14/10/2023
Świadczenia, które przysługują Polakom, przysługują też ukraińskim uchodźcom w Polsce
Polski rząd przyjął prostą zasadę: świadczenia, które przysługują Polakom, przysługują też ukraińskim uchodźcom w Polsce. (…) znacząca większość Ukraińców obecnych w Polsce pracuje, zarabia, płaci podatki, wielu wiąże swoją przyszłość z Polską. Dorzucają się do systemu, w tym systemu ubezpieczeń społecznych. Nie ma planów, żeby wprowadzać zmiany – twierdzi Radosław Fogiel, polityk P*S.
W wywiadzie dla „Wirtualnej Polski” były rzecznik rządu P*S, a obecnie szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Radosław Fogiel, był pytany o relacje z Ukrainą, które w ostatnich tygodniach wyraźnie się pogorszyły.
„Oczekiwanie wdzięczności w relacjach międzynarodowych nie zawsze się sprawdza” – powiedział. Na pytanie, czy Polska „dbała o przyjaciela czy o interesy”, odparł, że „chyba nikt – poza jakimiś marginalnymi i, mówiąc szczerze, dość odklejonymi od rzeczywistości środowiskami – nie ma wątpliwości, że nasz stosunek do Ukrainy jest podyktowany polskim interesem”.
„Oczekiwanie wdzięczności w relacjach międzynarodowych nie zawsze się sprawdza” – powiedział. Na pytanie, czy Polska „dbała o przyjaciela czy o interesy”, odparł, że „chyba nikt – poza jakimiś marginalnymi i, mówiąc szczerze, dość odklejonymi od rzeczywistości środowiskami – nie ma wątpliwości, że nasz stosunek do Ukrainy jest podyktowany polskim interesem”.
„Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy, zatroszczyła się o nich. To my byliśmy tymi, którzy wspierają Ukrainę w staraniach o wejście do NATO i Unii Europejskiej. Gdy więc pojawił się spór na linii polsko-ukraińskiej, twierdzenia o przygotowaniu pola działań dla Władimira Putina były obraźliwe” – powiedział polityk P*S. Dodał, że obecne spory nie zmieniają tego, że Polska wspiera Ukrainę w walce z „rosyjskim imperializmem”.
Na sugestię, że najwyraźniej rząd P*S „zbyt późno się zorientował, że wdzięczność nie jest walutą w relacjach międzynarodowych”, Fogiel podkreślił, że działania władz Polski wynikały „z troski o polski interes, w którym nie leży zwycięstwo Rosji nad Ukrainą”. Dodał, że „wdzięczność byłaby mile widziana i uzasadniona, a niewdzięczność w takiej sytuacji nie powinna się zdarzyć”. Jego zdaniem władze Ukrainy „pokazały co najmniej brak zrozumienia dla polskiego stanowiska”, ale podkreślił, że spór na linii Warszawa-Kijów nie powinien przekładać się na zmniejszenie się sympatii pomiędzy Polakami, a Ukraińcami.
„Natomiast polski rząd jest od ochrony polskich interesów. W sprawie zbożowej – od ochrony interesów polskich rolników i całego sektora rolniczego. (…) Dobrze by było, gdyby Ukraina nie oczekiwała, że Polska poświęci swój interes na ołtarzu zysków oligarchów i wielkich międzynarodowych korporacji działających na ukraińskim rynku rolnym” – oświadczył były rzecznik P*S.
Pytany o wyraźnie proniemiecką politykę Kijowa skomentował takie podejście jako „bardzo krótkowzroczne”. Według niego, „Niemcy nigdy nie będą prawdziwym partnerem Ukrainy”, między innymi z uwagi na atrakcyjność rosyjskiego gazu dla Niemców.
W wywiadzie poruszono też kwestię świadczeń socjalnych dla Ukraińców w Polsce, nawiązując do hasła Konfederacji Wolność i Niepodległość „zero socjalu dla Ukraińców”. Fogiel sugerował, że to pozbawiona kontaktu z rzeczywistością demagogia. Uważa, że „to byłoby w szerszej perspektywie ekonomicznie nierozsądne”.
„Polski rząd przyjął prostą zasadę: świadczenia, które przysługują Polakom, przysługują też ukraińskim uchodźcom w Polsce” – oświadczył. Jak tłumaczył, polski rząd miał świadomość, że wraz z wybuchem wojny do Polski przyjadą z Ukrainy „miliony kobiet z dziećmi”, które nim znajdą pracę będą klientkami ośrodków pomocy społecznej i postanowił działać wyprzedzająco. Twierdzi, że podjęto słuszne decyzje i uchodźcom udało się pomóc. Pytany, czy w takin razie przyszedł czas na zmiany, Fogiel odpowiedział, że takich planów nie ma.
https://wolnapolska.net/swiadczenia-ktore-przysluguja-polakom-przysluguja-tez-ukrainskim-uchodzcom-w-polsce/