29/04/2024
‼️ Дорогі друзі і просто споживачі електричної енергії!
Періодично я бачу в стрічці FB емоційні дописи щодо нарахувань за електроенергію. Дехто пише у месенджери, а дехто навіть телефонує, і всі ці розмови нерідко починається на емоціях. Одразу скажу, що я розумію невдоволення людей, коли вони отримують нарахування, взяті, за їхніми словами, "зі стелі".
Тож присвячую цей допис всім, хто писав, пише і, впевнена, ще буде писати на цю тему.
⚡️ Перша порада: якщо ви отримали квитанцію або побачили у банківському додатку не ту суму, на яку розраховували, згадайте або просто зайдіть на сайт і подивіться, у який день ви передавали показання за останній місяць!
Покази не зафіксувалися на 1 число, а квитанція була не коректно розрахована, якщо:
1️⃣ "у тому місяці приходив контролер, і я уже не став передавати".
Контролер фіксує проміжні покази, а не ті, які підуть у квитанцію. Його візит, згідно з п. 8.6.10 Постанови НКРЕКП "Про затвердження Кодексу комерційного обліку", може бути взагалі раз на півроку.
Якщо контролер був у вас 10, 16, 23 чи будь-якого іншого числа, ці покази будть тільки проміжними, і ви все одно маєте передати покази за два дні до кінця місяця або перші три дні наступного. За квітень це з 29 квітня по 3 травня включно.
2️⃣ "я передав 29 січня, 27 лютого, 29 березня... Яка різниця? це ж наприкінці місяця!"
Різниця є! Вам дається чітко 5 днів, протягом яких треба передати покази. Повторюю: два останні дні поточного місяця і три перші дні наступного. Тобто передавати треба було з 30 січня, з 28 лютого і з 30 березня. Якщо це інші дні, комп'ютер закриє період автоматично, і система розрахує середньодобове споживання по формулі.
Цю формулу придумало не обленерго, ні я, ні енергозбут. Ця формула прописана в Кодексі комерційного обліку (п.8.6.11): це різниця між двома послідовними зчитуваннями показів та кількості днів між цими зчитуваннями. Через те, що контролери бувають у різні дні, а споживачі передають іноді цифри "приблизно", бувають дуже великі розбіжності між середньодобовим фактичним споживанням і середньодобовим, розрахованим по формулі. Щоб цього не трапилося, просто передавайте покази вчасно і все.
Якщо ж ви отримали квитанцію, і там неправильна сума, то не поспішайте одразу передавати покази, це не буде мати значення для наступного перерахунку, адже є важливим саме ДЕНЬ ПЕРЕДАЧІ ПОКАЗІВ. Дочекайтеся останніх двох днів поточного місяця або перших трьох днів наступного, а тоді вже передавайте. Тоді перерахунок буде зроблено, і наступна квитанція вже буде коректна.
3️⃣ "я передав на вайбер/телеграм (чи ще кудись) своєму контролеру"
Покази електролічильників повинні передаватися ВИКЛЮЧНО через електронні сервіси "Харківобленерго", про які товариство постійно інформує своїх споживачів на офіційному сайті, в Телеграм-каналі та на сторінці у Facebook:
🔹 банер “Передача показів лічильника” на сайті АТ “Харківобленерго”, при натисканні якого потрібно ввести дванадцятизначний особовий рахунок та покази засобу обліку;
🔹 мобільний додаток “Харенерго”;
🔹 sms-повідомлення на короткий номер 4300. У повідомленні вказати два значення у форматі: дванадцятизначний особовий рахунок пробіл показник. Якщо ви допустили помилку, система сповістить вас про це повідомленням.
🔹 особистий кабінет на сайті АТ “Харківобленерго”;
🔹 Viber-бот. Щоб знайти чат-бот, потрібно відкрити додаток Viber, натиснути кнопку “Додати контакт” та відсканувати QR-код на сайті АТ “Харківобленерго”. Після вибору боту треба слідувати підказкам;
🔹 Telegram-бот. Відкрити додаток Telegram, у рядку “Пошук” набрати латинськими символами KharkivOblEnergobot або (без пробілів) та обрати потрібний канал. Після вибору боту відкриється діалог, який слід активувати, натиснувши кнопку “Start”;
🔹 кол-центр АТ “Харківобленерго”. Кол-центр працює щоденно та цілодобово. Номери телефонів для передачі показів засобу обліку: 057-34-24-413, 067-23-40-413, 063-05-40-413, 050-05-40-413. Покази лічильника можна передати без з'єднання з оператором, через голосове меню самообслуговування.
4️⃣ "я вказав покази у банківському додатку, через який плачу" (Приват24 і тд)
Див. відповідь на пункт 3. Покази електролічильників повинні передаватися ВИКЛЮЧНО через електронні сервіси "Харківобленерго".
Щодо нарахувань. Усі нарахування виконує ПрАТ "Харківенергозбут". Якщо ви вчасно передали покази, то і нарахування будуть коректними.
☝️ І останнє, найголовніше. Навіть якщо ви забули передати покази, передали не в той день, помилилися у цифрах - це не привід нервувати! 🙏 Просто заплатіть по лічильнику, згідно з фактичними своїми показаннями. А наступного разу передайте покази у правильний день, і все вам перерахується - боргу не буде.
📌 Обов'язок передавати покази лічильника регламентується "Кодексом комерційного обліку електричної енергії" (п.8.6.2), згідно з яким споживачі зобов'язані щомісяця зчитувати фактичні покази лічильника встановленого на об'єкті споживача та надавати їх відповідному оператору системи розподілу на перше число місяця.