Психологія та солдат

  • Home
  • Психологія та солдат

Психологія та солдат Простір для військових психологів
(6)

Задача сторінки - майданчик для спілкування, обміну досвідом військових психологів, командирів, заступників з МПЗ, усіх, хто працює з особовим складом.

Щиро вітаємо із Міжнародним днем волонтера!🤝Сприяння українській армії, і багато інших милосердних справ реалізуються за...
05/12/2023

Щиро вітаємо із Міжнародним днем волонтера!

🤝Сприяння українській армії, і багато інших милосердних справ реалізуються завдяки активності та самовідданості українських волонтерів.

У час, коли Україна виборює свою незалежність саме ваша активна громадянська позиція, невичерпна енергія та вміння спрямовувати її на допомогу та важка повсякденна праця додають віри й впевненості у нашу перемогу та світле майбутнє держави.

Дякуємо вам за невтомну щоденну працю та людяність!
Слава українським волонтерам!
Слава Україні!

#Дати #ЦентрМПЗ #Перемога #УкраїнаПереможе

04/12/2023

Горе, що поглинає душу. Рідні та близькі військовослужбовця, який загинув, відчувають новий вимір болю.

💔🎗Вони стикаються зі специфічними бюрократичними процедурами і можуть разом із болем від втрати близької людини відчувати приголомшення та стрес від того обcягу кроків, які треба здійснити, щоб організувати все-починаючи від поховання, завершуючи оформлення пенсії дітям.

Близькі можуть відчувати
▪️ глибокий розпач, якщо не розуміють точні обставини смерті
▪️ злість стосовно військового командування, державних органів
▪️ внутрішні конфлікти між гордістю за військовий внесок та тугою через втрату
▪️ та одночасно бажання пишатися військовими досягненнями;
▪️ злість на самого загиблого військовослужбовця або обставин загибелі
▪️ нерозуміння які кроки і в якій послідовності потрібно зробити, щоб владнати все із документами та належними соціальними гарантіями

Як діяти, як розібратись та як впоратися з емоціями, що перевантажують — ми поруч на цьому складному шляху, щоб надати психологічну підтримку та роз’яснити необхідні процедури.

📞 Телефонуйте 0 800 332 720. Наші консультанти працюють щодня з 10.00 до 20.00.

Усі розмови конфіденційні.

30/11/2023

ІЄРАРХІЯ ВИЖИВАННЯ В БОЮ

Джеймс Йегер (James Yeager), офіцер спецназу США і тренер з тактичної безпеки, на базі свого багаторічного досвіду розробив "Ієрархію (піраміду) виживання в бою".

В ній він вказав найважливішим базовим рівнем саме ПСИХОЛОГІЧНІ чинники.

Бойовий дух, настрій, мотивація, гнучкість, вміння вчитись - це психічний стан, який необхідний для перемоги.

Коли здається, що все безнадійно, тренована людина все одно в змозі боротися, ясно мислити і приймати, відповідні до ситуації, рішення.

Маючи непідготовлений розум можна полагатись на випадок, але коли ти підготовлений - випадком можна керувати.

Сильна воля і правильне військове мислення буде рухати тебе через найгірші ситуації, щоб бути переможцем.

Психологічне тренування є обов'язковим для досягнення успіху. Це найважливіший, базовий фундамент для твого виживання. Без належного бойового мислення, все, що ти міг би зробити, буде мінімальним.
---
В листопаді цього року відбулись чергові 10 тренінгів, під час яких три сотні учасників та учасниць опанували практичні знання та навички надання першої (невідкладної) психологічної допомоги в бойових у мовах, а також відновлення психологічної стійкості та боєздатності.

Курс тренінгів на тему "Бойовий стрес: перша психологічна допомога та відновлення" проводять фахівці нашої організації для військовослужбовців Сили територіальної оборони ЗСУ, за підтримки NATO in Ukraine. Проєкт передбачає проведення 64 триденних тренінгів до кінця 2023 року.

30/11/2023
29/11/2023
29/11/2023
28/11/2023

Випуск 23.
Втома належить до поширених наслідків контузії - лЧМТ внаслідок впливу вибухової хвилі.
Найкращу стратегію подолання втоми або врахування її проявів для конкретного пацієнта може підібрати лише лікар, однак є загальні поради, які можуть допомогти зменшити вплив цього симптому на повсякденне життя.

(За матеріалами Фундації нейротравми Онтаріо)

Фахівці розрізняють втому та стомлюваність.
Втома найчастіше проявляється як відчуття постійного браку сил, слабкості, відсутності мотивації. Людина після контузії відчуває втому частіше, ніж раніше, вона триваліша та не зникає після звичного відпочинку

Стомлюваність - неможливість виконувати розумову, фізичну роботу, концентруватися, сприймати інформацію протягом такого ж тривалого часу, як до травми.
І втома, і стомлюваність є цілком реальними симптомами! Близьким слід розуміти, що це не "капризи", "лінощі" тощо.

