji tego wyjątkowego święta polskiej literatury i kultury. Czekają na Was inspirujące rozmowy, prezentacja programu, ogłoszenie konkursowego laureata i śniadanie w miłej atmosferze.
To początek tygodnia pełnego literackich wrażeń – do zobaczenia w Dublinie!

Z ogromną radością zapraszamy na oficjalne otwarcie Festiwalu O’Czytani 2025, które odbędzie się w wyjątkowym miejscu – BIBLARY w Inchicore!

O’Czytani to święto polskiej literatury, kultury i społeczności. To wydarzenie inauguracyjne rozpoczyna pełen życia program spotkań autorskich, warsztatów i twórczych inicjatyw w całym mieście.

🗓 Data: poniedziałek, 26 maja 2025
🕙 Godzina: 10:00–11:00
📍 Miejsce: BIBLARY – 1 Library Square, CIE Works, Inchicore, Dublin 8, D08 PA07

W programie poranka:

– Śniadanie i poczęstunek
– Niezobowiązujące rozmowy z partnerami festiwalu, autorami i gośćmi
– Prezentacja najważniejszych punktów tegorocznego programu
– Ogłoszenie nagrody głównej w naszym konkursie

To świetna okazja, by poznać osoby stojące za festiwalem, dowiedzieć się więcej o nadchodzących wydarzeniach i wspólnie celebrować literaturę.

👉 Rejestracja: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yxEjajBLZtrQAAAAAAAAAAAANAAS_3X9xUN1MzS0gwM0w4TVZHSFlSV0wzWVo2MVoyUC4u

Do zobaczenia!
Pełny program 5. edycji Festiwalu Literackiego O’Czytani: https://www.eventbrite.ie/e/5-festiwal-literacki-oczytani5-literary-festival-oczytani-tickets-1247443760869?aff=ebdssbdestsearch

Przenieś się w czasy dublińskiej bohemy artystycznej i poznaj fascynującą historię Kazimierza Markiewicza – polskiego ma...
22/04/2025

Przenieś się w czasy dublińskiej bohemy artystycznej i poznaj fascynującą historię Kazimierza Markiewicza – polskiego malarza i dramaturga, który ożywił irlandzką scenę kulturalną u progu niepodległości.
Ambasada RP w Dublinie we współpracy z The Office of Public Works zaprasza na wyjątkową wystawę w Dublin Castle, gdzie po raz pierwszy w Irlandii zobaczysz niezwykłą kolekcję 80 dzieł sztuki – w tym nigdy wcześniej nieprezentowane prace z polskich zbiorów rodzinnych.
To więcej niż wystawa – to opowieść o artyście, który łączył polską wrażliwość z irlandzkim duchem wolności. Oficjalny dwujęzyczny katalog pozwoli Ci zachować tę historię na dłużej.
Niech sztuka stanie się mostem między naszymi kulturami.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/irlandia/prezentacja-wystawy-pt-kazimierz-markiewicz--polski-artysta-w-kregach-dublinskiej-bohemy-1903-1913-w-zamku-dublinskim

Życzymy Państwu zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych! Nadziei i wiary w lepsze jutro.Radosnego Alleluja!
18/04/2025

Życzymy Państwu zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych! Nadziei i wiary w lepsze jutro.
Radosnego Alleluja!

‼ Rysunki polskich dzieci z czasów wojny wpisane na Międzynarodową Listę UNESCO Pamięć Świata😀Zbiór ponad 7000 unikatowy...
18/04/2025

‼ Rysunki polskich dzieci z czasów wojny wpisane na Międzynarodową Listę UNESCO Pamięć Świata😀

Zbiór ponad 7000 unikatowych rysunków i zeszytów tworzonych przez polskie dzieci w 1946 roku – przejmujących świadectw zbrodni okupacji niemieckiej – został wpisany na Międzynarodową Listę Programu UNESCO Pamięć Świata. Przechowywana w Archiwum Akt Nowych kolekcja stała się częścią prestiżowego międzynarodowego rejestru dziedzictwa dokumentacyjnego, obejmującego najcenniejsze archiwalia świata z kilkuset krajów. –– To już 19. wpis z Polski i 9. pochodzący z zasobu Archiwów Państwowych. Stawia to Polskę w gronie sześciu krajów na świecie z największą liczbą wpisów –– informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie  Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uw...
18/04/2025

