Be the first to know and let us send you an email when Viral posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.
Koncept projekta koji se zasniva na omogućavanju upotrebe različitih IKT rješenja / tehnika / alata u nastavnom procesu i izvan njega, radi postizanja željene integracije poljoprivrede i inženjerstva što jača saradnju univerziteta i poslovnog sektora, kroz regionalne poljoprivredne zajednice, vode relevantne regionalne ustanove iz oblasti obrazovanja i obuka u poljoprivredi.
Cilj 1: Povećati kapacitet visokoškolskih ustanova da primenjuju i koriste IKT u procesu obrazovanja i obuka u oblati poljoprivrede kao i praksi
Visoko obrazovana i kvalifikovana radna snaga u poljoprivredi odgovorna je da stvori, deli i koristi znanja, a to treba i da je slučaj sa sistemom nastave, istraživanja i inovacija, kako bi se globalno znanje moglo iskoristiti, usvojiti i prilagoditi lokalnim potrebama. Odgovornost univerziteta bi mogla biti u boljoj funkciji, kada se visokoškolskim ustanovama omogući aktivnije praćenje moderne IKT infrastrukture i alata. Zato je potrebno uložiti mnogo napora u integrisanju IKT kao pedagoškog alata i komponente koja čini sastavni deo nastavnog procesa. Projekat VIRAL nudi obimnu komponentu obuke za nastavno osoblje, studente, neformalne trenere i druge učesnike koji pružaju usluge iz neke oblasti poljoprivrede, a u kojima se anliziraju IKT rešenja/tehnike/alati i njihova upotreba. Sveobuhvatni set obuke u obzir uzima važnost, odnosno opštu upotrebu IKT u poljoprivredi, upravljanje robotikom, softverske aplikacije, bespilotne letilice i GIS.
Cilj 2: Poboljšati efikasnost i zapošljavanje diplomiranih studenata poljoprivrede
Osiguranje kvaliteta stečenog znanja i osposobljenost studenata za rad nakon završetka studija na izabranom fakultetu jeste ključni aspekt visokog obrazovanja. Fokusiranje na zapošljavanje studenata pomaže univerzitetima da privuku i zadrže kvalitetne studente i održe konkurentsku prednost, dok su za studente povećane mogućnosti zaposlenja, ključna motivacija za pohađanje specifičnih oblasti obrazovanja. Imajući to u vidu, projekat VIRAL posebnu pažnju obraća na:
- eliminaciju postojećeg jaza u pogledu veština: neophodna je bliža saradnja sa poslovnim sektorom kako bi se omogućilo približavanje veština čije sticanje omogućavaju univerziteti tokom studija i veština koje preduzeća žele u oblasti poljoprivrede. Ovde je neophodno usvojiti široku definiciju „učenja“uz nagalšavanje neophodnosti posebnih "mekih" veština neophodnih za upotrebu IKT i preduzetništvo, koje su često na fakultetima slabije izražene u poređenju sa veštinama tehničkih karakteristika povezanih sa prirodom fakulteta i
- integrisanje procesa zapošljavanja u nastavne programe: u traženju načina da se integrišu elementi fokusirani na zapošljavanje studenata u nastavne programe, projekat VIRAL će koristi odnose sa poslodavacima kao alat za pružanje smislenih iskustava u učenju, zasnovane na konkretnim problemima. U prilog tome ide i organizacija takmičenja hakaton kao alata za izgradnju dodatnih kapaciteta za visokoškolske ustanove u obrazovanju i istovremeno ostvarivanje rezultata koji mogu biti upotrebljeni u poslovnom sektoru.
Jedan od glavnih zahteva na projektu je promena u pristupu na koji se mladi obučavaju za rad u poljoprivredi i preduzetništvu. Veštine zasnovane na pojačanoj upotrebi IKT postale su potreba za savremeni poljoprivredni i prehrambeni sistem. Budućnost radnih mesta u poljoprivredi i prehrambenim sistemima zahtevaće preduzetničke veštine i upotrebu IKT. Realizacijom VIRAL projekta mladi će biti motivisani da deluju kao lideri i predstavnici za promociju inovacija u poljoprivredi neophodnih za ostvarivanje većih prihoda u sektoru.
Cilj 3: Pojačati regionalnu platformu za akademsku i poslovnu saradnju u cilju održivosti, umrežavanja i razmene unutar poljoprivrednih i tehnoloških zajednica
Polazeći od uspešne primene prvog i drugog cilja koji pružaju strukturni okvir za izgradnju kapaciteta, treći cilj projekta predstavlja krajnji rezultat napora za formalno umrežavanje i povezivanje malih i srednjih poljoprivrednih preduzeća sa visokoškolskim ustanovama u formatu organizovanja regionalnog EKSPO događaja u cilju:
- pružanja IT usluga u skladu sa odgovarajućim potrebama regionalnih agro-zajednica, uključujući obrazovanje i obuku u oblasti poljoprivrede i same proizvođače, te povećavajući njihovu efikasnost i održivost;
- neprestanog širenja baze znanja izgrađenog oko sticanja i prenosa znanja koje ide u oba pravca - od univerziteta do poslovnog sektora i obratno;
- promociju konkurentnih i dostupnih poljoprivrednih IT rešenja za privrednike čime se povećava njihova efikasnost i sposobnost sticanja profita u sektoru poljoprivrede.
Strategije razvoja i/ili strategije internacionalizacije visokoškolskih ustanova koje učestvuju u realizaciji projekta naglašavaju relevantnost i kvalitet visokog obrazovanja koji posebno proizilaze iz upotrebe novih tehnologija u različitim naučnim oblastima. Ovi navodi nesumnjivo daju uvid o značaju upotrebe IKT u visokoškolskom obrazovanju kao primarnog, sveobuhvatnog sredstva u savremenoj praksi obrazovanja i obuke.