Radio Visoko

Radio Visoko sloboda novinarstvu stop jednoumlju, strahu i poltronstvu

22/04/2024

Zabavljamo se čitanjem Materijala za 38. sjednicu Gradskog vijeća Visoko. Najbitnija je tačka 8. - Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na izmjene i dopune Cjenovnika usluga JKP ”Visoko”d.o.o. Visoko. Fizička lica bi trebala od osvajanja te Odluke plaćati 4,68 KM po članu domaćinstva odvoz smeća (uz participaciju Grada od 0,50 KM). Pa bi tako petočlana porodica samo za odvoz smeća trebala izdvajati 23,40 KM mjesečno (uz 2,50 KM participacije). Još jedna izrazito destimulirajuća odluka za višečlane porodice (pored novih načina obračuna plaćanja el. energije). Situacija je još gora za one višečlane porodice koje žive u zgradama i koriste plin ili struju za grijanje. Dakle, ne proizvode velike količine luga, pepela, pometenog prašnjavog otpada. Oni nemaju ni okoraka, a plaćaju isto kao i oni koji to imaju i tako angažuju dodatnu mehanizaciju, ljudstvo na prikupljanju i transport na deponiju. Katastrofalna je to mjera (de)stimulacije za finansijske, ekološke i zdravstvene efekte šire zajednice.
Od ostalih tačaka će se nači i izvještaji javnih ustanova. Rušenje stare zgrade Doma zdravlja i pravljenje nove...

21/05/2023

U nekoliko navrata smo upozoravali na nerealno mali plan, a onda i same prihode u Budžet Grada po osnovu prikupljanja Naknada za izgradnju i održavanje javnih skloništa. Decenijama je planiran i realizovan obim od nekih 25.000-30.000 KM, kao da se ništa ne gradi u Visokom i okolini. Sada vidimo da je za kompletnu 2023.godinu bilo planirano 30.000 KM po ovoj osnovi, ali da je od 1.januara do 31.marta 2023.godine naplaćeno 47.723,17 KM što je 626 posto realizovanog plana. Čestitamo na konačno prezentiranoj realnoj slici, uz ponovljena pitanja - šta se radilo prethodnih godina? Da li je neko bio oslobođen plaćanja ove zakonske obaveze ili je neko preusmjeravao novac u druge svrhe?
Ohrabrujemo i visočke mainstream medije da o ovakvim ili sličnim temama govore, jer je u pitanju naš novac, ali i provođenje zakona ove države.

29/09/2022

Kataklizma... žurnalizma! Hvala svima koji su omogućili da nismo skupa

18/09/2022

"Počeli su radovi na sanaciji ulice Muftije Numanagića u Mjesnoj zajednici Stari Grad. Vrijednost ugovorenih radova je 169.594,425 KM", je udarna vijest u Visokom bila 17.septembra. Da li je logično da se za sanaciju jedne gradske ulice izdvaja 8-9 godišnjih budžeta? Izvor objavljene informacije je FB page i Gradska uprava. Neko je grdno pogriješio, jer bh.valuta (kao nijedna na svijetu) nema 1.000 pfeninga, odnosno tri decimale iza zareza. Dobro, ljudski je griješiti, ali je i grijeh prenijeti netačnu informaciju i da danima to nikome "ne bode oči" ili "ne para uši". Propagandistički je logično redati brojeve i što je veći niz - ljepše izgleda. Možda zbog toga kroz medije kruže stotine hiljada maraka, poslije čega nema nikoga da vodi debate na visočkim medijima? Jedino ako sve ovo nije cilj - dovesti do apsurda, pa gašenje proglastiti spasom?

23/05/2022

Sretan konkurs svima koji slave i da vam firma potraje!