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uwaga! Głosować można do końca kwietnia, tylko i wyłącznie na stronie organizatora konkursu pod opisem kandydata. https://www.facebook.com/100065505876556/posts/957776186415902/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

22. Nominacja do nagrody Osobowość Roku Polonii Świata 2025 r.
Gratulujemy 🌹 🤍 ❤️

Małgorzata Orłowska-Smith - Irlandia 🇮🇪

bezinteresownie oddaje kawałek swojego serca każdej osobie, której pomaga. Tworzy lepszą przyszłość dla dzieci i młodzieży w Balbriggan, Irlandii i na całym świecie. Każdy kto spotkał ją choćby na godzinę wie jak bardzo pasjonuje ją praca z najmłodszym pokoleniem. Jej działalność łączy edukację z przygodą, kształtując młodych ludzi w duchu współpracy, odpowiedzialności i samodzielności.

Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych – z niesamowitą iskrą podejmuje się organizacji wielu wydarzeń i działań społecznych. Jej energia i zapał udzielają się każdemu w jej otoczeniu i motywują do tego, aby pomagać innym.

Gosia jest sercem i duszą lokalnej społeczności. Jest współwłaścicielką kilku przedszkoli w Balbriggan, a pracę łączy z wychowaniem trójki dzieci. Jej pasją są podróże (a kalendarz wypełniony z przynajmniej rocznym wyprzedzeniem!).

W 2019 roku założyła polskie harcerstwo w Balbriggan, a obecnie pełni role drużynowej gromadki skrzatowej, drużynowej gromady zuchowej oraz opiekunki instruktorki drużyny harcerskiej. Jako szczepowa polskiego szczepu Ad Astra Balbriggan, koordynuje i prowadzi wszystkie drużyny do sukcesu i harmonijnego rozwoju.

Założyła również harcerski zespół muzyczny. Jako wolontariuszka organizuje biwaki, zimowiska, obozy, akcje charytatywne, które nie tylko edukują, ale i kształtują przyszłe pokolenia. Na poziomie Irlandii, Gosia pełni funkcję Komendantki Chorągwi Harcerek, przewodząc wszystkim drużynom harcerek w kraju. Na poziomie światowym, Gosia jest Referentką Skrzatową przy Głównej Kwaterze. Jest odpowiedzialna za rozwój polonijnych skrzatów w krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Argentyna, Irlandia, Austria, Francja i Hiszpania. Działa w dwóch światowych komisjach regulaminowych (zuchowej i harcerskiej). Pisze programy, aktualizuje sprawności i regulaminy, które następnie są wdrażane na całym świecie.

Cytując Gosię: “Harcerstwo to jest styl życia. To nie jest zajęcie pozalekcyjne. To wychowywanie młodzieży, powołanie, chęć zmienienia świata na lepszy, pokazanie dzieciom, że można spędzać czas w inny sposób niż przed komputerem, danie szansy, żeby poznali inne rzeczy niż to co mają w domu. Ogromną satysfakcję daje obserwowanie ich rozwoju i tego jak uczą się wszystkiego od podstaw, a następnie sami podejmują działania i szerzą dobro. Harcerstwo to organizacja wychowawcza, kształtująca charaktery młodzieży, aby wyrośli na dobrych, samodzielnych, kreatywnych ludzi.”

To nie koniec jej działań - we wcześniejszych latach, Gosia była aktywnie zaangażowana w organizację działań WOŚP w Balbriggan, gdzie lokalni wolontariusze i darczyńcy przyczynili się do sukcesu tej akcji charytatywnej i jej popularyzacji w szerszej lokalnej społeczności międzynarodowej.

Gosia jest również wolontariuszką w Polish Folk Dance Group Koniczyna, gdzie prezentuje polskie tańce i śpiew występując wraz z grupą dorosłą, a także prowadzi zajęcia najmłodszej grupy dziecięcej Koniczyny ucząc dzieci polskich tańców, śpiewu i zabaw oraz przekazując im piękno polskiej kultury.

