Portal Umag

Portal Umag Novi gradski portal - Grad Umag - Sve novosti na jednom mjestu

10 načela/principa djelovanja medijskog sustava PoslovniFM: 10 načela/principa djelovanja medijskog sustava Poslovni FM:...
18/01/2024

10 načela/principa djelovanja medijskog sustava PoslovniFM: 10 načela/principa djelovanja medijskog sustava Poslovni FM:

* PoslovniFM je uvijek i bit će bez kompromisa na jedinoj pravoj – poslovnoj odnosno poduzetničkoj frekvenciji, mjesto razgovora o poslu i ljudima koji ga obavljaju i stvaraju.
* PoslovniFM je medij izbora, platforma za komunikaciju poslovne zajednice, njena poslovna strana života i pozornica događanja, medij koji donosi kvalitetne priče i promiče uspjehe poduzetnika sa željom da unaprijedi gospodarstvo, promičući snažno kulturu uspjeha. Predstavljajući pojedine poslovne dosege širokom krugu ljudi, za svaku poslovnu priču ostavlja dovoljno medijskog prostora, jer poslovni uspjesi i priče upornih su ono što bez ograničenja kreira sadržaj kojeg danas prenosi sve više drugih medija.
* Za PoslovniFM ne postoje mali i veliki poduzetnici i obrtnici, već osobe koji imaju što reći o svom poslu i poslovanju, radu, promišljanjima, iskustvima i načinima stvaranja konkurentske prednosti u sve kompleksnijem okruženju. I čiji je razgovor uvijek dodana vrijednost poslovnoj zajednici.
* PoslovniFM cijeni raznolikost i stručnost te ne preferira posvuđuše, odnosno danas u medijskom prostoru često prisutne uvijek iste osobe.
* Uredništvo na prijedlog urednika i voditelja podcasta stvara popis zanimljivih potencijalnih tema i gostiju u eteru Poslovni FM radija te s glavnim urednikom odlučuje o sugovornicima.
* PoslovniFM poštuje i provodi visoke standarde novinarstva, bez cenzure i naknadnog uredničkog kraćenja i izbacivanja dijela razgovora, koji se uvijek snimaju tape to live, u cijelosti.
* PoslovniFM ne objavljuje samoobjave pojedinaca ili influencera prenesene s društvenih mreža.
* PoslovniFM ne zanimaju osobe javnosti poznate iz nepoznatih razloga.
* PoslovniFM ne podržava novinarstvo koje se temelji samo na kliku, koji vodi i namjernom zavaravanju čitatelja. Nikad neće preuzimati niti ga zanimaju tekstovi neprovjerenih izvora i sadržaja, sve češće prisutan trash temeljen na temama estrade, reality tekstovi preneseni iz drugih medija regije.
* PoslovniFM razumije, cijeni i poštuje svoje slušatelje i čitatelje. Zato u svim segmentima djelovanja, kroz sve pore programa i portala te posebnih projekata, PoslovniFM ostaje uvijek i bez obzira na cijenu dosljedan i vjerodostojan – uz to, naši urednici i voditelji, suradnici imaju stručnost, znanje, poznavanje materije i prije svega profesionalnost.

Ostajemo predani održavavanju visoke kvalitete našeg medijskog sadržaja i djelovanja, ujedno i podrška poslovnoj zajednici u njihovim aktivnostima. Taj ćemo smjer zadržati i njegovati.

Naša misija je naše ime – PoslovniFM!

Izvor i foto: PoslovniFM

Objavljeno 18. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag 10 načela/principa djelovanja medijskog sustava PoslovniFM, 10 načela/principa djelovanja medijskog sustava Poslovni FM:PoslovniFM je uvijek i bit će bez kompromisa na jedinoj pravoj –, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, umag-portal.com, Hrvatska

Svečano otvoren međunarodni sajam turizma PLACE2GO: „Na ovom ćete sajmu naći poslovne partnere, ali i srce i domaćinstvo...
18/01/2024

Svečano otvoren međunarodni sajam turizma PLACE2GO: „Na ovom ćete sajmu naći poslovne partnere, ali i srce i domaćinstvo, odnosno upravo ono po čemu je Hrvatska i prepoznatljiva u svijetu. Vjerujem da ćete s PLACE2GO sajma otići puni pozitivnih dojmova, kao i ostvarenih poslovnih rezultata. I ove godine n**e se vrhunski paneli i vrlo zanimljiv program, ponuda je svake godine sve raznovrsnija“, rekao je Josip Pavić, državni tajnik Ministarstva turizma i sporta Republike Hrvatske.

„PLACE2GO i ove godine u jedanaestom izdanju nastavlja s tradicijom povezivanja, suradnje i razmjene iskustava u turističkoj industriji, a koji je isto tako iznimno značajan za razvoj turističke pon**e u Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj“,rekla je Ana Pavičić Kaselj, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje Grada Zagreba.

„Ove smo godine imali jedan veliki izazov – među prvima smo turističkim sajmovima u svijetu u ovoj godini. Očekujemo velik broj susreta poslovnih partnera, dogovoren je velik broj poslovnih sastanaka, na kojima se, kako iskustvo pokazuje, doista i dogovaraju novi poslovi. Ovim putem želim se zahvaliti cijelom timu, izlagačima, sponzorima i pokroviteljima, a već sada mogu najaviti i sljedeće izdanje, koje će se održati od 6. do 8. veljače 2025.“, rekla je Damjana Domanovac, direktorica sajma.

