Evropa.rs

Evropa.rs Vesti, reportaže, izveštaji, fotografije iz Kuršumlije, Topličkog okruga, Srbije, Evrope i svet

Štrajk radnika ispred opštine Kuršumlija: _Nećemo socijalnu pomoć hoćemo naše pare"Autor: R. GavrilovićKURŠUMLIJA- Radni...
20/11/2023

Štrajk radnika ispred opštine Kuršumlija: _Nećemo socijalnu pomoć hoćemo naše pare"
Autor: R. Gavrilović
KURŠUMLIJA- Radnici i poverioci propalih Kuršumlijskih preduzeća ne odustaju od svojih zahteva i na osnovu izvršnih presuda očekuju isplatu dugovanja. I danas su se okupili, štrajk je trajao tri sata ispred opštine Kuršumlija, očekuju da se njihovi zahtevi ispune a novo okupljanje je zakazano za četvrtak. Transparente koje su radnic danas na protestu istakli su :
*Vratite nam naše pare
*Nećemo socijalnu pomoć hoćemo naše pare
*Čiji smo mi građani
* Ko ukrade plate radnika
Obezbeđenje opštine nije dopustilo ulazak radnika u opštinsku salu a pošto se radi o radnicima lošeg zdravstvenog stanja i hladnom vremenu oni su tri sata sproveli štrajk ispred zgrade opštine. Za četvrtak od 11 časova borba radnika za ostvarivanje prava se nastavlja za kada je organizator najavlo novo okupljanje radnika.

NAPOMENA: Na ponovni skup koji su najavili za 23. nivembar u 11 časova ispred zgrade opštine Kuršumlija, biće formiran i spisak onih koji dolaze, kako bi se utvrdila tačna cifra potraživanja radnika. Poželjno je prisustvo, kako bi svako potraživanje bilo evidentirano., stoji u saopštenju organizatora

Inače, dugovanja za isplatu su oko 200 miliona dinara a da podsetimo socijalnu pomoć od 50.000 dinara dobilo je 922 radnika.

Foto večeri: "Priroda leči"  Prirodni "inhalatorijum" u Lukovskoj BanjiFoTo: R. Gavrilović
19/11/2023

Foto večeri: "Priroda leči" Prirodni "inhalatorijum" u Lukovskoj Banji
FoTo: R. Gavrilović

Sutra ponovo štrajk radnika ispred opštineAutor: R. GavrilovićKURŠUMLIJA- U ponedeljak 20. novembra, od 12 časova ispred...
19/11/2023

Sutra ponovo štrajk radnika ispred opštine
Autor: R. Gavrilović
KURŠUMLIJA- U ponedeljak 20. novembra, od 12 časova ispred zgrade opštine Kuršumlija odrzaće se ponovo štrajk radnika i poverilaca propalih kuršumlijskih preduzeća. Dođite u što vecem broju, kako bismo naplatili svoje pošteno zarađene plate , stoji u saopštenju organizatora.

Za mesec dana tri akcije dobrovoljnog davanja krvi u Simpo ŠIK-u, Borbenim sistemima i Srednjoj školiAutor: R. Gavrilovi...
17/11/2023

Za mesec dana tri akcije dobrovoljnog davanja krvi u Simpo ŠIK-u, Borbenim sistemima i Srednjoj školi
Autor: R. Gavrilović
KURŠUMLIJA- Crveni krst iz Kuršumlije i Transvuziološka služba iz Niša za mesec dana sproveli su tri akcije Dobrovoljnog davanja krvi a 131 osoba je dala krv i pokazala humanost.
- Danas je održana uspešna akcija Dobrovoljnog davanja krvi u "Simpo ŠIK-u "u kojoj je 40 davalaca dalo krv i jos jednom pokazali svoju humanost na delu. Zahvaljujemo se u naše i u ime Transfuziološke sluđbe iz Niša- kazala je Radosava Mićović, sekretar Crvenog krsta Kuršumlija
Ona je pojasnila da su takođe uspešne bile prethodne dve akcije . Da je u Borbenim složenim sistema, bilo 60 davalaca krvi . Ona se i njima zahvalila na iskazanoj humanosti i odličnoj saradnji. Zatim u Ekonomsko-Tehničkoj školi i Gimnaziji odazvalo se 33 davalaca a 31osoba je dala krv, od ukupnog broja bilo je 12 žena a po prvi put 17 je dalo krv. Ona se zahvalila i davaocima velikog srca iz Kurššumlijskih Srednjih škola, i naglasila da su Kuršumličani kroz ove tri akcije pokazali koliko su humani, plemeniti i spremni da pomognu i nekom spasu život.