20/05/2022

Prošli naš post je pisan 14.marta i tematizirao je zakonsku obavezu izgradnje skloništa ili uplate Naknade u visini 1 posto od ukupne vrijednosti građevinskog dijela objekta i unutrašnjih instalacija za svaki planirani stambeni ili poslovni objekat. 31.maja će se održati 18.sjednica Gradskog vijeća Visoko, na Dnevnom redu će se naći Izvještaj o izvršenju Budžeta Grada Visoko za period 1.1. - 31.3.2022.godine. Analizirali smo materijale pomenute sjednice i u prihodima pronašli podatak da je za prva tri mjesaca ove godine na osnovu Naknada za izgradnju i održavanje javnih skloništa oprihodovalo 59.196,05 KM. S obzirom da je planirano bilo 7.500 KM, to je povećanje od nevjerovatnih 789,28 posto. Potražili smo arhivu visočkih budžeta nekoliko prethodnih godina. Pored ove godine kada je planirani godišnji prihod od ove vrste naknada 30.000 maraka, tako je bilo i prošle, 2021.godine. 2020. I 2019.godine je planirano bilo po 50.000 maraka. Ako je u ovom prvom kvartalu godine naplaćeno 1 posto vrijednosti objekata, onda je planirana i izvedena gradnja u vrijednosti 5.919.605 maraka. A građevinska sezona tek počinje. Ovim trendom će na godišnjem nivou biti preko 20 miliona maraka uloženo u građevinske objekte, a Grad će oprihodovati oko 200.000 KM. Postavlja se pitanje, kako je to bilo prethodnih godina? Da li se gradilo prethodnih godina? Da li se naplaćivala ova zakonska obaveza? Da li se prikazivala u pravim omjerima na sjednicama Vijeća i javnosti? Možda saznamo... Možda saznamo i odgovore na pitanja iz prethodnog posta? Možda primjete i vijećnici, novinari i građani koliko se gradi u njihovom okruženju, preračuna i eto približne vrijednosti prihoda Budžeta.
I da, ne moraju svi uplatiti taj 1 posto, ako u svojim objektima izgrade skloništa. Ali, mi još ne znamo koliko skloništa na području Grada imamo i koliko su adekvatni za ono što su namjenjeni. To je zakon i da vidmo poštujemo li ga svi...

14/03/2022

Molimo medije u Visokom, ako ih ima i ako nisu svi postali PR agencije za promociju onih koji raspoređuju narodni novac, da u skladu s aktuelnim evropskim trenutkom i izloženošću Balkana nadprosječnom opasnošću, pon**e objašnjenje za stanovnike Grada Visoko o izgradnji adekvatnih skloništa. To je zakonska obaveza bila oduvijek, da investitor tokom izgradnje osigura ADEKVATNO sklonište za stanovnike ili da plati naknadu za izgradnju skloništa u visini od 1% od ukupne vrijednosti građevinskog dijela objekta i unutrašnjih instalacija. Nudimo i pomoć kroz nekoliko pitanja koja bi se nadležnima trebala postaviti:
- Koliko ADEKVATNIH skloništa imamo na području Grada Visoko?
- Koliki su njihovi kapaciteti?
- Kako su skloništa opremljena, jesi li dovoljna barem za djecu, starce i invalide?
- Koliko je osiguranih kreveta, pitke i sanitarne vode, hrane, grijanja...?
- Koliko je novca prikupljeno od naknada u vezi sa Zakonom za posljednjih 10 godina?
- Ukoliko je trošen, na šta je trošen novac, da li je u skladu sa namjenom za koje je i prikupljan?
- Koliko skloništa je izgrađeno u periodu od kada nisu obavezne podrumske prostorije u novim zgradama?
- U kakvom stanju su podrumi u zgradama u kojima oni postoje?
- Imaju li sve škole skloništa?
- Imaju li svi javni objekti, pogotovo oni izgrađeni posljednjih dvije decenije, skloništa?
- Koliko preduzeća koji zapošljavaju više od 30 zaposlenika ima izgrađene objekte za sklanjanje u slučaju opasnosti?..
Ostatak razgovora slobodno mogu ispuniti s onim "čast mi je i zadovoljstvo", "i za kraj...uputite roditeljsku poruku smirenja..."
Ipak, ako izbije, ne više toliko imaginarni, sukob svjetskih sila, pitati se neće naše lokalne vlasti, ali su imale i imaju ingerencije za pokušaj zaštite svoga stanovništva. A mediji da nas izvjeste o stanju. Ili smire.

02/12/2021

S obzirom da su se na pojedinim facebook nalozima pojavile vijesti koje tretiraju problematiku (našeg) pravosudnog slučaja JP RTV Visoko u stečaju, nas četiri bivša radnika (a možda i peti, koji trenutno nije pitan za iznošenje vlastitog stava) istićemo da ne želimo biti uvučeni u bilo kakve političke igre. Nismo to željeli 2018.godine, pa smo završili tu gdje smo završili. Nismo željeli ni 2020.godine, pa smo još uvijek tamo gdje smo bili nakon otvaranja stečaja. Mi vjerujemo ili hoćemo da vjerujemo da će se pravda desiti kroz pravosudni sistem, a ne kroz političko djelovanje. Nismo tražili političku podršku tada, nismo je dobili od stranaka, nismo nikome dužni ni feninga... i samo želimo da tako ostane. Ne sporimo da se iznenadni i naknadni interes za ovaj slučaj pokazuje sada, jer su u pitanju javne ličnosti i javni novac, ali sve učesnike u političkim bitkama MOLIMO da nas zaobiđu i ne koriste u svojim obračunima.

