Radio Orašje

Radio Orašje Glas Posavine Radio Orašje je FM i Internet radio postaja, koja se može slušati gdje god imate pristup internetu.
(17)

Ovo je idealan radio za sve one koji veći dio vremena provode ispred računala. Kada je riječ o emitiranju na FM području trenutno smo na 88.0 MHz i 105.8 MHz. Radio Orašje emitira najbolju glazbu za svačiji ukus - Techno, House Dance, Rock i Pop kako domaću tako i stranu i naravno Folk i Izvornu glazbu. Glazbeni program se emitira tokom cijelog dana, dok se određenim danima puštaju tematske emisij

e koje se bave raznim događanjima. Radio se sluša svuda pa je samim tim i pravo mjesto na kome se mogu reklamirati kako firme, tako i pojedinci. Slušajući radio Orašje, uvijek ćete biti informirani o najnovijim domaćim i svjetskim vijestima, vremenskoj prognozi i sportskim događajima.

IZ ORAŠJA KRENULA KOLONA SJEĆANJA "ORAŠJE-VUKOVAR", UZ SUDJELOVANJE 88 BRANITELJA, DRAGOVOLJACA I VETERANA, RVI I DJECE ...
16/11/2024

IZ ORAŠJA KRENULA KOLONA SJEĆANJA "ORAŠJE-VUKOVAR", UZ SUDJELOVANJE 88 BRANITELJA, DRAGOVOLJACA I VETERANA, RVI I DJECE POGINULIH BRANITELJA

Iz Orašja je jutros (16.11.) krenula 16. Kolona sjećanja Orašje -Vukovar sa 88 sudionika s područja grada Orašje i općine Domaljevac-Šamac, kako bi se u ponedjeljak 18. 11. poklonili Gradu heroju Vukovaru i svim žrtvama Domovinskoga rata. UDiVDR-a podružnica Orašje pokrenula je Kolonu sjećanja od 2008 g. i od tada broj zainteresiranih za sudjelovanje samo raste. Ove je godine i najveći broj sudionika Kolone sjećanja, bivših branitelja, dragovoljaca i veterana, ratnih vojnih invalida 106. Oraške HVO brigade i 104. HVO brigade Domaljevac Šamac, kao i djece poginulih branitelja, ukupno njih 63 s područja Grada Orašja i 25 s područja domaljevačko-šamačke općine, pojašnjavaju iz Organizacijskog odbora.

Uoči polaska na put dug 76 km, sudionici Kolone sjećanja su položili vijence i zapalili svijeće ispred središnjeg Spomen obilježja u gradskom parku u Orašju, kako bi odali počast svim poginulim i umrlim braniteljima, a isto će učiniti u svim sredinama kroz koje budu prolazili u Hrvatskoj. Opijelo su izmolili župnik oraške župe Bl. Alojzija Stepinca Orašje fra Bono Kovačević i vlč. Darko Tomašević koji će po prvi p**a biti i sudionik Kolone sjećanja.

–„Pronosite mir kroz svako mjesto kroz koje budete prolazili. Svijet u kojem živimo nije pravedan svijet, jer je to svijet otuđenja koji je svojom materijalističkom koncepcijom otuđio čovjeka i zato imamo toliko sukoba i nasilja. Vukovarcima poručujem neka znaju da smo svi mi solidarni u njihovoj patnji. Smatramo da je Vukovar simbol, opomena i izazov europskoj civilizaciji. Tu patnju Vukovaraca treba uložiti kao molitvu da Bog okrene tijek povijesti prema sigurnom miru, slobodi i povratku“, naglasio je župnik fra Bono Kovačević, dajući blagoslov sudionicima Kolone sjećanja Orašje – Vukovar.

Branitelje su ispratili također gradski i županijski dužnosnici: gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić, kao i predsjednici Skupštine i Vlade Županije Posavske Blaž Župarić i Đuro Topić. –„Ovo je do sada najbrojnija Kolona sjećanja, a raduje me što imamo i 12 mlađih sudionika, djece poginulih branitelja. To je upravo ono što smo težili svih ovih godina kako bi Kolona sjećanja i dalje živjela“, naglasio je ministar branitelja Ilija Mišković. Najstariji je sudionik Kolone sjećanja 81. godišnji Marijan Baotić iz D.Mahale.

74. GODINE OD POTONUĆA SKELE NA RIJECI SAVI KOD ORAŠJA Na današnji  dan 1950. godine, tadašnju općinu Orašje zadesila je...
15/11/2024

74. GODINE OD POTONUĆA SKELE NA RIJECI SAVI KOD ORAŠJA

Na današnji dan 1950. godine, tadašnju općinu Orašje zadesila je najveća tragedija u mirnodopskoj povijesti. Uslijed nevremena došlo je do potapanja skele (Kompe) na rijeci Savi u Orašju i život je izgubilo 86 osoba. Ostalo je zapisano kako su neki od putnika trebali stići na vlak iz Županje za Osijek, jedni su htjeli u Vinkovce, drugi u Županju ili u neko od okolnih sela. Ponijeli su svoje domaće proizvode da bi ih prodali i s novcem kupili ono najpotrebnije za u kuću. Pojedini su kažu švercali duhan, a bilo je i onih koji su jednostavno razmjenjivali svoje proizvode za neku drugu potrebnu robu, dok su jedni žurili u Županju da se slikaju za osobna dokumenta.

