ДеГроші

ДеГроші Where's my Money? Як заробити та розумно витратити гроші

  У сухому залишку 15 січняВійськовий стан подовжений на чергові три місяці, Німеччина та Польща продовжують постачати о...
15/01/2025

У сухому залишку 15 січня

Військовий стан подовжений на чергові три місяці, Німеччина та Польща продовжують постачати озброєння, Мінюст потроху поновлює реєстри. І ще почала укріплюватись гривня на готівковому ринку – поки що дуже потроху.

Верховна Рада продовжила дію військового стану на 90 діб – до 9 травня. Відповідний законопроект про затвердження указу глави держави "Про продовження терміну дії військового стану в Україні" (№12404) ВРУ ухвалила 315 голосами.

ФРН оголосила про новий пакет військової допомоги для України. Цей пакет містить, зокрема, броньовану техніку, розвідувальні та ударні безпілотники, а також артилерійські та танкові боєприпаси. Також про свій 46-й пакет допомоги Україні, цього разу вартістю 200 млн євро оголосив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск під час візиту до Варшави президента України Володимира Зеленського. «Десь 33-34% усієї зброї сьогодні в Україні вітчизняного виробництва. Зі 100% того, що вам потрібно на рік. І це серйозне зростання. Було менше 10, зараз 33-34%. Близько 30% з Європи та десь більше 30%, близько 40% з США”, - сказав Зеленський на прес-конференції за підсумками зустрічі із Туском.

Мінюст відтермінував до кінця січня поновлення роботи реєстрів обтяжень та рухомого майна, реєстр виконавчих проваджень. Це пояснюють тим, що ці реєстри мають бути поновлені одночасно та у повному обсязі. Тоді як реєстри актів громадянського стану та ЄДР поновлювалися поетапно після масштабної російської кібератаки 19 грудня.

  Цифра дня443 тисяч осіб – на стільки виїхало з України більше, ніж повернулось за 2024 рік. Про це свідчать дані Адмін...
15/01/2025

Цифра дня
443 тисяч осіб – на стільки виїхало з України більше, ніж повернулось за 2024 рік. Про це свідчать дані Адміністрації державної прикордонної служби України, які аналізував Opendatabot. 15,28 млн разів громадяни виїжджали, 14,83 млн – повертались. У 2023 кількість неповернень українців додому була втричі меньшою – 134 тисячи. Загалом близько 3 млн громадян не повернулося за 3 роки повномасштабної війни, за оданими ДПСУ, але тільки в ЄС статус тимчасового захисту мають 4,2 мільйони українців.
Дані Прикордонної служби України не відбивають даних щодо українців, які залишили ТОТ або виїхали нелегально.

  В сухому залишку 14 січня$50 млн за ризик, пальне росте та податок на BoltКабінет міністрів підготував порядок надання...
14/01/2025

В сухому залишку 14 січня
$50 млн за ризик, пальне росте та податок на Bolt

Кабінет міністрів підготував порядок надання в 2025 році гарантій компенсації шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії РФ та воєнних дій на території України, вітчизняним та іноземним судновласникам. Гарантії компенсації шкоди можуть надаватися у сумі до ₴2 млрд за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету. Насправді, не так вже і багато майже $50 млн. Але й з того є користь для зростання експорту морським шляхом.

За минулий тиждень, за даними Консалтингової групи "А-95", середня роздрібна ціна на дизельне пальне зросла на 65 копійок за літр – до 53,77 грн/л, на бензин А-95 – 21 коп. (до 56,07 грн/л), А-95+ – на 16 коп. (до 59,26 грн/л). На це вплинуло підвищення акцизів з 1 січня, зростання гуртових цін на пальне та зниження курсу гривні. Зниження курсу гривні масштабного на цей рік не прогнозується, акцизи тільки з 2026 підвищать ще. Ціни на нафту мають тренд на зниження.Так що сподіваюсь, що за межі 55-60 по солярі та А-95 ми не вискочимо.

У квітні 2025 український уряд повинен подати до парламенту законопроєкт про оподаткування цифрових платформ, як-от Bolt, Uklon чи Glovo. Офіційно - це зобовʼязання уряду на шляху до ЄС та один із маяків МВФ. Скільки там людей працює достеменно ніхто не знає, так що податковими агентами, скоріш за все, будуть самі компанії. Держава збирається брати по 5% з доходу «з носа». Наколядувать в бюджет збираються біля ₴10 млрд, а то і більше. Компанії з новим податком згодні, цілком підтримують і гадають, що легко відскочили. Платити ж водії та кур’єри будуть.