Wzorując się jej wartościami i wyobraźnią dzieci i młodzież rozwijają swoje talenty, aspiracje, umiejętności społeczne i życiowe. Gosia jest nie tylko mentorką, ale i przykładem do naśladowania, który inspiruje do działania na rzecz innych.

Z sukcesem skupia rodziców wolontariuszy wokół działań wspomnianych organizacji. Kształtuje młodych ludzi na ciekawych świata, odpowiedzialnych społecznie liderów przyszłości. Jej wpływ na dzieci i młodzież jest niezaprzeczalny, a jej praca stanowi fundament silnej i zjednoczonej społeczności.

Nominacja do Nagrody dla Osobowości Polonijnej Roku 2025 jest wyrazem wdzięczności i podziwu dla jej wyjątkowej działalności.

Gosiu, świat potrzebuje więcej osób takich jak Ty!

https://www.facebook.com/zhpbalbriggan
https://www.facebook.com/PolishFolkGroup
https://www.facebook.com/ReallyCoolAfterschool

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie  Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uw...
18/04/2025

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uwaga! Głosować można do końca kwietnia, tylko i wyłącznie na stronie organizatora konkursu pod opisem kandydata.
https://www.facebook.com/100065505876556/posts/957048823155305/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

17. Nominacja do nagrody Osobowość Roku Polonii Świata 2025 r.
Gratulujemy 🌹 🤍 ❤️

Monika Walsh – Irlandia 🇮🇪
jest nauczycielką. W poprzednich latach nauczała też dzieci języka polskiego i dbała o dobra narodowe. Dzięki jej zaangażowaniu uroczystości organizowane z dziećmi miały charakter polski.
Monika była uczestnikiem Top Model UK i aktorką w filmie Irlandzko amerykańskim stacji Hallmark.

Zwiększyło to jej możliwości promowania kultury polskiej. Od czasu wygrania konkursu zajęła się uczeniem rozpoznawania tzw czerwonych flag w związkach i przygotowaniem ofiar do opuszczenia toksycznej relacji .Monika zapytania i zgłoszenia ofiar przemocy otrzymuje codziennie. Odpowiada na nie z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem,ponieważ wie, że kobiety są zastraszane i mają barierę językową. Monika odpowiadając na e-maile daje ciepło i słowa wsparcia, zdając sobie sprawę, że może być ona jedyną zaufaną osobą, do której zwróciła się ofiara. Często otrzymuje zdjęcia kobiet i musi znaleźć siłę, by pokierować je w bezpieczne miejsce i wspierać do końca, aby się nie poddawały i odzyskały wolność od przemocy.

Monika potrafi nawet opuścić stół wigilijny, aby pomóc następnej Polce, która potrzebuje jej pomocy. Na podstawie wiedzy i doświadczenia Monika napisała książkę - "Take me out of this hell" Zabierz mnie z tego piekła" gdzie tytuł, to dosłownie temat jednego z e-maila jaki Monika dostała!
"Książka opisuje historie kobiet i jest drogowskazem dla ofiar przemocy. Księżna Sophie ,żona brata Króla Karola ,była pod wrażeniem okładki książki, gdzie Monika wykazała niesamowitą odwagę publikując swoje zdjęcie.

Monikę wspiera wiele światowych gwiazd :La Toya Jackson ( siostra Michael Jacksona) aktora Kristen Dunst czy ojciec Angeliny Jolie. Dzięki takiemu wsparciu Monika jeszcze bardziej zwiększyła możliwości promowania polskości.

Monika Walsh jest pierwszą Polką, która reprezentowała Irlandie w konkursie międzynarodowym w Chinach i pierwsza Polka, która brała udział w uroczystościach irlandzkich i zapraszana na czerwone dywany razem z celebrytami z Irlandii. Zaproszenia na London Fashion Week czy Cannes Film Festival jeszcze bardziej zwiększyły jej zasięgi, co pozwala jej robić zbiórki na rzecz ofiar przemocy i bezpieczne domy dla Polek.

Monika jest lubiana i szanowana przez swoje środowisko, za to, co robi dla ofiar przemocy.