Iako je skela trebala krenuti oko 3:30 sati ujutro, već u jedan sat su na skeli bila zaprežna vozila i brojni pješaci. Zbog nadolazećeg nevremena skelar je odgađao polazak, jer se nije usuđivao uslijed nevremena, preuzeti veliku odgovornost i povesti silni narod preko rijeke. Jednostavno se izgubio i udaljio se, pa su nestručni i neodgovorni pokrenuli skelu, da bi već nakon petnaestak metara započela tragedija, uz hučanje vjetra, zapljuskivanje valova, rzanje konja i zapomaganje naroda. Malo ih se spasilo, a ribari su uspjeli izvući većinu od 11 preživjelih osoba. Na žalost, samo 17 tijela je pronađeno i pokopano u groblju, dok su ostali svoj vječni počinak našli u rijeci Savi. U Vidovicama se svakog 15. studenog, počevši od 1944. godine, služi sveta Misa zadušnica za sve utopljenike, pa će tako biti i večer (15.11.) u crkvi sv. Vida u Vidovicama s početkom u 17 sati.

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA PREKOGRANIČNE SURADNJE ŽB ORAŠJE I OŽB VINKOVCI U okviru programa prekogranične suradnje i...
15/11/2024

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA PREKOGRANIČNE SURADNJE ŽB ORAŠJE I OŽB VINKOVCI

U okviru programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024.g. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odabralo je projekt partnera Županijska bolnica Orašje i vodećeg partnera Opća Županijska bolnica Vinkovci „Proširenje i jačanje kapaciteta fizikalne medicine i rehabilitacije“ ukupne vrijednosti 49.400,00 eura.

U četvrtak 14.11.2024. godine u Općoj Županijskoj bolnici Vinkovci je održana završna konferencija, gdje su Opća županijska bolnica Vinkovci kao Voditelj projekta i Županijska bolnica Orašje kao Partner u projektu, predstavili rezultate uspješno realiziranog projekta: „Proširenje i jačanje kapaciteta fizikalne medicine i rehabilitacije“. Cilj projekta je opremanje najsuvremenijom medicinskom opremom za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju, te zajednička edukacija djelatnika obje bolnice.

Županijska bolnica Orašje je za potrebe fizikalne medicine nabavila : Aparat za terapiju udarnim valom i Aparat za magnetoterapiju – krevet sa pomičnim solenoidom u vrijednosti 57 271,50 KM sa PDV. Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije sufinancira projekat sa 15 196,58 EUR, a preostali iznos sufinancira Vlada Županije Posavske. Realizacijom ovog projekta prošireni su kapaciteti Fizikalne medicine, podignuta je kvaliteta usluge i skraćeno vrijeme oporavka pacijenta, te još jednom potvrđena dugogodišnja uspješna suradnja dvaju partnera na svim poljima.

ŽB Orašje i OŽB Vinkovci kao partneri Programa prekogranične suradnje uspješno su realizirali projekte :

1.- 2021. godine „Nabava i postavljanje holtera EEG sa računalnom podrškom“ za potrebe odjela pedijatrije ukupne vrijednosti 284.928,00 kn.
2.- 2023. godine „Unapređenje palijativne skrbi“, ukupne vrijednosti 49 036,20 eura.

Voditeljica projekta Županijske bolnice Orašje

Margita Živković -Ivanović

OTVORENE ZAJEDNIČKE PROSTORIJE HVIDR-a ŽP I GRADA ORAŠJA U Orašju su danas uz prigodnu svečanost otvorene zajedničke pro...
14/11/2024

OTVORENE ZAJEDNIČKE PROSTORIJE HVIDR-a ŽP I GRADA ORAŠJA

U Orašju su danas uz prigodnu svečanost otvorene zajedničke prostorije Zajednice udruga hrvatskih ratnih vojnih invalida Domovinskog rata ŽP i Grada Orašja. Projekt je vrijedan nešto više od 20.000 KM, a najveći dio sredstava je osigurao Središnji državni ured za Hrvate izvan RH. Vlada ŽP je pomogla nabavku računala, a uređenje prostorija određenim sredstvima su pomogli Središnjica HVIDRA-e Herceg Bosne i prijatelji Udruge iz Središnje Bosne, Hercegovačko neretvanske i Herceg bosanske županije. Predsjednik HVIDRA-e ŽP Marko Ivanović je kazao kako do sada nisu imali objedinjene prostorije, a nakon razgovora s ministrom branitelja Ilijom Miškovićem dobili smo zamjenu ureda, pa će ove prostorije poslužiti za zajednički rad Udruga, gdje će dolaziti branitelji i obraćati se po svim pitanjima.

Mato Kopić predsjednik HVIDRA-e Grada Orašja, uz ostalo je naglasio kako je stari prostor bio jako skučen i nefunkcionalan, zbog čega se stvorila potreba za realiziranjem ovakvog projekta. Kopić je zahvalio svima koji su pomogli uređenje prostorija, te istaknuo kako je od 1. siječnja ove godine više od 400 branitelja preko njihovog Ureda, koji se stavio na raspolaganje, prikupljalo dokumentaciju za ostvarivanje braniteljskih prava u RH. –„Zadovoljni smo odzivom branitelja, ali sigurno je moglo biti još bolje, s tim da rok prijave nije ograničen. Do sada je stiglo više od 80 pozitivnih rješenja, a oni koji dobiju odbijenice imaju pravo na žalbu i nakon 6 mjeseci ponovno obnoviti postupak“, kazao je uz ostalo Mato Kopić.

