Izdavačka kuća "Kiša"

Izdavačka kuća "Kiša" knjige, knjige, knjige, :-)

21/03/2025

Mistika i politika

(Gandi)

„Mi se nećemo okrenuti i vratiti nazad.”
Gandi, 10. mart 1930.

U decembru mesecu 1920. godine, Gandi najavljuje nezavisnost Indije „za sledeću godinu”, ako svi krenu putem koji je on zacrtao za oslobođenje od britanske kontrole: odbijanje saradnje treba da se, malo po malo, proširi na sve sektore aktivnosti, građanska neposlušnost treba da napreduje u fazama, potraga za ekonomskom autarhijom treba da bude sve veća, a naročito treba odbiti da se nasiljem odgovori na represiju koja će neizbežno pratiti kampanju pobune. Posle ovog saopštenja, Gandi putuje Indijom uzduž i popreko, zagovara tradicionalno tkanje pamuka i organizuje lomače za paljenje uvezene tkanine.

Ali, Englezi su bili čvrsti, i neoprezna najava „Velike duše” (Mahatma) ima kao glavnu posledicu pokretanje talasa hapšenja. Građanska neposlušnost je ipak dobro počela, a njegova uputstva su poštovana: organizuju se štrajkačke grupe ispred prodavnica pića, ne kupuje se uvezena tkanina, ne odgovara se na pozive sudova. Ipak, nasilje na kraju izbija, besni seljaci podmeću vatru u jednoj kasarni u kojoj je dvadesetak zabarikadiranih policajaca živo spaljeno. Gandi reaguje kao što je reagovao već 1919. godine, nakon masakra u Amritsaru: on prekida pokret neposlušnosti i odlučuje da posti – to je gest koji će ponoviti toliko p**a u svom životu – preuzimajući na sebe odgovornost za mrtve i istovremeno razotkrivajući krivicu nasilnika. Deceniju kasnije (u međuvremenu će iskusiti zatvor, nastaviti sa svojim putovanjima po Indiji da se bori protiv odbacivanja nedodirljivih, braniti prava žena, popularizovati svuda elementarne mere higijene), Gandi u januaru 1930. godine ponovo odlučuje da izazove Imperiju, pa pokreće novu kampanju neposlušnosti. Ali, pita se kako da postupi ovoga p**a, kako započeti, kako primeniti mirno i masovno odbijanje poslušnosti. Velikom pesniku Rabindranatu Tagori koji ga je posetio 18. januara, priznao je: „Ne vidim nikakavu svetlost u tami koja me okružuje.”

Njegov „glasić”, kako ga je zvao, ubrzo mu se konačno javlja: „Pešačićeš, pešačićeš do mora, a tamo ćeš pokupiti so.” Gandi se odlučio za novu satjagrahu: marš soli. Namera je dvostruka: odbaciti porez na so, kao uvod u radikalniju kritiku, i organizovati inscenaciju protesta u formi dugog marša. Englezi su imali monopol na sakupljanje soli. Niko nije imao pravo da trguje njome, čak ni da je izvlači za sopstvenu upotrebu. Kada se prirodna so nalazila u blizini stanovništva, koje je moglo da je ponese za ličnu upotrebu, organizovano je uništavana.

So: besplatan dar mora, skromna i neophodna hrana. Nepravda ovog poreza bila je velika, bilo je dovoljno obznaniti je da bi se ukazalo na njen skandalozni karakter. Drugi genijalni potez bila je organizacija sporog marša da bi se stiglo do obale – pešačenje od ašrama Sabarmati do slatine Dandi, pored mora, blizu Džalapura.

Duhovne i političke vrednosti pešačenja, Gandi je odavno iskusio. Kada je kao mladić bio u Londonu, već je redovno pešačio od sedam do petnaest kilometara, skoro svaki dan, da stigne na časove na pravnom fakultetu ili da pronađe vegetarijanski restoran. I to pešačenje je za njega bila prilika da učvrsti trostruki zavet koji je dao svojoj majci kada je napustio Indiju (ni žena, ni alkohola, ni mesa), da ispita svoju postojanost i čestita sebi na izdržljivosti. Gandi je uvek pridavao veliki značaj zavetima, svečanim obećanjima datim samom sebi. Za njega su oni bili konačni. Uvek je negovao disciplinu i samokontrolu. Pešačenje omogućava ovaj odlučni odnos prema sebi koji ne sadrži nikakvu neograničenu introspekciju (ona prvenstvo daje ležećem položaju na kauču), već pažljivo ispitivanje. Dok hodamo, svodimo račune sa sobom: ispravljamo se, ispitujemo, ocenjujemo. Kasnije, kada se bude bavio advokaturom u Južnoj Africi, Gandi će nastaviti da pešači i svakodnevno će ići od Tolstojeve farme do Johanesburga (trideset četiri kilometara). U borbama koje vodi u Natalu, iskusiće političku dimenziju pešačenja. Braneći prava Indijaca Južne Afrike, podvrgnutih nesnosnim merama ili preteranim porezima, 1913. godine je, umesto jednostavnih demonstracija sa zauzimanjem javnog prostora, organizovao marševe od nekoliko dana. Ideja je da se protestuje bez nasilja, i da se pronađe način da budete uhapšeni. Gandi odlučuje da planira marševe koji idu od jedne do druge provincije (od Natala do Transvala), i da ne nosi obaveznu dozvolu za kretanje, da bi inscenirao masivnu neposlušnost, vidljivu, kolektivnu i mirnu.