„Iznimno nam je drago što smo osmu godinu glavni sponzor ovog prestižnog sajma turizma te se ovim putem želim zahvaliti organizatorima na povjerenju. Tijekom PLACE2GO sajma posebno ćemo naglasiti rastuću mrežu letova te poznato tursko gostoprimstvo. Ove godine fokusirat ćemo se na promociju dodatnih letova tijekom ljetnog perioda kada ćemo iz Zagreba letjeti 18 p**a tjedno te ćemo promovirati letove iz Dubrovnika za Istanbul koji su dostupni tijekom cijele godine. Kao aviokompanija koja leti u najveći broj zemalja diljem svijeta, Turkish Airlines čini svijet pristupačnijim za svoje putnike, koji mogu birati između 345 odredišta u 129 zemlje“, rekao je Gurhan Sozen, generalni direktor Turkish Airlinesa u Hrvatskoj.

Dva dana za poslovno umrežavanje

Program sajma počeo je B2B četvrtkom, pa danas u tijeku dana panelisti raspravljaju o aktualnostima u sektoru turizma.

Već na prvom panelu Josip Pavić, Slavija Jačan Obratov, Jelka Tepšić, Slaven Žabo i Andreja Vukojević raspravljali su o Hrvatskoj kao destinaciji izvrsnosti koja želi privući sve zahtjevnijeg gosta. O temi Hrvatske turističke kartice u sklopu panela „Tko to tamo pegla“ govorili su Aleksandar Razdorov, Romana Žižak i Kristina Leko Kuštrak. Marko Pekčec, prof. dr. sc. Oliver Kesar, Natali Komen-Bujas, Dragan Šimac, Natalija Krešić i Satinder Pal Singh dotakli su se teme zapošljavanja u turizmu, dok su o problemu apartmanizacije govorili Jelka Tepšić, dr. sc. Sanela Vrkljan, Igor Kordić i Antonia Radić Brkan.

U petak će prvi dio panela biti posvećen B2B segmentu, a potom je od 16 sati sajam otvoren za širu javnost.

Poslovni dio otvorit će Boris Luketić, Mario Slaviček, Jelena Holenko i BrunaKocijan, koji će govoriti o zelenim oazama netaknute prirode na panelu „Tako blizu, tako zeleno“, nakon kojih će o pet-friendly destinacijama govoriti Ruby Montanari-Knez, Tihana Milas, Pavić Marija, Valentina Jonjić i Domagoj Grgić. Atraktivnu temu sportskih putovanja otvorit će Pavle Matković, Ranko Četković, dr.sc. Ivan Dujić i Marko Šapit, a B2B segment sajma zatvorit će panel o pristupačnom turizmu, na kojem će o prilagodbi turizma za osobe s invaliditetom govoriti panelisti Renata Alić, Sanja Fališevac, Denis Marijon, Petar Glavaš i Karla Čurin.

B2C dio ovogodišnjeg PLACE2GO sajma otvorit će Vlado Šestan ispovijesti o safarijima, Hrvoje Jurić otkrit će kako snimiti dobre fotografije, a Aleksandar Stanković s publikom će podijeliti svoja motociklistička putovanja.

Subota – dan za egzotična putovanja i sretne gradove

Posljednjeg dana sajma, poznati travel blogeri, kao i osobe s javne scene, upoznat će nas s egzotičnim destinacijama. Paneli počinju od 11 sati, a otvorit će ih Dejan Nemčić temom turističkih mogućnosti mladih. Saša Pjanić ispričat će sve o Indiji, a Sarah & Darjan podijelit će s okupljenima priču s putovanja u Raju Ampat i zemlju ljudoždera – Papua Nova Gvineja. Jurica Galić Juka govorit će o Drevnoj Nubiji i Sudanu, Ribafish i Kasandra podijelit će iskustva sa Šri Lanke, a Putoholičari i Kruzovi ispričat će sve o Crnoj Gori. Završno predavanje imat će Martina Validžić, koja će otkriti koji su to sretni gradovi.

Podsjetimo, PLACE2GO međunarodni sajam turizma održava se već jedanaest godina. Dosad je na sajmu sudjelovalo nekoliko stotina izlagača, predstavljajući raznolike sektore turizma, od turističkih agencija, turističkih zajednica, rent-a-car tvrtki, kruzing kompanija, hotela, kampova, do zabavnih i adrenalinskih parkova te charter tvrtki.

Detaljan program ovogodišnjeg sajma PLACE2GO moguće je pronaći na službenoj stranici sajma za petak i za subotu.

Izvor i foto: Millenium promocija/Place2Go

Objavljeno 18. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag Svečano otvoren međunarodni sajam turizma PLACE2GO, „Na ovom ćete sajmu naći poslovne partnere, ali i srce i domaćinstvo, odnosno upravo ono po čemu je Hrvatska i prepoznatljiva u, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, umag-portal.com, Hrvatska

Predstavljen projekt Centra gaming industrije u Novskoj – prvi takav u Europi!: Projekt vrijedan 60 milijuna eura provod...
17/01/2024

Predstavljen projekt Centra gaming industrije u Novskoj – prvi takav u Europi!: Projekt vrijedan 60 milijuna eura provodi Javna ustanova Regionalni koordinator SMŽ uz partnerstvo sa Sisačko-moslavačkom županijom, Gradom Novska te Razvojnom agencijom SIMORA. Projekt započinje s provedbom ove godine, a sredstva su osigurana kroz Fond pravedne tranzicije. Predstavljanju projekta prisustvovali su ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, župan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak, novljanska gradonačelnica Marija Kušmiš te ravnateljica Regionalnog koordinatora Sisačko – moslavačke županije Andreja Šeperac.

