Radio 7 Toronto

Radio 7 Toronto Radio 7 Toronto - Polskie Radio Radio 7 - Polskie Radio Toronto 1320 AM

Radiowa ruletka zakręciła się dzisiaj trzy razy. Dla kogo wylosowała nagrody?😀🔹IRENEUSZ PLEWKA - $25 bon na zakupy 🛒 w s...
06/18/2024

Radiowa ruletka zakręciła się dzisiaj trzy razy.
Dla kogo wylosowała nagrody?😀

🔹IRENEUSZ PLEWKA - $25 bon na zakupy 🛒 w sklepie WISŁA na Plazie Wisła

🔸ZIUTA CHORĄŻY - tort urodzinowy 🎂do odebrania w firmie SWEET TEMPTATION

🔹PAULINE ZUFFA - $30 bon na lunch, obiad lub kolację 🥗 w restauracji ORBIT

Witajcie, witajcie!🙂Wstawajcie, wstawajcie! 🙃Włączcie radio 📟 i posłuchajcie Siódemki!Przed nami kolejny ciepły dzień, a...
06/18/2024

Witajcie, witajcie!🙂
Wstawajcie, wstawajcie! 🙃
Włączcie radio 📟 i posłuchajcie Siódemki!

Przed nami kolejny ciepły dzień, ale pełen niespodzianek pogodowych. Burzowo-deszczowy ⛈ poranek i aż się wierzyć nie chce, że zobaczymy dzisiaj słońce🌤. Tak jednak obiecują meteorolodzy 🙂

Termometry🌡 pokazują 21 stopni, a będzie ich maksymalnie 31C.
Uff, jak gorąco, puff, jak gorąco ‼️

„Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów” - te, jakże mądre słowa wypowiedział Isaak Newton. Niech będą naszym mottem na dzisiaj

Imieninowe życzenia przyjmują: Amanda, Elżbieta, Marek i Emil - serdeczności przesyła Siódemka 💐

18 czerwca obchodzone są:

🔘 Światowy Dzień Ewakuacji

Ewakuacja to organizowany proces przenoszenia ludzi wraz z ich majątkiem do bezpiecznego miejsca.
Skala ewakuacji zależy od sytuacji. Przy pożarze ewakuowane jest niewiele osób, podczas gdy katastrofy naturalne lub konflikty zbrojne wymagają skoordynowanych działań logistycznych. Rozróżnia się ewakuację planowaną, która jest przygotowana z wyprzedzeniem, oraz doraźną, przeprowadzaną w nagłych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Ewakuacja medyczna koncentruje się na przemieszczaniu osób w szpitalach lub na polach bitewnych.
Ewakuacja rządzi się określonymi zasadami, w tym prowadzeniem odwrotu w granicach macierzystego lub sąsiednich regionów. W procesie uczestniczą wszyscy, z wyjątkiem osób posiadających specjalne karty mobilizacyjne. Wszystkie dostępne środki transportu są wykorzystywane, a gdy są niewystarczające, stosuje się ewakuację kombinowaną.
Za planowanie i kierowanie ewakuacją odpowiada Szef Obrony Cywilnej Kraju, który organizuje miejsca pomocy dla ewakuowanych, takie jak szpitale polowe czy punkty pomocy medycznej.

🔘 Międzynarodowy Dzień Sushi
🍣🥢 Sushi jest tradycyjną japońską potrawą, która zdobyła popularność na całym świecie. To nie tylko smaczne danie, ale także bardzo zdrowe. Ryż jest bogatym źródłem białka, ryby dostarczają protein i nienasycone kwasy tłuszczowe, glony są pełne witamin, a tofu zawiera dużo wapnia. Sushi jest także źródłem witamin z grupy B oraz witamin A, C i D.
Początkowo "sushi" było stosowane jako metoda konserwowania ryb, która przybyła do Japonii z Azji Południowo-Wschodniej w VIII wieku. Polegało to na owinięciu kawałka ryby w sfermentowany ryż, co pozwalało na przechowywanie ryb przez kilka miesięcy.
Haya-zushi, czyli "szybkie sushi", zostało wynalezione na początku XIX wieku przez Hanayę Yohei, po którym nazwano japońską sieć restauracji. Jest to forma sushi znana na całym świecie, obecnie znana jako nigiri-zushi. Polega ona na jedzeniu świeżych ryb z Zatoki Edo (dzisiejszego Tokio) z ryżem octowym. Sugeruje się, że popularność tej formy sushi na całym terytorium Japonii wzrosła po trzęsieniu ziemi w Kanto w 1923 roku.
A Wy gdzie dzisiaj będziecie świętować Dzień Sushi ?
Podajcie namiary, wpadniemy poświętować z Wami:)

Krótkim przeglądem wiadomości 🗞dzielimy się tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/18/wstajesz-wtorek/

Jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku,
od 6 - do 9 rano ⏰, na fali 1320 AM 📟
Można nas też słuchać 📢 na całym świecie w internecie www.radio7.ca

Powtórki codziennego programu i archiwum tygodniowe znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/podcastfilter/poranek/

Chcecie z nami porozmawiać?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 📞:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

Pięknego dnia życzymy 🥰

06/17/2024

📌APEL KOMITETU RODZICIELSKIEGO 🇵🇱
Gorąca prośba o wsparcie zablokowania decyzji kuratorium o przeniesieniu polskiej szkoły.