Trinaestog oktobra 1913. godine staje na čelo ogromne mase koja pešači. Ima ih više od dve hiljade, hodaju bosi, hrane se sa malo hleba i šećera. Marš traje nedelju dana. Gandi je uhapšen i pedeset hiljada Indijaca odmah proglašava štrajk. General Smats je prisiljen da pregovara, i sa Gandijem sklapa niz sporazuma u korist indijskih zajednica.

U februaru 1930. godine Gandi je imao šezdeset godina i zamislio je marš soli. To je dramatična akcija, kolektivna epopeja. Gandi okuplja oko sebe jezgro od pouzdanih militanata: satjagrahija koje je obučio, čiju samokontrolu i sposobnost za žrtvovanje poznaje. Sedamdeset osam učenika je izabrano za ekspediciju. Najmlađi ima šesnaest godina. Jedanaestog marta, govoreći pred hiljadama ljudi posle večernje molitve, Gandi zahteva od svih da, ako i sam bude uhapšen, nastave mirno i spokojno sa neposlušnošću. Kreće sutradan, u pola sedam ujutro, sa dugačkim štapom u ruci (veliki okovani bambus), okružen vernicima ogrnutim, poput njega, u tkaninu od ručno predenog belog pamuka. Ima ih manje od osamdeset u polasku, a na obalu mora će, četrdeset i četiri dana kasnije, stići nekoliko hiljada.

Tokom marša se uspostavlja ritam: ustajanje u šest sati za molitvu, meditaciju i pojanje. Zatim, nakon umivanja i toalete, užina i povorka kreće. Sela kroz koja prolaze pripremaju se kao za praznik: zalivaju puteve, prekrivaju ih lišćem i cvećem, da budu udobniji za stopala. Gandi se svaki put zaustavi, mirno uzima reč i poziva sve da prekinu svaku aktivnu saradnju sa Imperijom: ne kupujte više uvezene proizvode, dajte ostavku na svoj položaj ako ste lokalni načelnik i predstavnik Imperije. I iznad svega: nikada ne odgovarajte na provokacije, pripremite se za udarce koji će pljuštati, pustite da vas uhapse i ne pružajte nikakav otpor. Uspeh je ogroman. Strani dopisnici prate marš, prenose vesti o njemu po celom svetu. Vicekralj Indije se muči da pronađe odgovor. Organizacija dana je nepromenljiva: ujutru se moli, danju se pešači, uveče se prede pamuk, noću se pišu članci za novine. Petog aprila, posle više od mesec i po dana pešačenja, Gandi stiže do Dandija, na obalu mora, i sa učenicima provodi noć u molitvi. Ujutru, u pola devet, odlazi na okean, kupa se, vraća se na plažu i svečano, pred hiljadama ljudi, izvodi zabranjeni gest: polako se saginje, podiže komad soli, dok pesnikinja Sarođini Naidu uzvikuje: „Živeo, oslobodioče!”