Svečanosti su nazočili brojni predstavnici županijskih, gradskih i lokalnih udruga iz općina Odžak i Domaljevac Šamac, te ministarstva branitelja, među kojima su bili predsjednici Vlade i Skupštine ŽP Đuro Topić i Blaž Župarić, a prostorije je blagoslovio vojni kapelan fra Marinko Živković.

OTVORENA IZLOŽBA IVE JELUŠIĆA U MUZEJU "VRATA BOSNE" U muzeju Franjevačkog samostana Tolisa „Vrata Bosne“ otvorena je iz...
14/11/2024

OTVORENA IZLOŽBA IVE JELUŠIĆA U MUZEJU "VRATA BOSNE"

U muzeju Franjevačkog samostana Tolisa „Vrata Bosne“ otvorena je izložba radova prof. Ive Jelušiča pod nazivom „Novi izgled starog hrasta“. Riječ je o replikama posuda kostolačke kulture, keramičkih zdjela koje su pronađene na lokalitetima u Posavini. Posjetitelji su najprije pogledali dokumentarni film o arheološkim nalazištima kostolačke kulture na području Donje Mahale, Pivnice kod Odžaka i Visa kod Dervente te načinu obrade i izrade replika od abonosa. Izložbu je sjajno moderirao ravnatelj Muzeja Jozo Jezerčić, a otvorio ju je gvardijan Franjevačkog samostana fra Mario Jurić. Uz brojne posjetitelje otvorenju izložbe bila je nazočna i ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske Ana Andrić.

„Velika nam je čast u našem samostanu u sklopu Muzeja Vrata Bosne ugostiti gdina Ivu Jelušića i njegovu zbirku replika koju je napravio zahvaljujući arheološkim iskapanjima na našem terenu, posebno Županije Posavske. Prije nego što je ovaj muzej otvoren, na našem je području bilo 5-6 arheoloških lokaliteta, međutim danas ih ima više od 30 samo na području grada Orašja, na kojima se iskapaju vrijedni arheološki predmeti. Nažalost, kod nas nema stručnjaka arheologa koji bi se detaljnije bavili ovom tematikom“, istaknuo je u izjavi za medije fra Mario Jurić, gvardijan Toliškog samostana.

Najveća putujuća arheološka zbirka s tri lokacije u Posavini, kako ju je nazvao njen autor prof. Ivo Jelušić, nakon 50-ak predstavljanja u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, konačno je došla i vratila se u ŽP. „Vratila se na mjesto i lokalitet koji nije prezentiran u onoj mjeri kao što je Pivnica kod Odžaka. Uradio sam ove godine nekoliko zdjela s lokaliteta Vis Modran kod Dervente, ostala je još Donja Mahala i drago mi je da sam u našem muzeju i što je to u sklopu Franjevačkog samostana, jer je izložba prošla gotovo sve samostane i muzeje u BiH. O fratrima treba govoriti i s povijesne arheološke strane, jer oni su bili preteče cjelokupne arheologije na ovi prostorima“, naglasio je autor. Za izložene eksponate kojima je udahnuo novi život, Jelušić kaže da su bogatstvo naše Posavine i da su stari od 3 000 do 5 000 godina prije Krista.

Fosilizirani hrast lužnjak- abonos je materijalno i kulturno bogatstvo ovoga prostora i koliko god tvrd i nedostupan za nabaviti, Jelušić je uspio s dobrim alatima i umješnim rukama vjerno prezentirati replike nekadašnjih glinenih posuda. „Ovo se ne može vidjeti ni u jednom muzeju da se uradi kolekcija ili zbirka onoga što je nađeno čitavo ili kao fragment na nekom lokalitetu. Napravljeni su crteži, a nikada nitko nije vidio u stvarnosti kako su te zdjele izgledale. Ovdje preko ovih zdjela može se vidjeti stvarna umjetnost našeg pretka od prije 5 000 godina, kako je on radio glinene posude. Ja prezentiram one eneolitske kulture koje su bile svojstvene na ovom području. Ovo su najbogatiji arheološki lokaliteti koji nisu dovoljno prezentirani u svijetu, a sa nalazima na Pivnici kod Odžaka, Bosna i Hercegovina je ušla na kartu neolitskih i eneolitskih zemalja svijeta što je velika stvar. Ostaje da se na ovim područjima, ne samo Donje Mahale, nego i Tolise, Kostrča, Matića i drugih mjesta istraži i izvrše iskopavanja. Toga puno nedostaje i nadam se da ćemo osnivanjem ovoga muzeja zajednički raditi po tom pitanju, jer bez arheoloških iskapanja to neće biti na isti način kao što je napravljena na Visu kod Dervente i u Pivnici kod Odžaka“, zaključio je prof. Jelušić.