Втома може проявлятися як
🟠 самоусунення від справ та рішень, втрата цікавості
🟠 відсутність апетиту
🟠 задишка
🟠 уповільнення мовлення та рухів
🟠 небагатослівність, стишений голос, безбарвний тон
🟠дратівливість, тривожність, сльозливість
🟠 забудькуватість
🟠 небажання будувати плани, брак мотивації

Втома може також посилювати інші симптоми:
🟠 нечіткість зору
🟠 невиразна мова, труднощі з підбором слів
🟠 труднощі з концентрацією
🟠 проблеми з координацією та рівновагою

Передусім, потрібно з'ясувати - що саме провокує втому. Це можуть бути певні заняття - наприклад, перегляд фільму втомлює сильніше, ніж читання, а підбір аргументів у дискусії - сильніше, ніж побутова розмова. Якщо призначені ліки - як змінюється відчуття втоми після їх прийому?
Розуміння тригерів робить втому зрозумілішою, більш контрольованою. Якщо немає можливості чи бажання уникати таких занять, їх слід планувати разом з відпочинком.

МАТИ ЗАПАСНИЙ ПЛАН ДІЙ

Що робити, якщо втома трапляється на роботі, в дорозі тощо. Кого можна попросити про допомогу? Яким чином змінити плани? Які є можливості для відпочинку? (місце, щоб прилягти, побути в тиші тощо).
Якщо втома провокує втрату апетиту, потрібно продумати варіанти невеликих поживних перекусів.

СТВОРИТИ СПРИЯТЛИВІ УМОВИ

Чи зручні дім та робоче місце? Рутинні справи не повинні вимагати зайвих дій та рухів.
Освітлення не повинно провокувати втому - наприклад, приглушене світло може бути приємним для очей, однак стомлювати.
Спека також може посилити втому.

ПЛАНУВАТИ ДЕНЬ

У який час доби втома посилюється? На цей час слід планувати легші справи.
Сплановані періоди повного відпочинку мають бути обов'язковою частиною режиму дня.
Зазвичай для нормалізації сну радять не дрімати вдень, однак денний сон може бути способом подолати втому.

КОНТРОЛЮВАТИ НАВАНТАЖЕННЯ

Фізичні вправи, зокрема, помірна аеробна активність, є важливою складовою відновлення після контузії (якщо не заборонені лікарем).
Однак слід уважно відстежувати власний стан і не допускати надмірної, виснажливої втоми.

#контузія #допомога #лікування #лікуванняконтузії #черепномозковатравма #мозок #травми #україна #зсу #медицина #лчмт #реабілітація #реабілітаціявійськових

28/11/2023
Дорогі колеги! У п'ятницю, 24 листопада, о 18.00-19.30 запрошуємо вас на вебінар від нашого американського колеги Девіда...
23/11/2023

Дорогі колеги! У п'ятницю, 24 листопада, о 18.00-19.30 запрошуємо вас на вебінар від нашого американського колеги Девіда Ріггза, професора медичної та клінічної психології, директора Центру психології військового розгортання "Стрес і травма: стратегії інтервенції від події і через ПТСР", яку він підготував спеціально для українських фахівців. Місяць тому Девід зосередився на допомозі у стані гострого стресу (https://youtu.be/idBYiPJ_ufg?si=NXO6iYwkBeLp_DtF), цього разу він розкаже про стратегії роботи із посттравмою.
Передбачена година теоретичного викладу і півгодини сесії питань і відповідей. Захід супроводжуватиметься синхронним перекладом. Лінк для доступу: https://us06web.zoom.us/j/85294176458?pwd=aURJYUtIK1NISGF1Y2F3c3p5UUJ2QT09
Увага, захід записуватиметься, записи будуть викладені на сторінках ГО "Форпост" у ютьюб та Фейсбук. Плей-лист із попередніми записами: https://youtube.com/playlist?list=PLY-dkQT21S5G4vRxsU4y4-3bkOYY_mBli&si=buuwQKTEvEWN2gO-

23/11/2023

Шановні дружини, реєстрацію уже завершено! Чекаємо Вас на участі в наших наступних заходах!

Запрошуємо дружин захисників України на відновлюючий ретрит "Серед своїх". У часи війни дружинам військовослужбовців особливо потрібна підтримка.

Наш чотириденний ретрит, що відбудеться з 14 по 17 грудня 2023 року в умиротвореній атмосфері Карпат, спрямований на відновлення внутрішньої гармонії, духовне зростання, надання цінних інструментів самодопомоги в стресових ситуаціях та навичок підтримки ваших мужніх захисників.

На ретриті ви отримаєте можливість зосередитися на своєму психологічному стані, знайти внутрішні ресурси та засвоїти навички справляння з викликами нашого часу.
Приєднуйтеся до нас у цьому спільному шляху відновлення та підтримки!

Реєстрація вже відкрита за посиланням нижче:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdIl1xbOw8a8BnAgGO68e1D4Hxw6jTqDHGmtq2o9VDkiiJS2A/viewform?fbclid=IwAR1afHpnXwCnHjbomhPqdPHyHRNymPLvTka3CKVL3-cvZe7TYXWbYcNb5aA

BASIC-Ph:БАГАТОМІРНА МОДЕЛЬ ПОДОЛАННЯ НАСЛІДКІВ СИЛЬНОГО СТРЕСУПсихологічна стійкість (психічний ресурс) - це проживання...
22/11/2023

BASIC-Ph:
БАГАТОМІРНА МОДЕЛЬ ПОДОЛАННЯ НАСЛІДКІВ СИЛЬНОГО СТРЕСУ

Психологічна стійкість (психічний ресурс) - це проживання ситуації, коли людина розуміє, що не може нічого змінити, але продовжує ефективно функціонувати.

