Stowarzyszenie Bez Limitu

  • Home
  • Stowarzyszenie Bez Limitu

Stowarzyszenie Bez Limitu Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Stowarzyszenie Bez Limitu, Publisher, Bielska 16, .

Nie mamy, niestety, wyboru. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten krok i ogłosiliśmy zrzutkę, która może zapewnić przetrwani...
20/08/2024

Nie mamy, niestety, wyboru. Dlatego zdecydowaliśmy się na ten krok i ogłosiliśmy zrzutkę, która może zapewnić przetrwanie „Strefy Exodus”. Z góry dziękujemy za zrozumienie i za pomoc wszystkim, którzy zechcą udzielić nam wsparcia. Oto link i pełna treść:

https://zrzutka.pl/ernmrr

Z impetem powstała „Strefa Exodus” – środowisko twórcze związane z literaturą i malarstwem. Niełatwo jednak utrzymać mocną działalność, toteż zwracamy się o wsparcie naszych działań. Chcemy regularnie wydawać klubowe pismo w formie książki i spotykać się co dwa miesiące. Rodzi to pewne koszty, które jednak nie są astronomiczne. Potrzebujemy tymczasem nieco grosza, aby w ogóle móc istnieć.
Jeśli ktoś może – prosimy o wsparcie. To trudna działalność, ale – jak sądzimy – wartościowa. Każda kwota ma dla nas duże znaczenie.
Dotąd własnymi siłami wydaliśmy dwa numery pisma „Odcienie” i dwa numery „Strefy”. Na razie „Exodus” liczy 27 osób i się... rozrasta.
Założenie było proste – zgromadzić ludzi, którzy chcą wymieniać się poglądami, rozmawiać, poszerzać horyzonty. Bo nie trzeba być twórcą, parać się sztuką, wystarczy przyjść i złapać tego bakcyla.
„Strefa” ma już na koncie kilka spotkań z poezją i malarstwem oraz wydawnictwo, czyli klubowe pismo, gdzie publikowane są wiersze, wywiady, teksty publicystyczne, zamieszczane są fotografie i repliki obrazów. Mamy za sobą ogólnopolski konkurs poetycki „Exodus ‘23”. W głowach kłębią się kolejne pomysły...
Czy to dobry kierunek? Odpowie jedna z uczestniczek spotkań: „Dziękuję za tak bezcenne, krzepiące, uwrażliwiające przeżycie literackie, pokazujące, że można znaleźć czas na to, co uznajemy za wartościowe. Za tworzenie przestrzeni dobrej wymiany myśli”.
Jednak konto firmującego „Strefę” Stowarzyszenia „Bez Limitu” jest... puste.
Bez wsparcia nie będzie „Strefy”, spotkań, odkrywania twórców, poznawania świata sztuki i ludzi, którzy dzięki „Strefie” mogą być na wyciągnięcie ręki.

15/08/2024

ZAPLANUJCIE TEN DZIEŃ

28 września od godz. 15.30 kolejne spotkanie „Strefy Exodus” w Chybiu. Warto tam być. Dołączyć do nas mogą wszyscy, nawet ci, którzy nie tworzą ani wierszy, ani prozy, nie parają się malarstwem, ani rzeźbą. Choć na twórców czekamy z otwartymi ramionami. Tak powstało środowisko – STREFA – która teraz się rozrasta.
Szczegóły wkrótce.

DRODZY POECI I KLUBOWICZE SPRZED LATPoszukujemy kontaktu z osobami, które w latach 1980-1991 tworzyły Klub Młodych Exodu...
16/07/2024

DRODZY POECI I KLUBOWICZE SPRZED LAT

Poszukujemy kontaktu z osobami, które w latach 1980-1991 tworzyły Klub Młodych Exodus i Amatorską Grupę Literacką.
Dysponujemy niektórymi adresami, które z całą pewnością nie są już aktualne.

Odezwijcie się, jeśli to czytacie!

Nasz adres:
[email protected]

lub

Mnich, ul. Kopernika 5
43-520 Chybie

MARIA, DAWID, EWELINA...15 czerwca. To był wieczór bogaty w wydarzenia. Po prezentacji „klubowego” pisma – „Strefa Exodu...
17/06/2024

MARIA, DAWID, EWELINA...

15 czerwca. To był wieczór bogaty w wydarzenia. Po prezentacji „klubowego” pisma – „Strefa Exodus. Zeszyt 1” Maria Michalczyk opowiedziała o swej sztuce malarstwa. Reprodukcje jej obrazów ilustrują pierwszy numer pisma. Potem Dawid Drapisz (na zdjęciu) zaprezentował kilka swoich utworów poetyckich. „Wyciągnęliście mnie szuflady” – mówił, gdyż był to jego debiutancki występ. Nieco później kolejna uczta – autorski wieczór poetycki. Tym razem swymi wierszami czarowała Ewelina Kuśka – laureatka III nagrody w konkursie poetyckim Exodus ’23.
Zdaje się, że „Strefa Exodus” funkcjonuje coraz śmielej i lepiej.

