Едиција "Страдања и отпори" / Edicija "Stradanja i otpori"

  • Home
  • Serbia
  • Novi Sad
  • Едиција "Страдања и отпори" / Edicija "Stradanja i otpori"

Едиција "Страдања и отпори" / Edicija "Stradanja i otpori" Едиција у оквиру издавачких пројеката СУБНОР града Но?

20/01/2025

Још једном ћеш, Дунаве, тећи крваво врући, Преко тебе ће срљати разбијене хорде, Лешеви с твога дна...

У сећању...Данас се присећамо једног од најстрашнијих догађаја у историји Новог Сада - Новосадске рације, која се десила...
21/01/2023

У сећању...

Данас се присећамо једног од најстрашнијих догађаја у историји Новог Сада - Новосадске рације, која се десила од 21-23. јануара,1942. године. Фашистичка окупаторска мађарска војска је побила и под лед Дунава бацила преко 1.000 невиних цивила, претежно Јевреја и Срба.

Присећамо се како се овакви злочини више никада не би понаваљали.

ПРЕДГОВОР другом издању Деаково дело “Под жутом” траком представља једно од најпотреснијих и најживописнијих сведочења о...
02/11/2022

ПРЕДГОВОР другом издању

Деаково дело “Под жутом” траком представља једно од најпотреснијих и најживописнијих сведочења о мржњи човека према човеку и мрачним идеологијама које озакоњују ту мржњу и омогућују јој несметано уништавање људи. Ако бисмо ближе посматрали почетак, развијање и кулминацију Холокауста широм Европе, онда можемо уочити одређене етапе које се препознају и у судбини писца. Почињало је обичним, наизглед безазленим, забранама слушања радио-апарата, вожње градским превозом или шетњом улицом, настављало се кроз отворено шиканирање и краткотрајне принудне радове, а потом и пљачку имовине и појединачним убијањем, а завршавало се колективном стигмом, затварањем у гета која Деак готово епски описује, или логоре и потом физичким истребљењем индиректно изгладњивањем, директно у гасним коморама, или на друге начине. О злу Холокауста треба изнова и изнова писати, причати, сведочити, али не треба дозволити да то буде једина карактеристика јеврејске заједнице. Ти људи су пре свега тога и волели, и желели, и стварали, једноставно били су људи. Уколико се сведу на број и на, како се кроз дело провлачи, обичан предмет – досије, онда умањујемо монструозност тог зла. Тога Деак очигледно постаје и свестан, па наглашава именом и презименом не само нацисте / фашисте, него пре свега жртве, често безимене и заборављене.
​Међунационална и међуверска мржња која је створила и подстрекивала нацизам / фашизам није била присутна само у владајућем слоју тих држава и нису задате циљеве истребљења Јевреја и Срба спроводили само војници. Деак се уверио и сведочи будућности, да је за страдање цивила крив и Хитлер, и Салаши, али и жена која је добацивала увреде новосадским Јеврејима, као и обичан сеоски чиновник који ће пре бити савестан грађанин државе и испунити законом прописан циљ, него бити човек и помоћи невином. Мржња која је општенародна, која је стварана годинама унапред, на крају je створила и мржњу код жртава према својим џелатима. Деак не генерализује, не баца кривицу на цео народ, бар не директно. Он јасно разграничава фашизам од позитивног национализма. Међутим, стиче се утисак, а о томе је и писано, дискутовано и потврђивано, да је пасивно држање по страни, такође активно учешће у злочину. Највећи проблем је што, како Деак наводи, „расна мржња не постане само политика, она постане религија за народ”. А религији се тешко одупрети. Немогуће је разумети тврдоглаво спровођење расистичких закона од стране обичних чиновника. За њих депортација није злочин, него етичко обављање посла које им је држава наложила.
​Иако је четири односно пет година рата на простору Краљевине Југославије генерално обојено крвљу, садизмом и мржњом, простор Бачке је посебно уочљив због само једног догађаја – јануарске Рације 1942. године. И да није било свега пре Рације и свега после, само овај догађај је, као и крвава усташка акција Виктора Томића у Срему, сасвим довољна да се мржња мађарских фашиста према Србима, Јеврејима и антифашистима из других народа, упише у историју као нешто што је без преседана, нешто што се не заборавља, и нешто што се никад не сме поновити. Ако то зло треба представити статистички, онда треба навести да је у својим истраживањима Александар Вељић дошао до цифре од 25.000 убијених на територији Бачке у току Рације. Деаково сведочење као директног очевица Рације, непобитан је доказ злочина мађарских фашиста према цивилима, злочин подстакнут верском и националном мржњом, која је, како Деак наводи, годинама припремана и учена по школама, удружењима, факултетима, академијама. Можда су највреднија сведочанства они невероватни моменти о којима Деак пише, а који најбоље показују да је жртва обичан човек попут сваког од нас – слепа жена која грли стрељаног супруга, умирући старац који на грудима притиска икону, неутешна мајка која чува део лобање настрадале кћерке. Деак нас упозорава да злочин не смемо посматрати кроз статистику, цифре, као досије или предмет, него кроз јасне опипљиве слике људи, лица детета и онога што су они чинили у последњим моментима свог живота.