Prema projektu, Centar gaming industrije u Novskoj uključuje izgradnju nekoliko objekata na 9 hektara zemljišta u Poduzetničkoj zoni Novska. Zgrada fakulteta koji se prostire na 12.000 kvadrata i studenskog doma od 5000 kvadrata, uz sve studentske sadržaje poput restorana i ugostiteljskih objekata, tu su i bazen te sportska dvorana. Studenski dom imat će 201 ležaj, a akcelerator 200 radnih jedinica i moderno opremljeni VR studio. Inkubator za testiranje videoigara ima 2500 sjedećih mjesta. Sve je povezno sa širokim sustavom prometnica, a predviđen je i niz sportskih igrališta, rukometno, nogometno, odbojkaško igralište, golf vježbalište, teretana na otvorenom te teniski tereni. Projektom je predviđena i energana.

„Zahvalni smo svima koji su prepoznali ono što radimo u Sisačko-moslavačkoj županiji i Novskoj. Mi smo prije nekoliko godina iskoristili priliku, i u našoj županiji razvili sasvim jednu novu i modernu industrijsku granu – industriju videoigara. Ona konstantno bilježi rast i to je bio naš povod da se okrenemo u tom smjeru“, izjavila je ravnateljica Regionalnog kooordiatora Sisačko – moslavačke županije Andreja Šeperac.

„A1 Hrvatska sustavno pokreće i podržava projekte koji na odgovoran način doprinose razvoju gejming industrije. Populariziramo je najvećim gejming druženjima poput Reboot InfoGamera powered by A1 i A1 Adria League, a platformom , educiramo gejmere o ponašanju u online svijetu i potičemo fair-play. Isto tako, projektima razvoja znanja i vještina mladih potičemo njen rast. Upravo je educiranje mladih temelj naše uspješne višegodišnje suradnje s PISMO powered by A1 i iznimno smo ponosni što će realizacijom projekta ‘Centar gejming industrije’, prvi hrvatski gejming inkubator postati vodeći regionalni centar gejminga“, izjavila je Iva Ančić, rukovoditeljica brenda, marketinških komunikacija i digitalnog poslovanja.

„Spoznajući benefite gaming industrije, sredina koja je do 2018. godine bila neprepoznatljiva, danas je predvodnik digitalne transformacije, a projekt Centra gaming industrije vrijedan preko 50 milijuna eura rezultat je toga. U Novskoj pokrećemo trendove, obnovljene su brojne zgrade, uveden je srednjoškolski smjer tehničar za razvoj videoigara te besplatan engleski jezik u vrtićima, aktivno djeluje preko 80 start up-ova, a nakon 30 godina pokrenuta je i stanogradnja – privatna i javna. U godini koja slijedi, očekuje nas puno posla, no Centar gaming industrije je uzlazna p**anja, kako za Novsku, tako i za cijelu Hrvatsku.“, poručila je gradonačelnica Novske, Marija Kušmiš

„Ovo je sjajan projekt. U posljednje dvije godine, ishodovali smo svih 6 građevinskih dozvola, osigurali smo sredstva putem Fonda za pravednu tranziciju. Srednja škola Novska i Tehnička škola u Sisku imaju smjer za razvoj videoigara i smjer za robotiku. Nove industrije, nove tehnologije, novi su smjer za SMŽ. Očekujemo dolazak mladih i nova zapošljavanja. Ovo će biti i centar razvoja SMŽ. Čekamo odluku o financiranju, potom slijedi nabava i izgradnja.,“ poručio je župan Ivan Celjak.

„Imamo mlade ljude koji u doselili u Novsku, pokrenuli svoju tvrtku i danas zapošljavaju 10 developera. Kad vidite koliko se u 5 godina nakupilo emocija, svaka kuna uložena od Vlade Republike Hrvatske nije uzalud potrošena. Ovo nije priča o gamingu, o videoigrama, ovo je riječ o kreativnoj industriji. Napuštena derutna zgrada Pisma 1, danas je Poduzetnički inkubator SMŽ. Okupljaju se mladi informatičari, dizajneri, tehničari iz cijele Hrvatske. Započeli su nešto, što će se nadam se eksplodirati u pozitivnom smjeru. Ovdje se educiraju i oni koji će raditi u dizajniranju, te čitavom nizu drugih poslova…!“, rekao je ministar Piletić.

„Uvijek je lijepo doći u Novsku, osjeća se razvojna atmosfera. Definitivno je Novska i SMŽ s ovim projektom dobar primjer ulaganja kroz EU fondove. Čestitam svima na hrabrosti i vizionarstvu. Super je za Hrvatsku i Novsku. Svi svjetski trendovi, govore da će digitalizacija biti još veća. Na valu ste toga trenda. Fond za pravednu tranziciju – nudi jednu tranziciju za ona područja koja su suočena s drugim socioekonomskih problemima, nisu okolišno toliko prihvatljive; ovim projektom omogućit ćemo da se povuče ekonomiju, stanovnike ka novom pozitivnom valu,“ rekao je ministar Erlić!