* * *

„STREFA EXODUS. ZESZYT 1”.

Wszystko szybko się toczy. Jednym z elementów zmagań pokonkursowych było zawiązanie się grupy, która przybrała nazwę „Strefa Exodus”. Nastąpiło to 10 lutego br. Nieco później, 20 kwietnia idea się skrystalizowała. Teraz zaś powstaje coś na kształt klubowego pisma. Cóżby to było za środowisko, które nie miałoby własnego środka wyrazu. Nadzieję należy pokładać w tym, że drukowana „Strefa” będzie ukazywać się częściej. Być może jako młodsza siostra „Odcieni”...
Wiele jednak zależy od nas samych.
Czy nowo powstała „Strefa Exodus’ jest kontynuacją Klubu Młodych Exodus, działającego w dziewiątej dekadzie zeszłego stulecia? I tak, i nie. Bez wątpienia te odległe czasy łączy rzeczownik exodus. Podobny jest też ogólny zamysł – i wówczas, i teraz odbywa się konkurs poetycki, powstaje grupa, a nawet pismo klubowe. Na tym jednak podobieństwa się kończą.
*
„Strefa Exodus. Zeszyt 1”. Czerwiec 2024 r., A5, 112 stron. Wydawnictwo B63.

„STREFA EXODUS” – 15 CZERWCA, 15.30Najbliższe spotkanie „Strefy Exodus” odbędzie się w sobotę, 15 czerwca w Chybiu w sal...
03/06/2024

„STREFA EXODUS” – 15 CZERWCA, 15.30

Najbliższe spotkanie „Strefy Exodus” odbędzie się w sobotę, 15 czerwca w Chybiu w salce „Klubu pod Amfiteatrem”. Początek o 15.30.
W programie m.in.: autorskie spotkanie poetyckie z Eweliną Kuśką z Jastrzębia-Zdroju – laureatką III nagrody w konkursie poetyckim Exodus ’23, a także prezentacja nowego wydawnictwa grupy – „Strefa Exodus. Zeszyt 1” i spotkanie z twórczością Dawida Drapisza. O swojej sztuce malarstwa opowie Maria Michalczyk.
Organizatorzy – Stowarzyszenie „Bez Limitu” i Gminny Ośrodek Kultury – serdecznie zapraszają. Nie trzeba pisać wierszy ani tworzyć prozy. Wystarczy chcieć być razem. Oto bowiem tworzy się nowe środowisko. Szkoda siedzieć w domu.

24/04/2024
PIERWSZY ODDECH STREFY20 kwietnia w salce „Klubu pod Amfiteatrem” po raz pierwszy zaistniała „Strefa Exodus”. Spotkanie ...
21/04/2024

PIERWSZY ODDECH STREFY

20 kwietnia w salce „Klubu pod Amfiteatrem” po raz pierwszy zaistniała „Strefa Exodus”.
Spotkanie otworzyły dwa wieczory autorskie. Najpierw Stanisław Pietrzyk prezentował utwory ze swej książki „W cieniu rozległych lat’, a potem w świat estetyki i wrażliwości zabrała nas Milena Gojny-Zbierowska, jedna z laureatek ubiegłorocznego konkursu Exodus ’23. I choć były to odległe od siebie poetyki, stworzyły niepowtarzalny, spójny klimat.
Tej soboty zjawili się także poeci Jan Picheta, Juliusz Wątroba, Mirosław Bochenek i Piotr Zemanek oraz Andrzej Ochodek z Polskiego Radia Katowice.
„Strefa Exodus” to nie tyle grupa literacka, ile... środowisko. Tworzy je dziś 21 osób z różnych miejscowości – z Bąkowa, Bielska-Białej, Chorzowa, Chybia, Drogomyśla, Kóz, Landeka, Libiąża, Mazańcowic, Mnicha, Oświęcimia, Strumienia i Zaborza.
Tymczasem wszystko odbywa się w formie stacjonarnej, ale owo środowisko z powodzeniem mogą tworzyć osoby mieszkające w miejscowościach odległych od Chybia. Może swoisty klub korespondencyjny też miałby sens... Czym więcej nas, tym lepiej!
Uwagę zwraca także pomieszczenie „Klubu pod Amfiteatrem”. Otóż załoga Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu „wycisnęła” z tych murów tyle, ile się da, aby było naprawdę klimatycznie. Z utęsknieniem jednak wszyscy czekamy na nowy dom kultury. Oby już jesienią...

POWSTAŁA „STREFA EXODUS”TERAZ CHYBIE, 20 KWIETNIA10 lutego zawiązała się STREFA EXODUS. Należą do niej osoby, które twor...
03/04/2024

POWSTAŁA „STREFA EXODUS”
TERAZ CHYBIE, 20 KWIETNIA

10 lutego zawiązała się STREFA EXODUS. Należą do niej osoby, które tworzą poezję i prozę, ale także sympatycy tej sztuki.

W sobotę, 20 kwietnia w Chybiu w salce „Klubu pod Amfiteatrem” odbędzie się spotkanie tej grupy. Początek o 15.00. Przewiduje się, że potrwa ono do 20.00.