29/11/2021

Pravo i pravda nisu jednoznačni. I dok ćemo pravo još čekati i gledati ravno u oči, pravdu smo dobili. Od direktnih učesnika ujdurme rađene u periodu decembar 2017 – juni 2018.g. smo dobili neospornu moralnu zadovoljštinu – riječima priznanja i pokajanja, ispoljenom nervozom i prezentovanim grčevitim grimasama, ponekom suzom i drhtavim glasom. Na kraju jedne etape sudovanja mi se zahvaljujemo tim svjedocima. Hvala im što su pomogli sebi, s nama ukstili svoje poglede preko maske, isprali svoju savjest, pokušali skloniti kamen sa svoga želuca... Nama ne trebaju pomagati, jer znamo šta je pravda i istina. Mi smo i do sada pokazali da možemo o(p)stati bez njih, dok oni smiraj ne mogu naći bez nas.
Ostalo je još pravo. Ono balkansko ili bosansko pravo. Ono je materijalno i opipljivo! Sporo dolazi i sporo se troši. Ali, TROŠI SE! Već smo vidjeli da oni koji imaju ili koji su imali, nisu mirni. Stalno se bore: Sa sobom; sa moralom; sa pravdom; protiv ovoga ili onoga; protiv ove, prošle ili buduće pojave, vlasti ili sudbine; protiv prirode koja nosi zdravlje...
I da, nećemo o imenima, iako smo danas dobili i jedno potpuno novo. Ono koje nema niti na jednom papiru, a igralo je značajnu ulogu u pomenutoj ujdurmi. Nećemo pisati mi. Neka pišu oni. O njima, njihovim pozicijama se radi, a ne o našima. Mi to nismo dužni, nismo mi javni medijski servis i ne trošimo javne novce. Mi se više ne sikiramo i više ništa ne možemo izgubiti. A već smo dobili dosta! Najveći dobitak je što nismo s njima i nismo k˙o oni.

12/10/2021

Održana je glavna rasprava na Opštinskom sudu u Zenici po tužbi za pobijanje pravnih radnji u slučaju pokretanja stečaja u JP RTV Visoko. Za ovaj momenat nije bitan ishod. On će biti onakav kakav bude, ali bitni su ljudi. Njihov karakter, volja i nagon. Danas smo slušali i gledali one koji su se nekada prostirali da prošla vlast od njih obriše noge, kako verbalno uriniraju po toj istoj vlasti (čast rijetkim izuzecima). Kako im nije više bitno jesu li ih ta/te osobe napravile bitnima i dali im (ne)zaslužene funkcije. Iako su nastupali u svojstvu svjedoka, a ne optuženih, braneći sebe su sve pokušali svaliti na jednu osobu. U jednom trenutku smo se, slušajući ih, uhvatili da se sažaljevamo nad svojim katilima, pokušavajući navesti da sve to nije mogla učiniti jedna ili dvije osobe. Ne, od ovih ne možeš odbraniti. Tu su suze pokajnice ili drhtanje brade. Ili opšta amnezija kolege sa liste. Gledamo ih i slušamo, vodili su proces(e), kleli se u Majku. Sada su spremni uniziti je do neprepoznatljivosti. Vjerovatno će isto tako postupiti i prema sadašnjoj i nekoj budućoj vlasti, kada ovi više ne budu imali izvršne moći. Stid nas je ispred njih! Kako god se slučaj završi, mi već imamo jednu vrstu satisfakcije. A ljudi ko (ne)ljudi, sa svojim vrlimana i slabostima. Živjeli!

21/06/2021

Fascinantno je kako lokalni bh.političari i administrativci javnu imovinu, javni novac, javno mnijenje, tuđe vrijeme, trud i znanje vrijednuju i drže do njih kao do lanjskog snijega. Istovremeno glorifikuju svoje mišljenje kao nepogrešivo. Tako smatraju da strane institucije i organizacije proizvoljno ulaze u neke projekte, bez analize i procjene, dok oni "iz rukava" n**e zaključke bez štete!? I da, BiH i njene institucije su tu gdje jesu, dok su strane institucije i organizacije, pa i zemlje koje stoje iza njih "naivne". Nevjerojatno je kako "naši" smatraju da stranci srljaju u poraz i rasipaju novac! Očekuje su navala povrataka naših iseljenih stručnjaka u zemlju, čak i diplomanata Oxforda, MIT-a, Cambridgea, Lomonosova, Yalea...koji će svoje dosadašnje znanju i vještine moći ovdje usavršiti.

