gornjaresava.rs

  • Home
  • gornjaresava.rs

gornjaresava.rs Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from gornjaresava.rs, Media/News Company, .
(2)

Rađanje dana...
28/06/2024

Rađanje dana...

Osveženje...
26/06/2024

Osveženje...

Odolevanje vrelini...
25/06/2024

Odolevanje vrelini...

ДАН ОПШТИНЕ КОЈИ ТО НИЈЕPosted by Gornja Resava | jun 15, 2024 | Uncategorized |     Већ више година уназад Дан општине ...
15/06/2024

ДАН ОПШТИНЕ КОЈИ ТО НИЈЕ
Posted by Gornja Resava | jun 15, 2024 | Uncategorized |

Већ више година уназад Дан општине Деспотовац се прославља 16. јуна. Дан се прославља као сећање на дан када је краљ Милан Обреновић потписао указ и село Војник преименовао у Деспотовац и село Деспотовац прогласио за варошицу. Тај документ је краљ Милан обреновић потписао 16. јуна 1882. године у Београду, дан после Видовдана, који се тада славио 15. јуна. Иначе Деспотовачки срез (територија која се поклапа са садашњом општином Деспотовац) је формиран 1871. године. Министар унутрашњих дела је предложио Народној скупштини кнежевине Србије 4/17. октобра 1871. да се формира срез Деспотовачки, а Народна скупштина је предлог усвојила 23. октобра, односно 6. новембра 1871. године.

У кнежевини и краљевини Србији у 19. веку на снази је био јулијански календар, тако назван по римском диктатору Гају Јулију Цезару из првог века пре нове ере, који га је и успоставио.

На територији Србије се јулијански календар употребљавао све до 1919. године. Са стварањем заједничке државе, Краљевства Срба, Хрвата и Словенаца, у коју су поред Србије и Црне Горе, које су користиле стари, јулијански календар, ушла и подручја Војводине, Босне и Херцеговине, Хрватске и Словеније, које су биле у саставу Аустроугарске, и користиле нови, грегоријански календар, одлучено је да се на целој територији нове државе успостави јединствен календар. У “Службеним новинама Краљевства СХС” 28. јануара 1919. године, на сам дан ступања на снагу, објављен је Закон о изједначавању старог и новог календара. “Дана 14. јануара 1919. године по старом календару престаје да важи стари календар, а дана 15. истог месеца, такође по старом календару, почиње да важи нов календар. Овај последњи дан ће се обележити датумом 28. јануара 1919. и за њим ће следовати датирање дана и месеца по новом календару”, каже се у поменутом Закону. Прва православна држава која је са јулијанског прешла на грегоријански календар била је Бугарска и то 1916. године, а Бугарска патријаршија 1968, бољшевичка Русија 1918. , Краљевина СХС, односно Југославија, 1919, а онда Румунија и Грчка.

У двадесетом и двадесетпрвом веку разлика између јулијанског, старог, православног календара и грегоријанског, новог календара је тринаест дана. Тако се православна или како је називају Српска нова година празнује 14. јануара, што је 1. јануар по јулијанском календару. Деспот Стефан је преминуо 19. јула 1427. године, по јулијанском календару, а овај датум Црква обележава као празник Свети Стефан Деспот српски 1. августа. Видовдан је у старом календару уписан као 15. јун, а слави се 28. јуна. Први српски устанак у Орашцу је подигнут 2. фебруара 1804, на Сретење, а слави се 15. фебруара.

Дакле, Дан општине Деспотовац, као сећање на проглашење Деспотовца за варош треба славити тринаест дана касније, односно 29. јуна, дан после Видовдана. Било како било, надамо се да ће се у будућности и ова нелогичност решити. Остаје нам да свим грађанима пожелимо све најбоље за њихов Дан, који је, свакако у јуну.

Slike sa sela...
12/06/2024

Slike sa sela...

U polju...
11/06/2024

U polju...

Despotovac. U srcu varoši...
29/05/2024

Despotovac. U srcu varoši...

