Magazin za kulturu, društvena pitanja, pouku i zabavu.
- Filmovi i knjige za razumevanje savremene Evrope, Amerike, Kine i Rusije: Irena Bilić, selektor festivala evropskog filma „L’Europe autour de l’Europe“ u Parizu, dala je svoj odabir filmova za razumevanje Evrope, od Smrti Luja XIV Alberta Seraa, do Aleksandre Aleksandra Sokurova;
Radosav Pušić, direktor Instituta „Konfucije“ u Beogradu, dao je izbor kineskih filmova za razumevanje Kine, od Heroja Džang Jimoua do Požuda, oprez Anga Lija;
Đorđe Matić, esejista, dao je izbor deset knjiga za razumevanje Amerike, od Velikog Getsbija F.S. Ficdžeralda do Izbrisanih Persivala Evereta;
Vukan Marković, istoričar, dao svoj izbor deset knjiga za razumevanje Rusije, od Filozofskih pisama Pjotra Čadajeva do Obitelji Zahara Prilepina.
- David Albahari je za novi broj „Modernih vremena“ sačinio spisak od 25 knjiga koje su presudno uticale na njega, od Dobrog drveta Šela Silverstejna do Bucatijeve Tatarske pustinje.
- Božo Koprivica u eseju O Rusiji i drugim demonima, napisanom povodom letošnjeg svetskog fudbalskog prvenstva, napravio je intimni vodič kroz rusku kulturu. U sugestivnom Koprivičinom tekstu našli su se životna ispovest velikog glumca i nekadašnjeg golootočanina Vlaste Velisavljevića, zatim priča o legendarnom sovjetskom fudbaleru Eduardu Streljcovu, osvrti na Tolstoja, Puškina, Belog, Majakovskog, Bulgakova, Tatjanu Samojlovu, Oktobarsku revoluciju, odlomci iz dnevnika Nižinskog i Tarkovskog, pesme Čarlsa Simića, Bore Radovića, Brane Petrovića, Ibrahima Hadžića, Sulejmenova...
- Vladimir Pištalo, kolekcionar neobičnih karata za igranje, koje prikuplja na svojim putovanjima po svetu, napisao je esej o istorijatu i simbolici motiva koji se pojavljuju u starim japanskim, indijskim, persijskim, arapskim, evropskim i američkim špilovima.
- Dragan Velikić u odlomku iz svog romana u nastajanju piše o beogradskoj topografiji smrti – o neobeleženim mestima i adresama u Beogradu na kojima su ubijani i streljani nedužni ljudi, od Dade Vujasinović do Veljka Kockara, mladog strip-autora streljanog po oslobođenju Beograda 1944. godine o čijoj sudbini govori dokumentarni film Poslednja avantura Kaktus Bate.
- Saša Rakezić, po čijem predlošku je snimljen film Poslednja avantura Kaktus Bate, govori o materijalu do koga je došao istražujući sudbinu Veljka Kockara, a koji nisu ušli u ovaj film.
- Vladimir Tabašević je objavio odlomak iz svog romana Zabluda Svetog Sebastijana čiji se izlazak uskoro očekuje.
- Dragan Ambrozić piše o kultnom antiutopijskom filmu Rolerbol iz 1975. čija se radnja odirava 2018. godine, kao i o aktuelnom ostvarivanju starih antiutopijskih scenarija.
- Ivan Jovanović piše o savremenim antiuutopijama i žanru „grimdarka“ koji je iznedrio popularne Igre prestola.
- Irena Bilić piše o francuskom Maju ’68, i događajima na tadašnjem Kanskom festivalu, demonstracijama i štrajkovima koji su pre pola veka paralisali Francusku i njihovom odjeku danas.
- Muharem Bazdulj piše o špijunskim trilerima Džona Le Karea i njegovom poslednjem romanu Nasleđe špijuna, kojim je zaključena legendarna saga o Smajliju.
- Peđa Vranešević iz legendarne Laboratorije zvuka govori o jednom od svojih uzora, Fetsu Dominu.
- Profesor Petar Jevremović piše o pravoslavnim monaškim pokrovima đakona Srđana Radojkovića.