​Др Андреја Деак је и доказ да се човек у несрећи не сме препустити, већ се мора борити за себе, и то уз веру у Бога, позитивне мисли, или како он наводи у свом случају – обичну срећу. Рат човека претвара у звер, било да сте жртва или џелат. Небројени су случајеви сукоба између логораша, цивила у редовима за храну. Тешко је остати прибран и човек. Негде почетком 1930-их година у разговору са једним пријатељем римокатоликом, шидски златар Јеврејин Мајер Францоз је сазнао за једног сиромашног човека из Словеније, Словенца римокатолика, који је био у толико лошој материјалној ситуацији да тих дана није могао својој бројној породици да обезбеди божићни ручак. Мајер Францоз је спаковао пуну кутију хране и послао том непознатом Словенцу. Готово деценију касније, Мајер, његова супруга и две кћерке бежали су из Шида, из усташке Независне Државе Хрватске, и са лажним папирима доспели у Љубљану. Мајер је тамо откривен и спроведен у затвор где је чекао депортацију у логор. Прво вече у затвору дошло је до смене страже и нови стражар је кренуо да обилази затворенике и проверава њихов идентитет. Када је дошао до Мајера и када је овај рекао име и презиме, стражар је заћутао. Убрзо га је питао да ли је он тај и тај који је његовој деци пре десет година послао храну. Мајер је потврдио. Узбуђени Словенац је одлучио да помогне Мајеру. Послао је у Шид Мајерово писмо упућено једној Јеврејки и објаснио јој где је сакривен део злата из његове златаре и замолио је да то пошаље у Љубљану. Злато је веома брзо стигло до затворског стражара. Делом злата је потплаћен други стражар да пусти Мајера, делом злата је плаћен водич да проведе Мајера преко планине у Швајцарску, а преостали део је дао стражару који му је помогао. Да ли су див-хероји Деакове судбине помогли њему и његовој породици да узврате некад нечију услугу, као што је то урадио овај Словенац у Мајеровом случају, или су једноставно задржали људскост када је то било готово немогуће? Ту остајемо без одговора. Али ови примери потврђују да вреди и да је увек узвишено бити човек. Увек.
​Деаков ратни пут је изузетно комплексан. Прошао је готово све етапе и све кључне догађаје рата: Априлски рат, повлачење војске Краљевине Југославије, принудну регистрацију Јевреја, хапшење, физичку и психичку тортуру, бригу о породици, гето, логор и ослобођење. Деак се на свом путу не ограђује од других жртава. Са великим пијететом описује и српско страдање под мађарским фашистима. Национална, верска и идеолошка мржња мађарских римокатоличких фашиста према првенствено Јеврејима и Србима, кулминирала је толико пута у току рата да је тешко уочити њен врх. Али, као што је већ наведено, слика разбацаних лешева по новосадским улицама, снег црвен од крви, хиљаде невиних бачених под дунавски лед, урезана је као рељеф у гранит и постала симбол целокупног страдања невиних Бачвана од стране подивљалих хорди мађарских фашиста.
​Овде се треба присетити још једног сегмента Холокауста – то је културни геноцид. Нацисти и фашисти се нису потрудили да само физички истребе јеврејски народ, него и да у потпуности затру сваки траг постојања овог народа. Уништаване су синагоге, гробља, школе, архиве, библиотеке, уметничка дела. Скоро је затрт јидиш док се ладино може сматрати језиком истребљеним у Холокаусту.
​Нама данас, скоро је немогуће у потпуности разумети Холокауст и судбину појединца у тој ситуацији. Трудимо се да разумемо, да објаснимо, да анализирамо, али на крају, све то што ми данас напишемо представљено је очекиваном формом, која је ипак лишена дубоко личног, проживљеног. Зато су, оваква сведочења очевидаца, особа које су на својој кожи (и својој души) осетиле мржњу попут Деака, од неизмерне важности, да бисмо сагледали Холокауст, његове узроке и последице, из аутентичног, живог извора, без обојености нашим (пред)убеђењима.
Осим тога, иако потресна, исповедна проза мемоарског карактера, као Деакова, подстичу и негују културу сећања, која је неопходна да посведочи живот човека у времену, и наду у ЧОВЕКА.