14/06/2021

Odavno TV Visoko nije imao bolji program, k'o u ovih zadnjih 20 dana. Na momente liči na MTV iz devedesetih

24/05/2021

Uz demant na dio teksta

29/04/2021

Malo po malo i slažu se kockice na mozaik zvani "transformacija JP RTV u JU RTV". Na 6.sjednici GV Visoko smo mogli saznati da danas živuća JU "Centar za kulturu, sport i informisanje" nije pravni sljednik preduzeća koji je gurnut u stečajni postupak (!?) Tako se po direktorici Amili Koso, Centru za što-šta ne mogu pripisati bilo kakve obaveze. Oni su samo dobili prava - na dozvole, na frekvencije, na ime, na tradiciju, na dio radnika, na najbilji dio opreme, na uređenje kupole KC Altindag, na brojeve telefona čak... A obaveze prema nekadašnjim i sadašnjim radnicima, obaveze državnim fondovima, potraživanjima povjerilaca... se ostavlja nekom` drugom. I da ne bi javnost mnogo razmišljala, ponuđen je i krivac - Gradsko vijeće koje je na 2.tematskoj sjednici 7.marta 2018.godine donijelo odluku o prenosu dozvola. Da li su sjećanje ili pamet prekratki, ali taj dan (i ne samo taj) je Vijeće bilo zloupotrebljeno, jer je Rješenje od RAK-a već bilo izdato 20.februara. Ostaje nam vidjeti ko će se i kako vaditi i time "potopiti" druge. Nama je svejedno, a oni su "svoji". Neka riješe to tako da (ne)ispaštaju odgovorni.

17/11/2020

Izabrani gradonačelnik je u izbornoj noći poručio da će se zalagati da novinari rade novinarski posao, urednici urednički i svako svoj. Doduše nije naglasio šta će raditi trgovci, poljoprivredni tehničari, zidari...
Sa ove stranice se nismo oglašavali pet mjeseci, kako se ne bi direktno uključivali u nečiju kampanju i minimizirali kampanju drugih. To ne znači da nemamo svoje pravo da slavimo negativan rezultat onih koji su radili o našim i životima naših porodica. Oni nisu ni gradonačelnici ni vijećnici, a mi im želimo svako dobro - samo daleko bili od nas.
Pa ipak, nama se još uvijek dužno - novca, vremena, objašnjenja... Svoju zadovoljštinu (nafaku) smo u bezbroj slučajeva već našli. I sada bar mirno spavamo, a mirne snovime želimo i onima koji čitaju ovo!

Ma, zar je moguće da je neko mislio kako će obaveze prema fondovima tek tako nestati?
18/06/2020

Ma, zar je moguće da je neko mislio kako će obaveze prema fondovima tek tako nestati?

Stara poslovica kao sudbina prati ovaj narod i njegove vođe nemoćne da se briga otarase i ne prenose ih na buduće generacije. Takva je i trenutna garnitura visočke vlasti koja je od mase bajkovitih planova u rezultatu proizvela dosta šminke, nešto više bruke i minimalno benefita. Primjer je n...

25/05/2020

U noći sa 25/26.maja 2018.godine je preseljena oprema i zatvorena jedna etapa u životu visočkog javnog medijskog emitera. Radio-televizija Visoko je preseljena, a dotadašnje javno preduzeće je poslano u stečaj. Zamisao čelnih ljudi i Općinskog vijeća Visokog je bila - uzeti sve što je vrijedilo i praznu ljušturu što brže gurnuti u likvidaciju. Ta prazna ljuštura je i nakon dvije godine još uvijek živa, a od njene imovine se namiruju sud i stečajni upravnik. Duh JP RTV Visoko i dalje prati nalogodavce, izvršioce i nasljednike imena, imovine i tradicije. Bajrambarećula!

03/05/2020

Treći je maj! Iz više razloga bitan datum. Mi ga nemamo gdje čestitati i stoga nećemo nikome. To će učiniti (valjda) oni koji sa tim datumom mnogostruko nemaju veze, ali su tamo gdje (ne)trebaju biti. Nas nije stid!
# svjetski dan slobode medija # dan otpora