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie  Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uw...
18/04/2025

Przypominamy sylwetki kandydatów z Irlandii w konkursie Osobowość Roku Polonii Świata i zachęcamy ich udostępniania. Uwaga! Głosować można do końca kwietnia, tylko i wyłącznie na stronie organizatora konkursu pod opisem kandydata.
https://www.facebook.com/100065505876556/posts/955736823286505/?mibextid=rS40aB7S9Ucbxw6v

9. Nominacja do nagrody Osobowość Roku Polonii Świata 2025 r.
Gratulujemy 🌹 🤍 ❤️

Jacek Jaszczyk - Irlandia 🇮🇪

jest poetą, dziennikarzem, animatorem kultury, inicjatorem i organizatorem wydarzeń kulturalnych. Od 20 lat, czyli od początku swojego pobytu w Irlandii wszystkie swoje działania realizuje z czystej pracy społecznej (wolontariacko, non-profit) na rzecz tworzenia kulturalnych pomostów między Polską a Irlandią.

Jest inicjatorem, animatorem oraz organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych oraz wydarzeń promujących działalność polskich artystów w Irlandii, np. spotkań w ramach Dublińskiego Salonu Literackiego, którego jest założycielem (jednym z gości był m.in. Jacek Podsiadło, laureat wielu literackich nagród w tym m.in. Nagrody Literackiej „Nike”). Od wielu lat członek jury kapituły konkursów poetyckich organizowanych w Domu Polskim w Dublinie oraz w Polskiej Bibliotece Biblary. Jest także członkiem Grupy Literycznej Na Krechę, działającej pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz członkiem Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Dublinie.

– Laureat konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii 2019 – Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w kategorii Osobowość.
– Laureat XX Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO (World Poetry Day UNESCO Award) za oryginalną twórczość poetycką.
– W ramach przyznanej nagrody UNESCO uhonorowany „Błękitnym Pucharem w Srebrze”.
– Podczas XV Festiwalu Poezji Słowiańskiej uhonorowany Medalem im. Barbary Jurkowskiej za wkład w organizację i promocję literatury polskiej na forum międzynarodowym.
– Dwukrotnie nominowany przez Kapituły Redakcji „Gazety Pomorskiej”, „Expressu Bydgoskiego” i „Nowości Dziennika Toruńskiego” do tytułu „Osobowość Roku” w kategorii Kultura.
– Uhonorowany wyróżnieniem w światowym konkursie „Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej” za działalność polonijną i propagowanie Polski poza granicami kraju.
– Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w Irlandii realizowanego na antenach Radia Sunrise, Anna Livia Dublin City FM oraz Dublin City FM.
– Współtwórca, współzałożyciel i redaktor naczelny polskiego radia dla Polonii w Irlandii m.in. Radia PLka, PLK FM i Radia PL.
– Autor pierwszej polskiej kultowej audycji radiowej „120 Na Godzinę” nadawanej przez ponad 8 lat w irlandzkim eterze.
– Twórca, założyciel i redaktor naczelny pierwszej telewizji internetowej NTV oraz iTVe dla Polonii na Zielonej Wyspie.
– Twórca Dublińskiego Salonu Literackiego, skupiającego środowiska literackie i kulturalne w Irlandii.
– Honorowy Korespondent TVP Polonia.
– Za liczne zasługi na rzecz Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Dublinie uhonorowany tytułem „Przyjaciel Szkoły”.
– Gospodarz i prowadzący, nieprzerwanie od dwudziestu lat, Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dublinie, a więc od pierwszego Finału WOŚP w stolicy Irlandii, za co został
uhonorowany statuetką „Przyjaciel WOŚP”.

Jacek Jaszczyk jest godnym ambasadorem swojego kraju oraz Polonii w Irlandii, radiowcem, a od 2022 roku redaktorem naczelnym pisma „Poezja dzisiaj”. Przedstawiciel Polonii w Irlandii podczas licznych wydarzeń literackich w kraju, a także na Zielonej
Wyspie, m.in. jako jeden z gości specjalnych podczas Festiwalu Literackiego O’Czytani w Dublinie.

Coroczny uczestnik międzynarodowych Festiwali Poezji Słowiańskiej oraz Światowych Dni Poezji UNESCO, jak również jeden ze współorganizatorów obu wydarzeń, podczas których promowana jest poezja polska, w tym również literatura tworzona na emigracji. Oba wydarzenia na międzynarodowej kulturalnej mapie posiadają status wysoce prestiżowych, w których biorą udział
zaproszeni znani i nagradzani literaci z całej Europy, a nawet świata.