Foto večeri: "Svetlo u tami", Sv. Nikola i Toplica- reka Foto: R. Gavrilović
17/11/2023

Foto večeri: "Svetlo u tami", Sv. Nikola i Toplica- reka
Foto: R. Gavrilović

„Srednjoškolci iz kuršumlije koautori zanimljivih priča u knjizi „Fan Fikcijaˮ Filozofskog fakulteta u NišuˮKURŠUMLIJA/N...
16/11/2023

„Srednjoškolci iz kuršumlije koautori zanimljivih priča u knjizi „Fan Fikcijaˮ Filozofskog fakulteta u Nišuˮ
KURŠUMLIJA/NIŠ- Učenici "Gimnazije"iz Kuršumlije: Vojin Jevremović, Viktorija Ilić, Emilija Nešić, Andrea Kovačević, Anja Teodosić, Magdalena Dragović i Jana Vuković; i Natalija Stojanović i Jovana Lazarević iz Ekonomsko-tehničke škole koautori su priča u knjizi „Fan fikcijaˮ Filozofskog fakulteta u Nišu.
- Tu zbirku sačinilo je 129 srednjoškolaca i studenata svih nivoa studija, iz Srbije i regiona. U njoj su autori osmišljavali drugačije tokove i završetke Tolstojevog, Balzakovog, Kamijevog i Tolkinovog romana, Poove priče i Beketove drame. Zbirka je nastala u okviru istoimenog projekta Departmana za srbistiku, a objavljena je kao izdanje Filozofskog fakulteta u Nišu, pa se može naći na sajtu: https://izdanja.filfak.ni.ac.rs/zbornici/fan-fikcija, naglasila je doc. dr Mirjana Bojanić Ćirković sa Filozofskog fakulteta u Nišu.
Urednice zbirke su doc. dr Mirjana Bojanić Ćirković i doc. dr Jelena Mladenović sa Filozofskog fakulteta, kao i dr Danijela Petrović, profesorka niške gimnazije „Bora Stankovićˮ.
-Ovo je jedan u nizu književnih projekata Departmana za srbistiku u kojem redovno učestvuju profesorke Srpskog jezika i književnosti Jasna Spasojević, Jasmina Ročkomanović i Violeta Milićević kao mentorke talentovanih srednjoškolaca iz Kuršumlije- istakla je dr Mirjana Bojanić Ćirković.

Danas je sveti velikomučenik Georgije, Đurđicautor: R.  GavrilovićKURŠUMLIJA- Danas na svetog velikomučenika Georgija, o...
16/11/2023

Danas je sveti velikomučenik Georgije, Đurđic
autor: R. Gavrilović
KURŠUMLIJA- Danas na svetog velikomučenika Georgija, obelezava se prenos moštiju ovog velikog svetitelja koji je ua narod i poznat kao Đurđic. Služena je sveta liturgija u svim hramovima širom Srbije. Praznik svetog velikomučenika Georgija, jednog od devet velikomučenika i prvih stradalnika za hriščansku veru je i krsna slava mnogih Srba. Sveti Đorđe je veoma poštovan u našem narodu i slavi se dva p**a godišnje. Jednom 16. novembra kao praznik prenosa moštiju svetitelja, Đurđic, i drugi put 6. maja kada se obeležava dan njegove smrti, Đurđevdan, a crkva u Lukovskoj banji posvećena je ovom svetitelju, takođe u Ajdanovcu, Prizrenu, Zvečanu, Novom Sadu..
Sveti Georgije živeo je za vreme cara Dioklecijana, velikog progonitelja hrišćana. Kada je saopštio da je hrišćanin počelo je njegovo stradanje za veru. Pod njegovim uticajem, mnogi su primili veru Htistovu, a među njima i careva žena Aleksandra. Car ga je osudio na okove, tamnicu i razapinjanje na točak. Strašna mučenja nisu promenila njegova ubeđenja .Tako da 303. godine je osuđen na smrt odsecanjem glave.
Inače, ni najstrašnije muke, nisu ga pokolebale da odustene od vere u Hrista. Mnogostradalnom velikomučeniku Goeorgiju Bog je "podario moć da svakom Božijem stvoru koji mu se molbom obrati pomaže u bedi i nevolji"

Foto vest: "Sveti Dimitrije" , Kosovska Mitrovica "Čuvar Neba i Zemlje"Foto: R. Gavrilović
08/11/2023

Foto vest: "Sveti Dimitrije" , Kosovska Mitrovica "Čuvar Neba i Zemlje"
Foto: R. Gavrilović

Foto večeri: Sveti Nikola, u Kuršumliji XII vekFoTo: R. Gavrilović
07/11/2023

Foto večeri: Sveti Nikola, u Kuršumliji XII vek
FoTo: R. Gavrilović

Bez komentara: Ponovno izlivanje kanalizacije kod Drinkinr škole
07/11/2023

Bez komentara: Ponovno izlivanje kanalizacije kod Drinkinr škole

Četvrtak: Sajam zapošljavanja, u KuršumlijiKURŠUMLIJA- Filijala Prokuplje Nacionačne službe za zapošljavanje organizuje ...
07/11/2023

Četvrtak: Sajam zapošljavanja, u Kuršumliji
KURŠUMLIJA- Filijala Prokuplje Nacionačne službe za zapošljavanje organizuje Sajam zapošljavanja u Kuršumliji. Sajam će biti održan u sali restorana „Nego“ u ulici Dragan Milunović Džule broj 1 u četvrtak, 9. novembra 2023. godine sa početkom u 11 časova.
Na sajmu se očekuje učešće 10 poslodavaca sa teritorije opštine Kuršumlija, kompanije „Leoni“ iz Prokuplja i kompanije Kromberg & Schubert iz Kruševca. Ovih 12 poslodavaca iskazali su potrebe za oko 70 radnika za za veći broj radnih mesta. Najviše će se tražiti građevinski radnici, šivači, varioci, bravari, radnici u proizvodnji, medicinski radnici i kuvari i konobari.
Na štandovima poslodavaca zainteresovani će moći da se u direktnom kontaktu sa poslodavcima informišu o uslovima za zapošljavanje i da konkurišu za određene poslove popunjavanjem prijave ili predajom radnih biografija.
Na štandu filijale Prokuplje nezaposleni i poslodavci će moći da dobiju sve potrebne informacije o aktuelnim merama podrške zapošljavanju koje pruža Nacionalna služba za zapošljavanje.