Психологічна пружність, еластичність (резилентність) - це якість психіки, що лежить в основі здатності переборювати стреси та важкі періоди конструктивним шляхом.

Вона потрібна для адаптації в стресогенних умовах, подоланні життєвих негараздів та подальшому плануванні майбутнього І втілення цих планів у реальність.

BASIC-Ph - це багатомірна модель подолання наслідків сильного стресу

Згідно цієї моделі, у кожної людини існує 6 основних каналів, кожен з яких «допомагає» вийти з кризової ситуації.

ОСЬ ЦІ КАНАЛИ:

🔹
I. Віра (Belief and values)

🔹
ІІ. Емоції (Affect and emotion)

🔹
ІІІ. Спілкування (Social)

🔹
IV. Уява (Imagination)

🔹
V. Розважливість (Cognition and thought)

🔹
VI. Фізична активність (Physiology and activities)

Зупинимося трохи докладніше на кожному з них.

Щоб краще зрозуміти кожну позицію, ми поставимо до них питання.

▪️ BELIEF (ВІРА)

Чи є у Вашому житті традиції, ритуали, яких Ви любите дотримуватись?

Вам подобається відчувати приналежність до якоїсь компанії, начебто це велика сім'я або клан?

Як часто ви відчуваєте спільність у тій організації, в якій знаходитесь?

Наскільки сильно Ви цінуєте партнерів, з якими маєте спільну справу?

Людина з домінуючим каналом В знайде опору у вірі та духовних цінностях, які допоможуть їй пережити важкі часи напруження та перелому. Тут може бути як релігійна віра, так і політичні переконання, почуття місії (призначення), прагнення самоздійснення і самовираження.

▪️ AFFECT (ЕМОЦІЇ)

Для Вас важливо мати можливість ділитися думками та тривогами з тими, хто поруч?

Чи маєте Ви творчі захоплення, хобі?

Ви часто відчуваєте турботу близьких?

Це тип адаптації, з яким людина використовує афективні або емоційні методи: плач, сміх, усне викладення своїх переживань у розмові з кимось, а також можливе малювання, читання або лист.

▪️ SOCIAL СОЦІАЛЬНІСТЬ (СПІЛКУВАННЯ)

Що для Вас у житті означає взаємна допомога та підтримка?

Як ви вважаєте, наскільки важливо ділити обов'язки у сім'ї?

Вам подобається бути лідером, вести у себе інших?

Вам подобається допомагати тим, хто опинився у важчому становищі, ніж Ви самі?

Людина з таким типом адаптації знайде підтримку у приналежності до групи, у виконанні завдання, у тому, щоб грати якусь роль і бути частиною організації.

▪️ IMAGINATION (УЯВА)

Вам подобається створювати щось нове? Наскільки Ви є новатором?

Імпровізація – Ваша стихія?

Вам більше подобається займатися однією справою чи переключатися на різні види діяльності?

Тут людина скористається своєю уявою, щоб замаскувати грубі факти реальності, вона може марити наяву, вдаватися до солодких мрій. Вона може уявити додаткові вирішення проблем — рішення, що виходять за межі реалістичних імпровізацій.

▪️ COGNITION КОГНІЦІЇ (ПЕРЕКОНАННЯ, РОЗСУДЛИВІСТЬ)

Вам дуже важливо точно оцінити ситуацію, зібрати всю інформацію?

Для Вас зручніше імпровізувати чи мати при собі робочу стратегію?

Як часто Ви тренуєте себе, самодисциплінуєте?

Чи важливо вам мати реалістичний сценарій майбутнього?

Когнітивні стратегії включають збір інформації, вирішення проблем, самоорієнтацію, внутрішню розмову або складання списків дій та переваг.

▪️ PHYSICAL (ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ)

Як Ви чередуєте свою активність та періоди відпочинку?

Ви можете захопитись роботою, незважаючи на фізичний дискомфорт (голод, холод, вогкість)?

Які види відпочинку Вам більше подобаються?

Чи користуєтесь Ви техніками релаксації?

Такі люди використовують фізичні, тілесні методи боротьби зі стресом. Ці методи включають релаксацію, десенситизацію, фізичні вправи та фізичну діяльність взагалі.

Коли людина починає використовувати якийсь із цих каналів - це чудово!

Отже це означає, що вона намагається інтегрувати травматичну подію в їх життя, усвідомити її і починати справлятись із нею.

🔹🔹🔹
ЯК МОЖНА ВИЗНАЧИТИ ТАКИЙ КАНАЛ САМОСТІЙНО, БЕЗ СПЕЦІАЛЬНИХ АНКЕТ ТА ТЕХНІК?

Спостерігайте, що людина робить після стресу, до чого він/вона тягнеться.

Отже, в силу індивідуальних особливостей та умов середовища, людина в дорослому віці має свій унікальний набір стратегій подолання, кожна з яких належить до одного з шести каналів.


КОЛИ ЦЕ НЕ ПРАЦЮЄ

Проблеми виникають тоді, коли ми занадто захоплюємося одним з каналів, ігноруючи інші.

Наприклад, ми можемо вдаватися до емоцій чи уяви набагато частіше, ніж фізичної активності, і навпаки.

Інакше кажучи, одні канали можуть бути гіпервикористані, інші практично не задіяні – і це зручно до того часу, поки життєва ситуація стає тупиковою.

