16/08/2024
Gyermekek a színpadon, Kollatos Fotios tovább írta a görög nemzetiségi színház sikertörténetét
Újabb sikeres előadást tudhat maga mögött a Jelen/Lét nemzetiségi fesztiválon az Amfitheatro görög nemzetiségi színház, amely június 8-án komoly érdeklődés mellett mutatta be többnyire gyermekekkel a színpadon Karagiozis Budapesten című előadását. Az eredetileg a Nemzeti Színház Kaszás Attila termében tervezett műsort a komoly érdeklődés miatt végül a sokkal nagyobb, Gobbi Hilda teremben adták elő, de még így is szükség volt pótszékekre, és sokan voltak, akik nem jutottak be az előadásra – emelte ki Kollatos Fotios, az Amfitheatro Görög Nemzetiségi Színház vezetője, amikor a Karagiozis Budapesten című előadásról kérdeztük.
Kollatos Fotios a történelmi jelentőségű előadás előtt még úgy nyilatkozott, ezzel a darabbal tovább írná a görög színház sikertörténetét, ezt pedig a sikeres műsorral valósággá is váltotta. Az idei Jelen/Lét nemzetiségi színházi fesztivál egyik legnagyobb sikerét hozta az Amfitheatro előadása, amely után a rendező beavatott minket a színdarab részleteibe.
“A görög nemzetiségi színházzal az volt most a célunk, hogy megmutassuk a fesztiválnak, és a többi nemzetiségi színháznak, hogy nem csak professzionális csapatunk van, hanem bizony gyerekcsapatunk is. Sokat gondolkoztunk, milyen darabot adjunk elő, vigyünk színpadra idén gyerekcsapatunkkal, és eldöntöttük, hogy Karagiozis egyik darabját mutassuk be. Sok történet van, ami Karagiozishoz fűződik, de Kotsona Elenivel végül arra jutottunk, hogy írunk egy új történetet, és így a magyarországi görögöknek is legyen egy saját színdarabja. Megszületett így a Karagiozis Budapesten című előadás“
– kezdte a történelmi jelentőségű darab ismertetését Kollatos Fotios, aki külön kiemelte az előbb már említett Kotsona Elenit, akinek külön köszönettel tartozik, mert megírta Karagiozis Budapesten történetét.
“Karagiozis Görögország kiemelkedő főhőse, mindig báb- és árnyjátékban mutatják be történeteit, de most szerettük volna, hogy életre keljenek a szereplők, táncokkal, dalokkal mutassuk be a darabot, gyermekekkel. Kipru Mirandának és Kolea Nikolettnek köszönhettük a koreográfiát, a csodás táncokat a Helidonaki Táncegyüttesnek, valamint a Beloiannisz Kulturális Egyesület táncegyüttesének. Nagyon fontosnak tartom megjegyezni, hogy előadásunk sikeressége nem valósulhatott volna meg Klica Paraszkevi Vula néni nélkül, aki odaadó munkájával odafigyelt arra, hogy a gyerekek helyesen ejtsék ki a görög szavakat, ezzel pedig ápolják a görög nyelvet. Rajta kívül szeretnénk még köszönetet mondani Álmosd Phaedrának, aki a csodás díszletekért, jelmezekért felelt, valamint Agárdi Elektrának, aki szintén végigkísérte a próba folyamatokat, és segített a darab megvalósításában. Előadásunkkal azon kívül, hogy egységet teremtsünk a színházi életben, az is a célunk, hogy görög közösségen belül is egységet formáljunk, erre pedig a színház nagyszerű lehetőség”
– folytatta Kollatos Fotios, aki kiemelte még Tscharouha Christina munkáját, aki végig segítette a próbákat, és mindent biztosított annak érdekében, hogy a legjobb körülmények között készülhessenek a gyermekek az előadásra.
Az előadásról riport filmet forgatott a Rondó nemzetiségi magazin, amelyben Tscharouha Cristina még azt emelte ki Karagiozis Budapesten című darabja kapcsán, hogy a próbák alatt nem csak a görög nyelvet ápolták a fiatalok, és ismerkedtek meg a színházi kulturális élettel, hanem komoly közösségformáló ereje volt a darabnak, a próbák alatt új barátságok szövődtek, és egy nagyon jó közösség alakult, ami a nemzetiségi színházak közül párját ritkítja. A rendezőnek pedig pontosan ez volt a célja a darabbal: nem csak kulturális tekintetben maradandót alkotni, hanem egységet teremteni a görög közösségen belül is.
Kollatos Fotios a komoly sikerrel zárult előadás után megjegyezte, külön élmény volt nézni színdarab közben a telt házas közönséget, amely folyamatos örömteli visszajelzésekkel jelezte a színdarab iránti tetszését, és mindenki, aki a nézők soraiban foglalt helyet, egy felejthetetlen, vidám hangulatú színházi előadással, élménnyel lett gazdagabb.
“Gratulált nekünk többek között a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Szövetsége is az utánpótlásunk miatt, mivel nagyon ritka a nemzetiségi színházi életben, hogy ennyi fiatal lépjen színpadra, mint az most a görög előadásnál jelen volt. Sehol máshol nincs ennyi fiatal, mint nálunk, erre pedig több nemzetiség is rácsodálkozott, amely örömmel, büszkeséggel tölt el engem. Az előadás nem valósulhatott volna meg több támogatónk nélkül, szeretném kiemelni a Belváros-Lipótváros Görög Nemzetiségi Önkormányzatot, a XVIII. Kerületi Görög Nemzetiség Önkormányzatot, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-t, és a pedagógusok, oktatók odaadó, együttműködő munkáját. Céljaink nem változtak, szeretnénk, hogy minél több helyre eljusson a darab, mindenkinek megmutatni, aki most lemaradt róla, és szeretnénk Görögországba is elvinni előadásunkat“
– zárta visszaemlékezését Kollatos Fotios, az Amfitheatro Görög Nemzetiségi Színház rendezője, vezetője, aki június elején tovább írta csapatával a görög nemzetiségi színház sikertörténetét.