W programie m.in.:
– krótka prezentacja nowej książki Stanisława Pietrzyka „W cieniu rozległych lat;
– autorskie spotkanie poetyckie: Milena Gojny-Zbierowska z Chorzowa – laureatka konkursu poetyckiego Exodus ’23.

Tym razem liczymy na to, że znajdzie się czas na wspólną rozmowę, tym bardziej, że kwietniowe spotkanie będzie miało charakter kameralny.

***

Do Strefy Exodus dołączyć może każdy, bez względu na to, gdzie mieszka. Czekamy na ewentualne zgłoszenia. Czym więcej nas, tym lepiej!

10/11/2023

Poplon konkursu w „Odcieniach”

Na przełomie grudnia i stycznia ukaże się drugi numer kwartalnika „Odcienie”. Tym razem niemal w całości poświęcony on będzie poplonowi Konkursu Poetyckiego Exodus ’23.

W przyszłości chcielibyśmy, aby to nowe pismo w dużej części mogło być redagowane przez naszych czytelników. „Odcienie” powstały bez tzw. sponsorów, ale mamy nadzieję, że pomimo tego uda się je utrzymać.

Zachęcamy do współpracy z nami i utrzymywania kontaktu. Być może w niedalekiej przyszłości uda się skrystalizować tę formę współpracy i zawiązać coś na kształt „klubu”, choćby na początek korespondencyjnego.

„Odcieniem” mają charakter dokumentujący konkurs i nie są rozprowadzane w sieciach handlowych. Stąd też ich charakter... „wewnętrzny”.

Tymczasem wersję papierową można nabyć zamawiając ją pod adresem e-mail stowarzyszenia:

[email protected]

a także wpłacając 28 złotych na konto Stowarzyszenia „Bez Limitu”
nr konta:
PKO BP 38 1020 1390 0000 6902 0712 6016.

Koszty wysyłki pokrywa Stowarzyszenie.

10/11/2023

Werdykt jury
Konkursu Poetyckiego Exodus ‘23

Jury Konkursu Poetyckiego Exodus ’23, zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Bez Limitu”, w składzie: Tomasz Jastrun – przewodniczący, Jan Picheta i Juliusz Wątroba, po zapoznaniu się z pracami 432 autorów postanowiło przyznać trzy nagrody.

Pierwszą nagrodę w wysokości 4000 złotych (brutto), Bogdanowi Nowickiemu ze Świętochłowic za zestaw wierszy „Pejzażysta”, „Meteopata” i „Wniebowzięta”.

Drugą nagrodę w wysokości 2000 złotych (brutto) Arturowi Boratczukowi z Chwarszczan za zestaw wierszy „Domek”, „Anamneza” i „Spotkania”.

Trzecią nagrodę w wysokości 1000 złotych (brutto) Ewelinie Kuśce z Jastrzębia-Zdroju za zestaw wierszy „Sny”, „Żylaki” i „Czosnek”.

Jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia w wysokości 500 złotych (brutto) każde:

– Milenie Gojny-Zbierowskiej z Chorzowa za zestaw wierszy „Staż na psychiatrii”, „Terapia par” i „Poranna zmiana na oddziale”,

– Maciejowi Gardziejewskiemu z Warszawy za zestaw wierszy „Dąb”, „Niedziela” i „Ulga”,

– Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy za zestaw wierszy „Kod”, „Arka” i „Rzeczy zagubione”.

Jury ocenia poziom konkursu jako bardzo wysoki. Jurorzy są zaskoczeni dużą ilością nadesłanych na konkurs prac, a szczególnie dobrych wierszy i mają nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany, a także, że w przyszłych edycjach zostanie uhonorowanych dużo więcej artystów pióra.

Już 26 października rozstrzygnięcie Konkursu Poetyckiego Exodus ‘23
23/10/2023

Już 26 października rozstrzygnięcie
Konkursu Poetyckiego Exodus ‘23

„ODCIENIE”. WOLUMIN 1Oto jest! Ukazało się właśnie pismo młodoliterackie „Odcienie”. Pomyślane w przyszłości jako kwarta...
25/08/2023