Важливо не звужувати відновлення СВОГО психічного стану тільки до одного/двух каналів.

Бо, відповідно, з часом буде виснаження каналу, і переключитись на інший буде вкрай важко. Також канал може бути перекритим через зовнішні обставини (наприклад, коли людина різко втрачає можливість для фізичної активності через фізичну травму).

Потрібно намагатися задіювати всі канали із моделі (але це не означає, що не має бути домінуючого каналу, вони мають бути лабільними. А ми - підлаштовувати їх під обставини).

Часто ситуація стає кризовою саме тому, що людина повторює одні й ті самі стратегії з метою позбутися стресу. Іншими словами, людина «буксує» на одному місці, до нескінченності використовуючи один і той самий метод подолання встресу, не просуваючись ні на крок уперед і нічого не змінюючи в ситуації.

У таких випадках стрес є наслідком безвиході або відсутності гнучкості.


ЯК З ЦИМ ПРАЦЮВАТИ

Цей багатовимірний підхід у подолання стресу свторений для того, щоб навчити людину безлічі різноманітних способів виходу з кризи.

Це допоможе придбати гнучкість, необхідну для того, щоб уникнути безвиході.

Умовно ми можемо розділити стратегії подолання перешкод на 2 групи:

🔸 існуючі елементи BASIC Ph,

🔸 ще відсутні елементи.

У своїй роботі психолог може зосереджуватися або на тих, або на інших (можна на обох по черзі).

Акцент на існуючих стратегіях потрібен у гостріших кризових ситуаціях, коли людина в принципі втратила всі свої стратегії, заплуталася і не відчуває ґрунт під ногами.

Акцент на відсутніх елементах важливий тоді, коли криза відчувається як глухий кут та застій (у той час як зовнішні події не виходять за рамки норми).
Взято зі сторінки КІГІП. Київський Інститут Гештальта і
Психодрами

21/11/2023
 #військовіпсихологи про важливе☝🏻
18/11/2023

#військовіпсихологи про важливе☝🏻

17/11/2023

Випуск 22. Продовжимо наводити приклади типових когнітивних проблем, з якими може стикатися людина після легкої черепно-мозкової травми внаслідок впливу вибухової хвилі (контузії) та поради для полегшення стану.

ПРОБЛЕМИ У СПІЛКУВАННІ

Людині з наслідками лЧМТ може бути важко як розуміти, так і доносити інформацію.
🔸Важко підібрати потрібне слово.
🔸Важко почати та підтримувати розмову, думки блукають та відхиляються від теми.
🔸Важко викладати свої аргументи послідовно та структуровано.
🔸Складно зчитувати емоції, тон, невербальні сигнали співрозмовника, розуміти іронію, сарказм, метафоричні висловлювання.

ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ?

Найкращим варіантом буде звернутися до фахівця - терапевта мови та мовлення. Члени Українського товариства терапії мови і мовлення -
https://www.facebook.com/uttmim
надають допомогу військовим з наслідками ЧМТ.

ПОРАДИ ДЛЯ БЛИЗЬКИХ:

🔸Говорити м'яко та нейтрально, уникати повчального або зверхнього тону.
🔸Періодично уточнювати, чи правильно людина з наслідками лЧМТ зрозуміла ваші слова.
🔸Говорити не надто швидко, не розповідати багато нової інформації одразу.
🔸Домовитися про умовний знак, яким у компанії можна вказати людині, що вона відхилилася від теми, або скористатися фразами на кшталт "отже, ми говорили про..."

СКЛАДНОЩІ З ВИРІШЕННЯМ ПРОБЛЕМ ТА ОЦІНЮВАННЯМ СИТУАЦІЙ

🔸Труднощі з розпізнаванням проблеми, без чого проблему неможливо почати вирішувати.
🔸Відсутність гнучкості у поведінці, прийнятті рішень.
🔸Проблеми з вибором кращого варіанту, нездатність побачити можливі альтернативи.
🔸Поспішні рішення без аналізу наслідків.

ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ?

Окрім фахових консультацій психологів, програм з когнітивної реабілітації, терапії вирішення проблем - важлива допомога близьких:
🔸Разом з людиною провести "мозковий штурм"
🔸Допомогти скласти списки усіх можливих варіантів дій, їхніх переваг та недоліків.
🔸Разом виконати техніки аналізу наслідків, наприклад "квадрат Декарта".

ІМПУЛЬСИВНО ТА СОЦІАЛЬНО НЕПРИЙНЯТНА ПОВЕДІНКА

Через певне послаблення здатності до самоконтролю та аналізу власних дій внаслідок ЧМТ, людина може поводитися нерозважливо, говорити або діяти непристойно, образливо, порушувати чужі особисті кордони.
При цьому вона не усвідомлює того, що її поведінка порушує суспльні норми або є недоречною, не розуміє соціальну ситуацію.

ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ?

🔸Спланувати та обговорити соціальні ситуації, коло спілкування, плани та очікування заздалегідь - наприклад, родинне свято та урочисте ветеранське зібрання передбачають різні соціальні ролі для людини з наслідками лЧМТ.
🔸Домовитися про знак, яким ви натякаєте, що людина поводиться недоречно, наприклад, легке стискання руки.
🔸Ви повинні спланувати можливість повернутися додому одразу, коли стане необхідно.

