Ipress Šabac

Ipress Šabac Ipress Portal je nezavisni i slobodni digitalni medij čija je uloga distribucija vesti i događaja TVOJ GRAD - TVOJ PORTAL

ČETIRI ROĐENA BRATA, NIJEDAN SE VRATIO NIJEIako je ovaj naš tekst objavljen bezmalo pre tri godine, očigedno da je on i ...
22/02/2025

ČETIRI ROĐENA BRATA, NIJEDAN SE VRATIO NIJE

Iako je ovaj naš tekst objavljen bezmalo pre tri godine, očigedno da je on i dalje aktuelan. Izgleda da nikom nije važna sudbina grobova narodnih heroja čiji su nadgrobni spomenici godinama devastirani što dosta govori o našem odnosu prema sopstvenoj istoriji i ljudima koji su živote dali za slobodu.

Da su spomenici i grobovi na meti vandala, nije ništa nepoznato. Ispisivanje grafita, nestajanje bronzanih delova ili mesinganih slova samo su neki od činova koji su se dešavali na skulpturama širom Srbije. Poduži niz godina ako ne i deceniju, grob Braće Srnić na partizanskom groblju izgleda devastirano. Bez obzira na razloge i sve naše podele, nema nikakvog opravdanja za skrnavljenje groba, posebno ako znamo da se još od antike naovamo to smatra za neoprostiv zločin.

Da li je ovo delo ažurnih sakupljača bronzanih delova ili jednostavno čin nečije bahatosti više nije ni važno. Na grob Braće Srnić više niko odavno ne dolazi, jednostavno više nije ni bitan. Braću Srnić smo ubili još jednom mi koji nismo ništa preduzeli da sačuvamo sećanje.

Kako objasniti deci da smo braću heroje koji su žrtvovali svoje živote, tako olako zaboravili. Da li nekog budućeg heroja očekuje slična sudbina? Vredi li se boriti? Vredi li umreti?

Ovde, očigledno ne.

Poleteli su tamo, gde se za slobodu bije, četiri rođena brata, ni jedan se vratio nije, iz ovog visokog jata.

PRVI JAVNI SPOMENIK U ŠAPCUSpomenik vojvodi Bra­ni u Šapcu, podignut je 1. septembra 1908. godine na Bairu, kraj tadašnj...
21/02/2025

PRVI JAVNI SPOMENIK U ŠAPCU

Spomenik vojvodi Bra­ni u Šapcu, podignut je 1. septembra 1908. godine na Bairu, kraj tadašnjeg Marvenog trga, kao prvi javni spomenik u gradu.

Spomenik ima formu obeliska koji se sužava ka vrhu i postavljen je na stepenasti postament. Izrađen je od radaljskog mermera i ograđen lančanom ogradom koju podržavaju kameni stubovi. Visok je tri i po metra. Na spomeniku je uklesano 20 imena i prezimena četnika i 15 vojvoda, koji su nastradali u periodu od 1904. do 1907. godine na Kosovu i u Makedoniji.

Na prednjoj strani spomenika nalazi se slika Vojvode Brane, a na bočnoj strani tekst:

''Preko grobova svetih – Sloboda niče! Žrtvama ovako – hrabro palim Srbi se diče! Slava vam Brano, Bogdane, Lazo! I drugi junaci! Vaša će imena večno sjati ko sunca zraci.''

Branivoju Jovanović rođen je 23. maja 1883. godine u Kisiljevu kod Požarevca. Gimnaziju je pohađao u Beogradu i Šapcu, dok je Vojnu akademiju završio u Beogradu. Nakon što je stekao čin oficirski, prijavio se kao dobrovoljac u četnike-komite i odlazi da se bori protiv Turaka. Vojvoda Brana, drugog aprila dao je otkaz na mestu činovnika i sa nekoliko drugova otišao put Stare Srbije, da pruži pomoć tamošnjem življu i zaštiti ih od Bugarskih zverstava.

Vojvoda Brana bio je mlad oficir sa činom potporučnika i nikad nije zvanično dobio zvanje vojvode, ali ga je narod, u krajevima u kojima se borio, zbog izuzetne hrabrosti i slave koju je stekao, prozvao četničkim vojvodom.

Bugari nisu imali uspeha u borbama sa malobrojnom grupom srpskih vojnika. Kada nisu videli drugo rešenje, pozivaju u pomoć turske vlasti. U lov na trideset vojnika, kreće 150 konjanika, 50 žandarma i tri t**a. Turci su operaciju ozbiljno shvatili. Kada su opkolili dve kuće u kojima su se nalazili vojnici otpočela je bitka, koja se okončala kada je i poslednji srpski vojnik poginuo. Kuće su zapalili, a meštani narednog dana iz ruševina izkopali su beživotna tela i sahranili ih kod petraljičke crkve.