„Na ovoj je izložbi 77 različitih predmeta, a za ovu prigodu autor je napravio i replike posuda koje se nalaze u muzeju, koje je izradio od abonosa starog nekoliko tisuća godina. Originali koji se čuvaju u muzeju potječu iz bakarnoga doba i oni su pronađeni na lokalitetu u Donjoj Mahali“ kazao je ravnatelj muzeja Jozo Jezerčić, te naglasio kako je izložba prodajnog karaktera, a građani je mogu pogledati do kraja ovoga mjeseca.

VOLONTERI CRVENOG KRIŽA ORAŠJA OBILJEŽILI SVJETSKI DAN DIJABETESA Volonterke Crvenog križa Grada Orašja Zerina Zlatkić, ...
14/11/2024

VOLONTERI CRVENOG KRIŽA ORAŠJA OBILJEŽILI SVJETSKI DAN DIJABETESA

Volonterke Crvenog križa Grada Orašja Zerina Zlatkić, Sara Halilčević i Lucija Kalapurić, uz potporu Maria Relatića, tradicionalnom besplatnom akcijom mjerenja šećera u krvi i krvnog tlaka, obilježili su Svjetski dan dijabetesa 14. 11. najveću svjetsku kampanju podizanja svijesti o dijabetesu. Ovogodišnja tema je „Rušimo barijere-premostimo nedostatke“ usmjerena na bitnost smanjenja rizika od dijabetesa i osiguravanja da svi oboljeli od šećerne bolesti imaju pristup ravnopravnom i sveobuhvatnom, pristupačnom i kvalitetnom liječenju kao i zdravstvenoj zaštiti.

Zerina Zlatkić, volonterka Crvenog križa Grada Orašja naglasila je kako šećerna bolest predstavlja veliki javno zdravstveni problem, zbog većeg broja oboljelih, a taj će broj nažalost i dalje rasti i jedna je od najčešćih kroničnih nezaraznih bolesti od koje u svijetu boluje 463 milijuna ljudi. „Većina tih slučajeva je dijabetes Tipa 2 koji se u velikoj mjeri može spriječiti redovnom tjelesnom aktivnošću, zdravom i uravnoteženom prehranom te promoviranjem zdravog životnog okruženja. Jedna od dvije osobe koja trenutačno živi s dijabetesom nije dijagnosticirana. Rana dijagnoza i liječenje ključni su za sprečavanje komplikacija dijabetesa i postizanje zdravih ishoda“ naglasila je volonterka Zlatkić te istaknula zadovoljstvo velikim odzivom građana, što je već uobičajeno kada Crveni križ provodi svoje akcije. Današnji rezultati ohrabruju, budući su sve izmjerene vrijednosti u granicama normale, ali je bilo i nekoliko odstupanja kod osoba koje već boluju od dijabetesa ili imaju hipertenziju.

PONOVLJENI POZIV INSTITUTA ZA MEDICINSKO VJEŠTAČENJE ZDRAVSTVENOG STANJA
13/11/2024

PONOVLJENI POZIV INSTITUTA ZA MEDICINSKO VJEŠTAČENJE ZDRAVSTVENOG STANJA

Službena web stranica Grada Orašja

OBAVIJEST ZA KORISNIKE EGZISTENCIJALNE NOVČANE NAKNADE Ministarstvo branitelja Županije Posavske obavještava sve korisni...
12/11/2024

OBAVIJEST ZA KORISNIKE EGZISTENCIJALNE NOVČANE NAKNADE

Ministarstvo branitelja Županije Posavske obavještava sve korisnike egzistencijalne novčane naknade da su sukladno Zakonu o dopunskim pravima branitelja u Županiji Posavskoj obvezni, u periodu od 15. studenog do 15. prosinca svake godine pred ovlaštenim službenikom Ministarstva, dati izjavu da ne podliježu okolnostima iz članka 19.d (1) c), odnosno da ne ostvaruje prihode veće od 50% minimalne mirovine isplaćene u Federaciji Bosne i Hercegovine po osnovu radnog odnosa, mirovine, samostalne djelatnosti, prava na naknadu po federalnom ili nekom drugom propisu, izdavanja u zakup nekretnine. Sva ova primanja se odnose na primanja u zemlji ili inozemstvu.

Po tom osnovu Ministarstvo je prošle godine uputilo pismene pozive, svim korisnicima, u kojima je sadržano obavještenje o ovoj obvezi. Ministarstvo nema obvezu pozivanja na izvršenje ove obveze svakog korisnika osobno, te je pismeno pozivanje, koje je poduzeto od strane Ministarstva, samo mehanizam da se dodatno, sve korisnike podsjeti na izvršenje ove obveze i na moguće posljedice ne postupanja sukladno gornjim odredbama Zakona. Korisnici prava na egzistencijalnu novčanu naknadu prema federalnim propisima nemaju ovu obvezu.

Svi korisnici egzistencijalne novčane naknade s područja Grada Orašja i područja Općine Domaljevac –Šamac svoju izjavu na gornju okolnost mogu dati u prostorijama Ministarstva, Tridesetšesta ulica 33b. Orašje, a korisnici s područja Općine Odžak u prostorijama Općine Odžak Službe civilne zaštite i civilnih poslova, Trg Bosne i Hercegovine Odžak, izvijestili su iz Ministarstva branitelja Županije Posavske.

