Kalendárium magazín

  • Home
  • Kalendárium magazín

Kalendárium magazín Historické události.

12/02/2022

30 LET ONLINE 🎂

13. února uplyne přesně 30 let od oficiálně prvního připojení Československa k internetu. 🎉 Slavnostní premiéra proběhla na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT. K letošnímu výročí gratuluje Čechům a Slovákům samotný Vint Cerf – jeden z otců a hlavní evangelista internetové sítě, dnes viceprezident Googlu. 👏

Památnou událost českého internetu si připomínáme zde: goo.gle/CeskoNaInternetu

22/12/2021

KALENDÁRIUM - 600 LET: Bitva u Kutné Hory. Odehrála se ve dnech 21. - 22. prosince 1421 mezi Kutnou Horou a úpatím vrchu Kaňk a 6. ledna 1422 v okolí vesnice Nebovidy. Vojska druhé křížové výpravy, v čele s králem Zikmundem Lucemburským, zde byla poražena husitskými svazy pod velením slepého hejtmana Jana Žižky, jenž byl v první fázi střetnutí nucen prorazit z křižáckého obklíčení, v druhé pak překvapil rozptýlené protivníkovy oddíly a přinutil je ustoupit směrem k Německému Brodu. Vítězství husitů prakticky znamenalo konec kruciáty, neboť po střetnutí u Nebovid křižáci ztratili iniciativu a každý jejich další pokus o soustředěný odpor skončil panickým útěkem. Obrázek: Josef Mathauser - Žižka před Kutnou Horou.

19/12/2021
20/11/2021

CHARLOTTE GARRIGUE MASARYKOVÁ (20.11.1850 – 13.5.1923)

Před 171 lety se v Brooklynu do bohaté obchodnické rodiny narodila Charlotte Garrigue, česká publicistka, intelektuálka a feministka amerického původu. V roce 1878 se v New Yorku provdala za chudého doktora filozofie ze střední Evropy, odstěhovala se s ním do Vídně a začala se učit česky. V roce 1881 se přestěhovali do Prahy, kde manžel dostal místo profesora na české Karlo-Ferdinandově univerzitě. Nejtěžší roky života ji čekaly po vypuknutí první světové války, když zůstala s třemi dětmi sama v Praze poté, co manžel odešel v prosinci 1914 spolu s dcerou Olgou do exilu. V nepřítmnosti byl odsouzen k smrti za velezradu, syn Jan musel narukovat do armády, syn Herbert se od uprchlíků z válkou postižené Haliče nakazil skvrnitým tyfem na jehož následky v roce 1915 zemřel a dcera Alice byla 28. října 1915 zatčena a osm měsíců vězněna ve Vídni. Sama Charlotte byla vězení pro nemoc ušetřena. Útrapy války se podepsaly na jejím zdraví, trpěla srdeční slabostí, prohloubily se její celoživotní deprese. Byla proto hospitalizována v sanatoriu ve Veleslavíně a v květnu 1918 – zřejmě na ochranu proti dalšímu pronásledování úřady – zbavena svéprávnosti. Ze sanatoria odvezl Charlotte, tehdy již první dámu mladého československého státu, Tomáš Garrigue Masaryk krátce po svém návratu do vlasti dne 21. prosince 1918. Zdravotní stav ji nedovoloval věnovat se naplno reprezentativní roli první dámy, tuto úlohu na sebe proto postupně převzala dcera Alice. 1. května 1923 prodělala mozkovou mrtvici, v jejímž důsledku částečně ochrnula. O několik dní pozdeji, 13. května 1923, na zámku v Lánech ve věku 72 let umírá.

-------

„Zevnějškem byla krásná; měla výbornou hlavu, lepší než já; charakteristické je, že milovala mathematiku. Toužila celý život po přesném poznání; ale tím v ní netrpěl cit. Byla hluboce zbožná; smrt jí byla jako přechodem z jedné světnice do druhé, tak neotřesně věřila v nesmrtnost. Po stránce mravní neměla ani zbla toho mravního anarchismu, který je tak rozšířen v Evropě, totiž na kontinentě; proto také byla přesná a pevná v politice a otázkách sociálních. Byla naprosto nekompromisní a nikdy nelhala; její pravdivost a nekompromisnost měly veliký výchovný vliv na mne.

S ní jsem dostal z protestantismu do svého života to nejlepší: tu jednotnost náboženství a života, náboženskou praktičnost, náboženství pro všední dny. V Lipsku, v těch společných debatách, jsem poznal její hlubokost: její básníci byli, jako moji, Shakespeare a Goethe, ale viděla v nich hloub než já a dovedla Shakespearem korigovat Goetha. Dělali jsme všechno spolu, i Platona jsme spolu pročítali; celé naše manželství bylo spoluprací. Byla velice hudební; Smetanu měla ráda a napsala do Naší Doby rozbor jeho druhého kvarteta; o tom se totiž říkalo, že je na něm znát Smetanovu duševní poruchu. O Smetanovi načrtla víc studií; snad někdy vyjdou.

Co bych vám o tom říkal! Bylo to tak silné spojení... Za války ochuravěla; já jsem to tam za hranicemi tušil... Když jsem se s tou celou slávou v roce osmnáctém vracel, čekal jsem jen na chvíle, až budu s nemocnou.

Američanka se stala Češkou, mravně i politicky; věřila v genia našeho národa, pomáhala mně v mých bojích politických a v celé mé politické činnosti. Až tehdy za války, za hranicemi jsem musel pracovat bez ní, ale věděl jsem, že jednám ve shodě s ní. Bývaly vůbec chvíle, kdy jsem, od ní vzdálen, souběžnost našich myšlenek na dálku přímo cítil. Nemyslím, že to je telepathie, ale paralelní myšlení a cítění lidí, kteří se ve všem shodují a stejně se dívají na svět. Žena, to bylo její přesvědčení, nežije jen pro muže a muž nežije jen pro ženu; oba mají hledat zákony Boží a je uskutečňovat.“¹

-------
¹ČAPEK, Karel a MASARYK, Tomáš Garrigue. Hovory s T.G. Masarykem: Věk mladosti. Praha: Fr. Borový-Čin, 1933. s. 110-112. bit.ly/2Kp8LEN

03/09/2021

S pokusy s jedovatým plynem jako prostředkem pro vraždění začal nacistický režim už na podzim 1939. Prvními oběťmi přísně tajného programu s názvem T4 byli pacienti psychiatrických klinik.

03/09/2021

📅Před 25 lety byla ve Škodě Mladá Boleslav slavnostně zahájena výroba nového vozu Škoda Octavia🚗 Který model se Vám líbí?🤩 Měli jste oktávku?🚕🙂
(📸 Škoda auto)

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Kalendárium magazín posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share