Przybliżamy Bułgarię

Przybliżamy Bułgarię Z tej strony dowiesz się co słychać w Bułgarii, poznasz ją od podszewki, a wszystko w krótkich codziennych lub prawie codziennych relacjach.
(4)

Będziemy też odpowiadać na Wasze pytania i chętnie pomożemy bo wiemy o Bułgarii prawie wszystko. Opowiemy o tradycjach, kulturze, historii, zabytkach, atrakcjach, pokażemy ciekawe miejsca w Bułgarii, przybliżymy Wam bułgarską kuchnię, będziemy pisać o codziennych sprawach, o codziennym życiu. Jeżeli ktoś będzie miał pytania odnośnie Bułgarii, to również będziemy odpowiadać.

🌜 Jak z pewnością pamiętacie, historia Warny przeplata się z historią polsko-węgierskiego króla Władysława III Jagiełły....
08/11/2024

🌜 Jak z pewnością pamiętacie, historia Warny przeplata się z historią polsko-węgierskiego króla Władysława III Jagiełły. W tym roku przypada 580. rocznica bitwy pod Warną, którą dowodził król Władysław III Jagiełło oraz 600. rocznica jego narodzin.

🌜 To tutaj pod Warną 10 listopada 1444r. na polu bitwy walczyły wojska armii sojuszniczej węgiersko-polsko-wołoskie wchodzące w skład ostatniej krucjaty chrześcijańskiej przeciwko wojskom tureckim sułtana Murada II.

🌜 Jak wiadomo ze źródeł historycznych, bitwa skończyła się klęską wojsk chrześcijańskich i śmiercią młodego króla Władysława III i tak zgasła ostatnia nadzieja przewrócenia Bułgarom państwowości.

🌜 Jednak Bułgarzy nie zapomnieli o charyzmatycznym królu i jego walecznych żołnierzach i na miejscu bitwy zbudowali piękny park i mauzoleum Władysława III Jagiełły, którego nazwali Warneńczykiem.

🌜 Z miejscem tym związana jest pewna ciekawostka, o której niewiele osób wie, a o której chcielibyśmy opowiedzieć. Od niepamiętnych czasów stoją tam dwa kopce. W jednym z nich znajduje się symboliczny sarkofag króla Władysława Warneńczyka, a ten drugi to kopiec sułtana Murada II. Na jego szczycie stoi posag z kamienia, który był tam postawiony w 1935r.

🌜 Ponad wiek wcześniej, w latach 1828-1829r. toczyła się IX wojna rosyjsko-turecka. Odziały cara Piotra II oblegały Warnę i we wrześniu 1828r. wojska rosyjskie triumfalnie weszły do miasta. Po podpisaniu przymierza w Edirne we wrześniu 1829r. żołnierze rosyjscy opuścili zburzoną i zrujnowaną Warnę.

🌜 Sułtan Mahmud II zarządził odbudowę fortecy i murów obronnych Warny. Władca imperium Osmańskiego zlecił też wybudowanie w samym centrum miasta źródła (czeszmy), a nad nim pomnika, aby ludzie pamiętali o tym wydarzeniu. Najsłynniejszy kaligraf w całym Imperium opisał wszystko na czterech płytach, które zostały zamocowane na posągu wznoszącym się nad źródłem, którego wierzchołek wieńczył ozdobny kamień ze złotym słońcem.

🌜 Po odzyskaniu niepodległości w 1878r. nowe władze Bułgarii rozpoczęły przebudowę miasta. W szybkim tempie miasto straciło swój orientalny wygląd i nabrało europejskiego charakteru. Po zakończeniu I Wojny Światowej władze postanowiły rozebrać także źródło wraz z pomnikiem i postawić je w innej części miasta.

🌜 Pułkownik Dimkow, który był jednym z głównych inicjatorów zbudowania parku oraz mauzoleum Władysława Warneńczyka, wpadł na genialny pomysł, aby postawić górną cześć pomnika na szczycie kopca Murada II. W ten sposób byłby również oddany honor poległym w bitwie tureckim żołnierzom.

🌜 Pomysł ten został przyjęty entuzjastycznie przez wojskowego konsula państwa tureckiego, który nawet dał pieniądze na budowę parku. Z tego powody został niestety później odwołany przez swoich zwierzchników w Turcji, ale jednak pomnik został postawiony na kopcu Murada II.

🌜 Rankiem 10 marca 1941r. w mieście słychać było straszliwy wybuch. To legioniści kierowani politycznymi przesłankami, wysadzili kopiec Murada II. Na szczęście nie było ofiar ani rannych, ale pomnik wyleciał w powietrze i spadł u podnóża kopca. Obecnie możemy zobaczyć górną ocalałą cześć pomnika sułtana Mahmuda II wbitą w ziemię obok kopca. W 1964r. na szczycie kopca Murada II została postawiona replika pomnika, która stoi tam do dziś.

🌜 Zapraszamy do morskiej stolicy Bułgarii - do Warny, aby zwiedzić to ciekawe i pełne historycznych zagadek miejsce!

Autor tekstu: Hristo Pindikov - przewodnik turystyczny

🦭 Tiulenowo (Tyulenovo) to mekka dla płetwonurków, alpinistów i poszukiwaczy mocnych wrażeń. 🦭 Ten fenomen skalny północ...
07/11/2024

🦭 Tiulenowo (Tyulenovo) to mekka dla płetwonurków, alpinistów i poszukiwaczy mocnych wrażeń.

🦭 Ten fenomen skalny północnego wybrzeża Morza Czarnego, gdzie według rejestru speleologów znajduje się 76 jaskiń o długości od 7 do 107 m, znalazł się na trasach JoyRide. Nowa 4-kilometrowa trasa przebiega przez najbardziej malowniczy nadmorski obszar skalny w Tiulenowie (Tyulenovo).