ПРОФ. ДР ГОРДАНА ЈОВАНОВИЋ (1940-2024)Posted by Gornja Resava | maj 23, 2024 | Uncategorized |     Пише: Марина Спасојев...
23/05/2024

ПРОФ. ДР ГОРДАНА ЈОВАНОВИЋ (1940-2024)
Posted by Gornja Resava | maj 23, 2024 | Uncategorized |

Пише: Марина Спасојевић

Преминула је проф. др Гордана Јовановић (Деспотовац, 29. јануар 1940 –
Београд, 17. мај 2024), редовни професор Филолошког факултета Универзитета у
Београду и дугогодишњи сарадник Старословенистичког одсека Института за
српски језик САНУ, угледни слависта и медијевиста.
Рођена је у Деспотовцу. Завршила је гимназију у Ћуприји, а дипломирала је на
Филолошком факултету Универзитета у Београду на групама за руски језик и
пољски језик и књижевност. Наставни рад у славистици започиње као лектор за
руски језик на Филозофском факултету у Приштини. Добија стипендију за
докторске студије на Јагјелонском универзитету у Кракову, на ком је 1969. и
докторирала на језику Јаничаревих успомена Константина Михаиловића из
Островице. Била је лектор за српскохрватски језик на Катедри за славистику
поменутог универзитета до 1971. године. По повратку у Београд 1972. почиње да
ради у Институту за српскохрватски језик САНУ. На Филолошки факултет
Универзитета у Београду прелази 1978. године у звање доцента, а у звање
редовног професора изабрана је 1989. године. Као хонорарни наставник
предавала је и на Филозофском факултету у Сарајеву. Пензионисана је 2007.
године, али је науци остала предана до пред крај живота, што истражујући српско
средњовековно наслеђе, што изграђујући научни кадар, организујући скупове и
уређујући књиге.
У Институту за српски језик САНУ обављала је дужност председника Научног већа
и руководила је Старословенистичким одсеком од 2005. до 2011. године. На
Филолошком факултету у Београду била је управник Центра за постдипломске
студије, управник Одсека за славистику, члан Савета Међународног славистичког
центра, председник Југословенског славистичког комитета, председник
Славистичког друштва Србије. Била је члан двају Академијиних одбора –
Старословенског одбора САНУ и Одбора за изворе српског права, као и члан
Комисије за црквенословенске речнике при Међународном комитету слависта.
Била је у саставу бројних уредништава периодичних публикација и зборника, те
ментор за већи број магистарских и докторских теза.
Приредила је критичко издање Мирослављевог јеванђеља са Николом Родићем,
превела делове списа Сказаније о писменех и Житије деспота Стефана
Лазаревића од Константина Костенечког, уредила огледну свеску
Српскословенског речника јеванђеља. Њена библиографија броји преко 170
јединица.
Завичају се одужила на јединствен начин вршећи од 2011. године дужност
председника Програмског савета манифестације Дани српскога духовног
преображења и главног уредника серије тематских зборника Средњи век у српској

науци, историји, књижевности и уметности, у оквиру које је уредила дванаест
књига.
Њеним одласком српска филологија, али и славистика у целини, изгубила је
знаменитог научника, а њена Ресава свога амбасадора на пољу науке и културе.

Glavna 'džada'...
21/05/2024

Glavna 'džada'...

I bi dan...Sunčan, prolećni, za uživanje...
20/05/2024

I bi dan...Sunčan, prolećni, za uživanje...

Jutro u kapi rose...
28/04/2024

Jutro u kapi rose...

Sneg u aprilu...
17/04/2024

Sneg u aprilu...

Proleće...
02/04/2024

Proleće...

U Politikinom dodatku 'Riznica' je 28. marta 2024. objavljen tekst Dušana Savkovića od 27. decembra 1965. godine o selu ...
29/03/2024

U Politikinom dodatku 'Riznica' je 28. marta 2024. objavljen tekst Dušana Savkovića od 27. decembra 1965. godine o selu Zlatovu 'Moda u selu Zlatovu'...

ОСЛИКАВАЊЕ ЖИТИЈАPosted by Gornja Resava | mar 27, 2024 | Uncategorized |     У холу основне школе “Деспот Стефан Високи...
27/03/2024

ОСЛИКАВАЊЕ ЖИТИЈА
Posted by Gornja Resava | mar 27, 2024 | Uncategorized |

У холу основне школе “Деспот Стефан Високи” у Деспотовцу већ више од месец дана се скоро свакодневно одвија несвакидашњи посао. Овај рад није уско везан за образовање и васпитање деце, али ће сигурно подупрти и умногоме помоћи у културном уздизању у временима која долазе. Јелена и Дејан Недељков осликавају источни зид на првом спрату школског хола. Школа добија још један печат и подсећање на живот и рад деспота Стефана. У приземљу, са леве стране од улаза, више деценија пажњу посетиоца школе плени поставка копија повеља и рукописа деспота Стефана и ресавског скрипторијума – познате Ресавске школе. Са десне стране од улаза је савремени приказ Манасије, уметничко виђење сликара Радосава Стојановића, некадашњег наставника у школи.

