◼️Hvala svim učesnicima konferencije “Kodiranje pogleda” i svima koji su podržali projekat.
Radujemo se sledećem događaju i nastavku saradnje!
/
Konferenciju “Kodiranje pogleda” podržali su Vlada Švajcarske, u okviru programa “Kultura za
demokratiju”, koji sprovodi Hartefakt fond, Ministarstvo kulture Republike Srbije, Muzej
savremene umetnosti, Beograd, Ambasada Kraljevine Holandije u Beogradu i Ambasada
Švedske u Beogradu.
Fotografije: Dejan Đurašinović i Tamara Stojanović
Grafički dizajn i animacija: Željko Petrović
///
◼️Thank you to all the participants of the Conference "Coding the Gaze" and everyone who supported the
project.
We look forward to the next event and continued collaboration!
/
Conference "Coding the Gaze" was supported by the Swiss Government, through the "Culture for
Democracy" program, implemented by the Heartefact Fund, the Ministry of Culture of the Republic of
Serbia, the Museum of Contemporary Art, Belgrade, the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in
Belgrade, and the Embassy of Sweden in Belgrade.
Photo: Dejan Đurašinović and Tamara Stojanović
Graphic design and animation: Željko Petrović
#KonferencijaKodiranjePogleda
@HeartefactFund
#switzerlandinserbia
#kulturazademokratiju
#cfd
#heartefact
@msub_mocab
@nlinbelgradeh
@swedeninbelgrade
◼️ U novom (O)GLED-u
◼️ DUBRAVKA SEKULIĆ
◼️ ZAJEDNICA SE KROZ BORBU STVARA
“Tek nakon materijalno-strukturne analize prostora, možemo se baviti i estetskom analizom problema, koja, iako neodvojiva od materijalnih uslova, često može biti dimna zavesa što onemogućava razumevanje srži problema.”
Dubravka Sekulić u svom radu analizira uzroke različitih društvenih fenomena, ideje i kontekste, formuliše probleme, razmatra razloge društvenog kolapsa. Koristeći potencijale bavljenja arhitekturom koji podrazumevaju i, zapravo, zahtevaju kretanje između različitih disciplina – ekonomije, politike, sociologije, filozofije, geografije… – Sekulić razume da se za svaki problem moraju pronaći odgovarajuća čvorišta, koja sintetišu poglede i znanja iz različitih disciplina, na osnovu kojih je onda moguće dati predlog daljih aktivnosti i modela delovanja.
/
Dubravka Sekulić je arhitektica, teoretičarka arhitekture i edukatorka. U svom radu bavi se pitanjima transformacije savremenih gradova, kao mesta gde se ukrštaju pitanja produkcije prostora, zakona i ekonomije. Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Dve godine je bila istraživačica na Jan van Eyck Akademiji u Mastrihtu, nakon čega je bila istraživačica-doktorantkinja na Institutu za istoriju i teoriju arhitekture ETH u Cirihu (2013–2016), a kao vanredna profesorka radila je na IZK Institutu za savremenu umetnost Tehničkog univerziteta u Gracu (2016–2020). Doktorirala je na Institutu za istoriju i teoriju arhitekture ETH u Cirihu 2020. godine, obrađujući temu odnosa jugoslovenske građevinske industrije i Pokreta nesvrstanih, sa disertacijom „Izgradnja nesvrstanosti: Slučaj ’Energoprojekta’ 1961–1989“.
Trenutno predaje na Royal College of Art u Londonu, gde je voditeljica master programa City Design.
#casopisogled #novipolis #dubravkasekulic
◼️ U novom (O)GLED-u
◼️ SELENA SAVIĆ
◼️ PUTOVANJA S KONCEPTIMA
Selena Savić je istraživačica i diplomirana arhitektica, trenutno vanredna profesorka na Univerzitetu u Amsterdamu, gde istražuje i predaje Protoistoriju veštačke inteligencije i mašina u umetnosti. Rad Selene Savić obeležava hibridna forma praktičnog bavljenja dizajnom i istraživanje koje se odnosi na materijalnost podataka, kodova i komunikacije. Njeno delovanje kreće se u polju gde se susreću računarski procesi i postkolonijalna kritika tehnologije, kao i istraživanje tehničkih, društveno-političkih i ekoloških aspekata veštačke inteligencije. U okviru najrecentnijeg istraživačkog pravca obraća se pitanjima generativne genealogije, koju izučava u kontekstu materijalističke geofilozofske prakse, koja je istovremeno kritična i kreativna.
Sa Selenom smo govorili o prostoru i zajednici, o potrebi depolarizacije stavova i mišljenja, o antikolonijalizmu i antiimperijalizmu, feminizmu, interdsciplinarnoj propusnosti, te o mogućnostima mišljenja budućnosti.
/
Nakon diplomiranja na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, Savić je završila i studije dizajna medija u Roterdamu, te doktorirala na Saveznoj politehničkoj školi u Lozani (EPFL) i na Višem tehničkom institutu u Lisabonu. Završila je postdoktorske studije na Odseku za teoriju arhitekture i filozofiju tehnike (ATTP) na Tehničkom univerzitetu u Beču (TU), gde je bila i gostujući predavač 2017. i 2018. godine. Do 2023. radila je na Akademiji za umetnost i dizajn Univerziteta primenjenih nauka i umetnosti Severozapadne Švajcarske (FHNW) u Bazelu, gde je vodila doktorski program „Make/Sense“ i predavala na Institutu za eksperimentalni dizajn i medijsku kulturu.
Suosnivačica je časopisa za interdisciplinarna istraživanja u arhitekturi „Contour“, a nalazi se i u uredničkoj redakciji lista Technics Journal.
Priredila je dve knjige: Unpleasant Design (2013) i Ghosts of Transparency (2019),
✅ Naslovna strana EYE TO I
🔨 Hefestov čekić i tokovi društvenih, istorijskih, političkih i individualnih sila
🎨 Grafički dizajn i koncept korica: Željko Petrović
Rešenje korica novog izdanja časopisa EYE TO I zasnovano je na motivu Hefestovog čekića (koji je kod Homera zabeležen kao prvi izumitelj automata, mašine koja pruža iluzuju samostalnog kretanja) i tokova sila koje usmeravaju kretanje ljudskog rada i imaginacije.
(Iz uvodne reči “EYE TO I”)
___________________
✅ EYE TO I No 2 COVER PAGE
🔨 Hammer of Hephaestus and flow of social, historical, political and individual forces
🎨 Graphic design and cover page concept: Željko Petrović
Cover page design was inspired by Hephaestus’s hammer and flow of social, economical, historical and individual forces guiding human actions and imagination.
(From the Introduction)
#eyetoimagazine
#zeljkopetrovic