Njegovo ime ponela je i ulica koja se pružala od spomenika prema velikom parku. Do 1940. godine spomenik je uredno održavan, služeni pomeni i polagano cveće. Povremeno je na repertoaru Šabačkog pozorišta bila drama "Vojvoda Brana". Napisao je upravnik putujućeg pozorišta Sima Bunić. Na školskim priredbama čitane su pesme posvećene njegovoj borbi i potlačenoj raji.

Oslobođenje donosi zaborav na vojvodu Branu i na sve koji su bili deo komitske organizacije sa početka 20. veka. Gledali su ih isto kao i četnike iz perioda Drugog svetskog rata. Javljala se čak i ideja, da se ulici Vojvode Brane promeni ime i da ponese ime nekog od savremenih političara tog vremena. Hteli su da spomenik premesti na groblje. Zavod za zaštitu spomenika kulture osujetio je taj plan i tako nešto nije dozvolio.

Danas je spomenik u dvorištu Medicinske škole. Poslednjih nekoliko godina u organizaciji nekoliko udruženja i grupa građana održava se parastos junacima koji su u borbi za svoj narod položili živote. U slavu mladog srpskog borca, jedna ulica i u Beogradu nosi ime vojvode Brane.

GDE SE NALAZI GLAVA KNEZA LAZARA?Jedna od istorijskih zabluda vezanih za Svetog Kneza Lazara je i ona da je njegova glav...
20/02/2025

GDE SE NALAZI GLAVA KNEZA LAZARA?

Jedna od istorijskih zabluda vezanih za Svetog Kneza Lazara je i ona da je njegova glava, pošto su je Turci odrubili, zauvek ostala odvojena od njegovog tela. Prema nekim pričama bačena je u obližnji kladenac, odneta u Istanbul ili su je Turci negde tajno zakopali. Postoji verovanje da će „srpskom narodu u istoriji krenuti nabolje onda kada Kneževa glava bude pronađena i spojena sa njegovim telom“.

Još 1567. godine Marko Antonije Pigafeta, putujući u Istanbul posetio je Ravanicu i imao prilike da vidi mošti Svetog Kneza Lazara. U svom Putopisu on je zabeležio: „Pokazali su nam ga, zapravo pokazali su nam samo jednu ruku, jer kažu da im je zbog ograničenih privilegija zabranjeno pokazivati ga celog; stoga su nam pokazali samo jednu ruku, dok je sve ostalo bilo poriveno velom.“ Ovaj zapis dokazuje da su mošti kneza Lazara odavno prikazivane samo delimično otkrivene.

Prilikom pregleda Kneževih moštiju 12. juna 1952. godine, teolog i istoričar umetnosti, dr Leontije Pavlović zapisao je sledeće: „Sačuvano je telo od ramena do st**ala sa sasušenim muskulama… Lazareva glava je odvojena od tela i umotana u belo platno koje je unaokolo izvezeno. Povrh njega je crveno platno, na čijoj je sredini krupan vez krune oivičene biserom. Glava je sa svima muskulima na licu. Na glavi nema kose, a ušne školjke su male. Lobanja je na temenu nasilno probijena, a deo kosti je upao u danas praznu lobanju. Oči su vrlo dobro sačuvane, nos je spljošten, gornji deo grkljana i jezika postoje. Neki delovi kože ispod donje vilice vise tako da ostavljaju utisak jezive grozote…“ Ovim je nesumnjivo potvrđeno da se uz ostatak moštiju nalazi i glava Svetog Kneza.

Neposredno pre otpremanja moštiju Svetog Kneza na put po srpskim zemljama 1988. godine srpski antropolog iz Londona prof. Srboljub Živanović takođe je pregledao Kneževe mošti i utvrdio da se glava nalazi uz ostale delove tela.

ŠABAC IMAO PLAN ZA RUŠENJE CENTRA GRADANakon majskog prevrata 1903. godine, u kome su živote izgubili kralj Aleksandar O...
20/02/2025

ŠABAC IMAO PLAN ZA RUŠENJE CENTRA GRADA

Nakon majskog prevrata 1903. godine, u kome su živote izgubili kralj Aleksandar Obrenović i kraljica Draga, a ustoličen kralj Petar Karađorđević, Šapčani su se dali u akciju kako bi bili, među prvima koji će pozdraviti povratak dinastije Karađorđevića. Udvoricama je prošlo da u Beogradu srušile „krvavi“ dvorac u kome su svirepo ubijeni poslednji vladari dinastije Obrenović, a u Šapcu tu sudbinu dočekao je konak Jevrema Obrenovića. Nije to bilo sve, mnogo su opasnije Šapčani imali ideje i najavljivali znatno veća rušenja.

Šapčani su 1904. godine u Beogradu tražili od ministra prosvete da se njihova gimnazija od šestorazredne pretvori u osmorazrednu, te da se zajedno školuju muška i ženska deca. Posebno zanimljivija bila je molba koju su uputili ministru vojnom.

