Przybliżamy Bułgarię

Przybliżamy Bułgarię Z tej strony dowiesz się co słychać w Bułgarii, poznasz ją od podszewki, a wszystko w krótkich codziennych lub prawie codziennych relacjach.

Będziemy też odpowiadać na Wasze pytania i chętnie pomożemy bo wiemy o Bułgarii prawie wszystko. Opowiemy o tradycjach, kulturze, historii, zabytkach, atrakcjach, pokażemy ciekawe miejsca w Bułgarii, przybliżymy Wam bułgarską kuchnię, będziemy pisać o codziennych sprawach, o codziennym życiu. Jeżeli ktoś będzie miał pytania odnośnie Bułgarii, to również będziemy odpowiadać.

🍷 Trifon Zarezan jest dla nas, Bułgarów, świętem szczególnym. Od tysiącleci w tym dniu oddajemy hołd ludziom, którzy upr...
14/02/2025

🍷 Trifon Zarezan jest dla nas, Bułgarów, świętem szczególnym. Od tysiącleci w tym dniu oddajemy hołd ludziom, którzy uprawiają winnice, winogrona i wytwarzają z nich wino. Wino było zawsze bardzo ważnym elementem życia Bułgara. Towarzyszyło mu od jego narodzin aż do ostatniej drogi. Od niepamiętnych czasów 14 lutego świętujemy Trifona Zarezana.

🍷 W naszych czasach, pod wpływem zagranicznej mody, 14 lutego zaczęliśmy obchodzić również walentynki – Dzień Świętego Walentego. I nic dziwnego – te dwa święta nie są ze sobą sprzeczne, lecz się uzupełniają. Wino i miłość - oba upajają, odurzają, czyż nie?

🍷 O Tifonie Zarezanie napisano już tak wiele, że trudno dodać cokolwiek nowego na temat tego święta. Dlatego dzisiaj opowiemy o nieznanej do niedawna odmianie winogron i produkowanym z niego winie. Zarówno sam szczep winogron, jak i wino noszą nazwę Zeilas. Ich historia jest zarówno starożytna, licząca 3000 lat, jak i współczesna i liczy 15 lat.

🍷 Około 15 lat temu w okolicach miasta Kyrdżali (Kardjali) we Wschodnich Rodopach, około 50 metrów od sanktuarium mitycznego trackiego pieśniarza Orfeusza, zauważono dwa dzikie pędy winorośli o niezwykłym kształcie liści, owoców winogron, a także samej kiści. Wielkość winogron i ich smak były również zaskoczeniem.

🍷 Pnącza winorośli znaleziono w wykarczowanym starym lesie dębowym, co prawdopodobnie było powodem, dla którego nie zauważono ich wcześniej. Zainteresował się nimi Atanas Karageorgiev, właściciel hotelu Estreya w kurorcie Święty Konstantyn i winiarni Belogradec koło Warny. Na jego prośbę Agrobioinstitut w Sofii przeprowadził analizę, aby ustalić co to za odmiana winogron.

🍷 Przeprowadzone badania pobranych próbek DNA potwierdziły przypuszczenia, że odmiana ta ma starożytne pochodzenie. Jest to odmiana typowa dla bułgarskich warunków, a winorośl rośnie na bułgarskich ziemiach od 3000 lat. Podobnie jak tradycyjne bułgarskie odmiany Mavrud i Gamza, odmiana Zeilas pochodzi z czasów Traków.

🍷 Prawdopodobnie w starożytności w tym miejscu znajdowały się winnice, które po zniszczeniu pobliskiego świętego miasta Perperikon nie były utrzymywane i zachowały się tylko te znalezione pojedyncze winorośla. A to oznacza, że jest to odmiana winorośli pochodząca z czasów Orfeusza!

🍷 Badania dowodzą, że odmiana ta jest bez GMO. Nie została sztucznie zmieniona. Przetrwała i istnieje, ponieważ jest odporna na choroby, szkodniki i nie potrzebuje sztucznego odżywiania.

🍷 Po kilku latach ciężkiej pracy w Belogradecu jest teraz 5 hektarów winnic z tą odmianą. Robią z niej wino Zeilas - wino o wyrazistym owocowym smaku, z bogatymi aromatami czereśni, wiśni i śliwki. Wino interesujące, pożądane i intrygujące.

🍷 Jego imię nie zostało wybrane przypadkowo. Dla starożytnych Traków Zelanos (znany również jako Viniyas) jest patronem pierwszego jesiennego miesiąca - września, a także radości i miłości. W języku trackim słowo to łączono również ze słowem pożądany (zelas). Jego nazwa pochodzi właśnie od imienia tego boga oraz słowa „zelas”, używanego przez Traków na określenie wina.

🍷 Wino Zeilas można nabyć w sklepie firmowym winiarni Belogradec, który mieści się z tyłu hotelu Estreya w kurorcie Święty Konstantyn.

🍷 A o samym święcie Trifona Zarezana przeczytasz w naszych poprzednich publikacjach:
✔️ https://przyblizamybulgarie.com/kategorie/tradycje/trifon-zarezan-swieto-wina-i-winiariy-617
✔️ https://przyblizamybulgarie.com/wydarienia/trifon-zarezan-swieto-wina-w-suchindol-584
✔️ https://przyblizamybulgarie.com/kategorie/tradycje/trifon-zarezan-14-lutego-w-bulgarii-315

🍷 Szczęśliwych walentynek i szczęśliwego Trifona Zarezana!