Јелена Обрадовић је и сама својевремено похађала основну школу у Деспотовцу. После завршене средње туристичке школе у Деспотовцу, уписује сликарство на Академији Српске православне цркве за уметност и конзервацију , где је и дипломирала. Како се сродне душе увек негде сретну, у време студија, она упознаје свог супруга и сарадника Дејана Недељкова из Опова.

Идеја о осликавању једног зида школе приказима из живота деспота Стефана је стара. Монументално здање основне школе у Деспотовцу, са својим пространим холом и зидовима који вапе за фрескописцима, као да су створени за осликавање. Беспредметно је размишљати о другој теми, осим деспота Стефана.

Константин Филозоф или Константин Костенечки је Житије деспота Стефана писао по налогу и наговору тадашњег патријарха Никона и “дворских начелника” негде између 1433. и 1439. године. Добар познавалац прилика на Балкану и у Србији почетком 15. века, позван од деспота да припомогне у њеном културном уздизању, реформатор и писац, оставио нам је непроцењиво драгоцене податке о деспоту и његовом времену.

Јелена и Дејан Недељков су живот деспотов представили кроз слику и боју. Константиново Житије и фреска ресавских сликара били су “свети оквир” у коме је створена ова велика композиција, осликано житије. Школа и град су добили још један ликовни приказ деспота, његовог живота и његовог времена, који ће незаобилазно бити помињан кад се говори о портретима деспота Стефана.

“…А шта да кажем о ономе Стефану који је од Лазара и Милице засијао, показавши у себи премного од њихових особина…” На првом делу композиције представљен је млади Стефан уз кнегињу Милицу и кнеза Лазара на двору у Крушевцу.

“…Било да је реч о ратовањима, борби и уметности, која многима није лака, у свему овоме био је први и друге упућиваше…” У другом делу композиције приказан је деспот Стефан на коњу као витез, ратник и владар.

На трећем делу композиције представњена је Манасија, црква – маузолеј, деспотов двор и Ресавско утврђење. “…Нашавши најприкладније и најбоље место, где је требало да буде црква, помоливши се приступи делу и положи основ у име Свете Тројице…И тако се многим и неисказаним трошком сврши и украси црква и град около…” При дну је савремена зграда основне школе која носи име деспота Стефана Високог.

Следећи део је Ресавска преписивачка школа, својеврсни универзитет деспотовог времена, која је била стециште најученијих људи Србије и Балкана. “…Где више пута нису успеле војске, које су се потрудиле, и оружје многих лађа, ту је успевала једино просвећеност…” говорио је Константин.

На последњој слици композиције је деспот Стефан представљен као писац који пише своје “Слово љубве”.

Деспот – витез и ратник, градитељ и владар, реформатор и писац, светитељ…Таквог деспота су нам представили Недељкови.

Majkama, Gospođama, Suprugama, Koleginicama, Domaćicama... srećan praznik. Svi su dani njihovi u radu, brigama, življenj...
08/03/2024

Majkama, Gospođama, Suprugama, Koleginicama, Domaćicama... srećan praznik. Svi su dani njihovi u radu, brigama, življenju... Ovo je Dan kad se oni 'slabiji' sete niih...Bolji deo čovečanstva evo već više od sto godina proslavlja svoj Dan... Ipak, svetom, po pravilu, upravljaju oni koji su manje spremni da stanje pogledaju kroz naočare 'sagovornika'...Možda će civilizacija, za sopstveno spasenje, doći do nekog savremenog rešenja matrijarhata... Do tada, nek su nam ONE srećne, zadovoljne, uspešne... Srećan 8. mart...