#контузія #допомога #лікування #лікуванняконтузії #черепномозковатравма #мозок #травми #україна #зсу #медицина #лчмт #реабілітація #реабілітаціявійськових

 #Чарлі  #військовіпсихологи про важливе☝🏻
17/11/2023

#Чарлі #військовіпсихологи про важливе☝🏻

Старший офіцер відділу оперативної психологічної роботи у військах (силах) Центру... Война с Украиной 2022, Война с Украиной последние новости сегодня, Новости война ....

17/11/2023

Ми раді з вами поділитись програмою конференції та нашими прекрасними спікерами.��
На нашій конференції презентуємо 7 доповідей від українських та іноземних спікерів, а далі спільно з учасниками та практиками проведемо панельну дискусію на тему: «Вчора, сьогодні, завтра: перспективи лікування складних наслідків психотравми»
Більше про кожного з доповідачів та теми їх виступів у наступних публікаціях 💚

📍Формат конференції: змішаний. Офлайн – кількість учасників обмежена.

🗓️Дата проведення: 23 листопада 2023 року

🫂Реєстрація на конференцію доступна за посиланням: https://forms.gle/7AEpd4tGbG7zqp8H8

В рамках проекту «Посилення спроможності надавачів послуг з психічного здоров’я з урахуванням унікального українського досвіду в роботі з травмами війни».
Проект реалізує Ресурсний Центр «Лісова Поляна», що був створений в рамках проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який впроваджує організація Пакт.

🔈Шановні колеги!⠀Асоціація психотерапевтів і психоаналітиків України та Міжнародний інститут вивчення травми запрошують ...
17/11/2023

🔈Шановні колеги!

Асоціація психотерапевтів і психоаналітиків України та Міжнародний інститут вивчення травми запрошують Вас відвідати серію лекцій світил "Психоаналіз суспільства" у форматі Зум-конференції.

📍18 листопада з 18:00 до 19:45 Ви зможете прослухати лекцію "Залежність і травма. Крізь інтерсуб'єктивну психоаналітичну лінзу".

Лектор - Даррен Хабер, Psy.D.

Для підключення переходьте за посиланням:

https://zoom.us/j/5708513799

❗️Участь безкоштовна.❗️

14/11/2023

Українська гідність - це те, за що ми сьогодні воюємо. Це та якість українського народу, яка споконвіку була «під прицілом». Плекати гідність бути українцем - це про ВЗАЄМНУ повагу та гідність: до себе, до близьких людей, до суспільства в цілому.

Гідність - це поважати та цінувати своє, але мати здатність так само ставитись до чужого.
Гідність - коли добро є з кулаками. Це коли ми можемо поважати свої та чужі кордони, традиції, національні надбання, досвід наших предків. І якщо того потребують обставини - ми будемо все це захищати і давати гідну відсіч.

Плекати гідність бути українцем - це про брати на себе відповідальність за своє життя і національне благополуччя, робити своі справи добре. Це про здатність бути вдячними тим, хто нас захищає. Це про цінувати свої досягнення і свій досвід і не обезцінювати його.

Саме тому кожен аспект нашої роботи несе в собі цінність - плекати гідність бути українцем.💛

13/11/2023

ПТСР може розвиватися у 12–20% людей, які пережили травматичну подію або були свідками такої ☝️ МОЗ України зазначає про 20–30% пацієнтів. Це стосується як військових, так і цивільних.

🔸симптоми та причини виникнення ПТСР;

🔸вплив на ментальне та фізичне здоров’я;

🔸методи лікування та профілактики.

👉Відповіді на ці запитання можна знайти у Гіді “Як позбутися ПТСР?” від проєкту “Бережи себе”.

📍Матеріал складається з 15 невеликих розділів з інформацією та профілактиками і практичними порадами, як підтримати близьку людину.

Завантажте Гід собі https://berezhy-sebe.com/ptsr-likuietsia-iak-dopomohty-sobi-ta-blyzkym/ та бережіть себе і рідних.

#ТерапіяДляВетеранів #ПідтримкаРодинВетеранів

11/11/2023

🧠Більшість військовослужбовців не мають досвіду спілкування з психологом, тому для них це незрозуміло що це за людина, як з нею спілкуватись і навіщо взагалі в армії психологи.
Цивільний психолог асоціюється з психотерапевтом, який працює в гарному кабінеті з портретом Фрейда, а пацієнт лежить на зручному дивані і розповідає свої проблеми сімейного життя, травматичні відносини з батьками в дитинстві або булінг в школі. До чого тут армія і навіщо психолог на війні дійсно не зрозуміло.
🔹Важливо розуміти, що військовий психолог відрізняється від цивільного так само як тактична медицина відрізняється від цивільної. Військовий психолог не цікавиться історіями з дитинства, він допомагає військовослужбовцю бути боєздатним.
🔹Військовий психолог розуміє як працює мозок в умовах бойових дій, як впоратися із стресом і відновитись після виконання бойового завдання. Звичайно головне вислухати людину і зрозуміти її. Але ще психолог допомагає відновити сон, апетит, пояснює методи саморегуляції психологічного стану під час бою і після.
Один із видів втрат в сучасній війні є психогенні втрати, це можна порівняти з травмою але не тіла, а психіки, ці травми можуть бути різної складності, іноді вони проходять самі як синець за тиждень, а іноді потрібен час і медична допомога як після відкритого перелому.
Таким чином військовий психолог під час спілкування за допомогою візуального спостереження і тестування може визначити тяжкість психотравми і скерувати військовослужбовця до лікаря психіатра. Іноді лікар призначає заспокійливі таблетки і цього достатньо, а іноді потрібно лікування в психіатричному відділенні або реабілітаційному центрі. Після відновлення військовослужбовці повертаються в стрій і здатні виконувати завдання за призначенням.
❗Тому не потрібно боятися чи соромитися військового психолога, звернення до психолога не є проявом слабкості, він не буде лізти вам в душу, а допоможе підготуватись до бойових дій і відновитися після виконання бойових завдань.