Za ovaj projekt koji je izradila tvrtka Trames d.o.o., ishodovano je svih šest građevinskih dozvola. Natječaj Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije spreman za Centar gaming industrije očekuje se u prvom kvartalu ove godine, a nakon toga i objava nabave za izvođača radova. Sami početak radova očekuje se do kraja 2024. godine!

Izvor i foto: Pismo Novska

Objavljeno 16. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag Predstavljen projekt Centra gaming industrije u Novskoj – prvi takav u Europi!, Projekt vrijedan 60 milijuna eura provodi Javna ustanova Regionalni koordinator SMŽ uz partnerstvo sa Sisačko-moslavačkom, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, umag-portal.com, Hrvatska

Deutsche Telekom među 10 najvrjednijih svjetskih brendova: U odnosu na prethodnu godinu Deutsche Telekom je napredovao n...
17/01/2024

Deutsche Telekom među 10 najvrjednijih svjetskih brendova: U odnosu na prethodnu godinu Deutsche Telekom je napredovao na svjetskoj ljestvici za dvije pozicije te je danas deveti najvrjedniji svjetski brend. Najvrjedniji brend na svijetu je Apple, ispred Microsofta, Googlea, Amazona i Samsunga.

Uspjeh Deutsche Telekoma temelji se na trenutačnoj vrijednosti brenda, najvišoj u povijesti kompanije, a koja iznosi 73,3 milijarde dolara, što predstavlja rast od 17 posto u odnosu na prethodnu godinu (62,9 milijardi dolara), a 84 posto od 2020. godine. Tijekom tog razdoblja Deutsche Telekom je od četvrtog postao najsnažniji svjetski telekomunikacijski brend.

„Uspjeli smo postati jedan od 10 najjačih svjetskih brendova. Ovo je nevjerojatan uspjeh za našu kompaniju. Naša krovna strategija globalnog brenda pokazuje se uspješnom i pogođenom, a investicije u brend daju rezultate, što je u skladu s našim gospodarskim i tehnološkim uspjesima u Njemačkoj, Europi i SAD-u te je u skladu s nastojanjima etabliranja Deutsche Telekoma kao vodeće digitalne telekomunikacijske kompanije”, ističe Ulrich Klenke, Chief Brand Officer Deutsche Telekoma.

Britanska savjetodavna tvrtka Brand Finance pripisuje značajan porast vrijednosti brenda Deutsche Telekoma pozitivnom gospodarskom i tehnološkom razvoju, a uspjehu Deutsche Telekom Grupe pridonose sustavna ulaganja u kvalitetu mreže, digitalne tehnologije i korisničko iskustvo. Prema Brand Financeu, najveća kvaliteta mreže Deutsche Telekoma igra ključnu ulogu u akviziranju i zadržavanju korisnika. Ocjena brenda povećana je sa 79 na 83 od maksimalnih 100 bodova, te s AA+ na AAA- ocjenu. Dosljedna globalna prisutnost brenda omogućila je Deutsche Telekomu daljnje jačanje ugleda globalnog igrača.

Brand Finance je globalna i neovisna konzultantska tvrtka za procjenu i analizu brendova sa sjedištem u Londonu koja rangira 500 najvrjednijih brendova na svijetu, a studiju je objavio danas u sklopu Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu. Više o „Brand Finance Global 500“ na www.brandfinance.com.

Hrvatski Telekom je vodeći telekomunikacijski brend u Hrvatskoj, a više o „T – Connecting your world” brendu možete saznati na: https://www.hrvatskitelekom.hr/connecting-your-world

Izvor i foto: Hrvatski telekom

Objavljeno 16. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag Deutsche Telekom među 10 najvrjednijih svjetskih brendova, U odnosu na prethodnu godinu Deutsche Telekom je napredovao na svjetskoj ljestvici za dvije pozicije te je danas deveti, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, umag-portal.com, Hrvatska

PwC: Gotovo polovica predsjednika uprava smatra da njihovo poslovanje neće biti održivo u predstojećem desetljeću: Istra...
16/01/2024

PwC: Gotovo polovica predsjednika uprava smatra da njihovo poslovanje neće biti održivo u predstojećem desetljeću: Istraživanje u kojem je sudjelovalo 4.702 predsjednika uprava u 105 zemalja i teritorija, otkrilo je da je 38 % predsjednika uprava optimistično u vezi s izgledima globalnog gospodarskog rasta u sljedećih 12 mjeseci, što predstavlja porast u odnosu na 18 % u 2023. godini. Očekivanja predsjednika uprava o gospodarskom padu također su pala s rekordno visoke razine u prošlogodišnjem istraživanju (73 %) na 45 %, s obzirom na to da je percipirana izloženost inflaciji pala za 16 postotnih bodova (na 24 %), a makroekonomskoj volatilnosti za 7 postotnih bodova (na 24 %). Unatoč aktualnim sukobima, udio predsjednika uprava koji smatraju da je njihova tvrtka umjereno ili izrazito izložena riziku od geopolitičkih sukoba pao je za 7 postotnih bodova (na 18 %).