А новин на сьогодні катма. Гарного вечора.

  Цифра дня$1 млрд  - приблизно стільки готівкової валюти знаходилось у касах банків станом на 10 січня, що відповідає п...
14/01/2025

Цифра дня
$1 млрд - приблизно стільки готівкової валюти знаходилось у касах банків станом на 10 січня, що відповідає показникам у 2024 році. Про це сказав у відповідях на запитання агенції Інтерфакс-Україна директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Нацбанку Володимир Лепушинський 14 січня 2025 р.
Додамо, що приблизно відповідає обсягам купівлі валюти населення за місяць.

  Що в нас з валютою, курсом та істерикамиПерш за все мої особисті 4 основні позиції щодо курсу та ситуації на валютному...
14/01/2025

Що в нас з валютою, курсом та істериками
Перш за все мої особисті 4 основні позиції щодо курсу та ситуації на валютному ринку та навколо нього:
Валюта, яку отримуємо від іноземних партнерів – це нормально
Продаж валюти з резервів Нацбанку – це нормально
Поміркована девальвація – це поки що частина нашої реальності
Істерика щодо валютних резервів, курсу та поступового послаблення валютних обмежень – неприпустима, тому що не має підстав.
Із весни 2022 року я постійно висловлював дуже просту думку: гроші на оборону України мають давати іноземні партнери і ми НЕ повинні розглядати витрати цих грошей як щось недоречне, стидне або надмірне. Ми повинні розглядати це використання іноземної допомоги як «отримання оплати за експорт послуг з безпеки».
Тобто витрати валюти з валютних резервів, що постійно поповнюються іноземними партнерами, - це є нормально в поточних умовах. Україна в поточних умовах не є замкнутою системою, тому ані катастрофічна девальвація, ані шалена інфляція, ані люта емісія національної валюти – не є необхідними. Так, був певний період адаптації наших партнерів до потреб оборони проти російської агресії – десь до початку осені 2022 року. Тоді довелось вдатись до емісії, наслідки доволі довго вгамовували.
А далі – нормальний, наскільки це взагалі можливо, режим «отримання різних видів зовнішньої допомоги - > оборона - > підтвердження дієздатності та спроможності України - > розширення масштабів зовнішньої допомоги - > оборона» і так до перемоги. А як же можна боронитись інакше в умовах, коли в держави-агресора в рази більша за розмірами економіка?
Тому систематичний продаж валюти з резервів, які поповнюються зовнішніми партнерами – це нормально, це канал, через який насправді фінансується державний бюджет в умовах війни.
Динаміка валютних резервів свідчить про те, що цей процес є контрольованим та усвідомленим. На 1 січня 2025 року – 43,8 млрд доларів проти 40,5 млрд доларів 1 січня 2024 року.
Звісно, мені вважається більш бажаним активніший продаж валюти. В тому числі – заради утримання курсу гривні до долару на приблизно однаковому рівні. Але варто зазначити, що долар зараз зростає проти євро приблизно з тими ж темпами, що й проти гривні. Так от: максимальний рух євро проти долара за останні 12 місяців – мінус 10% (ці дані є на сайті Європейського центробанку). Рух гривні проти долара – мінус 10,6%. Не надто приємна інформація, але це об’єктивна реальність, яка значною мірою формується за межами України. Це перше.
А друге полягає в тому, що приблизно рік тому ми мали суттєву турбулентність через паузу в отриманні допомоги із США. Тож намагання накопичити додатковий обсяг резервів напередодні приходу нової адміністрації у Білий Дім, скоріш за все, є доречним.
Тому невеличка девальвація у поточних умовах є тим, з чим поки що будемо жити.
Я вважаю, що неприпустимими є і крики про «палять резерви заради утримання гривні» і «витратити усі резерви заради жорстко фіксованого курсу навіть на готівковому ринку». Реальність – десь посередині. НБУ має тонко балансувати там, використовуючи інсайдерську інформацію про масштаби майбутньої зовнішньої допомоги, перш за все.
Поступове послаблення валютних обмежень – необхідне. Тому що економіка має працювати все більш нормальним чином. Ми повинні на тому наполягати саме тому, що «цей дощ надовго». Надзвичайщина на довгих дистанціях вбиває спроможність економіки працювати. Є питання про темпи послаблення валютних обмежень та про пріоритети у послабленні тих обмежень? Звісно, є. Ось тут мають бути професійні, фахові, спокійні дискусії. Щоб ми і ринки мали можливість розуміти логіку процесу повернення до нормальності.