„ODCIENIE”. WOLUMIN 1

Oto jest! Ukazało się właśnie pismo młodoliterackie „Odcienie”. Pomyślane w przyszłości jako kwartalnik inspirowane jest historią Klubu Młodych Exodus.
Formuła pisma, które ukazywać się będzie w formacie książkowym, z czasem ulegnie przeobrażeniom. Wydawcy chcieliby, aby sporą część poszczególnych woluminów redagowali sami czytelnicy, adepci pióra, bądź ci, którzy już zaistnieli w świecie literatury. To jedna z dróg prowadzących do celu.
Redaktorem wydania pierwszego numeru jest bielski krytyk literacki Jan Picheta – poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a w przeszłości juror wszystkich konkursów literackich ogłaszanych przez Klub Młodych Exodus.
– W ponurych i siermiężnych latach osiemdziesiątych XX wieku w Chybiu w ramach Klubu Młodych „Exodus” działała grupa młodzieży. Rozmach działania animatorów kultury był zaiste imponujący, gdyż młodzi zapaleńcy – czy jak się dziś mówi bardziej uprzejmie: pasjonaci – stworzyli m.in. Amatorską Grupę Literacką, czasopismo „Formacja” oraz Ogólnopolski Konkurs Literacki KM „Exodus”. W latach 1983-90 odbyło się osiem edycji konkursu, który początkowo miał charakter poetycki, a w latach 1988-1990 także prozatorski. Plon konkursu był wspaniały, gdyż nadsyłano zwykle około tysiąca prac z całej Polski, głównie z mniejszych ośrodków – miasteczek i wsi. W ramach finału imprezy uczestnicy literackiej zabawy mogli liczyć m.in. na spotkanie z jurorami podczas warsztatów literackich. Zazwyczaj prowadziły je znakomitości polskiej poezji czy krytyki literackiej, jak Tadeusz Śliwiak, Tadeusz Mocarski, Bogusław S. K***a, Tadeusz Olszewski. Raz byli nawet Piotr Matywiecki, Leszek Bugajski czy Andrzej Warzecha.
Najcelniejsze teksty liryczne, a później także opowiadania, zwłaszcza autorstwa laureatów konkursu „Exodusu”, znajdowały eksponowane miejsce na łamach „Formacji”, która po likwidacji warszawskiego „Radaru” stała się jedynym w Polsce periodykiem młodoliterackim. Miałem wówczas zaszczyt odpowiadać na łamach „Formacji” na prośby licznych młodych poetów i pisarzy o ocenę ich twórczych dokonań. Robiłem to w rubryce pn. „Łaskawym okiem” jako okrutny czasem, czyli niezbyt łaskawy „Łaskawca”.
Podczas transformacji ustrojowej w latach 1989-91 ośrodki kultury zaczęły borykać się z kłopotami finansowymi. Młodzież dorosła, ożeniła się, wyszła za mąż. Pojawiły się nowe obowiązki. Amatorska Grupa Literacka zaprzestała działalności, na konkurs zabrakło pieniędzy – pisze we wstępie Jan Picheta.

„ODCIENIE. INSPIROWANE HISTORIĄ KLUBU MŁODYCH EXODUS” – WOLUMIN 1. W numerze: KONKURS POETYCKI EXODUS ‘23; ZE ŚWIATA CZTERECH STRON [Barbara Solarska, Wioletta Lewandowska, Henryk Cierniak]; PROZA ŻYCIA [Agnieszka Hećko, Kinga Kościak]; SALONIK POEZJI – Przemysław Kroczek, Barbara Siemińska – Poetą się bywa, tłumaczem się jest]; HOMO SILESIUS [Zuzanna Sue Truchlewska, Andrzej Eddie Dembończyk, Krzysztof K***t, Juliusz Wątroba]; NA SKRZYDŁACH MOTYLI [Maciej Froński, Krystyna Krzyżanowska-Nastulczyk]; HOMO LUDENS – Geniusz miejsca.
Stowarzyszenie „Bez Limitu”, Chybie, sierpień 2023. Format A5, 174 strony, cena 25 złotych.

KONKURSY EXODUSU – PROZAGdy w 1983 roku ogłoszono w Chybiu pierwszy konkurs poetycki, nikt nie dawał małemu klubowi i ró...
31/07/2023

KONKURSY EXODUSU – PROZA

Gdy w 1983 roku ogłoszono w Chybiu pierwszy konkurs poetycki, nikt nie dawał małemu klubowi i równie małej miejscowości szans na to, aby zaistnieć na arenie ogólnopolskiej. Nadto konkurs nie był zrazu adresowany do szerokiego grona literatów zamieszkujących kraj nad Wisłą, a pomyślany był raczej jako lokalne zjawisko, które ma przyciągnąć do Klubu Młodych Exodus ludzi, którzy odważnie stawiają swe kroki na polu poezji. Okazało się jednak, że do Mnicha nadesłano kilkaset prac...
Po pięciu edycjach zdecydowano o poszerzeniu formuły i oprócz poetów zaproszono także prozaików.
Ta książka zawiera zbiór prozatorskich prac, które zostały uhonorowane nagrodami w konkursach Klubu Młodych Exodus w latach 1988-1990 i jest zapisem stanowiącym dopełnienie historii tego zjawiska.

„KONKURSY EXODUSU – PROZA”. Spis treści: Przemysław Szulgit [Chorągwie na wietrze; Matka Polka ‘70; Głupie psy; Hyksosi; Chłopcy; Nędzne psy], Paweł Głogowski [Horoskop; Egzamin], Tadeusz Żuczkowski [Dróżnik], Marek Tatar [Nirwana], Piotr Wyrożemski [Pieskie opowiadania; Opowieść prawie prawdziwa; Zabawa w Reymonta; Kto pachnie? – opowiadanie; Skrzyżowanie; Bruner i Hans; Chłopi (powieść); Van Gogh], Włodzimierz Jędrzejczak [Trochę nadziei], Artur Pałyga [Deszcz], Patrycjusz Pająk [Sprawa cenzora], Jakub Kamiński [Drogi, które nas prowadzą], Małgorzata Szwed-Kędzia [Widownia], Urszula Skiba [Szok], Augustyn Baran [Lato leśnych złudzeń; Głupcy wierzą w poranek], Maciej Antoni Suszek [Laluś], Agnieszka Milerska [Tamte dni], Marta Fox [Oczekiwanie], Radosław Rzeszotek [W zawiasach], Przemysław Szulgit [Freski].
„Biblioteczka Nowej Formacji, czerwiec 2023, format A5, 208 stron.