Također je vjerojatnije da će u pogledu domaćih gospodarskih izgleda predsjednici uprava u većini regija svijeta biti skloniji optimizmu nego pesimizmu. Međutim, predsjednici uprava u Sjevernoj Americi i zapadnoj Europi suprotstavljaju se trendu: u zapadnoj Europi 32 % očekuje poboljšanje domaćeg gospodarstva, 48 % pad, dok se u Sjevernoj Americi bilježe 31 % u prvoj, odnosno 52 % u drugoj kategoriji.

Vjerojatnije je da će predsjednici uprava planirati povećanje, a ne smanjenje broja zaposlenih u sljedećih 12 mjeseci, a 39 % ih je izjavilo da očekuje povećanje broja zaposlenih za 5 % ili više. Vjerojatno je da će poslodavci u svim regijama biti skloniji povećanju, a ne smanjenju broja zaposlenih, s tim da je Bliski istok najodlučniji u zapošljavanju (65 %).

Iako je smjer kretanja pozitivan, optimizam je krhak s obzirom na preklapanje određenih megatrendova, uključujući tehnološke poremećaje, kao što je primjerice pojava generativne umjetne inteligencije, i klimatsku tranziciju. Gotovo polovica (45 %) predsjednika uprava smatra da njihov postojeći način poslovanja neće biti održiv za desetak godina ako nastave sadašnjim putem, što predstavlja porast u odnosu na 39 % u 2023. godini. Predsjednici uprava su nešto manje sigurni u izglede za rast prihoda svojih tvrtki u sljedećih 12 mjeseci u odnosu na prošlu godinu, što predstavlja pad s 42 % na 37 %, odražavajući neizvjesnost o tome kako će upravljati megatrendovima.

Bob Moritz, globalni predsjednik PwC-a, izjavio je sljedeće:

„Poslovne lidere sve manje zabrinjavaju makroekonomski izazovi, ali sve su usredotočeniji na moguće poremećaje u njihovim sektorima poslovanja. Unatoč rastućem optimizmu u kontekstu globalne ekonomije, zapravo su manje optimistični nego lani u pogledu vlastitih izgleda za ostvarivanje prihoda i svjesniji su potrebe za temeljitim preoblikovanjem svog poslovanja. Bilo da je riječ o bržem uvođenju generativne umjetne inteligencije ili promjeni načina poslovanja u svrhu lakšeg suočavanja s izazovima koji proizlaze iz klimatske tranzicije te iskorištavanja povezanih prilika, ovo je godina transformacije.”

John Gašparac, voditelj poslovanja PwC-a u Hrvatskoj dodao je:

„Poduzeća se moraju prilagoditi novom vremenu i okolnostima. Bit će važno preoblikovati se i usredotočiti na sile koje izazivaju poremećaje unutar sektora u kojem pojedino poduzeće djeluje. To bi moglo uključivati ulaganje u nove tehnologije kao što je generativna umjetna inteligencija ili razvoj održivih poslovnih modela čime se rješavaju izazovi i prihvaćaju prilike koje nosi klimatska tranzicija. Postoji stalna rastuća potreba da poduzeća budu agilna i prilagodljiva pri suočavanju s promjenama. Važno je da poduzeća prate te promjene i prihvate nove tehnologije i poslovne modele kako bi ostala konkurentna u današnjem svijetu koji se iznimno brzo mijenja.”

Prilike koje nudi primjena umjetne inteligencije

Većina predsjednika uprava smatra generativnu umjetnu inteligenciju katalizatorom transformacije koja će poticati učinkovitost, inovacije i transformacijske promjene. Gotovo tri četvrtine (70 %) smatra da će u sljedeće tri godine to značajno promijeniti način na koji njihova tvrtka stvara, isporučuje i definira vrijednost.

Predsjednici uprava također su optimistični u pogledu kratkoročnog učinka. Tijekom sljedećih 12 mjeseci, gotovo tri petine (58 %) očekuje da će poboljšati kvalitetu svojih proizvoda ili usluga, a gotovo polovica (48 %) smatra da će umjetna inteligencija poboljšati njihovu sposobnost izgradnje povjerenja među dionicima. Također očekuju bolje rezultate svog poslovanja: 41 % očekuje pozitivan utjecaj na prihode, a 46 % očekuje pozitivan utjecaj na profitabilnost. Sektor tehnologije, medija i komunikacija najpozitivniji je u pogledu utjecaja na dobit (54 %), dok je optimizam na području energetike, komunalija i resursa najniži (36 %).

No dok su predsjednici uprava sve usredotočeniji na transformacijske prednosti generativne umjetne inteligencije, velika većina kaže da će njenim uvođenjem biti potrebno usavršavanje radnika (69 %). Također su izrazili zabrinutost zbog povezanog porasta rizika kibernetičke sigurnosti (64 %), dezinformacija (52 %), pravnih obveza i rep**acijskih rizika (46 %) te pristranosti prema određenim skupinama klijenata ili zaposlenika (34 %) u svojim poduzećima.

Predsjednici uprava bilježe napredak u pogledu klimatskih prioriteta

Pri utvrđivanju prioriteta, mnogi predsjednici uprava klimatsku tranziciju smatraju čimbenikom koji unosi poremećaje u njihove sektore poslovanja, ali koji osim rizika donosi i razne prilike. Gotovo jedna trećina očekuje da će klimatske promjene promijeniti način na koji stvaraju, isporučuju i definiraju vrijednost tijekom sljedeće tri godine, što predstavlja porast u odnosu na izjave manje od jedne četvrtine predsjednika uprava osvrćući se na proteklih 5 godina.