Od njega su tražili, da se ruševine šabačkog grada prenesu u svojinu opštini šabačkoj, kako bi je ona porušila i na tom mestu sagradila novu, veliku zgradu za potrebe šabačke carinarnice. Zahtev za ministra narodne privrede bio je da se od ranije dato obećanje o otvaranju poljoprivredne škole realizuje.

Zadovoljni su se vratili u Šabac. Na sreću Šapca i šapčana, svi ti zahtevi, ostali su samo slovo na papiru, a obećanja, samo predmet radovanja delegacije, nikada ispunjena.

Ni u novijoj istoriji Šabac nije bio lišen ideja koje negiraju sve pre njih i pozivaju na rušenje. Primer toga je naselje Benska bara koje je obuhvaćeno Generalnim urbnističkim planom donetim 1964. godine. Njega su radile arhitekte Uglješa Bogunović i Slobodan Janjić. Plan je predviđao rušenje celog centra. Opet je tu bila srećom za Šabac i šapčane, tako da ni taj plan nije sproveden, bar ne do kraja

ŠABAC: GRAD MUZIKE I MUZIČARAKao i za svaku novu svetsku inovaciju tako je i za gramofon trebalo da prođu godine, da bi ...
19/02/2025

ŠABAC: GRAD MUZIKE I MUZIČARA

Kao i za svaku novu svetsku inovaciju tako je i za gramofon trebalo da prođu godine, da bi se novi tehnički pronalazak pojavio na svetskom tržištu. "Mašina koja govori" bio je prvi naziv koji je Tomas Edison patentirao 1877. godine. Emil Berliner znatno je usavršio Edisonov pronalazak, nazvao ga gramofon i patentirao ga 1887. godine.

Od tada zvuci sa gramofona munjevito su počeli da se šire svetom. Stvorena je mehanička sprava koja je reprodukovala zvuk sa gramofonskih ploča koje su bile slične današnjim. Nakon foto aparata sa kojim se mogla snimati i sačuvati slika, gramofon je bio novo tehničko otkriće predviđeno za zabavu ljudi širom sveta. Počela je trka za zaradom, gramofoni su usavršavani i masovno proizvođeni. U isto vreme firme koje su proizvodile gramofone, morale su da uz njih n**e i gramofonske ploče. Bez aktuelnih i interesantnih snimaka na gramofonskim pločama gramofoni su bili "neme" mašine. Zato su tehničari počeli da putuju po svetu, osvajaju nova tržišta, noseći sa sobom tešku i glomaznu opremu za snimanje gramofonskih ploča. Oni su najčešće snimali nacionalnu muziku zemalja gde su se gramofoni i prodavali.

U Sarajevu je 1890. godine izvršeno demonstriranje gramofona, a tehničar Franz Hampe tražio je po hotelima i kafanama najbolje muzičare čiji je repertoar snimao. Snimci su beleženi na posebnim voštanim diskovima koji su se slali u Hanover gde su se sa njih snimci prenosili na gramofonske ploče predviđene za prodaju. Prilikom jedne svoje ekspedicije u Bosnu 1907. godine Franz Hampe je u kafani "Dariva" pored reke Miljacke slušao pesme Vase Stankovića Andolije iz Šapca koji je imao dvanaestočlani orkestar. Tom prilikom snimljeno je 27 pesama Andolijinog orkestra koji je u to vreme bio veoma popularan u Bosni.

Interesantno je da je 1908. godine u Sarajevu snimljeno i muziciranje ciganskog orkestra iz sela Maovi kod Šapca. Orkestar je vodio Stanoje V. Todorović koji je došao u Sarajevo 1881. godine. Vreme i ratovi izbrisali su sve tragove o njegovom životu i radu. Ostale su samo gramofonske ploče koje su se kasnije slušale u Srbiji. Treba napomenuti da su tadašnji muzičari dobijali veoma skromne honorare prilikom snimanja. Šapčanin Dušan Mitrović, operski pevač, i Kapela Cicvarića 1909. godine snimili su veliki broj narodnih pesama.

Pored ovih muzičara iz Šapca, do početka Prvog svetskog rata, u Srbiji je napravljen veliki broj audio zapisa. Snimljene su izvedbe desetine muzičara iz Srbije, himna, dialozi glumaca tokom pozorišnih predstava, humoreske sve u cilju da se gramofoni što masovnije prodaju. Istovremeno se izdaju besplatni katalozi snimljenih gramofonskih ploča a u novinama se reklamiraju razni tipovi gramofona koji osvajaju Srbiju. Gramofon i gramofonske ploče postaju sredstvo za širenje i razmenu nacionalnih muzika širom sveta jer u to vreme radio program još nije postojao. Snimalo se akustično što znači da se sviralo i pevalo u veliku trubu koja je zvukovodima bila spojena sa mašinom za snimanje. Mikrofon kao i električno napajanje nisu postojali. Električno snimanje gramofonskih ploča nastalo je oko 1926. godine. Ti snimci bili su mnogo kvalitetniji.