ЧЕТВРТА РЕВОЛУЦИЈА ЈЕ СТИГЛА У ЛОМНИЦУPosted by Gornja Resava | feb 22, 2024 | Uncategorized |     Четврта технолошка ре...
22/02/2024

ЧЕТВРТА РЕВОЛУЦИЈА ЈЕ СТИГЛА У ЛОМНИЦУ
Posted by Gornja Resava | feb 22, 2024 | Uncategorized |

Четврта технолошка револуција у виду “паметне табле” је стигла у Ломницу, а довела ју је нико други него председник Владе републике Србије “госпођа” Ана Брнабић. Ученици су ускликнули с поштовањем ” Поштована председнице Владе Србије добро дошла…” Ану је дочекао и угостио сам врх деспотовачке локалне власти, председник општине, председник Скупштине општине, директор школе, помоћници, заменици… Трећа информатичка револуција у виду оптичког кабла, такође је сачекала председника Владе “госпођу” Брнабић. Тако је Ана извела две револуције у једном дану, у неколико сати, ни мање ни више, него у Ломници горњоресавској. Овде нису више битни новци који су дати и потрошени за оптички кабал и за идеју увођења интернета званог “Брзи”, јер идеја вреди милионе, постављање кабла је само техничка ствар. Остаће записано да је Ана ради обележавања овог светлог датума деци и школи у селу Ломници поклонила интерактивну таблу и лаптоп. Мало ли је од председника Владе!?

Обесхрабрује чињеница да грађани Ломнице и не разумеју значај ове две револуције. Они и даље сматрају да је битнији подухват асфалтирањe пута, реновирање крова, изградња котларнице, замена столарије… Ово последње, као и многе путеве, су делом исфинансирали “Ломничанци” на привременом раду у Швајцарској. Данас је, како мисле у Влади, оптички кабал битнији од сваке џаде. Кад заживе тековине наступајуће нам четврте револуције, путеви нам неће бити ни потребни, све ће бити “онлајн”, а и ми “Ломничанци” ћемо бити нека врста “чисте енергије”. Осим путева, неће нам бити потребан ни водовод, ни канализација, ни сакупљање смећа…Све ће то једног дана бити превазиђено. Зато наша локална власт те превазиђене ствари и не гради зато је виша власт, како кажу владини извори, потрошила 152,7 милиона евра за “дигиталне путеве”. Све што се добро плати и наплати, ваљда ће и трајати!

Naš med je najslađi...
12/02/2024

Naš med je najslađi...

ШТА БИ РЕКАО СВЕТИ САВАPosted by Gornja Resava | jan 27, 2024 | Uncategorized |     Пише: Томица СимићСвети Сава је најз...
27/01/2024

ШТА БИ РЕКАО СВЕТИ САВА
Posted by Gornja Resava | jan 27, 2024 | Uncategorized |

Пише: Томица Симић
Свети Сава је најзначајније српско име, он није само српски просветитељ у прошлости и у ове наше дане, када је просвећење и просветљење битно колико и опстанак, Сава је први српски светац. У наше време је прва одредница за Светога Саву – Школска слава. Знао је да је та његова мисија, поред бројних других, једна од најзначајнијих, јер без просвећења, кроз векове од Саве до данас, вероватно би се скрунило све, а скрунило се много од српског националног бића. Темељи народног идентитета које је поставио трају до данас. Окрунило се унутрашње народно тело кроз турчење и унијаћење, кроз национално одвајање читавих покрајина и њихово национално преобликовање у македонски и црногорски народ…

Живео је неку годину преко шездесет, о његовом лику највише говори фреска-портрет из манастира Милешеве, која је сликана у његово време. Умро је у Великом Трнову у Бугарској 14/27. јануара 1236. године, а сахрањен је у Милешеви. Тај дан се обележава као Савиндан. Са милешевске фреске нас гледа већ времешни архиепископ који нас десном руком благосиља, док у левој држи кодекс. Два најјача Савина оружја су била вера и просвета. Да ли је и данас тако?

Шта нам раде првосвештеници и свештеници, да ли су на Савином путу? То они сами знају, а можда и не знају. Да ли су у слози или у неслози, да ли су им битнији епископски мерцедеси од душе своје и народне, да ли су сачували чисту веру и народ у вери, цркве и црквишта, или су их “братски” уступили онима који више себе не сматрају Савином децом? Чини се да би се и мирна природа патријарха Павла узнемирила, а строги Сава би многе расчинио , потчинио, много штошта прекинуо и укинуо… Могу ли се свештеници и епископи борити са сваковрсним искушењима у ово наше надматеријално и благоутробно време? Искушења је било свагда, али воља и вера ослобађају.