🦭 Zgodnie ze wspólnym bułgarsko-rumuńskim projektem JoyRide, jeden z partnerów – bułgarska gmina Szabla (Shabla) wraz ze swoim Centrum Zielonej Edukacji, wyposażyła długą spacerową, widokową aleję w drewniane, ręcznie rzeźbione ławki w postaci łódek, ważek i ryb oraz w znaki informacyjne.

🦭 Dzięki temu, te unikalne rzeźby architektoniczne stały się miejscem odpoczynku i pozwalają turystom cieszyć się wygodnie i dłużej pięknem, jakie zapewnia okolica. A jest co podziwiać! To jedno z najpiękniejszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego.

🦭 Jedną z największych atrakcji jest bez wątpienia unikalny most skalny przypominający słynne Lazurowe Okno.

🦭 Nazwa małej wioski, która zyskała światową sławę, jest związana z wymarłym już gatunkiem czarnomorskiej foki (po bułgarsku "tiuleni") mniszki.
Pierwsze foki sprowadzono z Morza Północnego na rozkaz cara Ferdynanda w latach 1900–1914. Później rumuńska królowa Maria, która miała swoją rezydencję w Bałczyku, miała tam parkę fok, którą wypuściła na wolność. Niestety obecność fok to już historia i nie da się ukryć, że przyczynił się do tego człowiek. Ostatnią fokę mniszkę znaleziono martwą w latach 1978-79 w jednej z okolicznych jaskiń.

🦭 Z Tiulenowem związane są też legendy o zatopionym skarbie. Jedna z nich związana jest z dramatycznym wydarzeniem, które miało miejsce 22 lutego 1898 roku. Tego dnia była silna burza, która stała się przyczyną katastrofy. Rumuński statek Meteor, obsługujący pierwszą linię morską Konstanca-Konstantynopol, ok. 500 m na północny wschód od Tiulenowa, uderzył w przybrzeżne skały i rozbił się. Z 54 członków załogi i 33 pasażerów prawie wszystkich udało się uratować i przy pomocy miejscowej ludności wciągnięto ich linami po skałach.

🦭 Nie obyło się jednak bez ofiar. Zginął maszynista, kelner oraz jedyna kobieta wśród pasażerów - Francuzka, która skoczyła do morza. Opowiada się, że miała ze sobą torbę z 2000 złotych napoleonów, która również zatonęła. Czy ktoś ją znalazł? Czy grotołazi i nurkowie nadal szukają zatopionych złotych monet? Tak naprawdę jaskinie nie są zabezpieczone i można do nich wejść od strony morza, jeżeli to jest spokojne.

🦭 Oprócz jaskiń, wielu śmiałków przyciągają też wysokie, urwiste, przybrzeżne skały wznoszące się 20-25 m nad morzem. Są one piękne i malownicze, cudownie na nie patrzeć, ale niech nie przyjdzie nikomu do głowy, aby z nich skakać. Jest to niebezpieczne i absolutnie zabronione! W wodzie są skały i często zdarzają się tu tragiczne wypadki.

🦭 Z rejonem Tiulenowa związane są też historie o piratach. O piractwie na północnym wybrzeżu Morza Czarnego pisał już Karel Škorpil – jeden z ojców bułgarskiej archeologii i muzealnictwa, przyrodoznawca i podróżnik. W sprawozdaniach dla Towarzystwa Archeologicznego w Warnie napisał, że piractwo rozwinęło się pomiędzy wsią Kalach Khoi (dzisiejsze Tiulenowo), a granicą rumuńską.

🦭 Opisywał jak przy sztormowej pogodzie wieśniacy, aby zwabić statki i parowce, rozpalali ogień, tańczyli przy nim choro (bułgarski taniec ludowy), a błyski widoczne na morzu, przypominały światła latarni morskiej na Kaliakrze. Wtedy statki zamiast płynąć ku niej, we właściwym kierunku, nie raz obierały zły kurs, rozbijały się o skały, a miejscowi rabowali wszystko.

🦭 Stąd wszędzie w nadmorskich wioskach można było znaleźć przedmioty pochodzące z rozbitych statków - pluszowe krzesła, lustra, stoły, liny, łańcuchy itd. – pisał Škorpil.

🦭 Dno morza pokryte jest wrakami statków, z artefaktami, które zatonęły po uderzeniu w skały. Nie wszystkie jednak incydenty, należy przypisywać miejscowym piratom.

🦭 Tiulenowo leży dosłownie na złożach ropy naftowej i wszędzie można zobaczyć sondy do jej wydobycia. 31 maja 1951 r. w pobliżu tutejszej zatoki odkryto pierwsze pole naftowe w Bułgarii.

🦭 Badaniami i odkryciem czarnego złota zajmował się zespół geologów bułgarskich i sowieckich. Dziś znajduje się tu pomnik i tablica pamiątkowa przypominające, że historia wydobycia ropy naftowej w Bułgarii rozpoczęła się właśnie w tym miejscu.
Będąc w Tiulenowie warto pojechać także do miejscowości Durankułak, gdzie na Wielkiej Wyspie znajduje się najstarsza prehistoryczna nekropolia, gdzie odkryto ślady kultury Hamandżija, które pozostawi pierwsi ludzie na Ziemi, zamieszkujący te tereny być może dwa tysiące lat przed tymi w Egipcie i Mezopotamii.

🦭 W centrum wsi znajduje się majestatyczny pomnik pierwszego buntu chłopskiego z 1900 roku przeciwko tzw. dziesięcinie w naturze. Bunt został krwawo stłumiony. Zabito lub raniono wówczas prawie 100 osób.

🦭 Warto odwiedzić również ocalałą część starożytnego portu Karon Limen oraz średniowieczną twierdzę Karia, obok których znajduje się najstarsza i najwyższa latarnia morska na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego – w Szabli (Shabla), która już od ponad 150 lat oświetla szlaki żeglarzy. Nie jest to jednak pierwsza latarnia w tym miejscu. Wiadomo, że latarnia w Szabli funkcjonowała przynajmniej od czterech wieków.