09/02/2020

Znate li kako se u izbornom sistemu kakav trenutno vlada u Bosni Hercegovini crpi legitimitet? Ne znamo tačno ni mi, iako smo se zaista potrudili da ga saznamo. Nesporno je napomenuti da imaju legalitet i to je dovoljno. Međutim, o legitimitetu se itekako da govoriti. Pokušat ćemo pojasniti. Na Lokalnim izborima 2016.godine je pravo glasa imalo 34.237 građana Visokog. Za tadašnje Općinsko, a današnje Gradsko vijeće je glasačke listiće upotrijebilo 22.448 građana. Njih 365 je u kutije ubacilo prazne listiće, što je neki znak. Važećih listića je bilo 20.887.
Najviše glasova je dobila Nezavisna lista 6.101 ili 29,21%; SDA je osvojila 5.805 glasova ili 25,6%; A-SDA 2.594 ili 12,42%; SBB 1.807 ili 8,65%; SDP 1.744 ili 8,35%; BPS 1.127 ili 5,4%; Naša stranka 875 ili 4,19% i DF 634 ili 3,04%. Stranska penzionera i SBiH nisu prešle izborni prag od 3%.
Mi ćemo se posvetiti sadašnjem izgledu Gradskog vijeća i ljudima koji donose odluke sa punim legalitetom, ali upitnim legitimitetom i to ćemo pokušati objasniti. Naprosto, neki ljudi su prepustili svoje mjesto osvojeno na Lokalnim izborima 2016.i preuzeli nove funkcije, a svoja mjesta prepustili „nasljednicima“.
Vrlo je bitno pronači način i taktiku stranaka iz kojih neki od njih crpe „legitimitet“ koji to (ni)je u onakvom omjeru kakvim ih se predstavlja u retoričkim nastupima vještih govornika. Ali nije do takvih govornika, nego do nevještih slušalaca, koji uzimaju zdravo za gotovo ono što im bilo kakav govornik kaže. Pa je tako Nezavisna lista savjetovala svoje glasače da na listi zaokruži sve ili većinu ponuđenih kandidata. I njihovi glasači su to poslušali. Nezavisna lsita je dobila 8 vijećnika u Vijeću i njihov zbir dobijenih preferencijalnih glasova je 13.667 (Izet Smajević 2.484; Aida Zerdo 2.097; Kemal Kardaš 1.676; Bajro Fejzić 1.655; Edin Džafić 1.629; Elvir Špiodić 1.563; Akif Ohran 1.291; Salih Purišević 1.272). Kada se pogleda zbir glasova ovih osam vijećnika i uporedi sa zbirom glasova koje je dobilo sedam vijećnika drugoplasirane liste – one od SDA, vidimo ogroman nesrazmjer. Očigledno su glasači SDA glasali za stranku i davali više pažnje odluci stranke nego što su birali pojedince. Zbir SDA-ovih vjećničkih glasova je 5.805 (Mirza Omanović 970; Zlatko Handžić 931; Zijada Smailagić 911; Edin Lopo 803; Emina Jusić 777; Emir Džafić 739; Delila Novokmet-Halilović 674).
Skupštinsku većinu nosi 13 vijećnika i najlakše bi bilo sabrati brojeve glasova stranačkih lista. Međutim, one su od Lokalnih izbora toliko istumbane da se na najperfidniji način ismijavaju izbornoj volji birača, a što nije ni prva, a vjerovatno ni zadnja pojava u bh.pretpolitičkim prilikama, niti je Visoko iznimka od sveukupnih žalosnih okolnosti, zbog čega je polovina nekadašnjih stanovnika Bosne i Hercegovine postala dijasporom.
Dakle, izvršna vlast u Visokom računa na 16 glasova, što znači da sadašnjih 8 vijećnika nose isti snagu kao i onih 8 vijećnika sa Nezavisne liste. S tim da se u igri demokratskih procesa može dopustiti i lagani odmak od naredbi izvršne vlasti, pa i luksuz da neko ne dođe na sjednicu. Ali ovih osam vijećnika nose volju od 3.605 preferencijalnih glasova (Jasmina Kecan-Ajdin 486; Melina Halilović 451; Vahid Ramić 501; Mirnes Fatić 347; Nedžad Mehmedagić 142; Adnan Tajić 326; Mirza Bukić 578 i Elvedin Šabanović 774). E sad, ako bi bili naivni i potražili procenat svakoga od ovih osam vijećnika i sabrali preferencijalne glasova – 3.605 sa brojem glasača koji su izašli na birališta – 22.448 dobili bi procenat od 16,05%. Ali to nije prava istina. Ovo je skup ljudi koji se tu našao iz raznih listi, a neki su napustili stranke sa kojima su dobili mandate. Tako je, recimo Jasmina Kecan-Ajdin dobila 18,74% glasova sa liste A-SDA, a ova stranka je dobila 12,42% povjerenja birača. Ukupno je ova vijećnica dobila povjerenje 2,16% glasača visočke opštine. Ili recimo Nedžad Mehmedagić je dobio 22,4% svih glasova stranke DF, ali samo od 3,04% svih birača koji su svoj glas odlučili dati DF-u. Ili da vam bude još jasnije – 0,632% volje Visočana koji su izašli na izbore. A izašlo ih je 65,56% od onih koji su imali pravo glasa, uz saznanje da u visokom živi i dosta onih koji su iz raznih razloga svoje dokumente, pa i glasačko pravo, vezali za sarajevske opštine iz niza razloga.
Igra velikih brojeva nekada vara! Ne uvijek i nikada se neće svi dati prevariti. A sada što je za Izeta Smajevića glaso svaki treći glasač Nezavisne liste (ukupno dobio povjerenje 11.06% svih Visočana), a za Edina Lopu (ukupno 3,58%) svaki sedmi glasač SDA je njihova lična ili stranačka interna stvar. Kvantitativna razlika je 754 glasa ili 3,6%. Koliko je to? Da bi stvorili pravu sliku dovoljno je pogledati zbirni broj (stvarni, a ne preferencijalni) SDP-a i Naše stranke – 2.619 ili 12,5% svih glasača koji su izašli na izbore i ispravno zaokružili svoju volju.
Pomenutih 12,5% nemaju ni klub vijećnika, a osam vijećnika sa 16,05% preferencijalnih glasova imaju i daju vlast. To je apsurd nad apsurdima. Demokratija na visočki način (ponavljam – ne ovdje izmišljen i jedino upotrebljen). A zašto se SDP i Naša stranka nisu (iz)borili za svoja prava ili prava njihovih glasača, to je nova priča.
Da zaključimo, zbog čega je ovo važno? Odluke, poput ključnih demokratskih, pluralističkih, strateških, stručnih a onda i životnih, teritorijalnih, svjetonazorskih...pitanja donose ljudi sa upitnim legitimitetom. A sada svako za sebe neka nabraja kakve su sve odluke donošene. Mi ćemo o JP RTV Visoko, o ukidanju prenosa sjednica, o slanju preduzeća u upitan stečaj, o osnivanju javne ustanove i prenosu dozvola za rad, te prebacivanju imovine nakon otvaranja stečaja...