ŁASKAWYM OKIEMPoeta, felietonista, publicysta, reporter, pisarz. Animator kultury i działacz społeczny, m.in. sekretarz ...
31/07/2023

ŁASKAWYM OKIEM

Poeta, felietonista, publicysta, reporter, pisarz. Animator kultury i działacz społeczny, m.in. sekretarz Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Katowicach oraz pomysłodawca i juror Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa” – od 1983 r. do dziś! Jan Picheta jest autorem dziewięciu książek poetyckich i reporterskich oraz redaktorem około 50 publikacji książkowych o literaturze i – szerzej – kulturze. Jego dorobek powiększa się o szalenie ciekawy zbiór tekstów recenzenckich „Łaskawym okiem”, które były publikowane w latach 1985-1990 na łamach „Formacji”. Chybski periodyk zamieszczał teksty laureatów i ciekawszych uczestników konkursów poetyckich i prozatorskich Klubu Młodych „Exodus”, spośród których wielu prosiło o kilka słów prawdy o swoich pisarskich dokonaniach. Na ich apel odpowiedział właśnie Jan Picheta, bielski krytyk literacki i polonista. Z biegiem lat prośby o recenzje czy nawet krótkie opinie, zwłaszcza o wierszach – zaczęły się mnożyć. Krytyk otrzymywał liczną korespondencję, sięgającą kilkudziesięciu listów miesięcznie! Odpowiadał bardzo rzetelnie na każdą przesyłkę. Krótkie recenzje publikował na łamach „Formacji” w rubryce „Łaskawym Okiem”.
– Muszę przyznać, że byłem w swoim żywiole. Z jednej strony lubiłem bowiem wyszukiwać wśród wierszy – niewprawną jeszcze ręką pisanych – obiecujące fragmenty. Z drugiej lubiłem dawać upust wyobraźni i przestrzegać w sposób humorystyczny młodych autorów przed wejściem na drogę śmieszności – twierdził Jan Picheta na łamach książki Wojciecha Kiełkowskiego „Klub Młodych Exodus. Tego nie da się opowiedzieć” (Chybie, 2020).
Bielski krytyk w swych recenzjach starał się przede wszystkim znaleźć literackie wartości. Eksponował je tak, aby – zwłaszcza młodzi ludzie – uwierzyli w swoje możliwości. Co istotne – pozytywne spojrzenie na twórczość młodych autorów nie wykluczało rzetelnej analizy i ujawniania niedostatków lirycznych, stylistycznych i kompozycyjnych. Recenzje okraszał humorem i dowcipem. Satyra nie była jednak druzgocąca. Jan Picheta posiadł sztukę dowcipu w takim stopniu, że jego odbiorca nie czuł się poniżony, a raczej śmiał się sam ze swoich dotychczasowych literackich ułomności.
Na łamach wspomnianej książki Wojciecha Kiełkowskiego o Klubie Młodych „Exodus” twierdził, co następuje: – Nie potrafiłem być tak uprzejmy jak moi wielcy poprzednicy, którzy prowadzili w Polskim Radiu Pocztę Literacką – Jerzy Krzysztoń czy prof. Stefan Treugutt. Musiałem być sobą. Pamiętam jednak, że profesorowi Treuguttowi to się podobało. Odrobina żartu nikomu nie zaszkodziła – pisał Jan Picheta w publikacji „Klub Młodych Exodus. Tego nie da się opowiedzieć” .
Rzeczywiście, prof. Stefan Treugutt poświęcił działaczom kultury KM „Exodus” całą audycję w Polskim Radiu. W samych superlatywach mówił na temat dojrzałych, felietonowych i krytycznych zdolności głównego recenzenta literackiego „Formacji” – Jana Pichety. Pora zatem wydać literackie recenzje Jana Pichety. Przywrócić je kolejnym pokoleniom czytelników i młodych literatów, co szczególnie ważne w czasach elektronicznych mediów, gdy „zostać autorem” może praktycznie każdy niezależnie od walorów (czasem wątpliwych) publikowanych tekstów. Kryteria literackie bielskiego krytyka pozostają bowiem takie same, co dekady temu. Opierają się bowiem na poszukiwaniu w czytanych utworach paradoksu, poetyckiego skrótu, przemilczenia, chwytania świata „na gorącym uczynku”, zachowania dyspozycji do dziecięcego zdumienia nad światem itp. Krytyczne recenzje Jana Pichety warto było wydać, gdyż się nie starzeją.

