MOJE SELO - TV emisija i magazin

MOJE SELO - TV emisija i magazin Mojeselo.info / TV emisija, magazin-portal i Facebook stranica vam donose vesti i savete o savremenoj i tradicionalnoj poljoprivredi
(2)

Mojeselo.info / TV emisija i magazin-portal o savremenoj i tradicionalnoj poljoprivredi za komercijalne i amaterske proizvođače, kao i za ljubitelje prirode (vikendaše). Kako da se obučite i započnete veliki ili mali agrarni biznis? Stalne rubrike: RATARSTVO, POVRTARSTVO, VOĆARSTVO, VINOGRADARSTVO, CVEĆARSTVO, STOČARSTVO, PČELARSTVO, GOLUBARSTVO, LOV, SEOSKI TURIZAM, PREZENTACIJA naprednih srpskih sela.

SOBNE BILJKE (DRVO ŽIVOTA)  – ZIMSKA I LETNJA NEGA     Drvo života je vrlo elegantna biljka sa predivnim, mekanim listov...
25/02/2023

SOBNE BILJKE (DRVO ŽIVOTA) – ZIMSKA I LETNJA NEGA

Drvo života je vrlo elegantna biljka sa predivnim, mekanim listovima.
Listovi mogu biti jednobojni, ali najčešće su prugasti (Dracena dermensis). Zavoisno od vrste naraste u visinu od jednog do tri metra. Raste tako da na vrhu biljke izbijaju novi listovi, a stari na dnu biljke postupno odumiru, tako da stablo postepeno ostane ogolelo, kao palma. Raste relativno sporo, a biljka je dugovečna.

Drvo života je jedna od vrlo zahvalnih sobnih biljaka. Najbolje ju je postaviti u svetlu prostoriju da bude dalje od direktnog sunca, ali treba izbegavati hodnike i stubišta, koja znaju biti na promaji i hladniji su.

Idealna temperatura za rast biljke je oko 17-27° C. Tokom zime može da bude malo niža, ali ne sme se spustiti ispod 15° C, jer hladnoća jako može štetiti biljci. Takođe, tokom zime treba prestati sa prihranjivanjem, a zalivanje treba smanjiti. Zaliva se samo jednom nedeljno..
Razmnožavanje
Razmnožavati se može sa semenom ili reznicama. I jedan i drugi način su vrlo jednostavni i vrlo su uspešni. Ukoliko nabavite seme najbolje ga je posejati tokom marta u obični supstrat i staviti na toplo mesto. Dobro ga je i prekriti najlonom da se još više osigura temperatura i staviti na sunčani prozor. Najbolje nicanje je na temperaturi oko 27-28° C. Kada biljka počne da raste temperatura može biti niža, oko 24° C, te se presađuje u posude promera 7-9 centimetara i stavlja na mesto zaštićeno od promaje.
Rasad nove biljke može se postići i odsecanjem vrha stabljike koji se drži u vodi koja se ne menja već se dosipa isparena količina vode. Kad pusti žile zasadi se u saksiju.
Takođe, biljku treba svake dve godine presaditi u veću posudu, ponekad i svake godine zavisno od brzine rasta biljke. Prilikom presađivanja na dno posude treba staviti šljunak ili komadiće cigle radi bolje drenaže.

КРАСТАВАЦ НА ШПАЛИРУКраставци се у последње време на отвореном пољу (у башти), као у пластенику, све чешће гаје на шпали...
20/02/2023

КРАСТАВАЦ НА ШПАЛИРУ

Краставци се у последње време на отвореном пољу (у башти), као у пластенику, све чешће гаје на шпалиру (вертикално уз ослонац). Ово омиљено салатно поврће успева на структурним земљиштима, док забарена и кисела - нису погодна. Најбољи предусеви за краставац су они који не исцрпљују земљиште и не кваре његову структуру. То су грашак, рани кромпир и стрна жита. Сеје се у мају и јуну, а најкасније до 15. јула у пострној сетви.
Гајење уз ослонац има низ предности. Биљке добијају више светлости и ваздуха а и ефикасније се штите од болести и штеточина. Шпалир је висине од 1,8 до два метра.
Кад се биљке гаје уз ослонац, хибриде краставца треба орезивати, односно уклањати им бочне гране и младе плодове до висине од пола метра. Орезују се и стари листови једанпут недељно, да се обезбеди боље проветравање и спречи развој болести.
Корнишони стижу за бербу 40 до 45 дана по ницању. За развој плода од цветања до технолошке зрелости потребно је недељу дана. Плодоношење траје до месец и по дана, што зависи од благовременог брања и здравственог стања усева. Корнишони се беру сваки други дана, само ујутру.