Foto večeri: "Vidarice"- virovi,  bunarčići u Lukovskoj BanjiFoTo: R. Gavrilović Vidarice, (virovi, bunarčići, bazenčići...
02/11/2023

Foto večeri: "Vidarice"- virovi, bunarčići u Lukovskoj Banji
FoTo: R. Gavrilović
Vidarice, (virovi, bunarčići, bazenčići) su bazeni za lokalne kupke perifernih zglobova Temperatura vode se kreće od 33 do 44 stepena, koja je minarilizovana sa značajnom količinom jona Na, Mg, Ca, NaHCO3, H2S

Foto večeri: "Evropa" (1892) KuršumlijaFoTo: R. Gavrilović
29/10/2023

Foto večeri: "Evropa" (1892) Kuršumlija
FoTo: R. Gavrilović

Reka boje zemlje  „Uskokovićeva reka“Autor: Radica Gavrilović, zapis iz 2016. g      Enciklopedija na obali Toplice, pod...
29/10/2023

Reka boje zemlje „Uskokovićeva reka“
Autor: Radica Gavrilović, zapis iz 2016. g
Enciklopedija na obali Toplice, podno manastira Svetog Nikole svake godine se otvara u isti dan, prekrivena je bisernim kapima Nebeskim , laticama belim. Mirisom tamjana okvirena su sabrana dela i poglavlja večitog došljaka Kuršumlijskog. Koji je ispisao oporuku „ Nisam mogao da podnesem propast Srbije“, i zaplovio je u večnost „Rekom boje zemlje“ Te reči eksplozivno zvuče čitav jedan vek, nose krik duše koji se čuje svaki dan kao opomena. Vremena protekla prekrivena srebrnim pahuljama sa iluminiranim slovima. Kao safir plavi, suza pada.
Da li je Milutin Uskoković, taj mag od reči poslednji put, ’915. zamislio da je reka zaleđena i pokušao Labudov ples da oživi. U njegovim očima, ostao je san u kome nema mesta za čizme koje gaze zemlju mu voljenu. Izgovorio je reči koje niko danas izgovorio ne bi „Ja sam kriv ..“
Slivaju se suze niz Davidovo lice, oplakuje li sebe, vreme, ili velikog pisca? Pokušava na istom mestu na obali Toplice, da zamisli Sunce, Mesečovo oko, avion pun staza životnih, granice koje se brišu, polomljene mačeve i viezove koje gube sve. Istorija sei danas ponovlja. Korak po korak i opet stigoše strašne godine. Ekseri prikucani, ceo niz stoji. Toplo Sunce ne može da ih otopi, ekseri veliki ko divovi a reč nejaka. Čeka se „ruka pravde“
Jedan potez, jedan zvuk zvona sa svetog Nikole, u Nemanjinoj prvoj prestonici samo da se oglasio zaključio je David , ali na zgarištu zvona nema kaže sebi. A, slike prošlosti samo naviru u njegovim očima, pokraj Toplice dok stoji:
Akcija teče kao reka puna oniksa Veliki mag od slova Uskoković, korača, brzo, misli se roje. Pitanja mu se nižu, izgovara reči: „Katran ovaj odakle dolazi koji su to ljudi koji ga raznose. Ima li pesme koja je jača od zvukova ovih? Slavuj neka se oglasi, bosiljak nek zamiriše, eliksir za životno nadahnuće, dragi kamen iz oka nastali. Zemlja u kojoj loza raste, neka otvori dušu za granu na kojoj plodovi zre. Ko mi to ubija nadu i gazi mi snove. Ne mogu da podnesem propas zemlje mi voljene“, ponavlja doktoru , koji ga hrabri,
„Milutine, hodaj da zaboraviš, na steni sediš sam. Ne gasi svetlo, iz školjke biser ne bacaj“
„Ne nalaze se novi prostori, pod kišobranom malim“, kaže Uskoković.
Toplica, samo nadolazi kao, njegove misli raste. Gde se ta ljubav zemlje Srbije sakrila, zašto ga ta Voljena ruka nije zaustavila? Da je njegova Babet bila pored njega, ispunila bi praznine možda.. Može li nešto da smiri uzavrle misli, i krivicu izbriše. Odabrao je da na talasima ode u večnost , da ga čamcem ponesu daleko. Skok, krik duše u oktobru, ’915.godine.
Zvona sa Presvete Bogorodice Kuršumlijske, ćutala su u crvenoj zori, porušena, osakaćena .. Amajlija pokidana, biseri prosuše se niz dolinu manastirsku sami , pomešaše se sa talasima reke da okvire Cara reči u večnosti, kada ga sačuvati nisu mogli. Isti trag odabraše za svoj dom, „reku boje Zemlje“. Žar u pepelu ugasi se sasvim, za evergrin nova nota biće ali bez „feniksa“koji se ponovo rađa.
David , kraj breze stoji, vrba više nema, ni drvenog mosta, u Toplicu gleda, godišnja doba prebrojava, koja u enciklopediju mogu da stanu, i čuvaju poetsku nit Uskokovića. Tri su mesta rezervisana, azbučnim su redom okitila prostor. Zeleni listovi sa belim radama, šapat i korake prepoznatljive čekaju, ispruženu ruku da je otvori, dodirom jednim led otopi iz ’915, jesen, leto, i proleće vrati da je kao Nebo čuva i zlatom pozlati.
„ Reka boje zemlje tekla je Uskokovićevim životom“, govorila je Gabrijela, kada je juče prvi put stao na ovom mestu. „Čuješ li eho struji imitira violinu, njegove korake velike to je to ogledalo postavljeno.U njegovim očima apsraktna slika nije postojala samo , boje zemlje reka je tekla“.
„Reči kako samo naviru, jer taj dan i danas jednako živi eho taj može da meri neko ko korake njegove prepoznaje avenijom gde treperi labudov ples a Boju zemlje ova reka Toplica ima. Ima, i imala je sigurno čim joj je dao sav svoj kofer života i došljak njen večni postao.
Danas je mutna i brza Toplica, i tog kobnog dana bila je. Ovde je bio Drveni most, nema ga više. Ovde su bile vrbe, izabrao je najveću. Pogledaj sada ovde izrasla je Breza, i sada kada u ove talase bele rade spustim neće se zaustaviti kod mosta koji nosi njegovo ime, tu je samo pronađeno njegovo telo. A, on otišao poput Belog orla koji nadvisuje ove prostore daleko prateći njen trag do Crnog mora i svetli i spaja sve poput šare na Ćilimu: Kuću u Užicu, majku Sofiju, oca Mijajla, braću, voljenu Babet, predgrađe Beogradsko sa centrom, Ženevu, Sofiju, Skoplje, Prištinu, Podujevo, Kuršumlijju, Evropu, i ovo mesto podno manastira svetog Nikole..zadužbine Nemanjine, i ovu kišu današnju i tvoju želju da pronađeš odgovor baš ovde, i za sebe i za njega“, nasatvila je ona.