U ideji, u ostvarenju ovog ogromnog marša, mogu se naslutiti neki duhovni principi. Tu je već izraženo Mahatmino nepoverenje prema mašinama, neobuzdanoj potrošnji, slepom produktivizmu. U tekstu iz novembra 1909. godine (Hind Swaraj), napisanom na brodu koji ga je iz Londona vraćao u Južnoafričku Republiku, Gandi napada modernu civilizaciju. Pored toga što brani nenasilni put, tekst je odbrana tradicije i apologija sporosti. Za Gandija, istinska suprotnost ne postoji između Zapada i Istoka, već između civilizacije brzine, mašina, akumulacije moći, i jedne druge, civilizacije prenošenja, molitve i ručnog rada. To ne označava alternativu inercija tradicije / dinamika osvajanja, već suprotnost između dve energije: energije večnog i energije promene. Gandi ne pravi izbor između konzervativne nepokretnosti i avanturističke drskosti, već između mirne snage i neprestanog nemira, između prigušene svetlosti i zaslepljujućeg odsjaja. O ovoj tihoj energiji, Gandi voli da razmišlja kao materinskoj, ženskoj. Vekovima je u tradicionalnim društvima pešačenje bilo rezervisano za žene: sastajale su se kod dalekih izvora da prikupe vodu, odlazile su da duž staza sakupljaju biljke i trave. Muškarci su prednost davali brutalnom rasipanju snage, svojstvene lovu: iznenadni napadi, kratki i brzi zaleti. Za Gandija je pešačenje davanje prednosti sporim energijama izdržljivosti. Sa pešačenjem smo daleko od briljantne akcije, dostignuća, poduhvata. Ono se izvodi u smernosti koju je Gandi voleo: podseća na naš značaj i na našu krhkost. Pešačenje je stanje siromašnih. Međutim, smernost nije beda. To je mirno prepoznavanje naše konačnosti: ne znamo sve, ne možemo sve. Ono što znamo je ništa u poređenju sa Istinom, a ono što možemo je ništa u poređenju sa Silom. I ovo priznanje nam daje naše mesto, pozicionira nas. Kad pešačim, daleko od bilo kog uređaja, bilo koje mašine, bilo kojeg posredovanja, ponavljam zemaljsko stanje čoveka, njegovo siromaštvo dato rođenjem. Zbog toga smernost nije ponižavajuća: ona ruši samo sujetne pretenzije. U pešačenju postoji nešto ponosno: uspravni smo. Smernost ukazuje na naše dostojanstvo.

U pešačenju postoji takođe izvesno pojednostavljivanje za kojim će Gandi tragati čitavog života, krećući se putevima neposedovanja (aparigraha). Od savršenog džentlmena do „polugolog fakira” kojeg je ismevao Čerčil, Gandi će nastaviti ovu potragu za lišavanjem u svim registrima: odeća, stanovanje, hrana, prevoz. On koji je u Londonu nosio redengot, prsluk sa duplim kopčanjem, prugaste pantalone i paradirao sa štapom sa srebrnom jabučicom, ne prestaje da pojednostavljuje svoju pojavu, sve do poslednjih godina kada će se pojavljivati ogrnut samo parčetom tkanine od ručno predenog belog pamuka. U Južnoj Africi, ostavlja svoj udobni stan u Johanesburgu da bi živeo na farmama sa radnicima, pomažući u kućnim poslovima. Za njega je putovanje trećom klasom pitanje časti, a pred kraj svog života se hrani samo svežim voćem i orasima. Ovo pojednostavljenje egzistencije mu omogućava da ide brže, pravije Pešačenje je savršeno jednostavno. Jedno stopalo ispred drugog, samo na taj način se kreće napred kad ste na nogama. Živeti iznad svojih potreba, govorio je Gandi, uvek znači eksploatisati svog bližnjeg.

Najpre treba da se oslobodite svega što bi moglo beskorisno da vas opterećuje, stvara prepreku. Pešačenje je utopija autonomije. Gandi je cenio autohtono zanatstvo i lokalnu proizvodnju. Vraća preslicu u centar pažnje, i sebi daje zadatak da svaki dan ručno tka. Rad rukama je odbijanje eksploatacije drugih. Pešačenje ostvaruje dvostruki ideal sadržan u terminu swadeshi. Tu reč je Gandi često upotrebljavao da podseti Indijce na bojkot engleskih tkanina, alkohola, industrijske robe. Ona istovremeno označava i „bliskost” i „samodovoljnost”. Dok pešačimo, dolazimo u kontakt sa ljudima u trenucima svakodnevnog postojanja. Hodamo po njivama gde rade, prolazimo ispred kuća u kojima žive. Zastajemo i razgovaramo. Pešačenje daje dobar ritam za slušanje i razumevanje. A samo od nas zavisi kako napredujemo. Sve dok smo zdravi, samo volja zapoveda. Ne čine to ni mehanika, ni sagorevanje.

Pešačenje skoro da vas hrani. Gandi je to doživeo 1930. godine, kada je stigao do mora, posle više od tri stotine i devedeset kilometara hoda, ozareniji nego kada je otišao.

U kretanju, tokom pešačenja, Gandi veliča dimenziju čvrstine i izdržljivosti: ne predaj se. Hodanje zahteva blag i neprekidan napor. Da bi okarakterisao stil borbe koju je želeo da vodi, Gandi je, tokom jednog političkog sastanka, u Južnoj Africi, skovao reč: satyagraha. Satyagraha je istovremeno i snaga i istina. Hodanje zahteva odlučnost: čvrstinu i volju.

Najvažnija vrlina satyagrahija je unutrašnja kontrola. Da bude spreman da prima udarce, a da ih ne uzvraća, da bude nepravedno uhapšen bez protivljenja, da trpi poniženja, zlostavljanja i uvrede bez odgovora. Kontrola je dvojaka: on mora biti u stanju da kontroliše izlive besa i gneva, ali takođe i napade malodušnosti ili kukavičluka. Treba da ostane miran, nepokolebljiv, spokojan i siguran u sebe kao što smo sigurni u istinu. Pešačenje iscrpljuje bes, pročišćava. Kada satyagrahi stignu do mora, njihovo ogorčenje je ispražnjeno od svake mržnje: ono je sada samo odlučnost da se prekrši zakon, jer je zakon nepravedan i nepravičan do te mere, da neposlušnost postaje dužnost koju čovek ostvaruje sa istim mirom kao kada se moli.

