Un Cortado, Por Favor

  • Home
  • Un Cortado, Por Favor

Un Cortado, Por Favor Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Un Cortado, Por Favor, News & Media Website, .

Grupa mieszkańców Teneryfy, jednej z Wysp Kanaryjskich, prowadzi strajk głodowy, protestując przeciwko budowie nowych ob...
23/04/2024

Grupa mieszkańców Teneryfy, jednej z Wysp Kanaryjskich, prowadzi strajk głodowy, protestując przeciwko budowie nowych obiektów noclegowych dla turystów. Demonstranci żądają wstrzymania inwestycji, aby, jak twierdzą, zapobiec dalszemu rozwojowi turystyki masowej, niszczącej ich zdaniem tą hiszpańską wyspę.
Twierdzą oni, że nadmiar turystów doprowadził nie tylko do chaosu komunikacyjnego i hałasu, ale też zanieczyszczenia miejscowej przyrody.
Teneryfę, największą z wysp kanaryjskiego archipelagu, zamieszkaną przez 900 tys. osób, odwiedziła w 2023 r. rekordowa liczba zagranicznych turystów – 5,6 mln.

Więcej na: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Teneryfa-nie-chce-nowych-hoteli-Mieszkancy-prowadza-strajk-glodowy-8729160.html

Karnawał w Hiszpanii jest czymś pośrednim między eleganckim karnawałem w Wenecji i dzikim karnawałem w Brazylii. Obchodz...
06/02/2024

Karnawał w Hiszpanii jest czymś pośrednim między eleganckim karnawałem w Wenecji i dzikim karnawałem w Brazylii. Obchodzony jest w różnych regionach kraju, a każdy z nich ma swoje unikalne tradycje i zwyczaje.

Karnawał w Maladze, może nie tak spektakularny jak w Rio de Janeiro, to zdecydowanie jeden z barwniejszych w Europie. Hiszpanie uwielbiają się bawić, życie uliczne, taniec i muzykę, czyli wszystko co charakteryzuje karnawał, najbarwniejszą hiszpańską fiestę. Karnawał w Maladze trwa około tygodnia, kończy się w Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.
Carnaval de Malaga opisać można w dwóch słowach: kolorowy i wesoły mimo zimowej pory roku. To wielki teatr, gdzie miasto na krótki czas staje się sceną a ludzie stają się jej bohaterami. Kalendarz karnawałowy to parady, konkursy, imprezy gastronomiczne, teatralne i muzyczne. Największym zainteresowaniem z półmilionową widownią cieszą się zabawy uliczne, szczególnie Gran Desfile, wybór króla i królowej, batalla de la Flores i wybory Drag Queen.

W Kadyksie oficjalna część karnawału trwa 11 dni lutego. Nie brakuje wtedy elementów obecnych na większości wielkich imprez tego typu na świecie. Są więc uliczne parady, bale, wybór królowej karnawału (bądź raczej bogini, hiszp. diosa del carnaval), pokazy fajerwerków oraz koncerty. Kulminacją tego święta jest wielka plenerowa fiesta, podczas której tłumy miejscowych i przyjezdnych z Hiszpanii i całego świata rozlewają się po uliczkach starówki oraz na szerokich, piaszczystych plażach.

Karnawał na Teneryfie organizowany jest w lutym w stolicy Santa Cruz i przyciąga ludzi z całej wyspy i świata. Tego wydarzenia nie można przegapić! Główny Plac w Santa Cruz zostaje pięknie udekorowany, wypełniając się licznymi straganami, muzyką i pełną życia imprezową atmosferą. Karnawał trwa tydzień, podczas którego gwarantowane są niekończące się uliczne imprezy i wydarzenia, takie jak koncerty muzyczne, występy zespołów tanecznych, konkursy na najlepsze przebrania oraz parady zabytkowych samochodów. "Coso" jest głównym wydarzeniem karnawału i ma miejsce we wtorek. To wielka, spektakularna parada będąca oficjalnym zakończeniem Karnawału, która bez wątpienia przyciąga najwięcej uczestników i obserwujących.