Došao je u Kuršumliju, tu gde se sve završilo gde se taj taj čarobnjak preselio u svet zvezda. Gabrijela donela je buket belih rada kaže uvek donese prave latice jer i one lepotom uokviruju zvezde.
„Ovo je samo potvrda da nisi morao da dolaziš do ovog mesta da bi pronašao odgovore. Dovoljno je da pomeriš zavesu koja blokira i odškrineš sve boje koje naviru, da razlikuješ sve . Sopsvena propast je mnogo teška, kao crna zemlja je. Nositi bolest kao krst svaki dan treba iz dana u dan, iz godine u godinu, izdržati, ... a propast zemlje Srbije to sigurno ubija onog čije srce treperi prepuno emocija, prepuno nadanja a kada se snovi sruše, nade nestanu. Talasi da budu spas? Gde je borba, a gde je ostati živ.. Ovde podno manastira, a Nemanja beše naš Div. Što ga neko ne podseti na njega kada je Hipodromom u Konstantinopolju, ponizan i gologlav hodao a zatim čekao priliku da se uzdigne i zacrta granice, i pokaže kako se otačestvo čuva i uvećava. No ta omča nekako, kao da nam je uvek o vratu“, zakljućila je ona a kada je videla da on ćuti, nastavila je.
„Boravio je u hotelu „Evropa“, tu su boravili: Nušić, Vojinović, Pećanac, kralj čika Pera. Svet mu se rušio, ideli su nestajali a njegovi junaci iz knjiga isplivali su kao moguće rešenje. Ko ih je u zao čas probudio, još u Skoplju, pa u Prištini a tek ovde. Kao Čehovljev, Konstantin Gavrilovič Trepljev, u Galebu, u ovom gradu osećao se opkoljen, poražen, sam, nemoćan.. On koji je napravio milion koraka do Beograda, isto toliko ispisao stranica. Sa svih strana izbijalo je osećanje krivice, što nije mogao da spreči propast otadžbine. Po obdukcijskom nalazu dr Prodanovića, stajalo je „tuberkuloza mozga“, pa neko kaže crna pošast mu je kucala na vratima . Ko kaže, možda bi ga ta čaša mimoišla. Patrijarh Pavle je imao tuberkulozu pluća, pa je preživeo. I, on bi sigurno, čovek srca čistog, dao bi Zavet. Nije to promisao Božija, niti pak kazna. Bog je ljubav, on ne kažnjava. To nije Božije delo. Ponekad pleća nam popuste a široko srce ne može više da prima .. Dole je njegov most, u parku bista a on gore među Bogovima. Nije nosio ni mač, ni pušku, samo srce koje je čisto a onda razočarenje, mislio je da će da se učvrsti mir. Celog života pratila ga je olovka od one koju majka Sofija je polomila na tri dela ili četiri. Olovka kojom je zidao kule večne velegrada, pregršt snova i iluzija. Olovkom je rukovodio poput vojskovođe, ispisivao stranice za budućnost, koje su moćnije od svih utvrđenih gradova koje poraženi mora da preda . Imao je samo 31 godinu a voljenoj Zemlji ostavio arsenal reči, zaveštao joj knjige i u amanet otavio Viteške reči „Ne mogu da podnesem propast otadžbine mi voljene...
Kiša je sve jače padala, a reka rasla. Predložila je Davidu da odu i do Evrope.. Bila je nedelja, stajli su kraj Evrope. Gledali su kako stara dama i dalje prkosi vremenu, oblepljena nekim plakatima kao da je pano, kroz ključaonicu zavirilu su unutra jer brava je izvučena.
„Da,ovde je boravio i proveo poslednje dane ovde je napisao poslednju oporuku. Ovo zdanje bilo je istih godina kao i on, napravljeno je kada je i on rođen. Unutra je postavka o Gvozdenom puku. Posle drugog svetskog rata mnogima je oduzeto sve i ona je oduzeta. Posle je pretvorena u kafanu.. Kada srebrne pahulje počnu da veju a bregovi liče na Hemngvejeve Bele slonove, obučene u kaputiće sa tatom za ruku krenule bi ja i sestra u Evropu. Tata je uvek nosio braon bundu i torbu za kupovinu boje purpura, koje i sad u selu postoje. Otvarali bi ova braon masivna vrata Kuršumlijske Evrope, koja su nosila veliku tajnu jer kroz njih su prolazili mnogi znameniti ljudi. Ovde je Nuš ić prošao i pronašao inspiraciju za „Sumnjivo lice“ a i za Hajduke, sigurno. „ prisećala se Gabrijela. „Sedeli smo uvek za istim stolom, desno od ulaza oko 11 sati. U to vreme sem zaposlenih koji su stajali u uglu levo nikoga nije bilo od gostiju. Pitala sam se uvek gde su tačno Nušić u Uskoković sedeli o kome nam je tata pričao a ’77 i ’78 o kralju Peri , Vojinoviću, Pećancu nije se glasno govorilo već šapatom . Tu sam zamišljala, Nušića kako piše. Uskokovića kako korača do Beograda, kao dečak kako pise tekstove zatim knjige postaje čak doktor u Ženevi, službenik u Skoplju i koji voli svoju zemlju kao oči svoje. Ispisuje poslednje reči ovde ali tu sliku kako skače u Toplicu bila sam dete nisam smela i mogla da zamislim prekrivala sam rukama lice da je oteram. Tih godina Toplica je bila jako divlja i nosila je sve pred sobom. Mutna Toplica i mlad pisac, građanin sveta o, ne to nije prihvatalo dete. Do dana današnjeg želim da sačuvam sliku živih ljudi, posmrtni odar je strašan. Reči „večnaja pamjat“, se ježim i dan danas. Njegova bista je prekop**a, u aleji velikana“ ...zaćutala je
David je zaključio „Sada kada bi se Nušić pojavio pitao bi prvo gde vam je Brava na Evropi, sve ste stigli da upropastite. Uskoković, bi bio ljut jer ne bi mogla da primi one „došljake“ koji vole staru arhitekturu, nešto što je svedok prošlog veka i što još čvrsto stoji... Njih dvojica nisu bili bliski, ljudi od pera ali daleki ...a potom nastavio
„Moj deda je bio došljak, on se doselio u ulicu Gospodara Jevrema, tu je rođen moj otac, ja. Ja u Beogradu nisam došljak, ali sam došljak u mnogim pesmama, pričama, u mnogim gradovima, koje obilazim. Ja sam ovde sada došljak. Došljak sam u nečijoj veri. Ja sam građanin sveta. Došljak sam u nečijoj suzi dok je brišem. Dolšljak sam u radosti i sreći mojih prijatelja mojih sugrađana, poznanika. Ja sam došljak u životu moje Džoane. Svi smo mi došljaci negde ili u nečemu i sa radošću trebamo to da prihvatamo. Vek je prošao a Uskokovićevi Došljaci su u kontinuitetu u nekoj osobi dok ih čita, i tako ko stope njegovog autora tako i one hodaju“ .