🦭 Tiulenowo to cudo natury i miejsce kryjące wiele tajemnic!

Przeczytaj też: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/natura/bulgarskie-lazurowe-okno-143

fot. Tanja Dimitrowa

👨🏼‍🍳 Patatnik - klasyka gatunku! Jedno z najprostszych, ale i pysznych rodopskich dań z ziemniaków. Przepisów na niego j...
06/11/2024

👨🏼‍🍳 Patatnik - klasyka gatunku! Jedno z najprostszych, ale i pysznych rodopskich dań z ziemniaków. Przepisów na niego jest tyle, ile rodzin mieszkających w Rodopach. Każda gospodyni domowa ma swój sposób na jego przygotowanie, ale idea jest zawsze jedna – rodzime ziemniaki aromatyzowane bułgarskimi przyprawami.

👨🏼‍🍳 Jeśli przypadkiem nigdy nie próbowałeś rodopskiego patatnika to nadszedł czas! Na pewno będziesz zaskoczony, jak pyszne może być to proste danie, a przy tym łatwe i szybkie w przygotowaniu.

👨🏼‍🍳 Chrupiąca, złocista skórka oraz soczyste i aromatyczne ziemniaki z serem w środku - idealny posiłek na obiad. Można go podawać ze świeżą sałatką, sosem czosnkowym – kto jak lubi.

👨🏼‍🍳 Składniki:

✔️ 6-7 średniej wielkości ziemniaków
✔️ 2-3 szt. jajka
✔️ 100-200 g bułgarskiego sera białego (solankowy typu feta)
✔️ 1-2 cebule
✔️ czosnek (alternatywnie)
✔️ 50-70 g masła klarowanego do smażenia (lub trochę masła i oleju)
✔️ sól morska, pieprz do smaku
✔️ 1 łyżeczka bułgarskiej kolorowej soli (szarena soł) lub czubrycy

👨🏼‍🍳 Sposób przygotowania:
✔️ Umyj, obierz ziemniaki i zetrzyj na grubej tarce. Przełóż do miski. Dodaj sól morską i wymieszaj. Odstaw na około 15 minut. Po tym czasie odlej wodę z ziemniaków, która zgromadzi się na dnie miski i odciśnij ziemniaki z nadmiaru płynu.
✔️ Cebulę posiekaj lub zetrzyj również na tarce. Dodaj do ziemniaków.
✔ Wbij jajka, dodaj kolorową sól, czubrycę, pieprz. Dobrze wymieszaj łyżką.
✔️ Pokrusz ser i ponownie wymieszaj.
✔️ Umieść średniej wielkości patelnię (nieprzywierającą) na kuchence , daj połowę masła i podgrzewaj na umiarkowanym ogniu. Wlej masę ziemniaczaną na podgrzaną patelnię i ugniataj szpatułką lub łyżką, aby uformować patatnik (placek). Przykryj pokrywką i smaż na średnim ogniu przez co najmniej 20 minut.
✔️ Gdy zobaczysz, że brzegi robią się już złociste, a poruszając patelnią patatnik „rusza się”, to znak, że możesz przerzucić go na drugą stronę. Zrób to za pomocą płaskiego talerza lub pokrywki. To chyba najtrudniejsza część zadania. Dodaj po brzegach resztę masła i smaż kolejne ok. 20 min.

👨🏼‍🍳 Patatnik podaje się na ciepło.

Smacznego!

🏖️ Szkorpiłowcy (Shkorpilovtsi) to uroczy kurort położony ok. 45 km na południe od morskiej stolicy Bułgarii – Warny, 11...
05/11/2024

🏖️ Szkorpiłowcy (Shkorpilovtsi) to uroczy kurort położony ok. 45 km na południe od morskiej stolicy Bułgarii – Warny, 11 km od głównej drogi prowadzącej w kierunku Burgas, u podnóża wschodniej Starej Płaniny. To wyjątkowe miejsce, które łączy morską bryzę ze świeżym powiewem lasu, z oszałamiającą, dziewiczą przyrodą.

🏖️ Tutaj znajduje się również najdłuższa plaża w Bułgarii - 12 km drobnego złocistego piasku, miejscami dochodząca do 120 m szerokości, z pięknymi wydmami. Plaża jest przestronna i idealna dla turystów pragnących spokojnego wypoczynku w pobliżu dzikiej przyrody.

🏖️ Tutaj nie ma tłoku. Jest cisza, spokój i słychać szum morza, który pozwala nam się zrelaksować i uspokoić nasze myśli. Jest wystarczająco miejsca, aby zagrać z przyjaciółmi w siatkówkę plażową, badmintona czy też inne gry, a dzieci mogą spędzać całe dnie na typowo morskiej zabawie – nurkowaniu, pływaniu i budowaniu zamków z piasku. Piasek jest miękki, drobny i czysty, a wydmy dodają plaży jeszcze więcej uroku.

🏖️ Prosta linia brzegowa, brak jakichkolwiek zatok sprawia, że Szkorpiłowcy są jednym z najlepszych miejsc na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego do kitesurfingu i windsurfingu. Na plaży działa szkoła surfingu, gdzie młodsi i starsi mogą doskonalić swoje umiejętności lub nauczyć się ich od podstaw.

🏖️ W kurorcie stawia się na prostotę, na kontakt z naturą. Nie ma tu wielkich luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych. Przeważają małe rodzinne hoteliki i pensjonaty, oferujące kameralną, rodzinną atmosferę. Są także kempingi.

🏖️ Szkorpiłowcy to idealne miejsce na spacery wzdłuż długiej plaży. Jednym z ulubionych miejsc spacerów, w północnej części plaży jest unikalny obszar chroniony Piaski Kamczijskie z rozległymi lasami tzw. longozami, ciągnącymi się wzdłuż ujścia rzeki Kamczi, gdzie w gorące letnie miesiące można cieszyć się chłodem, jaki zapewnia cień stuletnich drzew.