⛪ Wełczewo – wieś o wielu nazwach i kilku klasztorach. ⛪ Wełczewo (Velchevo) to malownicza wieś u podnóża gór Starej Pła...
13/02/2025

⛪ Wełczewo – wieś o wielu nazwach i kilku klasztorach.

⛪ Wełczewo (Velchevo) to malownicza wieś u podnóża gór Starej Płaniny, położona zaledwie 15 km na południe od dawnej stolicy Bułgarii, Wielkiego Tyrnowa, która przyciąga turystów przez cały rok swoimi lokalnymi atrakcjami.

⛪ Powstała na początku XVIII wieku, po wielkim pożarze w sąsiedniej wsi Kisełczewo (Kiselchevo), gdy ludzie straciwszy domy, zaczęli osiedlać się tutaj, obok posiadłości bogatego Turka - Fedy Beja i na jego cześć nazwano wieś Feda Bej.

⛪ Nazwa ta przetrwała prawie dwa stulecia, aż do 1893 roku, kiedy na zaproszenie opata pobliskiego klasztoru Kapinowo przybył tu bułgarski książę Ferdynand z żoną. Wizyta na wysokim szczeblu stała się okazją do zmiany nazwy wioski na Mariino, od imienia żony księcia - Marii Luizy.

⛪ Gdy Bułgaria została ogłoszona republiką, nazwę wsi zmieniono na Wełczewo, na cześć bułgarskiego rewolucjonisty Wełczo Atanasowa-Dżamdżijaty - jednego z głównych organizatorów próby powstania w 1835 roku. o wyzwolenie Bułgarii spod niewoli tureckiej.

⛪ Cisza, spokój i szybki dostęp do różnych atrakcji turystycznych to jedne z największych zalet okolic Wełczewa.

⛪ Ok. 2 km od wsi znajduje się Klasztor Płakowski Św. Proroka Eliasza (GPS 42.97689, 25.72739), zbudowany za panowania cara Iwana Asena II. Ten zabytkowy klasztor to wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić, aby wzbogacić się duchowo i cieszyć się spokojem i pięknem otaczającej przyrody.

⛪ Dalej znajduje się Kapinowski Klasztor Św. Mikołaja Cudotwórcy (GPS 42.97894, 25.74586). W 1835 roku opat klasztoru zlecił mistrzom z Drianowa - Penczo i Raczo, odrestaurowanie klasztoru w takim kształcie, w jakim można go oglądać i dziś. Wtedy też rozpoczęto budowę cerkwi - długiej, jednonawowej, kamiennej budowli bez kopuły, w której znajduje się piękny ikonostas rzeźbiony w drewnie, z ikonami namalowanymi w latach 1811–1820 przez ikonopisarzy z Triawny. Na wschodniej ścianie cerkwi znajduje się fresk z 1845 roku Sąd Ostateczny. Część mieszkalna klasztoru jest piętrowa. Imponujące są malowidła ścienne nad wejściem do klasztoru od strony rzeki.

⛪ Nieco dalej na południe, nad rzeką Vesselina, znajduje się piękny Kapinowski Wodospad (GPS 42.97662, 25.74743), uznany za pomnik przyrody. Ma on 7 metrów wysokości, a woda spada do małego jeziora o głębokości około 7 metrów i średnicy 10 metrów. Znajduje się tu naturalna plaża, z której korzystają zarówno mieszkańcy okolicznych wiosek, jak i liczni turyści z regionu i całej Bułgarii.

⛪ W pobliżu znajduje się pole kempingowe z bungalowami i przyczepami kempingowymi, a także miejscami na własne namioty i przyczepy kempingowe.

⛪ Około 3 km na północ od Kapinowskiego Monastyru, w pobliżu wsi Kapinovo, znajduje się kolejny wodospad o tej samej nazwie (GPS 43.00881, 25.75517). Obok znajduje się małe jezioro i ładna tawerna.

⛪ Rejon jest idealny na spacery, do wędkowania, pływania, uprawiania sportów górskich i przyjemnego pikniku na łonie natury. Turyści mogą zatrzymać się we wsi Wełczewo w kilku domach gościnnych, a także w klasztorach Św. Eliasza i Św. Mikołaja (Nikola), w których również znajdują się pokoje dla gości.

Od 6 do 25 lutego w Galerii Sredec Ministerstwa Kultury można oglądać wystawę zdjęć, które w fascynujący sposób pokazują...
12/02/2025

Od 6 do 25 lutego w Galerii Sredec Ministerstwa Kultury można oglądać wystawę zdjęć, które w fascynujący sposób pokazują piękno miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa, znajdujących się na terenie Bułgarii.