Kada je napravio pauzu upitala ga je: „Zašto si krenuo u potragu, za stazam jednog pisca, njegove staze nisu izgubljene ni u vremenu ni u prostoru. Ucrtane su živo. On slavni došljak u mom gradu“.
„Bio sam u Ženevi, pre deset godina, u Makedoniji takođe, a u Prištini nedavno posle nesrećne, 99, Srce mi se skupilo, to nije taj grad sa Tri šešira. Tri šešira znače da je grad ljudi različitih ali pod jednom kupolom Nebeskom a sada ..A, ovde došao sam da vidim, taj poslednji let, da dokučim zašto ovde u ovom gradu u ovoj reci a ne u Beogradu.., i da pobegnem od senke koraka koji me progone...
Kada su stigli do njegovog mosta, prvo su ćutali, gledali reku kako teče i kišu koja lije kao iz kabla, zadubljeni u svoje misli, a tu tišinu prva je prekinula Gabrijela, mogla je da priča satima, govorila je slikovito o svakom njegovom koraku, sve joj je bilo važno i sve je činilo celinu.
„ Ovde su ljudi u izbeglištvu 1999. živeli, ovde pod njegovim ovim mostom. Znam šta ćeš reći ono što svi davno rekli On bi ponovo učinio istio, on ne bi podneo ponovnu propast . Ne bi izdržao propast, slike života ubijaju često. Možeš da zamiliš kako svake večeri ti ljudi slušaju huk nabujale reke ili fijuk vetra ili mraz koji steže i srce i kamen i promrzle prste. Oni tu pod mostom, u kartonskoj kućici. E, brazde teškog života,.../napravila je pauzu ..
„Davide, emisija teče teče od istoka, ima konture crvenog bodeža, aktera nekih koji su je izmestili i crni trag ostavili. Brojiš sate i pratiš reku boje zemlje, koju ne može jedan razvučen kotur žice na mostu da zaustavi. Epolete zgazi i baci negde daleko, zemljom hodaj suzama mozaika“...
„ Ne, neverujem da je ovo 21 vek. Ljudi godinama grade a onda dođu drugi pa razgrade, pa sve u korov zaraste sve do srca pa bode ko nož. .. Znam da ti neće trebati više ovakav put, i da pratiš staze velikih književnika, da bi razumo. Golgota Bojićeve „Plave grobnice“ i danas po svetu ima, „Stojte Galije carske...Stojte „ kao krik duše nikli su stihovi dok je gledao svakodnevno spuštanje ratnika u večnost. Kada bi krenuo putevima Dostojevskog osetio bi šta je giljotina a u kostima Noći Sibirske...i ređala je dugo.. Dok nije počeo jako da fijuče vetar, i da se uvlači u kosti, u reči, u život.. Tu na mostu Uskokovićevom sa Gabrijelom se pozdravio, bila mu je sabrat u traganju staza Uskokovićevih...
David tu je zastao sa prisećanjima, gleda u Toplicu, spušta bele latice da ostave njegov trag u reci boje zemlje. Spiralnim stepenicama se potom uspinje do Manastira. Prolazi pored Kosturnice stradalima, tu je spomenik sa zvezdom, bez krsta a u blizini veliko groblje. . Na ogradi manastirskoj stoji ispisana poruka o načinu oblačenja.
...“pa zar umesto dobrodošlice na jedom ovakvom zdanju „ a u Sečoj Reci, iznad vrata postavljena je Mozaička ikona posvećena Svetoj Majci. Majka prikazana kao svetiteljka sa oreolom, krunom i dvoglavim orlom sa krilima. Da li je moguće da neko „majku“vidi kao prestupnicu, dok prolazi kroz Kapiju Svetu, pa pored vere i ljubavi koju nosi, da bude zaogrnuta šalom kao da je u Sahari da je štiti od peska i uvijena kao Mumija u Egipatskim piramidama. Eh, majka Sofija ovo da vidi, koja deli olovku na delove deci. . Samo u majčinom srcu ima mesta za sve i tolika snaga. Riznica je dobra. Kakav je to biser koji niže samo najlepše što svet ima a ono sve što je strašno pokušava da preživi. ..Pa da i prestupnica naiđe treba je primiti kako nas je učio Isus, „Ko nije grešan neka prvi baci kamen“. On nas učio: Ljubavi, pravdi i istini. Neće on sutra da pita koliko si p**a Mumija bila već.. Koje dobro delo si učinila, kome toplu reč uputila, čije srce dobrotom ugreja. Kome ovtvori nove vidike. Kako si se za istinu borila? Pa na svetu postoje razne vere kao najlepši cvetovi. Sve su to najlepši rubini: vera pravoslavna , katolička, protestanska, islam , budizam razne konfesije pa to su ti „Vavilonski vrtovi“ koji i dan danas žive. Ovde je na Zemlji raj, samo neki daju sebi za pravo ratovima, crnim borbaderima i crnim mislima da Pakao prave. Navodno u ime vere ratuju, a ne u ime strašnih planova. Neću da slušam rečenicu „Mi, smo Nebeski narod, mi smo taj izabrani“... Nema izabranih, samo svi treba da budemo dobri..Sve smo zaboravili, život je postao izokrenuta priča. Dozvolili smo da nam se sve uruši. Pa ćemo onda da obnavljamo.. Uskoković je živeo vek pre nas bio je: Mag, gorostas, a mi danas..
E, Uskoviću, došljače grada ovog, tvoju knjigu „Došljaci“ kao kofer nosim uvek i dok mislim, i dok na put krećem i dok pokušavam da živim, i dok me koraci iz senke prate. Došljak, je onaj koji hoda i ne staje. Ja hodam, ali boli...
zaćutao je David...Ponovo kiša i suze, stapaju se ta jezera biserna, na kraju p**a njegovog.. Sa slikom zlatnih fenjera koji se pale nad gradom /Kuršumlijom/, kreće. U Gospodar Jevremovu, stiže iscrpljen od p**a, od reči, od stvari koje se ponavljaju a treba živeti. Od senki koje u stopu prate ma koliko brzo trčao...
U crkvi Svetoga Marka, stoji kraj oltara. Odsjaj sveća, reči molitve i poj iz pevnice danima ga čuvaju od senki koraka koje su mu godinama tu negde u blizini. I adresa cvetnih polja zapisana u vekovniku prošlih dana, u „reci boje zemlje“ koju je u Kuršumliji pronašao i u enciklopediju zapisao...