Ova savršena samokontrola je uslov univerzalne ljubavi i nenasilja: ahimsa. Dodirujemo srce doktrine. Nenasilje kod Gandija nije pasivno odbijanje, neutralna rezignacija i pokoravanje. Ono zahvata u jednom potezu i ispoljava u jednoj odredbi sve dimenzije koje smo mogli da uočimo: dostojanstvo, kontrolu, čvrstinu, smernost i energiju. Nenasilje nije jednostavno odbijanje sile. To je suprotstavlja nje samo snage duše fizičkoj snazi. Gandi ne kaže: ne pružajte nikakav otpor kada udarci pljušte, kada se brutalnost udvostruči. Naprotiv, on kaže: oduprite se svom svojom dušom, ostajući uspravni što je duže moguće, nikada ne odustajući od svog dostojanstva, ne pokazujući ni agresivnost niti bilo šta što bi, između onoga koji udara i onoga koji je udaran, moglo da uspostavi jednakost i uzajamnost u zajednici nasilja i mržnje. Naprotiv, prema onom koji vas udara pokažite ogromno saosećanje. Odnos mora da ostane asimetričan: s jedne strane slep, fizički bes pun mržnje, a s druge duhovna sila ljubavi. Ako izdržite, odnos se obrće i fizička sila degradira onoga koji je koristi, jer on postaje besna zver, dok se čitavo čovečanstvo ogleda u onom koji leži na zemlji, i koji se, kada su hteli da ga ponize, uzdiže do čiste čovečnosti. Nenasilje sramoti nasilje. Onaj koji nastavlja da udara, gubi čast i svoju dušu.

Setite se strašnog marša na Darasan, gde su se satyagrahi uputili u maju mesecu 1930. godine, da u ime naroda zauzmu fabrike soli. Gandi se pobrinuo da pismom o tom maršu i njegovom cilju obavesti vicekralja, dodajući da bi ukidanje poreza na so bilo dovoljan povod da se on zaustavi. Ali, Gandi je uhapšen, on sam neće moći da učestvuje u mirnom zauzeću slanih bazena. Četiri stotine policajaca, naoružanih teškim štapovima sa čeličnim vrhom, čekaju u solanama. Satyagrahi napreduju polako i odbijaju da se raziđu. Kada su stigli do policajaca, primaju strašne udarce bez otpora, padaju i ubrzo ih zamenjuje red koji ih prati i koji takođe pada. Spektakl je utoliko strašniji jer satyagrahi ni ne pokušavaju da se zaštite rukama, ostaju nezaštićeni tako da im lome ramena i lobanje. Policajce obuzima bes i do smrti tuku one koji padaju. Američki novinar Veb Miler, iz agencije Junajted pres, prisustvuje pokolju i prepričava nemo napredovanje satyagrahija koji napreduju, tihi, odlučni, „čvrstim korakom, uzdignute glave”, i padaju. Nastupa potresna tišina u kojoj uskoro čujemo samo zvuk udaraca pendrekom, iščašenih kostiju i neke prigušene jecaje. Rezultat će biti nekoliko stotina povređenih.

Politička korist od pokreta iz 1930. godine ipak neće biti u skladu sa očekivanjima i sa veličinom čina. Gandi-Irvin pakt (februar 1931), ostaje na manjim ustupcima, a Londonska konferencija, kojoj je Gandi prisustvovao u septembru iste godine, ne omogućava nikakav odlučujući napredak. Kada je izbio svetski rat 1939. godine, Indija još uvek ostaje potčinjena zemlja. Nezavisnost će dobiti tek u avgustu 1947. godine, po cenu podele između Indije i Pakistana, najgore rešenje za Gandija, koji se slobodi nadao samo u jedinstvu i bratstvu.

Tokom svog života, Gandi nikada nije prestao da pešači. Govorio je da toj praksi duguje svoje zdravlje. Pešačio je do samog kraja. Poslednje godine njegovog života videće kako se njegov san istovremeno ostvaruje i ruši: slobodu i raskid. Kada se Engleska, krajem četrdesetih godina dvadesetog veka, ozbiljno sprema da napusti svoje indijske kolonije, rivalstva koja Britanci pažljivo održavaju među zajednicama, zaoštravaju se i pogoršavaju i uskoro dobijaju oblik masakra, sa neviđenim nasiljem između Indusa, Muslimana i Sika.