Karnawał w Galicji, w języku galicyjskim znany jako "Entroido" lub "Antroido", zdecydowanie różni się od wcześniej wspomnianych festiwali z Teneryfy, Kadyksu czy Malagi, Wiele miast i wiosek Galicji świętuje swoje własne karnawały o różnych tematach przewodnich, jednak wszystkie są związane bardziej z historią i tradycją niż z nowoczesnym szaleństwem, z jakim zazwyczaj karnawał nam się kojarzy.

Karnawał w Lazie jest najstarszym tego typu świętem w Galicji, a możliwe że na całym świecie, natomiast entroido w Xinzo uznawany jest za najdłuższy w Europie. Najważniejszymi postaciami zabawy są “peliqueiros”, ubrani w wytworne (i ciężkie, bo ważące blisko 20 kg) stroje, składające się z wysokiego nakrycia głowy z pomponami, maski, krótkiej kurtki, białej bluzki i szala, krawata, sznurowanych szortów z frędzlami, czerwonych pończoch, podwiązek i zdobionych spodni.

Bez względu na to gdzie zdecydujemy się bawić w lutym w Hiszpanii, wszędzie karnawał zakończy się w ten sam sposób: dziwaczną tradycją " Entierro de la Sardina" czyli "Pogrzebem Sardynki". Podczas tego wydarzenia, ogromna kukła sardynki
wykonana z gałganków, szmat i papieru paraduje ulicami miast na wielkiej rampie- tronie, po czym jest podpalana i znika w płomieniach ogniska. Pogrzebowi towarzyszy pokaz fajerwerków.

W 2030 roku według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia...
19/01/2024

W 2030 roku według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) na świecie może brakować co najmniej 40 proc. białka. To pochodzące od zwierząt może nie wystarczyć, aby pokryć wszystkie potrzeby ludzi. Budowa farmy jadalnych owadów stawia więc Hiszpanię w czołówce sektorów o wielkim potencjale, ponieważ zajmie się produkcją alternatywnego białka.
Obecnie firma Tebrio zachęca do wykorzystywania owadów do karmienia zwierząt. Owad może być również wykorzystywany do tworzenia biodegradowalnych tworzyw oraz w przemyśle tekstylnym, farmaceutycznym czy biomedycznym oraz jako nawozy organiczne.
"UE opracowuje swoją strategię i bada, gdzie można uzyskać nowe białka. W raporcie UE owady wymieniane są wraz z roślinami strączkowymi i innymi białkami roślinnymi. To spore osiągnięcie" - poinformował Francisco García, rzecznik firmy biotechnologicznej Tebrio, cytowany przez portal rolniczy Agroberichten Buitenland.
Produkowany przez Tebrio mącznik to larwalna postać chrząszcza mącznika żółtego, pochodzącego z gatunku chrząszcza ciemnego. "Z tych owadów uzyskuje się różne produkty w zależności od etapu ich rozwoju. Białko i tłuszcz są ekstrahowane ze stadiów larwalnych" - poinformował portal Agroberichten Buitenland. Jak poinformował Francisco García, larwy mają wysoką zawartość białka oraz nienasycone tłuszcze. Mącznik młynarek ma też bardzo szybko rosnąć, w ciągu kilku dni osiąga dojrzałość.
źródło: https://wiadomosci.gazeta.pl/
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

W Hiszpanii Trzech Króli (Los Reyes Magos) świętuje   się już wieczorem 5 stycznia. W wielu miastach urządzana jest tzw....
06/01/2024

