10/02/2023
ДА ЛИ ХИБРИДНИ ПИЛИЋИ МОГУ ДА СЕ ПАРЕ И НОСЕ ЈАЈА!
Поводом недавног постављања видеа на каналу емисије Моје село - о грешкама при тову малих јата пилића бројлера, неколико пратилаца обратило нам се с питањем – да ли могу један број женских отхрањених пилића да спасу клања и оставе их за ношење јаја. Да појаснимо.
За брзи тов пилића, у времену од месец и по до два дана, набављају се једнодневни хибридни пилићи, а не пилићи чистих раса кокоши. Сви линијски хибриди товног типа одликују се брзим растом, добрим искоришћавањем хране, белом бојом перја, брзим оперјавањем и добром грађом трупа
За тов бројлера користе се искључиво линијски хибриди пилића товног типа. Они су финални производ селекције за месо и настали су као резултат вишегодишњег сложеног стручног рада. Данас у свету постоји десетак познатих линијских хибрида за месо.
У стварању линијских хибрида прво су селекцијом створене линије унутар чистих раса, па се укрштањем тих линија добија потомство с оним производним својствима које је селекција одредила. Избором линија за даље укрштање поправљају се нека нежељена својства – слаба отпорност, лоше оперјавање... Чисте линије унутар раса су уско специјализоване.
Крајњи резултат – линијски хибрид којег набављамо за тов само је за директну-специјалну месну употребу, иако је практично плодан и може да се пари. Од снешених јаја излегу се пилићи који су ситни и болешљиви, односно нимало не личе на своје родитеље. Пошто су хибриди резултат вишелинијског укрштања, у даљем парењу долази до неконтролисаног цепања позитивних својстава, те се због тога и не користе за даљу репродукцију.
За даљу репродукцију и ношење јаја треба набавити пилиће чистих раса. Подсећамо да постоје три категорије, односно групе раса – тешке расе за месо, комбиноване расе за месо и јаја и лаке расе, за производњу јаја. Тешке меснате расе су брама и орпингтон, комбиноване за месо и јаја – амрок, њу хемпшир, аустралорп, сасекс, а најчешћа лака раса за ношење јаја је – италијанка. Осим тога, и три наше аутохтоне расе кока – банатски голошијан, сомборска капорка и турски певач спадају у групу комбинованих раса, а за њихов узгој држава одобрава и субвенције.
Заборавили смо да напоменемо да постоје и такозвани полухибриди кокоши, који су намењени за такозвани спорији тов, месец дана дужи од брзог това хибридних пилића белог перја, јер се исти после оперјавања хране прекрупом житарица и чепркањем по дворишту.
Технологија това на већим фармама хибридних пилића
* Товне хибридне пилиће, бројлере, треба држати у затвореним објектима без испуста са угодним смештајем.
*Опремљеност објекта хранилицама и појилицама, грејачима и вентилаторима мора бити потпуна и усаглашена с капацитетом подне површине, односно бројем животиња.
*За већи број пилића (изнад хиљаду) мора постојати механичка вентилација, односно уграђен вентилатор за измену ваздуха.
* У једном објекту држе се само пилићи истог узраста и порекла. Никада се не мешају пилића различитог узраста, макар разлика била само неколико дана. Такође никада се не мешају пилићи разног порекла, а истог узраста.
*Превентивне мере (вакцинације) морају се проводити за сваки турнус у одређеним временским роковима.
* Економичног това неће бити ако се дозволи растур хране из хранилица. Нема прираста који може надокнади овакве штете.
* Спречавање расипа воде унутар објект други је важан задатак, јер простирка остаје сува, а ваздух у живинарнику не влажи се прекомерно.
* После завршетка това објекат треба одмах очистити и сав стајњак однети из дворишта.
*За рад у живинарнику препоручљиво је имати радну обућу и одећу, која се користи само у раду око живине.