Tokom zime 1946. godine, Gandi ponovo uzima svoj hodočasnički štap i odlučuje da peške prođe kroz regione koje razdire mržnje (Bengal i Bihar), da pešači od sela do sela, da govoreći svakome i moleći se za sve, potvrdi vrednosti izgubljene ljubavi i bratskog jedinstva. Od 7. novembra 1946. godine do 2. marta 1947. godine prošao je kroz desetine sela, uvek pešice. Pešači da ukaže na nužnost mirnog rešenja. Svako jutro ustaje u četiri sata da čita i piše, da prede svoju meru pamuka, vodi molitve otvorene za sve, recituje svete hinduističke i muslimanske tekstove, ukazujući na njihovu usklađenost, te pešači. Svakog jutra odlazi pevajući strašne Tagoreove stihove:

Pešači sam.
Ako se ne odazovu na tvoj poziv, pešači sam;
Ako se uplaše i od straha okrenu prema zidu,
O ti sa zlokobnim znamenjem,
Otvori svoj um i govori sam.
Ako se okrenu i napuste te u prolasku kroz pustinju
O ti sa zlokobnim znamenjem,
Gazi trnje na svom putu
I hodaj sam stazom umrljanom krvlju.

U septembru 1947. godine desilo se „čudo Kalkute”:samo njegovo prisustvo i njegova odluka da posti, bili su dovoljni da ugase vatru mržnje koja je pustošila grad. Nezavisnost je proglašena u avgustu, a sprovođenje podele između Indije i Pakistana izazvalo je porast nečuvenog nasilja među zajednicama.

Gandija 30. januara 1948. godine ubija jedan hindu fanatik.

Ostaje nam slika ovog starca od skoro sedamdeset sedam godina, kako hoda po ceo dan, oslonjen na rame svoje nećake, sa štapom hodočasnika u drugoj ruci, koji ide od sela do sela, od masakra do masakra, podržan svojom verom, obučen kao poslednji od siromaha, ukazuje na blagodeti ljubavi i apsurd mržnje, suprotstavljajući nasilju sveta beskrajni mir sporog, skromnog, beskrajnog pešačenja.

To je takođe slika koju će sačuvati neumorni pratilac Nehru, prvi veliki vladar slobodne Indije. Kada pomisli na Gandija, on se seti marša za so.

Mnoge slike ovog čoveka mi padaju na pamet, sa pogledom koji je tako često bio nasmejan i u isto vreme jezero beskrajne tuge. Ali, među njima se ističe jedna, najznačajnija, ona u kojoj sam ga video, sa štapom u ruci, on kreće na marš za Dandi, tokom marša za so 1930. godine. Bio je hodočasnik u potrazi za istinom, miran, spokojan, odlučan i bez straha.

FILOZOFIJA PEŠAČENJA
FREDERIK GRO
Sa francuskog preveo,
Pavle Sekeruš.

Send a message to learn more

HIMALAJI :-)
20/03/2025

HIMALAJI :-)

Upravo! Vratio se Snežni leopard na Tibet :-) Zahvaljujemo se gospodinu Dušanu Mijoković.
20/03/2025

Upravo! Vratio se Snežni leopard na Tibet :-)
Zahvaljujemo se gospodinu Dušanu Mijoković.

PEŠAČITI ZAJEDNO: POLITIKA PRAZNIKAGandi nas je naučio da pešačenje može da ima političku dimenziju, ali možemo da naved...
19/03/2025

PEŠAČITI ZAJEDNO: POLITIKA PRAZNIKA

Gandi nas je naučio da pešačenje može da ima političku dimenziju, ali možemo da navedemo i Dugi marš Maovih trupa (1934–1935), čudo koje je povlačenje preobrazilo u pobedu, simbol otpora protiv nacionalne vojske; Marš na Vašington (28. avgusta 1963), nakon kojeg je Martin Luter King izgovorio I have a dream. Jedan od poslednjih velikih političkih marševa u Francuskoj bio je marš za jednakost i protiv rasizma. Uz trajanje od više od mesec dana (15. oktobar – 3. decembar 1983), izazivajući u svakoj etapi novo oduševljenje, na kraju je okupio više od stotinu hiljada ljudi.
Ove kolektivne, protestne šetnje mogu poprimiti svečani vid. One su obrnuti odraz vojnih marševa – savršenih, zastrašujućih i mehaničkih.

Moramo razmišljati o dva poretka (vojni marš i svečani marš), koji oličavaju dve političke stvarnosti. U vojnom maršu, strukturisanje se vrši odozgo: komandovanje, hijerarhija, potčinjavanje. Vojnici su naučili da marširaju, podvrgnuti su disciplini koja čini da izgledaju kao automati. Marširanje je izraz bezuslovne poslušnosti, ponosne zbog nje same. Vojni marš nastoji da predstavi javni poredak. Ta uniformnost u kojoj ništa ne štrči, izdvaja se ili odvaja, istovremeno je i dostizanje određenih limita: učesnici postaju deo mašine. Ali, ovo preterivanje je potrebno da bi impresioniralo, obeležilo maštu, nateralo ljude da misle da lepota leži u geometriji.