Радован Сремац

др Андреја ДеакПОД ЖУТОМ ТРАКОМ"Четворогодишња владавина окупатора у целој Војводини била је мрачна, злочиначка и пуна т...
01/11/2022

др Андреја Деак
ПОД ЖУТОМ ТРАКОМ

"Четворогодишња владавина окупатора у целој Војводини била је мрачна, злочиначка и пуна трагедија. Била је то владавина незаборавна, неопростива и непоправљива. Свака бразда ове благословене земље, свака кап крви у Дунаву и Тиси, свака хумка на необележеним гробовима безимених мученика широм целе Југославије документује и оптужује ту владавину".

"Према фашизму можемо имати само један осећај - мржња. Морамо га мрзети неизмерно, одушевљено, фанатично."др Андреја Деа...
31/10/2022

"Према фашизму можемо имати само један осећај - мржња. Морамо га мрзети неизмерно, одушевљено, фанатично."

др Андреја Деак

Др Андреја ДеакПОД ЖУТОМ ТРАКОМ - о д л о м а к  -ВЕШАЊЕ ОЛГЕ ПАВЛОВИЋЈесења зора. Устао сам рано, јер ме је мучила неса...
31/10/2022

Др Андреја Деак
ПОД ЖУТОМ ТРАКОМ - о д л о м а к -

ВЕШАЊЕ ОЛГЕ ПАВЛОВИЋ

Јесења зора. Устао сам рано, јер ме је мучила несаница. Страшно је лежати у кревету с тешким и црним мислима. Нешто ме гони на улицу. Брзим корацима прелазим целу варош са лекарском торбицом у руци као јако запослен човек. При оваквим јутарњим шетњама, које су трајале понекад од 6 до 8 часова, стишавали су се донекле моји затегнути живци.

Хладна, сива и густа магла полегла је по вароши. Улице су још празне. Понеки бедни радник иде на посао. Око уличних лампи, завијених у маглу, бљешти прљаво-жута, тупа светлост. Чује се зујање мотора, фијук локомотиве, иначе свуда тмурна, хладна, сиво мрачна тишина.

Јурим по Дунавској улици у правцу зграде ,,Армије“. Одједном зачух нејасне гласове. Стадох да прислушкујем, али више не чујем ништа но жагор. Идем даље у правцу жагора. Из густе магле се назиру нејасне контуре људских прилика. Жагор сад пређе у полугласан шапат.

У другим приликама сам увек избегавао овакве скупове, али сада ме је нешто неодољиво терало до северне стране судске зграде, где је био сакупљен известан број људи — већином отрцана, згужвана, испијена сиротиња. У њиховим очима је дубока туга и неки парализовани револт.

Занимало ме је зашто су сакупљени ови бедници на овом пустом и злогласном месту између судске и армијске зграде. Угурао сам се у њихову средину да боље видим и да нешто чујем. Испочетка нисам видео ништа нарочито. Људи су направили полукруг поред зидане ограде суда. Правилност тог доста великог полукруга обезбедили су мађарски жандарми. У средини полукруга бљештала је једна улична лампа на масивној гвозденој држаљки, уграђеној у зид. Кад су ми се очи донекле привикле на бљештаву, непријатну светлост, видео сам већ јасније. У празном полукругу стоје нека униформисана лица. Испод лампе је један повећи и на њему један мањи сандук, а на држаљки лампе виси уже. По свима знацима биће овде судска егзекуција. Јавно вешање. Примера ради, како се то каже.