А шта је са просветом, образовањем, културом…? Свет се убрзано мења. Технологија нам нуди многобројне могућности, али и изазове. Технолошке револуције сустижу једна другу, сада смо у четвртој. Али треба да знамо, све се око човека мења, а човек се најмање мења! Исто је онако моћан и немоћан као пре више хиљада година, велики у вери и мали у невери, горостас у добру и непрепознатљив у недобру. Променили су се и усавршили само “алати” за овакво или онакво чињење. Политичари без основних знања господаре и државом и просветом, како у локалним срединама, тако и на државном нивоу. Игром случаја на челу просветног система Србије, министри просвете су и најобразованији, али само зато што “битније” ресоре узму неки други, а небитна просвета остане високообразованима. У наопако постављеном систему битнија је и поштованија старлета, од учитељице, битнији је ријалити програм од наставничког часа, битније су купљене дипломе од оних знојем и неспавањем стечених. А то наопако стање траје, институције пропадају, нада јењава, а ни патријарх, ни Академија наука не стају на страну истине. Како стање стоји за неколико година ће “велики ријалити мајстор” да поставља председника САНУ. Успавани народ и заузети патријарх то неће ни да примете. Ретки појединци, који себи дају за право да дигну глас против ненормалности, испадну “бела вране”, будале, лудаци и усамљени. Они ће и даље држати час, али да ли ће успети у васпитању и образовању младих борећи се против неуких, корумпираних, неморалних…

Кад се Савин брат Стефан звани Првовенчани, окренуо Западу добивши од папе краљевску круну, Сава утврђује и учвршћује “веру прародитељску” и одлази васељенском патријарху и добија титулу архиепископа и самосталну цркву. Кад је његов братанац Радослав почео да истиче грчко презиме Дука, и да заборавља на лозу Немањину, био је смењен и на престо доведен његов брат Владислав. Сава се повукао са архиепископског трона препустио га Арсенију. Данас је то незамисливо чак и у кругу цркве. Не треба трошити речи на то шта би Свети Сава чинио у наше време. Јасно је да би интервенција на болесно народно биће била озбиљна, захтевна и болна. И у цркви, а камоли у држави. У време када је инфлација духа достигла врхунац, питање је којим би се све решењима прибегло?!

Добро је што смо још увек свесни да постоји Савин пут, проверени и једини прави за овај народ. Сигурни смо да ће сви они који нису на њему пре или касније постати прошлост и сви ћемо се трудити да се што пре обавију велом заборава као ружан сан.

Нека је срећна слава Свети Сава свим ђацима и свеколиком народу.
Слика Невене Никодијевић - Свети Сава.

СКУПШТИНСКА ВЕЋИНАPosted by Gornja Resava | jan 22, 2024 | Uncategorized |     После избора 17. децембра 2024. године и ...
26/01/2024

СКУПШТИНСКА ВЕЋИНА
Posted by Gornja Resava | jan 22, 2024 | Uncategorized |

После избора 17. децембра 2024. године и проглашења резултата избора од стране Општинске изборне комисије, у једном од обраћања напредњачког руководства општине Деспотовац је речено да је Александар Вучић, односно листа на чијем је челу био, однео победу на изборима у Деспотовцу. На локалним изборима у општини Деспотовац Вучићева листа је добила нешто преко 53 посто, док је на нивоу републике за парламент Вучићева листа добила мање од 50 посто, 46,75%. У Београду Вучићева листа је добила испод 40 посто и не може ни са СПС-ом да формира власт. На подручју Београда и Србије су обелодањене многе неправилности, пре свега такозвани “фантомски бирачи”, увезени бирачи, пријављени негде где не станују, а често пријављени на више места. Све то баца мрљу на регуларност избора на свим нивоима. Занимљиво је београдско ћутање, што не значи и неактивност. Очекује се реакција из Европе, па у зависности од тога ће се или ићи на формирање београдске власти, или ће се ићи на нове београдске изборе. А ко узме Београд, добиће и Србију. А кад дође до промене централне власти, локалне екипе ће што пре покушати да промене значку да би сачували слободу, па ако је могуће и власт и све што иде уз њу. Зато се копља ломе око Београда.