🏖️ Idąc w drugą stronę, na południe dojdziemy do Czarnego Przylądka. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Longoza, chroniący rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a także pozostałości czterech starożytnych osad.

🏖️ Są też trasy rowerowe. Wszystko to sprawia, że Szkorpiłowcy są idealnym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek oraz tych, którzy nie lubią wielkich kurortów i znajdują przyjemność w obcowaniu z naturą.

🏖️ Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy na samoobsługę i brakuje miejsc, gdzie można na przykład smacznie zjeść. W pobliżu plaży są zarówno mniejsze, urokliwe knajpki i bary, jak i większe restauracje oferujące sezonowe morskie przysmaki, przygotowywane według tradycyjnych, charakterystycznych dla regionu receptur.

🏖️ Pobliskie nadmorskie miejscowości to z kolei doskonałe propozycje na jednodniowe wycieczki. Można udać się do Warny – miasta o wielu obliczach, urokliwego Obzoru czy starożytnego Nesebyru wpisanego na listę UNESCO.

🏖️ Imię Szkorpiłowcy, które nosi zarówno kurort, jak i położona ok. 1 km kilometr w głąb lądu sąsiadująca z nim wieś, jest bez wątpienia nieco trudne do zapamiętania dla polskich turystów i z pewnością nie brzmi nawet do końca po bułgarsku. Nazwę nadano im na cześć braci Škorpil – czesko - bułgarskich archeologów, uważanych za jednych z twórców bułgarskiej nauki archeologicznej i pracy muzealnej, którzy działali w Bułgarii i dokonali mnóstwa odkryć.

🏖️ Teraz z pewnością łatwiej zapamiętasz tę nazwę, a warto ją zapamiętać, by wziąć ją pod uwagę w wakacyjnych planach!

⏰ W Bułgarii 1 listopada obchodzimy Dzień Bułgarskich Budzicieli – ludzi, którzy budzili i nadal budzą pewność siebie, d...
04/11/2024

⏰ W Bułgarii 1 listopada obchodzimy Dzień Bułgarskich Budzicieli – ludzi, którzy budzili i nadal budzą pewność siebie, dumę i godność narodową Bułgarów.

⏰ Początkowo chodziło o działaczy okresu odrodzenia narodowego, wyzwolenia z niewoli tureckiej i pierwszych dziesięcioleci po nim, do lat dwudziestych XX wieku. Byli to przede wszystkim bułgarscy pedagodzy, pisarze i rewolucjoniści.

⏰ Później do budzicieli zaczęto zaliczać także współczesnych działaczy kulturalnych, którzy wnieśli znaczący wkład w zachowanie tożsamości narodowej i są dla innych inspiracją. Tacy ludzie są nam potrzebni i dzisiaj!

⏰ Dzień Bułgarskich Budzicieli jest obchodzony w Bułgarii od 1922 roku, z przerwą w latach 1945-1992.

⏰ Dziś chcemy opowiedzieć o jednym z najbardziej lubianych budzicieli - Mateju Petrowie, lepiej znanym jako Ojciec Matej Preobrażenski – Mitkałoto – bułgarskim mnichu, który wywarł olbrzymi wpływ na bułgarskie odrodzenie, towarzyszu Diakona Lewskiego, jego najwierniejszym przyjacielu i nieodłącznym towarzyszu.

⏰ Ta genialna osobowość, ten wyjątkowy duch nazywany przez współczesnych Mitkałoto, ponieważ nieustannie tułał się, wędrował, przemierzał Bułgarię wzdłuż i wszerz (mitkam = wędruję), był nie tylko wspaniałym wędrowcem i mnichem, ale także niezwykłym marzycielem, oświecicielem, księgarzem, pisarzem, poetą, homeopatą i lekarzem, mechanikiem i specyficznym wynalazcą, buntownikiem, kaznodzieją i rewolucjonistą.

⏰ Urodził się we wsi Nowo Seło (Novo Selo) niedaleko Wielkiego Tyrnowa. Uczył się na krawca, ale później został nowicjuszem w klasztorze w Drianowie (Dryanovski Manastir), a następnie mnichem.

⏰ W 1851 roku rozpoczął swoją wędrówkę po ziemiach bułgarskich. Przebywał w klasztorach na górze Athos, w Warnie i Tułczy (dziś w Rumunii). Później udał się do klasztorów Świętej Trójcy w pobliżu Wielkiego Tyrnowa i Trojanskiego Monastyru.

⏰ Wszędzie pilnie czytał księgi znajdujące się w bibliotekach klasztornych. Szczególnie interesował się mechaniką. Próbował zbudować młyn piaskowy na brzegu Morza Białego i projektował Wieczny Kalendarz. Z innymi mnichami trudno się dogadywał z powodu ich ignorancji i nieczystości. Dlatego opuścił mury klasztorne i zrzucił sutannę.

⏰ Podróżował do Stambułu, Jerozolimy, Rosji, Besarabii i Wołoszczyzny (dzisiejsza Rumunia Naddunajska). W 1862 roku wstąpił do I Legionu Bułgarskiego w Belgradzie – małej armii rewolucyjnej, która chciała wyzwolić Bułgarię z niewoli tureckiej. Tam poznał Apostoła Wolności Wasyla Lewskiego i został jego pierwszym współpracownikiem i towarzyszem.

⏰ W 1863 r. ponownie przywdział zakonny habit i zaczął aktywnie angażować się w sprawy publiczne. Podróżował po kraju, w okolicach Tyrnowa jako kaznodzieja i księgarz. Rozpowszechniał nie tylko literaturę kościelną, ale także książki budzące bułgarską świadomość, takie jak „Słowianobułgarska historia”, napisana przez najbardziej znanego bułgarskiego budziciela narodowego ojca Paisjusza Chilendarskiego. Zakładał stowarzyszenia rolnicze i ośrodki kulturalne (czitaliszta), wystawiał sztuki teatralne, mianował nauczycieli wiejskich i wydawał własne książki.

