08/11/2024
🌜 Jak z pewnością pamiętacie, historia Warny przeplata się z historią polsko-węgierskiego króla Władysława III Jagiełły. W tym roku przypada 580. rocznica bitwy pod Warną, którą dowodził król Władysław III Jagiełło oraz 600. rocznica jego narodzin.
🌜 To tutaj pod Warną 10 listopada 1444r. na polu bitwy walczyły wojska armii sojuszniczej węgiersko-polsko-wołoskie wchodzące w skład ostatniej krucjaty chrześcijańskiej przeciwko wojskom tureckim sułtana Murada II.
🌜 Jak wiadomo ze źródeł historycznych, bitwa skończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią młodego króla Władysława III i tak zgasła ostatnia nadzieja przewrócenia Bułgarom państwowości.
🌜 Jednak Bułgarzy nie zapomnieli o charyzmatycznym królu i jego walecznych żołnierzach i na miejscu bitwy zbudowali piękny park i mauzoleum Władysława III Jagiełły, którego nazwali Warneńczykiem.
🌜 Z miejscem tym związana jest pewna ciekawostka, o której niewiele osób wie, a o której chcielibyśmy opowiedzieć. Od niepamiętnych czasów stoją tam dwa kopce. W jednym z nich znajduje się symboliczny sarkofag króla Władysława Warneńczyka, a ten drugi to kopiec sułtana Murada II. Na jego szczycie stoi posag z kamienia, który był tam postawiony w 1935r.
🌜 Ponad wiek wcześniej, w latach 1828-1829r. toczyła się IX wojna rosyjsko-turecka. Odziały cara Piotra II oblegały Warnę i we wrześniu 1828r. wojska rosyjskie triumfalnie weszły do miasta. Po podpisaniu przymierza w Edirne we wrześniu 1829r. żołnierze rosyjscy opuścili zburzoną i zrujnowaną Warnę.
🌜 Sułtan Mahmud II zarządził odbudowę fortecy i murów obronnych Warny. Władca imperium Osmańskiego zlecił też wybudowanie w samym centrum miasta źródła (czeszmy), a nad nim pomnika, aby ludzie pamiętali o tym wydarzeniu. Najsłynniejszy kaligraf w całym Imperium opisał wszystko na czterech płytach, które zostały zamocowane na posągu wznoszącym się nad źródłem, którego wierzchołek wieńczył ozdobny kamień ze złotym słońcem.
🌜 Po odzyskaniu niepodległości w 1878r. nowe władze Bułgarii rozpoczęły przebudowę miasta. W szybkim tempie miasto straciło swój orientalny wygląd i nabrało europejskiego charakteru. Po zakończeniu I Wojny Światowej władze postanowiły rozebrać także źródło wraz z pomnikiem i postawić je w innej części miasta.
🌜 Pułkownik Dimkow, który był jednym z głównych inicjatorów zbudowania parku oraz mauzoleum Władysława Warneńczyka, wpadł na genialny pomysł, aby postawić górną cześć pomnika na szczycie kopca Murada II. W ten sposób byłby również oddany honor poległym w bitwie tureckim żołnierzom.
🌜 Pomysł ten został przyjęty entuzjastycznie przez wojskowego konsula państwa tureckiego, który nawet dał pieniądze na budowę parku. Z tego powody został niestety później odwołany przez swoich zwierzchników w Turcji, ale jednak pomnik został postawiony na kopcu Murada II.
🌜 Rankiem 10 marca 1941r. w mieście słychać było straszliwy wybuch. To legioniści kierowani politycznymi przesłankami, wysadzili kopiec Murada II. Na szczęście nie było ofiar ani rannych, ale pomnik wyleciał w powietrze i spadł u podnóża kopca. Obecnie możemy zobaczyć górną ocalałą cześć pomnika sułtana Mahmuda II wbitą w ziemię obok kopca. W 1964r. na szczycie kopca Murada II została postawiona replika pomnika, która stoi tam do dziś.
🌜 Zapraszamy do morskiej stolicy Bułgarii - do Warny, aby zwiedzić to ciekawe i pełne historycznych zagadek miejsce!
Autor tekstu: Hristo Pindikov - przewodnik turystyczny