Убијање човека нисам никада видео. Увек сам одлучно избегавао овакве окрутности. Али ме је сада нешто као приковало уз ово тужно место. Бојао сам се предстојећег језивог призора, али ипак нисам могао да се удаљим. Знао сам, да ће ме тај призор дубоко и болно потрести, да ће ме прогањати дуго, можда увек, али ми се чинило да ми нека невидљива и велика сила просто наређује да останем.

Ускоро су стигла луксузним аутом два млађа мађарска официра. Обријани, чисти, удешени, у лакованим чизмама, белим рукавицама и крзном постављеној плавој доламици. Доламице су биле ишаране златним гајтанима. Један је носио и монокл. Били су свежи, безбрижни, весели. Подофицир је поднео рапорт једном од њих, а чуо сам кад је официр рекао:

-У реду је. Почињемо. Да се доведе деликвент.

Подофицир је отишао у судску зграду, а она два официра која су стајала са стране, запалила су цигарете, разговарала, а при томе се и стално смејала.

Већ је долазио и деликвент. Била је то млада, црномањаста, лепа девојка. Мршава, испијена, бледа, само су јој очи сијале живахно. Дошла је усправно, сигурно, са чврстим, скоро војничким кораком. Главу је држала високо и пркосно. Била је озбиљна, али не и тужна. Коса јој је била увијена у мараму а руке су јој биле везане ланцем на крстима. Била је окружена са шест наоружаних војника. Стали су пред официре.

-Господине капетане, покорно јављам, довео сам деликвента.

Сада је официр извадио из џепа своје шарене доламице неки спис, натакао монокл на око и запитао девојку.

-Јесте ли ви Олга Павловић?

-Да.

Затим је почео читати:

У име и тако даље...осуђује се Олга Павловић због велеиздаје на смрт вешањем, јер је доказано да је сарађивала са комунистима при покушају паљења житног амбара и тако даље… Јесте ли разумели пресуду?

-Јесам.

-Имате право да изјавите вашу последњу жељу.

-Хтела бих да отпевам Интернационалу.

-То не можете. То је код нас забрањено.

-Нека живи Комунистичка партија Југославије!

-Нека се изврши пресуда — заурла официр са моноклом.

Сада су девојци пришла два Циганина, одвела је до лампе и поставила је на горњи мали сандук.

-Народе, освети ме! — викну тада девојка.

Цигани су наместили омчу око девојчиног врата, затим је један од њих брзо извукао мали сандук испод њених ногу па се уже нагло затегло око њеног врата, а већ у следећем тренутку је висила у ваздуху. Циганин јој је скинуо мараму са главе и покрио јој лице.

Девојчино тело се љуљало и неколико пута се грчевито трзало у јутарњој магли као нека грозна и бизарна визија осветљена бледо-жутим светлом уличне лампе.

После неколико минута, пришао је један од Цигана официру и покорно јавио да је пресуда извршена.

Официри су поновно запалили цигарете и, ушавши у ауто, један је рекао шоферу:

- Натраг у Рекс бар.

Цигани су однели сандуке у двориште суда. Стражари су отишли у тачном војничком реду, само је један остао испод лампе на којој је висило младо, мртво тело Олге Павловић. Публика је остала и даље на извесном одстојању. Неке су жене јецале, али већина је стајала немо.

Почело је да свиће. Пролазници су са запрепашћењем гледали језиву слику. Неки су се крстили, а неки нешто мрмљали. Гомила је бивала све већа. Магла се разишла и тад су се виделе јасне контуре лампе, држаљке, ужета, обешене и стражара који је ходао достојанствено и безосећајно.

Дуго сам стајао на једном месту, као прикован, и гледао на вешала. Зашто? Не знам. Можда сам хтео да прикупим снаге из овог призора?

Једно је неоспорно: заборавити Олгу Павловић нећу никада, јер ми је то дало и вољу и снагу да се борим за правду потлачених увек и у свим приликама.

Теби пак, Олга Павловић, коју нисам никада познавао, вечна слава! Ниси узалуд умрла.

Након седам деценија пред читаоцима поново се нашло сведочанство др Андреја Деака насловљено „Под жутом траком“. Дуго, н...
28/10/2022

Након седам деценија пред читаоцима поново се нашло сведочанство др Андреја Деака насловљено „Под жутом траком“. Дуго, неправедно, заборављено и запостављено чекало је да поново нађе свој пут до читалачке публике, да живом речју и личним сведочанством дочара све оне страхоте кроз које је сам аутор са својом породицом прошао у годинама окупације 1941-44. године.
Дођите на прву промоцију реиздања ове вредне књиге.

