Curie'rek - gazetka szkolna I LO w Tczewie

  • Home
  • Curie'rek - gazetka szkolna I LO w Tczewie

Curie'rek - gazetka szkolna I LO w Tczewie Gazetka szkolna I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.
(1)

Drodzy Czytelnicy!Kartki nadchodzących wydań Curie'rka rozbiegły się nam po gabinecie, mieszając ze sobą i łącząc w... p...
29/03/2024

Drodzy Czytelnicy!

Kartki nadchodzących wydań Curie'rka rozbiegły się nam po gabinecie, mieszając ze sobą i łącząc w... potrójny numer! Sprawcą prawdopodobnie był niesforny chochlik drukarski, ale ze względu na zbliżającą się wiosnę postanowiliśmy przymknąć na to oko. Liczyliśmy bowiem, że pojawienie się nowego numeru zrekompensuje nam wszystkim tę długą rozłąkę i ukoi spragnione słów serca.

Najważniejsze jest jednak to, że jesteśmy. W tym mieszanym wydaniu (w końcu w marcu jak w garncu) możemy dumnie pochwalić się wachlarzem różnych atrakcji. Zaczynając od sztuki, krocząc dalej ku strofom poezji, a kończąc na dawce śmiechu. Pomiędzy stronami Curie'rka znajdziecie zatem wszystko, czego potrzebujecie. Wystarczy tylko zajrzeć do środka...

Jednocześnie pragniemy życzyć Wam pogodnych i słonecznych świąt! Bądźcie szczęśliwi i korzystajcie z zasłużonych chwil odpoczynku.

https://drive.google.com/file/d/1gJc7NniZknTK0ICxXO3zOlnSj4Z0qJGI/view?usp=drivesdk

Ernest Bryll /1.03.1935-16.03.2024/ Już na tamtej stronie. Na odejście nigdy nie jest dobry czas, chyba że godnie i dobr...
17/03/2024

Ernest Bryll /1.03.1935-16.03.2024/ Już na tamtej stronie. Na odejście nigdy nie jest dobry czas, chyba że godnie i dobrze przeżyło się życie. Poezja i Dobroć. Norwid miał rację.

https://www.youtube.com/watch?v=7_p4DmQFaSE

„Ta ziemia taka czysta – jakby umieciona
skrzydłem aniołów, cicha i równinna.
Tyle już wycierpiała – a zawsze dziecinna
ufa, że dobroć jest tylko dobrocią,
a prawo tak jest prawem, jak pola się złocą,
kiedy żyto dojrzewa, jak zimą śnieg pada…
Tu wierzą wciąż, że sąsiad szanuje sąsiada,
że chleb jest święty, jeszcze świętsza praca.
Ta ziemia wielkiej myśli… Kiedy ją zdeptano
jak ogień tysiąc iskier - tysiąc wielkich ludzi
rozrzuciła po świecie…”

W nocy z 16 na 17 marca zmarł w swoim domu w Warszawie Ernest Bryll, autor tych słów. Poeta, który szedł z kolejnymi pokoleniami Polaków przez 89 lat swego życia i ponad 70 lat swej twórczości. Dramatopisarz, który przez kilka dekad poruszał wyobraźnię i emocje tej wspólnoty jak mało kto, a może nikt – od czasu Wyspiańskiego. Autor „Rzeczy listopadowej”, „Kurdesza” (z którego pochodzi zacytowany fragment, tak pięknie wyśpiewany przez Marka Grechutę), „Kolędy nocki” (z powtarzanym przez miliony songiem Krystyny Prońko „Za czym kolejka ta stoi…”), podtrzymującego w stanie wojennym nadzieję, która nie zawodzi – „Wieczernika”. Współtwórca Klubu Krzywego Koła w 1955 roku, współpracownik „Po Prostu” (1956), kierownik literacki Teatru Telewizji (od 1963 roku) oraz zespołów filmowych, w których powstały arcydzieła Wojciecha Hasa, Andrzeja Wajdy (to Bryll podpowiedział mu sfilmowanie „Ziemi obiecanej” Reymonta), „Pan Wołodyjowski” Jerzego Hoffmana. Na wieczorku poetyckim po wydaniu drugiego swojego tomiku występował wspólnie z Władysławem Broniewskim, przyjaźnił się z Melchiorem Wańkowiczem, tworzył teksty piosenek śpiewanych przez m.in. Czesława Niemena, Halinę Frąckowiak, Łucję Prus, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Urszulę Sipińską, Skaldów, Halinę Kunicką, Stana Borysa…
Słowa, że z Jego odejściem kończy się epoka, wydają się banalne – ale są prawdziwe. Dla mnie osobiście, tak jak dla innych osób, które bliżej znały Ernesta, to po prostu bardzo bolesna strata. W ostatnich latach autor „Rzeczy listopadowej” obdarował mnie jakimś szczególnym zaufaniem. Zaczęliśmy nagrywać długą rozmowę o Jego doświadczeniach z polską historią, od powrotu ojca z kampanii wrześniowej począwszy. Ostatnie jego słowa z tej rozmowy brzmią tak, gorzko: „zastanawiam się też, a może ludzie po prostu nie chcą tej Polski, której nam się wydawało, że chcą? Może nie chcą tego kraju, który miał ambicje? Może chcą żyć inaczej? Może chcą być jak Czesi po Białej Górze?”.
Byliśmy umówieni na kolejne spotkanie 26 marca…
Małgosi Goraj-Bryllowej i całej Rodzinie Ernesta składam z serca wyrazy wielkiego żalu i współczucia.
Co tracimy my wszyscy, dla których ważne jest polskie słowo, niech zaświadczy tu bodaj jeden z późniejszych wierszy Ernesta Brylla, wydany w trzecim tomie jego poezji wybranych (Ma się ku wieczorowi. Wiersze niepublikowane z lat 2014-2020, Częstochowa 2021)