31/01/2020

Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine je odlučujući o zahtjevu Predsjednika Federacije BiH za ocjenu ustavnosti odredbi čl. 73. Zakona o građevinskom zemljištu FBiH ("Službene novine FBiH", br. 67/05), donio Presudu broj U-64/17 od 23.10.2018. godine kojom je utvrđeno da navedena zakonska odredba nije u skladu sa Ustavom Federacije Bosne i Hercegovine.
Ne razmišljajući o Ustavu Federacije Bosne i Hercegovine, tadašnja opštinska a sadašnja gradska izvršna vlast je pred vijećnike Opštinskog vijeća Visoko stavila Odluku o visini i načinu plaćanja naknada za pogodnost korištenja, uređenja i korištenja gradskog građevinskog zemljišta na području općine Visoko, prema kojem je od dijela svojih stanovnika, ponavljam samo dijela stanovnika opštine, naplaćivala (ili nije) ovu naknadu.
Po reakciji predsjenika FBiH i Ustavnog suda FBiH je naknada proglašena neustavnom i postavljalo se pitanje šta sa novcima koji su naplaćeni na neustavan način? I umjesto da sadašnja gradska vlast šuti i radi na tome da se zaboravi na nelegalno uzimanje novca, na kućne adrese stižu opomene za neplaćeni iznos do proglašenja neustavnosti. U svome saopštenju Grad Visoko zajedno sa svojim pravnicima to objašnjava ovako:
„Shodno općem pravilu važenja sudskih i drugih odluka i načelu "ex nunc" koje označava da pravni propis djeluje samo ubuduće, odluke sudova (uključujući i presude Ustavnog suda) nemaju retroaktivno dejstvo i primjenjuju se od dana objavljivanja u službenim glasilima. U konkretnom slučaju Presuda Ustavnog suda FBiH objavljena je u "Službenim novinama FBiH" dana 23.11.2018. godine“.
Ako je tumač ovih zakona upravu, onda pravni sistem u zemlji Bosni i Hercegovini zaista ima logičkih problema i graniči sa šizofrenijom kojoj nema lijeka. Za nekoga ko se nikada nije ni očešao o zid bilo kojeg pravnog fakulteta logičnije bi bilo tumačiti presudu Ustavnog suda na način da je bitnije pogledati kada se usvojio Ustav Federacije BiH i da li se od tada do donošenja opštinske odluke mijenjao? Ako nije, on je bio uvijek neustavan. Dakle nelegalan! A novac koji je skupljen tim putem bi se trebao vratiti.
Međutim, sada se vidi da ne samo da se ne priznaje greška napravljena u neznanju, nego se ide na dodatno utuživanje dužnika koji to ne bi smjeli biti (barem prema Ustavnom sudu FBiH). To se sada može i drugačije tumačiti. Od toga da se sada radi na donošenju odluka sa predumišljajem na štetu građana do čistog političkog samoubistva.
Kako drugačije protumačiti možebitnu novu odluku analognu naprijed pomenutoj? Da izvršna vlast predloži, a 13 vijećnika usvoji odluku o naknadi za nošenje vlastitih cipela (nekim) građanima, po danu, boji i težini. Da se odluka primjenjuje od objave u službenom listu i važi sve dok tromi pravosudni aparat ne dovede ovaj apsurd do presude sa izvjesnim ishodom. Potom da se građanima fakturiše nosanje cipela do dana presude, a da se onda pređe na donošenje odluke o nosanju majice, pa jakne, pa kape... Svi ovi artikli imaju ili reklamu ili ime proizvođača i njihovo nosanje na javnom mjestu podliježe komunalnim uslugama.
Pravo i pravda nisu termini s istim značenjem, ali pravda uvijek stigne. Baš kao i u slučaju JP RTV Visoko!