Droga Polonio, my przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego , zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie w sprawie zablokowania decyzji Dufferin Peel Catholic District School Board dotyczącej przeniesienia polskiego Liceum z John Cabot SS do St. Joseph’s SS. Pierwsze spotkanie z kuratorami już za nami. Kolejne odbędzie się w najbliższy wtorek 18 CZERWCA o godz. 19:00 w CEC Catholic Education Centre- 40 Matheson Boulevard West (Hurontario and Matheson).
Nasza propozycja to połączenie obu szkół w jedną dużą szkołe z klasami 1-12 w siedzibie polskiej szkoły przy St. Pio. Obrady maja formę otwartą, zatem zapraszamy jak najwięcej osób. Bardzo liczymy na Waszą pomoc i obecność na tym spotkaniu.

Czekamy na Was we WTOREK O GODZ. 19:00 Zapowiada się interesujące spotkanie.

Dziękujemy i do zobaczenia!

Wdzięczny Komitet Rodzicielski

Dwa losowania i dwie nagrody w dzisiejszych konkursach🔸 EMILIA FOLTARZ - $30 bon na zakupy 🛒w sklepie EDDIE'S MEAT & DEL...
06/17/2024

Dwa losowania i dwie nagrody w dzisiejszych konkursach

🔸 EMILIA FOLTARZ - $30 bon na zakupy 🛒w sklepie EDDIE'S MEAT & DELI MARKET

🔹KRYSTYNA CHARÓW - zestaw kibica ⚽️ (do odbioru w naszej redakcji), ufundowany przez BROWAR ŻYWIEC

W Toronto ruszają największe kanadyjskie targi poświęcone rozwiązaniom softwarowym i jednocześnie jedna z najbardziej zn...
06/17/2024

W Toronto ruszają największe kanadyjskie targi poświęcone rozwiązaniom softwarowym i jednocześnie jedna z najbardziej znanych na świecie konferencji związanych z nowymi technologiami - Collision Conf

To najszybciej rozwijająca się konferencji technologicznej w Ameryce Północnej, w której uczestniczy ponad 40 000 osób rocznie. Ta ciesząca się dużym uznaniem konferencja przyciąga innowatorów, specjalistów w dziedzinie technologii, firmy i gości z całego świata do nawiązywania kontaktów i dyskusji na temat przyszłości globalnego przemysłu technologicznego.

W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 800 prelegentów, 1400 mediów, 1000 inwestorów, 2000 start-upów i 300 partnerów z ponad 140 krajów. Wszyscy chętni nawiązać znaczące kontakty. Do najważniejszych tematów na rok 2024 należą sztuczna inteligencja (AI), rynek Venture Capital w 2025 r. oraz sposoby wykorzystania technologii do wzmacniania demokracji.

Wśród wystawców znajdzie się również olbrzymia grupa przedstawicieli z Polski🇵🇱

O targach Collision, a także o Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowiadali nasi dzisiejsi goście :

1. Michael K. Dembek- Business Development Manager PAIH Kanada
2. Romi Jaszczynski - Kierownik Biura PAHI Kanada
3. Tomasz Pańczyk - Kierownik regionu PAHI - Ameryka Północna i Łacińska


Dodajmy, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów, działającym na kilkudziesięciu rynkach świata.

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw.

🌿 Witamy w poniedziałek 🌿Zaczniemy razem nowy tydzień? Włączcie radio i bądźcie z nami 🙂Zapowiada się piękny, słoneczny ...
06/17/2024

🌿 Witamy w poniedziałek 🌿

Zaczniemy razem nowy tydzień?

Włączcie radio i bądźcie z nami 🙂

Zapowiada się piękny, słoneczny 🌞 dzień, z temperaturą do 31 C
Nie zapomnijcie, wybierając się na spacer, zabrać ze sobą dużą butelkę z wodą

17 czerwca imieniny obchodzą: Agnieszka, Adolf, Albert i Franciszek - wszystkiego najlepszego 🥀 życzy załoga Radia 7

“Szczęścia nie można ku­pić. Na szczęście” - to nasze motto na dzisiaj, a jego autorem jest Phil Bosmans

W kalendarzu świąt obchodzimy dzisiaj:

🔘 Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) ustanowiło 30 stycznia 1995 roku jako Dzień Walki z Suszą. Konwencja dotycząca walki z pustynnieniem została przyjęta 17 czerwca 1994 roku w Paryżu i podpisana 14 października tego samego roku przez przedstawicieli Wspólnoty Europejskiej.
ONZ zaapelowało do wszystkich państw o wykorzystanie tego dnia do podniesienia świadomości na temat suszy i jej skutków, takich jak degradacja gleb. Według ONZ susze stanowią poważne zagrożenie dla zrównoważonego rozwoju i do 2050 roku mogą dotknąć nawet trzy czwarte populacji świata.
Historia ludzkości pokazuje, że susze są problemem starym jak świat, niszcząc wysiłki rolników i prowadząc do klęsk głodu. Jednak od kilkudziesięciu lat stają się coraz bardziej powszechne, co skłoniło ONZ do ustanowienia Dnia Walki z Suszą, mającego na celu szerzenie wiedzy na temat tego zagadnienia. Dane ONZ wskazują, że od 2000 roku liczba i długość okresów suszy wzrosły o 29%. Zmieniający się klimat przyczynia się do wzrostu temperatur, co z kolei powoduje zmniejszenie opadów śniegu, ważnego źródła wody. Deficyty wody dotykają coraz większą liczbę ludzi na całym świecie.