Od 1907. do 1940. godine iz Šapca i Mačve gramofonske ploče su snimili: Vasa Stanković Andolija, Stanoje Todorović, Cicvarići, Dušan Mitrović, Sofka Nikolić, Šule Radosavljević, Bora Janić, Seka Mihajlović, Milan Timotić i Đokica Šapčanin. Cifra deset zaista je impozantna i govori da je Šabac bio grad muzike i muzičara od kojih su većina postigli veliku muzičku slavu. Prodaja gramofona i nihovo reklamiranje u šabačkoj štampi počelo je oko 1926. godine. Gramofoni su korišćeni u kafanama, kućama bogatijih Šapčana, na izletima i tokom prikazivanja nemih filmova.
U Šapcu nije bilo mnogo gramofona jer je bilo dosta žive muzike. Postojalo je nekoliko horova i orkestara. Brojne zabave, pozorišne predstave i humorističke večeri potisnule su gramofon.

Oko 1930. godine na svetsku medijsku scenu dolazi radio. Proizvodnja gramofona se znatno smanjuje kao i tiraži ploča. Za četrdeset godina koliko je vladao gramofon sa 78 obrtaja izdati su milioni ploča u skoro svim zemljama sveta. Od šabačkih muzičara Sofka je bila vodeća muzička zvezda. Postigla je svetsku slavu. Kapela Cicvarića svoje muzičko umeće nije znala da unovči ali su postali legende. Borislav Janjić sa svojom harmonikom proživeo je kako je on hteo. Milan Timotić koji je imao najveće muzičko obrazovanje od svih naših muzičara, ušao je u film "Maratonci trče počasni krug", a Andolija je svoje muzičko bogatstvo podelio drugima i ostao siromašan. A ni mi Šapčani nismo se baš mnogo potrudili da sačuvamo ono što su naših deset muzičara stvorili. U odnosu na svoju veličinu Šabac je u Srbiji dao najviše muzičkih zvezda.

PODRŠKA DECI I PROSVETI GRADA ŠAPCANeformalna Viber zajednica *"Podrška deci i prosveti grada Šapca" *organizuje skuplja...
18/02/2025

PODRŠKA DECI I PROSVETI GRADA ŠAPCA

Neformalna Viber zajednica *"Podrška deci i prosveti grada Šapca" *organizuje skupljanje donacija za BAPUSS* (Beogradsku akademiju poslovnih i umetnickih strukovnih studija).

Pozivaju roditelje, prosvetne radnike i gradjane da u *petak, 21.02.2025. godine*, donesu hranu, piće i drugu donaciju ispred OŠ "Nata Jelicic" u Sapcu od 15 :30 do 16:30 casova*.

Donacija će posle 17 časova biti odvezena na BAPUSS.

ŽITIJE BRAJANOVO: BESMISAO SLEPOG SLEDBENIŠTVA"Žitije Brajanovo" (Life of Brian) je britanski humoristički film iz 1979....
18/02/2025

ŽITIJE BRAJANOVO: BESMISAO SLEPOG SLEDBENIŠTVA

"Žitije Brajanovo" (Life of Brian) je britanski humoristički film iz 1979. godine, koji su snimili članovi legendarne komičarske grupe Monti Pajton. Ovaj film predstavlja satiričnu kritiku ljudske prirode, religijskog fanatizma i političkih pokreta, kroz priču o Brajanu Koenu, običnom čoveku koga greškom smatraju Mesijom.

Radnja Filma

Radnja se odvija u Judeji u vreme Rimskog Carstva. Glavni junak, Brajan Koen, rođen je istog dana kada i Isus, ali u kući pored. Kroz niz nesporazuma i komičnih situacija, narod ga počinje smatrati prorokom, uprkos njegovim upornim pokušajima da objasni da nije nikakav mesija.

Dok Brajan pokušava da pronađe smisao svog života, pridružuje se Judejskom narodnom frontu, grupi revolucionara koji su više fokusirani na međusobne sukobe nego na borbu protiv Rimljana. Kroz seriju apsurdnih događaja, on postaje centralna figura u pokretu, što kulminira u sceni njegovog razapinjanja, tokom koje se, uz poznatu pesmu "Always Look on the Bright Side of Life", na ironičan način naglašava besmisao situacije.

Satira i Društvena Kritika

Film obiluje duhovitim dijalozima i parodijama na religijske, društvene i političke fenomene. Iako su mnogi optužili film za bogohuljenje, zapravo ne ismeva Isusa (koji se u filmu pojavljuje samo u jednoj sceni i prikazan je s poštovanjem), već slepu veru i potrebu ljudi da prate vođe bez preispitivanja.