Predsjednici uprava ostvaruju napredak u ostvarenju postavljenih ciljeva: 76 % je ili započelo ili provelo korake za poboljšanje energetske učinkovitosti, dok 58 % navodi da je ostvarilo sličan napredak kada je riječ o inovacijama na području novih, klimatski prihvatljivih proizvoda, usluga ili tehnologija.

S druge strane, samo 45 % je izjavilo da je ostvarilo napredak na području uključivanja klimatskih rizika u financijsko planiranje ili je taj postupak provelo (pri čemu je 31 % navelo da to ne planira učiniti). 47 % predsjednika uprava izjavilo je da zaostaju s provedbom mjera prilagodbe fizičkim klimatskim rizicima (pri čemu 29 % navodi da ne planira uvesti nikakve mjere).

Istraživanje ukazuje na značajnu podršku dekarbonizaciji, a samo 26 % izjavilo je da nedostatak podrške uprave ili menadžmenta predstavlja umjerenu ili veliku prepreku dekarbonizaciji. Umjesto toga, predsjednici uprava navode regulatornu složenost (54 %) i niže ekonomske povrate za klimatski prihvatljiva ulaganja (51 %) kao najveće postojeće prepreke. Predsjednici uprava počeli su rješavati ekonomske prepreke, pri čemu je četiri od deset izjavilo da su prihvatili niže zahtijevane stope prinosa klimatski prihvatljivih ulaganja u odnosu na druga ulaganja – u većini slučajeva između jedan i četiri postotna boda niže stope.

Nužnost preoblikovanja

Kako predsjednici uprava postaju svjesniji megatrendova s kojima se suočavaju poduzeća na globalnoj razini, sudionici istraživanja sve više sumnjaju u dugoročnu održivost svog poslovanja. Gotovo polovica (45 %) sumnja da će njihovo poslovanje biti održivo nakon sljedećeg desetljeća ako se ne preoblikuju, što predstavlja porast u odnosu na 39 % iz 2023. godine. Istraživanje jasno pokazuje da su manje tvrtke izložene većem riziku: 56 % predsjednika uprava na čelu poduzeća koja ostvaruju manje od 100 milijuna dolara prihoda godišnje smatra da će njihovo poslovanje biti održivo još samo 10 godina ili manje ako nastavi s dosadašnjim načinom poslovanja. Taj stav zauzelo je i 27 % predsjednika uprava poduzeća koja ostvaruju 25 ili više milijardi dolara prihoda godišnje.

Gotovo svi predsjednici uprava (97 %) napominju da su poduzeli korake kako bi promijenili način na koji stvaraju, isporučuju i definiraju vrijednost u posljednjih pet godina, a više od tri četvrtine (76 %) poduzelo je barem jednu mjeru koja je imala velik ili vrlo velik utjecaj na poslovni model njihovog poduzeća.

Međutim, predsjednici uprava suočavaju se s brojnim izazovima kod poduzimanja spomenutih mjera. Dvije trećine (64 %) navodi kako regulatorno okruženje bar donekle ograničava njihove mogućnosti transformacije poslovnog modela, 55 % ukazuje na različite, jednako važne, operativne probleme, a 52 % ukazuje na nedostatak vještina zaposlenika u njihovim tvrtkama.

Neučinkovitost se navodi kao još jedna prepreka. Predsjednici uprava uočili su značajnu razinu neučinkovitosti u nizu rutinskih aktivnosti u svojim tvrtkama, od sastanaka na kojima se donose odluke do prepiske e-poštom, pri čemu otprilike 40 % vremena utrošenog na te zadatke smatraju neučinkovitim. PwC-ova konzervativna procjena troška navedene neučinkovitosti bila bi jednaka samonametnutom porezu na produktivnost u iznosu od 10 bilijuna dolara.

Bob Moritz, globalni predsjednik PwC-a, zaključio je sljedeće:

„Ovogodišnji podaci ukazuju na visok stupanj neizvjesnosti u razmišljanjima predsjednika uprava u pogledu budućnosti, ali i na činjenicu da poduzimaju određene mjere. Transformiraju svoje poslovne modele, ulažu u tehnologiju i svoje ljude te upravljaju rizicima i prilikama koje donosi klimatska tranzicija. Ako tvrtke žele kratkoročno i dugoročno napredovati, izgraditi povjerenje i isporučiti trajnu i dugoročnu vrijednost, moraju ubrzati tempo transformacije.”

Izvor: IM&C agencija/PwC Foto: by Gordon Johnson from Pixabay

Objavljeno 16. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag PwC: Gotovo polovica predsjednika uprava smatra da njihovo poslovanje neće biti održivo u predstojećem desetljeću, Istraživanje u kojem je sudjelovalo 4.702 predsjednika uprava u 105 zemalja i teritorija, otkrilo je da je 38 % predsjednika, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, u...

Allianzov barometar rizika: Kiberincident je najveći globalni poslovni rizik u 2024.: Usko povezana opasnost od prekida ...
16/01/2024

Allianzov barometar rizika: Kiberincident je najveći globalni poslovni rizik u 2024.: Usko povezana opasnost od prekida poslovanja nalazi se na drugome mjestu. Prirodne katastrofe (sa 6. mjesta na 3. mjesto u usporedbi s prethodnom godinom), požar, eksplozija (s 9. mjesta na 6. mjesto) i politički rizici i nasilje (s 10. mjesta na 8. mjesto) pokazuju najveći porast u najnovijoj kompilaciji najvećih globalnih poslovnih rizika, na temelju mišljenja više od 3000 stručnjaka za upravljanje rizikom.

