02/08/2023
𝐊𝐞𝐲𝐥𝐨𝐠𝐠𝐞𝐫 to rodzaj oprogramowania szpiegującego, które monitoruje aktywność użytkownika, przede wszystkim poprzez rejestrowanie naciśnięć klawiszy na klawiaturze ⌨️ i przesyła dane osobom trzecim. Oprogramowanie bywa wykorzystywane przez cyberprzestępców, którzy instalują keyloggera na urządzeniu użytkownika bez jego wiedzy, monitorują jego aktywność w sieci i przechwytują hasła oraz dane logowania do różnych systemów i usług, również bankowości elektronicznej.
Keyloggery mogą być także wykorzystywane w legalny sposób, np. przez programy ochrony rodzicielskiej instalowane na urządzeniach dziecka przez rodziców lub na urządzeniach służbowych w porozumieniu z pracodawcą i pracownikiem.
Keylogger, jako złośliwe oprogramowanie szpiegujące, może być bardzo niebezpieczne dla nas - użytkowników sieci. „Podpatrzone” i wykradzione dane mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców, co może się wiązać m.in. z utratą środków na koncie bankowym.
W jaki sposób nasz sprzęt może zostać zainfekowany❓
Najczęściej cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu lub przeglądarki i instalują złośliwe oprogramowanie. Zdarza się, że użytkownik sam nieświadomie pobiera keyloggery np. podczas pobierania plików z niezaufanych źródeł lub poprzez kliknięcie w wyskakujące reklamy.
Keylogerry są niezwykle trudne do wykrycia, jednak jeśli zauważysz, że Twój sprzęt działa inaczej niż zwykle, warto przeskanować komputer 💻 pod względem złośliwego oprogramowania.
W jaki sposób można się chronić przed keyloggerami i złośliwym oprogramowaniem❓
🔹 Przede wszystkim używaj programów antywirusowych na swoich urządzeniach (szczególnie na komputerze i laptopie), aktualizuj je. Jeśli to możliwe, włącz automatyczne aktualizowanie się programu.
🔹 Nie pobieraj plików (np. muzyki, filmów) ani aplikacji z niezaufanych źródeł.
🔹 Nie klikaj w linki ani załączniki, jeśli nie masz pewności co w nich jest.
🔹 Rozważ korzystanie z wirtualnej klawiatury, zwłaszcza podczas logowania do bankowości elektronicznej.
🔹 Dobrym rozwiązaniem może okazać się uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zwiększa bezpieczeństwo Twoich haseł.
🔹 Korzystaj z zapory systemowej typu firewall.
🔹 Jeśli natrafisz w sieci na incydent, który zagraża Twojemu bezpieczeństwu online, zgłoś to do zespołu CERT Polska .