🔘 Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych i Dzień Czołgisty

Ustanowione przez zarządzenie MON w 2009 roku. Upamiętnia omoment, kiedy w czerwcu 1919 roku 1. Pułk Czołgów Armii gen. Józefa Hallera dotarł z Francji do Polski, a 17 czerwca przybył do Łodzi ostatni transport wojskowy tej jednostki. Wtedy to do Polski trafiło 120 nowoczesnych jak na owe czasy czołgów Renault FT, czyniąc Polskę czwartą siłą pancerną na świecie.
Przyjazd tego pułku miał ogromne znaczenie zarówno dla żołnierzy Broni Pancernej II Rzeczypospolitej, jak i dla współczesnych pancerniaków, którzy uznali dzień 17 czerwca za swoje święto pułkowe, a po późniejszych zmianach organizacyjnych za święto batalionowe (przeważnie obchodzone 1 czerwca). Współczesne wojska pancerne i zmechanizowane przyjęły ten dzień jako oficjalne Święto, obchodzone rokrocznie jako Dzień Czołgisty. Podczas uroczystości, organizowanych m.in. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, prezentowane są pojazdy historyczne w ruchu podczas defilady.

Link do strony z krótkim przeglądem wiadomości 📰 znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/17/wstajesz-poniedzialek/

Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku,
od 6 - do 9 rano 🕰 , na fali 1320 AM 📟
lub w internecie www.radio7.ca

Powtórki codziennego programu i archiwum tygodniowe znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/podcastfilter/poranek/

Można nas też słuchać 🔈 na całym świecie!

Chcecie z nami porozmawiać?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 📞:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

Pięknego tygodnia życzymy 🥰 ❤️

Przypominamy wszystkim Paniom:) Z nadzieją, że potraktujecie nasze rady z przymrużeniem oka 😜
06/14/2024

Przypominamy wszystkim Paniom:)
Z nadzieją, że potraktujecie nasze rady z przymrużeniem oka 😜

Konkursy i zagadki rozwiązane 😀Nagrody otrzymują:🔹 KARINA TATAREK - głośnik Alexa ufundowany przez Jacka Nasarzewskiego ...
06/14/2024

Konkursy i zagadki rozwiązane

😀Nagrody otrzymują:

🔹 KARINA TATAREK - głośnik Alexa ufundowany przez Jacka Nasarzewskiego z Dominion Lending - NASAKASA 🔸

🔸 BLAKE CARERA- książka dla dzieci, do wyboru, od księgarni PEGAZ 🔹

☘️ Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry!☘️Czy nam się wydaje, czy to już naprawdę piątek? Jakoś wyjątkowo szybko minęły...
06/14/2024

☘️ Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry!☘️

Czy nam się wydaje, czy to już naprawdę piątek?
Jakoś wyjątkowo szybko minęły nam dni w tym tygodniu 🙃
A jak u Was? Jesteście gotowi na weekend?

Póki co, włączcie radio 📟 i posłuchajcie, co dla Was przygotowaliśmy 🙂

Pięknie zapowiada się dzień - przynajmniej od tej pogodowej strony. Będzie słonecznie ☀️ i ciepło, a termometry pokażą nawet 23 C

Imieninowe życzenia przyjmują dzisiaj: Eliza, Konstancja, Alojzy, Michał i Ryszard - najlepszego życzy Siódemka 🌺

„Nic lepszego człowiek nie może zrobić człowiekowi, niż uwolnić go od bólu, i nic gorszego, niż mu ból zadać” - słowa Sławomira Mrożka są naszym dzisiejszym mottem

Co świętujemy 1️⃣ 4️⃣ czerwca?

🔘 Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 1940 roku wyruszył pierwszy masowy transport Polaków do obozu Auschwitz. Niemcy przewieźli 728 więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie, którzy stali się pierwszymi więźniami niemieckiego obozu śmierci. Tę datę uważa się za początek działania obozu zagłady w Oświęcimiu. Więźniowie z pierwszego transportu, którzy otrzymali numery od 31 do 758, to w dużej mierze osoby próbujące dostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. W transporcie znaleźli się także zatrzymani w łapankach działacze polityczni, konspiracyjni i społeczni, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. Wśród nich była również niewielka grupa polskich Żydów.
Podczas apelu zastępca komendanta obozu, SS-Hauptsturmführer Karl Fritzsch, powiedział więźniom: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.
Z pierwszego transportu piekło Auschwitz przeżyło 239 osób. Niektórzy zostali zwolnieni po kilkunastu miesiącach, inni spędzili tam ponad cztery lata.