W sumie na liście UNESCO na terenie Bułgarii jest 7 obiektów kulturowych i 3 przyrodnicze:
1️⃣ Bojańska Cerkiew.
U podnóża Góry Witosza, w sofijskiej dzielnicy Bojana, stoi jeden z symboli bułgarskiej historii i kultury – cerkiew św. Mikołaja i Pantelejmona, lepiej znana jako cerkiew Bojańska. Uważa się, że bojańskie freski są poprzednikami europejskiego renesansu. W jednej z pierwszych publikacji o cerkwi, francuski uczony napisał: „Bojana jest najcenniejszym wkładem Bułgarii w sztukę średniowieczną”.
2️⃣ Jeździec z Madary.
Jeździec z Madary to płaskorzeźba skalna wyrzeźbiona w VIII wieku na stromej, urwistej skale, która przedstawia jeźdźca, lwa i psa. Jej wymiary to 2,6 m wysokości i 3,1 m szerokości. Jeździec z Madary jest wzorem wczesnośredniowiecznej sztuki bułgarskiej i symbolem bułgarskiej państwowości. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bułgarii.
3️⃣ Grobowiec tracki w Kazanłyku
Grobowiec tracki w Kazanłyku jest częścią dużej nekropolii położonej w pobliżu starożytnej stolicy Królestwa Odrysów, Seutopolis. Datuje się go na koniec IV - początek III wieku p.n.e. i należał do trackiego władcy Rojgosa. Jest jednym z cudów Bułgarii i wielką dumę narodową.
4️⃣ Grobowiec tracki w Swesztari.
Grobowiec ten znajduje się w rezerwacie archeologicznym Sborjanowo (Sboryanovo) w gminie Isperih i został odkryty w 1982 roku. Uważa się, że został tam pochowany król Getów Dromichet.
5️⃣ Iwanowskie skalne cerkwie.
Klasztory skalne w Iwanowie przedstawiają rozgałęzioną sieć małych kamiennych cerkwi, kaplic i cel, wykutych na różnych wysokościach w skałach malowniczego kanionu rzeki Rusenski Łom, połączonych ścieżkami i kamiennymi schodami.
6️⃣ Monastyr Rilski.
Klasztor założony w X wieku przez św. Iwana Rilskiego, którego imię nosi. Jest jednym z najważniejszych zabytków kultury w naszym kraju i prawdziwym symbolem Bułgarii. Jest też największym klasztorem w Bułgarii. Najstarszą zachowaną budowlą w nowożytnym kompleksie klasztornym jest Hreljowa Wieża.
7️⃣ Starożytne miasto Nesebyr.
W starej części miasta znajdowały się prawdopodobnie 42 cerkwie, z których archeolodzy odkryli i zachowali mniej niż połowę, a obecnie czynna jest tylko jedna. Pozostałe, lepiej zachowane, zostały przekształcone w galerie sztuki.
8️⃣ Rezerwat przyrody Srebyrna (Srebarna).
Rezerwat Srebyrna położony jest w pobliżu wioski Srebyrna (Srebarna), ok. 18 km na zachód od Silistry i 2 km na południe od Dunaju. Obejmuje jezioro Srebyrne i jego okolice. Jest to prawdziwy ptasi raj, a wizytówką parku są pelikany.
9️⃣ Park Narodowy Pirin.
Park Narodowy Pirin obejmuje większą część pasma górskiego o tej samej nazwie w południowo-wschodniej Bułgarii. Na terenie parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Bajuwi Dupki (Bayuvi Dupki) – Dżindżirica (Djindzhiritsa), który jest jednym z najstarszych rezerwatów w Bułgarii.
🔟 Starożytne lasy bukowe Parku Narodowego Centralne Bałkany.
W 2019 roku Park Narodowy Centralne Bałkany otrzymał certyfikat obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Lasy bukowe w parku są częścią europejskiego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO „Stare i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy” .

Wystawa w Galerii Sredec prezentuje pierwsze 9 bułgarskich obiektów wpisanych na listę UNESCO i obejmuje łącznie 32 zdjęcia wykonane przez znanego fotografa Ivo Hadzhimisheva.

Wystawę zaprezentowano już w 2012 roku z okazji 40. rocznicy przyjęcia Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.

Przeczytaj też:
✔️ Cerkiew Bojańska: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/cerkiew-bojanska-154
✔️ Jeździec z Madary: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/jezdziec-z-madary-kim-jest-tajemniczy-jezdziec-405
✔️ Rylski Monastyr: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/rylski-monastyr-30-faktaw-928
✔️ Grobowiec w Kazanłyku: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/tracki-grobowiec-z-kazanlyku-80-lat-od-jego-odkrycia-930
✔️ Swesztarski Grobowiec: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/swesztarski-grobowiec-i-jego-tajemnice-1039
✔️ Srebyrna: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/natura/srebyrna-ptasi-raj-718

🛂 Od czerwca 2024 roku w Bułgarii wydawane są nowe dowody osobiste, których projekt został opracowany przez bułgarsko-ni...
11/02/2025

🛂 Od czerwca 2024 roku w Bułgarii wydawane są nowe dowody osobiste, których projekt został opracowany przez bułgarsko-niemiecki zespół.

🛂 Nowy bułgarski dowód osobisty został zaprezentowany w dniach od 3-5 lutego na corocznych targach High Security Printing EMEA-2025 w Bazylei w Szwajcarii - jednych z najbardziej prestiżowych wystaw poświęconych projektowaniu i produkcji dokumentów tożsamości, paszportów i banknotów. Na wystawie zaprezentowano najnowocześniejsze rozwiązania wiodących światowych firm z branży paszportów elektronicznych, banknotów, kart inteligentnych i branż pokrewnych.