108 .godina, od tragične smrti književnika Milutina Uskoković podno manastira Svetog Nikole  u KuršumlijiKURŠUMLIJA- Ove...
28/10/2023

108 .godina, od tragične smrti književnika Milutina Uskoković podno manastira Svetog Nikole u Kuršumliji
KURŠUMLIJA- Ove godine navršilo se 108. godina, od smrti Milutina Uskokovića, književnika, diplomate, doktora pravnih nauka, koji je 28. okobra '915 skočio u talse nabujale Toplice, podno manastira Svetog Nikole i izvršio samoubistvo. Imao je samo 31.godinu, u njegovoj oporuci, koju je napisao u Nemanjinoj prvoj prestonici u hotele “Evropa” gde je sedam dana bio smešten, stajalo je '' Nisam mogao da prihvatim propast otadžbine”, Most na reci Toplici nosi njegovo ime, takođe ime ovog književnika nosi ovdašnji Književni klub, čiji je član odbora Radivoje Pantić književnik, položio cveće u gradskom parku gde je podignuta spomen bista, 1953.godine, na inicijativu profesora, nastavnika i učitelja, koju je napravio vajar Gradimir Aleksić, vajar iz Beograda,
Poštovaoci dela Uskokovića: Radivoje Pantić književnik, učitelj Srba, pesnik Bogoljub Spasojević i student teologije Dušan Đorđević odali su poštu i , podsetili su na mesto tragične smrti Milutina Uskokovića kod Veterinarske stanice, gde se utopio skočivši sa drvenog mosta u talase nabujale Toplicu. i tako učinio sebe tragičnim došljakom Kuršumlije, podsetivši da pored književnog rada bio je i diplomata i vrlo obrazopvan mlad čovek doktor nauka.
Ono što je evidentno mnogi su zaboravili književnika Uskokovića, od kulturnih institucija do škola. Tako da su dani Milutina Uskokovića protekli bez literanih i likovnih konkursa, bez nastupa dramskih sekcija, hora..
Inače, prvu inicijativu za podizanje spomen biste, 1930.godine, pokrenuo je sudija Milutin Stanisavljević, i trgovacDragutin Risantijević. Druga inicijativa koje je realizovana 1953. bila je na inicijativu: profesora, nastavnika i učitelja. Posebna zasluga pripada učitelju i hroničaru Đeki R Kljajiću, Radošinu Rajoviću, profesoru Univerziteta i sudiji Ustavnog suda. Vajar iz Beograda Gradimir Aleksić, napravio je bistu besplatno od zvona stare Kuršumlijske škole.
Književni klub "Milutin Uskoković" priprema posthumno da izda drugu knjigu aforizama Mikija Miljuša kazao nam je Radivoje Pantić, književnik. a sada je predsednica kluba doktorand Vesna Filipović, profesor srpskog jezika i književnosti