⏰ W 1869 towarzyszył Wasylowi Lewskiemu w jego podróży po Bułgarii. Dzięki licznym znajomościom ojca Mateji z miejscową ludnością udało im się szybko zorganizować lokalne komitety rewolucyjne. Później nosił tajną pocztę i broń dla sprawy wyzwolenia.

⏰ W swojej rodzinnej wsi Nowo Seło (Novo Selo) zbudował zajazd, który był siedzibą komitetu rewolucyjnego. Po tym, jak Lewski został powieszony w 1873 roku, należał do osób, które nie straciły nadziei i kontynuowały organizację ruchu wyzwoleńczego.

⏰ Ojciec Mateusz był żywą encyklopedią. Mówiono, że wie wszystko i wszystko może. Zajmował się ogrodnictwem, hodowlą serów, rolnictwem, mechaniką i medycyną. Pokazywał ludziom sposoby na lepsze wykorzystanie ziemi, dawał im nasiona. Uczył ich karmić jedwabniki i używać jedwabiu. Potrafił leczyć wszelkiego rodzaju choroby, przygotowywał wszelkiego rodzaju lekarstwa.

⏰ Ojciec Mateusz Preobrażenski zmarł w 1875 r. w swojej rodzinnej wsi, w zajeździe – siedzibie komitetu, zbudowanym jego staraniem.

⏰ Z okazji setnej rocznicy jego urodzin, w 1928 roku zbudowano we wsi kaplicę z mauzoleum- ossuarium, obok której wzniesiono jego pełnowymiarowy pomnik.

⏰ Od lat 80. minionego wieku istnieje tradycja, że kierowcy przejeżdżający obok pomnika trąbią na cześć budziciela Mateja Preobrażenskiego - Mitkałoto. Bo chociaż od jego śmierci minęło już prawie półtora wieku, pozostajemy mu wdzięczni i pamiętamy o tym, czego dokonał.

🌊 W związku z Międzynarodowym Dniem Morza Czarnego coraz więcej uwagi poświęca się tematom związanym z jego ochroną. Eko...
31/10/2024

🌊 W związku z Międzynarodowym Dniem Morza Czarnego coraz więcej uwagi poświęca się tematom związanym z jego ochroną. Ekolodzy alarmują, że nadmierny połów, zanieczyszczenia, projekty przemysłowe i ostatnie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie ogromnie obciążają morski ekosystem.

🌊 Wezwania do ochrony bułgarskiego Morza Czarnego stają się coraz częstsze, bo sprawa jest dość pilna. W związku z tym inicjatywa Greenpeace Bułgaria dotycząca utworzenia rezerwatu morskiego nabiera tempa i spotkała się ze znaczącym poparciem społecznym.

🌊 W ostatnich dniach pod petycją żądającą utworzenia rezerwatu morskiego na Morzu Czarnym w Bułgarii, podpisało się ponad 13 000 osób.

🌊 „Morze Czarne to nasz wspólny dom i naszym obowiązkiem jest zachowanie go dla przyszłych pokoleń” – nawołują inicjatorzy kampanii. Przypominają, że unikalny ekosystem Morza Czarnego znajduje się pod poważną presją ze strony działalności człowieka.

🌊 Aby odwrócić tę tendencję i zapewnić długoterminowe działania, które pomogą ochronić Morze Czarne, potrzebne są zdecydowane działania. Jednym z najważniejszych kroków w tym kierunku jest utworzenie sieci rezerwatów morskich.

🌊 Dlaczego potrzebne są rezerwaty morskie?
✔️ Aby zapewnić bezpieczne środowisko rozrodu i regeneracji życia morskiego. Rezerwaty morskie utworzą obszary chronione, w których życie morskie będzie mogło się rozmnażać i odradzać bez zagrożenia ze strony działalności człowieka.
✔️ Aby była czystsza woda. Rośliny i zwierzęta w rezerwatach morskich w naturalny sposób oczyszczają wodę, uwalniając ją z zanieczyszczeń.
✔️ Aby zapewnić stabilny klimat. Ekosystemy morskie odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, pochłaniając duże ilości dwutlenku węgla z atmosfery.

🌊 31 października, w Międzynarodowy Dzień Morza Czarnego, o godzinie 9.00 Greenpeace Bułgaria złoży petycję w Ministerstwie Środowiska i Wody w sprawie pierwszego w pełni morskiego rezerwatu na Morzu Czarnym. W petycji żąda się także polityki międzynarodowej współpracy na rzecz ochrony morza i utworzenia sieci ściśle chronionych obszarów morskich na 10% bułgarskiego obszaru wodnego Morza Czarnego.

🌊 Greenpeace chce utworzenia pierwszego rezerwatu na Morzu Czarnym w rejonie Maslen Nos czyli Oliwkowego Przylądka. Obszar Maslen nos to jeden z najbardziej produktywnych ekosystemów na bułgarskim Morzu Czarnym, a obecnie 96% obszaru, jak wykazują raporty prowadzone wspólnie z naukowcami z Instytutu Oceanologii Bułgarskiej Akademii Nauk, znajduje się w zasięgu działalności trawlerów.

🌊 Inicjatorzy zwracają uwagę, że połowy z wykorzystaniem trałowania dennego i pogłębiania, choć są nielegalne, są powszechną praktyką i jest to tylko jeden z przykładów szkód dla środowiska i zagrożenia życia w Morzu Czarnym. Dlatego najwyższy czas, aby stworzyć rezerwat, w którym będzie mogło kwitnąć życie.

🌊 TAK dla ochrony środowiska!

Więcej o Maslen Nos: https://przyblizamybulgarie.com/miejsca/natura/maslen-nos-oliwkowy-priyladek-747

🗼 Około 30 km na północny zachód od Wielkiego Tyrnowa, przy drodze do Pawlikeni (Pavlikeni), w szczerym polu między wios...
30/10/2024

🗼 Około 30 km na północny zachód od Wielkiego Tyrnowa, przy drodze do Pawlikeni (Pavlikeni), w szczerym polu między wioskami Lesiczeri (Lesicheri) i Musina, stoi samotnie niewzruszony, tysiącletni strażnik historii Bałkanów.