🔘 Światowy Dzień Krwiodawcy

🩸 Ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Federację Towarzystw Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), Międzynarodową Federację Organizacji Krwiodawców oraz Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne.
Święto dedykowane dawcom krwi i obchodzone w dniu urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku wyróżnił grupy krwi (A,B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930r. Siedem lat później wraz z Alexandrem Wienerem odkryli czynnik Rh.

🔘 Międzynarodowy Dzień Kąpieli

🛁 Upamiętnia greckiego matematyka Archimedesa, który właśnie 14 czerwca, podczas kąpieli, odkrył swoje słynne prawo. Król Hieron II poprosił Archimedesa o zbadanie, czy jego korona jest z czystego złota, nie uszkadzając jej. Grecki matematyk, biorąc kąpiel zauważył, że ilość wody, jaka wypływa z wanny po wejściu do niej, jest równa objętości ciała, które się w niej zanurza. Gdy połączył ten fakt ze sposobem na zbadanie korony, wyskoczył podobno z wanny i zakrzyknął: Eureka!, po czym wybiegł nago na ulicę. Na podstawie doświadczenia stworzył dwie bryły o takim samym ciężarze jak korona – jedną ze złota, drugą ze srebra – i porównał ilość wypłyniętej wody z wynikami dla korony, wykazując oszustwo złotnika. Tak powstało prawo Archimedesa.
My nie jesteśmy greckimi matematykami i nowego prawa nie odkryjemy, ale wiemy, że kąpiel to doskonały sposób na relaks. Proponujemy więc zanurzyć się dzisiaj w wannie pełnej wody, piany i ulubionych olejków eterycznych. Włączyć muzykę, w dłoń wziąć lampkę z winem i zanurzyć się w przyjemnej kąpieli.
Link do strony z krótkim przeglądem wiadomości 📰 znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/14/wstajesz-piatek/

Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku,
od 6 - do 9 rano 🕰 , na fali 1320 AM 📟
lub w internecie www.radio7.ca

Powtórki codziennego programu i archiwum tygodniowe znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/podcastfilter/poranek/

Można nas też słuchać 🔈 na całym świecie!

Chcecie z nami porozmawiać?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 📞:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

Cudownego weekendu życzymy i nie zapomnijcie włączyć radia w poniedziałek o 6 rano 🙃

- PUK, PUK!- KTO TAM?- TO MY - PROMOCJE, PROMOCJE, PROMOCJE!!!Co taniej w EDDIE’S Meat & Deli Market?🔹Kiełbasa biwakowa ...
06/13/2024

- PUK, PUK!

- KTO TAM?

- TO MY - PROMOCJE, PROMOCJE, PROMOCJE!!!

Co taniej w EDDIE’S Meat & Deli Market?

🔹Kiełbasa biwakowa na BBQ -$3.99 lb

🔹Kotlety schabowe - $4.99 lb

🔹Pałki z kurczaka idealne na grilla - $1.99 lb

🔹Kiełbasa swojska - $4.69 lb

🔹Woda “Magnesia” gazowana - $7.99 + tax za zgrzewkę

🔹Olej “Kujawski” - $5.99 za 1 litr

🔹Miód kubański - $9.99 kg

🔹Młode ziemniaki - $1.69 lb

Jakie obniżki proponuje Starsky?

🔸 Żeberka wieprzowe - $3.49 lb

🔸 Kabanosy wieprzowe - $1.49 /100 g

🔸 Szynka Black Forest - $1.49 /100 g

🔸 Ser Edam Rycki - $2.39 /100 g

🔸 Świeży łosoś atlantycki (filety) - $13.99 lb

🔸 Gołąbki z wołowiną (Starsky kitchen) - $1.79/100 g

🔸 Czereśnie - $2.29 /400 g

🔸 Fasolka zielona - $1.49 lb

KONKURSY❗️ ZAGADKI❗️ NAGRODY❗️Kogo wylosowała nasza radiowa ruletka❓▪️RYSZARD GORDON - wysyłka paczki lotniczej 📦 o wadz...
06/13/2024

KONKURSY❗️ ZAGADKI❗️ NAGRODY❗️

Kogo wylosowała nasza radiowa ruletka❓

▪️RYSZARD GORDON - wysyłka paczki lotniczej 📦 o wadze do 1 kg przez biuro podróży PIAST

▪️ADAM NAPIÓRKOWSKI - tort urodzinowy 🎂 do odebrania w JASWOJ BAKERY na Plazie Wisła

▪️ERYK DADEJ - $30 bon na lunch, obiad lub kolację 🍲 do odebrania i wykorzystania w restauracji ORBIT

☘️ Witajcie ranne ptaszki 🐦. Zróbcie sobie kawkę, włączcie radio i spędźmy ten poranek razem 🙂Przed nami ciepły, a nawet...
06/13/2024

☘️ Witajcie ranne ptaszki 🐦.
Zróbcie sobie kawkę, włączcie radio i spędźmy ten poranek razem 🙂

Przed nami ciepły, a nawet gorący dzień, 29 C pokażą termometry 🙂
Ale (no właśnie, czy zawsze musi być jakieś ale?) po południu niebo się zachmurzy ⛅️ i możemy spodziewać się deszczu ☔️, a nawet burzy ⛈

Piękne słowa Papieża Franciszka są naszym mottem na dzisiaj:

„Nie pozwólcie sobie odebrać pragnienia, by budować w Waszym życiu rzeczy trwałe i wielkie!”