Koliko je ozbiljan projekat javnog visočkog medija koje se samoinicijativno zove RTV Visoko, a zvanično se potpisuje kao...
11/12/2019

Koliko je ozbiljan projekat javnog visočkog medija koje se samoinicijativno zove RTV Visoko, a zvanično se potpisuje kao JU „Centar za kulturu, sport i informisanje“, gdje se već u nazivu daje do znanja gdje je pravo mjesto informisanju građana, najbolje govori objavljeni Javni oglas za popunu upražnjenih radnih mjesta. Visočka vlast i pripadajući im poltroni se ismijavaju novinarskom pozivu i bitnosti javnog informisanja. Omalovažavaju stručnost, iskustvo i znanje, te podobnost stavljaju na prvo mjesto. Tako imamo pokušaj transparentnog zapošljavanja , a u stvari je zadržavanje trenutne situacije straha i rasplamsavanja novih, najnižih ljudskih strasti za približavanjem „kraljici svih majki“ i prvih do nje.
U svim medijima svijeta se za glavnog i odgovornog urednika traže najbolji, najspremniji, najpametniji, sa najviše iskustva i postignutih uspjeha u svojoj struci. U slučaju visočkog javnog medija, to može biti osoba sa 1 godinom radnog iskustva, i to na poslovima novinara-reportera ili voditelja/ice televizijskog i radijskog programa.
Za menadžera/icu marketinga se također traži osoba sa 1 godinom iskustva, da zna raditi na računaru i ima položen vozački ispit. Diploma mora biti fakultetska i neće se tražiti da osoba zna jednu jedinu riječ iz naslova svoga diplomskog rada na osnovu koje je stekla diplomu.
U pitanju su osobe koje već rade na tim pozicijama i prije godinu dana su dobile iznenadnu i životnu priliku da se bave nečim za što nisu mogle ni sanjati. Treba li upisivati njihova imena?
S druge strane, za kamermana se traži 5 godina iskustva. Kao da sav posao zavisi od kamermana i kvalitete njihovih snimaka! Ili recimo, moderator/ice programa koje „koncipira, organizuje i vodi zabavne, revijalne i muzičke dijelove televizijskog programa; uređuje i vodi autorske emisije; obavlja poslove moderatora/ice televizijskog programa, novinara/ke, reportera/ke u studiju i van studijskog prostora“ i za to je potrebno tri godine iskustva. Dakle, u 21.vijeku će i dalje autorske emisije uređivati osobe sa srednjom stručnom spremom, iako je veliki broj diplomiranih žurnalista na birou. I za tehničkog rukovodioca se traži osoba koja može imati tri razreda srednje škole, tek da se isplazi jezik i naruga onima koji idu u tehničke škole i fakultete.
Takvima je ovo jasan znak da se ne upuštaju u „bitku za posao“, jer se sve već zna. Čak se pored svake navedene stavke može upisati ime i prezime, a javnost u Visokom to zna. Međutim, jedna stavka Javnog poziva koja se prepisuje po defaultu odaje očaj vlastodržaca, te sadašnjih i budućih kandidata za posao. Citiramo: „fleksibilnost/prihvatanje drugačijeg mišljenja, motivisanost/entuzijazam, predznanje o poslu, relevantno radno iskustvo, analitičke sposobnosti, sposobnost iznalaženja rješenja, vještina komunikacija i potencijal za razvoj“.
Zadovoljstvo je vidjeti da se posao za 20 predviđenih osoba zasniva na periodu u 12 mjeseci. Koji je ovo predznak? Ili je možda samo nova, nešto duža uzica oko vrata? Sa sažvakanima će se nakon toga...

Koliko se početkom 2018.godine podlijegalo ispunjavanju želja vlastodržaca koja je varirala od samonipodaštavanja do tak...
09/11/2019