Jovan Popović - DunavZašto su, Dunave, tako mutni tvoji vali?Da li su i tebe krvnici otrovali?Ili si mutan od suza, od k...
29/09/2022

Jovan Popović - Dunav

Zašto su, Dunave, tako mutni tvoji vali?
Da li su i tebe krvnici otrovali?
Ili si mutan od suza, od krvi porobljenih naroda?
Ili si ranjen od granica što sp**avaju slobodu tvog hoda?

Koliko sam p**a stajao nad tvojim tokom
Zagledan u tvoje večne plave vale,
U tvoje krilo duboko ronio požudnim okom
I plovio tobom tražeći neznane žale?

Koliko si p**a pred mene bacao pitanja,
A ja izvlačio tajne sa tvoga skrivenoga dna,
Kao ribar što baca mrežu u siva svitanja,
Dok talasi tvoji pletu mrežu jave i sna.

Večno mladi starče,
Dobri, pitomi džine što protičeš kroz vekove,
Kroz zamagljene daljine potresnih svedočanstava
pun je tvoj moćni dah.

Video si mnoge silnike i propale carevine,
Video kako se bahati osvajači ruše u prah.

Istorijska reko naroda, tebi su pesnici pevali posvete,
Iz crnih nemačkih šuma na putu za Crno more mnoge si ponela jauke
i krik iz krvave more,
I sada - mutna i kivna - ti šumiš pesmu osvete!

Otiskujem se od obale! No, ona za mnom kreće,
kao da obe obale jedna drugoj hrle!
Zar komade tela u ropstvu da samuje?
Neće! Otrgnuti udovi hoće da se nađu, da se grle

Spajaš ih, Dunave, ti svojom večnom vodom,
I spajaš ih zajedničke borbe sveti plamen.
Ti ne gasiš, ti jariš i grliš se s plamenim svodom,
Svaki kamen živi, svaka je gruda postala znamen!

Plovim, no ruke me hvataju i vuku,
I stravične oči prekorno zure u mene.
Otimam se... ne mogu iz zagrljaja mrtvih ruku,
Ne mogu od prekora što bacaju te ukočene žene!

Šta hoće te ruke? Šta hoće te žene?
Što me vučete dole ka grobišnom dnu?

Ja poruku nosim u krajeve porobljene,
Ja budim one što još leže u mrtvom snu.
Mi obračun tražimo! Zar još tuđin gazi nam zemlju?
Mi žeđ svoju tražimo! Zar još fašist sramoti našu decu i žene?

O, strašan je glas tih što pod vodom dremlju!
Strašno zure u mene te oči ugašene!
Zar još neko ječi,
zar još neko kleči dok nas ribe jedu na dnu!?

Zar još neko čeka na spas iz daleka?
Zar da mrtvi bez odmazde padnu?
Zar još ko računa kad je čaša već puna?
Zar da se žrtve bez uzvrata dadnu?

Vi nas gurate, ruke, da budemo brži!
Vi nas gonite, oči, da ne zaboravimo žrtve!
Ne, zaborava nema! Mržnja nas prži do srži!
Idu živi da iskupe životima svojim mrtve.

Teci, Dunave, između krajeva naše Otadžbine.
Uskoro ih nećeš razdvajati no spajati.
Zavičaju, majko napaćena, nemoj zdvajati!
Naš narod će iz poraza do pobede da se vine.

Još jednom ćeš, Dunave, teći krvavo vrući,
Preko tebe će srljati razbijene horde,
Leševi s tvoga dna će dušmane svoje svući
I pozdravljaće svoje osvetnike gorde.

I teći ćeš očišćen, moćan, večan,
Kroz zemlje oslobođene
I smešiće se na narod srećan sa tvoga dna
Mrtve žene!