Imieninowe życzenia przyjmują: Antoni, Lucjan, Grzegorz, Gerard i Tobiasz - najlepszego życzy załoga Radia 7 🌺

W kalendarzu świąt mamy dzisiaj:

🔘 Międzynarodowy Dzień Świadomości Albinizmu
Ustanowiony na mocy rezolucji z dnia 18 grudnia 2014 r., po raz pierwszy obchodzony 13 czerwca 2015 roku.
Albinizm jest rzadkim schorzeniem genetycznym, które dotyka ludzi na całym świecie, niezależnie od ich pochodzenia czy płci – występuje u 1 na 15 tysięcy osób. Najwyższy odsetek osób z albinizmem znajduje się w krajach afrykańskich, gdzie dotyka 1 na 3 tysiące osób. Co więcej, odmiany tego schorzenia, takie jak bielactwo, mogą pojawić się w dowolnym momencie życia.
Albinizm jest nadal mało zrozumiany i często nieakceptowany. Osoby z albinizmem są często oskarżane o przynoszenie pecha lub szczęścia. Ich włosy są czasami wplatane w sieci rybackie, aby zwiększyć połowy lub znaleźć złoto w brzuchach ryb.
Albinosi są często prześladowani, wyśmiewani, traktowani jak trędowaci, niezrozumiani, stają się obiektami szalonych wierzeń i celem polowań na części ich ciała, które mają być używane jako talizmany. Pomimo rosnącej świadomości, w wielu krajach, zwłaszcza w Afryce, są nadal atakowani. Wiele przypadków pozostaje nieudokumentowanych z powodu milczenia społeczeństwa. Morderstwa wśród albinosów stanowią znaczną część ich zgonów.
Międzynarodowe i regionalne instytucje ochrony praw człowieka dotychczas w niewielkim stopniu zajmowały się albinizmem. Jednak od czerwca 2013 roku, w odpowiedzi na nasilające się ataki na osoby z tym schorzeniem, coraz więcej uwagi poświęca się ich potrzebom i zapewnieniu im bezpieczeństwa.

🔘 Święto Żandarmerii Wojskowej
Żandarmeria Wojskowa to specjalistyczna jednostka w Siłach Zbrojnych RP, której zadaniem jest zapewnienie dyscypliny wojskowej oraz utrzymanie porządku publicznego i zapobieganie przestępstwom w jednostkach wojskowych i miejscach publicznych. Pełni funkcję policji wojskowej. Żandarmeria została ponownie powołana w 1990 roku, po ponad czterdziestoletniej przerwie.
Data święta Żandarmerii Wojskowej jest związana z utworzeniem Straży Polowej przez generała Tomasza Łubieńskiego 13 czerwca 1831 roku, która w czasie powstania listopadowego pełniła rolę wojskowego organu bezpieczeństwa. W okresie międzywojennym ustanowiono 13 czerwca jako oficjalne święto żandarmerii, a w 1994 roku minister obrony narodowej przywrócił to święto

🔘 Święto Dobrych Rad
Często spotykamy się z różnymi dobrymi radami. Każdy zna kogoś, kto zawsze wie najlepiej i doradza, nawet jeśli sam nie jest w najlepszej sytuacji. Na spotkaniach rodzinnych zawsze znajdzie się ktoś, kto ma pomysły na naszą edukację, małżeństwo i wychowanie dzieci.
Telewizja również jest pełna programów, w których celebryci doradzają, jak żyć, co jeść, jak się ubierać. Jednak nie wszystkie rady są złe. Dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem i brać pod uwagę dobre pomysły oraz konstruktywną krytykę, ale decyzje podejmować samodzielnie. Ważne jest, aby otaczać się rozsądnymi ludźmi, którzy są gotowi pomóc w trudnych chwilach. Czasami spojrzenie z zewnątrz jest bezcenne i może pomóc znaleźć oczywiste rozwiązania, na które sami byśmy nie wpadli.
My też mamy dla Was dobrą radę - bądźcie sobą! 🙂

Krótki przegląd wiadomości 📰 znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/13/wstajesz-czwartek/

Jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku, od 6 - do 9 rano 🕰 , na fali 1320 AM 📟

Można nas też słuchać 🔈 na całym świecie w internecie 🌐: www.radio7.ca (tam również audycje archiwalne)

Chcecie z nami porozmawiać?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 📞:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

