Lana Pudar nakon dvije zlatne i jedne srebrene medalje na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Izraelu.👏🏻
Jesmo li svjesni važnosti naših voda?
Čuvajmo naše rijeke kao zjenice oka
Najlonske kese nisu jedino što ribolovci pored bosanskohercegovačkih rijeka “upecaju“ umjesto isčekivane ribe. Kažu, bude tu čak i higijenskih uložaka, a pod površinom se s vremena na vrijeme mogu primjetiti i dijelovi kućanskog namještaja. I ljudi zaljubljeni u prirodu, oni kojima rijeke znače više nego drugima, redovito organiziraju akcije čišćenja korita i obala na kojima se pojavljuju divlje deponije, ali je njihova ponekad borba poput one s vjetrenjačama.
- Doista, veliki je broj divljih deponija uz rijeke. Nažalost, onečišćuju ih, za što imamo mnogo konkretnih primjera, a najnoviji je onaj u Stocu, gdje imamo deponiju uz Bregavu koja je od nacionalnog spomenika Badanj udaljena 70 metara. To je nedopustivo, kaže aktivista Uruge Novi val iz Blagaja, Adnan Đuliman.
Za zaštitu rijeka u Bosni i Hercegovini potrebno je, smatra, uraditi prije svega kvalitetna istraživanja. Odluke o zaštićenosti određenih rejona iz prošlosti - uglavnom iz vremena bivše Jugoslavije, nužno se moraju revidirati.
- Samo je tri posto zaštićenih područja u BiH danas. Taj procent bi trebao biti na minimum 17 posto. Mi se borimo koliko je u našoj moći. Posljednji korak koji smo napravili je pokretanje projekta Invertarizacije mekousne pastrmke u Buni - ugrožene endemske vrste, a projekt realiziramo uz potporu organizacije “The nature Conservancy“, a s ciljem zaštite rijeka u Bosni i Hercegovini i na području jugoistočne Europe, navodi Đuliman.
Novi horizonti
Problema za eko aktiviste i čuvare rijeka je napretek. Zanemarene od vlasti, predviđene za osobna bogaćenja, rijeke u našoj zemlji osim što su zagađene često su i zlouporabljene za izgradnje objekata na njima. Problem predstavlja i nekontrolirano korištenje fosilnih goriva, prvenstveno uglja, kao i emisija opasnih supstanci iz rudnika, sagorijevanja uglja za grijanje, odlagališta jalovine, što tak