Grupa revolucionara iz Judejske narodne fronte je prikazana kao nesposobna, sa više unutrašnjih razmirica nego stvarne želje za promenom. Ovo je jasna aluzija na fragmentaciju političkih pokreta. Kroz likove poput Pontija Pilata (koji ima govornu manu) i rulje koja ne zna šta zapravo želi, film prikazuje besmisao dogmatizma i slepog sledbeništva.

Kontroverze i Zabranjivanje

Zbog svoje satirične prirode, "Žitije Brajanovo" je izazvalo mnoge kontroverze. U pojedinim zemljama, poput Norveške i Irske, film je bio zabranjen ili je imao ograničeno prikazivanje. Mnoge verske grupe su ga smatrale bogohulnim, iako su članovi Monti Pajtona tvrdili da nije uperen protiv religije, već protiv ljudske gluposti i fanatizma.

Zanimljivosti o Filmu

Film je prvobitno trebao da finansira EMI Films, ali su povukli podršku zbog kontroverzne tematike.

Džordž Harison, bivši član Bitlsa, finansirao je film iz ličnih sredstava jer je bio veliki fan Monti Pajtona.

Pesma "Always Look on the Bright Side of Life" postala je toliko popularna da se često peva čak i na sahranama u Velikoj Britaniji.

U Švedskoj je film reklamiran sloganom: "Toliko smešan da su ga Norvežani zabranili!"

"Žitije Brajanovo" nije samo jedna od najboljih komedija svih vremena, već i duboko promišljena satira o ljudskom društvu, verovanjima i politici. Kroz humor i apsurd, film postavlja pitanja koja su i danas relevantna, čineći ga besmrtnim klasikom. Bez obzira na kontroverze koje ga prate, njegova poruka ostaje jasna: smeh je najbolji način da se suočimo sa apsurdima sveta u kojem živimo.

AVRAM VINAVER - ŠAPČANIN KOJI JE DRUGOVAO SA RENDGENOMAvram Josif Vinaver bio je srpski lekar poljskog jevrejskog porekl...
18/02/2025

AVRAM VINAVER - ŠAPČANIN KOJI JE DRUGOVAO SA RENDGENOM

Avram Josif Vinaver bio je srpski lekar poljskog jevrejskog porekla, po završetku studija medicine 1887. u Krakovu nastanio se 1890. u Šapcu.

Rodio se u Poljskoj, u jevrejskoj porodici. U Varšavi je završio osnovno, srednje obrazovanje i studije medicine u Krakovu. Dr Avram Vinaver je zahvaljujući svom poznanstvu sa Vilhemom Rendgenom začetnik radiologije u Srbiji. Bio je oženjen Ružom i njihov sin je poznati srpski pisac, erudita i prevodilac Stanislav Vinaver.

Prijateljstvo sa Rendgenom

Prema zvaničnim podacima prvi rendgen snimak napravljen u Srbiji je snimak šake kralja Petra I Karađorđevića iz 1908. godine, ali postoje dokazi da su prvi snimci pravljeni nekoliko godina ranije u Šapcu u ordinaciji dr Vinavera. Naime dr Vinaver bio je prijatelj sa Vilhemom Rendgenom, pronalazačem H-zraka i tvorcem prve rendgenske cevi. Njihovo prijateljstvo je izrodilo saradnju koja je omogućila stanovnicima Šapca da se slikaju na staklu i pre kralja i pre Beograđana. Nabavio je 1897. prvi rendgen aparat u Srbiji, u Šapcu.

Prvi svetski rat

U Prvom svetskom ratu bio je upravnik III rezervne bolnice u Valjevu. Zarobljen je od strane okupacione austrougarske vojske i kao vojno lice, major, osuđen na smrt. Istorijski događaji koji su potom usledili, Kolubarska bitka i brzo napredovanje srpske vojske primorali su okupatore na panično povlačenje te kazna nije izvršena.

Borba sa pegavim tifusom i smrt

Borio se protiv pegavog tifusa koji se proširio u pandemijskim razmerama, pa je i sam oboleo. Uspeo je da preboli ovu smrtonosnu bolest, ali je ostao previše iscprljen. Zbog slabosti umro je od malarije u Đevđeliji 1915. Po sopstvenoj želji sahranjen je u zajedničkoj grobnici.

O njegoj borbi sa tifusom i brizi za pacijente njegov sin Stanislav napisao je pesmu: Dr Avram Vinaver, koja pripada poetskom ciklusu: Ratni drugovi.

SRPSKA OPOZICIJA: UJEDINJENI U NESLOZIPolitička scena u Srbiji već decenijama svedoči o problemima unutar opozicije, koj...
17/02/2025

SRPSKA OPOZICIJA: UJEDINJENI U NESLOZI

Politička scena u Srbiji već decenijama svedoči o problemima unutar opozicije, koji se najčešće manifestuju kroz neslogu, međusobne sukobe i neuspehe u pokušajima ujedinjenja. Iako je zajednički cilj opozicionih stranaka smena aktuelne vlasti, njihove strategije, ideologije i lične ambicije često ih sprečavaju da deluju kao jedinstven blok.