W Hiszpanii Trzech Króli (Los Reyes Magos) świętuje się już wieczorem 5 stycznia. W wielu miastach urządzana jest tzw. “La Cabalgata de Reyes Magos” - parada dla uczczenia Święta Trzech Króli. Trzej Królowie przejeżdżają w widowiskowych strojach na koniach lub wielbłądach, a nawet słoniach, w otoczeniu świty. Często towarzyszy im orkiestra.
Noc z 5 na 6 stycznia uznawana jest w Hiszpanii za najbardziej wyjątkową w roku. Dzieci zostawiają wieczorem strudzonym królom i ich wielbłądom napoje (wodę, mleko, słodkie wino) i jedzenie (ponoć biedne wielbłądy jedzą tylko raz w roku). Następnego dnia, 6 stycznia rano, znajdują w tym samym miejscu podarunki. Te, które zdaniem rodziców nie zasłużyły na prezent, dostają węgiel, a raczej cukierki naśladujące węgiel – odpowiednik naszej polskiej “rózgi”. Niegdyś dzieci były obdarowywane w Hiszpanii nie w dzień Bożego Narodzenia, 25 grudnia, ale właśnie 6 stycznia. Było to czytelne nawiązanie do darów przyniesionych Małemu Jezusowi przez Trzech Króli. Teraz dzieci (i dorośli) najczęściej dostają prezenty w oba świąteczne dni. Dzieci wciąż piszą jednak listy z prośbą o prezenty adresowane do Trzech Króli, a nie jak w większości krajów do Świętego Mikołaja.
Na 6 stycznia w Hiszpanii, przygotowuje się specjalne ciasto. W Hiszpanii jest to tzw. “pierścień króla” – Rosca de reyes lub Roscón de reyes, na ogół w owalnym kształcie, bogato dekorowany bakaliami. Zaokrąglony kształt ma nawiązywać do korony, zaś bakalie do klejnotów z królewskich insygniów.
W cieście ukrywana jest mała figurka Dzieciątka Jezus – otrzymanie jej w porcji ciasta uznawane jest za wyjątkowe błogosławieństwo. Obowiązkiem obdarowanego jest odniesienie figurki do najbliższego kościoła w Dniu Ofiarowania 2 lutego ( (Día de la Candelaria). W Meksyku dodatkowo wyróżniona osoba musi wydać 2 lutego przyjęcie z tradycyjnymi potrawami.
Wiele cukierni hiszpańskich wypieka na 6 stycznia “królewskie pierścienie” z ukrytą figurką oraz suszonym ziarnem bobu. Ciasto podawane jest podczas licznych imprez. Ten, kto otrzyma figurkę, koronowany jest na króla lub królową balu, a ten, komu trafi się bób, w przyszłym roku jest zobowiązany do zamówienia i zapłacenia za kolejny Roscón de reyes.
źródło: https://orszak.org/

"Las doce uvas de la suerte" to hiszpański zwyczaj jedzenia winogron w Noc Sylwestrową. Podczas dwunastu uderzeń zegara ...
30/12/2023

"Las doce uvas de la suerte" to hiszpański zwyczaj jedzenia winogron w Noc Sylwestrową. Podczas dwunastu uderzeń zegara o północy, należy zjeść 12 winogron - jedno winogrono na każdy miesiąc roku. Wierzy się, że ich spożycie zapewni pomyślność i dobrobyt na cały następny rok. Jeśli nie uda się zjeść ich wszystkich, mówi się, że można mieć pecha.
I chociaż wydaje się, że to łatwe zadanie - w końcu jest to tylko dwanaście winogron – to pogryzienie ich i połknięcie zanim dzwony przestaną bić, jest rzeczywiście dość trudne!
Tradycja ta podobno pochodzi z regionu Alicante i wyjątkowo obfitych zbiorów winogron w 1909 roku. Tamtejsi producenci szukali możliwości ich wykorzystania i jako sposób na wyprzedanie nadmiaru, zaczęli promować jedzenie winogron podczas wieczoru 31 grudnia czyli popularnego Sylwestra (Nochevieja).

zdjęcie: ShutterStock

Boże Narodzenie to chyba najbardziej tradycyjne i j rodzinne święto na świecie, chociaż w Hiszpanii obchodzone jest inac...
26/12/2023