🗼 Jest to niezwykle piękny megalit rzymski. Znajduje się około 10 minut spacerem przez pole od najbliższej drogi. Ma 14 metrów wysokości i składa się z 20 kawałków kamienia. Nazywają go Lesiczerski Styłb (tł. Lesiczerski Filar), Markow Kamyk (tł. Markowy Kamień) lub po prostu Styłbo (tł. Filar), jakby te nazwy wystarczyły, aby uzasadnić jego istnienie.

🗼 Kamienne bloki ułożone jeden na drugim, gdyby mogły mówić, opowiedziałyby historie o imperiach, zwycięstwach i zapomnianych bogach.

🗼 Od wieków jakaś niewytłumaczalna siła przyciągała ludzi do tego samotnego obelisku spowitego mgłą starożytności i legend. Podobnie jak ludzi, przyciągał on i błyskawice, które nie raz uderzały w niego, jakby był jedynym łącznikiem między ziemią, a niebem na tej cichej równinie.

🗼 Po wiekach zapomnienia pierwszą informację na jego temat przekazał tyrnowski kupiec i wybitny znawca miejscowych starożytności Stefan Penew Achtar (1806 – 1860). Później w jednym z listów z 2 maja 1865 roku wspomina o nim pisarz ludowy Petko Raczew Sławejkow.

🗼 W 1857 roku w czasie swojej podróży z Ruse do Tyrnowa i z powrotem zaznaczył go na swojej mapie także francuski (bretoński) geograf i kartograf Guillaume Lejean, który dużo podróżował i tworzył mapy dla władz francuskich - „Dikilitach (ruine greque)” czyli Lesiczerski Filar (Lesiczerski Styłb).

🗼 Dziś nikt już nie wie, jaki był cel postawienia obelisku w tym miejscu. Czy było to mauzoleum? A może łuk triumfalny wzniesiony przez rzymskiego cesarza Trajana?

🗼 Jeśli wierzyć inskrypcji odkrytej podczas wykopalisk, była to część rodzinnego mauzoleum rzymskiego kapłana – Qintusa Iuliusa Balbusa. Jeszcze inni przysięgają, że była to świątynia Trackiego Herosa – tego samego jeźdźcy, który spogląda ze starych rysunków Feliksa Philippa Kanitza.

🗼 Ale nie był to jedyny filar na tym miejscu. Podczas prac wykopaliskowych zostały odkryte fundamenty innego filaru, marmurowego lwa, a także części posągu jeźdźca.

🗼 Kto wie, co jeszcze kryje się pod tą ziemią, która podobnie jak sam filar nadal stawia opór człowiekowi. Podjęto co najmniej kilka prób wyburzenia filaru, aby nie przeszkadzał w uprawie ziemi. Ostatnia taka próba wyburzenia Styłba, na szczęście nieudana, miała miejsce na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

🗼 Po wysokich drabinach wdrapano się na obelisk, wbito w niego drewniane kliny, do których były przyczepione łańcuchy i podjęto próbę jego zburzenia z użyciem traktora. Maszyna ruszyła, łańcuchy napięły się, ale duże koła zaczęły nagle ślizgać się i buksować, aż w końcu łańcuch się zerwał. Filar ocalał!

🗼 Być może jakieś trackie bóstwo nadal strzeże ostatniej kolumny swojej świątyni.

🗼 Miejmy nadzieję, że miejsca takie przetrwają, aby mogły świadczyć o starożytnej historii Bułgarii.

GPS 43.18742, 25.43662

ℹ️ W niedzielę odbyły się siódme z rzędu wybory parlamentarne w Bułgarii w ciągu ostatnich trzech lat. Prawdziwy rekord ...
29/10/2024

ℹ️ W niedzielę odbyły się siódme z rzędu wybory parlamentarne w Bułgarii w ciągu ostatnich trzech lat. Prawdziwy rekord godny Guinnessa, prawda?! Zgodnie z oczekiwaniami, wybory te również nie przyniosły jednoznacznego wyniku i nadal nie wiadomo czy kraj będzie miał wreszcie regularny rząd.

ℹ️ Początek kryzysu politycznego w Bułgarii nastąpił latem 2020 roku, kiedy rozpoczęły się kilkumiesięczne masowe protesty uliczne przeciwko dotychczasowemu rządowi partii GERB.

ℹ️ Wybory parlamentarne przeprowadzone 4 kwietnia 2021 r. i kolejne 11 lipca nie doprowadziły do utworzenia rządu. Dlatego niemal do końca roku w Bułgarii był rząd tymczasowy.

ℹ️ Dopiero po trzecich wyborach, 14 listopada tego samego roku, 4 partiom udało się utworzyć rząd, który jednak sprawował władzę tylko do 21 czerwca 2022 r. i znów zaczął działać rząd tymczasowy. To samo wydarzyło się podczas wyborów 2 października. Ponownie nie zdołano utworzyć rządu i nadal sprawowano władzę „z urzędu”.

ℹ️ Kolejne wybory odbyły się 2 kwietnia 2023 r., po czym 6 czerwca utworzono dwukoalicyjny rząd rotacyjny. Koalicja, która weszła w skład rządu i zdobyła jednocześnie w wyborach największe poparcie, poszła wówczas na poważny kompromis, ustępując drugiej koalicji i tworząc rząd, w którym miała tylko jednego wicepremiera.

ℹ️ Po 9 miesiącach obie koalicje miały dokonać rotacji na stanowisku premiera. Jednak w wyniku nieporozumienia między nimi 5 marca rząd podał się do dymisji i ponownie powołano rząd tymczasowy.

ℹ️ W wyborach 9 czerwca 2024 r. ponownie nie udało się utworzyć rządu i władzę ponownie sprawował rząd tymczasowy, z urzędu.