Ideološke razlike i lične ambicije

Jedan od ključnih razloga nemogućnosti ujedinjenja srpske opozicije leži u velikim ideološkim razlikama između njenih aktera. Opozicione partije pokrivaju širok spektar političkih uverenja – od proevropskih liberalnih opcija do konzervativnih i nacionalističkih stranaka. Takav dijapazon često dovodi do neslaganja u vezi sa ključnim političkim pitanjima, uključujući odnos prema Kosovu, Evropskoj uniji, ekonomskim reformama i spoljnopolitičkoj orijentaciji Srbije.

Osim ideoloških razlika, značajnu prepreku predstavlja i lična ambicija opozicionih lidera. Mnogi političari unutar opozicije insistiraju na sopstvenim liderstvima, nesposobni da se dogovore oko jednog zajedničkog kandidata ili strategije. Takav scenario se ponavlja iz izbora u izbore – umesto jedinstvenog fronta protiv vlasti, opozicija izlazi u više kolona, što rasipa glasove i onemogućava ozbiljan politički pritisak.

Nepoverenje i međusobni sukobi

Dugogodišnji sukobi između opozicionih lidera dodatno produbljuju nesposobnost ujedinjenja. Mnoga rivalstva datiraju iz ranijih političkih borbi, a optužbe za saradnju sa vlastima, neiskrenost ili loše političke poteze stalna su tema međusobnih optužbi. Ovakva situacija dodatno demorališe birače opozicije, koji često ne vide jasnu alternativu vlasti.

Nedostatak jasne strategije i organizacije

Opozicija često ne uspeva da definiše dugoročnu političku strategiju. Kampanje su uglavnom fokusirane na kritiku vlasti, bez konkretnih rešenja i programa koji bi motivisali građane da im pruže podršku. Takođe, organizacioni problemi i nejedinstveni pristup u kampanjama dovode do toga da opozicija deluje kao skupina neusaglašenih grupa, umesto kao ozbiljna politička alternativa.

Medijska blokada i izborni uslovi

Ne treba zanemariti ni nepovoljne uslove u kojima opozicija deluje. Medijska blokada i dominacija vladajuće partije u svim sferama javnog života dodatno otežavaju pokušaje opozicije da se organizuje i pridobije podršku građana. Ipak, i pored tih problema, nesloga unutar opozicije često je rezultat unutrašnjih slabosti, a ne samo spoljnih faktora.

Srpska opozicija godinama ponavlja iste greške – nesloga, sujete i međusobne optužbe sprečavaju je da postane ozbiljan politički faktor. Dok god ne pronađu način da prevaziđu lične animozitete i ideološke razlike zarad zajedničkog cilja, opozicione snage će ostati fragmentirane i neefikasne. Bez jasne strategije i organizacije, njihove šanse za uspeh na izborima ostaće minimalne, a vlast će nastaviti da koristi njihovu slabost u svoju korist.

ŠABAC I SMRTNA KAZNA - BAIR KAO GUBILIŠTESmrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002....
17/02/2025

ŠABAC I SMRTNA KAZNA - BAIR KAO GUBILIŠTE

Smrtna kazna u Srbiji je primenjivana od nastanka moderne države 1804. do 2002. godine, kada je (26. februara) zakonom ukinuta. Poslednje pogubljenje, streljanjem, izvršeno je 14. februara 1992, a poslednje smrtne presude su izrečene 2003. godine.

U prvim decenijama 19. veka, smrtna kazna u Srbiji je primenjivana veoma često, i to za najrazličitija krivična dela: ubistvo, krađu, političke delikte, čedomorstvo, pa čak i za „smešenije“ (vanbračni polni odnos). Do 1858. godine, korišćeni su različiti načini pogubljenja: streljanje, vešanje, lomljenje točkom, „mrtva šiba“ i dekapitacija, a u početku je bilo i nabijanja na kolac.

Do 1842, za ubice je bila propisana „ekvivalentna“ smrtna kazna, što znači da je ubica imao biti ubijen na isti način (pa i istim oružjem) na koji je bila ubijena žrtva. Pored toga, tela pogubljenih su skoro uvek javno izlagana na točku na određeno vreme ili „do potpunog raspadenija“. 1858. godine su ukinuti svi načini pogubljenja osim streljanja, a tela pogubljenih više nisu javno izlagana.

Po prvom Krivičnom zakoniku Srbije, koji je donet 1860. godine, smrtna kazna se izvršava javno, streljanjem, a telo pogubljenog se odmah ukopava u zemlju na mestu izvršenja smrtne kazne. Taj Zakonik je propisao smrtnu kaznu za 16 krivičnih dela: različite oblike ubistva i razbojništva sa smrtnom posledicom, kao i za veleizdaju. Ali, već 1863. godine je smrtna kazna ponovo propisana za krađu i još neka krivična dela. Smrtna kazna za krađu je ukinuta tek 1902. godine.