🛂 Jury tego prestiżowego międzynarodowego forum wysoko oceniło nowoczesny design nowego bułgarskiego dowodu osobistego i przyznało mu pierwsze miejsce za najlepszy dowód osobisty w Europie w roku 2024.

🛂 Oprócz nowoczesnego i estetycznego wyglądu, jury doceniło także zastosowane w nim najnowocześniejsze zabezpieczenia oraz elektroniczny nośnik informacji, na którym cyfrowo zapisywane są dane biometryczne oraz elektroniczna tożsamość, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo nowego dowodu osobistego.

🛂 Jak podano w uzasadnieniu decyzji: „Ten innowacyjny dokument tożsamości, opracowany przez bułgarski zespół mający ponad 25 lat doświadczenia, łączy w sobie zaawansowaną technologię biometryczną, najnowocześniejsze funkcje bezpieczeństwa i nowatorskie podejście do projektowania”.

Mała rzecz, a cieszy!

🐷 Co jest przysmakiem w Starej Zagorze? Odpowiedź może Cię zaskoczyć – świńskie uszy! Po raz pierwszy w mieście lip – w ...
10/02/2025

🐷 Co jest przysmakiem w Starej Zagorze? Odpowiedź może Cię zaskoczyć – świńskie uszy! Po raz pierwszy w mieście lip – w Starej Zagorze, odbędzie się „Festiwal przysmaku ze Starej Zagory – świńskich uszu”. Wydarzenie zaplanowano na 15 lutego w godz. 10:00 - 20:00 w parku Stancionna Gradina.

🐷 Stara Zagora zdecydowała, że nadszedł już czas, aby Bułgaria oficjalnie uznała to, co przez lata szeptano od stolicy do morza - świńskie uszy to "lokalny przysmak o znaczeniu narodowym", a miasto lip, poetów i prostych ulic jest miejscem jego narodzin.

🐷 Organizatorzy zachwycą mieszkańców Starej Zagory i gości miasta nie tylko świeżo przygotowanym przysmakiem, ale także sceną pełną humoru, show i zabawy. W bogatym programie wezmą udział różne grupy amatorskie, które mają wpadające w ucho piosenki i żarty. Zaplanowano również występy wykonawców rockowych i popowych, artystów oraz gwiazdy kulinarnego show-biznesu.

🐷 Dla tych, którzy doceniają ten wyśmienity miejscowy specjał, będą stoiska, warsztaty rzemiosła i dekoracji prowadzone przez mistrzów w swoim fachu z regionu i kraju oraz bazar produktów rolnych, na którym zaprezentują się również winiarnie z regionu Starej Zagory.

🐷 Goście będą mieli okazję skosztować dań oferowanych na stoiskach przez kuchnie różnych sieci handlowych i restauracji w mieście.

🐷 Na wielu stoiskach będzie można kupić i spróbować świńskie uszy, wątróbki, boczek, salceson i skwarki przygotowane według oryginalnych przepisów. W centrum uwagi znajdzie się stoisko legendy kulinarnej - Iwana Zwezdewa, który przygotuje Poczęstunek Burmistrza.

🐷 Uczestnicy będą mogli spróbować i ocenić potrawy, aby wyłonić najlepszego szefa kuchni i najlepszą kuchnię.

🐷W dziedzinie turystyki kulinarnej apetycznie przyrządzone uszy wieprzowe stały się symbolem Starej Zagory i od dziesięcioleci rozsławiają ten region jako cel podróży. Oczekuje się, że wydarzenie stanie się wydarzeniem corocznym i jednym z najatrakcyjniejszych w kalendarzu kulturalnym miasta.

🐷 Święto starozagorskiego przysmaku jest częścią inicjatywy obywatelskiej „Festiwale kulturalne Bułgarii”.

🌳 Czy wiesz, które bułgarskie miasto nazywane jest miastem lip i dlaczego warto je odwiedzić? 🌳 Stara Zagora położona w ...
07/02/2025

🌳 Czy wiesz, które bułgarskie miasto nazywane jest miastem lip i dlaczego warto je odwiedzić?

🌳 Stara Zagora położona w południowej części kraju, we wschodniej części Niziny Górnotrackiej, pomiędzy Sarnią Sredną Gorą, Wzgórzami Klasztornymi i Górami Sakar, jest jednym z najstarszych miast nie tylko w Bułgarii, ale i w Europie i to właśnie ona nazywana jest miastem lip.

🌳 Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - ze względu na drzewa - lipy, które zajmują znaczną część miasta. To właśnie z ich powodu to starożytne miasto nazywane jest miastem lip.

🌳 Oprócz lip, w Starej Zagorze rośnie wiele egzotycznych gatunków drzew rzadko spotykanych w Bułgarii - magnolia, cyprys, kaki. Miasto może poszczycić się również wspaniałym parkiem Ayazmoto - jednym z największych w Bułgarii, w którym można podziwiać unikalne gatunki roślin.