MAGDALENA LEGENDŹ

„ŁASKAWYM OKIEM”. Rozdziały: I. Łaskawym okiem. II. Na tle ósmej dekady. III. Spod Lipy w świat. IV. Śmiechu nigdy dość. V. Z wysokiej półki. VI. Kierunek literatura. VII. Zaczarowany Exodus.
„Biblioteczka Nowej Formacji”, czerwiec 2023, format A5, 288 stron.

13/06/2023

Stowarzyszenie „Bez Limitu” w Chybiu ogłasza otwarty

KONKURS POETYCKI „EXODUS ‘23”

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy twórcy niezrzeszeni w Związku Literatów Polskich i Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich.

Tematyka utworów jest dowolna.

Biorący udział w konkursie proszeni są o nadesłanie zestawu trzech wierszy opatrzonych godłem, które dotychczas nie były publikowane i nie były nagradzane w innych konkursach.

Wiersze prosimy przesłać do 30 września 2023 roku pod adresem:

Stowarzyszenie „Bez Limitu”
ul. Kopernika 5
43-520 Chybie
z dopiskiem: „Exodus”

Do utworów napisanych w trzech egzemplarzach winna być dołączona koperta wraz z godłem, zawierająca imię i nazwisko, dokładny adres autora nadesłanych prac oraz adres e-mail, a także podpisaną informację o przetwarzaniu danych osobowych (zgodę) przez Stowarzyszenie „Bez Limitu”.

Przewiduje się następujący podział nagród (brutto):
I nagroda – 4000 zł,
II nagroda – 2000 zł,
III nagroda – 1000 zł
oraz
trzy wyróżnienia po 500 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo innego podziału nagród.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie 2023 roku.

Partnerem konkursu jest Fundacja PZU

Stowarzyszenie „Bez Limitu” – e-mail: [email protected]

Formularz konkursu i informacji o danych osobowych można pobrać:
https://drive.google.com/file/d/1cEj_8oeREzQL35JH2sI1juLVDGnaU2EX/view?usp=sharing

lub

ze strony www.prasa-lokalna.pl
w zakładce "konkurs"

IKONY ŚWIATA NASZEGOSą takie chwile, w których wraca się do obrazów zapisanych w pamięci przed dziesięcioleciami. Są tak...
16/05/2023

IKONY ŚWIATA NASZEGO
Są takie chwile, w których wraca się do obrazów zapisanych w pamięci przed dziesięcioleciami. Są takie obrazy, wobec których wyobraźnia skazuje człowieka na nostalgiczną bezradność. Oto niby przestał istnieć świat, który znaliśmy, w którym wszystko było niby zwyczajne, a jednak...
Są postaci, które swą osobowością i charyzmą zarysowały owe obrazy piętnem niezmywalnym. Nie do zatarcia są twarze, gesty, słowa... Mawiają o nich – ikony. Jest w tym coś na tyle mocnego i charakterystycznego, co każe spojrzeć w przeszłość z nieskrywanym wzruszeniem i wdzięcznością, że oto historia podarowała nam aż tyle. I że przyoblekła nas w bogactwo nie tylko przeszłości, ale przecież nieustannego trwania świata naszego...
Spis treści:
JAN BRODA [Człowiek legenda – Barbara Siemińska; Broda znaczy Gołysz – Barbara Siemińska; Karpi kraj – Barbara Siemińska; Stał w Gołyszu wielki dąb... – Bożena Krzempek], MIECZYSŁAW MATUSIAK [Nie byłem bohaterem – Barbara Siemińska], EDWARD KRZYŻANEK [Po drugiej stronie jeziora – Barbara Siemińska; Historia pomaga mi żyć – Mirosław Siemiński; Chybie na zawsze – Krystyna Pietrzyk], Ks. FRANCISZEK JARCZYK [Bogu i wiernym – Janina Motylewska], Ks. WIKTOR KUBACZKA [Z powszechnym szacunkiem – Janina Motylewska], PAWEŁ KOJZAR [Z sercem na dłoni - Barbara Siemińska], EWA FOBER [Jest naszą historią – Jolanta Wójcik, Joanna Wójcik; Matkowałam dzieciom – Barbara Siemińska; Z albumu rodzinnego – Edward Krzyżanek], WALTER HNAUPEK [Cichy bohater – Jolanta Wójcik], EMIL KUBOSZEK [Przewodził komitetom – Barbara Siemińska; Diamentowa para – Barbara Siemińska],
„Ikony świata naszego”, Rewizyty XIII, „Biblioteczka Nowej Formacji”. Kwiecień 2023. Format A5, 220 stron. Cena 28 złotych.
*
Książka ukazała się dzięki wsparciu wójta gminy Janusza Żydka oraz Rady Gminy Chybie oraz firmom Odlewnia Metali Kolorowych „KOWALA” Arkadiusza Kowali i OKMAR-PLASTIK Marka Szczypki.