ℹ️ Tak doszło do siódmych w ciągu trzech lat wyborów parlamentarnych, które odbyły się w najbliższą niedzielę, 27 października. Frekwencja tym razem była wyższa i wyniosła 39%.

ℹ️ Wyniki wyborów są następujące:
✔️ Коalicja GERB - SDS – 26,4%
✔️ Кoalicja Kontynuacja Zmian - Demokratyczna Bułgaria – 14,23%
✔️ Prorosyjska partia Wyzrażdane (Odrodzenie) - 13.38%
✔️ Ruch na Rzecz Praw i Wolności – Nowo Naczało (Nowy Początek – to odłam Ruchu na Rzecz Praw i Wolności) – 11,45%
✔️ Koalicja Bułgarska Partia Socjalistyczna – Zjednoczona Lewica – 7,57%
✔️ Sojusz na Rzecz Praw i Wolności (odłam Ruchu na Rzecz Praw i Wolności) – 7,49%
✔️ Jest Taki Naród – 6,79%
✔️ MECZ (nowa parlamentarna partia protestu) – 4,59%

ℹ️ Partia Weliczie (Wielkość) sensacja czerwcowych wyborów
nie uzyskała 0,001%, aby wejść do parlamentu.

ℹ️ Trudno zgadnąć jakie są szanse na utworzenie stabilnego rządu. Pojawiły się komentarze, że przed wyborami prezydenckimi w USA nie będzie decyzji w sprawie rządu w Bułgarii.

ℹ️ Wszyscy z niecierpliwością czekamy, czy nasi politycy znajdą w końcu przepis na utworzenie stabilnego rządu w Bułgarii.

🐟 Lubisz wędkować? Wybierz się więc nad zalew Conewo (Tsonevo), do malowniczej wioski Asparuchowo (Asparuhovo).🐟 Zalew C...
28/10/2024

🐟 Lubisz wędkować? Wybierz się więc nad zalew Conewo (Tsonevo), do malowniczej wioski Asparuchowo (Asparuhovo).

🐟 Zalew Conewo (Tsonevo) znajduje się na rzece Łuda Kamczia (Luda Kamchia) we wschodniej części Starej Płaniny, ok. 80 km od Warny, 10 km od Dyłgopola (Dalgopol) i jest trzecim pod względem wielkości zalewem w Bułgarii. Jego powierzchnia wynosi 23,9 km².

🐟 Woda jest niezwykle czysta, a otaczająca przyroda zapewnia wiele możliwości spacerów. Jest to idealne miejsce do wypoczynku, rekreacji i wędkarstwa. Zalew jest bogaty w różnorodne ryby, co czyni go ulubionym miejscem dla miłośników wędkarstwa sportowego. Można tu złowić amura białego, leszcza, karasia, okonia, tołpygę pstrą, bassa słonecznego, suma czy karpia.

🐟 Wzdłuż brzegu zalewu znajdują się kompleksy rekreacyjno-wypoczynkowe. Jednym z nich jest Asparuchowo (Asparuhovo) – jedna z najstarszych i najbardziej malowniczych wiosek w regionie Warny, w gminie Dyłgopol (Dalgopol).

🐟 Można zobaczyć w niej cerkiew św. Petki Paraskewy, uratowaną od zalania przez wody zapory przez mieszkańców wsi, którzy kamień po kamieniu przenieśli ją na nowe miejsce, gdzie znajduje się i dzisiaj. Są tutaj również urocze pensjonaty i restauracje w wiejskim stylu, oferujące domowe specjały, jak w kompleksie Kamelia, gdzie można zjeść przepyszny panierowany kozi ser domowej produkcji i sałatki z jarzyn prosto z przydomowego ogródka.

🐟 Okolica pełna jest pięknych miejsc, które będąc tutaj trzeba koniecznie odwiedzić, jak choćby Cudowne Skały (Chudnite Skali) - niesamowite 40-50-metrowe klify znajdujące się tuż przy brzegu zalewu, dobrze widoczne nawet z głównej drogi Provadia-Aitos, Tułumową Jaskinię (Tulumovata Peshtera) na szczycie Arkowny (Arkovna), majestatyczną twierdzę Owecz (Ovech) w Prowadii (Provadia), wodospad Kuza Skoka w pobliżu wsi Łopuszna (Lopushna) czy też skalny klasztor Rojak (Royak). Jest też tutaj wiele szlaków turystycznych, a pobyt nad zaporą można połączyć z wypoczynkiem w jednych ze wspaniałych bułgarskich kurortów nad Morzem Czarnym.

⭐ Wiele starożytnych kultur wierzyło, że gwiazdy na nocnym niebie wyznaczają drogę człowieka przez świat, a po zakończen...
25/10/2024

⭐ Wiele starożytnych kultur wierzyło, że gwiazdy na nocnym niebie wyznaczają drogę człowieka przez świat, a po zakończeniu ziemskiej podróży dusza wraca do gwiazd.

⭐ Dlatego część najsłynniejszych starożytnych pomników zostało zbudowanych jako odbicie gwiaździstego nieba. Rezerwat historyczno-archeologiczny Sborianowo (Sboryanovo) w Bułgarii jest tego przykładem. Obejmuje on kilka starożytnych kurhanów i nekropolii, pozostałości starożytnego trackiego miasta i muzułmańskie sanktuarium - Demir Baba Teke

⭐ Dla starożytnego trackiego plemienia Getów ważną konstelacją był Orion. Według nich był on w praktyce lirą mitycznego trackiego śpiewaka i muzyka Orfeusza, którą po jego zabójstwie przez rozwścieczone Menady złapał Zeus i umieścił na niebie.

⭐ To o Getach Herodot w swojej historii pisał, że są najmężniejszymi i najsprawiedliwszymi wśród Traków. Nazwa Getów wywodzi się prawdopodobnie od słowa „goetes” – prorocy. Ich na wpół mityczny kapłan, król i bóg Zalmoxis głosił naukę o nieśmiertelności duszy i według legendy to on nauczał o nieśmiertelności celtyckich druidów.