#психологія

11/11/2023
10/11/2023

Випуск 21. Когнітивні проблеми та шляхи їх подолання.
Ті, хто переніс черепно-мозкову травму, можуть мати різноманітні проблеми з пам'яттю, увагою, здатністю сприймати інформацію та приймати рішення.
Іноді людині важко усвідомити, в чому саме полягає проблема, вона може лише відчувати безпорадність, роздратування або злість.
У цьому випуску ми наведемо приклади типових когнітивних проблем та поради, як з ними впоратися - самостійно або з допомогою близьких.

За матеріалами авторства Dawn Neumann, PhD and Anthony Lequerica, PhD, Model Systems Knowledge Translation Center

ПРОБЛЕМИ З УВАГОЮ ТА КОНЦЕНТРАЦІЄЮ
🔸Людина відчуває неспокій, легко відволікається
🔸Важко завершити розпочату справу
🔸Важко виконувати більше, ніж одну задачу одночасно
🔸Важко стежити за плином тривалої розмови, за сюжетом фільму.

ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ
🔸Зменшити відволікаючі фактори. Читати або виконувати розумову роботу у тихому місці.
🔸Виконувати задачі по одній.

Адаптуватися потрібно поступово - починати з читання коротких уривків або простих арифметичних дій. Далі - ускладнювати задачі, спробувати читати у гамірному місці тощо. Однак не має бути відчуття тривожності, роздратування, "вислизання" думок.

ПРОБЛЕМИ З РОЗУМІННЯМ ТА ОБРОБКОЮ ІНФОРМАЦІЇ

🔸Важко одразу вловити суть сказаного іншими
🔸Потрібно більше часу, щоб зрозуміти прохання або інструкції
🔸Важко зосередитися на сюжеті книги або фільму
🔸Реакції виглядають або відчуваються сповільненими
🔸Щоденні справи потребують більше часу

ЩО МОЖЕ ДОПОМОГТИ
🔸Зосередитися на суті розмови, не займатися паралельно іншими справами.
🔸Відводити більше часу на прийняття рішень, дозволити собі додатково обміркувати, впорядкувати отриману інформацію.
🔸Робити нотатки, підсумовувати прочитане або почуте.
🔸В процесі навчання періодично повторювати нову інформацію та переглядати зроблені конспекти.
Перепитувати, просити повторити сказане іншими словами. Уточнювати - чи правильно ви зрозуміли співрозмовника.

#контузія #допомога #лікування #лікуванняконтузії #черепномозковатравма #мозок #травми #україна #зсу #медицина #лчмт #реабілітація #реабілітаціявійськових

09/11/2023

Дуже важливі та корисні поради в непростий час для українських сімей💙

Рекомендуємо прочитати путівник для родин військових.
Доступний для завантаження ✅ в нашому Telegram каналі
🔵
https://t.me/psy_mpapm_ua

09/11/2023

⚡ЯК БОРОТИСЯ З ПЕРЕВТОМОЮ?!⚡

В умовах військових дій наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, задача яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій “термін придатності”. Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. Важливо усвідомити, що це абсолютно закономірні стани, які з часом змінюють один одного. З кожним із них можна і треба працювати.

⚡Методи боротьби з перевтомою:⚡

🧩 Повноцінний сон, який, за даними Міністерства охорони здоров’я, має складати для дорослих – не менше 7 год на добу, для дітей та підлітків – 8-10 годин.

🧩 Обмеження інформаційного шуму. Відмовтесь від постійного оновлення стрічки новин, читайте їх за графіком, наприклад, по 15 хвилин вранці, в обід та ввечері. Довіряйте тільки перевіреним джерелам інформації.

🧩 Регулярне харчування. Регулярне фізичне навантаження. Будь–яка регулярна фізична активність, навіть ходьба на місці чи розтяжка, додасть вам бадьорості. Прогулянка на свіжому повітрі буде кращою за тренування в приміщенні.

🧩 Наскільки це можливо, підтримуйте звичну рутину, звички, слідкуйте за особистою гігієною.

🧩 Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку, фізичну й розумову працю.

🧩 Визначення пріоритетів. Усвідомте, що ніхто не в змозі робити все одразу, то ж визначте 3–5 головних задач для себе не день і дозвольте собі не робити нічого додатково.

🧩 Доброзичливі взаємини з людьми, які є поруч: сім’я, робочий колектив, волонтерська спільнота чи військові побратими. Зберігайте зв’язок, регулярно дзвоніть або пишіть своїм родичам та близьким.

🧩 Фізичний контакт. Подихайте разом, потримайте одне одного за руку. Обніміться з близькими.