Што се тиче будуће власти у општини Деспотовац, напредњаци су узели 18 одборничких мандата, СПС 5 мандата, Група грађана “Уједињени за Ресаву” је добила 3 мандата, Група грађана “За препород општине Деспотовац” је добила 3 мандата, Двери Бунт Права Србија један мандат и Јединствена Србија један мандат.

Да ли је ово прави одраз воље грађана? У значајној мери јесте! Највећи број пензионера сматра да је Александар Вучић идеалан и да он, а и партија коју реално води, треба да буде на власти. Добили су по 20000 динара помоћи. Стално њега гледају на свим телевизијама, а да за локалне властодршце често и не знају. Никад нису чули за опозиционе политичаре, чак су се они ретко помињали и у негативном контексту. Незнатан проценат зна за Микија Алексића, Маринику Тепић,и Милоша Јовановића и за њихове ставове о корупцији и криминалу у врху актуелне власти, о њиховим ставовима о Косову и Метохији, о демографској политици, о привреди, о образовању…

У прошлих неколико година догодиле су нам се невероватне ствари. Убиства политичких првака, која никада нису разјашњена, а како се чини актуелна државно-политичка гарнитура и нема намеру да то доведе до краја. Поставља се питање до којих људи води пут истраге. Неразјашњена убиства, од Станике Глигоријевић, до “људских ћевапа”. Човек који је открио највеће узгајалиште марихуане у Европи на 12 хектара у контролисаним условима пластеника, “Мали Сента”, је смењен, а да није медијски препознатљив, вероватно би доживео судбину поменутих политичких првака. После свега поменутог, корупција дође као бенигна болест друштва иако ће све те препумпане цене, све те позајмљене милијарде долара враћати сва наша деца и праунуци, а не само њихова који су их стрпали на рачуне. Кад се за неколико година осврнемо на период и време у коме живимо, вероватно ћемо закључити да је несхватљиво и невероватно како смо могли да се определимо за такву политичку групацију која је у претходном периоду правила толики број политичких промашаја, кривичних радњи, привредних крахова и антинародног делања. То је само могуће због необавештености, медијског мрака и информативног манипулисања. А шта је са интелектуалцима? Они у сваком друштву треба да буду најосвешћенији део народа! Неки су отворено и храбро подигли свој глас за истину и против насиља. Други су продали “душу за вечеру” и по дефиницији губе право да се зову интелектуалцима. Интелектуалац је неко ко је критичан према свом окружењу у циљу проналажења бољих решења, па и критичан према власти. Али и интелектуалци су људи и ништа им људско страно није. Највећи притисак трпе директори локалних јавних предузећа и установа. Да ли је њихова подршка Вучићевој парламентарној и локалној листи искристалисана, да ли они стварно мисле са искреним убеђењем да треба да дају подршку поменутој листи, а морали би без обзира на тв медијски мрак да буду обавештени са више страна. Или иза те подршке стоји интерес директорског додатка, плаћања кредита, издржавање деце на школовању у великом граду…

Локална напредњачка екипа је народним новцима “куповала” наклоност и гласове. Суштина је у томе што је “куповина” била могућа. Напредњаци су од једне групе грађана пре избора, отцепили, нуђењем посла у општинској управи или у општинским јавним предузећима, неколицину чланова. Неки су “убеђени” молерско-фарбарским радовима за потребе удружења у једном од села. Сви они су имали веома критичан став о раду општинске власти, али су променили став или су зарад личног интереса променили страну. Али највећи посао је завршио Александар Вучић као најекспониранија фигура на свим тв програмима који се виде на територији општине Деспотовац. Сви који су били ван листе са његовим именом нису могли да рачунају на већи број гласова.

Веома занимљиво делују две фотографије који су страначки напредњачки медији избацили у финишу предизборне кампање. На њима су две најзначајније личности деспотовачких напредњака. Фотографисали су се одвојено. На једној је будући кандидат за председника општине са директорима школа, установа и предузећа, друштвеним “кремом” деспотовачке општине. Није била, нити је јасна порука коју је будући председник покушао да пошаље гласачима и симпатизерима напредњака. Са специфично спојеним палцима и кажипрстима обе руке у виду ромбоида или штагод другог, у пози “хокус-покус” верује се да се хтело да се укаже на наставак политичког чаробњаштва постојеће власти. Злонамерни указују да се ради о вулгарној представи којом се указује на наставак политичког “куплераја” и афера сваке врсте и после избора кад се формира будућа локална власт. Одборници “пешадинци” су одвојени од “више сфере”, помно бирани, са укрштеним интересима, притиснути са могућношћу да, ако затреба, буду уцењени. Сви су, онако или овако, везани за буџет, или им деца раде у јавном сектору, или се надају да ће им неко од чланова породице добити државни посао, или брачни друг ради у руднику, или као чистачица, спремачица, геронтодомаћица, или се води на неком изгубљеном списку и добија државну плату…

