18/11/2024
Днес е световният ден против тормоза в училище. Само през миналата година у нас са регистрирани 4057 случая на училищен тормоз - според данни на Министерството на образованието. Това са само регистрираните случаи - и рядко отразяват цялото многообразие на формите на насилие.
Как помагаме на децата да се справят с тормоза? Могат ли родителите да направят нещо?
Като начало е важно да предразположим детето да ни се довери. Много често децата премълчават - не на последно място защото се срамуват, че са жертви на тормоз. Те могат да възприемат това не като чужда агресия, а като свой собствен социален провал. Особено ако им се струва, че родителите им не биха могли да имат подобен опит - нали са успешни, обградени с приятели възрастни?
Затова не е лошо да намерим как да подхванем темата.
В "Тихата гора" от Слави Стоев насилието приема формата на "триглава ламя". А това, което помага на децата, е намирането на нови, неочаквани начини за общуване.
В статията "Помощ, откраднаха ми приятелките!" във "Вижте" училищната психоложка Анет Маринова описва възможните стратегии пред момичетата, подложени на социална изолация.
А съвсем скоро ще разкажем и как в Пловдив родители призоваха двата водещи футболни отбора, "Ботев" и "Локо", да се борят с футболното хулиганство в училище.
Тормозът има много страни. И се случва изключително често. Пострадалото дете обаче може да се чувства изключително само. Затова е важно разговорът по темата да не спира.