Boże Narodzenie to chyba najbardziej tradycyjne i j rodzinne święto na świecie, chociaż w Hiszpanii obchodzone jest inaczej niż w Polsce.
Powszechną świąteczną dekoracją która znajduje się w wielu sklepach i domach jest Portal de Belén. Jest to diorama z Betlejem, w której używa się małych modeli i figurek do przedstawienia sceny Narodzenia Jezusa. Może być skromna — tylko Maryja, Józef i Jezus w swoim żłobie, albo może być wielkimi i skomplikowanymi strukturami przedstawiającymi pustynię, 3 Mędrców, a nawet „caganera”, maleńką figurkę faceta robiącego kupę.
W Hiszpanii nie ma też tradycyjnego Świętego Mikołaja, a prezenty dostarczane są dzieciom 6 stycznia przez Reyes Magos, czyli Trzech Mędrców chociaż coraz częściej świąteczne prezenty zarówno w Boże Narodzenie, jak i 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli.
Jednocześnie Kraj Basków ma swoją własną wersję Mikołaja. Jest to wesoły dziadek, który istnieje tylko w tym regionie. Nazywa się Olentzero, jest olbrzymem, który ubiera się w chłopskie stroje i pali fajkę, a w nocy 23 grudnia w Bilbao podróżuje wzdłuż Gran Via w kierunku teatru Arriaga, gotowy zostawić prezenty dla małych dzieci w Wigilię.
Katalończycy mają jeszcze inną swoją specyficzną świąteczną tradycję. Kłodę ozdobioną twarzą i nogami, która jest trzymana w domu lub ogrodzie i przykryta kocem, aby nie zmarzła. Nazywa się „Caga Tió”. W Boże Narodzenie katalońskie dzieci uderzają w niego patykiem, śpiewając pieśń, w której proszą o słodycze. Potem odrywają koc i znajdują cukierki, na które liczyli!
Wszyscy wiemy, że Hiszpanie mają świetne jedzenie, a na Boże Narodzenie przygotowują wspaniałe świąteczne specjały. Główny posiłek zwykle odbywa się 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Obowiązkowo podawana jest szynka Serrano, ale owoce morza i ryby również odgrywają dużą rolę w menu, zwłaszcza krewetki królewskie. Na deser jest migdałowy słodki turrón i Roscón de Reyes — ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze i fasolką i figurką wypiekaną w środku. Jeśli zdobędziesz figurkę z małą zabawką, zdobędziesz zaszczyt noszenia korony, ale jeśli twój plasterek zawiera fasolkę, będziesz musiał zapłacić za roscón w przyszłym roku!
Powszechną praktyką jest chodzenie do kościoła w Wigilię po kolacji, aby wziąć udział w misa del gallo o godz. 00.00. W tej mszy o północy Hiszpanie potwierdzają swoją wiarę i wychwalają narodziny Jezusa Chrystusa w Boże Narodzenie.
źródło: www.idealista.com

Co roku 22 grudnia odbywa się  losowanie  hiszpańskiej loterii El Gordo. Sama loteria jest największą tego typu na świec...
22/12/2023

Co roku 22 grudnia odbywa się losowanie hiszpańskiej loterii El Gordo. Sama loteria jest największą tego typu na świecie i na stałe zapisała się jako element hiszpańskiej tradycji związanej z Bożym Narodzeniem.
El Gordo jest też jedną z najstarszych tego typu gier na świecie. Jej historia sięga XVIII wieku, zaś pierwsze losowanie odbyło się 10 grudnia 1763 roku, a jej przebiegu nie zdołała przerwać nawet hiszpańska wojna domowa i reżim generała Franco. W Hiszpanii jest najważniejszym loteryjnym wydarzeniem w roku, według statystyk w loterii tej bierze udział nawet 70-90% mieszkańców tego kraju.
Zasady loterii mogą wydawać się trochę skomplikowane. Jeden kupon loterii Gordo kosztuje 200€. Na każdym kuponie widnieje dziesięć pięciocyfrowych numerów. Ponieważ loteria jest niezwykle popularna trzeba wielokrotnie drukować każdy kupon w wielu seriach. Następnie pięciocyfrowy numer drukuje się na każdym kuponie i na jego późniejszych seriach. Z racji dość wysokiego kosztu pojedynczego kuponu, sprzedawane są również tzw. decimos, czyli jeden numer z kuponu. Cena takiego kuponu to 20€. Jeśli jego posiadacz okaże się zwycięzcą dostaje 10% nagrody. Nagroda główna jest nazywana El Gordo, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „tłusty”.
Samo losowanie Hiszpańskiej Loterii jest naprawdę wyjątkowym wydarzeniem. Numery losowane są przez dzieci, które następnie śpiewają wyniki oraz wartość odpowiadających im nagród. W efekcie nigdy nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie wylosowana nagroda główna czyli tzw. El Gordo. Ta specyficzna ceremonia trwa nawet 3 godziny i w Hiszpanii jest już nieodłącznie kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia.