🌳 Stara Zagora to prawdziwa kopalnia skarbów dla badaczy. Tutaj możesz obejrzeć domy ludzi, którzy żyli wiele wieków temu, przejść się całkowicie zachowaną starożytną ulicą rzymskiego miasta Augusta Trajana, poczuć ducha renesansu, a także wziąć udział w wielu innych misjach odkrywczych. Przy tym miasto jest bardzo łatwe do zwiedzania.

🌳 Nie zapominajmy też o piwie. Jedno z najbardziej znanych bułgarskich piw to Zagorka. Nic więc też dziwnego, że w mieście znajduje się Muzeum Piwa „Świat Zagorki”, które opowiada historię jednego z najstarszych browarów w naszym kraju, założonego w 1902 roku.

🌳 Dlaczego warto odwiedzić to miasto?
1️⃣ Starożytna historia
Stara Zagora jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tutaj w epoce neolitu (koniec VII – VI tysiąclecia p.n.e.). Osady neolityczne istniały tutaj już w VI-V w. p.n.e. Nazwa miasta na przestrzeni wieków była wielokrotnie zmieniana, ale czas nie zatarł licznych zabytków kultury, które do dziś można zwiedzać. Zachowały się średniowieczne i starożytne zabytki kultury, a muzeum historyczne oferuje zwiedzającym bogatą kolekcję przedmiotów i artefaktów. Odkryte wykopaliska z różnych epok opowiadają spacerującym po centrum miasta stare historie.

2️⃣ Sztuka
Miasto lip może poszczycić się galerią sztuki, teatrem lalek, teatrem dramatycznym, a także jedną z pierwszych oper w kraju.

3️⃣ Unikalny park
Ayazmo to jeden z największych parków w Bułgarii, w którym różnorodność cennych i rzadkich gatunków roślin zachwyca odwiedzających. Dla miłośników natury spacer w tym parku w mieście lip to prawdziwa uczta dla zmysłów. Jest tutaj scena letnia, sali humoru i śmiechu z krzywymi lustrami, zoo, a także kaplica czekająca na wiernych pragnących połączyć spacer z modlitwą. Całkowita powierzchnia parku to 320 ha.

4️⃣ Źródła mineralne
Miasto słynie również z bogactwa leczniczych wód mineralnych. Źródła wód mineralnych tryskają z wnętrza ziemi w wielu miejscowościach regionu Starej Zagory – w Sulicy (Sulitsa), Jagodzie (Jagoda) i Starozagorskich Mineralnych Łaźniach (Starozagorski Mineralni Bani). Woda mineralna ma temperaturę około 40 stopni i korzystnie wpływa na profilaktykę i leczenie chorób układu ruchu, nerek, żołądka i jelit, wątroby oraz obwodowego układu nerwowego.

5️⃣ Jezioro Zagorka
Jezioro położone w Parku Bedeczka (Bedechka), który jest idealnym miejscem na odpoczynek lub spacer. Na jeziorze organizowane są zawody wędkarskie, modeli pływających itp. Można uprawiać różne sporty wodne. Są łódki i rowery wodne. Znajdujące się pośrodku jeziora drewniane domki cieszą się dużym zainteresowaniem, a miłośników drzew przyciąga 670-letni platan, który mógłby opowiedzieć niejedną historię.

🌳 Jak inaczej nazywana jest jeszcze Stara Zagora?
Miasto lip nazywane jest także miastem poetów i miastem prostych ulic. To miasto, w którym nie można się zgubić. Ale możesz stracić w nim swoje serce, zakochując się w nim na zawsze!

🌇 Karaisen przyciąga cudzoziemców🌇 Karaisen to wieś położona na Równinie Naddunajskiej, dobrze skomunikowana z okoliczny...
06/02/2025

🌇 Karaisen przyciąga cudzoziemców

🌇 Karaisen to wieś położona na Równinie Naddunajskiej, dobrze skomunikowana z okolicznymi miastami, położona ok. 15 km od Pawlikeni, 38 km od Swisztow (Svishtov) i 60 km od Wielkiego Tyrnowa. Teren jest pagórkowaty i płaski, przecięty ogromną zaporą wodną. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym, a jednak stała się magnesem dla Brytyjczyków i Niemców, którzy kupują tu domy.

🌇 Brytyjczycy, którzy kupili tu domy, dzięki atrakcyjnym reklamom na YouTube i TikToku przyciągają do wioski swoich przyjaciół i w ten sposób wieś stała się hitem wśród cudzoziemców.

🌇 „Postanowiłem przyjechać do Bułgarii, ponieważ styl życia tutaj jest lepszy. Naprawdę wszystko nam się podoba – słoneczna pogoda, ludzie są bardzo przyjaźni, natura jest piękna. W Wielkiej Brytanii nie mieliśmy okazji prowadzić tak spokojnego stylu życia jak tutaj” – powiedział Ellis Hardy w programie Bulgaria ON AIR.

🌇 „Jest bardzo spokojnie i przyjemnie, jest tutaj dużo cieplej, podoba nam się życie na wsi. Wszyscy są bardzo gościnni, zapraszają nas i częstują” – dodała Nee Hardy.

🌇 Rodzina Hardy kupiła dom we wsi Karaisen i zaczęła go remontować. Życie w Bułgarii spodobało im się do tego stopnia, że zaczęli je reklamować na YouTube i TikToku.