Старе сорте воћа – БУДИМКЕ ОПЕТ ТРАЖЕНЕСве је више расадничара у Србији који осим високородних и квалитетних страних сор...
19/02/2023

Старе сорте воћа – БУДИМКЕ ОПЕТ ТРАЖЕНЕ

Све је више расадничара у Србији који осим високородних и квалитетних страних сорти јабука и крушака имају и саднице домаћих, већ заборављених - „будимке“, „колачаре“ „шуматовке“, „караманке“, „лубеничарке“... А донедавно су наши расадници били попут фри-шопова у којима се могла купити само страна роба. Старе, а домаће сорте ту нису имале прођу.
Али, данас се поново траже некадашње заборављене сорте, озбиљно угрожавајући стране ривале. Можда смо ипак мало сентиментални и можда нису оне тако укусне и не миришу продорно, можда и њима смета суша и болести које вребају и нису за интензивно гајење, али су биолошки споменици једног времена, једне епохе. Зато је добро да их сачувамо за потомство и засадимо по које стабло у врту.

МАГНОЛИЈА – „лала“ на дрвету! Од половине марта па све до краја јула, можемо у врту имати чудесно лепе цветове који подс...
17/02/2023

МАГНОЛИЈА – „лала“ на дрвету!

Од половине марта па све до краја јула, можемо у врту имати чудесно лепе цветове који подсећају на беле, розе и лила тулипане (лале). Ни једно дрво нема тако крупно, чудесно лепе изражене појединачне цветове. Цветови посебно долазе до изражаја јер у доба цветања на гранама нема лишћа. Од око 80 врста магнолија, у хортикултури су раширене око 10 чистих врста и велики број варијетета насталих укрштањем и селекцијом у светским расадницима.
У Србији се најчешће се среће хибридна магнолија настала укрштањем две источноазијске врсте. Боја цвета је светло роза. Расадничари ову врсту могу размножити путем зелених резница у јуну.

Звездаста бела магнолија је ниски, листопадни жбун, спорог раста који најраније цвета од свих магнолија, средином марта. Цветних латица има 12-15 сасвим беле боје, цвет дивно мирише. Размножава се зеленом резидбом.
Зимзелена америчка магнолија има веома крупне цветове беле боје и крупне кожасте листове, сличне фикусу. Има је у приморју и континенталним крајевима, старих по неколико десетина година, где редовно цветају током лета. Цвет је јако пријатног мириса.
Зимзелена магнолија се размножава семеном, али цветање почиње тек после 12 година. Биљке добијене из резница цветају после 4-5 година. Семе се може сакупити крајем септембра са одраслих стабала. Биљке ће нићи крајем априла а након две године могу се пресадити у врт. У врту их треба засадити на место заклоњено од зимских ветрова.
Тулипан магнолија је жбун с више стабала и цветова, љубичасте боје. Цвета касније од хибридне магнолије, у другој половини априла. У кишовитим летима или ако се врт редовно лети залива, тулипан магнолија ће цветати током јула.
Код магнолија се орезују доње гране или се од њих праве повељенице које се после две године одвајају од матичне биљке. Крошња се не орезује. Све листопадне магнолије не подносе нимало креча у земљишту. На грађевинском шуту око новог објекта никада нећете однеговати магнолију.
Обзиром да имају плитак, ризоматичан коренов систем, траже доста влаге и хумусом богато земљиште.. Магнолију треба садити као солитер у травњаку. Не подноси непосредну близину липе, багрема, ораха, брезе и воћки. Листопадне магнолије се могу набавити у свим већим расадницима украсног биља у земљи, зимзелена је на жалост, доста ретка у Србији.

Zimzeleno  ukrasno drveće - TUJA ZA ŽIVU OGRADU      Kao i mnoge zimzelene biljke i tuja ima mnoštvo oblika. Za sadnju ž...
15/02/2023

Zimzeleno ukrasno drveće - TUJA ZA ŽIVU OGRADU

Kao i mnoge zimzelene biljke i tuja ima mnoštvo oblika. Za sadnju živih ograda pogodne su Pyramidalis Compacta i Rosenthalii nešto tamnije zelene boje i sporijeg rasta. Obe su vrlo zgusnutog rasta. Za ograde se uzimaju sadnice visine najmanje 50 cm, a sade se na razmaku od 70 do 100 cm jedna od druge. Da se postigne rast u širinu, mogu se pincirati (prekratiti) vršni izboji.
Brojem posađenih primeraka na našim okućanicama, vikendicama i u parkovima, rod tuja zauzima značajno mesto u hortikulturi uopšte. Za sadnju živihograda pogodna je Thuja occidentalis "Pyramidalis Compacta", Thuja occidentalis "Rosenthalii" nešto tamnije zelene boje i sporijeg rasta. Obe su vrlo zgusnutog rasta.
Ove sorte dobro podnose prekraćivanje pa se ograda može oblikovati na željeni način. Ipak treba biti obazriv sa prekraćivanjem. Tuja se ne sme prekraćivati kao na primer Ligustrum, već se moraju prekraćivati spoljašnji porasti koji štrče i kvare željeni oblik. Ako se previše zaseče drvo, tuja neće imati nove poraste, što kasnije dovodi do ogoljavanja stabla.
Reže se leti posle završetka porasta mladara. Uspravna soliterna stabla, po pravilu, uopšte ne treba rezati. Ona stvaraju tako gust sklop, da nije potrebna nikakva intervencija makazama.
Kao i mnoge zimzelene biljke i tuja ima mnoštvo oblika. U svetu se puno radi na selekciji zanimljivih oblika. Zanimljive su i Thuja occidentalis "Globosa", svetlozeleni kuglasti patuljasti oblik. Litlle Gem je još pljosnatijeg rasta i otporan na zimu. Rheingold je loptastog oblika. Ova sorta je leti zlatnožuta, a zimi nešto tamnije boje. Za male vrtove preporučuje se Thuja occidentalis "Tiny Tim".