Найголовніший висновок особисто для мене – нема підстав для істерики, а от валюта в касах як раз є.

PS Малюнок створений ШІ, а от вивіску пункту обміну він створити адекватно не зміг, довелось додати))) власноруч

  Цитати Великих"Ми забезпечуємо відновлення на майданчиках, які мають належний механізм захисту відповідних даних від м...
13/01/2025

Цитати Великих
"Ми забезпечуємо відновлення на майданчиках, які мають належний механізм захисту відповідних даних від можливих атак. Також вже розроблено план створення такого собі "Пентагону" для державних реєстрів, який, ми очікуємо, буде швидко імплементований. Відповідна команда вже працює над запуском цієї ініціативи".

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – очільниця Мін’юсту Ольга Стефанішина.

  У сухому залишку 13 січняМайже зайві 5 мільярдів, новий пакет допомоги від ЄС, новини про «інвестнянь» та пропозиція п...
13/01/2025

У сухому залишку 13 січня
Майже зайві 5 мільярдів, новий пакет допомоги від ЄС, новини про «інвестнянь» та пропозиція позбавити РФ доходів від експорту нафти – новини понеділка.

В Кабінету Міністрів знайшлись у резервному фонді держбюджету «зайві» 5 млрд грн. Уряд спрямував ці гроші на програму "Зимова єПідтримка". Чи багато це грошей? Чимало. Приблизно стільки ж дасть за місяць запроваджене з 1 січня підвищення військового збору з доходів найманих працівників з 1,5% до 5%.

Дивним чином ця сума з резервного фонду КМУ у 5 мільярдів майже збігається з обсягами нового пакету гуманітарної допомоги, який надає ЄС Україні. З загальної суми у 148 млн євро 8 мільйонів отримає Молдова для фінансування підтримки українців, які рятуються від війни в цій країні. А 140 мільйонів євро отримає власне Україна. Про цю програму у понеділок, 13 січня оголосила у Брюсселі представниця Європейської Комісії Єва Хрнцирова (Eva Hrncirova).

Міністерство економіки планує у 2025 році збільшити фінансування проектів інвестиційних нянь. Ці «няні» мають опікуватись приблизно десятку нових інвестиційних проєктів, анонсує заступник міністра економіки України Андрій Телюпа. Звісно, можна було б просто спростити процедури і придушити корупцію при отриманні погоджень та дозволів. І тоді інвестняні не потрібні б були. Але цей шлях – для слабких духом. Уряду він не подобається, судячи із заяв Телюпи.

Та найцікавіша новина понеділка – заява керівника Офісу президента України Андрія Єрмака. Він у своєму телеграм-каналі повідомив, що санкційна група "Єрмака-Макфола" пропонує зафіксувати ціну бареля російської нафти на рівні не вище 30$, а також вітав будь-які ідеї обраного президента США Дональда Трампа та його команди щодо зниження цін на нафту. Все це відбувається на тлі підтримки цієї пропозиції з боку європейських країн: уряди Латвії, Литви, Естонії, Данії, Фінляндії та Швеції надіслали до Єврокомісії (ЄК) офіційного листа із закликом знизити стелю цін на нафту з РФ. Офіційний представник ЄК Олоф Жилл повідомив про це у понеділок в Брюсселі, додавши: "(Європейська) Комісія отримала цей лист. Він вивчається в групі G7. Це G7 має провести аналіз цієї пропозиції і спільно вирішити, що має бути зроблено".

PS Малюночок доопрацьований нами, але база створена ШІ. Ось так він сприйняв головну подію 13 січня 2025 р.

  Що там із наслідками нафтових санкцій проти РФ: буде не надто швидко, але глибокоСША та Британія наприкінці попередньо...
13/01/2025