⭐ W dzisiejszym Sborianowie Getowie zbudowali 12 kurhanów zgodnie z położeniem gwiazd Oriona. Znajdują się one w odległości ok. 2,5 km od wsi Swesztari (Sveshtari), od której pochodzi nazwa jednego z najsłynniejszych grobowców w Dolinie Królów Trackich - Swesztarskiego Grobowca, w którym swoją ziemską wędrówkę zakończył tracki władca Dromichet.

⭐ Ze względu na swoje ogromne znaczenie grobowiec ten jest jednym z bułgarskich obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Od połowy marca do końca listopada można go zwiedzać codziennie w godzinach 09.00–17.00, z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.

⭐ Ciekawostką jest, że według pomiarów oś grobowca w IV wieku p.n.e. pokrywała się z kierunkiem przesilenia zimowego. Przez specjalny otwór w ścianie komory grobowej promienie słoneczne mogły przedostać się do niej i oświetlić centralne postacie w scenie unieśmiertelnienia króla trackiego i Bogini Matki, która ofiarowała mu koronę nieśmiertelności.

⭐ W rzeczywistości Dromichet był jednym z największych władców Getów. Historycy sugerują, że jego stolica Helis znajdowała się w pobliżu obecnego rezerwatu Sborianowo, którego nazwa (sbor = zgromadzenie) prawdopodobnie wzięła się od faktu, że nekropolia jest świętym miejscem spotkań ludzi i bogów.

⭐ Dromichet zasłynął z tego, że pokonał w bitwie, pojmał i wziął jako zakładnika do swej rezydencji Lizymacha - generała Aleksandra Wielkiego. Według legendy młoda żona Dromicheta była właśnie córką Lizymacha.

⭐ Tym, co wyróżnia Swesztarski Grobowiec spośród wszystkich innych, jest fakt, że po jego odkopaniu i całkowitym zbadaniu, wokół niego zbudowano komorę, którą następnie zasypano. Dzięki temu zwiedzający mają okazję obejść zewnętrzną część grobowca i zobaczyć jego zewnętrzne ściany.

⭐ Grobowiec został zbudowany w pierwszej połowie III wieku p.n.e. Ma prawie 4,5 m wysokości, 7,5 m długości i 6,5 m szerokości. Jest zbudowany w całości z dużych białych bloków obrobionego miękkiego wapienia. Składa się z korytarza zwanego dromosem, prowadzącego do trzech pomieszczeń – przedsionka, bocznego pomieszczenia i komory grobowej, a wszystkie pomieszczenia nakryte są półcylindrycznymi sklepieniami, rozmieszczonymi asymetrycznie na różnych wysokościach. Wejście do przedsionka zdobią naprzemienne rozety i głowy byków połączone girlandami. Cały grobowiec ma ciekawą dekorację.

⭐ W komorze grobowej odnaleziono dwa kamienne łóża, szczątki ludzkie i dary grobowe. Kamienne łoża zdobią ornamenty przedstawiające sceny religijne ubóstwienia. Ludzkie kości należały do trzech osób - mężczyzny w wieku około 36 lat, prawdopodobnie wspomnianego już władcy Getów - Dromicheta, 25-letniej kobiety – prawdopodobnie jego żony, córki Lizymacha, a pozostałe szczątki były częściowe. Historycy przypuszczają, że był to jakiś krewny króla i pochowano go później.

⭐ Zamiast zwykłych kolumn strop grobowca w Swesztarach podtrzymuje 10 kobiet, które zdają się wyciągać ręce do nieba. Figury te zwane są kariatydami. Tak w starożytności nazywano kapłanki Artemidy. Jedne z najsłynniejszych kariatyd podtrzymują sklepienie Akropolu w greckiej stolicy, w Atenach.

⭐ Wysokość kariatyd w Swesztarskim Grobowcu wynosi 1,2 metra. Kobiety ubrane są w mocno marszczone, sięgające do stóp suknie bez rękawów, których koniec jest podwinięty do góry i przypomina kwiat. W pasie przewiązane są paskiem, który podkreśla ich talię. Ich kręcone włosy opadają swobodnie na ramiona, a na głowach trzymają kosze. O kunszcie twórców świadczy fakt, że każda z kariatyd ma inne oblicze. Ich twarze, włosy i ubrania były pomalowane farbą, która jednak w ciągu tych dwóch tysiącleci, które minęły od ich stworzenia niemal całkowicie wyblakła.

⭐ Na półkolistej ścianie pod sklepieniem komory grobowej namalowano rytuał przebóstwienia trackiego władcy Dromicheta. Król przedstawiony jest na koniu, a za nim podąża dwóch giermków. Naprzeciwko niego stoi bogini, a za nią cztery inne kobiety niosące w rękach dary. Bogini ubrana jest w długą szatę i podaje zmarłemu władcy złotą koronę. Ze względu na to, że rysunek pozostał niedokończony, jak i szczegóły niektórych kariatyd, przyjmuje się, że władca zmarł nagle, prawdopodobnie w bitwie.

⭐ Duża część darów pogrzebowych w Swesztarskim Grobowcu została zrabowana prawdopodobnie jeszcze w czasach starożytnych. O ich bogactwie możemy sądzić po tym, że w bocznej komnacie grobowca znaleziono kości pięciu koni, które tam zabito, aby służyły zmarłemu w zaświatach. Odnaleziono też ślady dołów ofiarnych i palenisk, gdzie odprawiano rytuały pogrzebowe, aby król tracki i jego młoda żona bez przeszkód dotarli do zaświatów.

⭐ Spośród ponad 150 kurhanów w Sborianowie zbadano około 30. Czeka nas więc jeszcze z pewnością wiele niespodzianek i skarbów.

Address

Varna
9000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Przybliżamy Bułgarię posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Przybliżamy Bułgarię:

Videos

Share

Nearby media companies