PONEDELJAK 02.12. na RTS3
20:05 Kako misle šampioni
Dokumentarni film „Kako misle šampioni” pokušava da pruži odgovore na neka od ključnih pitanja u vezi sa mentalnim stanjem vrhunskih sportista: kako funkcioniše um šampiona? kako unaprediti mentalno stanje sportiste i kako im pomoći da budu više motivisani i takmičarski nastrojeni. U traganju za odgovorima na ova pitanja pomoći će nam sami sportisti, sportski psiholozi, istraživači i naučnici.
Prateći velike događaje i priče iz sveta sporta od osamdesetih godina dvadesetog veka do danas, istraživači su analizirali i pratili evoluciju uma i mentalnog treninga sportista, posebno se fokusirajući na one koji su postizali izuzetne rezultate i osvajali velike nagrade. Istraživanje će obuhvatiti i sve nove metode koje poboljšavaju sportske rezultate, prateći trenere i sportiste na pripremama, ali i na sportskim terenima i manifestacijama, gde će glavni fokus biti na pripremama za Olimpijske igre.
JAPAN PRICA O MAJSTORU CAJA
PONEDELJAK 28.10. na RTS3
20:05 Japan, priča o majstoru čaja
U srcu prefakture Šizuoka, poznatoj po uzgajanju najboljeg zelenog čaja u Japanu, nalazi se porodična plantaža Eiči Honde, poznatijeg i kao Mohei. On pripada petoj generaciji koja se time bavi.
U podnožju legendarne planine Fudži, Mohei marljivo bere lišće i obavlja delikatan proces njegove toplotne obrade na pari, koji ovom dragocenom senča čaju pojačava aromu i lekovita svojstva. Mohei je sa svojih 36 godina već prošao dosta toga. Kao mlad je napustio svoj zavičaj da bi studirao ekonomiju u Tokiju, sa jakom željom da postane član urbane, preduzetničke elite te metropole. Međutim, njegova ljubav prema zemlji i prirodi preovladava i on se na kraju vraća na obode planine Fudži, da bi se potpuno posvetio kulturi uzgajanja čaja. Vođen velikom radoznalošću prema ovoj kulturi, on čak usavršava i sado, tradicionalnu japansku ceremoniju služenja i ispijanja čaja. Biti u isto vreme i uzgajivač čaja i praktikovati sado, vrlo je retka i jedinstvena pojava u današnjem Japanu.
SUBOTA 19.10. na RTS3
20:05 Sergej Prokofjev: Ognjeni anđeo
Opera Ognjeni anđeo zasnovana na istoimenom romanu Valerija Brijuzova nastajala je u periodu od 1919. do 1927. godine. Međutim, pred publikom je premijerno izvedena tek 1955. godine u Veneciji. Razlog se krio u tematici koja nije imponovala pozorišnim scenama zbog uronjenosti same priče u strast i okultizam.
U vreme kada je radio na operi Ognjeni anđeo, koja se i danas retko izvodi, Prokofjev je i sam vodio bitku sa svojim demonima. Priča se da je sa bliskom saradnicom, Ninom Košec, koja je pevala ulogu Fata Morgane u čikaškom izvođenju njegove opere Zaljubljen u tri narandže, i sam iskusio kontakt sa onostranim.
Zaintrigiran spiritizmom, kao i Renata, junakinja opere, istraživao je taj svet mistike sa željom da razume radnju priče za koju je želeo da komponuje.
Umetnički direktor i reditelj produkcije koju predstavljamo gledaocima kanala RTS 3, Dejvid Friman, materijalizovao je na sceni njegove demone.
U glavnim ulogama: Elena Stikina, Jevgenij Nikitin, Andrej Popov, Jevgenij Akimov. Orkestar i hor Marijinskog teatra vodi dirigent Valerij Gergijev.
NEDELJA 22.09. na RTS3
21:30 TV drama: Kuhinja
Ako mislite da je TV serijal "Medved" (The Bear, 2022.) jedini haos u kuhinji koji vredi gledati, vreme je da upoznate njegovog jugoslovenskog prethodnika!