Pięknego dnia życzy załoga Radia 7 💕

Jak zwykle w środę, mamy tylko jedną nagrodę w naszej radiowej zagadce🎁Komu dopisało szczęście❓ZBYSZEK PIASECKI - $30 bo...
06/12/2024

Jak zwykle w środę, mamy tylko jedną nagrodę w naszej radiowej zagadce🎁

Komu dopisało szczęście❓

ZBYSZEK PIASECKI - $30 bon na zakupy 🛒w sklepie JASWOJ BAKERY na Plazie Wisła

🌾 Witamy w samym środku tygodnia 🙂Mamy nadzieję, że włączyliście już radio 📻 i jesteście z nami 🥰Zapowiada się piękny, s...
06/12/2024

🌾 Witamy w samym środku tygodnia 🙂

Mamy nadzieję, że włączyliście już radio 📻 i jesteście z nami 🥰

Zapowiada się piękny, słoneczny 🌞 dzień , mimo chłodnego poranka. Na termometrach rano tylko 10 C, ale bez obaw, słupek rtęci podskoczy aż do 23 C.

❤️„Miłość nie jest prostą rzeczą, ale bez niej nie można żyć. Prawie wszystko na świecie da się wytłumaczyć miłością. To największy pomysł wszystkich czasów” ❤️- powiedział Marek Hłasko i te słowa są naszym mottem na dzisiaj

12 czerwca imieniny obchodzą: Antonina, Antoni, Mieczysława, Bolesław i Zygmunt - serdeczne życzenia przesyła Siódemka 💐

Jakie święta wypadają dzisiaj w kalendarzu❓

🔘 Święto Służby Ochrony Państwa

Służba Ochrony Państwa, utworzona ustawą z 8 grudnia 2017 roku, zajmuje się ochroną osób i obiektów oraz wykrywaniem i zapobieganiem przestępstwom skierowanym przeciwko nim. W lutym 2018 roku SOP zastąpiła Biuro Ochrony Rządu.
W ramach swoich obowiązków SOP zapewnia bezpieczeństwo Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Premierowi, wicepremierowi, ministrowi spraw wewnętrznych i ministrowi spraw zagranicznych, byłym prezydentom RP oraz innym osobom wymienionym w ustawie, a także zagranicznym delegacjom przebywającym na terytorium Polski, innym chronionym osobom i obiektom ważnym dla państwa, oraz placówkom dyplomatycznym RP za granicą.
Aby zapewnić ochronę osób i obiektów, SOP bezpośrednio ochrania, planuje środki zabezpieczające i możliwości ewakuacji w razie zagrożenia, organizuje działania ochronne, oraz identyfikuje, analizuje i przeciwdziała potencjalnym zagrożeniom.

🔘 Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci

Ustanowiony został przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) w celu przeciwdziałania wyzyskowi dzieci i przestrzegania konwencji dotyczących najcięższych form pracy dzieci i minimalnego wieku zatrudnienia. Po raz pierwszy obchodzono go w 2002 roku.
Najwięcej dzieci pracuje w Azji i regionie Pacyfiku, jednak w Afryce Subsaharyjskiej problem ten dotyka największego odsetka populacji. Dzieci pracują na farmach, w fabrykach, kopalniach, handlują, sprzątają w domach, pracują jako posłańcy, przewodnicy turystyczni, a także są wykorzystywane w przemyśle narkotykowym i seksbiznesie oraz walczą w armiach.
Problem pracy dzieci dotyczy nie tylko krajów Globalnego Południa. Raport Human Rights Watch ujawnia przypadki pracy dzieci od 12. roku życia na plantacjach tytoniu w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawo pozwala na pracę dzieci w sektorze rolnym po lekcjach. Dzieci te pracują po 50-60 godzin tygodniowo i często cierpią na objawy zatrucia nikotyną. USA, będąc czwartym największym producentem tytoniu na świecie, wycofały się w 2012 roku z planu zakazu pracy dzieci poniżej 16. roku życia na plantacjach tytoniu.

🔘 Międzynarodowy Dzień Falafela

Falafel to popularna wegańska potrawa w krajach arabskich, która zdobyła także wielu zwolenników w Polsce. Wraz z rosnącą popularnością kuchni wegańskiej, falafele stają się coraz bardziej powszechne. Pochodzenie tej potrawy jest nadal przedmiotem sporu. Choć Izrael jest często wymieniany jako jej ojczyzna, to jednak Egipt wydaje się bardziej prawdopodobnym miejscem, skąd falafel rozpoczął swoją podróż po świecie.
Początkowo falafel był postnym daniem koptyjskich chrześcijan, a dzięki Aleksandrii, ważnemu ośrodkowi portowemu, szybko rozprzestrzenił się na inne kraje basenu Morza Śródziemnego, w tym Turcję.

