Sprovođenje Zakona o zaštiti prava i sloboda manjina
Ovim zakonom se uređuje i zaštita nacionalnih manjina od svakog oblika diskriminacije u ostvarivanju individualnih prava i sloboda i obezbeđuje ostvarivanje kolektivnih prava nacionalnih manjina na samoupravu u kulturi, obrazovanju, obaveštavanju i službenoj upotrebi jezika i pisma. Koliko je Zakon o zaštiti prava I sloboda nacionalnih manjina primenljiv u praksi, reći će nam naši sagovornici Maja Kamenov iz Odbora za ljudska prava i Osman Balić predsednik YUROM Centra.
Inluzija u obrazovanju
Istraživanje Unicefa je pokazalo da 10,5 odsto dece iz najsiromašnijih sredina u Srbiji, kao i samo pet odsto dece iz romskih naselja, uzrasta tri do pet godina, pohađa predškolsko vaspitanje i obrazovanje. Procenat upisa u osnovnu školu za decu iz romskih naselja bio je 69,1 odsto (opšta populacija 97 procenata), neto stopa pohađanja osnovne škole za romsku decu je 84,9 posto (opšta populacija 98,5 procenata), a stopa završavanja osnovne škole za romsku decu je 64 odsto (opšta populacija 97,1 posto)“, navodi se u saopštenju Fondacije Centar za Demokratiju . Šta se promenilo proteklih godina u obrazovanju razgovaramo sa Ajšom Alić, pedagoškim asistentom i Anitom Cekić psihologom u OŠ"Vuk Karadžić".
“Projekat „Romski život kroz naš objektiv! – II“ se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora
IZBORI 2024 - Važnosti zbora za romsku zjednici!
Još od uvođenja višestranačja u Srbiji, romska zajednica ne pokazuje preteranu zainteresovanost za izborne procese, ili bar ne vidi načina da svoje nacionalne interese ostvaruje kroz sopstvenu političku partiju. Romi su u periodu od 40 godina bili na listama većinskog naroda, neki su bili odbornici pa i poslanici, ali se stiče utisak da su ih više zanimali globalni problemi nego loš položaj sopstvenog naroda. Romska nacionalna manjina je u fokusu političkih stranaka, učesnika izbora uglavnom dok traje preidzborna kampanja. Dele se obećanja i paketi, mnogi kažu i novac, ali se na sve to zaboravlja kad se obajave rezultati izbora!
Naši gosti su Osman Balić, predsednik YUROM Centra, Miloš Mihajlović, predsednik političke partije Unija Roma Srbije i Svetislav Jovanović, gradski odbornik - SNS.
“Projekat „Romski život kroz naš objektiv! – II“ se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.
Položaj osoba sa invaliditetom u Niu
Kakav je položaj osoba sa invaliditetom u Nišu, koliki je broj osoba, kakva je situacija na polju zapošljavanja, obrazovanja, zdravstvene nege, gde su u celoj priči Romi sa onvaliditetom?, pokušaćemo da saznamo u intervju sa Draganom Đorđevićem samostalnim referentom OSI.
“Projekat „Romski život kroz naš objektiv! – II“ se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.“
Preduzetništvo u romskoj zajednici
Zapošljavanje pripadnika romske zajednice je jedan od najvećih problema, međutim NVO sektor je prepoznao snagu u romskoj zajednici i pokrenuo razne programe za osnaživanje i pokretanje sopstvenog biznisa. Na žalost, iako romska zajednica ima visoko obrazovane Rome i Romkinje njihovo zapošljavanje je minimalno. O preduzetništvu kod Roma razgovaramo sa Sašom Jumerović iz organizacije Redi.
Romski život kroz našobjektiv - II
Ozakonjenje i komunalno uređenje romskih naselja.
Kako do legalizovano objekta?
Država je više puta pokušala da ozakoni/legalizuje objekte u Srbiji broj takvih objekata je oko 1,5 miliona. Gde su tu romska naselja kojih u Srbiji ima oko 750, u Nišu ih ima 5. Zašto je toliki problem legalizovati romska naselja?, pokušaćemo da nađemo odgovore u razgovoru sa g.Osmanom Balićem predsednikom SKRUG Liga Roma.
“Projekat „Romski život kroz naš objektiv! II“ se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora
Igra sudbine, umesto vojnog suda, Karađorđeva zvezda!
Junaci Balkanskih ratova iz romske zajednice - 1912-1913
O poseti UNHCR i UNDP u NIšu sa Osmanom Balićem
U gradskoj kući u Nišu održan sastanak predstavnika UNDP, UNHCR i kabineta gradonačelnika, KLER i predstavnika NVO i #ROMACTED
Deset kvadrata asvalta dole-gore? ili nekome sve a nekome ništa!
Prve materijalne štete sinoćnjeg nevremena u Stočnom Trgu u Nišu!
Izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina 2018
IX Festival izvorne muzike nacionalnih manjina