🌇 „Kiedy moi przyjaciele zobaczyli, że się przeprowadziliśmy, zainteresowali się, kupili sąsiedni dom we wsi i zakochali się w wiejskim życiu w Bułgarii, tak jak my” – powiedział Ellis.

🌇 W wiosce Karaisen mieszka już kilka rodzin z Wielkiej Brytanii i Niemiec.
„To ludzie aktywni, którzy nie chcą żyć w izolacji. Przyciąga ich to, że panuje tu całkowity spokój, nie mamy problemów z infrastrukturą, z przestępczością, dla nich to przyjemne miejsce do życia” – skomentował burmistrz wsi Karaisen - największej w gminie Pawlikeni, Stefan Nikolov.

🌇 Takich miejsc w Bułgarii jest sporo i czekają na drugie życie.

🐛 Rodopska Gąsienica  – to nazwa, która przylgnęła do pociągu, który porusza się po zboczach gór Rodopów na trasie Dimit...
05/02/2025

🐛 Rodopska Gąsienica – to nazwa, która przylgnęła do pociągu, który porusza się po zboczach gór Rodopów na trasie Dimitrowgrad – Chaskowo – Kyrdżali – Podkowa. I nie jest to wcale ta legendarna wąskotorówka, o której z pewnością nie raz słyszeliście. Ta kursuje w zupełnie innej części Rodopów.

🐛 To całkiem zwyczajny pociąg spalinowy z nowoczesnymi lokomotywami. Gdy wagony kołyszą się jednak w rytm zakrętów, pociąg wygląda po prostu jak gąsienica, która nigdzie się nie spieszy. Porusza się z prędkością 40–60 km/h, a miejscami nawet z prędkością 25 km/h i wydaje się cieszyć każdą minutą podróży. A jest czym się cieszyć, za oknami wagonów rozciągają się cudowne, panoramiczne widoki.

🐛 Przebycie tej trasy zajmuje ok. 3 godziny, a cena biletu w jedną stronę wynosi zaledwie... 6-7 lewa. Nic więc dziwnego, że turyści coraz częściej wybierają Rodopską Gąsienicę na jednodniowe wycieczki po Wschodnich Rodopach.

🐛 Najatrakcyjniejsza część trasy zaczyna się za stacją Most, gdzie pociąg przejeżdża przez malowniczą przełęcz, wjeżdżając do obwodu Kyrdżali.
Stamtąd pasażerowie mogą podziwiać niesamowite widoki na zaporę Studen Kładenec (Kladenets), średniowieczną twierdzę Moniak (Monyak) i imponujące formacje skalne.

🐛 Na prawie każdym przystanku jest coś interesującego, począwszy od najdalej na południe wysuniętego punktu trasy kolejowej – wsi Podkowa, gdzie w odległości zaledwie 700 m od stacji znajduje się drewniany meczet Siedmiu Dziewic, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny i chętnie odwiedzany.

🐛 Wraz z nowym rozkładem jazdy BDŻ (bułgarskich kolei) na 2025 r., która wprowadza pociąg do Podkowy w porze obiadowej, będzie można wybrać się bez problemu na jednodniową wycieczkę do Wschodnich Rodopów, aby podziwiać te piękności i wrócić pod koniec dnia Rodopską Gąsienicą.

🐛 Kolejnym ciekawym przystankiem jest Momina Skala, skąd można dojść do najdłuższego linowego mostu w Bułgarii, prowadzącego do odizolowanej wioski Lisicite (Lisitsite), w której mieszka zaledwie 15–20 mieszkańców.

🐛 Rodopska Gąsienica to nie tylko pociąg – to więź z historią. Ze wsi Lisicite można wybrać się na pieszą wędrówkę do Czitkaja (Chitkaya) – tak nazywają się nisze skalne nad wioską, o których mówi się, że były starożytnym sanktuarium trackim.

🐛 Stacja Sziroko Pole (Shiroko Pole) to z kolei punkt wyjścia do średniowiecznej twierdzy Moniak (Monyak) – jednej z najładniejszych w Rodopach Wschodnich. Można tam dotrzeć pieszo z centrum wsi w około 40–50 minut. Przystanek kolejowy znajduje się tuż nad brzegiem zapory Studen Kładenec ((Studen Kladenets) z panoramicznym widokiem na zaporę, a nad nim znajdują się nisze skalne i małe jaskinie zamieszkane przez nietoperze.

🐛 Wysiadając na przystanku Kałujanci (Kaluyantsi) można dotrzeć na jeden ze szczytów regionu – Jumruk Kaja (Yumruk Kaya), wznoszący się nad wioską Kałujanci (Kaluyantsi).

🐛 Rodopska Gąsienica przejeżdża również obok wioski Pticzar (Ptichar) – miejsca urodzenia światowej sławy sztangisty Naima Süleymanoğlu, gdzie w ostatnich latach lokalna społeczność czyni starania, aby odrestaurować jego rodzinny dom i stworzyć muzeum poświęcone jego osiągnięciom.

🐛 Rodopska Gąsienica cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów pragnących odkryć przeróżne urocze zakątki we Wschodnich Rodopach i dzięki temu pociąg relacji Dimitrowgrad-Podkowa ze zwykłego środka transportu stał się godnym konkurentem dla słynnej rodopskiej wąskotorówki, przyciągając miłośników powolnych, malowniczych i romantycznych podróży.