W linku poniżej losowanie numerów El Gordo w 2019 r.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=YhYjOkr8yFU&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fmagicznagalicja.es%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Władze Barcelony zatwierdziły zmianę nazw części ulic w mieście. W rezultacie w stolicy Katalonii znikną niektóre ulice ...
09/12/2023

Władze Barcelony zatwierdziły zmianę nazw części ulic w mieście. W rezultacie w stolicy Katalonii znikną niektóre ulice nazwane imionami chrześcijańskich świętych, ich miejsce zajmą natomiast nazwiska działaczek feministycznych.
Procedurę zmiany nazw ulic upamiętniających świętych barceloński ratusz uruchomił w 2022 roku, kiedy na jego czele stała Ada Colau ze skrajnie lewicowej partii En Comu. Wejście zmian w życie zostało następnie utrzymane przez kierowany od lipca tego roku rząd socjalisty Jaume Collboniego.
Z zatwierdzonych pod koniec listopada dokumentów miejskich władz wynika, że ulice Świętego Rafała i Świętej Magdaleny zmienią nazwę i zaczną upamiętniać aktywistki feministyczne: Marię Casas Mira, a także Magdalenę E. Blanc. Z kolei ulice poświęcone Świętej Agacie oraz Świętej Róży zadedykowana będą teraz działaczkom na rzecz kobiet: Agacie Badia Puig-rodon oraz Rosie Puig-rodon Pla.
Z uzasadnienia władz Barcelony wynika, że zmiana nazw ma służyć większej inkluzywności stolicy Katalonii oraz podkreśleniu świeckiego charakteru tego miasta.
Zmiany nie wszystkim jednak się podobają. Dziennik "El Debate" twierdzi, że usunięcie nazw z barcelońskich ulic będzie skutkowało dezorientacją dla wielu mieszkańców miasta, w którym zadedykowane były one świętym już ponad 150 lat temu.

Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

30 listopada 2023. Hiszpania, Costa Blanca. Najcieplejszy rejon w całej Europie. Najlepsze miejsce na spędzenie szaro-bu...
04/12/2023

30 listopada 2023. Hiszpania, Costa Blanca. Najcieplejszy rejon w całej Europie. Najlepsze miejsce na spędzenie szaro-burego listopada na plaży w słońcu i cieple. Wschód słońca o 8.00 rano zachód o 18.00. Tylko 3,5 godziny lotu i lato czeka. Warto pomyśleć już teraz o zakupie apartamentu lub domu w tym rejonie żeby następny listopad spędzić już tak…

Do popularnej wśród pielgrzymów z całego świata katedry w Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii przyby...
29/11/2023

Do popularnej wśród pielgrzymów z całego świata katedry w Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii przybyła w tym roku rekordowa liczba pątników – 438,3 tys., podały lokalne władze.