Krótki przegląd wiadomości 📰 znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/12/wstajesz-sroda/

Jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku, od 6 - do 9 rano 🕰 , na fali 1320 AM 📟

Można nas też słuchać 🔈 na całym świecie w internecie 🌐: www.radio7.ca (tam również audycje archiwalne)

Chcecie z nami porozmawiać?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 📞:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

🌻 Życzymy fajnego dnia 🙂

Zagadki i konkursy rozwiązane ‼️Trzy osoby odbiorą nagrody 😀ADAM MUSIAŁOWICZ - $25 bon na zakupy 🛍 w sklepie WISŁA DELI ...
06/11/2024

Zagadki i konkursy rozwiązane ‼️
Trzy osoby odbiorą nagrody 😀

ADAM MUSIAŁOWICZ - $25 bon na zakupy 🛍 w sklepie WISŁA DELI na Plazie Wisła

JOLANTA WRÓBEL - tort urodzinowy 🎂 do odebrania w firmie SWEET TEMPTATION

PAULINA PISAREK - $30 bon na lunch, obiad lub kolację 🥗 do odebrania i wykorzystania w restauracji ORBIT

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Czytelników „Poczytalni”! Spotykamy się 12 czerwca o godzinie 19:15 w Czytelni Bib...
06/11/2024

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Czytelników „Poczytalni”! Spotykamy się 12 czerwca o godzinie 19:15 w Czytelni Biblioteki w Polskim Centrum Kultury w Mississaudze!
Podyskutujemy w miłym towarzystwie o książkach w sam raz pod palmę, na leżak i nad jezioro. Koniecznie przynieście swoje polecajki książkowe!

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Czytelników „Poczytalni”! Spotykamy się 12 czerwca o godzinie 19:15 w Czytelni Biblioteki w Polskim Centrum Kultury w Mississaudze!

Podyskutujemy w miłym towarzystwie o książkach w sam raz pod palmę, na leżak i nad jezioro. Koniecznie przynieście swoje polecajki książkowe!

Osoby, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu wirtualnie prosimy
o wysłanie maila na adres: [email protected]

Do zobaczenia!

John Paul II Polish Cultural Centre Mississauga Biblioteka Polska im. Stanisława Bąka OMI Mississauga Pegaz Art Production

Wieloletnia radna i posłanka Carolyn Parrish wygrała wybory na burmistrza MississaugiWedług sondaży Carolyn Parrish miał...
06/11/2024

Wieloletnia radna i posłanka Carolyn Parrish wygrała wybory na burmistrza Mississaugi

Według sondaży Carolyn Parrish miała ponad 8500 głosów przewagi nad swoim najbliższym konkurentem, radnym pierwszej kadencji Alvinem Tedjo. Zdobyła 43 494 głosów w porównaniu do 35 005 głosów oddanych na Tedjo

Dipika Damerla zdobyła 27 119, Stephen Dasko 22 408, David Shaw 2843, a Brian Crombie 2242

Według nieoficjalnych wyników, w wyborach uzupełniających głosowało 138 500 wyborców, jak podało miasto w komunikacie prasowym, co dało frekwencję na poziomie 25,71%.

Dzięki zwycięstwu Carolyn Parish zostanie trzecim burmistrzem Mississaugi od 1978 r.

Dzień dobry, pora wstawać 🛌 i włączyć Siódemkę! 🙂Poranek powitał nas chmurami ☁️, ale to tylko pozory - już za kilka god...
06/11/2024

Dzień dobry, pora wstawać 🛌 i włączyć Siódemkę! 🙂

Poranek powitał nas chmurami ☁️, ale to tylko pozory - już za kilka godzin wyjrzy zza nich słońce 🌞 rozświetli niebo i będzie pięknie 🙃.

Temperatura maksymalna na dzisiaj to 20 C, więc nie przejmujcie się tymi 10 C z rana

„Nie ten jest mądry, kto wiele spraw umie, lecz kto złe od dobrego rozeznać rozumie” - słowa Mikołaja Reja to nasze motto na dzisiaj

🌷11 czerwca imieniny obchodzą Paula, Feliks i Teodozja - wszystkiego co najlepsze życzy załoga Radia 7🌷

Co dzisiaj w kalendarzu świąt nietypowych?