Więcej:
✔️ Podkowa: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/zabytki-muzea/podkowa-tajemnice-drewnianego-meczetu-564
✔️ Lisicite: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/inne-atrakcje/najdluzszy-most-linowy-w-bulgarii-482

💦 Jeziora Czairskie to nieziemsko piękne jeziora w zachodnich Rodopach położone na wysokości od 1360 do 1460 m n.p.m., w...
04/02/2025

💦 Jeziora Czairskie to nieziemsko piękne jeziora w zachodnich Rodopach położone na wysokości od 1360 do 1460 m n.p.m., wśród niezwykłej roślinności, w otoczeniu czystych wód Rodopów, pomiędzy wioskami Trigrad i Mugla.

💦 To grupa siedmiu zbiorników wodnych, które mają status chronionych torfowisk. Jeziora te, pochodzące z okresu czwartorzędu, powstały powyżej prawego brzegu rzeki Czairskiej, a na torfowiskowych wyspach występują rzadkie gatunki roślin. To bezcenny przyrodniczy fenomen.

💦 Jeziora Czairskie są naturalnymi jeziorami osuwiskowymi. Tylko dwa z nich zachowały swój naturalny wygląd. Najmłodsze jezioro, Niebieski Wir (Sinija Wir), nadal ma charakter jeziora, natomiast jezioro Samodiwsko jest już w całości torfowiskiem. Najsłynniejszym jeziorem w grupie jest Niebieskie Jezioro (Sinio ezero), nazywane także Niebieskim Wirem lub Niebieskim Błotem (Sini Giol; giol – błoto, duża kałuża). Miejsce to otacza piękny las, a powalone drzewa wokół niego dodają mu tajemniczego charakteru. Mówi się, że to dom syren i nimf.

💦 Inne jezioro nazywane jest Magicznym. Jest ono niemal nieustannie spowite oparami i mgłą, a wokół niego rosną ciekawe drzewa. Wygląda tak niesamowicie, jakby pochodziło z jakiejś bajki, a nie z rzeczywistości. Według lokalnych mitów i legend, Jezioro Magiczne jest domem samodiw (pokrewne rusałkom), którzy oczarowywały swoimi tańcami każdego, kto przechodził obok jeziora.

💦 Pozostałe jeziora w grupie nazywane są Górnym i Środkowym Jeziorem. Kolejne dwa - Kadirewi Giol i Duże Jezioro (Goliamo Ezero lub Golemi Giol) są największymi wśród Czaisrkich Jezior. W ich pobliżu znajduje się chroniony obszar przyrodniczy Pijany Las (Pijanata Gora).

💦 Jeziora Czairskie są niesamowicie piękne, ich woda jest krystalicznie czysta i pełna pstrągów. Wokół nich rozciąga się ponad 200 hektarów łąk, które wiosną pokrywają się pięknymi kwiatami.

💦 Największa wyspa torfowa znajduje się na jeziorze Golemija Giol. Do połowy XX wieku torfowa wyspa na jeziorze Golemi (Wielki) Giol była torfowiskiem otoczonym łąkami. Stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa jezior – od tureckiego słowa czair – łąka, pastwisko. Torfowisko na Golemim Giolu jest bardzo stare, a sama wyspa torfowa ma prawdopodobnie co najmniej 2000–3000 lat.

💦 Choć utworzenie się grubej warstwy torfu zajmuje setki, a nawet tysiące lat, czas potrzebny do zniknięcia torfowiska jest znacznie krótszy. Dlatego torfowiska pilnie potrzebują ochrony i odbudowy. Są one bowiem nie tylko regulatorem klimatu i obiegu wody, ale też oferują schronienie ptakom wędrownym, rzadkiej florze i faunie oraz wyjątkowej bioróżnorodności.
Są siedliskiem ponad 200 gatunków roślin nasiennych i zarodnikowych oraz ponad 120 gatunków mchów.

💦 Największym zagrożeniem dla torfowisk jest działalność człowieka, taka jak osuszanie i zalewanie terenu. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystanie ziemi na cele rolnicze, w drugim zaś o budowę zapory lub innego zbiornika wodnego. Innym problemem jest odprowadzanie nieoczyszczonej wody użytkowej, stosowanie nawozów i wypasanie zwierząt, a także osadzanie się zanieczyszczeń w atmosferze. Wpływ tych czynników wzrasta ze względu na coraz częstsze okresy suszy w połączeniu z ekstremalnie wysokimi temperaturami.

💦 W latach 50. i 60. XX wieku jeziora Golemi i Kadirewi Giol zostały przekształcone w stawy rybne. Dopóki są ryby i miejsca są utrzymywane, zachowana jest dynamiczna równowaga. Jednak później pałki wodne i wierzby zarastają brzegi zbiorników wodnych i wnikają na teren wyspy torfowej. Jeśli nie zostanie powstrzymany ten proces, może on mieć szkodliwy wpływ na cenne siedlisko.

