25/07/2023
Novosti na tržistu za 29. Nedelju:
1. Rusija se povukla iz sporazuma o izvozu žita preko Crnog mora. Bez učešća Rusije, Crnomorska incijativa je prestala da funkcioniše 18.jula. Raskid sporazuma o izvozu žita Crnim morem znači povlačenje garancija za bezbednost plovidbe, kao i sužavanje pomorskog humanitarnog koridora i zatvaranje zajedničkog koordinacionog centra u Istanbulu.
2. R***i farmeri pozdravljaju kraj dogovora o žitu. Sindikati r***ih esnafa tvrde da nemaju nikakve koristi od ugovora o žitu u Crnom moru i očekuju porast cena na globalnom tržištu sada, pošto je sporazum istekao. Obustavljanje ruskog učešća u crnomorskom dogovoru o žitu je ispravna odluka – trebalo bi da poveća cene ruske pšenice, rekao je Arkadij Zločevski, predsednik Ruskog žitnog saveza, lokalnoj štampi. „Nismo uopšte trebali da se dogovorimo o tome“, rekao je Zločevski, dodajući da je uticaj sporazuma na r***i izvoz bio samo pozitivan. Na primer, sporazum je postavio osnovu za sistem u kome su r***i farmeri morali da prodaju svoje žito sa popustom od 10 do 20 dolara na svetske cene.
3. Timofej Milovanov, savetnik kabineta predsednika Ukrajine,podsetio je da se blokada morske luke pokazala kao veliki udarac za ukrajinske poljoprivrednike. On je dodao da su problemi logistike doveli do toga da su poljoprivrednici pretrpeli oko 30 odsto gubitaka od početka sukoba, a ti gubici nisu direktno povezani sa neprijateljstvima.
4. Na domaćem tržištu analitičari očekuju novi pad cena. U periodu april-jun 2022. u Ukrajini su cene stočne hrane pale za 30% do 40% jer se tržište borilo protiv prevelike ponude, a farmeri su požurili da se otarase žitarica u skladištu u iščekivanju nove žetve.
5. Rusija: Sporazum bi mogao biti ratifikovan pod određenim uslovima. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov saopštio je u ponedeljak da je sporazum "de fakto" okončan, ali je dodao da bi mogao ponovo biti ratifikovan ako se ispune određeni uslovi. Ti uslovi se odnose na transport određenih poljoprivrednih dobara iz Rusije, za koje je predsednik Putin rekao da su deo sporazuma.
6. R***i izvoz svinjskog mesa porastao je za 35-40% u prvih 6 meseci ove godine u odnosu na januar-jun 2022. godine.
Među uočenim trendovima je nastavak rasta isporuke svinjskog mesa u Belorusiju, kao i nastavak izvoza u Vijetnam.
7. Predstavnici ruske Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor (Rosselhoznadzor) su 10. jula 2023. razgovarali o pitanjima u vezi sa suzbijanjem afričke svinjske kuge u Rusiji i Kini sa Generalnom upravom carina Narodne Republike Kine (GAC) putem video konferencije. Zajednički rad Rosselkhoznadzora i GAC-a omogućiće da se procene rizici povezani sa mogućim pošiljkama svinjskog mesa iz Rusije u Kinu i da se razvije efikasan mehanizam za obezbeđenje epizootske bezbednosti tokom trgovine ovom vrstom proizvoda.
8. EU: Očekuje se manja proizvodnja svinja i izvoz svinjskog mesa. Mali broj zaklanih svinja na tržištu EU nastavlja da podržava visoke cene svinja, dok potražnja u EU ostaje visoka. U prvom kvartalu 2023. proizvodnja svinjskog mesa u EU opala je za 7,7%, podržavajući visoke cene svinja. U junu su proizvođačke cene u EU bile na istorijski visokom nivou (+30% u odnosu na jun 2022, +21% od januara 2023). Potrošnja svinjskog mesa po glavi stanovnika u EU mogla bi pasti za 4,5% i iznositi oko 30,4 kg u 2023. Očekuje se da će se izvoz iz EU u Kinu smanjiti, a EU će nastaviti da gubi tržišni udeo u odnosu na SAD i Brazil (između ostalih) zbog visokih cena. Sve u svemu, izvoz iz EU je revidiran naniže na 12% (-3% procenjeno ranije). I pored revidirane proizvodnje (-5,5%), i zbog manjeg izvoza, pad domaće upotrebe u EU mogao bi biti nešto veći od očekivanog.