Podaci za Hrvatsku pokazuju kako su prirodne katastrofe poput oluja, poplava, potresa, požara i ekstremnih vremenskih nepogoda najveća prijetnja hrvatskim kompanijama (s 2. mjesta na 1. mjesto u usporedbi s prethodnom godinom), dok su makroekonomski razvoji kao što su inflacija, monetarna politika i mjere štednje zauzele drugo mjesto na ljestvici Barometra rizika (s 1. mjesta na 2. mjesto). Nedostatak kvalificirane radne snage nalazi se na trećem mjestu, što je značajan porast na ljestvici u usporedbi s prethodnom godinom kada se ovaj rizik nalazio na šestom mjestu.

„U prošloj godini svjedočili smo katastrofalnim vremenskim nepogodama koje su posljedica klimatskih promjena, a predstavljaju značajan rizik na poslovanje brojnih kompanija diljem Hrvatske. Uloga osiguravajućih kuća u takvim situacijama je ključna jer putem isplate šteta na temelju pokrića ugovorenih polica osiguravaju građanima i kompanijama financijska sredstva kako bi lakše prebrodili velike štete koje su ih zatekle. Inflaciju hrvatske tvrtke i dalje prepoznaju kao rizik s kojim bi se mogle suočavati unatoč tome što u ostatku svijeta stope inflacije počinju jenjavati, a manjak radne snage i kvalificiranih radnika postaju sve veći i opasniji rizik s kojima se susreću kompanije u gotovo svim industrijama diljem Hrvatske.“ – izjavila je Marijana Jakovac, predsjednica Uprave Allianz Hrvatska.

Direktor društva Allianz Commercial Petros Papanikolaou komentira: „Najveći rizici i glavni porasti u ovogodišnjem Allianzovu barometru rizika odražavaju velike probleme s kojima se trenutačno suočavaju kompanije diljem svijeta – digitalizacija, klimatske promjene i nesigurno geopolitičko okružje. Mnogi od tih rizika već su prisutni, a očekuje se da će ekstremni vremenski uvjeti, napadi ucjenjivačkim softverom i regionalni sukobi dodatno testirati otpornost opskrbnih lanaca i poslovnih modela u 2024. Brokeri i klijenti osiguravajućih društava trebali bi biti svjesni i prilagoditi svoja osiguranja u skladu s tim.“

Velike korporacije, srednja i manja poduzeća ujedinjuje ista zabrinutost zbog rizika – svi su uglavnom zabrinuti zbog kibernetičke sigurnosti, prekida poslovanja i prirodnih katastrofa. Međutim, povećava se razlika u otpornosti velikih i manjih poduzeća jer je svijest o riziku među većim organizacijama porasla od pandemije uz primjetne napore za povećanje otpornosti, navodi se u izvješću. Suprotno tomu, manjim poduzećima često nedostaje vremena i resursa za prepoznavanje i učinkovitu pripremu za širi raspon scenarija rizika pa im zbog toga treba više vremena da ponovno pokrenu poslovanje nakon neočekivanog incidenta.

Trendovi koji pokreću kiberaktivnost u 2024.

Kiberincidenti (36 %) rangirani su kao najvažniji rizik na globalnoj razini treću godinu zaredom – prvi put s jasnom razlikom (5 % bodova). Predstavljaju najveću opasnost u 17 zemalja, uključujući Australiju, Francusku, Njemačku, Indiju, Japan, UK i SAD. Ispitanici Allianzova barometra rizika (59 %) smatraju da je povreda podataka kiberprijetnja koja najviše zabrinjava, nakon čega slijede napadi na kritičnu infrastrukturu i fizičku imovinu (53 %). Nedavni porast broja napada ucjenjivačkim softverom zauzima treće mjesto (53 %) – u 2023. zabilježen je zabrinjavajući ponovni porast aktivnosti, pri čemu je aktivnost odštetnih zahtjeva porasla za više od 50 % u usporedbi s 2022.

„Kiberkriminalci istražuju načine korištenja novom tehnologijom poput generativne umjetne inteligencije (AI) za automatiziranje i ubrzavanje napada, stvaranje učinkovitijeg zlonamjernog softvera i krađu identiteta (phishing). Očekuje se da će rastući broj incidenata uzrokovanih lošom kibersigurnošću, posebno mobilnih uređaja, manjkom milijuna stručnjaka za kibersigurnost i prijetnjama s kojima se suočavaju manje tvrtke zbog njihova oslanjanja na IT eksternalizaciju također potaknuti kiberaktivnost u 2024.“, objašnjava Scott Sayce, globalni voditelj Odjela za kibersigurnost, Allianz Commercial.

Prekid poslovanja i prirodne katastrofe

Unatoč posustajanju poremećaja opskrbnog lanca nakon pandemije, prekid poslovanja (31 %) zadržat će svoj položaj druge najveće prijetnje u 2024. Godini. Taj rezultat odražava međusobnu povezanost u sve nestabilnijem globalnom poslovnom okružju, kao i čvrsto oslanjanje na opskrbne lance za ključne proizvode ili usluge. Poboljšanje upravljanja kontinuitetom poslovanja, prepoznavanje uskih grla u opskrbnom lancu i razvoj alternativnih dobavljača za poduzeća su i dalje ključni prioriteti upravljanja rizikom u 2024. Godini.