Milutin Uskoković rođen je u Užicu, 1884.godine, gde je završio osnovnu školu a gimnaziju I studije prava u Beogradu.. U Ženevi je doktorirao. Radio je u konzulatu u Skoplju. .. Povlačeći se ispred bugarske vojske iz Skoplja , stigao je preko Prištine u Kuršumliju. Potresen tragedijom svoga naroda 1915. godine izvršio je samoubistvo. Pisao je pesme, pripovetke i romane.Bio je saradnik i član redakcije Politike od njenog osnivanјa 1904. Dela: Pod životom, Vitae fragmenta, Dоšljaci,, Kad ruže cvetaju, Les traites , Čedomir lIlć, , Dela, Usput, ..Za roman “Došljaci “dobio je nagradu Srpske književne zadruge 1909. godine.

Foto dana: _Ovde je Nebo moje, ovde je ljubljena Toplica" - Prolom BanjaFoTo: dr Mirjana Bojanić Ćirkovič
28/10/2023

Foto dana: _Ovde je Nebo moje, ovde je ljubljena Toplica" - Prolom Banja
FoTo: dr Mirjana Bojanić Ćirkovič

Danas je “Sveta Petka”Autor: Radica GavrilovićKURŠUMLIJA- Danas na svetu Petku u  hramu svete Trojice u Kuršumliji služe...
27/10/2023