🧩 Оптимізм та почуття гумору. Жартуйте, гумор завжди підтримує, навіть за жорстких життєвих обставин.

🧩Не призначайте дат кінця війни. Ми всі хочемо закінчення, але якщо ваші прогнози не справдяться – вам буде дуже складно емоційно, і ви будете почувати безвихідь.

🧩 Згадайте, що є для вас дорогим та важливим, пригадайте, у чому сенс вашого життя. Будуйте плани на майбутнє, визначайте, що найбільш важливе для себе ви зробите, коли настане мир.

🧩Професійна допомога. Зверніться за підтримкою до професійних психологів. Якщо у вас відсутня можливість звернутись до професіонала – попросіть про допомогу своїх родичів та близьких.

🤲 Пам’ятайте, що залишатися живим і здоровим – це вже багато.💙

Дорогі колеги, у цю п'ятницю 10 листопада о 18.00-19.30 запрошуємо вас послухати виклад полковника Армії США у відставці...
08/11/2023

Дорогі колеги, у цю п'ятницю 10 листопада о 18.00-19.30 запрошуємо вас послухати виклад полковника Армії США у відставці, психолога-дослідника Пола Бартона "Формувати світогляд витривалості, щоби вистояти під час проживання втрати", яку він підготував спеціально для українськиї психологів і психотерапевтів, які працюють з військовими, ветеранами і ветеранками. Передбачена година лекції і півгодини для питань і відповідей. На лекції будуть присутні колеги Пола, фахівці з теми викладу.
Лекція супроводжуватиметься синхронним перекладом.
Запис лекції буде розміщено на сторінці Громадська організація "Форпост" у Фейсбуці та ютьюб.
Лінк для доступу: https://us06web.zoom.us/j/85294176458?pwd=aURJYUtIK1NISGF1Y2F3c3p5UUJ2QT09
Плейлист з попередніми викладами від наших американських колег: https://youtube.com/playlist?list=PLY-dkQT21S5G4vRxsU4y4-3bkOYY_mBli&si=xI37rHeUUSNQLPgD

08/11/2023

Піраміда Ділтса:
чому ви маєте те, що маєте?

🔰 Матеріал пропонується для саморефлексії та психологічного практикуму.

🔺 Піраміда Ділтса, або піраміда логічних рівнів Роберта Ділтса - це концепція, що допомагає зрозуміти сенс дій людини (або компанії) на різних рівнях.

3 ПРИНЦИПИ ПІРАМІДИ ДІЛТСА

✅ Жодна проблема не вирішується на тому рівні, де вона виникла. Як правило, щоб виправити поведінку, необхідно внести корективи на рівні або здібностей, або оточення чи навіть місії.

✅ Щоб знайти контакт із іншою людиною, спілкуватися з нею слід на тому рівні, на якому вона спілкується з вами

✅ Будь-які зміни на верхньому рівні впливають на нижній, і навпаки. Коли в людини змінюються цінності, вона змінює своє оточення, поведінку і шукає нові способи досягнення своїх цілей. Змінюючи оточення, людина поступово переймає цінності нового оточення.

ПРАКТИЧНА РОБОТА:

✔ Накресліть свою піраміду, розділіть її на 6 секторів (як на картинці до допису).
✔ Поруч з зображенням піраміди або на окремому аркуші запишіть відповіді на питання до рівнів.
✔ У кожен сектор піраміди запишіть основну узагальнюючу думку щодо вашого персонального рівня і свій висновок. Наприклад, "Оточення: спонукає до зросту/заважає розвитку, знайти кола за інтересами, змінити обстановку у кабінеті/домі, попрацювати над стосунками з... тощо".
✔ Зробіть арт-терапевтичну вправу по завершенню роботи (рекомендація в кінці допису).

🟢 І рівень. ОТОЧЕННЯ
"Що я маю?", "Де я перебуваю?", "Хто і що мене оточує?"

В основі піраміди лежить середовище проживання людини. На цьому рівні є все те, що нас оточує: умови життя, люди, з якими ми контактуємо, місце, де ми живемо, що ми зазвичай бачимо, чуємо. Це стосується всіх аспектів життя: матеріальних благ, можливостей, сім'ї.

🟡 Питання до рівня:
✔ Яка у мене робота/бізнес (навчання)? Який мій дохід?
✔ Хто мої друзі? Які у мене стосунки з близькими, родиною?
✔ Що на цьому рівні потребує моєї уваги, поліпшення?
✔ Які кроки до поліпшення я уже можу зробити та який подальший план скласти?

🟢 ІІ рівень. ПОВЕДІНКА, ДІЇ
"Що я роблю?", "Чим займаюся?"

Тут наші дії чи бездіяльність, результати. Цей рівень - це реакція на перший - обставини, середовище проживання.

Результативність і мотиви людини визначають дії, які вона звикла здійснювати та спосіб взаємодії з іншими людьми. Ви можете зрозуміти щось щодо своєї реальності в тому разі, якщо поставите собі запитання про особисті дії і бажані результати.

🟡 Питання до рівня:
✔ Що я роблю на своєму місці (в роботі, стосунках)? Що роблять інші люди з мого оточення?
✔ Чи відповідають мої реальні, а не гіпотетичні дії очікуванням (щодо стосунків, роботи, фінансового рівня тощо)?
✔ Які дії, способи комунікації заважають мені досягати бажаного, а які є ефективними?
✔ Які дії я уже можу зробити для поліпшення ситуації, а які спланувати на майбутнє?