Jak poinformował szef rządu wspólnoty autonomicznej Galicji Alfonso Rueda, pielgrzymem, który na ponad miesiąc przed zakończeniem roku okazał się rekordowym pątnikiem numer 438.308, jest 79-letni mężczyzna. Przybył on do katedry z Andaluzji, pokonując dystans 1250 km.
Szef władz wspólnoty autonomicznej Galicji przypomniał, że rekord pojawia się po pandemii Covid-19, która „zamknęła w domach pątników”. Odnotował, że koronawirus uniemożliwił wielu pielgrzymom przybycie na obchodzony w 2021 r. jubileuszowy Rok Święty Jakubowy. Ma on miejsce, kiedy obchodzone 25 lipca wspomnienie św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę.

Katedra w Santiago de Compostela uchodzi za miejsce spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Należy do najpopularniejszych miejsc kultu religijnego na świecie.

Źródło: PAP / tk

Hiszpańska policja krajowa odzyskała 11 złotych przedmiotów o wartości ponad 60 milionów euro które są częścią dziedzict...
16/11/2023

Hiszpańska policja krajowa odzyskała 11 złotych przedmiotów o wartości ponad 60 milionów euro które są częścią dziedzictwa historycznego Ukrainy, ale przedostały się do Hiszpanii nielegalnymi kanałami w 2016 roku, dwa lata po rosyjskiej aneksji Półwyspu Krymskiego, poinformowało w poniedziałek hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Dokonano pięciu aresztowań, w tym trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukraińców. Jednym z nich jest prawosławny ksiądz, którego policja uważa za przywódcę domniemanej siatki przestępczej specjalizującej się w przemycie dóbr kultury z rozdartego wojną kraju.
Odzyskane przedmioty zostały opisane przez policję jako "złote klejnoty o dużej wartości historycznej i ekonomicznej", pochodzące z kultury grecko-scytyjskiej z VIII-IV wieku p.n.e.
W wyniku wcześniejszego dochodzenia, w 2022 r. policja zlokalizowała skrytkę depozytową w Madrycie, która zawierała jeden z elementów sprzedanych lokalnemu biznesmenowi. Był to złoty pas z głowami baranów, który był częścią wystawy odbywającej się w kijowskim muzeum w latach 2009-2013. Po zakończeniu wystawy pas i inne przedmioty z niejasnych powodów znalazły się w posiadaniu prawosławnego księdza, który został aresztowany.
Po tym pierwszym odkryciu, śledczy potwierdzili, że podejrzani byli w posiadaniu innych antyków o podobnych cechach, z których wszystkie zostały wprowadzone do Hiszpanii przed majem 2016 r. poprzez deklarację importową, w której fałszywa dokumentacja została wykorzystana do "udowodnienia", że klejnoty należały do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. W ubiegłym tygodniu ukraiński parlament podjął pierwszy krok w celu zakazania Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu - który ma historyczne powiązania z Moskwą i do którego, według sondażu przeprowadzonego przez Międzynarodowy Instytut Socjologii w Kijowie, należy tylko 4% mieszkańców kraju - działalności w kraju po tym, jak prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył jego przywódców o współpracę z Rosją po zeszłorocznej inwazji.

Dzisiaj na wydmach  CORRALEJO kończy się   Międzynarodowy Festiwal Latawców, na którym  profesjonalni i amatorscy fani p...
12/11/2023

Dzisiaj na wydmach CORRALEJO kończy się Międzynarodowy Festiwal Latawców, na którym profesjonalni i amatorscy fani puszczania latawców spotkali się już po raz trzydziesty szósty.
Festiwal rozpoczął się w 1987 roku dzięki zapałowi grupy pasjonatów i od tamtego czasu gromadzi coraz większą publiczność, stając się dużą atrakcją na skalę międzynarodową. Więcej informacji na stronie: https://corralejokitefest.com/

Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny,  jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko w B...
10/11/2023

Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli nie tylko w Barcelonie, ale i w całej Hiszpanii. Przyciąga co roku ok. 5 milionów turystów i to właśnie dzięki turystyce i prywatnym dofinansowaniom, pokrywane są bieżące koszty budowy, które wynoszą około 25 milionów euro rocznie.
Jej budowa rozpoczęła się w 1882 roku i jest ciągiem budowana przez ponad 140 lat z kilku względów, a jednym z nich są architektoniczne detale, które zaplanował jej architekt Antonio Gaudi. Po pierwsze budowla nie ma ani jednej linii prostej, a także kątów prostych. Wewnętrzne kolumny, które podtrzymują wnętrze kościoła w zamyśle Gaudiego mają przypominać drzewa; na dole znajduje się pień, a patrząc w górę, im wyżej tym rozgałęzień jest coraz więcej.
W tym miesiącu CNN poinformował, że w 2026 r kiedy przypada setna rocznica śmierci Gaudiego, budowa zostanie oficjalnie zakończona. Co ważne Sagrada Familia będzie najwyższym kościołem na świecie.
Więcej interesujących szczegółów dotyczących tej fantastycznej budowli można przeczytać min. Tu https://zalajkowane.pl/sagrada-familia-ciekawostki/

A może przeprowadzka do Hiszpanii? W całej Europie miasta o malejącej liczbie ludności opracowały radykalne rozwiązanie ...
07/11/2023

A może przeprowadzka do Hiszpanii?

W całej Europie miasta o malejącej liczbie ludności opracowały radykalne rozwiązanie mające na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców poprzez oferowanie hojnych zachęt pieniężnych. Wiele obszarów wiejskich boryka się ze starzejącą się populacją, ponieważ młodzi ludzie przenoszą się do miast lub decydują się nie mieć dzieci. Aby temu zaradzić, niektóre samorządy lokalne zachęcają obcokrajowców do osiedlania się, oferując granty relokacyjne i wypłaty gotówkowe.
I tak na przykład hiszpańska wioska Rubia w Galicji będzie płacić emigrantom do 150 euro miesięcznie za zamieszkanie w niej. Program skierowany jest do rodzin z nadzieją na zwiększenie liczby uczniów w lokalnych szkołach. Rubia znajduje się w północno-zachodniej Hiszpanii, 2,5 godziny jazdy na wschód od Santiago de Compostela.
Drugie miasto, które zaprasza do siebie to Ponga, 600-osobowe miasto i gmina w północno-zachodniej Hiszpanii, zapłaci Brytyjczykom po 2 600 funtów (2 971 euro) za przeniesienie się tam. Kolejne 2 600 funtów zostanie przyznane na każde urodzone tam dziecko.
Aby skorzystać z oferty, Brytyjczycy muszą zobowiązać się do zamieszkania w Ponga przez co najmniej pięć lat.

Hiszpańskie Święto Zmarłych - Dia Todos los Santos, obchodzone jest 1 listopada,  w tradycji katolickiej i jest  dniem  ...
31/10/2023

Hiszpańskie Święto Zmarłych - Dia Todos los Santos, obchodzone jest 1 listopada, w tradycji katolickiej i jest dniem wolnym od pracy w całej Hiszpanii.
W tych dniach Hiszpanie odwiedzają miejsca spoczynku swoich zmarłych, przynoszą im kwiaty i modlą się za nich, choć nie tylko. W niektórych regionach rozpowszechnione są różnorodne zwyczaje, które mają związek z rejonami kraju. I tak W okolicach Alicante przetrwał zwyczaj zapalania w oknach świec, aby dusze zmarłych znalazły drogę do domu. W prowincji Soria odbywają się procesje, w czasie których śpiewane są pieśni religijne. Podzieleni na żonatych, kawalerów i resztę ludności uczestnicy po odśpiewaniu Pieśni Dusz odmawiają modlitwę Ojcze Nasz.
Poza tym jak wiele hiszpańskich świąt - fiest tak i dni zmarłych mają swoje typowe słodycze i tak, w święto zmarłych nie może zabraknąć w sklepach i domach przede wszystkim huesos de Santo – są to marcepanowe kości świętych oraz empiñonados lub panellets również marcepanowe tym razem szyszki otoczone orzechami pinii. W niektórych rejonach Galicji do dziś robi się też specjalne pierogi, które spożywa się na cmentarzu.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Un Cortado, Por Favor posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share