Що там із наслідками нафтових санкцій проти РФ: буде не надто швидко, але глибоко
США та Британія наприкінці попереднього тижня запровадили санкції проти експорту російської нафти та газу.
Ось перші підсумки:
143 нафтоналивні танкери, які потрапили під санкції, перевезли понад 530 мільйонів барелів російської сирої нафти у 2024 році – за даними Kpler
Нові санкції перервуть постачання російської нафти до найбільших покупців Китаю та Індії, вважає Reuters. Але росіяни шукатимуть обхідні шляхи. Поки що не ліквідована схема із «коктейлями» - тобто за рахунок змішування російської нафти із іншими видами, що формально робить такі «коктейлі» вже не російською нафтою.
Нафтопереробники КНР та Індії, які є найбільшими споживачами російської нафти, мають шукати більше нафти на Близькому Сході, в Африці та Америці, що підвищить спотові ціни на сиру нафту та вартість транспортування.
Вартість еталонного сорту Brent з п’ятниці, коли були запроваджені санкції, до понеділка майже не змінились – зростання на 1,2 долари котирувань фьючерсного контракту – з 79,76 до 80,97 доларів за барель. Спотові ціни (тобто контракти на негайну поставку) змінились ще менше – з 80,62 доларі за барель вранці 10 січня до 80,95 доларів.
Чому важливо дивитись скоріш не на спотові ціни, а на ф’ючерси – тому що січневі ф’ючерси виконуються у березні, коли закінчується перехідний період, що відведений на застосування санкцій у реальності.
Reuters вважає, посилаючись на трейдерів та аналітиків, що китайські та індійські нафтопереробні заводи отримуватимуть більше нафти з Близького Сходу, Африки та Америки, що призведе до підвищення ціни та витрати на фрахт, оскільки нові санкції США проти російських виробників і суден обмежують постачання головним клієнтам Москви.
Нагадаймо:
Мінфін США в п'ятницю ввів санкції проти ключових російських нафтовидобувних компаній "Газпром нефть" і Сургутнефтегаз, а також 183 судна, які доставляли російську нафту.
Серед нових санкційних суден 143 є нафтовими танкерами, які минулого року перевантажили понад 530 мільйонів барелів російської сирої нафти, що становить близько 42% від загального морського експорту сирої нафти країни, зазначив у записці провідний аналітик Kpler з вантажних перевезень Метт Райт, на яку посилається Reuters.
З них близько 300 мільйонів барелів було відправлено до Китаю, а основна частина решти пішла до Індії.
За перші 11 місяців минулого року імпорт російської нафти в Індію зріс на 4,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року до 1,764 млн барелів на добу, або 36% від загального імпорту Індії. Обсяг Китаю, включаючи трубопровідне постачання, зріс на 2% до 99,09 мільйона метричних тонн (2,159 мільйона барелів на добу), або 20% від загального імпорту у Китай, за той же період.
Китай імпортує в основному російську нафту ESPO Blend, яка продається вище максимальної ціни, тоді як Індія купує переважно нафту Urals.
Спотові ціни на сорти Близького Сходу, Африки та Бразилії раніше зростали через зростання попиту з боку Китаю та Індії , оскільки поставки російської та іранської нафти скоротилися та стали дорожчими.
Але є ймовірність, як вважають, наприклад, представники індійської нафтопереробної промисловості, що санкції проти російських нафтових страховиків змусять Росію знизити ціни на свою нафту нижче 60 доларів за барель, щоб Москва могла продовжувати використовувати західне страхування та танкери. Та Путін прямо забороняє виконувати цінові обмеження у 60 доларів за барель, що встановлені країнами G7.
Подивимось. Дуже ймовірно, що невеличке зростання цін ф’ючерсів буде не надто довгим і незабаром котирування повернуться нижче 75, як то було у грудні та раніше. Тому що ці рівні все одно комфортні для американських нафтових компаній, яким Трамп обіцяв карт-бланш на розширення видобутку та експорту.

PS Малюнок скомбінований з двох, що були створені ШІ. Так він бачить нафтові розклади

  Цифра дняНа 6,1% збільшилась за 2024 рік сума готівки в обігу по за банками – до 759,9 млрд грн. Це гривньова готівка,...
13/01/2025

Цифра дня
На 6,1% збільшилась за 2024 рік сума готівки в обігу по за банками – до 759,9 млрд грн. Це гривньова готівка, що на руках в людей та у касах компаній.
Нагадаймо, що споживчі ціни в Україні у 2024 році зросли вдвічі більше за обсяг готівки – на 12%. Зростання цін - це за даними Держстату. А от у 2023 році обсяг готівки на руках зростав швидше з ціни – на 7,5%, хоча споживчий кошик, ніби, здорожчав лише на 5,1%.

   У сухому залишку за тиждень 6-12 січняЯким був тиждень 6-12 січня – загалом непоганим. Люди працювали, чиновники несл...
12/01/2025

У сухому залишку за тиждень 6-12 січня
Яким був тиждень 6-12 січня – загалом непоганим. Люди працювали, чиновники несли дичину, корупціонери не лякались підозр. Країна воювала, партнери запроваджували нові санкції проти РФ. Свята – закінчились, до праці!