🟢 ІІІ рівень. ЗДІБНОСТІ
"Що я вмію?", "Як я обираю?", "Як я можу впливати на світ?"

Цей рівень стосується стратегії. Він визначає досвід і навички людини, а також її пріоритети, внутрішній ресурс і вміння ним користуватися. На цьому рівні можна розібрати свої установки, які заважають рухатися у своєму розвитку у різних сферах життя.

Людина визначається з тим, на що здатна, це про здатність до розширення і застосування здібностей і навичок для вирішення життєвих питань.

🟡 Питання до рівня:
✔ Якими особливими навичками, талантами я володію? Як застосовую їх у різних сферах життя?
✔ Як я ставлюся до людей із мого оточення? Як я проявляюся у стосунках?
✔ Які навички я маю освоїти, які здібності, таланти розвинути для досягнення бажаних результатів?
✔ Які кроки я уже можу зробити у цьому напрямку та який подальший план розвитку скласти?

🟢 IV рівень. ЦІННОСТІ ТА ПЕРЕКОНАННЯ
"Що для мене важливо?"

У кожної людини є певні власні внутрішні правила, принципи, установки (свідомі чи несвідомі) які визначають її вчинки та життєвий стиль.

Цінності та переконання, як правило, формуються сім'єю, авторитетними людьми, культурним оточенням. На цьому рівні розкриваються шаблони і стереотипи сприйняття, які не дають отримати бажане.

🟡 Питання до рівня:
✔ Чому я займаюся тим, чим займаюся?
✔ На кого із мого оточення мені хотілося/хочеться бути схожим? Який стиль життя цієї людини?
✔ Що для мене є цінним у житті (складіть список із 5-10 ваших цінностей)? Наскільки мої цінності реалізовані та співпадають із способом життя (у роботі, стосунках тощо)?
✔ Які із моїх цінностей потребують уваги на даному етапі життя? Які перші кроки я уже можу зробити для того, щоб мій спосіб життя відповідав моїм цінностям та який подальший план скласти?

🟢 V рівень. ІДЕНТИЧНІСТЬ, ОСОБИСТІСТЬ
Хто я? Що мною рухає?

До цього рівня належить самооцінка, самоцінність особистості, усвідомлення свого місця та ролі у світі. Це може включати як ототожнення себе з професією, сімейним станом, релігією тощо, так і охоплювати особистість вцілому.

Усі люди різні: навіть люди, які виховані в однаковому оточенні, мають однакову освіту, схожу шкалу цінностей. Самоідентифікація - важливий чинник успіху в житті.

🟡 Питання до рівня:
✔ Хто я? Ким я себе вважаю? Запишіть 5-10 іменників про себе.
✔ Яка моя суть і роль у професії, спільноті, стосунках тощо?
✔ Чи співпадає моє самосприйняття (реальне або бажане) з ролями, способами прояву у професії, спільноті, стосунках?
✔ Які кроки до особистісного самовираження/розвитку я уже можу зробити, щоб зберігати вірність власному "Я" і бути в доброму стосунку зі світом?

🟢 VI рівень. МІСІЯ
Заради чого я живу? Що я хочу лишити після себе?

Це найвищий рівень, який стосується сенсу життя і направлений на надособистісні орієнтири людини. Це може бути ставлення до життя і смерті, духовні устремління і цілі, не обмежені лише матеріальними рамками.

Цей рівень допомагає усвідомити важливість і цінність конкретної людини в масштабах світу. Наприклад, японські компанії базуються на засадах цінностей і місії, яка буде актуальною і через 100-200 років.

🟡 Питання до рівня:
✔ Чи бачу я сенс у тому, чим займаюся? Яка моя місія? Який внесок я роблю/збираюся зробити у світ?
✔ Куди і з ким я йду у своїй місії? Чи існують спільноти, які мають таку ж місію? Чи належу я до такої спільноти?
✔ Які зовнішні та внутрішні духовні опори я маю, щоб нести свою місію? Що дає мені наснаги та відчуття сенсу життя?
✔ Що уже зараз я можу зробити та який подальший план скласти, щоб відчувати вищий сенс свого життя (у стосунках, професії тощо)?

🔵 Модель піраміди Ділтса вибудувана таким чином, що кожне наступне запитання розкриває причинно-наслідкову закономірність. За цією схемою ви зможете прослідкувати, на якому рівні знаходиться проблема і давати туди фокус роботи.

🎨 Для додаткового арт-терапевтичного ефекту попрацюйте у техніці "Колаж"
🌿 До кожного рівня підберіть картинки, які вам подобаються та відповідають бажаній ситуації.
🌿 З'єднайте фрагменти з кожного рівня у одну картину (можна скористатися онлайн-програмами або зробити вирізки з журналів)
🌿 Дайте назву картині. Запишіть девіз-побажання.
🌿 Для натхнення готову роботу можна повісити на стіну чи поставити на заставку.

Цікавого вам дослідження та саморефлексії 🌿

© Психологічний практикум, питання для саморефлексії: Анна Паливода - аналітично орієнтована психологиня, кризова консультантка

Інкурсія

#психологія #інкурсія #мотивація

Address

Украина

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Психологія та солдат posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share