ДА ЛИ ХИБРИДНИ ПИЛИЋИ МОГУ ДА СЕ ПАРЕ И НОСЕ ЈАЈА!Поводом  недавног постављања видеа  на  каналу емисије Моје село -  о ...
10/02/2023

ДА ЛИ ХИБРИДНИ ПИЛИЋИ МОГУ ДА СЕ ПАРЕ И НОСЕ ЈАЈА!

Поводом недавног постављања видеа на каналу емисије Моје село - о грешкама при тову малих јата пилића бројлера, неколико пратилаца обратило нам се с питањем – да ли могу један број женских отхрањених пилића да спасу клања и оставе их за ношење јаја. Да појаснимо.
За брзи тов пилића, у времену од месец и по до два дана, набављају се једнодневни хибридни пилићи, а не пилићи чистих раса кокоши. Сви линијски хибриди товног типа одликују се брзим растом, добрим искоришћавањем хране, белом бојом перја, брзим оперјавањем и добром грађом трупа
За тов бројлера користе се искључиво линијски хибриди пилића товног типа. Они су финални производ селекције за месо и настали су као резултат вишегодишњег сложеног стручног рада. Данас у свету постоји десетак познатих линијских хибрида за месо.
У стварању линијских хибрида прво су селекцијом створене линије унутар чистих раса, па се укрштањем тих линија добија потомство с оним производним својствима које је селекција одредила. Избором линија за даље укрштање поправљају се нека нежељена својства – слаба отпорност, лоше оперјавање... Чисте линије унутар раса су уско специјализоване.
Крајњи резултат – линијски хибрид којег набављамо за тов само је за директну-специјалну месну употребу, иако је практично плодан и може да се пари. Од снешених јаја излегу се пилићи који су ситни и болешљиви, односно нимало не личе на своје родитеље. Пошто су хибриди резултат вишелинијског укрштања, у даљем парењу долази до неконтролисаног цепања позитивних својстава, те се због тога и не користе за даљу репродукцију.
За даљу репродукцију и ношење јаја треба набавити пилиће чистих раса. Подсећамо да постоје три категорије, односно групе раса – тешке расе за месо, комбиноване расе за месо и јаја и лаке расе, за производњу јаја. Тешке меснате расе су брама и орпингтон, комбиноване за месо и јаја – амрок, њу хемпшир, аустралорп, сасекс, а најчешћа лака раса за ношење јаја је – италијанка. Осим тога, и три наше аутохтоне расе кока – банатски голошијан, сомборска капорка и турски певач спадају у групу комбинованих раса, а за њихов узгој држава одобрава и субвенције.
Заборавили смо да напоменемо да постоје и такозвани полухибриди кокоши, који су намењени за такозвани спорији тов, месец дана дужи од брзог това хибридних пилића белог перја, јер се исти после оперјавања хране прекрупом житарица и чепркањем по дворишту.

Технологија това на већим фармама хибридних пилића

* Товне хибридне пилиће, бројлере, треба држати у затвореним објектима без испуста са угодним смештајем.

*Опремљеност објекта хранилицама и појилицама, грејачима и вентилаторима мора бити потпуна и усаглашена с капацитетом подне површине, односно бројем животиња.

*За већи број пилића (изнад хиљаду) мора постојати механичка вентилација, односно уграђен вентилатор за измену ваздуха.
* У једном објекту држе се само пилићи истог узраста и порекла. Никада се не мешају пилића различитог узраста, макар разлика била само неколико дана. Такође никада се не мешају пилићи разног порекла, а истог узраста.

*Превентивне мере (вакцинације) морају се проводити за сваки турнус у одређеним временским роковима.

* Економичног това неће бити ако се дозволи растур хране из хранилица. Нема прираста који може надокнади овакве штете.

* Спречавање расипа воде унутар објект други је важан задатак, јер простирка остаје сува, а ваздух у живинарнику не влажи се прекомерно.

* После завршетка това објекат треба одмах очистити и сав стајњак однети из дворишта.
*За рад у живинарнику препоручљиво је имати радну обућу и одећу, која се користи само у раду око живине.

Address

Belgrade

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when MOJE SELO - TV emisija i magazin posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share


Other Media/News Companies in Belgrade

Show All