Reko bratstva! Reko naroda, reko slobode!
Ti znaš kuda putevi istorije vode. Ti šumiš pesmu sudbine.
S tobom naše želje u budućnost brode.
Neodoljivo, nepobedivo teku tvoje moćne vode
iz daljina u svetle daljine.

https://srafzine.wordpress.com/.../29/jovan-popovic-dunav/

https://www.youtube.com/watch?v=3sUnq8ZK4D0

ТРАГОВИ (НЕ)ЗАБОРАВА: МЕСТА СЕЋАЊА, СТРАДАЊА И ОТПОРА (34) – "АРМИЈА" - СВЕДОЧЕЊЕ Четворогодишња владавина окупатора у Н...
29/09/2022

ТРАГОВИ (НЕ)ЗАБОРАВА: МЕСТА СЕЋАЊА, СТРАДАЊА И ОТПОРА (34) – "АРМИЈА" - СВЕДОЧЕЊЕ
Четворогодишња владавина окупатора у Новом Саду и у целој Војводини била је мрачна, злочиначка и пуна трагедија. Била је то владавина незаборавна, неопростива и непоправљива. Свака бразда ове благословене земље, свака кап крви у Дунаву и Тиси, свака хумка на необележеним гробовима безимених мученика широм целе Југославије документује и оптужује ту владавину.
Органи мађарских власти служили су се таквим методама, да су према њима методе средњовековних инквизиција, биле само играчке.
У самом Новом Саду постојало је више мучилишта и то: просторија затвора у згради судбеног стола, детективски одсек политичког одељења полиције у згради Банске палате односно у згради бивше берзе, у бившем биоскопу ,,Ројал“, у помоћном полицијском затвору у Школској улици, а најчувеније је било „kémelhárító“ (одбрана од шпијуна) у згради бивше армије, такозвана „Армија".
Појам „Армије“ био је везан са страхом и трепетом. Она је била оличење надљудских телесних и душевних мука хиљада и хиљада невиних жртава. „Армија“ је била пакао на земљи, место нечувених грозота. Она је била мртвачница живих лешева, место где би требало да престане и правда, и нада и вера. Ех када би просторије „Армије“ могле да причају!
У Армији су били притворени људи оптужени искључиво за политичке деликте. Армија је требала да буде истражни затвор. Али права њена сврха била је нешто сасвим друго. Она је служила за препарацију деликвената, чије је испитивање по другим затворима остало безуспешно. Оно што нису знали докучити детективи осталих „станица за испитивање“, докучио је сасвим сигурно „kémelhárító“ својим засебним методама испитивања.
Деликвент који је доспео у „Армију" морао је бити ванредно чврсте телесне и душевне конструкције, па да би могао издржати све фазе препарирања а да не ода оно што није смео одати. Сваки који је прошао „Армију“ био је јунак, мученик. Ниједан деликвент, који је испитиван у овом „надлештву“ неће то никада заборавити ни праштати.
Било је већ подне а ја сам још увек клечао. Није то лака ствар. Страшно су ме болела колена и кости. Покушао сам да седнем на своје пете. Покушао сам да се испружим и да заузмем згоднији положај, али није било могуће. Надзор је био сталан и непосредан па, када сам видeо како је стражар излупао једног од мојих суседа што се мало наслонио на зид, клечао сам и даље непомично, мислећи да ће свему томе једном ипак доћи крај.
Преварио сам се. Клечао сам до мрака. У међувремену су били неки од мојих суседа такођер кажњени клечањем „због не дисциплинованости“. Око 9 часова водили су нас да вршимо нужду. Једва сам могао да корачам, тако су ми били мишићи укочени. Било ми је хладно, јер у соби нису ложили. Спавање је било заправо седење на поду без могућности наслањања. Био сам страшно заморен. Кијао сам и кашљао, хватала ме је нека језа.
Био сам гладан, али, изгледа, у овом затвору уопште није постојала храна. Тада ми још није било јасно да је и то „средство за попуштање“. Нисам знао што заправо хоће од мене. Од мука сам постао туп, инертан и страховито заморен.
Стајали смо, клечали и седели у оној празној, хладној и полумрачној соби. Нико нас ништа није питао, нити смо ми смели ма и једну реч да проговоримо. У току дана сам чуо са ходника болно запомагање. Но, само неколико тренутака. Потом је опет завладала тишина. Само су се чули кораци стражара и нејасни улични жагор.