Транзит російського газу Україна зупинила, але ціни на нього в Європі майже не зрушили з місця і дефіциту нема. Так каже представниця Європейської комісії Анна-Кайса Ітконен (Anna-Kaisa Itkonen).
То, може, час зупинити і транзит нафти з РФ? Тим більше, під головним адвокатом цього транзиту – словацьким прем’єром Робертом Фіцо, хитається крісло. У Братиславі – мітинги протесту проти нього.

За в.о. голови Державної митної служби України прийшли НАБУ і САП. Вони повідомили про підозру у недекларуванні - ніби, у 2021-2023 рокаї підозрюваний не відобразив в е-декларації відомості про житловий будинок під Києвом площею 236,8 м. кв. та земельну ділянку, де він розташований. Про це у своєму релізі повідомило Національне антикорупційне бюро. Вартість «хатинки» оцінюється десь понад $100 тис. Реліз містить деталі: ніби, нерухомість посадовець оформив на батька дружини, тоді як насправді фактичним власником є він сам та його родина.
А хто ж в нас наразі на посаді в.о. голови Державної митної служби України? Це Сергій Звягінцев. Він в тому кабінеті з 2023 року.

Мінус 210 тисяч ФОПів – це результат 2024 року. Більше за останні п’ять років не закривали. І це на третину, більше, ніж було закрито ФОПів за 2023 рік. Про це свідчать дані аналітичної платформи YouControl.Market Заради правди, треба відмітити, що в минулому році ФОПів таки відкрили трохи більше ніж закрили. Вийшли на ринок ще нелякані 🙂.

Міжнародні резерви України станом на 1 січня 2025 зросли до $43,79 млрд. Це новий історичний рекорд. За попередніми даними Національного банку, у грудні минулого року вони збільшилися на 9,7% (або на $3,87 млрд). Це все «новорічні подарунки» від західних партнерів. Загалом в грудні 2024 в Україну надійшло $9,5 млрд міжнародної фінансової допомоги.

Про Азірова пам’ятаєте? Вже ні? А от у Податковій його не забувають. І навіть, майже цитують. Колись він вимагав виконання так званих планів по справлянню податків.
То і новий голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко на своїй першій нараді із керівниками територіальних управлінь вимагав виконувати плани із справляння податків. І ще трохи полякав регіональних податкових босів - " майбутнє місце роботи кожного регіонального керівника залежить виключно від результатів його роботи, інших критеріїв немає і не буде. Виконання планів та наповнення бюджету має стати ключовою метою, із щомісячним підвищенням показників".
Вкурвлює не на жарт те «із щомісячним підвищенням показників» на тлі того, що підприємства потерпають від обстрілів, проблем із енергопостачанням, дефіциту робітників, падіння платоспроможного попиту.

Мінюст потроху відновлює роботу реєстрів, що були зламані російськими хакерами 19 грудня. Слово «потроху» - ключове.
Держстат повідомив, що Інфляція на споживчому ринку у грудні 2024 уповільнилася до 1,4%, порівняно із 1,9% у листопаді, 1,8% – у жовтні та 1,7% – у вересні минулого року. Загалом за підсумками 2024 інфляція прискорилася до 12%.
Насправді, гадаю, що реальний рівень річного зростання споживчих цін десь 20%. Це я ще оптимістично. Найбільше здорожчали овочі – 48,3%; вершкове масло – 33,9% та олія – 20,9%. Але то таке. Електроенергія нагадаю подорожчала на 63,6%. А за нею вся комуналка – на 18,9%. Плюс, всі ж на генераторах. Це теж розганяє ціни.

Державна служба зайнятості з 1 січня 2025 переглянула розміри деяких виплат та компенсацій. Зокрема, максимальна допомога з безробіття зросла до ₴8 тис. Ну, вона мала зрости слідом за ростом мінімальної заробітної плати. Але то максимльно. Зазвичай це ₴4 тис. Може трохи більше, якщо офіційна зп на останньому місці дозволяє.

США запровадили чималий пакет санкцій проти російського експорту енергоносіїв – нафти та газу. Те ж саме зробили у Великій Британії. Брюссель – спиш?
Насправді, результативність санкцій буде зрозуміла, коли у космос полетить курс до долара до рубля. Спостерігаємо.