Od 1905. godine smrtne kazne u Beogradu više nisu izvršavane javno, nego na skrovitim mestima bez prisustva publike, ali su u drugim gradovima i selima izvršenja i dalje ostala javna i prisustvovale su im hiljade posmatrača. Tako je bilo i sa našim gradom koji nažalost nije ostao pošteđen ovakvih događaja. Najistočniji i najuzvišeniji deo Baira nekada je korišćen za gradsko gubilište i skoro do sedamdesetih godina 20. veka nosio je naziv Vešala. Danas je to deo grada gde se nalazi gde se nalazi preduzeće Inos Napredak.

U sećanju starijih Šapčana koji su kao deca gledala izvršenje smrtne kazne u Šapcu sigurno ostaje priča o Stanimiru Šešiću i zločinu ovog kamenorezačkog radnika, koji je u oktobru 1938. godine „izvršio nasilje nad osmogodišnjom ćerkom g. Josifa Blažanina, kamenoresca, a zatim iskasapio njegovu ženu Anku“. Stanimir je pred sudom priznao „oba dela, braneći se da je to učinio iz osvete svome poslodavcu g. Blažaninu, koji mu nije hteo nabaviti radničku knjižicu i koji mu je plaćao i suviše malu dnevnicu“. Sud je, međutim, utvrdio da je Stanimir izvršio oba zločina iz osvete prema Anki što mu „kao primerna majka i supruga nije odgovarala na njegovu ljubav“ i osudio ga na smrt. Pogubljen je 22. aprila 1939. godine.

Reporter Vremena proveo je noć pre pogubljenja sa osuđenikom i zabeležio da je sa drugovima pevao "Adio Mare" a tražio je da mu dovedu i Cicvariće. Od novinara je tražio da napiše da je bio hrabar, ali je ovaj zabeležio da je pred pogubljenje, dok ga je prota Dragić Mihailović ispovedao, zaplakao. „Zatim je državni dželat sa svojim pomoćnikom izvršio pravdu. To je bilo u 5.07. Kazna je izvršena u prisustvu sudije Okružnog suda a smrt je posle deset minuta konstatovao sreski sanitetski referent.

Svi događaji nestajali su vremenom u sećanjima Šapčana osim slike dželata Dragutina , kome su uglavnom znali samo prezime "Hart". Na smaknuća je dolazio u crnom odelu, u cilindru, s belom košuljom i rukavicama. Po izvršenju kazne Hart je na telo ubijenog ritualno bacio bele rukavice uz rečenicu: „Ja nisam kriv za tvoju smrt“, a onda bi se okrenuo predstavnicima vlasti i rekao: „Slavni sude, pravdi je udovoljeno!“

BUDŽETSKA LOJALNOST: ŠABAČKI SPORTISTI I POLITIKAU Šapcu, gradu bogate sportske tradicije, primetno je da sportisti retk...
16/02/2025

BUDŽETSKA LOJALNOST: ŠABAČKI SPORTISTI I POLITIKA

U Šapcu, gradu bogate sportske tradicije, primetno je da sportisti retko zauzimaju jasan stav kada su u pitanju protesti i društveni nemiri. I dok se često očekuje da sport bude iznad politike, stvarnost pokazuje drugačiju sliku – šabački sportisti ne iznose stavove o bitnim društvenim pitanjima, ali se pojedini sportski klubovi redovno pojavljuju na mitinzima podrške predsedniku i vladajućoj partiji. Tako je bilo i prošle godine kada je pokret "Zapadna Srbija" Nemanje Pajića na miting povodom otvaranja šabačkog mosta doveo nekoliko autobusa mladih sportista. Sportisti su, naravno, nezaobilazni i na skupovima i manifestacijama ovog pokreta, koji sticajem okolnosti drži pipke u resoru sporta.

Posebno je interesantan uticaj kompanije Eliksir, fabrike mineralnih đubriva iz Šapca, koja finansijski podržava većinu sportskih klubova i pojedinaca u gradu. Ova zavisnost od sponzorstava dodatno oblikuje ponašanje sportista, koji se, svesno ili nesvesno, drže po strani kada su protesti u pitanju, ali se zato bez problema odazivaju na političke skupove.

Nije tajna da su mnogi šabački sportisti dobijali značajna finansijska sredstva iz gradskog budžeta, što im je omogućilo nastavak karijera i održivost klubova. Međutim, to nameće pitanje: da li je njihova podrška vlasti rezultat stvarnih uverenja ili posledica finansijske zavisnosti?

