28/02/2024
Tavaszra lemerülnek szervezetünk vitamintartalékai és sokszor érezhetjük magunkat fáradtnak, erőtlennek. Ráadásul a január, február az influenza és a vírusok okozta járványok tipikus hónapjai. Ezért is érdemes ezen időszakot követően az immunrendszerünket megtámogatni. Ebben a megváltozott helyzetben különösen fontos‼️
👉Tél végi kimerülés
Nem véletlen, hogy a legkomolyabb influenza-járványok télen, illetve kora tavasszal tombolnak, hiszen akkor a hideg miatt még sokat vagyunk zárt térben, így a kórokozók is jobban terjednek és könnyebben elkapjuk a betegséget, ugyanakkor a szervezetünk is megviseltebb tél végén.
5 immuntámogató táplálék❗️
Az alábbi tápanyagok nem csak abban segítenek, hogy erős legyen az immunrendszerünk és kivédhessük a kórokozók támadásait, de abban is, hogy a tél végi, kora tavaszi fáradtságnak búcsút inthessünk.
👉Antioxidánsok
Az antioxidánsok a káros szabad gyököktől hivatottak megvédeni a szervezetet, melyek, ha felhalmozódnak, degeneratív betegségeket okozhatnak.
A legfontosabb antioxidánsok az A-, C- és E-vitamin, a béta-karotin, a cink és a szelén. Minden narancssárga, sárga és zöld gyümölcs, így az alma, a citrusfélék illetve zöldség, így a brokkoli, a répa, a retek, a cékla, valamint a burgonya, a diófélék, a magvak és a búzacsíra valamint a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült termékek bővelkednek ezekben az antioxidánsokban.
Az ősz óta folyamatosan jelentkező napfényhiány miatt tél végére kiürülnek a D-vitamin raktárak. A D-vitamin szintén nagyon fontos immunrendszert támogató vitamin, így ennek pótlása mindenképpen szükséges a napfényhiányos hónapokban (ősztől-tavaszig).
👉Esszenciális zsírsavak
Mivel a szervezet képtelen esszenciális zsírsavakat előállítani, fontos, hogy ezek megtalálhatóak legyenek az étrendünkben. Az esszenciális zsírsavak alapvető forrásai a hidegen sajtolt olajok, a diófélék, a magvak és az olajos halak – ez utóbbiakon belül főként a lazac, a tonhal, a makréla, a szardínia és a hering.
👉Probiotikumok
Az erős immunrendszer az egészséges bélflórával kezdődik. A bélflóra részét képező jótékony baktériumok segítenek elpusztítani a kórokozókat, javítják az emésztést és növelik a szervezet ellenálló képességét. A joghurt, a kefír, az aludttej és a sajtok mind gazdag probiotikum-források, emellett nagyon fontos a kiegyensúlyozott fehérje fogyasztás is, mert az immunglobulinok ezekből épülnek fel.
👉Természetes ételek
Sajnos, bármilyen finom is, a nem természetes, hozzáadott formában fogyasztott cukor gyengíti az immunrendszert. Ha minden étkezéséhez cukrot fogyasztunk, azzal a szervezetünk leterheltté válik, az energia az emésztésre koncentrálódik, így könnyebben kaphatunk el vírusos és bakteriális betegségeket. A cukron kívül tiltólistásak a fehér liszt és a túlfinomított ételek is, melyek nem jelentenek mást, mint üres kalóriát, vagyis rendkívül hízlalóak, de nincs tápértékük. Ha édesszájúak vagyunk, keressünk természetes alternatívákat: olyan kellemesen édes gyümölcsöket, mint a banán, aszalványokat, olajos magvakat és magas kakaótartalmú étcsokoládét.
Frissen préselt vitaminbomba❗️
Igyunk minden nap egy pohárral az alábbi turmixból, amely szinte minden, testünknek nélkülözhetetlen tápanyagot tartalmaz, könnyen felszívódó és jól hasznosuló formában: Mixeljünk össze zellerből, paradicsomból, répából, céklából és almából és 1 dl vízből álló koktélt. Az összetevőket variálhatjuk is: paradicsom helyett kerülhet az italba spenót, matcha-por, hagyma helyett gyömbér, és ha az édesebb ízvilágot kedveljük, akkor ananászt, epret, málnát is hozzáadhatunk.
👉Az immunrendszer erősítés alapszabályai❗️
Táplálkozzunk változatosan!
Az immunrendszerre az egyik legnagyobb veszélyt az egyoldalú táplálkozás jelenti, amely hosszútávon biztosan hiányállapothoz vezet. Tartsuk magunkat az aranyszabályhoz: minden tápanyag csoportból fogyasszunk rendszeresen! Az étrendünk tartalmazzon bőven gyümölcsöt, zöldséget és olyan lassú felszívódású, értékes szénhidrátokat, mint a köles, a zab, a quinoa, az édesburgonya. A kiegyensúlyozott táplálkozás része a megfelelő fehérjebevitel is: elsősorban sovány húsok kerüljenek a tányérunkra, így csirke, pulyka és hetente legalább egyszer fogyasszunk halat és tojást is! Értékes tápanyagokat tartalmaznak a belsőségek és a vörös hús is, bár ez utóbbit – nehéz emészthetősége miatt – érdemes ritkábban fogyasztani, de semmiképpen ne száműzzük az étrendünkből.
👉Mozogjunk rendszeresen!
Mindegy, hogy milyen sportot választunk, a lényeg, hogy örömöt okozzon, és ne kényszernek érezzük! A rendszeres mozgás – főként, ha friss levegőn végezzük- nemcsak kalóriát éget, hanem erősíti a tüdőt, tisztítja a nyirokrendszert, segíti a szervezet méregtelenítését, javítja a szervek oxigénellátását, amely fontos része az immunerősítésnek. Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember tanácsát, számunkra mely mozgásforma és milyen intenzitás a legoptimálisabb. Nem mindegy az sem, van-e valamilyen mozgásszervi, ízületi problémánk, fáj-e a derekunk, térdünk, hátunk.
👉Legyen napirendünk!
Sokan elhanyagolják az alvást, kevesebbet alszanak, mint amennyire a szervezetüknek szüksége lenne, vagy rossz az alvásminőségük, ezért napközben is fáradtak, mégsem törődnek vele. Pedig az immunrendszer csak akkor tud hatékonyan működni, ha megkapja a megfelelő mennyiségű regenerálódási időt. Ha rendszertelenül élünk, mindig máskor kelünk, fekszünk és étkezünk, felborul a biológiai ritmusunk, a szervezetünk – így az immunrendszerünk- gyengülni kezd. Figyeljük testünk jelzéseit!
👉Figyeljünk a lelki egészségünkre is!❗️
A feldolgozatlan lelki problémák, a stressz hosszú távon ugyanúgy betegséghez vezethetnek, mint a helytelen táplálkozás. Tanuljunk meg relaxálni, meditálni és ha tehetjük járjunk jógára! A jóga a testünket fiatalon, rugalmasan tartja és segít a helyes légzéstechnika elsajátításában, rendszeres meditációval pedig megtanulhatjuk, hogyan irányítsuk a figyelmünket önmagunkra, érzéseinkre és hogyan dolgozhatjuk fel azokat.
Emellett fontos, hogy a kapcsolatainkat is ápoljuk! Az ember társas lény, szüksége van társra, barátokra. Fordítsunk időt arra, hogy ezek az értékes kapcsolatok meg is maradjanak!