- Anica Tucakov piše o zagrobnim erotskim posudama južnoameričke kulture Moća.
- Ivana Prica, profesorka muzikologije na beogradskom Fakultetu muzičkih umetnosti, piše o nasleđu Josipa Slavenskog.
- Drago Dedović piše o ojkačama iz istočne Bosne i Kalesija Soundu.
- Nađa Petrovski u putopisu U Mongoliju Transsibirskom železnicom opisuje svoje putovanje Sibirom.
- Vlastimir Sudar, profesor istorije i teorije filma na londonskom Kingston univerzitetu i koreditelj aktuelnog i nagrađivanog filma Granice (trenutno na turneji po svetskim festivalima), u knjizi Portret umjetnika kao političkog disidenta govori o stvaralaštvu i životu Aleksandra Petrovića, jednog od najvećih srpskih filmskih reditelja. Iz ove knjige objavljen je odlomak koji govori o poslednjem filmu Saše Petrovića, ekranizaciji romana Seobe Miloša Crnjanskog.
- Mihailo Petrović Alas je pored matematike, ribarenja i putovanja imao još jednu ljubav – muziku. O njegovoj karijeri violiniste u grupi Suz koja je izvodila narodnu muziku govori tekst u novom broju „Modernih vremena“, a tu su i Petrovićeva sećanja na najvećeg ciganskog muzičara njegovog vremena – Miju Jagodinca.
- Jasmina Jakšić Subić piše o Mediteranu na slikama iz kolekcije Pavla Beljanskog.
- Mirjana Ognjanović piše o pričama koje se kriju iza slika Slavka Krunića.
- Irena Šentevska piše o fenomenu „isterna“, filmova koji su po uzoru na holivudske vesterne snimani u Turskoj, Sovjetskom Savezu, Istočnoj Nemačkoj i Jugoslaviji, kao i o karijeri Gojka Mitića koji se proslavio ulogom apačkog poglavice Vinetua u istočnonemačkim ekranizacijama romana Karla Maja. Lik Gojka Mitića kao Vinetua nalazi se i na naslovnici drugog broja „Modernih vremena.“
...
Podsećamo i na sadržaj prvog broja „Modernih vremena“
- Stanko Cerović o Edvardu Snoudenu, prvom disidentu digitalne ere, i o sudbini disidentskog pokreta iz Prvog hladnog rata.
- Vukan Marković o engleskom nacionalnom mitu nakon Bregzita.
- Petar Jevremović o seriji „Mladi papa“ Paola Sorentina.
- Mirjana Ognjanović o svom susretu sa Sorentinom i njegovim knjigama.
- Đorđe Matić o Žiki Jakšiću i fenomenu emisije „Nikad nije kasno“.
- Dragan Ambrozić o Feli Kutiju i antikolonijalizmu.
- Vladimir Pištalo o antikolonijalizmu Ive Andrića u kontekstu savremenog neokolonijalizma.
- Žikica Simić o Žozeu Đovaniju i francuskom gangsterskom filmu.
- Zoran Paunović o Grejemu Grinu i „Trećem čoveku“.
- Božo Koprivica o Davorinu Popoviću, Mirzi Delibašiću, Biljani Jovanović, Draganu Lubardi, Milanu Milišiću, Nikšiću, Sarajevu i Beogradu.
- Muharem Bazdulj o sudbini Olgivane Lojd Rajt, unuke Marka Miljanova, Gurđijevljeve mistične plesačice i supruge Frenka Lojda Rajta.
- Vladimir Tabašević o pomen-grafitima u Beogradu
- Milanka Stamenković o Ničeovom prevodu narodne pesme „Marko Kraljević i Ljutica Bogdan“.
- Irena Šentevska o turskoj kinematografiji.
- Đuro Radosavović o jednom poslovnom putovanju u Istanbul.
- Anica Tucakov o ruskim umetničkim časopisima s početka XX veka.
- Momir Turudić o jednom koncertu na Pamiru.
- Mario Kopić o Ernstu Jingeru
- Saša Rakezić o jeziku drveća
- Boris Stanić i Nina Bunjevac...