Krutost znači da je nametnuta vertikala komande. Marširaju istim korakom jer su naterani na poslušnost. Naredba je svela raznolikost zamaha, raspršivanje gestova. Narod se, pak, okuplja na ivici avenija, aplaudirajući žestoko: on posmatra svoju sublimiranu sliku, njenu utopijsku verziju. Vojni marš je lekcija moći. Politički autoritet se nameće uz pretnju: ili ja ili haos. Samo Ja, država, mogu da uspostavim među vama jedinstvo i koheziju. Da nisam tu, raskidali biste se i poubijali. Bilo bi to stanje neprestanog građanskog rata, krvava anarhija. Pogledajte ih kako marširaju, kako su uglancani i čvrsti.

Javni poredak je zamrznut i veštački, zaražen onim što Spinoza imenuje kao tužne strasti. Svako pronalazi izvor svoje radosti u tuzi drugih i tone u depresiju čim zamisli njihovu sreću. Društvene podele se održavaju dokle god omogućavaju da pronađete podređenog za ponižavanje, i nadređenog za divljenje. Vladavinu nepoverenja, ljubomore i frustracija orkestrira država, koja zahteva da bude pozdravljena kao „naš Spasitelj”. Alen dodaje da nastaju crkve: sveštenici se brzo umnožavaju.

Žele da verujemo kako su jedine moguće zajednice, zajednice poslušnosti. Preko zavisti, strahova, sumnjičenja, zajednička baza uspostavila bi se u zajedničkom ropstvu, čak i ako to znači da s vremena na vreme ponovo aktiviramo njegovu korisnost ukazivanjem na zastrašujućeg Drugog (zajedničkog neprijatelja, javnog neprijatelja). Istim potezom vlast deli i spaja. Biti ljubomoran na suseda, mrzeti stranca: dve komplementarne operacije, da bi se zaboravio početni, nenadmašni skandal, iskonska podela: razdvajanje gospodara i potčinjenog, bogatog i siromašnog. Kažu nam da su pre svega neophodni red i sigurnost, javni mir i status kvo. Sve to učvrstimo mašući baukom neprijatelja, stranca, da bismo sakrili i zaboravili nepravednu podelu. I tvrdimo da je ovo lažno jedinstvo, prepreka ratu svih protiv svih.

Prava suprotnost oružanom javnom poretku nije divlji nered i destruktivna anarhija, već spontana harmonija praznika. Protiv vojnih defilea: praznične šetnje. Protiv javnog poretka: spontana zabava. Protiv javnog poretka: umetnički kolektivi (pozorišne ili plesne trupe) ili dobrotvorne zajednice (dobrotvorna društva za samopomoć). Protiv vlasti: okupljanje snaga.

Vlast deli pojedince jednog po jednog, jednog protiv drugog, preko politika mržnje, ljubomore i rivalstva. Ona ih ujedinjuje u poslušnosti prema Zakonu kao utočištu od straha, u kojem se okuplja zajednica koja bleji.

Snaga neguje veze u radosti, poverenju, gde svako nudi drugome svoj dodatak snage, da bi mu ovaj uzvratio.

Svečani marš pokazuje mogućnost neosmišljenog reda i prirodne društvenosti. Žene i muškarci hodaju, ujedinjeni osećanjem nepravde, ujedinjeni potrebom da se stvari promene. Hodaju zajedno, bez ritma bubnjeva, sklapaju svoju moć u obliku velikodušnog talasa, jednostavnog i mirnog talasa, kao na slici Pelica da Volpeda (Il Quarto Stato). Oni tada svedoče o mogućnosti da zajedno odbijaju poslušnost, o sposobnosti da formiraju nenasilne zajednice radi protesta i zahteva. Ovi svečani i protestni marševi su kao let čvoraka koji je Alen opisao u svojim Razgovorima o religiji.

Bili su samo jedno biće, iako se svaki kretao u nekakvom krugu sanjarija. Udaljavali su se, rastezali po ivicama, zatim spajali kao da ih drže elastične niti.

Ove plesne figure su simbol drugog poretka, nevojnog i spontanog, poretka koji usklađuje snage koje ispunjavaju svaku kolektivnu akciju.

U svakoj zajedničkoj akciji postoji plesni i pevački deo, i to nije njen najmanje bitan deo. Red je tada uzrok i posledica; [on] nije ni voljan, ni trpljen; on je ispod trpljenja, kao i htenja; pripada životu kao disanje.