– Bądź zdrów – parskają kare konie
A jeźdźcy piją strzemiennego
I na tym koniec.
Bo zatonie
Ten dom, ten kraj
Z brzegu do brzegu

No jeszcze, jeszcze póki słychać
U widnokręgu pieśń szwadronu
Ale już cicho
W nasze strony
Morze ciemności obrócone

Dzieci nie wiedzą nic: – Jak pięknie
Zachodzi słońce – do nas szepcą
My uśmiechamy się
I z lękiem
Widzimy jak faluje wieczność

Tuż, tuż u granicy oddychania
Więc oddychamy tak głęboko
Jak nigdy dotąd.
Tak szeroko
Jak nigdy potem

Co się żalić
Jedni zdążyli, odjechali

A my z ciemnością oko w oko

Książką "Bić się czy nie bić" zamącił kaduceuszem w narodowej kadzi. 😉 /Do czego nawiązałem, humaniści?/ Znakomity eseis...
15/03/2024

Książką "Bić się czy nie bić" zamącił kaduceuszem w narodowej kadzi. 😉 /Do czego nawiązałem, humaniści?/ Znakomity eseista. Krytyczny miłośnik Romantyzmu.

Zmarł Tomasz Łubieński - pisarz i tłumacz, autor książek "M jak Mickiewicz" i "Norwid wraca do Paryża", a także "Bić się czy nie bić?" - zbioru esejów o sensie powstań narodowych. Miał 85 lat.

Zmarł Zbigniew Sudolski, jeden z najwybitniejszych historyków literatury, autor znakomitych książek. Miał 93 lata.
13/01/2024

Zmarł Zbigniew Sudolski, jeden z najwybitniejszych historyków literatury, autor znakomitych książek. Miał 93 lata.

Sandro Botticelli, Zwiastowanie, 1489-1490Najpiękniejsze Zwiastowanie w malarstwie europejskim. Najpiękniejsze dla mnie....
23/12/2023

Sandro Botticelli, Zwiastowanie, 1489-1490

Najpiękniejsze Zwiastowanie w malarstwie europejskim. Najpiękniejsze dla mnie. Jak ze snu, w który nagle wkrada się nuta zaskoczenia, niepokoju i niepewności Marii, ale również Archanioła Gabriela. Nie wie przecież, jak Ona przyjmie jego posłannictwo. Maria jest wyraźnie oszołomiona, oparta o pulpit z księgą, w nagłym skręcie przyjmuje postawę obronną - dłonie skierowane w kierunku nieoczekiwanego gościa potęgują dramatyzm sceny. Gabriel w uniżonej pozycji, jakby bał się spłoszyć wybrankę Boga, również wyciąga dłoń i zatrzymuje ją w identycznym maryjnym geście! Widzicie tę przekątną obu rąk, która burzy harmonię kwadratów posadzki? Tę grę obu dłoni zatrzymanych niczym w stop-klatce? Ciało Marii wygięte tak jak kwiat rozkwitającej lilii trzymany przez archanioła. Lilia w ikonografii chrześcijańskiej symbolizuje czystość, dziewictwo, niewinność, ale także niebiańską chwałę. Ileż tu kobiecego wdzięku, subtelności i zwiewności. Wydaje się, że Maria unosi się nad posadzką. Wzrok biegnie ku oknu i dalej na zewnątrz - ku światu, bo to światu archanioł zwiastuje nowinę o nadejściu Mesjasza. Klasyczne ujęcie pejzażowe z meandrującą rzeką, murami miasta, mostem i zamkiem. W centrum drzewo - symbol życia. Zachwycająca scena.

Drodzy Czytelnicy!W oddali słychać radosne śpiewy i melodyjną pieśń dzwonów. Krok po kroku zbliżają się święta, a wraz z...
23/12/2023

Drodzy Czytelnicy!