Prirodne katastrofe (26 %) na 3. mjestu pokazuju jedan od najvećih pomaka, pomaknuvši se za tri mjesta. Godina iza nas bila je rekordna u nekoliko područja. Bila je to najtoplija godina od početka vođenja evidencije, dok su osigurani gubitci premašili 100 milijardi USD četvrtu godinu zaredom, potaknuti dosad najvećim iznosom za štetu od 60 milijardi USD nastalu zbog jakih grmljavinskih oluja. Diljem svijeta prirodne su katastrofe najveći rizik, među ostalim u Hrvatskoj, Grčkoj, Hong Kongu, Mađarskoj, Maleziji, Meksiku, Maroku, Sloveniji i Tajlandu, stoga ne čudi da su mnoge od tih zemalja pretrpjele neke od najznačajnijih događaja 2023. Godini. U Grčkoj je šumski požar u blizini grada Alexandroupolisa u kolovozu bio dosad najveći zabilježen u EU-u. U međuvremenu su se teške poplave u Sloveniji odrazile na jedan od najvećih događaja u opskrbnom lancu, uzrokujući kašnjenja u proizvodnji i nestašicu dijelova za europske proizvođače automobila.

Regionalne razlike i uzlazni i silazni trend rizika

Klimatske promjene (18 %) na 7. mjestu možda ne mijenjaju svoj položaj na ljestvici iz godine u godinu, ali su među tri najveća poslovna rizika u zemljama kao što su Brazil, Grčka, Italija, Turska i Meksiko. Fizička šteta na korporativnoj imovini uzrokovana sve češćim i ozbiljnim ekstremnim vremenskim prilikama ključna je prijetnja. Među najizloženijima su komunalni, energetski i industrijski sektor. Osim toga, očekuje se da će se rizici prelaska na energiju s nultom neto stopom emisija i rizici odgovornosti povećati u budućnosti kako poduzeća ulažu u nove, uglavnom neprovjerene tehnologije s niskim udjelom ugljika kako bi transformirale svoje poslovne modele.

S obzirom na trenutačne sukobe na Bliskom istoku i u Ukrajini te napetosti između Kine i SAD-a, ne iznenađuje da su politički rizici i nasilje (14 %) skočili s 10. na 8. mjesto. Godina 2024. je izborna godina, u kojoj bi čak 50 % svjetske populacije moglo izaći na birališta, uključujući Indiju, Rusiju, SAD i UK. Nezadovoljstvo mogućim ishodima, zajedno s općom ekonomskom neizvjesnošću, visokim troškovima života i rastućim količinama dezinformacija potaknutim društvenim medijima, znači da se očekuje povećanje društvene polarizacije, što će izazvati više društvenih nemira u mnogim zemljama.

Međutim, postoji određena nada među ispitanicima Allianzova barometra rizika da bi u 2024. moglo doći do smirivanja divljih ekonomskih uspona i padova do kojih je došlo nakon šoka izazvanog bolešću COVID-19, što dovodi do pada makroekonomskih razvoja (19 %) s 3. mjesta na 5. mjesto. Izgledi za gospodarski rast i dalje su slabi – nešto više od 2% u 2024., prema Allianzovu istraživanju.

„Ali ovaj slabi rast nužno je zlo: visokestope inflacije napokon će biti stvar prošlosti“, kaže Ludovic Subran, Allianzov glavni ekonomist. „To će središnjim bankama dati određeni prostor za manevriranje – niže kamatne stope izgledne su u drugojpolovici godine. Ni sekundu prekasno jer se od fiskalne politike ne moguočekivati poticaji. Upozorenje je znatan broj izbora 2024. i rizik od daljnjih preokreta ovisno o određenim ishodima.“

U globalnom kontekstu, nedostatak kvalificirane radne snage (12 %) smatra se nižim rizikom nego 2023., što je dovelo do njegova pada s 8. na 10. mjesto. Međutim, poduzeća u srednjoj i istočnoj Europi, UK-u i Australiji svrstavaju ga u pet najvećih poslovnih rizika. Budući da je u mnogim zemljama diljem svijeta i dalje rekordno niska nezaposlenost, poduzeća žele popuniti više radnih mjesta nego što ima ljudi koji bi ih mogli popuniti. Smatra se da je IT stručnjake ili podatkovne stručnjake najteže pronaći, što ovo pitanje čini ključnim aspektom u borbi protiv kiberkriminala.

Deset glavnih svjetskih poslovnih rizika u 2024.

Deset glavnih poslovnih rizika u Hrvatskoj u 2024.

Izvor: Allianz/Dialog komunikacije

Objavljeno 16. siječnja 2024. Sva prava pridržana PoslovniFM. GRAD UMAG NOVOSTI

Umag Allianzov barometar rizika: Kiberincident je najveći globalni poslovni rizik u 2024., Usko povezana opasnost od prekida poslovanja nalazi se na drugome mjestu. Prirodne katastrofe (sa 6. mjesta na 3. mjesto u, GIA - gospodarska info agencija, Savjeti, Umag, umag-portal.com, Hrvatska

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Portal Umag posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Portal Umag:

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share