Jacek Jaszczyk od początku swojego pobytu w Irlandii (20 lat) nieprzerwanie poświęca się m.in. promocji polskiej kultury na emigracji w Irlandii, będąc wielokrotnie jej ambasadorem na forum
międzynarodowym oraz jest wielce zaangażowany w życie kulturalne na emigracji. Obok dziennikarstwa i poezji jest czynnie działającym na rzecz Polonii społecznikiem, biorącym udział w
wielu polonijnych eventach. Podczas ostatniej edycji Festiwalu Poezji Słowiańskiej w Warszawie miała miejsce również 50.

Warszawska Jesień Poezji, którą otworzyła ogólnopolska wystawa „Twarze współczesnych poetów polskich”. Wystawa składa się z portretów znanych, uznanych i wybitnych poetów polskich, takich jak Aleksander Nawrocki, Adam Zagajewski, czy Uta Przyboś, którzy gościli na okładkach prestiżowego Kwartalnika Literacko Kulturalnego „LiryDram”. Wśród wystawionych prac można oglądać także portret przedstawiający Jacka Jaszczyka, który został twarzą okładki jubileuszowego 30. numeru „LiryDram”, dołączając tym samym do grona wybitnych poetów polskich. Portret ten można było oglądać m.in. w Klubie Kultury MCK Jedynka w Gorzowie Wielkopolskim, w Warszawskim Domu Literatury oraz w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”.

Aktualnie ekspozycja przebywa w holu głównym gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Autorem prac jest dr hab. Robert Manowski – rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wystawie towarzyszył specjalnie wydany album „Twarze
współczesnych poetów polskich”, który zawiera prezentowane na ekspozycji portrety, biografie, zdjęcia oraz obszerne rozmowy z poetami.

Jacek Jaszczyk od wielu lat regularnie publikuje w ogólnopolskich czasopismach literackich w kraju, m.in. „Salonie Literackim”, „Wydawnictwie J”, „Obszarach Przepisanych”, „Akancie”, „Migotaniach”, „LiryDramie”, „Autografie”, „Piśmie Literackim Epea”, „Poezji Dzisiaj”, „Toposie”, „Afroncie”, „Wyspie”, „Akcencie” „Fabulariach”, „Post Scriptum”, „Odrze”. Jego wiersze znalazły się w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych antologiach, publikacjach oraz czasopismach literackich wydawanych za granicą.

Tłumaczony na język włoski, białoruski, ukraiński, rosyjski, niemiecki, grecki oraz angielski. Autor książek poetyckich „Tańczą w nas życia geniusze” oraz „pomiędzy/between”. Jest autorem obszernego cyklu poetyckiego „Listy z emigracji” kontynuowanego od ponad pięciu lat na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Akant”.

Jak powiedział redaktor działu poezji Miesięcznika Literackiego „Akant” Marek S. Podborski: „Jacek Jaszczyk jest inspiracją i filarem z ważnego cyklu wierszy emigracyjnych, który ukazuje się na naszych łamach, a z którego jestem niezwykle dumny. Autor, który rośnie poetycko i jest kulturalną chlubą wyspiarskiej emigracji”.

Jacek Jaszczyk pomimo wielkich sukcesów pozostaje wciąż skromnym i oddanym pracy wolontariackiej człowiekiem, na co dzień jest mocno zaangażowany m.in. w życie kulturalne
Polonii oraz jej integrację na Szmaragdowej Wyspie, starając się jak najszerzej i jak najlepiej promować w Irlandii swoją Ojczyznę – Polskę.

R E K L A M A  🎯Marzysz o własnym domu? Get Mortgage to firma brokerska autoryzowana przez Centralny Bank Irlandii. Nasi...
18/04/2025