Prosimy o wsparcie i udostępnienie tej wiadomości możliwie jak najszerzej. Będziemy wdzięczni za pomoc.*  *  *POMÓŻ – WE...
12/05/2023

Prosimy o wsparcie i udostępnienie tej wiadomości możliwie jak najszerzej. Będziemy wdzięczni za pomoc.
* * *
POMÓŻ – WESPRZYJ LUB UDOSTĘPNIJ
https://zrzutka.pl/vfhn2b
Pamięta ktoś jeszcze Klub Młodych Exodus? Bo oto w pewnym sensie historia zatacza koło. Tworzymy pismo młodoliterackie dla osób, które parają się poezją i prozą. Jednak chodzi jedynie o tych, którzy nie należą do związków literatów i pisarzy oraz ich utwory nie doczekały publikacji książkowej. Pismo ma zająć się krytyką literacką, która wskazywałaby młodym twórcom właściwą ścieżkę artystyczną. Ma też dać możliwość publikacji oraz wymiany poglądów w zakresie młodej literatury.
Nosić ma tytuł: „ODCIENIE”.
Środki, którymi dysponujemy, nie wystarczą na wydanie tej publikacji. Liczymy na wasze wsparcie.
Każdej osobie, która wpłaci co najmniej 50 złotych, wyślemy egzemplarz „Odcieni”.
Jeśli możesz, wesprzyj nas wpłatą lub udostępnij
https://zrzutka.pl/vfhn2b
Z góry bardzo dziękujemy.
Zaplanowaliśmy cztery wydania pisma rocznie, czyli pomyślanego jako kwartalnik formatu A5 o objętości od 120-200 stron. Wydanie czwarte poświecone ma być publikacji poplonu konkursu poetyckiego wraz z jego omówieniem i diagnozą. Warto wiedzieć, że w tym roku ogłosimy ogólnopolski konkurs poetycki, na który już pozyskaliśmy środki.
Redakcją pisma zajmą się osoby, które są m.in. członkami Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich, a także Stowarzyszenia „Bez Limitu”.
I te dwa elementy – kwartalnik i konkurs – mają fundamentalne znaczenie w stworzeniu środowiska młodoliterackiego.
Pismo ma tworzyć przestrzeń dla ludzi, którzy zajmują się tworzeniem literatury, ale nie mają sposobności, aby się rozwijać. To przedział odrzucający grafomanię z jednej strony i profesjonalizm z drugiej.
JEŚLI CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ...
Zawiązanie w latach 1980-1991 środowiska młodoliterackiego udowodniło potrzebę działań w kierunku wykreowania pisma. Przez minione lata aż do dziś nie powstał podobny projekt. Zespół ludzi, którzy inicjowali w przeszłości działania w tym zakresie, nie zaprzestał aktywności i dziś w sporej części te same osoby chcą podjąć próbę reaktywowania tamtych pomysłów. Niektóre z nich należały do klubu. Podobnie jak członkowie Stowarzyszenia „Bez Limitu” zachowały kontakt z młodymi poetami, co dowodzi, że diagnoza luki, o której wspominamy, jest trafna.
Krytyk literacki Jan Picheta w książce pt. „Exodus. Tego nie da się opowiedzieć”, wydanej w 2020 roku, pisał: „Działo się to już w chwili niezwykłego rozkwitu aktywności, gdy konkurs przybrał rozmiary ogólnoliterackie i nagradzaliśmy twórców nie tylko poezji, ale i prozy, gdy nadsyłano corocznie tysiące tekstów i gdy najlepsze z nich były drukowane na łamach „Formacji” – jedynego wówczas (po upadku „Radaru”) młodoliterackiego pisma w Polsce!”
Stowarzyszenie „Bez Limitu” powstało w zeszłym roku, ale w ciągu minionych trzech lat jego członkowie, działając jeszcze poza strukturami Stowarzyszenia, wydali 25 publikacji książkowych i ponad 100 numerów prasy lokalnej. Wśród publikacji znalazły się między innymi: poplon konkursów poetyckich Klubu Młodych Exodus, a także reedycja ośmiu tomików wierszy członków tegoż klubu, autorski tomik wierszy Lucyny Białkowskiej-Pisarek, autorski tomik wierszy Barbary Rakus oraz książki, których treść stanowią opracowania historyczne i kulturotwórcze.
Tym razem chcemy nawiązać do tradycji działającego w latach 1980-1991 Klubu Młodych Exodus, który był organizatorem ogólnopolskich konkursów poetyckich, a później literackich. W ramach klubu działała również Amatorska Grupa Literacka, do której należeli poeci z całego kraju.
Ze szczerym pozdrowieniem
Zarząd Stowarzyszenia „Bez Limitu”

BESKID SKOCZÓW W... KSIĄŻCEUkazała się publikacja charakteryzująca Klub Piłkarski Beskid Skoczów w latach od 2009 do 201...
11/05/2023