Ујутро су одвели једног од наших другова из собе. Вероватно ради саслушања. Тако сам бар мислио. После једног сата се вратио. Ходао је тешко. Лице му је било црвено и натечено, очигледно су га шамарали и тукли. Чинило ми се да је срећан што је опет овде. Око подне тај човек је пао у несвест. Два су га стражара полила хладном водом, те му је одело било скроз мокро. Несрећник је стењао. Тражио је воде. Наредник, који је тада наишао, рекао је једном стражару да донесе „медицину" и то „дуплу медицину". Стражар је донео две порције. У једној је била слана, у другој топла вода. Ове порције „лека“ морао је несрећник да попије. После је повраћао и пао опет у несвест. Одвели су га. После пола сата враћао се тетурајући.
Трећи дан сам добио и храну. Супу и парче хлеба за цео дан. Храну смо добивали само једанпут дневно. Увек исто, нека танка супа и кришка хлеба.
Петог или шестог дана мога боравка у „Армији“ био сам опет одведен у сутерен, у исту собу. Био сам у страху, јер су ми још увек били болно натечени образи од шамарања. У соби су се налазили Немзетеш ур Ковач и још неколико лица.
-Хоћете ли да признате? — упита ме Ковач.
-Не знам шта би требало да признам — одговорио сам искрено.
-Дакле не знате зашто сте овде?
-Не.
-Добро. Ми ћемо вас подсетити. Седите тамо код оног стола на столицу.
Сео сам поред једног подужег стола на којем су биле разне справе. Један од присутних стао је иза мене спустио своје руке на моја рамена. Сад је било наређено, да наместим леву руку на сто и да испружим прсте. Једно друго лице, које је стајало лево од мене, притиснуло је моју леву руку на сто, а треће лице је наместило неку справу као виљушка испод мојих ноката. Кракови виљушке су били танки и шиљати као игла.
Страшно су ме болели прсти. Обливао ме је хладан зној. Викао сам, савијао сам се, плакао. Но, мој је инквизитор ишао са својом справом све дубље у покосницу. Нисам издржао даље. Изгубио сам свест. Пробудио сам се горе у соби на патосу. Одело ми је било мокро. Дрхтао сам. Прсти су ме страховито болели осећао сам да имам температуру. Ватра и телесне муке нису ми дали да спавам. Бунцао сам у полусну у току целе ноћи.
Други дан сам тражио лекара. Пошто сам проговорио без дозволе, морао сам пола дана да клечим.
Све су ове муке начеле моје живце. Патио сам од страха. Бојао сам се нових испитивања. Био сам немиран и страховито изнурен. Руке су ми дрхтале једва сам ходао. У току ових неколико дана изгубио сам бар десет кила. Ноћи су биле нарочито тешке. Ах, те мрачне, тихе и дуге зимске ноћи тамо у „Армији“ одузеле су ми бар десет година живота!
После једанаестодневног боравка у зидинама „Армије“ био сам позван у канцеларију. Ту су ми саопштили да је испитивање завршено и да могу да идем кући. На моје питање зашто сам био оптужен, рекли су ми да је то службена тајна, да ме пуштају само условно и да ће у даљем току истраге о мени водити рачуна „органи власти“.
Гледао сам чиновника и пусту канцеларију око њега. Гледао сам на прљавом, сивом зиду слику Хортија и плакате крваве пропаганде. Нисам могао да мислим. Мора да сам у оном тренутку био бедна прилика. Све је око мене изгледало невероватно, бизарно, нелогично.
-Можете ићи — поновио је чиновник.
После неколико тренутака био сам већ изван зидина злогласне зграде. Био сам „слободан“. Парк испред судске зграде простирао се према мени у својој белој, зимској лепоти. У парку су шетали неки пензионери. Дошао је трамвај, теретни камиони су возили дрва, продавац новина викао је из пуног гласа: „Нове, сјајне победе немачке армије!“
Ушао сам у једну трафику. Силно сам желео да пушим. Када сам хтео да платим цигарете, тек тада сам видео да немам ни пребијене паре. При преметачини су ми у „Армији“ узели новчаник, а сада су заборавили да ми га врате. Да се вратим? Којешта!
Др Андреа Деак
ПОД ЖУТОМ ТРАКОМ

Address

Илије Огњановића 7
Novi Sad
21000

Telephone

+38121420288

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Едиција "Страдања и отпори" / Edicija "Stradanja i otpori" posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Едиција "Страдања и отпори" / Edicija "Stradanja i otpori":

Share

Category