Најгоре је што су сви остали почели да разазнају те њихове унутарпартијске политичке тајне…Рекоше они који од напредњака воле да се сликају да неће више да се никоме свете! Страх се изгледа преселио из народа у улицу Моше Пијаде и у јавна предузећа и установе. Ником више није згодно ни сношљиво, јер истина је тешка и болна, посебно кад се обелодани и кад за до јуче “кагебеовску тајну” сви чују и знају. Шта је урађено, а шта није, шта је преплаћено и ко је то потписао, ко је кога на “мутну радњу” натерао и како га је придобио или уценио, да ли за то зна јавни тужиоц и да ли евентуалне кривичне пријаве држи у фијоци и докле ће… Хиљаду питања мучи ову власт, која “не сме да стане” јер ако стане, слобода ће бити најскупља реч.

Сваки становник ове земље Србије је задужен са скоро 6000 евра, али сваки! Свако новорођено дете добија бреме веће од ове цифре, јер више људи умире, него што се рађа. Многи од нас неће имати прилику да врате свој дуг, оставићемо га у наследство деци и унуцима али увећаног. И зато су ови избори чудни и пречудни, од медијског мрака, подмићивања давањем повремених и привремених послова, уговора на одређено и неодређено време, до класичних уцена и претњи, али и са неправилностима на самим изборима. Заједљивим тоном је речено из локалног напредњачког табора да опозиција не верује ни својим контролорима, па су захтевали нахнадни преглед бирачких листића. Ипак је чињеница да је господин Ж.Ф. дошао на бирачко место у основну школу, али је уместо њега већ неко гласао, у Стењевцу је у време избора радио такозвани “бугарски воз”, али нико није крив… А колико је још неоткривених изборних аномалија? Обелодањено је да су избори у Београду покрадени заједничким подухватом напредњачке страначке машинерије. Можда је овакво понашање лајтмотив напредњачког понашања на изборима широм земље, па и у општини Деспотовац.

Друга једна чињеница стоји, коју треба да има у виду и да за њу зна власт и сви који је подржавају: да су на страни оних који су узгајали марихуану у Јовањици на највећем узгајалишту у Европи и да је бар део те дроге одлазио у Београд и Србију, да и њихова деца имају могућност да је пробају, а кад је једном пробају, то је почетак пута без повратка; да су на страни оних који штите неке преступнике и убице којима нико не може ништа, ни судови да суде ни правда да се нађе; да су на страни оних који никако да разјасне политичка убиства у земљи Србији; да су на страни оних који распродају природна богатства… То што су завели, наговорили, придобили и уценили гласаче, не значи да су на правом путу. Зарад ситног ћара пошли су странпутицом. Али има оних који се не продају за рачуне и апартмане, који се не продају за државни посао, који се не слажу са распродајом и финансијском макљажом…

Време ће показати где је пут, а где је странпутица…

ДА ЛИ ЋЕ РЕСАВЦИ ОПЕТ У ВОЈСКУ?Posted by Gornja Resava | jan 16, 2024 | Uncategorized |     Из медија се сазнаје да је Г...
17/01/2024

ДА ЛИ ЋЕ РЕСАВЦИ ОПЕТ У ВОЈСКУ?
Posted by Gornja Resava | jan 16, 2024 | Uncategorized |

Из медија се сазнаје да је Генералштаб војске Србије предложио поновно враћање обавезног служења војног рока. Много је питања постављено о разним недоумицама у вези поновне обавезе одласка младића у војску. Војска је била једна од најпоштованијих институција у Југославији и касније у Србији, војсци се веровало и радо се одлазило у војску, чак и у периоду после ратова. Испраћаји у војску су били један од најзначајнијих догађаја у животу младића, то се памтило и о томе се, као и о свадбама, причало и у селу и у породици војника.