DANU VUKOVARSKO SRIJEMSKE ŽUPANIJE, NAZOČILI PREDSTAVNICI GRADA ORAŠJA I ŽUPANIJE POSAVSKE Prigodnim je sadržajima obilj...
12/11/2024

DANU VUKOVARSKO SRIJEMSKE ŽUPANIJE, NAZOČILI PREDSTAVNICI GRADA ORAŠJA I ŽUPANIJE POSAVSKE

Prigodnim je sadržajima obilježen Dan Vukovarsko-srijemske županije 11. studenoga. Uz brojne dužnosnike, Grad Orašje na sjednici su predstavljali gradonačelnik Marijan Oršolić i šef Ureda Gradonačelnika Ilija Baotić, a Županiju Posavsku predsjednik Vlade Đuro Topić i predsjednik Skupštine Blaž Župarić.
U ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske sjednici je nazočio ministar obrane Ivan Anušić, poručivši kako Vukovarsko-srijemska županija ima brojne projekte koje uspješno realizira, a s čijom provedbom mora nastaviti i dalje uz pomoć Vlade. Čestitajući građanima najistočnije hrvatske županije njihov Dan, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ivan Bosančić, izrazio je zadovoljstvo gospodarskim pokazateljima napretka županije. Zamjenik župana koji obnaša dužnost župana Franjo Orešković zahvalio je svojim prethodnicima na položaju župana i građanima Vukovarsko-srijemske županije koji, kako je rekao, svakodnevno ulažu ogromne napore kako bi njihov kraj i zavičaj svakim danom bio što napredniji.

Tijekom svečane sjednice zaslužnima su uručene županijske nagrade i priznanja. Počast županije dodijeljena je bivšem dugogodišnjem vukovarsko-srijemskom županu Boži Galiću, dok su nagrade za životno djelo uručene novinaru Hrvatskog radija Vukovar Milanu Paunu i umirovljenom ravnatelju Gradskog kazališta Joze Ivakića u Vinkovcima, pod čijom upravom je to kazalište ostvarilo najveća postignuća, Zdenku Rečiću.

9. SUSRET ZBOROVA IZ BiH U CRKVI UBDM U TOLISI Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava u BiH (UHAKUD) ...
12/11/2024

9. SUSRET ZBOROVA IZ BiH U CRKVI UBDM U TOLISI

Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava u BiH (UHAKUD) u suorganizaciji sa Samostanom Tolisa i Ansamblom „Raščica“, organizirao je tradicionalni 9. “Susret zborova“ u crkvi Uznesenja blažene djevice Marije u Tolisi. Pokrovitelji susreta su Predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, županijsko Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i sporta na čelu sa ministricom Anom Andrić i Grad Orašje na čelu sa gradonačelnikom Marijanom Oršolićem.

Susret zborova je uz prigodne riječi svečano otvorio domaćin susreta gvardijan fra Mario Jurić, a skup je moderirala prof. Katarina Marošević. Nastupili su: Župni zbor Mirjam Tolisa, Zbor župe sv. Ilije Proroka iz Novog Šehera, Župni zbor Presvetog Srca Isusova Brčko, Mješoviti župni zbor župe Gradina, Zbor Nikola Šop-HKD Napredak podružnice Jajce, Crkveni zbor sv. Ane Domaljevac i Zbor Adoro pod ravnanjem prof. Marije Nedić. Susret zborskog pjevanja po prvi p**a je proširen i sa klapskim nastupom. Svoje prvo predstavljanje, a čast je imala Tolisa, imala je Klapa Providenca iz Hercegovine.

Na kraju koncerta duhovne glazbe obratila se ispred Udruge hrvatskih amaterskih KUD-a i zahvalila na odličnoj organizaciji susreta, dr. Marina Bazina, koja je skupa sa ministricom Andrić uručila zahvalnice voditeljima zborova. Nakon nastupa svi sudionici Susreta zborova obišli su i sa zanimanjem razgledali franjevački Muzej „Vrata Bosne“ Tolisa, a voditelji zborova sudjelovali su u radu okruglog stola kojeg je predvodila prof.mr.art. Katja Krolo Šarac i doc. dr.sc. Marina Bazina.

22. MEĐUNARODNA, ZNANSTVENA I KULTURNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ"Drugi dan manifestacije „Šokačka rič“ održan je pod kr...
11/11/2024

22. MEĐUNARODNA, ZNANSTVENA I KULTURNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ"

Drugi dan manifestacije „Šokačka rič“ održan je pod krovom Franjevačkog samostana u Tolisi u dvorani Muzeja Vrata Bosne u Tolisi. Na 22. Međunarodnom znanstvenom skupu predstavljan je Zbornik „Šokačka rič 21“. Tijekom znanstvenog skupa i njegovog petosatnog rada smjenjivalo se 12 uglednih znanstvenika na razne teme sa zajedničkim podznakom „Slavonski dijalekt -Staroštokavski govori Bosanske Posavine“. Kroz okupljanje znanstvenika upotpunjene su dosadašnje spoznaje o slavonskom dijalektu u RH i izvan granica Hrvatske, jer taj dijalekt se govori i sa desne i sa lijeve strane rijeke Save, poručili su govornici.