W oddali słychać radosne śpiewy i melodyjną pieśń dzwonów. Krok po kroku zbliżają się święta, a wraz z nimi nieco odpoczynku, czasu spędzonego w bliskim gronie... Dlatego w ten zimowy, niezapomniany okres przychodzimy także i my z kolejnym, już szesnastym numerem gazetki szkolnej Curie'rek. Liczymy, że tym wydaniem ocieplimy Wasze mroźne wieczory i napełnimy je zapachem gorącej czekolady oraz wizją innej, zupełnie nowej krainy.

W niej znajdziecie wszystko to, czego potrzebujecie. Dawkę dobrego humoru, życzenia, słowa otuchy... rzecz jasna poezję, gdyż wzrusza ona serca i otwiera oczy na świat – pokryty teraz drobinami białego pyłu. Może w nadchodzących chwilach beztroski skorzystacie z naszych książkowych polecajek! Choć w tym miesiącu dotyczą one głównie lektur, nie zniechęcajcie się tak łatwo. To także wartościowe, warte uwagi pozycje! A jeśli nie to Wam w głowie zawsze otworem stoi sportowy zakątek.

Dziękujemy za Waszą niezastąpioną pomoc i życzymy wszystkiego, co najlepsze z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Dobrego Nowego Roku! Widzimy się na łamach Curie'rka już w 2024!

https://drive.google.com/file/d/1CEAQKWvCbvyGEZyPjgq6FOEpua2_iwUM/view?usp=drivesdk

Świąteczny numer gazetki już niebawem, a w nim okazja do zatopienia się w wersach poezji tegorocznych laureatek! Wyczeku...
05/12/2023

Świąteczny numer gazetki już niebawem, a w nim okazja do zatopienia się w wersach poezji tegorocznych laureatek! Wyczekujcie.

Drodzy Czytelnicy!Nie było nas ledwie parę chwil i na ziemską powierzchnię zdążył spaść już pierwszy – dość lichy – śnie...
19/11/2023

Drodzy Czytelnicy!

Nie było nas ledwie parę chwil i na ziemską powierzchnię zdążył spaść już pierwszy – dość lichy – śnieg. Przez ten czas pracowaliśmy jednak ciężko, bo pisząc, tworząc i... próbując złapać niesfornego chochlika drukarskiego, który zaczytany zaginął pomiędzy księgami. To niewątpliwie jego wina, że przy produkcji dwa numery złączyły nam się w jedno wydanie! Całe szczęście równie rewelacyjne co poprzednie.

Przygotowaliśmy różności rozmaite i tylko od Was zależy, które z licznych drzwi do gazetkowych stron wybierzecie i w jaki artykuł zatopicie się najpierw. Poprzez sielskie doby i noce, słowiańską ziemię, aż do dumy z polskości i licznych refleksji. Mamy oczywiście też coś dla fanów piłki nożnej, dla artystów... dla wszystkich, którzy chcą obserwować otaczające nas zjawiska i dzieła! Bo choć mróz ostatnimi czasy uciążliwie smaga nam policzki, my wraz z Wami łakniemy wciąż ciepła słów oraz dawki dobrego humoru.

Dziękujemy za Wasze niezastąpione, nieustanne zaangażowanie i wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy przy następnych wydaniach.

https://drive.google.com/file/d/11uU0B_iVJYiqYe_NRqs5ULvb8rVPFFBc/view?usp=drivesdk

04/10/2023

Szanowni Czytelnicy!

Wakacyjne beztroskie dni przeminęły. Mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie wypełniły się uczniowskim gwarem, z którego najbardziej cieszy się Marysia. Wraz z nim powracamy i my, prezentując nowe wydanie “Curie’rka”. Nowości jest wiele…

Lato przeminęło, choć słońce oświetla każde źdźbło trawy… Wspomnienia powracają do wakacji – jak minęły Wam te gorące dni? Nam świetnie, a więcej na ten temat przeczytacie na stronach trzynastego numeru “Curie’rka” (i to nawet po angielsku!). Jednak wrzesień to nie tylko powroty do szkół, ale do historii, o której pamięć powinniśmy stale nosić w sobie. I do polskości. Zatrzymajcie się razem z nami. Najpierw nad Grobem Nieznanego Żołnierza, później zaś na rynku w Krakowie.

“Curie’rek” nie istnieje bez poezji autorstwa Waszych koleżanek i kolegów. Nie zabraknie odrobiny śmiechu, sztuki i czegoś dla fanów piłki nożnej! Zachęcamy do czytania i dziękujemy każdemu, kto pomógł nam w powstaniu trzynastego numeru szkolnej gazetki.

https://drive.google.com/file/d/1VxasBhlYIxv78sDbj1shB6P9F0xTaftQ/view?fbclid=IwAR0KEudTIQ20jPvhbneNDDvvBRHK2fomvOGZCBcFPuAPd2m9VB_DSNQnFlw&pli=1

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Curie'rek - gazetka szkolna I LO w Tczewie posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share