"Kuhinja" je TV drama iz 1976. godine, u produkciji RTV Beograd, koja donosi vatrene tenzije i vrelu dinamiku među radnicima jednog restoranau socijalističkoj Jugoslaviji. U režiji Bora Draškovića i po scenariju koji je napisao u saradnji sa Aleksandrom Petrovićem, ovo je adaptacija istoimenog pozorišnog komada britanskog pisca Arnolda Veskera.
PONEDELJAK 02.09. na RTS3
20:05 Mozambik: Ostrvo van vremena
Naspram obala Južne Afrike, na Indijskom okeanu, nalazi se ostrvo Mozambik. Gotovo tri veka bio je važno trgovinsko, ekonomsko i političko raskršće na putu ka Indiji.
Njegovu kulturu i tradiciju oblikovale su robne razmene sa brojnim silama, te se u njegovoj kulturi osećaju uticaji arapske, persijske i evropske tradicije.
Uneskom zaštićeno, ovo ostrvo i njegovi stanovnici i danas rade na očuvanju arheoloških iskopina, ali i lokalnih tradicija.
UTORAK 27.08. na RTS3
22:00 Metamorfoze: Ljubimir Simović
Za serijal ,,Metamorfoze”, koji je posvećen našim najznačajnijim pozorišnim stvaraocima, govori akademik Ljubomir Simović.
Među savremenim srpskim piscima, malo je onih koji su tako svestrani i plodotvorni, a izuzetno cenjeni kao što je to Simović. U njegovom obimnom i žanrovski raznovrsnom opusu, centralno mesto imaju pesnička i dramska dela. Objavio je petnaest zbirki pesama i četiri drame: Hasanaginica, Boj na Kosovu, Putijuće pozorište Šopalović i Čudo u Šarganu.
Kao pomni posmatrač naroda i malog čoveka u njemu, svojim antologijskim dramama on periferiju pretvara u epsku pozornicu, a njene junake u važne svedoke univerzalnog vremena. U istoriju naše drame uveo je putujuće glumce, sitne prevarante, prosjake i prigradske antiheroje, stvarajući od njih likove antičke snage. Govoreći univerzalnim jezikom, njegove družine iz Putujućeg pozorišta Šopalović i kafane Šargan stizale su na pozornice širom sveta, sve do dalekih Japana i Koreje.
Autor i urednik Olivera Milošević
ČETVRTAK 15.08. na RTS3
18:55 TV Beograd: Karavan – Po Kordunu
"Bio sam u kraju u kojem su stolećima umesto ralom, mačevima orali", kaže Miladin Tešić na početku Karavana posvećenom Kordunu.
Emisija „Karavan – Po Kordunu“, snimljena 1969. godine, predstavlja putopisnu reportažu koja gledaoce vodi kroz jedan od najlepših, ali i najnepristupačnijih delova bivše Jugoslavije – Kordun. Kroz autentične kadrove i priče lokalnih stanovnika, ova epizoda beleži duh vremena i nasleđe Korduna, regiona bogatog istorijom, tradicijom i prirodnim lepotama.
SUBOTA 01.06. na RTS3
21:00 Šarl Guno: Faust
Izmučen onim što mu se čini jalovom potragom za znanjem, ostareli erudita Faust prodaje svoju dušu đavolu, kako bi osvojio lepu i mladu Margaritu i postao uz to večno mlad.
Opominjući nas na legendu koju je popularisao Gete, Šarl Guno se usredsređuje na ljubavnu priču, ističući motive pada, žrtvovanja i naposletku spasenja. Transponovana u današnje vreme, inscenacija reditelja Tobijasa Kracera promišlja savremeno društvo i njegovu opsesiju za lepotom i večnom mladošću. Sofisticirana scenografija i postavka Gunoove opere oscilira između hiperrealizma i magičnosti, kao i između našeg sveta i misteriozne atmosfere nemačkog romantizma.