Šokačka je rič proširena i kroz vizualni medij, likovnu radionicu “Štokavčići“. Osnovci Tolise kao i maleni slavonci iz Osječko baranjske, Vukovarsko srijemske i Brodsko posavske županije, na suvremen način su interpretirali motive sa narodnih nošnji Posavine uz asistiranje studentica 5.g. studija u Osijeku.

-Djeca su naš prioritet i zato njihova uključenost u „Šokačku rič“ i njihova značajna uloga uz sve brojne institucije koje su dale potporu projektu. Čak jedan je autobus djece stigao samo iz Sikirevaca. Dakle poanta je u tome da Sava nikada nije razdvajala već samo spajala, a mostovima prebrodimo našu fizičku razdvojenost, poručila je prof. dr. Emina Berbić Kolar, dekanica Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Ministrica prosvjete, znanosti kulture i sporta Županije Posavske Ana Andrić zahvalila se svim sudionicima simpozija, svim predavačima i osobito Sveučilištu iz Osijeka koje je bilo snažna potpora u realizaciji značajnog skupa.

JAVNI POZIV ZA DODJELU FINANCIJSKE POTPORE PROJEKTIMA ZA POTICANJE POVRATKA HRVATA I STVARANJE ODRŽIVIH UVJETA ŽIVOTA U ...
11/11/2024

JAVNI POZIV ZA DODJELU FINANCIJSKE POTPORE PROJEKTIMA ZA POTICANJE POVRATKA HRVATA I STVARANJE ODRŽIVIH UVJETA ŽIVOTA U BIH ZA 2024. GODINU

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u srijedu, 30. listopada 2024., raspisalo je Javni poziv za podnošenje prijava za financijsku potporu projektima koji potiču povratak Hrvata i stvaraju održive uvjete života u Bosni i Hercegovini za 2024. godinu

11/11/2024

STOŽER CIVILNE ZAŠTITE GRADA ORAŠJA: PROGLAŠEN PRESTANAK STANJA PRIRODNE NESREĆE "SUŠA 2024."

Na prijedlog Stožera civilne zaštite Grada Orašja gradonačelnik je proglasio prestanak stanja prirodne nesreće – SUŠA 2024. na području grada Orašja. Istom odlukom zadužio je nadležne gradske službe za upravu da ubrzaju dovršenje obračuna nastale štete kako bi Konačno izvješće o procijenjenoj šteti, nakon što ga usvoji Gradsko vijeće, bio temelj za zahtjev za dodjelu jednokratne pomoći prema višim razinama vlasti. 31.10. i Vlada Županije Posavske proglasila je prestanak stanja prirodne nesreće od suše.

"TJEDNI SUDSKE NAGODBE" OD 11.11. DO 22.11.2024. GODINE U OPĆINSKOM SUDU U ORAŠJU Obavještavaju se građani s područja ko...
11/11/2024

"TJEDNI SUDSKE NAGODBE" OD 11.11. DO 22.11.2024. GODINE U OPĆINSKOM SUDU U ORAŠJU

Obavještavaju se građani s područja koje u okviru svoje nadležnosti pokriva Općinski sud u Orašju da je Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine usvojilo zaključak u skladu s kojim će se u svim općinskim i kantonalnim sudovima u Bosni i Hercegovini provoditi „Tjedni sudske nagodbe“.

Stoga se pozivaju svi građani koji sudjeluju u postupcima pred Općinskim sudom u Orašju u svojstvu stranke, da se u razdoblju od 11.11. do 22.11.2024. godine aktivno uključe u mirno rješavanje spora na načina da:
-Samostalno ili preko svog zastupnika upute pismeni prijedlog postupajućem sucu, za zaključenje sudske nagodbe,
-Samostalno ili preko zastupnika kontaktiraju suca kako bi zajednički dogovorili termin za ročište za sklapanje sudske nagodbe,
-Zajedno sa suprotnom stranom, te zastupnikom ukoliko ga ona ima, u toku navedenog razdoblja, pristupe u sud s prijedlogom za zaključenje sudske nagodbe.

Cilj ove aktivnosti je mirno, povjerljivo, brzo i efikasno rješavanje postupaka s posebnim naglaskom na zadovoljstvo stranaka ishodom spora i uslugom suda, čime se ujedno postiže i znatna ušteda troškova postupka.

v.d. predsjednik Suda
Marko Lukač

OTVORENA DVODNEVNA MEĐUNARODNA, ZNANSTVENA I KULTURNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ 22"Ministrica prosvjete, znanosti, kult...
08/11/2024

OTVORENA DVODNEVNA MEĐUNARODNA, ZNANSTVENA I KULTURNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ 22"

Ministrica prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske Ana Andrić danas je u Tolisi biranim i nadahnutim riječima pozdravila brojne goste iz RH i BiH u ime domaćina na otvorenju značajne međunarodne znanstvene, kulturne i književne manifestacije „Šokačka rič 22“, koja se po prvi p**a održava izvan granica Republike Hrvatske. Dvodnevna manifestacija započela je likovnom radionicom u Osnovnoj školi fra Ilije Starčevića. Postavljena je i izložba radova uz prigodan kulturni program pod imenom „Štokavčići, a potom je svečanost otvorenja održana u dvorani toliškoga Dvora.