Власне, перший повний робочий тиждень року відбувся в економічному сенсі доволі непоганим. Слово «непоганий» - ключове 😉

PS Нам намалював цю графіку ШІ. Але не з першого разу. Так, він очманів від контраверсійності нашої грошової реальності, як бачите

  Цитати Великих"Це буде відповідний міжнародний арбітраж і сума буде… її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти ...
10/01/2025

Цитати Великих
"Це буде відповідний міжнародний арбітраж і сума буде… її немає на сьогодні. Тобто це будуть виставляти і обраховувати країни, які понесуть відповідні збитки, але це будуть, очевидно, якісь великі санкції, великі кошти".

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль про неможливість зупинки транзиту російської нафти до ЄС.

  В сухому залишку 10 січняДвозначна інфляція, НАК у піке та ріст допомоги з безробіттяДержстат повідомив, що Інфляція н...
10/01/2025

В сухому залишку 10 січня
Двозначна інфляція, НАК у піке та ріст допомоги з безробіття

Держстат повідомив, що Інфляція на споживчому ринку у грудні 2024 уповільнилася до 1,4%, порівняно із 1,9% у листопаді, 1,8% – у жовтні та 1,7% – у вересні минулого року. Загалом за підсумками 2024 інфляція прискорилася до 12%. Хоча прогнозували, що двозначних чисел не буде. Насправді, гадаю, що реальний рівень річної інфляції десь 20%. Це я ще оптимістично. Найбільше здорожчали овочі – 48,3%; вершкове масло – 33,9% та олія – 20,9%. Але то таке. Електроенергія нагадаю подорожчала на 63,6%. А за нею вся комуналка – на 18,9%. Плюс, всі ж на генераторах. Це теж розганяє ціни. Сподіваюсь, цього року НБУ приборкає. Треба імпорт та виведення валюти обмежувати.

Група "Нафтогаз" у 2024 сплатила до бюджетів усіх рівнів ₴88,6 млрд податків. Крім того, НАК виплатив державі ₴15,7 млрд. Новина ніби то і хороша. Тільки от у 2021 році загальна сума сплачених групою податків та зборів становила ₴116 млрд, у 2022 - ₴94,3 млрд, у 2023 – ₴90,2 млрд. Як кажуть, тенденція очевидна. Податкові втрати за 3 роки – біля ₴30 млрд. Я давно прибічник ліквідації цього утворення і зараз саме час це зробити. Залишити тільки офіс, який за російське відшкодування збитків буде судитися.

Державна служба зайнятості з 1 січня 2025 переглянула розміри деяких виплат та компенсацій. Зокрема, максимальна допомога з безробіття зросла до ₴8 тис. Ну, вона мала зрости слідом за ростом мінімальної заробітної плати. Але то максимльно. Зазвичай це ₴4 тис. Може трохи більше, якщо офіційна зп на останньому місці дозволяє. Під час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів, а особам передпенсійного віку – не більше 360 календарних днів. Я б іще скоротив цей період. У нас безробіття біля 20% при дефіциті кадрів.

А новин на сьогодні катма. Гарного вечора.

  Цифра дняНа 12%  зросли споживчі ціни в Україні у 2024 році, за даними Держстату. За грудень споживчий кошик подорожча...
10/01/2025

Цифра дня
На 12% зросли споживчі ціни в Україні у 2024 році, за даними Держстату. За грудень споживчий кошик подорожчав на 1,4% після +1,9% у листопаді. Це навіть нижче +1,5% у вересні, а також +1,8% у жовтні. Причини прискорення цін у 2024 році? Підвищення податків, ще раз податки, а також підвищення вартості комунальних послуг.
Нагадаймо, що за підсумками 2022 року ціни зросли на 26,6%, але сповільнились до 5,1% за підсумками 2023 року.

  Ми запитали Голову НБУ Андрія Пишного про очікування на 2025 рік- Назвіть ваше головне очікування від 2025 року?Головн...
10/01/2025

Ми запитали Голову НБУ Андрія Пишного про очікування на 2025 рік

- Назвіть ваше головне очікування від 2025 року?
Головне очікування, насправді, є очевидним – справедливий мир, який кожен із нас зможе назвати Перемогою. А загалом питання очікувань на 2025 рік не є простим з огляду на високу невизначеність щодо умов, у яких ми живемо і працюємо.