О поновном враћању обавезног служења војног рока, сада и за младиће и за девојке, говори Љубиша Радојковић Бишко, дугогодишњи радник Министарства војске – Војног одсека у Деспотовцу, вероватно најпозванији да о томе говори у општини Деспотовац.

Љубиша Радојковић истиче да је ово добра одлука коју је требало донети много раније, да се не говори, да обавезни војни рок није требало ни укидати. Обавезно служење војног рока је укинуто 2014. године. Тада је он већ био сведен на шест месеци. Дакле, изгубили смо скоро двадесет генерација. Јер војска није само војна обука, то је животна школа, стицање уверења у ауторитет државе и у ауторитет институција које су вођене искључиво правом и правдом… Четири месеца је кратак рок да би се извела војна обука. Прво се изгубе две седмице док се сви регрути окупе у касарнама. Основна пешадијска обука са теоријском и практичном наставом би трајала до четири месеца. После тога би неки војници могли да иду на додатну специјалистичку обуку, за везисте, тенковске посаде, артиљерце и друге. Војни рок не би могао да буде краћи од шест, евентуално уз скраћење пешадијске обуке, пет месеци, сматра Радојковић. Сваки дан скраћења се одражава на квалитет обуке. Војска би од регрута, који прођу обуку, могла да бира професионалне војнике, који би били окосница војске. Тенкисти, кувари, пилоти и војници на опслуживању захтевнијих војних оруђа, оружја и система морају да буду професионалци. Регрут је увек јефтинији од професионалног војника, а може уз квалитетну обуку да буде исто толико квалитетан као и професионалац. Од младића и девојака са уписаним факултетом би се бирао кадар за школу резервних официра, за које по правилу војни рок траје неколико месеци дуже. Запослени у канцеларијама војних одсека морају да буду из места, да буду у комуникацији са људима,

Ако се већ угладамо на западне земље, неке идеје из Швајцарске и Аустрије су код нас изводљиве. Поред војног рока од неколико месеци, регрути се до тридесетпете године позивају на војну обуку да “обнављају” војну вештину. Залаже се да они који служе војни рок имају могућност запошљавања у јавним предузећима и установама, они који не служе, из неког разлога, немају ту могућност. Они који не служе војни рок због одласка у иностранство, а желе да задрже српско држављанство, морали би да плате војника професионалца за време трајања обуке и војних вежби, што укључује плату, трошкове обуке и смештаја. Са враћањем служења војног рока, вратило би се и такозвано цивилно служење војног рока, пошто је право на приговор савести загарантовано Уставом Србије. Ови војници служе без оружја у домовима здравља, образовно-културним и другим установама. Овакав вид служења војске траје 50 посто дуже од уобичајеног. Радојковић сматра да се овим људима никада не да могућност да поседују и носе оружје.
Питање враћања обавезног служења војног рока захтева велика средства и време. Касарне су напуштене, упропаштене и руиниране. Многи су бацили око на те, у многим случајевима атрактивне локације, те су до сада приватизоване и претворене у скупо грађевинско замљиште. Треба их обновити и направити нове. Али их треба снабдети разноразним потребштинама, од постељине, јастука и чаршава, до прибора за јело, кухиња и кувара, од чизама и одеће до униформи, опреме и наоружања. Повећан број војника захтева и повећање броја официра и подофицира, који треба да се образују, али и да се придобију статусом у друштву, угледом и платом. Ово подразумева да људи у Генералштабу буди људи од ауторитета и угледа, самосвесни и на неки начин независни као личности. Ово подразумева да би требало водити рачуна ко се поставља за министра војног. То не би смео да буде неко ко није служио војску или још горе ко служи војску као министар.

Војска је била и треба да буде велика школа, пре свега да нас увери у значај поштовања институција. Али и да многи у њој науче много тога. У нашем крају су многи професионални шофери занат научили у војсци. И данас би многи могли да науче многе занате, од којих би неки то наставили да раде и после војног рока. Војни рок би требало третирати као радни однос.

“Радни век сам завршио служећи држави и војсци, искрено се радујем поновном враћању служења војног рока, волео би да видим и своју унучад у униформи, јер униформа је част, нисмо свесни колико је она часна и велика,” завршава свој осврт Љубиша Радојковић Бишко.

Address


Alerts

Be the first to know and let us send you an email when gornjaresava.rs posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Shortcuts

  • Address
  • Alerts
  • Claim ownership or report listing
  • Want your business to be the top-listed Media Company?

Share