🔘 Międzynarodowy Dzień Rysia

Nie ma on związku z jednym z bohaterów kultowego filmu Barei, mimo, iż podobno wszystkie Ryski to porządne chłopaki.
Tym razem chodzi o zwierzę 🐾, a święto to zostało ustanowione w 2017 roku, aby zwiększyć świadomość i promować możliwości pokojowego współistnienia rysi z ludźmi. Od tego w dużej mierze zależy sukces jego ponownego wprowadzenia do odpowiednich siedlisk.
Oto kilka informacji o rysiu:
🔸Jego łacińska nazwa, Lynx, pochodzi od praindoeuropejskiego rdzenia *leṷḱ- / *lūḱ-, co oznacza „jasny, świecący, biały”. Nazwa ta łączy się również z formą *leṷk, która oznacza „patrzeć, widzieć” oraz „świecić”. W Polsce dawniej nazywano go ostrowidzem
🔹Rysie potrzebują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych, gdzie mają „święty spokój” (jak większość kotów, spędzają znaczną część dnia na odpoczynku). Prawdopodobnie z tych powodów występują jedynie na około 12% polskich lasów – w górach, na pogórzu oraz w puszczach Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej, a także na Mazurach. W Polsce ich populacja wynosi około 200 osobników, są gatunkiem ściśle chronionym i reintrodukowanym
🔸Największym z czterech gatunków rysi jest ryś euroazjatycki, a jego największy podgatunek to ryś syberyjski, którego samce ważą do 38 kg
🔹Ponad 90% populacji rysia euroazjatyckiego żyje w lasach Syberii
🔸Latem ryś euroazjatycki ma stosunkowo krótką, czerwonawą lub brązową sierść, którą zimą zastępuje znacznie grubsza, srebrnoszara lub szaro-brązowa
🔹Ma krótkie, mocne nogi i duże, okrągłe stopy, co pomaga mu swobodnie poruszać się po głębokim śniegu
🔸Posiada znakomity słuch m.in. dzięki „pędzelkom” na uszach, które skupiają fale dźwiękowe
🔹Podobnie jak kot domowy, samiec oznacza swoje terytorium, spryskując drzewa moczem, drapiąc pnie i pozostawiając odchody na granicach terenu, które na innych obszarach zakopuje
🔸Nie jest tak szybkim biegaczem jak inni jego koci krewni, dlatego poluje w inny sposób. Czeka na zdobycz w ukryciu, identyfikuje ją za pomocą wzroku i słuchu, a następnie atakuje z zaskoczenia
🔹Zwykle żywi się zającami, królikami, ptakami i lisami. Na większe zwierzęta poluje tylko wtedy, gdy brakuje mniejszych
🔸Potrafi skoczyć na wysokość 2 metrów, co pozwala mu polować na wzbijające się do lotu ptaki
🔹Samce rywalizują o samice, wydając wysoki pisk, który kończy się długim zawodzeniem i często prowadzi do fizycznej konfrontacji
🔸Młode rozwijają się stosunkowo wolno – oczy otwierają około 10 dni po urodzeniu, z kryjówki wychodzą po około pięciu tygodniach, a gdy mają około dwóch miesięcy, matka zaczyna je uczyć polować. Stają się samodzielne dopiero wiosną następnego roku od narodzin

Krótki przegląd wiadomości 📰 znajdziecie tutaj:

https://www.radio7toronto.com/2024/06/11/wstajesz-wtorek/

Jesteśmy z Wami od poniedziałku do piątku, od 6 - do 9 rano , na fali 1320 AM

Można nas też słuchać 🔈 na całym świecie w internecie 🌐: www.radio7.ca (tam również audycje archiwalne)

Chcecie z nami porozmawiać?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego:

☎️ Telefon do studia: 905-306-7019

☎️ Telefon do Stefana: 647- 247-1339

Można też do nas pisać 🖋: [email protected]

Super dnia życzymy 🙂🙂🙂

Pierwsze w tym tygodniu losowanie nagród za nami🙂🧐 Kto strzelił w dziesiątkę 🎯?BOŻENA PALEWICZ - wylosowała $30 bon na z...
06/10/2024

Pierwsze w tym tygodniu losowanie nagród za nami🙂

🧐 Kto strzelił w dziesiątkę 🎯?

BOŻENA PALEWICZ - wylosowała $30 bon na zakupy 🛒 w sklepie EDDIE'S MEAT & DELI MARKET

Za nami dziewiąty edycja Mississauga Polish Day🇵🇱Oprócz koncertów na głównej scenie i festynu przed ratuszem miasta, obo...
06/10/2024

Za nami dziewiąty edycja Mississauga Polish Day🇵🇱

Oprócz koncertów na głównej scenie i festynu przed ratuszem miasta, obok Art Gallery of Mississauga swoje prace prezentował Leszek Wyczółkowski polski malarz żyjący obecnie w Kanadzie.
Jego prace często goszczą na wystawach w Polsce, m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Wrocławiu i Kielcach, w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Galerii Stara Kordegarda w Warszawie.
W ostatnim czasie w kilku miastach Polski miał miejsce cykl wystaw grafiki Leszek Wyczółkowski. Grafika – kod naturalny (Code of Nature) pod patronatem Ambasady Kanady.
Artysta w swoich pracach rozwija nastrój kontemplacji niezbędnej do zrozumienia samego siebie i siebie w odniesieniu do całego świata. Jego obrazy nie dają odpowiedzi a nawiązują rozmowę z oglądającym. Interpretacja dzieła zależna jest od tego, kto obraz ogląda.

Obok prac Leszka Wyczółkowskiego oglądać można było także prace córki L. Wyczółkowskiego - Nadine.

W sobotę wybraliśmy się na spotkanie z artystą.
https://leszekwyczolkowski.crevado.com/
https://nadinewyczolkowski.crevado.com/

Address

#15/3621 Dixie Road
Mississauga, ON
L4Y4H3

Opening Hours

Monday 6:15am - 5pm
Tuesday 6:15am - 5pm
Wednesday 6:15am - 6pm
Thursday 6:15am - 5pm
Friday 6:15am - 4pm

Telephone

+19053067019

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Radio 7 Toronto posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Radio 7 Toronto:

Videos

Share

Nearby media companies


Other Broadcasting & media production in Mississauga

Show All