- Тоді запитання про те, що вже відбулося. Чи виправдав ваші сподівання 2024 рік?
Одним із важливіших підсумків року, що минув, я вважаю зменшення до певної міри невизначеності у важливих напрямах для України. Зокрема, в питанні надходження міжнародної фінансової підтримки. Нагадаю, що за перші три місяці 2024 року ми отримали лише 1 млрд доларів США. Цей збій у ритмічності міжнародної допомоги надав нам потужний імпульс – він допоміг зрозуміти, що ми маємо прикласти дуже багато зусиль, щоб подібна ситуація більше не повторювалась.
Наразі ритмічність забезпечена. Ми розуміємо, як виглядає базовий сценарій фінансування на 2025 рік. Йдеться не тільки про політичний рівень, а й структуровані зобов'язання, досягнуті з міжнародними партнерами.
Ми розраховували у 2024 році отримати щонайменше на 38 мільярдів доларів. За підсумком маємо близько 42 мільярдів. Це гарна новина. Україна отримала в грудні перші надходження від інструменту ERA Loans, який ще на початку 2024 року здавався чимось фантастичним. Сьогодні цей інструмент є частиною базового сценарію.
Багато в чому ERA Loans дає нам підставу говорити, що з високою ймовірністю Україна матиме у 2025 році необхідний обсяг міжнародної фінансової підтримки.

- Отже, очікування щодо міжнародної фінансової підтримки у 2025 році є радше оптимістичними?
Я дуже на це розраховую. Залишаюсь прихильником того, що наша взаємодія із МВФ є своєрідним замковим каменем, який тримає усю конструкцію міжнародної фінансової підтримки.
Програма з МВФ за своїм дизайном містить частину фінансових запевнень, які мають покрити нашу потребу у фінансах, що виникла через війну. Ця програма створює потрібний нашим партнерам рівень експертизи, розуміння ситуації. Вона надає релевантну, точну інформацію про рівень нашої фінансової потреби. І в тих випадках, де є для цього підстави, наші аргументи дають можливість збільшувати запит щодо підтримки.
Нагадаю, на самому початку була погоджена потреба у 120 мільярдів доларів за базового сценарію, а під час шостого (рекордного) перегляду програми EFF стало 148 мільярдів.
Національний банк виконує усі взяті на себе зобов’язання, структурні маяки, критерії ефективності за програмою співпраці з МВФ. Намагаємось бути ефективними партнерами уряду, інших регуляторів в реалізації їхніх зобов’язань. Є очікування, що ми збережемо ефективний формат взаємодії.

- Продовжуючи тему партнерства: які очікування за напрямом євроінтеграції?
Маю сподівання, що ми будемо успішними у цьому напрямі. Враховуючи поточні умови, НБУ розглядає швидку динаміку євроінтеграційного процесу як позитивний ризик для нашого прогнозу.
Це те, що може дати додатковий імпульс, підживити ділові очікування українського бізнесу. І, відповідно, створити для України додатковий приплив капіталу, зокрема і приватного з ЄС. Над реалізацією цього позитивного ризику ми і працюємо.
Я бачу якісний процес взаємодії між нами і урядом, бачу залученість і глибоку професійну взаємодію з європейськими партнерами. Це надає віру в результат.
До речі ще одна важлива ініціатива в контексті привабливості України для іноземних інвесторів, яка має реалізуватися у 2025 році, – поява робочої системи страхування воєнних ризиків.

- Які перспективи у банківського сектору у 2025 році?
Почну не з очікувань, а з факту: ми відновлюємо оцінку стійкості банківської системи. Проведемо стрес-тестування, в тому числі, за негативним сценарієм. І це гарна новина, тому що результатів такого тестування очікують усі: і самі банки, і їхні акціонери, а також особи, що зацікавлені в інвестуванні в український банківський сектор.
Сьогодні банківський сектор працює на історичних максимумах своєї ефективності, тож він не може бути непривабливим. Одночасно нагадаю, що Національний банк дотепер тримає норму, хоча про це мало хто вже пам’ятає, згідно із якою банківський сектор не має можливості розподіляти отримані прибутки. За рахунок цього банки накопичують капітал. Водночас банки сплачують найбільшу в історії ставку податку на прибуток.
Стосовно очікувань: ми розуміємо, що банківський сектор ефективний, якісний, капіталізований, користується довірою. Але якщо порівняємо розмір української банківської системи з одним із помітних польських банків, то нам не сподобається це порівняння.
Банки повинні зростати, і це зростання має забезпечуватися, в тому числі, інвестиційною привабливістю сектору. Власне, для цього і потрібна оцінка стійкості.
Ще одне очікування: ми маємо бути ефективними в питанні боротьби із тінню. Знаю, ця тема не є популярною, але ми зобов'язані це робити. Через це Національний банк в межах свого мандату і надалі проводитиме політику, що зробить платіжний сектор прозорим та ефективним. Мета: щоб фінансовий моніторинг був саме фінансовим моніторингом, а не фальш-панеллю.
Також дуже очікую поступу у сфері фінансової інклюзії, у тому числі появи на ринку відповідних фінансових установ з обмеженою ліцензією. Сама по собі ця ідея правильна та має попит на ринку. Вона забезпечить доступ максимальної кількості українців до банківських послуг. Однак поки вона не отримала достатнього рівня підтримки у Верховній Раді. Менше із тим, очікую, що це завдання знайде своє вирішення найближчим часом.