R E K L A M A 🎯Marzysz o własnym domu? Get Mortgage to firma brokerska autoryzowana przez Centralny Bank Irlandii. Nasi doradcy posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w branży finansowej. Dla wygody naszych klientów, biuro Get Mortgage jest otwarte także w weekendy oraz poza zwykłymi godzinami pracy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu: https://www.getmortgage.ie.
Zapraszamy do lektury wydania NG87 (18.04.2025). Możesz złapać nas jeszcze w polskim sklepie lub przeczytać online na stronie: https://www.ng24.ie/e-wydanie albo kupić swój własny egzemplarz na czytnik za jedyne €1.50!
W tym tygodniu piszemy m.in. o: niesamowitym życiu Paula Boytona; rosnącej liczbie kradzieży w sklepach. Przypominamy, w jaki sposób można zarejestrować się do wyborów na prezydenta RP. Polacy, irlandzcy rezydenci udający się w podróż do Wielkiej Brytanii zwolnieni są z obowiązku posiadania ETA, piszemy, jakie dokumenty mogą być wymagane do okazania służbom, Maciej z FAT OUT - M.Jaworski objaśnia, jakie właściwości prozdrowotne ma węgiel aktywny. Dobra wiadomość dla marzących o własnym domu – polska firma wchodzi na rynek irlandzki MultiComfort - nowoczesne budownictwo CLT i będzie budowała drewniane domy w technologii CLT!
Potrzebujesz reklamy wśród irlandzkiej Polonii lub w Irlandii – skontaktuj się z nami – przygotujemy dla Ciebie ofertę🎯szytą na miarę – skontaktuj się z nami!
Chcesz podzielić się własną historią – opisz i wyślij ją nam, najlepiej 📧: [email protected]. Miłej lektury i Wesołych Świąt! 🫶🐣🐥🌷🪻🍀🌞

Get Mortgage to firma brokerska autoryzowana przez Centralny Bank Irlandii. Nasi doradcy posiadają kilkunastoletnie dośw...
18/04/2025

Get Mortgage to firma brokerska autoryzowana przez Centralny Bank Irlandii. Nasi doradcy posiadają kilkunastoletnie doświadczenie w branży finansowej. Dla wygody naszych klientów, biuro Get Mortgage jest otwarte także w weekendy oraz poza zwykłymi godzinami pracy. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do kontaktu. ↗ https://getmortgage.ie/home

W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, w Polish Embassy Dublin odbyło się spotkanie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska...
14/04/2025

W piątek, 11 kwietnia 2025 roku, w Polish Embassy Dublin odbyło się spotkanie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Irlandii.
Podczas spotkania marszałek Kidawa-Błońska podkreśliła znaczenie Polonii jako “najlepszych ambasadorów Polski”. Zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywają Polacy mieszkający za granicą w promowaniu polskiej kultury, tradycji i wartości. Marszałek zaznaczyła, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, poza funkcją legislacyjną, ma również obowiązek współpracy z Polonią, opierając się na partnerstwie i wzajemnym zaufaniu.

W trakcie spotkania omówiono również programy wsparcia dla Polonii, w tym konkurs SENAT–POLONIA 2025, który zakłada zwiększenie środków na projekty polonijne do ponad 70 milionów złotych. Program ten ma na celu wspieranie inicjatyw kulturalnych, edukacyjnych i społecznych Polaków mieszkających za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia.
Bardzo liczymy na to, że podczas kolejnego konkursu( który będzie ogłoszony już jesienią)- jako POLONIJNE MEDIA W IRLANDII otrzymamy dotacje.

Spotkanie w Dublinie było okazją do przedstawienia działalności różnych środowisk i organizacji polonijnych znajdujących się na terenie Irlandii i działających od wielu lat ( m.in. Polska Macierz Szkolna w Irlandii / Polish Educational Society in IrelandPolska - zrzeszająca szkoły polonijne i nauczycieli, Forum Polonia , Polish Arts Festival - PAF - Festiwal Sztuki i Kultury Polskiej w Limerick, Polish Wine Fest, Dublin WOŚP, CKU - Centre for Counselling and Therapy, Zespół Koniczyna, ZHP i in. ).

Patronat medialny : Radio Cenzura i Nasza Gazeta w Irlandii

Tekst Kasia Mikolajczyk
Zdjęcia Agnieszka Dujka

Address

78 Benburb Street, Smithfield
Dublin
D07HW61

Opening Hours

Monday 9am - 5pm
Tuesday 9am - 5pm
Wednesday 9am - 5pm
Thursday 9am - 5pm
Friday 9am - 5pm
Saturday 9am - 2pm

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Nasza Gazeta w Irlandii posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Nasza Gazeta w Irlandii:

Share