BESKID SKOCZÓW W... KSIĄŻCE
Ukazała się publikacja charakteryzująca Klub Piłkarski Beskid Skoczów w latach od 2009 do 2016, czyli od reaktywacji po upadku do czasu – co na początku zakładano – awansu do IV ligi.
Beskid... Tradycja zamykająca cały wiek. W 2023 roku klub świętuje swe stulecie. Ale nie o tym jest ta opowieść.
Podczas dziesiątek lat dochodziło do różnych zawirowań. Ale najpoważniejsze, traumatyczne przeżycie dotknęło ten klub w 2009 roku. Właściwie wskutek nieroztropności Beskid popadł w długi i upadł. Mogło tak się ułożyć, że Skoczów zniknąłby z mapy piłkarskiej.
Na szczęście niemal natychmiast zebrała się grupa osób, która nie pozwoliła na to, aby małe miasteczko nad Wisłą pozbawione było uroków futbolowych zmagań.
Zrazu były... dwa Beskidy. Jeden – z masą upadłościową, i drugi – z sygnaturką „09”. Dla odróżnienia.
Działacze postanowili osiągnąć jak najlepszy wynik sportowy, a przy tym zachować ostrożność, umiar i rozsądek. Od najniższego szczebla zaplanowano wyprowadzić drużynę seniorów na IV-ligowe salony, lecz nie za wszelką cenę. O sile piłkarskiej drużyny stanowić mieli miejscowi gracze. Zrezygnowano, a właściwie w ogóle nie brano pod uwagę, tak zwanych transferów, czym – niestety – współczesna piłka nożna karmi się bez umiaru.
I oto w 2016 roku, po siedmiu sezonach, cel został osiągnięty. Późniejsze lata to już stabilizacja, gra pomiędzy piątym a szóstym szczeblem rozgrywkowym.
Ta książka poświęcona jest czasowi odbudowy, okresowi, który w Beskidzie XXI wieku jest kluczowy, czyli temu, co działo się w latach 2009-2016.
Spis treści. I. Marka Beskid [Magia Beskidu; Z popiołów; Nie popełnić błędu; Awans goni awans; Deklaracja rodzinna; Marka Beskid; Beskid kompletny; Budowanie permanentne]; II. Tak toczy się piłka... [Z optymizmem, Plan wykonany; Nowe aspiracje; Połowa planu; Bezdyskusyjny mistrz; Sezon zaczyna się wcześnie; O najwyższe cele; Wreszcie spadło „09”; Wyższe cele; Żeby nie te potknięcia...; Bo piłka jest okrągła...; Awans przyszedł od razu; Zmiana w Beskidzie; Czarny koń?; Liczebny dobrobyt; Grad bramek na inaugurację]; III. W roku jubileuszu [W progach klubu z miasta - A przecież było źle..., Sukcesy będą. Później, Przygoda z piłką, Od nadmiaru głowa boli, Zmarnowany dorobek pokoleń, Rozkręca się..., Okno na świat]; Gala na dziewięć dziesiątek; IV. Przymiarka do IV ligi [Puchar dla Beskidu; W połowie drogi; Mirosław Szymura o zakończonym sezonie; Buty na kołku; Lekko nie będzie]; V. Gwiezdne wrota [Czwarta liga to przymus; Zdefiniować Beskid; Okno na świat; Ryszard Klaczak z Cieszynianką]; VI. Międzynarodowo [Beskid w Italii...; ... i w Neuhütten; Italia w ratuszu]; VII. Juniorzy i... oldboje [Zdarzyło się w Skoczowie; Z piłką przez życie]; VIII. Okruchy przeszłości [Historia w pigułce; Na inaugurację 4:1 dla Skoczowa]; IX. Parada tabel od „09” do dziś.
„Marka Beskid. Odbudowa po upadku” – Mirosław Siemiński i inni autorzy. Luty 2023 r., format A5, 250 stron. Książkę wydało zawiązane w zeszłym roku w Chybiu Stowarzyszenie „Bez Limitu” w ramach projektu „Tak toczy się piłka...”. Partnerem wydawnictwa jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.
***
Książkę w cenie 33 złotych można nabyć w redakcji „Nowej Formacji” w Chybiu oraz w kiosku przy ul. Mickiewicza w Skoczowie.

14/10/2022

Dzień dobry!

We wrześniu w Chybiu zawiązało się Stowarzyszenie „Bez Limitu”. Jego głównym zamiarem jest działalność wydawnicza, a także kulturalno-oświatowa.
Stowarzyszenie będzie wydawać książki i broszury, a w przyszłości również czasopisma. Organizacja jest ściśle związana z redakcjami „Nowej Formacji” i „Gazety Czechowickiej”.
Zanim jednak pierwsza publikacja ujrzy światło dzienne, upłynie trochę wody. Tymczasem trwać będą prace nad zgromadzeniem niezbędnych środków, bez których jakakolwiek działalność nie jest możliwa. A czasy nie są łaskawe dla żadnej aktywności społecznej. Mamy jednak nadzieję znaleźć sprzymierzeńców – przyjaciół, którzy pomogą nam osiągnąć zakładane cele. Dla dobra wszystkich.

Address

Bielska 16

43-520

Telephone

+48503755009

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Stowarzyszenie Bez Limitu posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Stowarzyszenie Bez Limitu:

Shortcuts

  • Address
  • Telephone
  • Alerts
  • Contact The Business
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share