💦 Dobra wiadomość jest taka, że w Bułgarii, która wcale nie jest bogata w torfowiska, zajmują one zaledwie 800-900 hektarów, czyli ok. 0,1% powierzchni kraju, podejmowane są już znaczące kroki w celu ochrony Jezior Czairskich w ramach trzyletniego projektu pod hasłem „Kapsuły różnorodności biologicznej w Rodopach”.

💦 Projekt został zainicjowany przez DEVIN i Bułgarską Fundację Różnorodności Biologicznej, a jego partnerami są Instytut Badań nad Różnorodnością Biologiczną i Ekosystemami Bułgarskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Środowiska i Lasów, Regionalny Inspektorat Środowiska i Gospodarki Wodnej – Smolan i Lasy Państwowe – m. Dewin (Devin).

💦 Projekt kładzie podwaliny pod zrównoważoną strategię utrzymania i odtworzenia tego unikalnego ekosystemu, a naukowcy są przekonani, że dzięki wspólnym wysiłkom instytucji, lokalnych społeczności i przedsiębiorstw, Jeziora Czairskie uda się ocalić. Jednak los tego fenomenu przyrodniczego zależy od stałego monitoringu i opieki, świadomości i odpowiedzialności nas wszystkich.

💦 Jeziora Czairskie to nie tylko skarb natury – to bezcenne zasoby, które musimy chronić i przekazać przyszłym pokoleniom w nienaruszonym stanie.

fot. Sisi

🇧 Burgas będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2032. 🇧 Miasto Burgas podjęło pierwsze kroki w kierunku...
03/02/2025

🇧 Burgas będzie ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2032.

🇧 Miasto Burgas podjęło pierwsze kroki w kierunku przygotowania swojej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2032. Aby wcielić w życie tę ideę, Rada Miejska jednogłośnie przegłosowała powołanie Fundacji Burgas 2032, która zajmie się kampanią na rzecz wyboru miasta na Europejską Stolicę Kultury.

🇧 „Rozpoczynamy tę kampanię z pewnością siebie i przekonaniem, że zasługujemy na tę nagrodę!” To droga, która bardzo inspiruje, jednoczy i otwiera nowe możliwości dla naszego miasta”.

🇧 Jak słusznie zauważył burmistrz miasta Burgas, ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze przygotowania, bo jeżeli miasto dobrze się przygotuje, to ma wszystkie atuty i szanse, aby wygrać ten konkurs. Drugą ważną rzeczą jest jednak sama droga, którą trzeba przejść, aby dotrzeć do mety. Ona również jest niezwykle ważna, ponieważ inspiruje, prowokuje i jednoczy wszystkich wokół tego póki co marzenia.

🇧 Ambicją Burgas, aby zostać wybranym na Europejską Stolicę Kultury 2032, jest odważne wykorzystanie przez miasto jego potencjału jako sceny dla różnych sztuk i miejsca turystyki kulturalnej w najszerszym tego słowa znaczeniu.

🇧 Bogaty program kulturalny oraz różnorodne i wysokiej jakości wydarzenia, które organizuje miasto stały się możliwe dzięki stworzeniu nowej, zmodernizowanej infrastruktury. Całkowicie odnowiony Centrum Kultury NHK stał się pięknym i nowoczesnym miejscem, w którym każdy może poczuć artystycznego ducha miasta. Odbywa się tutaj wiele wydarzeń kulturalnych i historycznych – teatrów, koncertów, przedstawień, forów i szkoleń.

🇧 Wybudowane Centrum Sztuki Współczesnej stało się siedzibą Biblioteki Regionalnej im. Pejo Jaworowa, która jest największą biblioteką publiczną w południowo-wschodniej Bułgarii i aktywnie działa na rzecz przyciągania młodych ludzi jako czytelników - głównie dzieci w wieku szkolnym, studentów i młodych profesjonalistów oraz miejscem, gdzie w atrakcyjnych warunkach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych – różnorodne wystawy, w tym z zakresu sztuk wizualnych i samochodów zabytkowych, biennale i triennale sztuki, wystawy sztuki pięknej, użytkowej i dekoracyjnej, mody, wyposażenia wnętrz, fotografii, graffiti, konferencje, wykłady i wieczory tematyczne.

🇧 Wydarzenia kulturalne organizowane są także w plenerze – w parku nadmorskim, na wyspie Św. Anastazji, w kompleksach Czengene Skele (Chengene Skele) i Akve Kalide i cieszą się zawsze olbrzymim zainteresowaniem.

🇧 Dzięki mechanizmom zatwierdzonym przez Radę Miejską, w miejskim harmonogramie znalazły się wyłonione w drodze konkursu wydarzenia organizowane zarówno przez państwowe instytucje kultury, jak i przez rozwijający się sektor niezależny.

🇧 Burgas to miasto, które żyje i rozwija się! Pod względem wydarzeń kulturalnych jest w absolutnej krajowej czołówce!

🇧 Przypomnijmy, że w 2019 roku Europejską Stolicą Kultury było inne bułgarskie miasto - Płowdiw, które zyskało dzięki temu dużą rozpoznawalność i popularność na arenie międzynarodowej. Tego samego życzymy i Burgas! Zasługuje na to wyróżnienie!

Address

Varna
9000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Przybliżamy Bułgarię posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Przybliżamy Bułgarię:

Videos

Share