Dodatno, zanimljiv je kontrast između dva istaknuta rukometaša – Veselina Vujovića, koji se jasno pozicionirao kao opozicija, i Mile Isakovića, koji je aktivni član SNS-a. Ova suprotstavljena gledišta pokazuju kako se sportske legende mogu naći na različitim stranama političkog spektra, dok većina njihovih kolega bira da ćuti kako ne bi ugrozila svoje finansijske interese ili pozicije.

Situacija u kojoj se sportisti pojavljuju na političkim mitinzima, dok istovremeno ignorišu važna društvena dešavanja, oslikava širu problematiku kontrole sporta u Srbiji. Dok se u drugim zemljama sportisti sve više angažuju kao glas naroda, u Šapcu, kao i u ostatku zemlje, vlada tišina – osim kada treba podržati vlast.

Ostaje da se vidi da li će se u budućnosti pojaviti sportisti koji će imati hrabrost da progovore ili će šabački sport ostati deo političkog marketinga vlasti, vođen interesima sponzora i budžetskih dotacija.

VINAVER, NEODGONETNUTA ZAGONETKAStanislav Vinaver je bio srpski pisac, prevodilac, diplomata i novinar jevrejskog porije...
16/02/2025

VINAVER, NEODGONETNUTA ZAGONETKA

Stanislav Vinaver je bio srpski pisac, prevodilac, diplomata i novinar jevrejskog porijekla. Rođen je u 01. marta 1891. godine u Šapcu, a umro je 01. avgusta 1955. godine u Niškoj Banji.

Učestvovao je u balkanskim i Prvom svjetskom ratu kao dobrovoljac. Sa vojskom je preko Albanije stigao na ostrvo Krf, gdje je radio kao službenik Državnog presbiroa. Informativno-diplomatske poslove obavljao je u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Petrogradu. Nakon rata, najprije je bio zaposlen je u Ministarstvu prosvjete, a potom se posvetio novinarskoj karijeri.

Zajedno sa Rastkom Petrovićem, Milošem Crnjanskim, Markom Ristićem i mnogim drugim, pripadao je talasu modernističkih srpskih pisaca. Vinaver je bio utemeljivač ekspresionističkog pokreta. Napisao je „Manifest ekspresionističke škole“ kojim se zalagao za odstupanje od tradicionalnih umjetničkih izraza.

Skoro čitav Drugi svjetski rat proveo je u koncentracionom logoru u Njemačkoj. Posljednjih deset godina svog života posvetio se profesionalnoj književnoj karijeri. Prevodio je djela sa engleskog, francuskog, poljskog, češkog, ruskog i njemačkog jezika na srpski jezik. Lični život Stanislav Vinaver je rođen 1891. godine u uglednoj jevrejskoj porodici.

Njegov otac zvao se Josif, po zanimanju je bio ljekar. Otac mu je umro od malarije 1915. godine. Njegova majka zvala se Ruža i bila je pijanistkinja. Priređivala je koncerte, kako javne, tako i u kućnoj atmosferi, često uključujući poznate muzičare. Majka mu je zadavljena u njemačkoj gasnoj komori, 1942. godine. Kada je završio osnovnu školu u rodnom mjestu, Vinaver je 1901. godine upisao Višu gimnaziju.

U školi je postizao izuzetne rezultate, a u pojedinim nastavnim predmetima je iskazivao nadarenost. U gimnaziji je izabran u Odbor za podizanje spomenika Knez Ivi od Semberije. Gimnaziju je od 1908. godine pohađao u Beogradu. Studirao je matematiku i fiziku u Parizu, na Sorbonu. Slušao je predavanje tadašnjih istaknutih profesora: Žan-Anri Poenkare (profesor matematike), Vanda Landovska (profesorica muzike) i Anri Bergson (profesor filozofije).

Vinaver je bio čest gost u kući svog profesora matematike, a tu je upoznao Rejmona, profesorovog mlađeg brata i tadašnjeg predsjednika francuske vlade i ministra inostranih poslova. Vinaver je koristio svaku priliku da uticajne Francuze upozna sa tadašnjim srpskim prilikama. U Parizu je upoznao i cijenjenog filozofa koji je na njega izvršio cjeloživotni uticaj.

Bio je to filozof Anri Bergson. Vinaver je toliko bio zadivljen njegovim učenjem da je sebe nazivao Bergsonovim šegrtom. U znak velikog poštovanja i zahvalnosti prema ovom velikom filozofu, posvetio mu je cijeli jedan rad „Problemi nove estetike, Bergsonovo učenje o ritmu“, 1924. godine.

Vinaver je kao dobrovoljac učestvovao u Prvom svjetskom ratu. Bio je ratni potporučnik u Đačkom bataljonu. Sa vojskom je prešao Albaniju i dospio na grčko ostrvo Krf. Na Krfu je imenovan za ađutanta Pristaništa na Krfu, ađutanta u Srpskom ratnom presbirou, a radio je i kao urednik za „Srpske novine“.

Address

Šabac
15000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Ipress Šabac posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Ipress Šabac:

Videos

Share