Skupu su nazočili visoki vjerski dužnosnici: biskup požeški msgr. Ivo Martinović i gvardijan Franjevačkog samostana u Tolisi fra Mario Jurić. Veliki je broj visokih gostiju stigao u Tolisu i iz Republike Hrvatske: izaslanici ministarstava u Vladi RH: kulture i medija, vanjskih poslova, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, predstavnici Diplomatskog zbora RH u BiH, kao i sveučilišne zajednice Osijeka, brojni predstavnici javnih institucija, kao i veliki broj učenika koji su u izvornim nošnjama posavskoga kraja uz prigodan program uljepšali skup.

Posebna je zahvala upućena kako ministrici Ani Andrić na angažiranosti vezano za održavanje manifestacije, tako i dekanici Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Emini Berbić Kolar, na čiju je inicijativu ovogodišnja Šokačka rič organizirana u Tolisi. Uz njene prigodne riječi, na skupu zahvala je upućena i dr. sc. Anici Bilić i Andriji Matić, koji su bili velika potpora i podupiratelji ovoga značajnog skupa kojim se skrbi za hrvatski jezik, štokavsko narječje, staroštokavske govore kao najarhaičnije govore štokavskoga narječja, slavonski dijalekt, a u ovome slučaju i posebno posavski poddijalekt slavonskoga dijalekta kojim se i danas govori u slavonskoj i bosanskoj Posavini.

Pozdravne govore su uputili u Tolisi i rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac, a uspješnost rada skupa poželjela je i Zrinka Mužinić Bikić, državna tajnica Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih RH, izaslanica ministrice kulture i medija, Mirjana Piskulić, kao i izaslanik ministra vanjskih poslova, doc. dr. sc. Domagoj Knežević. Uvijek nadahnute riječi potpore u svim projektima, uputila je predstavnica Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH gospođa Žana Ćorić. I na kraju idejni začetnici Šokačke riči dr. sc. Anica Bilić, znanstvena savjetnica u trajnom izboru i Andrija Matić obratili su se prigodnim riječima i svečano proglasili manifestaciju „Šokačka rič 22“ otvorenom.

U poslijepodnevnim satima u petak 08. 11. u franjevačkom Muzeju Vrata Bosne u Tolisi bit će predstavljanje Zbornika „Šokačka rič 21“, a drugi dan i Znanstveni skup „Slavonski dijalekt“.

NARCISA ŽP OBILJEŽILA MJESEC PINK LISTOPAD BROJNIM AKTIVNOSTIMA I EDUKATIVNIM PREDAVANJIMA Narcisa ŽP obilježila je mjes...
08/11/2024

NARCISA ŽP OBILJEŽILA MJESEC PINK LISTOPAD BROJNIM AKTIVNOSTIMA I EDUKATIVNIM PREDAVANJIMA

Narcisa ŽP obilježila je mjesec Pink listopad mnogobrojnim aktivnostima. Jedna od njih su edukativna predavanja održana u pet škola za maturante završnih i devete razrede osnovnih škola, na temu prevencije karcinoma dojke, ginekološki karcinom i Humani papiloma virus. Na predavanjima je bilo prisutno 362 učenika, oko 30 nastavnika i profesora i članice Narcise. Projekt je podržan od organizacije „Tink Pink zajedno smo jedno“, koja je među najuspješnijim organizacijama u BiH koja se bavi osnaživanjem zdravlja žena.

Predavanja je održala Radmila Ivanović Pavić, dopredsjednica udruge Narcisa i zdravstveni djelatnik Županijske bolnica Orašje, koja je istaknula kako je ovo odličan projekt sa ciljem ranog informiranja i osvješćivanja mladih za veliku važnost preventivnih pregleda za grad Orašje i Županiju Posavsku. Uz ostalo je naglasila kako preventivni i redoviti medicinski pregledi mogu otkriti karcinom u ranoj fazi, pri čemu je stopa izlječenja veća od 95%. –„Bio mi je izazov prenijeti ovo dragocjeno znanje. Predavanja bi trebala postati dio nacionalne strategije za educiranje o važnosti preventivnih pregleda“ poručila je koordinatorica tog projekta, Radmila Ivanović Pavić.

SLAVKO NEDIĆ, GLAZBENI UREDNIK HKR-a, DOBITNIK NAGRADE ZA ŽIVOTNO DJELO HURINSlavko Nedić, skladatelj, glazbenik, produc...
07/11/2024

SLAVKO NEDIĆ, GLAZBENI UREDNIK HKR-a, DOBITNIK NAGRADE ZA ŽIVOTNO DJELO HURIN

Slavko Nedić, skladatelj, glazbenik, producent, novinar, glavni urednik Glazbenog programa Hrvatskog katoličkog radija 26 godina, primio je nagradu za životno djelo Hrvatske udruge radijskih nakladnika (Hurin). Nedić se također našao u biranom društvu 1000 poznatih Hrvata koji su se istaknuli svojim radom i djelovanjem. Toni Volarić je među biranim imenima uvrstio i Nedića.

