24/11/2022
📎 Član naše redakcije, prof. dr. Igor Stiks sa Fakultet za medije i komunikacije/ Filozofska fakulteta UL gostovat će na Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu u utorak, 29.11.2022. godine s početkom od 18:00 u čitaonici.
U svom javnom predavanju na temu "Šta (ne) može umjetnost? Aktivistička estetika, sa i bez umjetnika" Štiks će govoriti o osnovnim karakteristikama aktivističke estetike te ukazati na recentna istraživanja tj. aktivističku estetiku bez umjetnika, povezujući to sa novom ljevicom i njegovim novim romanom koji trasira njen put od 1968. do danas, preko njenog, a onda, konačno, i poraza jugoslavenske verzije lijevog projekta zbog čega sam roman završava u Sarajevu.
U Sarajevu, autor će spajajući svoja dva svijeta - akademski i umjetnički, pored javnog predavanja razgovarati i o svojim novim knjigama koje će prvi put biti predstavljene u Sarajevu: "The New Balkan Left: Struggles, Successes, Failures" (s Krunoslavom Stojakovićem), "Aktivistička estetika" i roman "W".
Predavanje i promocija knjiga dio je drugog predavanja u okviru II ciklusa Diaspora Talks koje organizuje Office for International Cooperation - Faculty of Political Sciences UNSA.
O PREDAVAČU
Igor Štiks (rođen 1977. godine u Sarajevu) doktorirao je na Institutu za političke studije u Parizu (SciencesPo) i na Northwestern University u Chicagu. Od 2009. do 2017. radio je kao postdoktorski istraživač i predavač na Univerzitetu na Univerzitetu u Edinburgu. Trenutno, angažovan je kao profesor na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu te Filozofskom fakulteta Univerziteta u Ljubljani.
Londonski Bloomsbury objavio je 2015. njegovu studiju "Nations and Citizens in Yugoslavia and the Post-Yugoslav States: One Hundred Years of Citizenship" koju je pod naslovom "Državljanin, građanin, stranac, neprijatelj: jedna povijest Jugoslavije i postjugoslavenskih država" objavila Fraktura (2016.). S Jo Shaw uredio je zbornike "Citizenship after Yugoslavia" (Routledge, 2012.) i "Citizenship Rights" (Ashgate, 2013.). Sa Srećkom Horvatom objavio je esej "Pravo na pobunu" (Fraktura, 2010.) i uredio zbornik "Dobro došli u pustinju postsocijalizma" (englesko izdanje Verso, 2015.; Fraktura, 2015.).
Za svoj prvi roman, "Dvorac u Romagni" (2000), dobio je nagradu Slavić za najbolju debitantsku knjigu. Ovaj roman je do sada objavljen na njemačkom, engleskom i španskom jeziku. Njegov drugi roman "Elijahova stolica" (2006) dobio je nagrade K. Š. Gjalski i Kiklop za najbolje prozno djelo godine, a do sada je na desetak evropskih jezika. Odlomak iz romana uvršten je u antologiju Best European Fiction (Dalkey Archive, 2010). Po ovom romanu napravljena je predstava u Jugoslovenskom dramskom pozorištu koja je osvojila Grand Prix BITEF-a 2011. U septembru 2017. u izdanju Frakture objavio je novi roman "Rezalište". Njegov komad "Zrenjanin" u režiji Borisa Liješevića (posvećen radničkim borbama i ljevici danas) nedavno je na 17. Festivalu BH drame u Zenici dobio nagradu za najbolji autorski dramski tekst, a sarajevska ga je publika mogla vidjeti na sceni SARTR-a gdje je postavljena i njegova nagrađivana drama "Brašno u venama".