Izvođenje Pariske opere uz dirigenta Lorenca Vijotija, ostavlja bez daha svojom spektakularnom produkcijom i nastupima solista Benžamena Bernhajma, Kristijana van Horna i Ermonele Jaho.
U SVETU ALERGIJA
PONEDELJAK 15.04. na RTS3
20:05 U svetu alergija, dokumentarni film
Od kikirikija i polena do mačaka i grinja, procenat alergijskih reakcija dramatično raste širom sveta, pri čemu bezopasne supstance izazivaju ozbiljne fizičke reakcije koje ugrožavaju živote.
Stručnjaci predviđaju da će do 2050. godine jedna od dve osobe patiti od alergije. Zašto naši imunološki sistemi tako preterano reaguju? Od Australije do Nemačke, preko Sjedinjenih Američkih Država, Francuske, Španije pa sve do švajcarskih Alpa, dokumentarni film „U svetu alergija”, pokušava da prepozna uzroke ovog talasa koji poprima oblik epidemije. Naučnici istražuju povezanost između genetike, životne sredine i modernog načina života, razvijajući posebno inovativne pristupe prevenciji i lečenju.
GERINGOV KATALOG
PONEDELJAK 04.03. na RTS3
20:05 Geringov katalog: Umetnička zbirka nastala iz zločina
Herman Gering, zloglasni antisemita i ključna figura u sprovođenju „konačnog rešenja” tokom nacističkog režima, sakupio je nepreglednu kolekciju umetničkih dela 20. veka pljačkajući bez milosti jevrejske porodice širom Evrope.
Dokumentarni film ,,Geringov katalog: Umetnička zbirka nastala iz zločina” pruža nam uvid u nedavno pronađen Geringov registar pokradenih umetničkih dela. On predstavlja neosporni dokaz o pljački velikih razmera, osvetljavajući Geringove kolekcionarske i estetske ambicije isprepletene sa nacističkim i zločinačkim delovanjem. Sav detaljno obrađeni inventar pronađen nakon decenija zaborava, otkriva temeljnu organizaciju, koja se krila iza Geringovog sticanja umetničkih dela, i tako pruža uvid u unutrašnje mehanizme nacističkih pljačkaških operacija. Geringova aspiracija da bude „renesansni čovek“ i pored taštine i žeđi za moći, odražavala je uznemirujuće paradokse njegovog karaktera i režima kojem je služio.
Šampioni
PONEDELJAK 05.02. na RTS3
20:05 Šampioni, dokumentarni film
Dirljivi dokumentarni film ,,Šampioni“ beleži potresne priče Stefana, rediteljevog autističnog brata, i njegove saputnice Odri, osobe sa hiperkinetičkim poremećajem i poremećajem u učenju.
Rođeni sa intelektualnom različitošću, Stefan i Odri kreću na jedinstveno putovanje kako bi pokazali okolini da su i oni sposobni za takmičarske izazove i osvajanje medalja. Njihova strast prema atletici rodila se na marginama provincijskih takmičenja i rasla je do nacionalnih, a sada i internacionalnih atletskih priredbi.
Tokom trogodišnjeg razdoblja ispunjenog naporima, strogim treninzima i učestvovanjem na dva prvenstva, priča nas vodi kroz njihove intimne doživljaje i ambicije, kulminirajući željom da se takmiče na Svetskim letnjim igrama - Specijalnim olimpijskim igrama u Dubaiju.
Koncert grupe Buč Kesidi
Večeras premijerno emitujemo izbor pesama sa koncerta grupe Buč Kesidi, održanog u Beogradu na Stadionu Tašmajdan 16. septembra 2023. godine.
Buč Kesidi je srpska muzička grupa iz Pančeva, nastala 2013. godine, a čine je gitarista Luka Racić i bubnjar Zoran Zarubica. Oba člana benda doprinose pisanju muzike i tekstova, a njihova muzika se najbliže uklapa u žanr indi roka.
Do sada su snimili dva studijska albuma - Posesivno-ospulsivni hospul (2016) i Euforija (2019).
Urednik koncerta: Anja Rogljić