- Враховуючи ризики, чи вдасться зберегти макрофінансову стабільність у 2025 році?
Я не просто цього очікую, а стверджую, що ми її забезпечимо, адже це ключовий мандат НБУ. Ми й надалі працюватимемо, щоб наша політика була ефективною, щоб інфляція наближалась до цілі – 5% річних на трирічному горизонті політики, щоб інфляційні і курсові очікування були збалансованими та стійкими.
Ті ефекти, які підживлюють інфляцію, мають переважно тимчасовий характер. Національний банк очікує, що інфляція у 2025 році піде на спад. Однак для того, щоб інфляційний тиск не почав впливати на збалансованість інфляційних очікувань, ми використовуємо наші інструменти, зокрема підвищили облікову ставку до 13,5% у грудні. Ми спрямовуємо процентну політику на те, щоб населення завдяки гривневим інструментам могло захистити свої кошти від інфляції.
Загалом динаміка інфляції має бути такою, щоб не підважувати очікування і одночасно не завдавати шкоди економічному відновленню. НБУ докладатиме для цього максимум зусиль. Очікуємо зламу інфляційного тренду у 2025 році, а надалі – повернення інфляції до нашої цілі.

  Цитати Великих"І саме тому ми плануємо розгорнути за кордоном центри вакансій, так звані Job Сenter, і надати доступ в...
09/01/2025

Цитати Великих
"І саме тому ми плануємо розгорнути за кордоном центри вакансій, так звані Job Сenter, і надати доступ відповідним підприємствам, які на території перебування українців зможуть надавати послуги і заохочувати обирати той чи інший шлях в Україні. Якщо якийсь чоловік не готовий продовжувати свій шлях по військовому напрямку, то він може запропонувати себе як фахівець і професіонал, і для цього діє певний механізм, який просто треба використати".

Міністр національної єдності Олексій Чернишов про бронювання військовозобов'язаних чоловіків, які повернуться з-за кордону для роботи в ОПК.

  В сухому залишку 9 січняМінюст підняв ЄДР, повернення звітності та ШІ атакуєМіністерство юстиції відновило роботу Єдин...
09/01/2025

В сухому залишку 9 січня
Мінюст підняв ЄДР, повернення звітності та ШІ атакує

Міністерство юстиції відновило роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань після масштабної кібератаки з боку росії. Найближчим часом поступово буде відновлено онлайн-послуги в "Дії", які пов'язані з цим реєстром. Міністерство «зуб дає», що вся інформація, яка була в реєстрах, збережена. Але я б таки радив перевірити адекватність інформації.

Не все коту Масляна. Верховна Рада зобов'язала держпідприємства та державні компанії оприлюднити фінансову звітність за період воєнного стану. Тобто з 2022 року. Для недержавних компаній та компаній оборонного сектора все залишається як було. Поки війна, можуть публічно не звітувати. Цікаво, скільки держкомпаній зараз почнуть «вилизувати» звітність? І скільки зловживань неочікувано вилізе?

Їхні звичаї. За даними “Звіту про майбутнє праці” від World Economic Forum, 41% роботодавців планують до 2030 року скоротити штат, замінивши працівників автоматизованим ШІ. Роботодавці прогнозують, що найшвидші скорочення торкнуться працівників поштових служб, секретарів та бухгалтерів. Але є і гарні новини. 77% роботодавців із сотень великих компаній у всьому світі повідомили, що мають намір додатково навчати своїх працівників ефективнішій співпраці зі штучним інтелектом. Друга гарна новина – до нас це не скоро дійде.

А новин на сьогодні катма. Гарного вечора.

Address

Інститутська вулиця, 9
Worlds End, NSW

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ДеГроші posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to ДеГроші:

Share