03/10/2020
Ko kakvu kafu pije?
U različitim delovima sveta, kafa se pije na različite načine u zavisnosti od običaja, tradicije i kulturnog nasleđa. Nekima ujutro predstavlja idealno sredstvo za razbuđivanje, dok u mnogim zemljama mala šoljica kafe označava završetak dana… Severni Europljani preferiraju svetliju i slabije prženu kafu, dok južni Evropljani vole jaču, tamniju, više prženu kafu, punijeg i intenzivnijeg ukusa.
Finci su vodeći narod u Evropi po količini ispijene kafe. Preferiraju jaku kafu i piju je u svako doba dana. Uglavnom uživaju u filter kafi.
Italijani su prvi doneli kafu u Europu i postali pravi majstori u poslovima sa kafom. Kao i većina mediteranskih naroda, Italijani shvataju svoju kafu vrlo posebno. Piju uglavnom jak i bogat espreso iz malih porculanskih šoljica u svako doba dana. Šoljici espresa često pridodaju i čašicu grappe, poznate talijanske voćne rakije.
U Francuskoj je čaj bio vrlo popularno piće sve do pojave kafe. Francuzi jutarnju šoljicu jake kafe mešaju sa mnogo vrućeg mleka i piju je iz velikih šoljica. Espreso se tradicionalno pije za šankom u opuštenom razgovoru sa prijateljima. Uveče, nakon pića, piju manje šoljice kafe. U Holandiji kratka kafa se servira sa čašicom Calvadosa (rakija od jabuka), a u južnoj Francuskoj sa likerom od anisa i svežim šlagom.
Šveđani kao i Holanđani piju srednje prženu kafu u kombinaciji sa slatkim mlekom.
U Nemačkoj je kafa stekla veliku popularnost odmah nakon njenog predstavljanja 1675. godine. Nemci u šoljici kafe dodaju kondenzirano mleko ili konzervirano slatko mleko. Rado piju filtar-kafu, instant kafu, ali i kafu bez kofeina. Sa kafom vole poslužiti čašicu rakije – višnjevače.
Austrijanci uz kafu sa vrelim mlekom poslužuju ukusne kolače, čokoladu i razna peciva. Ova tradicija nastala je u bečkim kafanama poznatim po posebnom ugođaju čiji je duh još prisutan u delovima nekadašnje Austro-Ugarske monarhije. Bečka kafa svoj fini specifični ukus delimično duguje dodatku male količine suvih smokava.
Švajcarci piju espreso sa dodatkom mleka, poznatiji kao macchiato.
U Rusiji, crna kava se poslužuje sa šećerom i kriškom limuna. Tradicionalno, čašica votke često se pije zajedno sa kafom.
U Velikoj Britaniji postoji duboko ukorijenjena tradicija pijenja čaja, ali uprkos tome, Britancima je i kafa omiljeno piće. Englezi pokazuju veći interes za velikom šoljicom kafe nego za espresom. Kafa se često poslužuje u kombinaciji sa mlekom, a prilično je omiljen i kapućino.
Amerikanci najčešće piju kafu razblaženu sa vodom. U skuvanu jaku kafu dodaju čašu vruće vode i piju iz velikih šolja. Osim američke, posebno je popularna filtar-kafa. Od početka 70–tih godina 20. veka Amerikanci počinju da pokazuju sve veći interes za kvalitet prženja, mlevenja i pravljenja kafa na europski način.
Na Srednjem Istoku zrna se prže vrlo tamno i melju vrlo sitno, skoro u prah. Zatim se sveže mlevena kafa kuva u “ibriku”, specijalnoj posudi za kafu (u nekim zemljama poznatom kao kanika, tanaka, briki) sa dodatkom šećera i aromatičnih začina. Kafa je simbol gostoprimstva i gostima se ponudi čim pristignu. Najstarijima i najpoštovanijima uvek se daje prva, mala, zaslađena šoljica kafe sa bogatom “penom”. Za siromašnije porodice arapskih zemalja, zrna kafe simboliziraju bogatstvo i uspeh. Kada nema mogućnosti da se pije svaki dan, za kafu je uvek osigurano centralno mesto na stolu na porodičnim proslavama…
U Grčkoj se tradicionalno pije “turska kafa” iz malih šoljica bez ručke, ali i espreso serviran sa čašom ledene vode.
Tokom leta, za velikih vrućina, pije se penasti frape od instant kave, leda, mleka i šećera. Ova vrlo popularna mešavina je prvi put napravljena 1956. godine i pije se na slamku iz dugačkih, visokih čaša.
U Sudanu se zrna kafe tamno isprže na drvenom ugljenu i zatim melju zajedno sa klinčićima i drugim aromatičnim začinima. Mlevena mešavina kratko odstoji u vreloj vodi, pa se proceđena poslužuje u malim šoljicama.
Kubanci piju tamno prženu, bogatu i vrlo slatku kafu. Većina Kubanaca dan započinje sa nekoliko šoljica espresa s dodatkom konzerviranog mleka. Kasnije, tokom dana piju čisti espresso bez mleka.
Indijci iz južnih regija kafu najviše piju tokom dana. Začine je palminim šećerom i mlekom, pa je poslužuju zajedno s pikantnim slatkastim grickalicama – grizom, rižom, kokosom, lukom,…