Danas je “Sveta Petka”
Autor: Radica Gavrilović
KURŠUMLIJA- Danas na svetu Petku u hramu svete Trojice u Kuršumliji služena je liturgija, koju je služio jerej Slobodan Ilić uz sasluženje jereja, teologa i pojaca. Nakon liturgije jereji: Slobodan Miletić starešina crkve, Dragan Jevtić i Milorad Todorović sekli su slavske kolače onima koji danas svetu Petku slave kao svoju krsnu slavu. Danas se obeležava dan Prepodobne mati Paraskeve - Svete Petke, zaštitnice žena, koja je pomagala bolesne i siromašne.
Sveta Petka, rođena je u Epivatu, kod grada Kalikratije u Maloj Aziji, pri kraju desetog ili početkom 11. Veka, a prema zapisima srpskog vladike Nikolaja, poreklom je Srpkinja. Mnoge godine provela u pustinji, u postu i molitvi i usamljeničkom životu.
Mnogi koji slave danas su došli da preseku kolač u crkvu, a zatim kod kuće da uz svečanu trpezu dočekuju goste I proslave svoju krsnu slavu.
-Svima koji su se pričestili danas neka je na zdravlje i spasenje, a koji slave želim srećnu slavu ostalima srećan ovaj veliki praznik. Blagodat Božija neka je na svima vama. Žitije svete Petke, neka nam je vodilja kao bi trebalo da upravljamo svoj život, čineći bogugodna dela pomažući svoju braću po Hristu. Sveta Petka je zaštitnica bolesnih I siromašnih. Srećan i Bogom blagosloven ovaj veliki praznik, svima vama koji Svetu Petku slavite kao svoju zaštitnicu -rekao je otac Slobodan Ilić.
Inače, kneginja Milica uspela je 1396. da izmoli svetiteljkine mošti i pohrani ih u crkvi Ružici, na Kalemegdanu. Gde su počivale 125 godina. Sultan Sulejman Drugi preneo je mošti svete Paraskeve 1521. u Carigrad. A, 1641. carigradski patrijarh Partenije poklonio je mošti moldavskom knezu Vasiliju koji ih je preneo u Jaši i položio u crkvu Sveta Tri jerarha, gde su i danas.

Foto vest: Riznica znanja OŠ" Drinka Pavlović' KuršumlijaFoTo: R.  Gavrilović
22/10/2023

Foto vest: Riznica znanja OŠ" Drinka Pavlović' Kuršumlija
FoTo: R. Gavrilović

Foto vest: Lukovska Banja, prirodni inhalatorijumFoTo: R. Gavrilović
18/10/2023

Foto vest: Lukovska Banja, prirodni inhalatorijum
FoTo: R. Gavrilović

Udruženje penzionera Kuršumlija obeležilo svoj dan,  slede  izleti posete  Braničevskoj i Raškoj regijiAutor: R. Gavrilo...
18/10/2023

Udruženje penzionera Kuršumlija obeležilo svoj dan, slede izleti posete Braničevskoj i Raškoj regiji
Autor: R. Gavrilović
KURŠUMLIJA- Udruženje penzionera iz Kuršumlije u kontinuitetu sprovodi programom predviđene aktivnosti. Dan svog Udruženja obeležili su tradicionalno sa članovima Udružena penzionera Topličkog okruga, gde se okupilo 150 penzionera iz Kuršumlije, Blaca, Žitorađe i Prokuplja, i gosti pobratimsko Udruženje penzionera Miloje Zakić iz Kruševca a sa spletom tradicionalnih igara njihov dan je ulepšalo KUD”Bata Lačković” iz Kuršumlije. Sledeća aktivnost je poseta Braničevskoj regiji i završetak akcije solidarni paketi za penzionere sa najnižim penzijama koje je finasirao Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje istakla je potpresednica Udruženja Spomenka Jakovljević.
Potpresednica Udruženja Kuršumlija Spomenka Jakovljević, je istakla da je ovo bila još jedna tradicionalna prilika da se penzioneri druže, da razmenjuju iskustva i analiziraju situaciju u penzionerskim organizacijama, na nivou okruga. Da im je cilj da rade na socijalno-humanitarnom programu i na druženju poput Dana Udruženja, Vidovdanskih Topličkih susreta koji se održavaju uz svečani ručak ili kroz jednodnevne ekskurzije, kao što po programu sledi obilazak Braničevske i Raške regije.
Sva Toplička Udruženja se trude da svojim članovima pomognu na razne načine, jer evidentno je da veliki broj penzionera su korisnici najniže penzije što je poražavajući podatak a pri tom nemaju pravo na dodatna primanja poput socijalne pomoći ili tuđe nege. Penzioneri sa najmanjim primanjima su i poljoprivredni penzioneri koji su najugroženija kategorija,. Tako da je akcija koja je počela 20. avgusta a završava se 20.oktobra “solidarni paket” ( ulje, brašno i šećer) bila za korisnike najnižih penzija do 20.631 dinara, akciju je finasirao Republički fond za Penzijsko i Invalidsko osiguranje sa 178.178 dinara.
- Sa ponosom smo ugostili penzionere Toplice i pobratimsko Udruženje iz Kruševca, jer pored gostoprimstva, opština Kuršumlija ima bogatu istoriju i prirodne lepote: počev od najstarijih Nemanjinih zadužbina iz XII veka, do spomenika prirode Đavolje varoši, i banja Prolom, Lukovske i Kuršumlijske banje - istakla je Spomenka Jakovljević, potpredsednica Udruženja.
Inače, penzioneri Kuršumlije učestvuju i na olimpijskim sportskim igrama koje se organizuju u Vrnjačkoj banji, i svakodnevno se druže u Klubu penzionera, i Udruženje u koordinaciji sa Domom zdravlja sprovodi akcije merenja krvnog pritiska i šećera u krvi za svoje članove Takođe je vrlo aktivan Aktiv žena Udruženja koje organizuje druženja i putovanja.

Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Evropa.rs posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Videos

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Videos
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share