Tako je i sa radosnom gomilom koja maršira, proizvodeći simfonijsko kretanje harmonika i pokrete plime i oseke. Udaljavanja i približavanja tela, bez zapovednika koji proklinje i nadgleda. Vraćajući se svojim pticama, Alen može da zaključi:

Celina se talasala kao draperija na vetru. Nigde nije bilo predvodnika; celina je upravljala delovima, ili bolje rečeno, svaka od ptica je vladala i njome se vladalo.

Princip reverzibilnosti. To je – posle onog o spontanom udruživanju snaga – druga tajna demokratije, koju Aristotel otkriva (Politika, III, 4): poslušnost je samo druga strana zapovedanja, a tada je ona samo sluganstvo. Građanin protiv roba. Kada građanin sluša, zapoveda samom sebi da se povinuje. Rob, s druge strane, izvršava. Prvi hoda, drugi puzi.

To je ono zbog čega vlast drhti: da će narod otkriti radost zajedništva, da će se pronaći kao čovečanstvo povezano sa samim sobom, u radosti svoje udružene moći, da će u posvećenosti i oduševljenju otkriti zadovoljstvo da bude solidaran i da radi u vlastitu korist.

Karakteristika vlasti je da obeshrabruje svaku političku strast, osim u degradiranom, izopačenom smislu: ambicija, kalkulisanje, podele. Veliki svečani marševi – gde svako u koraku drugog nalazi nešto što odgovara njegovom, u energiji drugog nešto čime će umnožiti sopstvenu – ostaju, mimo ove laži koja zavija da izvan države postoji samo haos, tvrdoglava svedočanstava iskonske, imanentne demokratije, izgubljene i pronađene u ovim trenucima zajedničkog marša.

Odložena pauza u beskrajnoj istoriji dominacija.
Resurs svih revolucija.

FILOZOFIJA PEŠAČENJA
FREDERIK GRO
Sa francuskog preveo,
Pavle Sekeruš

18/03/2025

„Najveći vajar prirode je vreme…”
Žorž-Luj Leklerk de Bufon, 1756.

Iz knjige, Bila jednom jedna planeta Zemlja - Kratka istorija i misterije naše planete.

Pjerik Graviju i Erik Orsena

Send a message to learn more

Ubu ImperatorMax ErnstDate: 1923; Paris, FranceStyle: DadaPeriod: First French periodGenre: symbolic paintingMedia: oil,...
15/03/2025

Ubu Imperator
Max Ernst
Date: 1923; Paris, France
Style: Dada
Period: First French period
Genre: symbolic painting
Media: oil, canvas
Location: Georges Pompidou Center, Paris, France
Dimensions: 100 x 81 cm

13/03/2025

Čitanje knjiga je postalo “revolucionarni čin otpora” brzom konzumiranju podataka.
___
Federiko Gobo

Send a message to learn more

08/03/2025

📣 Knjižara Beopolis će sledećih dana svakodnevno biti uz vas, naše studente, koji ste krenuli ka Beogradu.

Posvećujemo vam knjigu i pesmu za svaki dan, i mislimo na vas.

Svima koji ste krenuli iz Subotice želimo srećan put i lak hod! ✊

Videćemo se u Beogradu 15. marta!
____________________

Pesma #1:
https://www.youtube.com/watch?v=T8yssvCh3ac

07/03/2025
06/03/2025

Pjerik Graviju i Erik Orsena
BILA JEDNOM JEDNA PLANETA ZEMLJA
Kratka istorija i misterije naše planete

NA SAMOM POČETKU STVARI

Ova priča počinje pre 13,8 milijardi godina, u trenutku kada se dogodio Veliki prasak: događaj koji je sve do danas ostao misterija. Šta je bilo pre toga? Da li je ičeg bilo? Niko zapravo ne zna, ali se upravo u tih nekoliko delića sekunde nakon praska prvi put pojavila materija u našem svetu. Isprva u vidu elementarnih blokova koji su se ubrzo nakon toga povezali i konstituisali prve čestice: protone, neutrone, elektrone, fotone i tako dalje...

Od tog trenutka, Univerzum ne prestaje da se širi. Tada podseća na gustu i uzavrelu supu od plazme koja dostiže temperaturu i do nekoliko milijardi stepeni, u kojoj vriju čestice. One se kreću u svim pravcima, sudaraju, privlače i odbijaju bez izgleda da se stabilizuju. Nemirni Univerzum, gust i mračan, uronjen u veliku maglu! Sve se to dešava zato što se fotoni – malene čestice svetlosti u nastajanju – zabavljaju i igraju sa elektronima dok bez uspeha pokušavaju da se izvuku iz te beskrajno vruće magle.