Koliko se početkom 2018.godine podlijegalo ispunjavanju želja vlastodržaca koja je varirala od samonipodaštavanja do takmičenja u rektalnom alpinizmu po gradaciji, ali po jasnom sistemu „dobro je sve, samo neka ne puca“, vidimo iz zakašnjelog progledavanja dijela bivših radnika JP RTV Visoko, a sadašnjih djelatnika USTANOVE. Oni su poslije 16 mjeseci shvatili da im nešto zbog nečega treba i da to što im treba nisu ponijeli iz bivšeg preduzeća. Da stvar bude bolnija, radi se o njihovim vlastitim dokumentima. I dok su zadovoljavajući tuđe hirove napravili brojne zakonske previde, a ponijeli zajedničku nam imovinu (nakon pokretanja stečaja), potpisavši sporazumni raskid ugovora i navodno konkurisavši u USTANOVU, zaboravili su neke svoje dokumente. I onda se nakon toliko vremena obraćaju stečajnoj sutkinji i stečajnom upravniku koji s njima nemaju ništa. Deset nekadašnjih radnika nikada i nisu bili njihova briga, jer se ti radnici nisu ni javili sa nekim potraživanjima u predviđenom vremenskom roku. Iz priloženih dokumenata se vidi da su shvatili stepen vlastite (samo)prevare i da će biti u nezahvalnoj situaciji. Potpisali su svoj dobrovoljni prestanak rada, a javili su se i na (navodni) konkurs na kojem su im bili neophodni dokumenti koje sada potražuju. ILI JE SVE BILO PREVARA? Uostalom, kad-tad će im trebati i MIP obrasci kako bi mogli otići u penziju. Mi „pametnicama“ postavljamo pitanja i ljudski ih upućujemo: Zašto im dokumente nisu dali oni sa kojima su potpisivali sporazume? Zašto nisu isposlovali da im se uplate zaostatci po osnovu PIO i ostalih fondova? Zašto su nosili tuđe, a nisu mislili na svoje vlastito? Zašto ne odu u škole u kojima su završili svoje obrazovanje (bez obzira što se to razvlači od RS-a do hercegovačkih vrleti) i ne uzmu nove dokumente? Odakle im ideja da traže od ljudi sa kojima nikada ništa nisu imali i njih tjeraju na kršenje zakona? Šta će kada se likvidira JP „RTV Visoko u stečaju“, od koga će tražiti dokumentaciju za penziju? Ostaju im USTANOVE i oni koji su ih nagovorili na sramotu!!! Bože podari im zdravlja, ako je za pamet odveč kasno!

Za šest dana će se na dnevnom redu 3.sjednice Gradskog vijeća Visoko naći tačka o konačnom imenovanje člana Nadzornog  o...
19/10/2019

Za šest dana će se na dnevnom redu 3.sjednice Gradskog vijeća Visoko naći tačka o konačnom imenovanje člana Nadzornog odbora JKP "Visoko”d.o.o. U skladu sa najboljim tradicijama ovdašnjeg društva krojenog na osnovama grčkih tragedija, Grad Visoko kao osnivač preduzeća, na tu funkciju predlaže Mirsada Alibegovića, koji je prošao intervju kod imenovane komisije i najuspješnije ponudio odgovore na pitanja: Zakonska regulativa, organi javnih preduzeća i njihova nadležnost; Obaveze Nadzornog odbora prema Osnivaču; Raspolaganje imovinom javnog preduzeća i Rezultati rada tokom poslovne karijere kandidata. Prema ponuđenoj Listi uspješnih kandidata, koji se vijećnicima dostavlja u materijalima za sjednicu, se da zaključiti da je pomenuta osoba „rasturila“ pitanja. Kako i ne bi. Cijeli život on radi u javnim preduzećima, kao i njegovi najbliži. Zna organe i njihove nadležnosti. Obaveze prema Osnivaču zna najbolje. To mu je zvijezda vodilja i A i Z, pa ostalo kako bude. Raspolaganje imovinom je savladao i to ima u malom prstu. Kada je bio predsjednik NO JP RTV Visoko, nakon podnošenja zahtjeva za pokretanje stečaja je rasprodao imovinu preduzeća i investirao njegov novac u drugi pravni subjekt (pogledati postove ispod). A o rezultatima svoga dosadašnjeg rada je naveo da je u javni medijski sektor došao sa mjesta otpravnika vozova, koje je uspješno otpravljao, jer nijedan voz nije zalutao. Bez obzira što je njegova matična firma ogroman gubitaš. Usput je nabavio i nešto fakultetske diplome. A onda je svoje prvo preduzeće u kojem se nešto pitao odveo u stečaj. I čega se u normalnom društvu stide, ovdje se hvale i takvima daju nova rukovodna zaduženja. Komisija je pitala o zakonima, pa je trebao kazati da je prvo i usnovno zaduženje svakog nadzornog odbora u javnom preduzeću, zaštita državne imovine. On je nije zaštitio, nego je prodao. Šta ako mu se kaže da proda i imovinu komunalnog preduzeća kojega je također moguće „odvesti“ u stečaj, ako nekome nedajBože to naumpadne? Mogao bi dodati i da je protiv njega podnesena i krivična prijava za (ne)djelovanje u JP RTV Visoko. Ako nije, a ne zna ni Komisija, ni predlagač, ni vijećnici, ni javnost - evo sada znaju i neka svako preuzme svoju odgovornost za donošenje odluka!

PRILOG: Materijali za Vijeće. U pitanju je tačka 8.

Shared with Dropbox

Address

Hazima Dedića 33
Visoko
71300

Telephone

+38761795887

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Radio Visoko posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Share


Other Broadcasting & media production in Visoko

Show All

You may also like