Nedić iza sebe ima više od 300 objavljenih skladbi. Na 65 objavljenih albuma radio je kao aranžer, glazbeni producent ili studijski glazbenik. Kao urednik izdanja CroSacro etikete HKR-a potpisuje još 94 albuma od kojih je šest nagrađeno Porinom. Istu nagradu dobio je za svoj autorski album „Čovjek i Bog iz Nazareta“. Pokrenuo niz drugih emisija. Kao urednik i inicijator, autor je nekoliko kultnih emisija HKR-a koje i danas traju: Hrvatsko narodno blago, Musica sacra te Inozemna duhovna glazba.

-"Ja nisam samo skladatelj ni samo izvođač, aranžer, producent, novinar, radijski djelatnik, nakladnički urednik ili organizator raznih glazbeno-duhovnih događanja. Ja sam, iako će to zvučati možda malo presmiono, ustvari sve to, stoga je moja priča, priča o mojih 50 godina života s glazbom u svoj svojoj raznolikosti i raskoši Božjih darova (talenata). Biblijski rečeno, shvatio sam da mi je Bog dao puno talenata i nastojim svaki od njih obogatiti koliko mogu i stignem. Međutim, sasvim sam siguran da je najveći dar i blagoslov koji sam primio moja obitelj koja je tu sa mnom u svakom segmentu", kazao je Nedić u ovotjednom gostovanju RPO u emisiji „Na tragu“.

Uz bavljenje duhovnom glazbom Nedić je sakupio i dosta pjesama koje nisu isključivo duhovnog sadržaja te je pokrenuo projekt Terra Cantata. -"S njime ću u ruho obući ove moje druge pjesme. Prva pjesma tog projekta je ”Još nad Bosnom sunce zalazi”, za koju je, uz moju glazbu, tekst napisala Iva Čuvalo i to je u stvari oda Posavini, mom rodnom zavičaju”, kazao je Nedić, dodajući kako mu je iznimno drago što je mogao raditi sa Zborom Mirjam, Zborom Adoro, Tigrovi Tame i mnogim drugim jer smatra kako u onome što najbolje radi a to je glazba želi pomoći svojem rodnom kraju.

ZNANSTVENA, KULTURNA I KNJIŽEVNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ" U TOLISI Znanstvena, kulturna i književna manifestacija Šok...
07/11/2024

ZNANSTVENA, KULTURNA I KNJIŽEVNA MANIFESTACIJA "ŠOKAČKA RIČ" U TOLISI

Znanstvena, kulturna i književna manifestacija Šokačka rič nakon dvadeset i jedne godine postojanja po prvi p**a se održava izvan granica Republike Hrvatske i to upravo u Županiji Posavskoj, u Tolisi.
Manifestacija će se održati u petak i subotu 8. i 9. studenoga 2024. godine u organizaciji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku, Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Zajednice kulturno-umjetničkih djelatnosti Vinkovci i ovogodišnjeg domaćina Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i sporta Županije Posavske, a uz pokroviteljstvo Ministarstva kulture Republike Hrvatske, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske te Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

U bogatom dvodnevnom programu Osnovna škola fra Ilije Starčevića u Tolisi ugostiti će učenike, nastavnike i ravnatelje osnovnih i srednjih škola iz Osijeka, Slavonskog Broda, Vinkovaca, Starih Perkovaca, Sikirevaca i Orašja. Učenički program pod nazivom “Štokavčići”, te svečano otvorenje manifestacije predviđeno je u Dvoru s početkom u 13.00 sati.

Nastavak dvodnevnog programa odvijat će se u Muzeju Franjevačkog samostana Tolisa Vrata Bosne gdje će se u sklopu međunarodnog znanstvenoga skupa moći čuti zanimljiva predavanja i izlaganja na temu staroštokavskog govora Bosanske Posavine i tradicijske baštine toliškoga kraja.

Address

VIII Ulica 3
Orasje
76270

Opening Hours

Monday 08:00 - 15:00
Tuesday 08:00 - 15:00
Wednesday 08:00 - 15:00
Thursday 08:00 - 15:00
Friday 08:00 - 15:00
Saturday 09:00 - 11:00

Telephone

+38731712270

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Radio Orašje posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Radio Orašje:

Videos

Share

Our Story

Radiopostaja Orašje je FM i Internet radio postaja, koja se može slušati gdje god imate pristup internetu. Ovo je idealan radio za sve one koji veći dio vremena provode ispred računala. Kada je riječ o emitiranju na FM području trenutno smo na 88.00 MHz i 105.80 MHz. Radiopostaja Orašje je informativni medij općine Orašje, koji pokriva područje zemljopisne cjeline bosanska Posavina. Emitira četiri informativne emisije Vijesti radnim danima: u 09.00; 12.00, 15.00 i 18.00 sati. Radiopostaja Orašje emitira najbolju glazbu za svačiji ukus - Techno, House Dance, Rock i Pop kako domaću tako i stranu i naravno Folk, Tamburice, Starogradsku, Sevdalinke, Dalmatinsku i Izvornu glazbu. Glazbeni program se emitira tijekom cijelog dana, dok se određenim danima puštaju tematske emisije koje se bave raznim događanjima. Radio se sluša svuda pa je samim tim i pravo mjesto na kome se mogu reklamirati kako firme, tako i pojedinci. Slušajući Radiopostaju Orašje, uvijek ćete biti informirani o najnovijim domaćim i svjetskim vijestima, vremenskoj prognozi i sportskim događajima.


Other Media/News Companies in Orasje

Show All