Univerzum nastavlja da se širi, temperatura se spušta ispod 10 000 °C, što elektronima omogućava da se udruže s protonima i neutronima kako bi obrazovali prve atome hidrogena. Fotoni postaju nezavisni. Sada konačno imaju slobodu da putuju kosmosom i osvetle ga u svim pravcima. Od Velikog praska prošlo je samo 380 000 godina. Zahvaljujući toj sasvim novoj i mladoj svetlosti moći ćemo da otkrijemo prvu sliku Univerzuma. Ona nam pokazuje da je Univerzum prilično heterogen i da se sastoji od mnogobrojnih gromuljica koncentrovane materije, nastalih pod uticajem gravitacije.

Upravo se u srcu tih gromuljica, gde se pokreće proces termonuklearne fuzije i gde temperatura može da pređe i milion stepeni, odvija jedan važan proces: formiranje sve težih i sve većih atomskih jezgara. Energija koja se oslobađa tokom ovog procesa kolosalnih je razmera. Od nje nastaju prve zvezde, a u njihovom središtu nastaju elementi od kojih se sastoji materija. Proces koji i najveće alhemičare svih vremena baca u senku...

Edicija; Retka Zemlja
Uskoro...

Send a message to learn more

22/02/2025

Pjerik Graviju i Erik Orsena
BILA JEDNOM JEDNA PLANETA ZEMLJA
Kratka istorija i misterije naše planete

Bila jednom jedna planeta Zemlja, i to mnogo pre naše planete Zemlje. Da bi se dobro razumela neverovatna istorija naše planete, treba posegnuti unazad, sve do samog postanka Univerzuma, do samog porekla materije. One iste materije od koje se sastoji tlo po kojem hodamo, voda, vazduh, druge planete, životinje, ali i papir ove knjige koju držite u rukama, njena dva autora, kao i njene čitateljke i čitatelji. Bila jednom jedna... Eto dakle početka jedne lepe priče, najstarije, majke svih priča. Vežite se, polećemo! Putovanje na koje vas pozivamo vodiće vas daleko, daleko, od beskrajno velikog do beskrajno malog, od beskrajno starog do beskrajno mladog…




---------------
SADRŽAJ
---------------






NA SAMOM POČETKU STVARI

NOVA ZVEZDA

ZASTRAŠUJUĆI POČECI

NEOČEKIVANI DOGAĐAJ (EMERGENCIJA)

IMA MAGMI I MAGMI

BILIJAR

SVE SE PREOBRAŽAVA

JEDAN RADOSTAN DOGAĐAJ

GLASNICI IZ DUBINA

OSEKA

OGROMNA SLAGALICA

OD PLANINE DO MORA

IZMENA REŽIMA

HEMIJSKI NAPAD

SERIJSKE GLACIJACIJE

DAH SVEŽEG VAZDUHA

NEKOLIKO INOVACIJA

BILA JEDNOM JEDNA FRANCUSKA

RASTAJANJA I SASTAJANJA

ZADOVOLJSTVO NA VIDIKU

POVRATAK U ARMORIKU

TAJNE IZ LABORATORIJE

ULOV NA VIDIKU

OD AKVARIJUMA DO VIVARIJUMA

IZLAZAK IZ VODE

KAPSULE ŽIVOTA

NA VRATIMA PAKLA

U EKVATORIJALNIM ŠUMAMA

CRVENO JE U MODI

HEKATOMBA

PRELAZAK PREKO PUSTINJE

PRIDOŠLICE

VESTI UKRATKO

SCENE IZ ŽIVOTA

POLETANJE PERNATIH BIĆA

CVEĆE, VOĆE I PČELE

POD VLADAVINOM REPTILA

ŠTA SE DEŠAVA S MALIM ORGANIZMIMA?

NA MORSKOM GROBLJU

VESTI IZ SVETA

STICAJ OKOLNOSTI

RENESANSA

LANČANI SUDARI

OD RASEDA DO RASEDA

POVLAČENJE ŠUMA

VULKANI DRUGAČIJE VRSTE

ČUDNE ZVERI

LEDENO DOBA

OD PEJZAŽA DO PEJZAŽA

ZEMLJIN GNEV

SVET BUDUĆNOSTI



NEKOLIKO SMERNICA ZA BOLJE RAZUMEVANJE STVARI



MINERALI I STENE

SEDIMENTNE STENE

MAGMATSKE STENE

METAMORFNE STENE

TEKTONIKA PLOČA

OSNOVNA GRADIVNA MATERIJA ŽIVIH BIĆA

KLIMATSKE PROMENE

GEOLOŠKA VREMENSKA SKALA



Pjerik Graviju – doktor geologije.
Erik Orsena – pisac, član Francuske akademije.
Knjigu je objavio Galimar krajem 2023. godine.
Sa francuskog prevela Sonja Segić.
Edicija, Retka Zemlja.

USKORO!

Send a message to learn more

Address

Novi Sad

Telephone

+381643463385

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Izdavačka kuća "Kiša" posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Izdavačka kuća "Kiša":

Share